lï bla9 Waarschijnlijk reisbeperkingen :ine lt vele itures Oostduitsers Rusk: Westen zal praten met Rusland Paraatheid Eerste Legerkorps wordt nog. niet verhoogd Kongo staat naar einde van beleg TITOV landde per parachute üine ~rrv GEEN AFKOELING IN HETE CRISIS ROND BERLIJN Zinken als een baksteen In Algerië meer vrijheid voor opperbevelhebber Resultaten van de vlucht worden vrijgegeven iboom ossa 'est-Berlijn VOOE EN RUST Ernstige aanrijding bij Drunen DAGBLAD VOOR ZEELAND tGANISME. nimo om te vertrekken neemt nog steeds toe [Misverstand van 25000 liter water Jj verstand berust. Sovjet-paviljoen onderzocht Frankrijk negeert I „Bizerta in assemblee Iets lagere temperaturen ^Z7u,Zrn op 716 uur' m-aan „W arschau-pact' in herfst bijeen Norstad kreeg 0 op rekest Werktijd Horeca SER-advies verkorting werktijd Modelactie Franse douaniers Besluit van Franse regering Subversieve beweging in Sorong opgerold Oproep tot veteranen in Indonesië Prof. Duynstee in Nieuw-Guinea bekritiseerd tGANISME. O ft tus l>(SvSv Lei- 10ie JAARGANGNo. 23749 gitgave: N. V. Uitg. Mlj. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland SATERDAG 12 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2801 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, .,v - 's 'm. bed in het opvangcentrum menfelde. Voor hem een vreem- Inieuwe wereld. (Advertentie) ecering sinds jaren bezig is bijna uitend de Papoea's vooruit te hel le Papoeanisering is de „blijvers"- chte vervallen. Onder auspiciën do Nederlandse regering kwamen ndischen destijds naar Nieuw-Gui- om er zich te vestigen. Het plan iet doorgegaan. De regering ging op die „Papoeanisering". eleden van deze mensen woonden ids in Indonesië, zij zijn daar echter verdreven en rapporteren nu uit erland een bestaan in een hoogcon- uur, waar bovendien de deur naar wereld open staat. Vele Indische'1 van Nederland uit weer verder nigreerd, vooral naar de V.S. als dan vertrek uit Niéuw-Guit153 on is. dan maar zo snel mogelijk iw-Guinea zou nog hoop biede'1, uitkomst was in de huidige VT°' tick. Niet alleen een opvullen <^n open plaatsen, een vervanging van 0 minder gekwalificeerden, maar 1 boven uitbreiding van het apPa' m de ontwikkeling te kunnen ver- zoals het plan is en tijdige aan- e van de vertrekkenden. (In mei li van dit, jaar nam het aantal va- s met KIO toe). Van de 135 kort- jiders (drie jaar) die in 1960 naar and vertrokken, zijn 80 niet terug ten. Binnenkort zullen door het van worden van de nieuwe regeling vrije overtocht na tien „pensioen jaren" 300 Indische ambtenaren de crijgen te vertrekken. Op het kan- lgemene personele zaken weet men dat zij zullen gaan en niet zullen eren. Wie zal hun plaatsen ^ne- Er zijn immers al 750 plaatsen be- or minder gekwalificeerden.A^P" ing" is eenvoudig niet mogelijk. De directeur van de Shell in Nieuw- *4 Guinea, de heer L. J. Brocker, heeft te genover U.P.I. verklaard, dat het be- v richt, als zou een machine van de K.L. M. by het brandstof (kerosine) tanken op Biak een grote hoeveelheid water in de tanks hebben gekregen, op een mis- De heer Brocker zei. dat in een dienst- telegram van Biak naar K.L.M.-Neder land gesproken werd van 25.000 liter water, in plaats van 15.000 liter brand stof met watersporen. Hij zei overigens, dat het onverklaar baar was hoe die watersporen 80 li ter in de tanks waren gekomen, maar dat het vrijwel zeker was, dat het niet in Biak gebeurd was. De machine van de K L.M., die deze watersporen in de I tanks had. kreeg 24 uur vertraging en vloog toen weer verder op „Biakse" brandstof. Zowel de heer Brocker, de waar nemend gouverneur als de procureur sgeneraal waren van mening, dat er geen ^enkele aanleiding was om sabotage te Vermoeden. De Australische politie heeft giste renavond het Sovjetrussische paviljoen op de jaarbeurs van Sydney gesloten en ontruimd. Dit geschiedde nadat een anoniem telefoongesprek was ontvangen waarin werd gezegd, dat een bom was geplaatst. De tipgever deelde mee, dat de bom om 21.00 uur plaatselijke tijd j zou ontploffen. Na een onderzoek van drie kwartier, waarin niets verdachts werd gevonden, besloot de politie het pa- r viljoen weer open te stellen. Enige beslissing genomen door de V.N.