Explosieve toestand na sluiting van sectorgrens %em Russische m ÊÊmë mm aan nerveuze tanks tot steun volkspolizei SER adviseert regering: verhoog a.o.w. Mitrailleursnesten bij Brandenburgerpoort PRETTIGE WASDAG SUNIL Herhaling van 1953? lereveningsfonds voor bedrijfspensioenen Traangas en dreigementen Dode en vijf gewonden bij ontploffing DAGBLAD VOOR ZEELAND mer hoort melk. Want :lk is de beste verkwik- lk (of yoghurt, karne- ïdding) geeft wat uw heeft. Extra energie, ireigt. Nieuwe fitheid, daardoor u "bijkomt", i weer fris en monter bij zomer hoort melk. PEP! m iJ Velen verlaten Nieuw-Guinea Dezelfde temperaturen J NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL Drama tc Arnhem Paus over veilig verkeer Dronken achter stuur is doodzonde Gangster verinoord lOle JAARGANGNo. 23750 1 Uitgave: N. V. Uitg. Mi.i. Neerlandia. Directeur.' E. H. B. Brader. hoofdredacteur: J. J- H A- Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, q j. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, lei. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland MAANDAG 14 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs ƒ7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goea, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander en: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: N.euwstraat 41 - telefoon 2893) fp BETOGINGEN IN r OOST-BE PxLIJN ZWAAR BEWAAKT -d*-- j ->i wè - T.;* In de nacht van zaterdag op zondag is de Sectorgrens tussen Oost- en West-Berlijn door het communistische blok tot een internatio nale grens gemaakt, zodat West-Berlijn thans afgesloten is voor Oostduitsers, die daarheen willen vluchten. Hiermee hebben de commu nistische autoriteiten praktisch een einde ge maakt aan de speciale positie van de voorma lige Duitse hoofdstad en de internationale spanning aanzienlijk opgevoerd. Aan het ver keer tussen WeSt-Duitsland en Wesl-B'erlijn dat over Oostduits grondgebied loopt, zijn echter geen belemmeringen in de neg gelegd. Oost- Duitsers mogen ook niet meer naar Oosl-Ber- lijn komen, tenzij zij. er werken. Gisterenmor gen trokken eenheden van het Oostduitse le ger, in de rug gesteund door Russische tanks, Oosl-Berlijn binnen en er werd onmiddellijk gewaarschuwd, dal zij, die zouden trachten de grens met West-Berlijn zonder speciale ver gunning te overschrijden, zonden worden neer geschoten. Gisteravond laat heeft de Oostberlijnse politie mitrailleursnesten ngs de sectorgrens bij de Brandenburgerpoort opgesteld, om een eind te maken aan de massale uittocht van Oostduitsers naar het vrije westen via West-Berlijn, dat jarenlang een „gat in het IJzeren Gordijn" is geweest. Zaterdag waren niet minder dan 4900 Oostduitse vluchtelingen in West-Berlijn aangekomen, het grootste aantal, dat men daar ooit had moeten ontvangen, de dagen voorafgaande aan de opstand van 17 juni 1953 meegerekend. Gisteren waren het er nog 100, die toch de overtocht naar het-vrije Westen volbrachten. De onder- en bovengrondse treinen Sran Oost- naar West-Berlijn en omge keerd Jopen thans niet meer. En langs pe sectorgrens zijn overal prikkeldraad versperringen aangebracht. Het aantal Joversteekplaatsen is teruggebracht van 80 tot 13. Achter deze maatregelen staat de ge Combineerde macht van het 400.000 man [tellende Russische leger in Oost-Duits- land en de 110.000 man van het Oost ^duitse „volksleger". Demonstraties Evenals acht jaar geleden gaven Oost- perlijners uiting aan hun anti-commu nistische gevoelens door de straat op te yi.JF ITALIAANSE bergbeklimmers zijn [Verongelukt bij pogingen om toppen in het gebied van de Mont Blanc te bestij gen. ITALIË HEEFT de E.E.G. dringend Verzocht maatregelen te nemen tegen de toevloed van de