PIEGEL Papoea's in miniatuurstadje MET Z N ALLENZZZT! Zomer: goed begin bleek het hele werk Jongedame uit Tilburg stal drie mille.... voor de sensatie Gematigde rede van Brandt in Bondsdag Bourguiba kondigt aan: driedaagse betogingen Loopgraven en betonmuur scheiden Oost en West Yr Bosbrand bij Marseille nog niet gekeerd Twee pagina's SPORT i Weer heeft al herfstmanieren ..We schieten terug. Maar de huit\ was te zwaar Blijf er huiten Mikojan DAGBLAD VOOR ZEELAND Mgr. Bengsch (39) - Oost-Berlijn - volgt kardinaal Döpfner op Mogelijk akkoord Adoela-Gizenga .NIET LATEN SLAAN" BOODSCHAP SCHERPE CONTROLE Toestand gevaarlijk Miljoen franks in Brussel geroofd ^.^derFS^a^ Enkele buien BIZERTA WEER ROERIG Eerste helft 1961: Minder dodelijke ongevallen in Rotterdam Naasting Asoema in Japan heftig in werking JAPANSE PERS: Nieuwe onlusten in N.-Rliodesië Grote diefstal in Scheveningen heer J.H. Houg legt prijs- mar de heer B. Lambrechts Putte de werking van de hon- liter Prescold koelkast uit. noeder van de „Tour de Fran- pecialist" kijkt belangstellend want haar zoon deed zijn ist" aan haar cadeau, p het grasperk voor de bun- w van de heer Houg aan de pterseweg te Bergen op Zoom een dezer dagen in bijzijn van Iheer W. Bijl. rayonbeheerder het Dagblad De Stem in Ber- op Zoom, de overdracht van door Hougkoeling beschikbaar elde ijskast plaats. :hei nu toch eens eindelijk uit dat gepuzzel" had de schoonzoon mevrouw De Jong uit de Bosch- t 100A te Breda tegen haar ge- Maar zij voelde er niets voor te vallen" en in de bezemwagen ruipen. Jarenlang speelt zij nu al groot enthousiasme mee in onze de France-prijsvraag en dit keer hiervoor rijkelijk beloond. Niet ie gele trui, maar met een keurig idskin bont jas je, dat zij met een h vrouwelijke ijdelheid in de el van de firma Dorothée in de van Zuidewijnlaan mocht passen, ze tweede eta.ppewedstrijd. had e tweede prijs in de wacht ge- Op de seconde af had zij ge- dat de elfde etappe van Turijn- er gewonnen werd door Carlesi, ddellijk gevolgd door Anneke De prestatie wordt nog groter, en weet, dat mevrouw De Jong lechts twee formulieren gebruik gemaakt. „Oma", zoals ze door een genoemd loordt, volgt de de France nauwgezet en spreekt er met grote kundigheid en een inzicht. Wellicht schuilt er in ouw De Jong nog een goede leidster! ff, toen een jeugdiger gangster, de ige Jacobus de Geus uit Breda, bij nden zij beiden, bijgestaan door zoals Jan van Ryckevorsel bijge it, die met een van Uilenspiegels ouwd, en Jan Klinkhamer een ware (30 september) 1734 braken zij in laria Maas op Hazeldonk, waarbij stond ..met een wit hembt en een p 't hooft" om als geest eventuele te schrikken. fde tijd nam de Geus de snaphaan list" van Meer, Jan Verberkmoes .denselven daarmede op een moord- hagel geschooten en gequetst", zo- iagen later overleed. t zich ook niet kennen. „Met een ■heyt" schoot hij door het venster Jacobus van der Seijpe op de Dreef „waarvan de tekenen in de voor- nogh te sien sijn". Een ander maal goed gericht schot „de glasen" (rul" is van zijn buurman Cornelis Mi jdonk. gingen zij die winter op pad om n te stelen „uit de polder off &>r- tenbergh" of bijenkorven uit de •r MIeersel. De gestolen dieren wer vel thuis geslacht of verkocht, nadat d uitgesneden, dat in de hoorn was ;n werden versmoord en van de drank gemaakt, blijkbaar de zoge- 1 de Germanen al wisten te dist»" ee Uilenspiegels vrouw in Breda >aar zo bevreesd voor Uilenspiegel dat men