-assemblée in de kwestie Bizerta, zal door Frankrijk als onwettig worden beschouwd, aldus verluidde gisteren in Franse kringen in de hoofdstad Parijs. De zegslieden meenden, dat de Franse houding gebaseerd zou zijn op het hand vest der Verenigde Naties, dat verwij zing van een zaak naar de algemene vergadering, terwij] deze kwestie nog in behandeling is door de veiligheidsraad, uitsloot. IN DE PHILIPPIJNSE archipel wordt sedert maandag een veerboot met 57 mensen aan boord vermist. Men vreest, dat de boot, me normaal een uur voor de overtocht nodig heeft, tijdens zware zeegang is gezonken. IN ZUID-KOREA zal een nationaal ar beidsleger van 200.000 man worden op gericht voor het uitvoeren van werken van nationaal belang. DE REGERING Tsjang Myon heeft 4,6 miljoen dollar aan staatsgelden verduis terd on 4,3 miljoen dollar aan steekpen ningen van zakenlieden ontvangen Dit wordt gezegd in een rapport dat het te genwoordige militaire bewind van Zuid- gebraehtVer ancien régime heeft uit- I Jen rSJZAAN wordt sedert 9 augustus Gorter gehelen. TCrmlst' Anneke j 2S IRAAKSE Premier, de 47-jarige bri- loofd'mè\erriea i7KaS-°m' heeft zicb ver- eJn ri^ehtp I7-Ja^c Lalla Al Djanabi, li "akse hjchtJaartm^afs^happij. TE JOHANNESBURG is een lorrie in ?mendënmAfn'jfkanteW Alle zestien in- men om 'h^leven"'6 mijnwerkers' kwa" ïisch NpJ°T 4 sePtembel een Bel- h-Nerierlands vlooteskadcr een offi- eei öezoek aan Antwerpen brengen. j Weersverwachting van het K.N.M.I. i wt vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: laatselijk opklaringen, maar ook nier Cn daar enkele buien, met een ip^nSi°P onweer- Over het algemeen ets lagere temperaturen. Overwe- genrl matige wind in hoofdzaak tus- sen noordwest en noord. i ti«2l-ac''ng van Belgisch weer- kundig instituut: t 9?r bcwolkt met mooie opklarin- l vla Pm!1 e Plaatselijke neerslag- 17 noMaxirnumtemperaturen van t Vana, graden. nn'ler 20,38 °unUr°n<l6r 2°'U UUr' maa" 70n °P uur' zon ouder zon op 5.21 uur, maan op Deze herfst zal een conferentie van de ministers van buiten landse zaken van de Warschau-Pactlanden worden gehouden 0111 de voorbereiding van een vredesverdrag met Duitsland te bespreken. Dit heeft de Oostdiiitse minister van buitenlandse zaken, Lolliar Bolz, gisteren in de „Volkskammer" (het par lement) meegedeeld. Dit Oostduitse parlement nam een motie aan die de regering de bevoegdheid geeft „alle noodzake lijke maatregelen te nemen om een einde te maken aan de „slaven jacht" die in West-Duitsland en West-Berlijn wordt georganiseerd". De cijfers van deze „slavenjacht": Het afgelopen etmaal zijn 1532 Oostduitsers naar West-Berlijn uitgeweken. In de week van 5 tot 11 augustus zijn 12.448 Oostduisers uitgeweken, tegen 10.419 de week daarvoor. Dr. Bolz zei, dat er dit jaar in elk geval een Duits vredesverdrag zou wor den geslotendesnoods alleen met Oost- Duitsland. De conferentie van ministers van bui tenlandse zaken van de Warschaulanden, deze herfst, zal worden gevolgd door een vredesconferentie, waaraan alle belang hebbende landen zullen deelnemen om over een vredesverdrag te spreken. Op deze conferentie zal ook een verklaring over West-Berlijn worden opgesteld. In de komende dagen zal worden be kendgemaakt, welke maatregelen er wor den genomen om een einde te maken aan de vluchtelingenstroom. Van wel ingelichte zijde wordt vernomen, flat er reisbeperkingen zullen worden ingesteld. Alle Oostduitsers, die naar Oost- of West-Berlijn willen reizen, zouden daarvoor verlof moeten vragen aan de plaatselijke ovei'heid. Onderhandelen Even nadat Bolz de beslissingen van de „Volkskammer" bekend had gemaakt, verklaarde de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, na zijn ontmoeting met president Kennedy, dat onderhande lingen met Rusland over de crisis om Berlijn „zullen plaatshebben", of schoon het tijdstip nog onzeker is. Deze