uitzonderlijk goedkope moter uit Frankrijk, België en Neder- jianct, waardoor de eigen botermarkt in Igevaar komt. TE WASSENAAR is een personenauto cue overigens met matige snelheid reed ■Hnfi+n f gaan sliPPen. De wagen I Ha* 11 gen 9en boom. met het gevolg. t aile acht inzittenden werden gewond, Itvvee van hen zeer ernstig. f TERRORISTEN hebben een slachting laangericht onder boeren van de Bai- ■pendostam in Bindo in Angola. Twintig ■negers werden vermoord. [VOLGENS gegevens van de V.N. telde ae wereldbevolking in het midden van »19o9 2907 miljoen mensen, 412 miljoen meer dan bij een telling in 1950 werd vastgesteld. I WIE NA 15 augustus het Amsterdamse I telefoonnummer 128112 draait, krijgt een I recept of voedingsraad te horen. „Wat jeten we vandaag?" wordt aldus door |®en grote fabriek van voedingsmiddelen I beantwoord. IhE OOSTENRIJKSE volkspartij heeft |de ontslagaanvrage ingewilligd van de 1 1 iroolse fractieleider dr. Aloys Ober- I yammer, een van de meest omstreden 1 hguren in het geschil rond Alto Adige. gaan en zich bij de sectorgrens te ver zamelen om tegen de maatregelen te protesteren. Politie en manschappen van de ..arbeidersmilitie" maakten op ver scheidene punten een eind aan demon straties met het pistool in de hand, maar de scheldende en schreeuwende menigten bleven op straat. Wanneer er tanks, pantserwagens of legerauto's voorbijre den, werden zij met honende uitroepen ontvangen. Er bevindt zich in Oost-Ber- lijn thans tenminste één volledige gemo toriseerde Oostduitse divisie. In alarmtoestand Volgens verslagen van ooggetuigen werden er op een der Oostberlijnse spoorwegstations 200 Oostduitse leger- tanks van het Russische type T-34/85 uit geladen. Bovendien bezetten Russische tank- eenheden stellingen In de buitenwijken van de stad, terwyl de 22 Russische le gerdivisies in Oost-Duitsland in alarm toestand werden gebracht. Dat gold ook voor de 11.000 gealiieerde soldaten in het westelijk deel van de stad, omdat men paraat wilde zijn in geval onge regeldheden in Oost-Berlijn zich tot West-Berlijn zouden uitbreiden. Tenslotte mobiliseerde het Oostduitse regime de zgn. arbeidersmilitie", be staande uit vertrouwde communisten, om eventuele interne onlusten onmiddel lijk de kop in te drukken. Er waren zondag zoveel Oostduitse soldaten en politiemannen in Oost-Ber lijn, dat het er op leek, dat men de rest van Oost-Duitsland vrijwel onbeschermd had gelaten teneinde alles op de hoofd stad te concentreren. De Oostduitse politie heeft bij een uitval traangasbommen geworpen naar een menigte van# tweeduizend Berlijners, die waren samengeko men in West-Berlijn bij de grens aan de Adalbertstraat. Zij gebruikte gummiknuppels tegen vier jongelui, die zeer dicht bij de grens kwamen. Een van de jongens werd over de grens gesleurd. De Westberlijnse po litie dreef de menigte uiteen. Nie mand werd gewond. Op een gegeven moment stonden er bij de Brandenburger Poort, vlak bij de sectorgrens. 25 tanks, 70 gepantserde legervoertuigen en 200 vrachtauto's ge vuld met politiemannen en soldaten in gevechtstenue. Terwij zij langs de bre de boulevard „Unter den Linden" in Oost-Berlijn naar de Brandenburger Poort reden, kon men aan de westelijke kant van de sectorgrens het honende ge roep van de Oostberlijners horen. Woedende menigten In de Ebcrswalderstrasse, vlak bij de gebarricadeerde grens, kwam het bijna tot bloedvergieten, toen tach tig politie- en militiemannen, zwaai end met machinepistolen, een menig te van vijfhonderd Oostberlijners uiteen joegen. Een officier schreeuw de hen toe: „Doorlopen of we schie ten". De betogers verspreidden zich eerst toen zij de machinepistolen bijna op hun borst voelden. In de Kopenhagerstrasse, bij de grens