geen aangifte durfde te ir met scherp geschoten werd oi uit de weide verdween. Zij proH" van de omstandigheid, dat ze zo woonden en men hen niet vervo - die onzichtbare lijn overschreae de dragonder Willemot veranderde houding van de justitie. graag, dat hun manschappen ao ;ewond of gedood, de drossaard va en Uilenspiegel, zijn gezin en zu i in de gevangentoren opgesioie later werden zowel Uilenspieg n exempel en affschrik" door end geradbraakt, waarna hen l werd afgehouwen. JACQUES R. W. SINNINGHK 101e JAARGANG No. 23754 Uitgave: N. V. Uitg. MIJ. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. A' Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, TeL 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 19 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs f 7,~ per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, BODE VAN KENNEDY NAAR W.-BERLIJN Mgr. Alfred Bengsch is benoemd als bisschop van Berlijn, zo is gisteren in Vaticaanstad bekendgemaakt. Mgr. Bengsch is Berlijner van geboorte en 39 jaar oud. Hij volgt kardinaal Döpfner op, die vorige maand bisschop van Müit- clien is geworden. Mgr. Bengsch was sinds 1959 hulpbis schop van Berlijn. Mgr. Bengsch zaf ook optreden als voorzitter van de katholieke episcopale conferentie van Oost-Duitsland. Hij is een vriend van dr. Dibelius, de Evangelisch-Luthersche bisschop van Berlijn, met wie hij zich heeft verzet tegen antichristelijke maatregelen door het communistische bewind in Oost- Duitsland. Het bisdom Berlijn omvat zowel het westelijke als het oostelijke stadsdeel, alsmede een groot gebied van Oost- Duitsland ten oosten en noorden van de stad. De nieuwe bisschop woont bij de kathedraal van St.-Hedwig in Oost-Ber lijn. Waarnemers achten het vrijwel ze ker, dat de zetel van de bisschop thans van West- naar Oost-Berlijn zal worden verplaatst. Hiervan zou reeds enige tijd sprake zijn, vooral sinds kardinaal Döpf ner niet meer het Oostduitse deel van het bisdom mocht bezoeken. Donderdag nog werd hem de toegang tot Oost-Ber lijn ontzegd, omdat zijn naam op de lijst van „ongewenste personen" stond. Het verblijf van de premier van de centrale regering van Kongo, Cyrille Adoela in Slanleystad, schijnt een bevre digend verloop te hebben. In officiële kringen in de hoofdstad verwacht men dat Adoela met vice-president Gizenga tot een vergelijk zal komen. Men neemt aan dat Gizenga nog steeds van plan is zijn steun aan de centrale regering te geven, ondanks de berichten, volgens welke hij met Adoela van mening verschilt over wie de portefeuille van defensie zal beheren. Gizenga zou geëist hebben dat de portefeuille, die Adoela voor zichzelf heeft gehouden, aan een zijner aanhangers wordt toegewezen. De centrale regering heeft de V.N. ge vraagd in de algemene vergadering die 17 september begint, een debat te houden over de vluchtelingen die vanuit Angola Kongo binnenkomen. „West-Duitsland zal ccn aanzienlijk deel voor zijn rekening nemen m de militaire versterking die de westelijke bondgenoten nodig ach ten inzake de kwestie Berlijn", heeft gisteren Adenauer in de speciale zitting van de Bondsdag in Bonn gezegd. De kanselier werd toegejuicht toen hij de politieke koers van voorzichtigheid die de geallieerden sinds zondag gevolgd hebben, verdedigde. Overigens bleek uit zijn rede dat hjj op het standpunt staat dat het Westen pal moet staan om zjjn rechten te handhaven. Maar de mogelijkheid tot onderhandelen moet niet verknoeid