Verdedigingskracht Westen versterkt Bredase bejaarde door vuur gedood rENPUREE Soekarno: „Geduld van Indonesiërs raakt op Reus liet zich niet vellen Hoge fig aar Westelijke nota s in scherpe bewoordingen Knetterende bromfietsen tot verdwijnen gedoemd WORST Slalom naar de vrijheid Ongeluk met kachel: huis uitgebrand It 12 voor 98-10°' UIU.ONSOEP vqn 'W v00r 160 I ^'"onsoejjj 60 en 24 zegels gratis 00 en 40 zegels gratis 05 en 42 zegels gratis 98 en 40 zegels gratis 38 en 16 zegels gratis MJIDENIER! 75-3475 DAGBLAD VOOR ZEELAND BISSCHOP MOCHT NIET DOOR Engelse raket rn i mie waardig Onderzoek naar DC-ö „Nansen VERKLARING ADENAUER Den Haag: geen commentaar op briefwisseling BRIEF VERSTERKING Toenemende wind „Geen manstaat" Bi •ave boeman Nederlandse zeeman in slaat van beschuldiging wegens moord KB. kan ieder moment komen Kerk en school vernield in Noord-Rhodesië Dure satelliet in VS. mislukt Akkoord (zonder Cuba) in Punta del Este 101e JAARGANG No. 23753 Voor God, Koningin en Vaderland am 16 voor -CficOpQr* èn 10% it an 60 voor 50 -10% Is bij De Spar Wmw. EN 100% KWALITEIT Want ze houdt vallige weer. Ze ihtweight nylon Uitgave: N. V. Uitg. MR. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs S 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, DRIEVOUDIG PROTEST IN MOSKOU Vele jongemannen uit West-Berlijn vluchten naar de oostelijke sector", wist „De Waarheid" deze week te vertellen. En dat er uit het para dijselijke oosten mensen westwaarts zonden trekken was allemaal pro paganda. laster en leugen. Ook dat er Vopo's en soldaten van het Volksleger naar West-Berlijn vluchtten? Volgens onze Neder landse averechtse Waarheid na tuurlijk wel. Jammer dat er televisie bestaat: miljoenen men sen hebben zo'n Vopo zien springen, over de versperring heen. En hij is de enige niet. Nog altijd weten vindingrijke Oostberlijners een gaatje te vinden. Een greep uit de ontsnappingshistories van gisteren: Een vrouw in een auto reed. met haar zoon, op slalommanier door de zigzag opgestelde versperrin gen, met grote snelheid en onder schot genomen door Oostduitsers. Ze kwam veilig aan. Acht vooraanstaande artsen, waaronder een professor, lieten hun ziekenhuizen in de steek en kozen de vrijheid. Twee Oostduitsers die met een schip in een Deense haven aan kwamen, volgden het voorbeeld van hun vluchtende landgenoten in Oost-Berlijn. Ze sprongen overboord en vroegen naar West- Duitsland te mogen gaan. In scherpe bewoordingen hebben Amerika, Engeland en Frankrijk gisteren bij de Sovjetregering geprotesteerd tegen wat de wereld sinds het afgelopen weekeinde bezighoudt: de grenssluiling tussen Oost- en West-Berlijn. De gelijkluidende nota's werden door de ambassadeurs aangebo den. De Grote Drie van het Westen waarschuwen Moskou voor het gevaar dat uit de Ooslduitse maatregelen is voortgekomen en zij stellen de regering van de Sovjet-Unie regelrecht verantwoordelijk voor de grenssluiting. O De Britse minister van luchtvaart, Pe ter Thorney-Croft, heeft de geheimhou ding: rond de Britse raket Blue Streak opgeheven, en thans hebben de makers van dc raket, Hawker-Siddeley, bijzon derheden gegeven. De Blue Streak is volgens de makers in staat om een 1 ton zware satelliet in een baan om de aarde te brengen, wel ke omloop op een hoogte van 480 km kan liggen. Een 150 kg zware kunstmaan zou 100.000 mijl de ruimte in kunnen worden geschoten. De raket, die een lengte heeft van ruim 20 meter en een doorsnede van ruim 3 meter, is nog nooit van de grond ge weest Ze zal worden gebruikt in het Europese ruimtevaartprogramma. (Van onze Haagse redacteur) Op Schiphol zijn vier motoren en de bestiuingsapparatuur gearriveerd van dej K.L.M -D.C.