tussen Oost-Berlijn en de Franse sector van West-Berlijn, stak een „Volkspoli- zist" een Westberlijner met een bajonet in het been. In de Koepenickstrasse, in dezelfde buurt, werd een communisti sche politieman door Westberlijners af- $$88811 De K.P.M. heeft medegedeeld, dat thans reeds ruim driehonderd passagiers hebben geboekt op de „Zuiderkruis", die op 21 september uit Hollandia naar Ne derland zal vertrekken. Het aantal pas sagiers zal vermoedelijk nog stijgen tot omstreeks vierhonderd. Voor de volgen de reis van de „Zuiderkruis" naar Ne derland het schip keert in december naar Nieuw-Guinea terug hebben eveneens reeds driehonderd mensen ge boekt. Ook dit. aantal zal vermoedelijk nog stijgen. Voor de „Waterman", die begin februari naar Nederland vertrekt, hebben zich tot dusver circa vijftig men sen opgegeven. Sinds september 1960 zijn tot dusver dertien chartervliegtuigen, met gemid deld tachtig repatriërenden aan boord, naar Nederland vertrokken. Bovendien zijn nog enkele tientallen mensen tegen speciaal tarief naar Nederland gegaan. Voorts zijn mensen van de zogenaamde groep .garantiewet-gevallen" met bui tenlandse schepen via Australië naar Ne derland gereisd. I Weersverwachting van het K.N.M.I. I f lot vanavond, opgemaakt gisteren- Ij avond 23.15 uur: 1 f Plaatselijk enkele buien en slechts i enkele verspreide opklaringen. Zwak- J «e lot matige wind tussen zuidwest i« ,noordwest. Weinig verandering temperatuur. Vandaag: zon onder 20.07 uur, maan t I |n»der 21.23 uur. n Jlorgen: zon op 5.23 uur 9.24 uur. maan op (Advertentie) getuigd. De Westberlijnse politie moest er een eind aan komen maken. De communistische politie richtte wa terstralen op een Westberlijnse menigte, die aan de sectorgrens „Weg met Ul- bricht" schreeuwde. Ongeveer 20.000 Westberlijners hadden zich bij de prik keldraadversperringen aan de Ebert- strasse verzameld. Deze straat loopt van de Brandenburger Poort naar het Pots dammer Plein. Westberlijners verbraken het Westberlijnse politiekordon in de Tiergarten en beukten met hun vuisten op de zijkant van een auto, waarmee een Russische officier en zes soldaten op weg waren naar het Russische oorlogs monument, dat op Westberlijns gebied staat. Later kwamen uit Oost-Berlijn berich ten binnen, dat de politie daar traangas en rookbommen had gebruikt om anti communistische betogers uiteen te ja gen. Dat zóu op 'Zijn minst 'bij -vijf ver schillende gelegenheden zijn gebeurd, omdat de betogers hardnekkig bleven samenscholen. Alle regeringsgebouwen in Oost-Ber lijn worden scherp bewaakt. Tankofficie ren stonden in de gevechtstorens van hun tanks, gereed om tot actie over te gaan. gj Alle Oostberlijnse stations werden door gewapende manschappen bewaakt. Vier buitenlandse journalisten zijn in Oost-Berlijn aangehouden en langdurig verhoord alvorens weer op vrije voeten te worden gesteld. Tot dusver zijn geen beperkingen af gekondigd voor Westberlijners die zich naar Oost-Berlijn willen begeven. Zij moeten thans echter hun persoonsbewij zen tonen. Fel protest verwacht De eerste reacties kwamen van de Westberlijnse burgemeester Willy Brandt en van Adenauer. Brandt deed een beroep op de Oostberlijners niet in opstand te komen, want „het prikkeldraad zal niet blijvend zijn". Ook Adenauer riep op tot kalmte en beiden vertolkten daarmee de alge mene bezorgdheid in het Westen, om dat men van een nieuwe Oostduitse opstand alleen maar een bloedbad verwacht. Dean Rusk, de Amerikaanse minister In de Bernauerstraat staan twee met machinepistolen bewapende „Vopo's", die de toegang tot de sector bewaken. Op de achtergrond van deze telejoto een zwijgende menigte Oostberlijners. De SER heeft de regering ge> adviseerd een geleidelijke verho ging van de A.O.W.