wor den, meent hij. Een voor velen prettige verras sing was dat de rede van Brandt, de Westberlijnse burgemeester, heel wat ge matigder van toon was dan wat hij tij dens de demonstratie van woensdag zei, Weliswaar bleef hij bij zijn eisen dat het Westen krachtdadig moet optreden te genover de uitdagende maatregelen van de communisten, maar zo agressief als in zijn Berlijnse rede was hij niet meer. noch jegens Adenauer, noch jegens Ken nedy en de overige bondgenoten. Overigens is de persoonlijke verhou ding tussen Brandt en Adenauer bijzon der koel. Toen de Westberlijnse burge meester gisterenmorgen in Bonn arri veerde. ontving de kanselier hem niet eens. Zonder de verkiezingsstrijd en de nare perikelen daaromheen zou een der gelijke ontvangst volstrekt normaal zyn geweest. Zowel Adenauer als Brandt wezen op de onrechtmatigheden van de Oostduit se acties van de laatste dagen. In zijn rede zei de burgemeester van de be dreigde stad o.a. dat het Westen er voor moet oppassen dat het slechts tegen maatregelen neemt ..die van de Pots dame! Platz tot Wladiwostok gelach opleveren". En ook vond hij dat de vrije wereld zich niet maar steeds door Kroestjev op de wangen moet laten slaan en intussen maar glimlachen. Een gebaar van begrip van de zijde van Kennedy is de aankondi ging van het Witte Huis dat de vice- president, Lyndon Johnson, naar West-Duitsland zal gaan. Hij is al onderweg. Gisterenavond nam hij het vliegtuig en vanmorgen komt hij in Bonn aan, voor een kort bezoek aan Adenauer. Hoofddoel van het be zoek van Kennedy's speciale afgezant is een bespreking met Brandt, voor wie Johnson een boodschap van de president by zich heeft. De brief bevat het antwoord van Ken nedy op de, nogal forse, brief die Brandt woensdag naar Washington stuurde. Zowel Brandt als Adenauër hebben gisterenavond hun grote vreugde geuit over het aangekondigde bezoek. ,,Hij is van harte welkom", zei Brandt, ,,en dat zullen we ook tonen. Daaruit kunnen de communisten dan hun conclusies trek ken". Vandaag vindt in Londen een nieuwe belangrijke bespreking door de Grote Drie en West-Duitsland plaats. Lord Home heeft er zijn vakantie voor on derbroken. ,,Dat is de eerste keer dat de Britse regering er blijk van geeft de si tuatie toch wel ernstig te achten", zei een krant schampertjes. De Oostduitsers schijnen overigens vastbesloten de allerlaatste gaatjes in de afgegrendelde grens te dichten. In een ietwat brallende t.v.-rede heeft Ul- bricht beweerd dat het de imperialisten niet zal lukken de grens weer te ope nen en dat de Oostberlijners zich bijzon der op hun gemak voelen, en de maat regelen van de leiders hartelijk toejui chen, maar waarom men dan met man en macht een metershoge muur van be tonblokken heeft moeten bouwen is een tikje raadselachtig morgen volkomen dichtgemetseld. Er verrijzen ook elders hoge muren met versperringen erop en een diepe loop graaf er achter. De reizigerscontrole van Oost-Duitsland naar Oost-Berlijn is bij zonder scherp geworden en de - leiding van de politiestaat, die Oost-Duitsland nu met recht is, doet zijn uiterste best om versterking voor het volksleger op te trommelen onder de rode jeugdbond. Volgens de radio en kranten drommen de rekruten spontaan voor de wervings bureau? en tekenen officieren en man schappen van leger en politie enthou siast in voor het partylidmaatschap. Maar de gevluchte Vopo's en soldaten vertellen wat anders: het loopt bijzon der traag met de