bewindsman was bijna een uur bij de president, aan wie hij uitgebreid verslag deed van zijn reis naar Parijs, van de ontmoeting met de ministers van de Westelijke Grote Drie en van zijn gesprek met de Italiaanse premier Fanfani. Rede Kroestjev Terwijl Dean Rusk te Washington zijn verklaring aflegde, sprak Kroestjev te Moskou op een bijeenkomst van de ver- JVop steeds houdt de vluchtelingen stroom uit Oost-Duitsland via de vluchtwegen in Berlijn aan. Na de rede van premier Kroestjev bleken nog meer Oostduitsers over de grens te ko men. Dagelijks wachten in het opvang centrum Mariënfelde zoals de foto laat zien honderden vluchtelingen om geregistreerd te worden. eniging voor Russisch-Roemeense vriendschap. „Als het Westen een oor log begint om Berlijn zullen de Russi sche strijdkrachten een vernietigende slag toebi'engen aan de gealliee2'den", beweerde Kroestjev. Hij zei, dat „communisten vrede wil len, maar zich bedreigd voelen door landen als Nederland, België, Noorwe gen en Denemarken, alsmede Italië en Griekenland, waar de agressors hun ba ses hebben". Frankrijk, Engeland en West-Duitsland noemde hij niet. Kroestjev verzekerde zijn gehoor eens te meer, dat de gehele mensheid com munistisch zal worden zonder oorlog, en dat Rusland een vredesverdrag met Oost- Duitsland zal tekenen. Kroestjev vertelde, dat hij aan Fan fani gevraagd had waar de Amerikaan se raketbases gelegen waren, en dat Fanfani hem geantwoord had, dat de Amerikaanse raketten in sinaasappel boomgaarden stonden. Daarop had Ni- kita geconstateerd, dat de Russen dol zijn op de Italiaanse sinaasappelen, maar dat, als er oorlog kwam, de ra ketten, de sinaasappelen en de Italianen weggevaagd zouden worden. Tijdens de receptie, die aan het slot van deze dag volgde, liep Kroestjev op de ambassadeurs van Engeland, Canada en Frankrijk toe met de woorden dat er naar zijn mening geen oorlog komt. President Kennedy, premier MacMillan en president De Gaulle zijn verstandige mensen", zei de Russische premier. De opperbevelhebber van de NAVO- strijdkrachten, de Amerikaanse lucht macht-generaal Lauris Norstad, heeft nul op het rekest gekregen bij zijn regering toen hij om een aanvulling van 38.000 militairen voor Europa verzocht. Dit is gisteren in gezaghebbende kringen in Washington vernomen. Het Amerikaanse leger in Europa telt thans- 233.000 man. Bij de diensten, be last met bevoorrading, onderhoud en verbindingen zijn 80.000 Europeanen be trokken. Naar verluidde, had Norstad een deel van deze mensen willen ver vangen door Amerikanen. (Van onze parlementaire redacteur) De ministerraad heeft gisteren, na overleg met de opperbevel hebber der NAVO-strijdkrachten, generaal Norstad, besloten voor lopig geen speciale maatregelen te treffen ter verhoging van de paraatheid van het eerste leger korps. Dif houdt in, dat de zevenduizend a achtduizend dienstplichtigen, die te den diensttijd met klein verlof zullen af zwaaien, inderdaad tenzij de interna tionale situatie verder verslechterd volgens plan naar huis zullen terugke ren. Het langer in dienst houden van deze dienstplichtigen wordt als een crisis maatregel beschouwd, waartoe de re gering onder de huidige omstandigheden geen aanleiding ziet. Eerder deze week hebben wij, na in formatie op defensie, de verwachting uitgesproken, dat voor de dienstplichti gen die op 22 september afzwaaien, de diensttijd van 18 tot 22 maanden zou worden verlengd. Nader is ons geble ken, dat onze zegsman op defensie maatregelen op langere termijn verward heeft met crisismaatregelen. Aan crisis maatregelen denkt de NAVO op het ogenblik echter nog niet. Men bezint zich wel op maatregelen op langere ter mijn, meer in het bijzonder op het be schikbaar komen van de dertig divisies, die voor het NAVO-schild benodigd zijn. Dit is echter meer een zaak van Ame rika, Duitsland, Engeland en Frankrijk, dan van Nederland. Van ons land wordt niet meer gevraagd dan de twee divisies van het eerste legerkorps. Deze divisies zijn thans reeds voor 90 a 95 procent paraat. Onder