-8 Nansen", die enige! maanden geleden nabij Lissabon in zeel is gestort. De motoren zijn opgesteld inj een K.L.M.-hal. Gisteren zijn deskundi-' gen van de rijksluchtvaartdienst en van de K.L.M. begonnen met het onderzoek, dat. naar zij hopen, meer klaarheid zal brengen in de oorzaak van de vlieg ramp. Van de zijde van de rijkslucht vaartdienst vernemen wij nog, dat het niet in de bedoeling ligt de in duizend stukken uiteengeslagen romp van het vliegtuig naar Nederland over te bren gen. Op grond van het Viermogendheden- verdrag is de maatregel van zondag j.l. onwettig, zeggen de drie nota's. De pun ten va-n dit verdrag, die dpor de maatre gel zijn. geschonden, worden uitvoerig geciteerd. Daaraan voegen de Grote Drie toe dat de Oostduitse autoriteiten zelf toegegeven hebben dat de grensslui ting ..gemotiveerd is door het feit dat een steeds toenemend aantal inwoners ,van Oost-Duitsland dat gebied wenst te verlaten". Het is bekend wat de redenen van die uittocht zijn. Dat zijn de toestanden in Oost-Duitsland, aldus de nota's. Terwijl deze tweede, langdurig voor bereide stap in het tegenoffensief werd genomen, beraadslaagden de westelijke mogendheden in Londen wat er nu ver der dient te gebeuren. Er moet ook nog een antwoord worden opgesteld aan Kroestjev, die op 3 augustus aan de westelijken nota's stuurde over' de Russi sche politiek ten aanzien van Berlijn. In Bonn, waar de diplomatieke bedrij vigheid steeds groter wordt, wordt ver wacht dat de Sovjet-Unie tegen de herfst of vroeg in de winter alle landen die tegen Duitsland gestreden hebben, zal uitnodigen voor een gesprek, dat, als het lukt. een vredesconferentie zou kun nen worden. Maar zo ver is het nog niet: de toestand van het ogenblik geeft de regering in Bonn vooralsnog handen vol werk. Adenauer en Von Brentano hebben gisterenavond de regeringsverklaring opgesteld, die vandaag door de kan selier in de Bondsdag zal Morden af gelegd. Men verwacht dat vandaag in de speciaal bijeengeroepen ver gadering van het parlement de con troverse Adenauer-Brandt verder uitgesponnen zal worden. De kanselier staat een voorzichtig beleid voor, terwijl de Westberlijnse burgemeester, zoals bekend, forse maatregelen genomen wil zien. Daarvoor zal hij vandaag, als hij het woord neemt in de Bondsdag, onge twijfeld opnieuw een lans breken. De Amerikaanse minister van het leger heeft gezegd dat er plannen bestaan om de sterkte van het Ame rikaanse leger op meer dan een mil joen man te brengen, gezien de be dreiging van Berlijn. Drieduizend man troepen gaan al naar Europa om het zevende leger en andere eenheden te versterken. Ook de Amerikaanse Middellandse-Zeevloot wordt, uitgebreid. Engeland verhoogt het aantal jachtvliegtuigen dat in West-Duitsland gestationeerd is. Een onverwachte oproep tot herha lingsoefeningen voor het Griekse leger staat, hoewel dit uiteraard niet gezegd wordt, waarschijnlijk eveneens in ver band met de internationale toestand van het ogenblik. President. Soekarno van Indone sië heeft gisteren in Djakarta ge zegd, dat Nederland „onmiddel- Kroestjev blijft intussen steun on- der de neutralen zoeken. Gisteren kreeg president Quadros van Brazilië een brief van hem. Daarin vertelt de Sovjetpre mier. op