aanmeldingen en men doet alles om het vluchten van militai ren te beletten. In Oost-Berlijn heerst een nerveuze stemming. In het westelijke stadsdeel trouwe) evenzeer: er wordt, zij het niet op grote schaal, gehamsterd. De grote bosbrand in Zuid-Frankrijk nadert de plaats Cassis, een voorstad van Marseille. Een muur van vuur van verscheidene kilometers was voor be woners van huizen aan zee reeds aan leiding elders een goed heenkomen t( zoeken. Duizenden inwoners en vakan tiegangers hebben zich bij de haven ver zameld. Autobussen staan klaar om in geval van nood de mensen te evacueren. Het hoofdkwartier van de ploegen, die de brand bestrijden, had in de nacht gezegd te hopen dat men de brand tegen de ochtend onder controle zou hebben. De wind nam echter in kracht toe en wakkerde het vuur aan. waardoor de toestand vrijdagochtend gevaarlijk werd genoemd. Vrijdag had de brand zich tot op anderhalve kilometer van het. station van Cassis uitgebreid. Het hoofdkwartier nam maatregelen ter bescherming van de spoorlijn. De politie reed met luidsprekersauto'! door het bedreigde gebied om de bevol- De Postdamer Platz bleek gisteren- king aan te manen kalm te blijven. In de buitenwijken van Brussel hebben twee rovers zich gisteren op brutale wijze meester gemaakt van een miljoen Belgische franken aan salarisgelden voor een fabriek in Charleroi. Volgens de plaatselijke politie hebben zij de auto. waarin het geld werd ver voerd. aangehouden. Terwijl een van de mannen de chauffeur onder bedreiging met een pistool dwong uit te stappen en er van door te gaan. haalde zijn me deplichtige de kleine metalen geldkist uit de wagen. Zij wisten daarna te ontkomen in hun auto. die een Frans nummerbord droeg. HET 3-JARIG jongetje dat in Hengelo vermist was, is nog steeds niet terecht. Ook van een jongetje van 9 jaar uit Den heef!' „seden maandag vermist is, men nog geen spoor gevonden. hPd? hïï hhbokende schutter gisteren den schoten Van Uru8uay. Montevi- bote" afvuurde met de waar schijnlijke bedoeling de Cubaanse mi nister Guevara te doden, raakte hij Ten stad! Deze o^Ved"™6""6* Van d,e ken on S" dC hoofdan bi' plkaai' ste- teü 0 er een m°gelijke gezamenlijke gem t0t de E E-G' te beTaadsla- J t Weersverwachting van het K.N.M.I. avoJ>a9? u!nd' gemaakt gisteren- t avonc 23.15 uur: J ^'®randerlyke bewolking met enkele batige tot krachtige, aan de t 1 Kust wellicht harde wind tussen zuid- J west en noordwest. Koel weer. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: J Zwaar bewolkt met neerslagvlagen, 2 afgewisseld met opklaringen. Lichte t daling van de temperatuur, met t 0 maxima van 13 tot 18 graden. Voor t 2 zondag wordt een lichte weersverbe- J tering verwacht, maar maandag is 0 er opnieuw kans op regenachtig 0 weer t indaag: zon onder 19.57 uur, maan onder 23.30 uur. 1 ?„or5en: znn °P 5.31 uur, zon onder I u.a.i uur; maan op 15.01 uur, maan 'maandag) 0.09 uur Maandag: zon op 5.32 uur. der 0.09 uur. op 5.32 uur, maan on- Bezoekers van de jaarlijkse grote luchtvaartshow van Farnborough in Engeland, die ditmaal van 4 tot 10 september zal worden gehouden, zul len ongetwijfeld even de adem inhou den als zij deze zes mannen arm in arm uit het luchtruim zien vallen. De mannen, die hier nnn het oefenen zijn, zijn instructeurs van de RAF-para- chute-trniningschool in Abingdon. Diep onder hen loopt een weg door het Engelse landschap. Twintig leden van de vereniging van Papoeastudenten in Nederland, die op