-uitkeringen in studie te nemen. De raad is una niem van oordeel, dat de huidige A.O.W.-uitkeringen, hoewel in 3'? jaar met 27 procent gestegen, voor een belangrijke groep bejaarden nog beneden het sociaal minimum liggen. Een meerderheid in de SER wil de verhoging van de aow echter zo doen uitlopen, dat de aow in plaats van een bodemvoorziening voor een groot deel van de bevolking een afdoende ouder domsvoorziening wordt. Een minderheid in de SER, bestaande uit een groot aantal leden, verzet zich hiertegen. Zij meent dat een bevredi gende oudedagsvoorziening gevonden moet en kan worden in een samengaan van aow-uitkeringen en aanvullende bij zondere pensioenen. Ook deze minder heid staat overigens op het standpunt, dat de huidige aow-uitkeringen te laag zyn. ,De toekomstige ontwikkeling van de aow is overigens niet het hoofd onderwerp van bedoeld SER-advies. Dat handelt op de eerste plaats over de vraag, of bedrijfspensioenfondsen waardevast gemaakt kunnen worden. Ook op deze vraag heeft de SER geen eensluidend antwoord kunnen vinden. De meerderheid van de SER ziet in een verhoging van de aow de enige mogelijkheid om het totaal van oudedagsvoorzieningen, inclusief de bedrijfspensioenen waardevast en zo mogelijk welvaartsvast te maken. In het kader van de huidige structuur der bedrijfspensioenfondsen achten deze SER-leden geen mogelijkheid aanwezig om te komen tot een sluitend geheel van waardevaste uitkeringen. Wel meent men, dat er iets gedaan kan worden door de vorming van een de bedrijfs pensioenfondsen overkoepelend vereve ningsfonds. waaruit op basis van een omslagstelsel aanvullende waardevaste uitkeringen gegeven zouden kunnen worden. Dit verre van eenstemmige SER-advies heeft tot basis een. grondige studie van de bedrijfspensioenfondsen en de moge lijkheden deze waardevast en welvaarts vast te maken. Onder een waardevast pensioen wordt een oudedagsuitkering bedoeld, die aan de hand van het prijs indexcijfer stijgt met de kosten van levensonderhoud. Een welvaartsvast pen sioen is een pensioen dat, gekoppeld aan het indexcijfer van de regelingslonen, stijgt (of daalt) naar gelang van de alge mene welvaart. De SER constateert overigens, dat de waardevastheid begint bij de stabiliteit van de munt. Daarnaast zijn echter nog speciale maatregelen no dig om extra zekerheid te geven voor waardevastheid. De ervaring heeft im mers geleerd, dat in de periode, die ver loopt tussen de toekenning van pensioen rechten en de uitkering van een pen sioen, een zekere daling van de koop kracht van de munt optreedt, waardoor de gepensioneerden niet meer met hun pensioen kunnen rondkomen. Vele be jaarden worden dan afhankelijk van de overheid of goedwillende derden. Die afhankelijkheid acht de SER onjuist. Kleine pensioenen Op 1 januari 1960 waren er 63 bedrijfs pensioenfondsen, waarvan voor ongeveer de helft de deelneming verplicht is ge steld. Het totaal aantal deelnemers voor wie premie wordt betaald, bedraagt ruim één miljoen. Hieronder is het grootste deel der mannelijke weekloners begre pen. De pensioenuitkeringen bedragen na veertig jaar maximaal tien a vijftien gulden per week. Bij een dergelijke uil kering is de waardevastheid wel van zeer groot belang. De SER spreekt zich in dit verband in meerderheid uit voor een vereveningsfonds, dat alle bedrijfs pensioenfondsen omvat en waaruit dan waardevaste toeslagen betaald zouden kunnen worden. Een dergelijk systeem houdt echter naar het oordeel van de raad geen afdoende oplossing in. Die ziet de meerderheid van de raad, zoals gezegd, wel in een verhoging van de aow-uitkeringen. Oostduitse Vopo'sbezig met het op richten van prikkeldraadversperringen op de Potzdammerplatz, een