deze omstan digheden beschouwt de regering het als een te zware ingreep om de diensttijd voor een honderd procent paraatheid te verlengen. Een dergelijke verlenging zal pas overwogen worden als de spanning rond Berlijn verder in ernstige mate toeneemt. Als de 7 a 8000 dienstplichtigen die op 22 september afzwaaien, dan reeds naar huis gegaan zouden zijn, zullen zij weer worden teruggeroepen. De regering ziet hier geen risico's. Twee oefeningen heb ben uitgewezen dat afgezwaaide dienst plichtigen binnen 24 uur weer bij hun on derdelen terug kunnen zijn. Voor een verandering van het oefenschema in La Courtine ziet de regering op het ogen blik ook nog geen aanleiding. (Van onze Haagse redacteur) De S.E.R. heeft zich in een advies aan de minister van Sociale Zaken uit gesproken voor een geleidelijke verkor ting van de arbeidstijd in het horecabe drijf van gemiddeld 53 tot gemiddeld 48 uur per week. De S.E.R. zou met de eerste fase van deze werktijdvei'korting (tot 50,5 uur per week) willen beginnen op 1 januari 1962. Op 1 januari 1963 zou dan de verkorting tot 48 uur kunnen plaatsvinden. De S.E.R. heeft voorts ge adviseerd om de mogelijkheid open te houden het voorgeschreven minimum aantal vrije zondagen per jaar van ze ventien tot uiterlijk dertien terug te brengen. Vergunning hiervoor zou door het bedrijfsschap verleend moeten wor den. Werkgevers en werknemers in het ho recabedrijf zijn beiden geporteerd voor de door de S.E.R. aanbevolen wijzigin gen. tiet Deenseleger heeft een speciaal commandokorps „De Jonge Leeuwen Deze afdeling heeft, gelijk de andere onderdelen, steeds weer nieuwe krach ten nodig. Bij een recente medische keuring voor „De Jonge Leeuwen" werden 19 van de 65 soldaten onge schikt geacht. Na een conditietest ble ven er tenslotte nog maar 20 jonge mannen over, die in de V.S. en West- Duitsland een keiharde opleiding zul len krijgen. Tijdens de zwemtest wer den de kandidatengekleed, geblind doekt en met 15 kilogram bepakking van een duikplank in het water gewor pen. De stakker, die we hier op de foto zien, bleek helemaal niet te kunnen zwemmen. Desondanks had hij zich op gegeven. Gelukkig voor hem, dat er meteen hulp kwam opdagen. Het merendeel van de Franse douane beambten heeft besloten van vanavond tot dinsdag middernacht een modelactie te voeren teneinde kracht bij te zetten aan eisen voor hogere salarissen. De actie wordt niet gesteund door de r.-k. vakbond. De Kongolese minister van binnen-J landse zaken, Christopher Gbenje, heeft gisteren aan alle provinciale bestuurders en aan alle afdelingen van de geheime dienst telegrammen verzonden, waarin hij de vrijlating beveelt van alle politie ke gevangenen en de slechting van alle versperringen, aangebracht door het na tionale Kongolese leger. Indien dit bevel wordt uitgevoerd, zal dit het einde betekenen van de staat van beleg welke sinds vorig jaar herfst bui ten Leopoldstad in feite heeft bestaan. Naar verluidde was de order aan alle zes provinciale besturen verzonden; ook de provincies Katanga, Kivoe en Oost zouden een telegram van Gbenje hebben ontvangen. Kongolese troepen hebben in de De Franse regering heeft de opperbevelhebber van de strijd krachten in Algerië, generaal Ailleret, een grotere vrijheid van handelen gegeven, zo heeft het hoofd van de afdeling politieke zaken en voorlichting in Algiers, (Van onze correspondent) Op de grote weg tussen Nieuw- kuyk en Drunen is gisteravond om ongeveer half zeven een ern stige aanrijding geschied, waarbij de heer Herwijnen, 18 jaar, uit Babvloniënbroek werd gedood. Een trailer met oplegger van de fir ma Piet Klerkx woninginrichting te Waalwijk, komende uit de richting Waalwijk, is bij een poging tot het pas seren van een luxe wagen, die uit de zelfde richting kwam, in botsing geko men met een trailer met oplegger van de firma Appels uit Waalwijk De ravage was zeer groot. De voor cabine van de wagen van de firma Klerkx werd totaal in elkaar gedeukt, waarbij de chauffeur, de heer Terpoorter uit Meeuwen. 