het ogenblik voor veertien dagen bij een zijn in het zendingshuis te Oegst- geest, hebben vrijdagochtend een be zoek gebracht aan de miniatuurstad Madurodam in Den Haag. De foto toont hen tijdens dit bezoek. De waar nemend loco-burgemeester van Ma durodam, Nanke Dikkers, geeft, op de knieën gezeten, uitleg. Op de achter grond (met donkere hoed) dr. P. J. Platteel, gouverneur var Nederlands Nieuw-Guinea, die op het ogenblik in ons land verblijft en het bezoek meemaakte. Morgen beginnen de betaalde t voetballers hun bezigheden weer. J Vanaf heden wagen duizenden en nog eens duizenden hun kans in de toto. Vandaar dat dit nummer een speciale pagina bevat, waarin het J ere-divisievoetbal ten voeten uit wordt getekend. Op een tweede sportpagina staan J de wekelykse rubrieken „Aan de t rol*» en „Speels door de Sport". IN LISSABON is gisteren een grootse officiële herdenking gehouden van de slachtoffers van de DC-8 Fridtjoft Nan- sen, die daar op 30 mei in zee stortte. De K.L.M. had 150 nabestaanden naai de Portugese hoofdstad vervoerd. het zuidoostelijk deel. Dit duidt erop, dat het weer een herfstachtig karakter heeft aangenomen. Toch was de juli maand van het vorig jaar aanmerkelijk natter dan die van 1961. Een hoogtepunt in deze zomer vorm den de gedenkwaardige eerste julidagen, waarop het kwik tot 32 graden a 34 gra den steeg. Daar staat een héle reeks De zomer heeft zich tot nu toe gcken- van koude dagen tegenover. De nacht merkt door zeer veranderlijk weer. Het van de twaalf op de dertiende augustus DE JOEMA. een rivier in India, is bui ten haar oevers getreden en bedreigt 38 dorpen. Op de rivier is een boot om geslagen, waarbij waarschijnlijk 51 men sen omkwamen. is dit jaar by een goed begin de zeer warme eerste julidagen gebleven. Wat volgde was een aanmerkelijk tekort aan zonnige uren: temperaturen, die halsstarrig beneden het normale bleven en een overvloed aan regen. Nuchtere cijfers van het K.N.M.I. staven dit. Door de depressies die elkaar voort durend boven ons land op de hielen za ten, is de zon er maar heel weinig aan te pas gekomen. In juli bijvoorbeeld no teerde men in de De Bilt 136 uren zon, het vorig jaar waren er dat maar twee meer. maar in dezelfde maand van 1959 bakte Nederland 289 uren in de zon. Ge middeld registreert men 199 zonuren in juli. Dat betekent derhalve, dat wij per dag twee uur zon zijn tekort gekomen. Wij hebben nauwelijks een week aan echte zomerse dagen (in De Bilt is dat een dag waarop de maximumtempera tuur hoger is dan 25) achter de rug. Nor maliter behoort elke zomer in De Bilt 23 van dergelijke dagen op te leveren Er is in het deel van de vakantie maanden dat verstreken is, meer regen gevallen dan normaal. Merkwaardig is en dat geldt in het bijzonder voor de eerste helft van augustus dat het in het noordwestelijk deel van ons land aanzienlijk meer heeft geregend dan in is als buitengewoon koud de geschiedenis ingegaan, men noteerde toen een tem peratuur die vijf graden boven het vries punt lrg. De ons omringende landen zijn er niet veel beter afgekomen. Een schrale troost is, dat de nazomer zich wellicht van een vriendelijker zijde laat zien. Er is heel wat goed te maken 55 President Bourguiba van Tune sië heeft gisteren gezegd, dat er vandaag, zaterdag en de twee vol gende dagen betogingen te Bizerta zullen worden gehouden. Indien de Fransen gaan schieten op de „rustige en ongewapende betogers" zullen Tunesische troepen terug