van de doorgangen tussen Oost- en West- Berlijn. van buitenlandse zaken, gaf gisteren avond een verklaring uit, waarin hij zei, dat de „beperkende bepalingen op het interne verkeer in Berlijn een schen ding betekent van de status die door het verdrag van de vier grote mogend heden aan de stad is verleend". En Rusk voegde hier aan toe, als woordvoerder van Washington, dat de jongste stappen van de landen van het Warschau-Pact „het onderwerp zullen zyn van een fel protest via de gebruike lijke kanalen". Vandaag reeds zullen hoge Westelijke autoriteiten, waarschijnlijk te Washing ton, besprekingen voeren over de vorm van dit protest. Het lijkt niet onwaar schijnlijk, dat een suggestie van Ade nauer. die zaterdag had gepleit voor economische sancties tegen de Sovjet- Unie, daarbij onderwerp van bespreking zal zijn. „Wanneer de Sovjets Berlijn slecht behandelen", aldus de Westduitse bondskanselier, „moet in overweging worden genomen of het gehele Westen niet eer. embargo tegen het Oostelijk blok dient in te stellen". Een ontploffing, die de indruk maakte dat een bom was ingeslagen, heeft zich zaterdag in Arnhem voorgedaan op de hoek van de Johannastraat en de Rap- parddwarsstraat. Bij deze ontploffing is de heer J. Bolder, wonende aan de Jo hannastraat, om het leven gekomen en zijn vijf personen, van wie 4 kinderen, gewond geraakt. De gewonden zijn naar het ziekenhuis overgebracht door de in aller ijl gealarmeerde G.G.D. Op en rond de plek des onheils zijn tenminste zeven huizen voor bewoning ongeschikt gewor den. De ontploffing is veroorzaakt doordat het slachtoffer, die handelde in oude me talen, met een hamer op een stuk oor logstuig heeft geslagen. De kop van de hamer werd vrijwel gesmolten aangetrof fen in een van de naburige huizen. Voor de tweede keer in een paar dagen heeft Paus Johannes tijdens een audiën tie gewaarschuwd tegen de gevolgen van onvoorzichtig rijden. De eerste keer deed hij het vorige week bij een audiëntie aan vrachtwagenchauffeurs. De tweede keer sPU?k hij zaterdag tijdens een algemene audiëntie. Men dient voor ogen te hou den, aldus de H. Vader, dat eenieder die in het verkeer een dodelijk ongeval ver oorzaakt door grove nalatigheid zich ernstig bezondigt tegen het vijfde gebod: gij zult niet doden. De Vaticaanse radiocommentator ver klaarde, dat hij „een doodzonde begaat, die in het verkeer het leven van anderen in gevaar.brengt, te snel rijdt, onvoor zichtig is cn dronken of ernstig vermoeid achter het stuur van de auto,gaat zit ten." Te Chicago is het ontblote stoffelijke overschot gevonden van een gokker, die het slachtoffer was geworden van een benaenoorlog. Hij werd in de kofferruimte van een Cadillac gevonden met een kogelwond in een oor. zijn schedel was ingeslagen, zijn lichaam vertoonde sporen van mis handeling. Volgens de politie was het een zekere William Jackson, met de bijnaam ..Ac tion Jackson", inner van een woekeraar. Het was de zesde maal in enkele maan- den tijds dat te Chicago leden van woe- kerbendes zijn vermoord. Wellington Long, correspondent van United Press International, seinde ons zondagavond uit Berlijn: Aan het ontplofbare mengsel, dat Berlijn heet, is thans een ge heel onberekenbaar element toegevoegd, nu de communisten de grens, die midden doorde voormalige Duitse hoofdstad loopt, hebben afgegrendeld. Toen de westelijke ministers van Buitenlandse Zaken verle den week te Parijs bijeen wa ren, hebben zij plannen gesmeed voor vrijwel elke gebeurtenis, behalve voor de mogelijkheid, dat er opnieuw een Oostduitse opstand zou uitbreken. De ministers zouden liet er wel over eens geweest zijn, dat nieuwe onlusten in de Russische zone een gevaarlijke toestand zouden schep pen. Dat heeft