zijn manier dan wel, hoe de si tuatie in Berlijn ligt. India heeft gisteren laten weten dat het Oost-Duitsland niet zal erkennen, om de toestand niet nog moeilijker te ma ken. In het Britse Lagerhuis heeft een La- bourman gezegd dat het thans de tijd is, waarop Engeland het initiatief dient te nemen. Londen moet onderhandelingen tussen Oost en West op gang brengen, meent hij. SOEKARNO ...de dag komt naderbij... In Berlijn zelf staan de partijen aan weerszijden der barricaden nog steeds grimmig tegenover elkaar. Het komt niet tot gevaarlijke ongeregeldheden, maar speldeprikken blijven de Oostduitsers wel uitdelen. Zo hebben zij gisteren een Britse militaire patrouille aangehouden en drie uur lang vastgehouden. Op de plaats waar de Britten liepen, is de grens niet zo nauwkeurig aangegeven. Toen de Evangelisch-Lutlierse bis schop van Berlijn, dr. Dibelius, gis terenmorgen naar een kerkvergade ring in Oost-Berlijn wilde gaan, hielden de Vopo's hem tegen. De bis schop werd eenvoudig teruggestuurd. Het Russische oorlogsmonument in Berlijn staat, merkwaardigerwijze, in de Britse sector. Omdat het monument in 1948 en in 1953 het mikpunt van de woe de der Westberlijners is geweest, hebben de Britse militaire autoriteiten het mo nument met beschermend prikkeldraad omgeven. Er is wel een gaatje openge houden voor de Russische schildwacht Uiteraard gonst de gehele stad van de wildste geruchten. Sommige bewoners verwachten dat de communisten van plan zijn West-Berlijn gewapenderhand te veroveren. Anderen beweren dat dej maatregel van de Oostduitse machtheb-i bers spoedig de ergste kracht zullen ver-| liezen, omdat er steeds ernstiger onlus-1 ten voorkomen. Het aantal uniformen, aan de andere kant van de barricaden] schijni inderdaad aan het afnemen te j zijn. Men heeft de militairen elders no-j dig, orn de bevolking er onder te houden,! meent men in West-Berlijn. Een nieuwe maatregel, gisteren geno-j men, wijst ook in die richting: de bijna' twee miljoen leden van het communis-! tisch jeugdverbond zullen zich vrijwil-j lig" moeten inlijven in het Oostduitse] leger In het Westen neemt men intussen de' nodige militaire voorzorgsmaatregelen. Na eer. spoedbijeenkomst met de defen-; siecommissie heeft president De Gaulle van Klankrijk aangekondigd dat Frank rijk de verdediging in de lucht en te land. zowel in Frankrijk als in West- Duitsland, gaat versterken. Welke maat regelen er precies genomen worden, zal bekendgemaakt worden als ze uitgevoerd zijn. aldus het communiqué van De Gaulle. SINDS woensdagavond wordt in Hen gelo met man en macht gezocht naar een spoorloos verdwenen jongetje van dne jaar. Zijn step werd bij een beek gevonden, maar toen dat water werd atgedamd werd het jochie niet gevon- aen. Honderden mensen speuren nu ver- JEN BOTSING in Zwitserland, ZIL J Vlcr aut0's betrokken waren, zijn men 11 ZGS mcnsen om leven geko- ALS DE Portugezen proberen hun door India geannexeerde enclaves Dadra en S'N'VC1 te bereiken, zal India ge- i, f! Eeb/l"kc" om dat te verhinderen, heeft Nehroe gezegd. DE VORMING van een nieuwe regering al in Israel, waar Ben Goerions socia- iisuscne partij immers een verlies leed dij zond er moeilijk gaan worden. Vele op posanten en vroegere medewerkers eisen een andere coalitie. DOORDAT de mistral ging draaien, is men er gisteren in geslaagd de grote oosbrand die Marseille in Frankrijk be- ctreigüc, onder controle te krijgen. Een komcne r^ders *s om ^et leven 2e~ t J Weersverwachting van het K.N.M.I. t tot vanavond, opgemaakt gisteren- t avond 23.15 uur: J J Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk f regen. Matige tot krachtige wind, t t draaiend van zuidwest naar noord- t west. Weinig verandering in tempe- ratuur. J Vandaag: zon onder 19.59 uur, maan onder 22.57 uur. t Morgen: zon op 5.29 uur, maan op 13.52 uur. Deze bejaarde cokes-silo in Hamburg moet verdwijnen, doch bleek sterker dan het geweld van dynamiet: drie ladingen springstof werden tot ont ploffing gebracht doch konden het niet verder brengen dan dat het betonnen gebouw op de knieën werd gedwongen Bij een gisterenmorgen omstreeks tien uur in de Sluisstraat te Breda uitgebroken brand is de drieënze- ventigjarige mevrouw M. Janssen jammerlijk om het leven gekomen. Naar uit onderzoekingen is komen vast te staan, schijnt de bejaarde dame een ongeluk te hebben veroorzaakt met een "petroleumkachel, waardoor haar kleding in brand raakte. Mevrouw Janssen wist nog op de be nedenverdieping te komen, waar op haar hulpgeroep enige buren kwamen toege sneld. Hulp mocht evenwel niet meer baten. Het slachtoffer overleed een kwar tier later aan haar ernstige verwon dingen. Spoedig na het uitbreken van de brand arriveerde de Bredase brandweer. De inboedel van het brandende huis was ondertussen door een aantal hulp vaardige buurtbewoners op straat ge sleept. De blussingswerkzaamheden, die uit gevoerd werden met nevelstraal, namen slechts een kwartier in beslag. Het nablussen duurde ongeveer twee uur. De bovenverdieping brandde totaal uit. Het dak verdween grotendeels. De" brandweer van Breda was genoodzaakt een deel van de zoldering weg te nemen. Nadat kapelaan de Nijs van de St.- Annaparochie het slachtoffer het Hei lig Oliesel had toegediend, arriveerde de ambulance, waarmee het stoffelijk overschot werd vervoerd. De ojp de benedenverdieping wonen- Een overzicht van het blussingswerk de dochter van de overledene, mevrouw Bos-Janssen, die ijlings werd gealar meerd, moest zich na het overzien van de tragische situatie terstond onder doktersbehandeling laten stellen. In de loop van de morgen bezocht de burgemeester van Breda, mr. dr. R. Geul- jans, de plaats van het ongeval, evenals de commissaris van politie H. Pijls, die met zijn mannen een zeer grote menigte op veilige afstand hield. lijk" Nieuw-Guinea aan Indonesië moet overdragen. Hij zei in een toespraak bij de 16e viering van de Indonesische onafhankelijkheidsverklaring: „Het Indonesische volk kan niet nog langer geduld opbrengen". Hij waarschuwde dat als dit geduld helemaal ten einde zou zijn „onze politiek van confrontatie zal moe ten worden gevolgd door een nog krachtiger politiek". Hij citeerde overigens de in vriende lijke toon gestelde brief aan dr. Paul Rijkens. welke men elders in dit blad aantreft. Daarin doet hij nogmaals een beroep op Nederland Nieuw-Guinea vreedzaam en vrijwillig over te dragen. Volgens Soekarno heeft Indonesië in feite reeds de soevereiniteit over Nieuw- Guinea, maar dient nog slechts het ge zag over het gebied aan Indonesië te worden overgedragen. ,,Wij hopen dat de Nederlanders dit feit zullen begrijpen en beseffen", v volgde hij. „Het Indonesische volk voelt in het diepst van zijn hart, dat West-Irian een deel is van zijn vaderland. Is er een Ne derlander, die zou dulden dat Limburg door een ander volk wordt bezet of dat Friesland wordt gekoloniseerd?", aldus Soekarno. Soekarno zei o.a., dat de