schieten, aldus de president. Alle Tunesische strijdkrachten hebben daartoe bevelen gekregen. In het eerste halfjaar van 1961 zijn in Rottcidam 27 verkeersongevallen met dodelijke afloop gebeurd. Over dezelfde periode vorig jaar waren het er 41. Maar het jaar 1960 is algemeen als bijzonder ongunstig beschouwd, een verschijnsel, dat zich eveneens in andere grote steden, en ook in het buitenland heeft voorge daan Het totaal aantal aanrijdingen (11342), waaronder dus ook die met al leen materiële schade, is ongeveer ge lijk aan vorig jaar. Drie Nijmeegse jongetjes van vijf en zeven jaar hebben een belangrijke rol gespeeld bij het oplossen van een diefstal, die kort tevoren in Tilburg was ge pleegd. De kinderen vonden tijdens hun spel in het Julianaplantsoen een zware tas met geld. Zij snelden met hun buit naar huis. waar moeder zorgde voor een escorte naar het politiebureau. Verscheidene agenten werden ingescha keld voor het tellen van het geld. dat tenslotte een bedrag van bijna 3000. bleek uit te maken. Bij het tellen wer den ook enkele wikkels van de Rot terdamse Bank in Tilburg aangetrof fen. Dit was het eerste spoor. Na infor matie hoorde men, dat In Tilburg met grote belangstelling werd uitgekeken naar het 18-jarige meisje B„ kantoor bediende by een Tilburgse ijzerhandel, dat 's ochtends voor haar werkgever een cheque van 3000.— had moeten verzilveren, maar van deze opdracht niet was teruggekeerd. De Nijmeegse recherche kreeg haar signalement en betrok de wacht in het park. Tegen half zes had men succes. De kantoorbediende, die daar druk bezig was alle struiken in het plant soen te inspecteren zag zich plotseling door politie omringd. Zij werd uitge nodigd mee te gaan naar het bureau, waar zij spoedig een bekentenis af legde. Het meisje vertelde, dat de tas met geld haar tijdens de vlucht uit Tilburg te zwaar was geworden. Behalve bankpapier had men haar bij de bank ook tachtig rijksdaalders, hon derd guldens en een aantal kwartjes en dubbeltjes uitbetaald. Zij had daar op de tas even in het plantsoen ver stopt. Toen ze daar terugkeerde bleken de jongetjes haar te zijn vóór geweest. Zij vertelde in een bioscoop te heb ben uitgerust. Zy was van plan na de voorstelling de speurtocht te hervat ten. Zy liep toen in de val. Toen de politie haar vroeg waarom ze tot haar daad gekomen was, zei ze „dat ze wel eens wat sensatie wilde". Ze Is naar Tilburg overgebracht President Bourguiba zei dit bij het of ficiële begin van drie dagen van betogin gen in Tunesië tegen de aanwezigheid van Franse strijdkrachten te Bizerta. De Tunesische regering heeft een com muniqué uitgegeven waarin wordt ge zegd dat uit de jongste Franse verkla ring over Bizerta blijkt dat de Franse regering „een eerlijke en opbouwende bespreking stelselmatig verwerpt". Bourguiba, die vandaag zelf een beto ging in Tunis zal leiden, waarschuwde de Tunesiërs voor „communistische pro vocateurs die wellicht de betogers er toe zullen trachten te bewegen, buiten landse ambassades aan te vallen. Naar te Parijs verluidt, hebben de Franse troepen in Bizerta order gekre gen, de uiterste zelfbeheersing te be trachten tegenover de Tunesische beto gingen. Zij zouden echter wel opdracht hebben gekregen de bestaande posities te handhaven. In de Franse hoofdstad overheerst de indruk, dat president Bourguiba met grote economische moeilijkheden in zijn land heeft te kampen. De reis naar Mos kou van de minister van buitenlandse zaken, Mo