kanselier Adenauer in zijn verklaring van zondag trou wens ook bevestigd. Doch men heeft er zich blijkbaar tevreden mee ge steld te hopen, dat zo iets niet ge beuren zou. De westelijke ministers verwachten zelfs, dat de commu nistenter voor terug zouden schrik ken de grens te sluiten, omdat zij daardoor onlusten zouden kunnen ontketenen zoals die in juni 1953 als een golf door heel Oost-Duits land sloegen. Doch thans blijkt men een mis rekening te hebben gemaakt. De grens is wel degelijk afgesloten. In menig opzicht lijkt de huidige toestand op die van juni 1953. Toen braken er in Oost-Berlijn en Oost- Duitsland onlusten uit als gevolg van een regeringsbesluit, dat neer kwam op een algemene loonsver mindering van dertig procent. Van af februari dat jaar waren er meer dan duizend Oostduitse vluchtelin gen per dag over de sectorgrens West-Berlijn binnengekomen. In maart ging het Oostduitse regime over tot een herziening van de arbeidsnormen, die voor de arbei ders een loonsverlaging van 30 a 40 procent inhield. In diezelfde maand stroomden er 59.000 vluch telingen naar het Westen. In m.aart, april en mei probeerden arbeiders- delegaties de regering er toe te be wegen de nieuwe werknormen in te trekken, maar op 16 juni lazen de Oostduitsers in hun gelijkgescha kelde kranten, dat zelfs de vak bondsleiders de nieuwe arbeids normen hadden geaccepteerd. Van af dat moment steeg de spanning met het uur en overal verzamelden zich arbeiders om te protesteren. In de morgenuren van 17 juni kwamen 12.000 arbeiders van de stanlgieterijen te Henningsdorf in beweging. Zij marcheerden naar het Oostberlijnse regeringscentrum. Onderweg voegden zich duizenden anderen bij hen en aller doel bleek te zijn: omverwerping van het re gime. Om elf uur die ochtend werd de gehate rode plag pan de top van de Brandenburger Poort gerukt en een uur later vielen de eerste schoten. De hele middag golfden de gevechten door de straten. Vele openbare gebouwen gingen in vlam men op en de opstand verspreidde zich naar andere Oostduitse steden. I)e „Volkspolizei", waaruit later de „Volksarmee" zou groeien bleek geen macht meer over de bevolking te hebben. De Volkspolizisten voor gangers van hen, die thans In Oost- Berlijn staan konden alleen Iets uitrichten, wanneer zjj door Russische tanks geruggesteund werden. Het was dan ook het Russische leger, dat er In slaagde de revolte neer te slaan. Dat gebeurde In de avond van de zelfde dag In Oost-Berljjn en gedu rende de volgende dagen elders in Oost-Duitsland. Naar schatting werden er 267 be togers gedood, 116 leden van de communistische partij en 18 Rus sische soldaten. Daarnaast werden er 1067 opstandelingen gewond, 645 communistische functionarissen en 126 Sovjetsoldaten. Men neemt aan, dat er tenminste honderd men sen na onderdrukking van de op stand zijn geëxecuteerd. Ongeveer 1200 mensen verdwenen in gevan genissen en kampen. De opstand van 1953 bewees de werkelijke positie van het regime- Ulhriclit. een marionettenregering, die de Oostduitsers was opgelegd. De opstand toonde echter eveneens aan. dat men niet met straatkeien tegen tanks kan vechten. Daarom bleef het in Oost-Duitsland rustig in het gedenkwaardige jaar 1956, toen Hongarije in opstand kwam en ook Polen zich in beweging zette. In het Westen heeft men tot dus ver aangenomen, dat de Oostduit sers zich van een nieuwe poging om het regime omver te werpen zullen onthouden, maar thans durft niemand te voorspellen, of zij al dan niet de qrensbarricaden in Berlijn zullen bestormen. Dat kun nen alleen de komende dagen leren. In verband met het feest vanj Maria ten Hemelopneming zal ons blad morgen niet ver- schijnen. Directie Dagblad De Stem

de Stem | 1961 | | pagina 1