Indonesiërs zich sterk voelen en ook sterk zijn en dat zij overzee vrienden hebben bij dui zenden miljoenen. Zij zien reikhalzend uit naar de dag, waarop hun roodwitte vlag zal wappe ren boven West-Nieuw-Guinea ,,en als God wil, komt die dag thans naderbij", aldus Soekarno. Op een vraag om commentaar op de correspondentie tussen president Soekarno en dr. Rijkens werd van of ficiële zijde in Den Haag geantwoord dat het niet op de weg van de Ne derlandse regering ligt om commen taar te geven op een particuliere correspondentie. Het standpunt van de Nederlandse regering zo werd gezegd is nauwkeurig omschreven in het antwoord der regering op de schriftelijke vragen van de kamer leden De Graaf en Burger, dat eind juni is gegeven. Men vestigde de aandacht op de vol gende zinsneren uit dit regeringsant- woord ..Bereidheid om deze contacten te doen volgen door officieel overleg is daarbij door de regering niet in uitzicht ge steld. De minister van buitenlandse za ken heeft op 24 mei j.l. in de Eerste Ka mer meegedeeld, dat de regering deze contacten geheel voor rekening van de betrokken particulieren laat". En verder: „Er is echter geen twijfel over gela ten, dat de bedoelde particulieren zich niet als woordvoerders, officieel of on officieel, van de Nederlandse regering konden presenteren. Zij hadden derhalve daartoe generlei mandaat, noch bestond er overeenstemming van inzicht met de ze particulieren ten aanzien van de op lossing van de Nederlands-Indonesische problematiek". In zijn rede sneed Soekarno ook nog de binnenlandse politiek aan. Hij spoor de aan tot stappen in de richting van het socialisme en verdedigde hij het deel nemen door communisten in regerings instellingen. De president bestreed ,,de vrees voor de communistische boeman". Hij zei: „Niemand heeft het monopolie van onze revolutie, we behoeven niet bang te zijn voor een nationalistische of een islami tische of een marxistische inslag in dc revolutie, ook al wordt dat duizendmaal communisme genoemd. Waarvoor men wel bang moet zijn is het conservatisme, de dogmatiek en de onverdraagzaamheid in die bewegingen". Paul Emile üote uit Niagara Falls Ontario) heeft het zich in zijn hoofd gezet het wereldrecord paalzitten in een kanote verbeteren. Het revord staat nu nog op naam van Alvin Kelly met 49 uur. Paul heeft er al twee pogingen op zitten, doch moest na respectievelijk 33 en 34 uur opgeven. Hij wil het nu beslist langer volhouden. Gisteren is de Nederlandse zeeman H. W. R. in het Engelse Menai Bridge of ficieel in staat van beschuldiging ge steld wegens de moord op Margaret Hughes, een 21-jarig dienstmeisje. R., een 29-jarige Amsterdammer, werd zoals bekend, in Liverpool gearresteerd toen zijn schip, de Wiema, daar meerde. Volgens de openbare aanklager kwa men de vingerafdrukken van R. overeen met die welke in het huis, waar het ver moorde meisje werd gevonden, werden aangetroffen. Twee haren, die op het lijk werden ge vonden, kwamen overeen met de hoofd haren van beklaagde, aldus de aankla ger. (Van onze Haagse redacteur) Dezer dagen is een koninklijk besluit te verwachten waarbij „eindelijk" voorschriften gegeven zullen worden om de geluidshinder, die knetterende brom fietsen veroorzaken, tegen te gaan. Op verkeer en waterstaat, waar dit k.b. wordt voorbereid, hoopt men, dat de nieuwe voorschriften op korte termijn de knetterende bromfiets uit 't Nederlandse stads- en dorpsbeeld zullen doen ver dwijnen. Of deze maatregel