Addem, schijnt, naar men in gezaghebbende kringen in Parijs meent, geen onmiddellijke nieuwe steun te heb ben opgeleverd. Het blad „Paris-Pressc" schrijft, dat Bourguiba, ondanks een waarschuwing van de Franse regering, in Bizerta nieu we moeilijkheden zoekt en dat beto gende vrouwen en kinderen zullen pogen de Franse linies binnen te dringen, zoals ook in juli gebeurde toen ongeveer 700 Tunesiërs werden gedood. Een menigte Tunesiërs heeft gisteren avond voor het plaatselijke hoofdkwar tier in Bizerta van de Neo Destour, de Tunesische nationalistische party, een betoging gehouden waarbij ge schreeuwd werd: „Ontruiming, ontrui ming". Het Tunesische persbureau meldde dat het aantal betogers op meer dan 50.000 kon worden geschat. Franse vliegtuigen vlogen op 25 meter hoogte boven de betogers. In de Tunesische staatscourant is mel ding gemaakt van de „voorlopige" over neming van acht Franse firma's door de staat. Een door de Tunesische regering benoemde commissie zal de leiding van de firma's op zich nemen. De berg Asoema, een der hoogste en meest actieve vulkanen van Japan, is gisteren gaan werken en heeft de stad Kaoerizawa overdekt met stof en as. Hoeveel doden er te betreuren zijn is nog met bekend. Een roodachtige mist hing over de val lei tussen de vulkaan en Kaoerizawa, een geliefd toeristenoord. Japanners zowel als buitenlanders renden de straat op om de Asoema in werking te'zien, maar zij werden overdekt door as en stof uit de lucht. De berg Asoema is ongeveer 8200 voet hoog Hij ligt in midden-Japan op het voornaamste eiland Honsjoe ten noord westen van Tokio. Bij een uitbarsting van de Asoema in 1783 werden duizend enmensen in de om geving gedood. Het optreden van de Russische vice- premier Mikojan, die momenteel voor een achtdaags „niet politiek" bezoek in Japan verblijft, heeft een storm van protest teweeg gebracht. De Japanse pers heeft naar aanleiding van Mikojans niet aflatende pogingen het land te dwin gen met zijn westelijke bandgenoten te breken (een tactloze poging tot interven tie in Japans binnenlandse aangelegen heden, aldus politici), met schreeuwende koppen haar verontwaardiging getoond. Mogelijk hebben de protesten in de kranten geholpen, want gisteren, in Osa ka, liei hij voor het eerst sinds maandag na het veiligheidspact aan te vallen. Hij zei nu dat Japan en Rusland meer han del moeten gaan drijven. Ook gisteren hebben zich in Noord- Rhodesië weer verscheidene geweldple gingen voorgedaan. Gebouwen werden in brand gestoken en inboorlingen vielen een politiepatrouille aan, waarbij enkele doden vielen. De leider van de verenigde nationale onafhankelijkheidspartij, Kaoenda. heeft gisteren zijn vertrouwen in de Britse re gering opgezegd en ten aanschouwe van een groep journalisten zijn identiteits bewijs verbrand. Zijn partij heeft de inwoners enige tijd terug aangemoedigd hun identiteitskaar ten te vernietigen. Kaoenda kondigde gis teren aan dat hij binnenkort een nieuwe stap zal zetten in de actie die zijn partij voert Hij wijt de onlusten in het noorden van het land aan het optreden van het Britse bestuur. Een pensionhoudster in Scheveningen heeft bij de politie aangifte gedaan van vermissing van 3000 gulden, 240 Duitse marken en juwelen ter waarde van 8000 gulden Dit alles zou maandag uit een opengebroken geldkistje, dat in een on afgesloten kast stond, gestolen zijn. Pa» dagen later kwam zij haar verlie» bu At politie melden.

de Stem | 1961 | | pagina 1