inderdaad het be oogde effect zal hebben de keurings eisen worden geleidelijk strenger en bo vendien krijgt de politie beter hanteer bare middelen om tegen hinderlijk la waai op te treden moet intussen nog worden afgewacht. Verkeer en water staat is in het verleden niet steeds ge lukkig geweest met maatregelen op het gebied van de verkeerswetgeving. De nieuwe keuringseisen zijn opgesteld in overleg met de bromfietsfabrikanten. Oude bromfietsen zullen er zoveel mo gelijk aan moeten worden aangepast. Dat geldt met name ten aanzien van de bepalingen inzake geluidshinder. De po litie kan trouwens nu reeds optreden te gen (jeugdige) bromfietsers, die er een genoegen in scheppen hun stilstaande bromfiets zoveel mogelijk lawaai te laten maken. Dit is namelijk sinds kort ver boden. In politiekringen vraagt men zich ove rigens met enige zorg af, of de onder bezette en daardoor overbezette politic korpsen in staat zullen zijn straks zoda nige controle uit te oefenen, dat de nieu we maatregel het gewenste effect krijgt. In menige gemeente komt men door een tekort aan politiemensen reeds niet meer toe aan de controle op de maximumsnelheid binnen de bebouwde kom. Afrikaanse nationalisten hebben in Noord-Rhodesië de aandacht op zich ge vestigd door een grote serie vernielin gen. In het district Chinsali brandde een school door hun toedoen tot aan de grond af, terwijl een winkelier werke loos moest toezien hoe zijn interieur en voorraden werden veranderd in een ra vage. In het district Kasama viel een ka tholieke kerk onder de nationalistische slopershamer. Dit is de derde kerk- schending, sedert het begin van de on geregeldheden. In het district ïsoka vernielden de op- standigen twee bruggen, terwijl de weg verbindingen in genoemd gebied verder werden ontwricht door een aantal nieuw opgewoipen wegversperringen. In de districten Fort Roseberry en Samafya werden tachtig leden van de verenigde nationale onafhankelijkheids partij van leider Kenneth Kaunda gear resteerd op aanklacht van het aanzetten van du bevolking tot het vernietigen van identiteitsbewijzen. Genoemde politieke groepering heeft de Afrikaanse bevol king aangeraden hun identiteitspapieren te vernietigen, of in te leveren bij de overheid. De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren een kostbare misser in de ruimte moeten noteren, toen een nieuw soort satelliet, die vanaf Cape Canaveral werd gelanceerd, mislukte. Met een Blue Scout Juniorraket werd een satelliet met ruim 12 kilo aan apparatuur omhoog ge schoten. De capsule heeft twee jaar werk en een half miljoen aan geld ge kost. De opzet was belangrijke gegevens over kosmische straling en de Van Al- lcngordels te verkrijgen. In een van de normale afwijkende baan moest de satel liet 220.000 km afleggen. Kort na de lancering verloor men evenwel, hoewel de vier trappen van de raketcombinatie puik werkten, het con tact met de jongste kunstmaan. De gedelegeerden van de Latijns-Ame rikaanse landen en de V.S. hebben gis teren tc Punta del Este hun conferentie van elf dagen besloten en het handvest ondertekend. Alleen Cuba*heeft zich af zijdig gehouden. Cuba kan nu geen geld meer lenen van de Intcramerikaanse bank. Het akkoord is bedoeld om het plan van president Kennedy ten uitvoer te leggen. In totaal zullen 20 miljard dol lar worden besteed aan deze onbloedige sociale revolutie, welke de naam „Ver bonden van de vooruitgang" beeft ge kregen.

de Stem | 1961 | | pagina 1