19 jaar oud. zwaar werd gewond terwijl zijn bijrijder, zijn vriend Herwenen, die zijn vakantietijd met hem meereed, op slag werd gedood. De wa gen van de firma Appels, bestuurd dooi de heer Klerks uit Drunen, werd even eens zwaar beschadigd. De chauffeur liep talrijke verwondingen op. Hij had nog getracht de aanrijding te voorko men en is in een greppel langs de weg terechtgekomen. De tweede Russische ruimte vaarder, majoor Titov, heeft gisteren op een drukbezochte persconferentie in Moskou ge zegd, dat hij per valscherm was geland. Zijn zetel werd uit de ruimtecabine geschoten. Hij had het ruimteschip tijdens de vlucht geheel en al in zijn macht, gehad. Er was radioverbinding in twee richtingen, die ook vanaf het verste punt van zijn route bruik baar was. Soms zag hij door de patrijspoorten de horizon, alle kleuren van de regen boog tussen de verlichte aarde en de zwarte hemel. De maan zag er net zo uit als vanaf de aarde gezien. De eerste indruk die hij van de ge wichtloosheid kreeg was dat hij met de benen omhoog vloog, maar binnen enkele seconden was alles normaal. Gedurende de vlucht bleef een nor maal klimaat in de ruimtecabine heersen. De temperatuur was normaal en het luchtverversingssysteem func tioneerde zeer goed. Hij had niet veel eetlust gehad, maar dat kwam kenne lijk door de vreemde toestand van ge wichtloosheid en door ee2i zekere op winding. Toen hij zich nog in de schaduw van de aarde bevond, had hij de handbe sturing overgenomen. Hij kon het ruimteschip in elke gewenste richting sturen. Eerst sliep hij niet goed in de daarvoor vastgestelde periode, maar later versliep hij zich zelfs. Na de laat ste ronde werd de remraket in wer king gesteld en begon het ruimteschip de afdaling. De heldere lichtschijn van de lucht rond het ruimteschip toen het in de atmosfeer terugkwam, was in teressant om te zien. De gewichtloosheid Toen de snelheid werd verminderd kwam er aan de toestand van ge wichtloosheid een einde, maar Titov nam geen scherpe of abrupte overgang waar Hij voelde alleen maar dat hij in de normale toestand was terugge keerd. Hij had na de vlucht geen verande ringen in zijn lichamelijke conditie be merkt, ook de dokters niet. Gedurende de vlucht was de cabine vol zonlicht en hij had het kunstlicht kunnen uit draaien. Het landingssysteem kwam volgens plan in werking. Hij mocht kiezen tus sen twee methoden, landing in de> ca bine of per valscherm na er uit ge schoten te zijn. Hy koos het laatste. Het ruimteschip landde veilig en wel dichtby. Op een vraag antwoordde professor Keldysk, de voorzitter van de Sovjet russische academie voor wetenschap pen, dat buitenlandse correspondenten ongetwijfeld in staat zouden worden gesteld om getuige te zijn van toekom stige lanceringen van Sovjetrussische ruimteschepen. De omstandigheden aan boord van het ruimteschip waren gericht op de mogelijkheid van een ruimtevlucht van tien dagen. Titov zei, dat hij geen slaappillen had gebruikt. Zijn „diner", het ruimte- voedsel, zat in tubes waar het uit ge knepen moest worden. Prof. Keldysk deelde mede, dat de resultaten van Titovs vlucht zullen worden gepubli ceerd ten behoeve van alles deskundi gen overal ter wereld. Titov zelf verklaarde nog, dat hij vanuit de „Vostok" foto's had gemaakt mee een gewoon klein fototoestel. De film wordt nu ontwikkeld, doch hij kon niet voorspellen hoe de foto's zouden uitvallen. Jean Sicurani, gisteren op een persconferentie bekendgemaakt. „De rebellie is sedert 20 mei (de datum waarop de Fransen in Algerië een eenzijdig bestand afkondigden) voortgegaan met. gewelddaden. De maat regelen welke Frankrijk had genomen om tot vrede te komen, hebben bij de F.L.N. (de voornaamste Algerijnse ver zetsbeweging), geen weerklank gevon den. Integendeel; de onderhandelingen zijn afgebroken. Onder deze omstandig heden heeft de Franse regering besloten aan de opperbevelhebber in Algerië een grotere vrijheid van handelen te geven", zo verklaarde Sicurani op een perscon ferentie. „Onder toepassing van de instructie van 20 mei (betreffende het eenzijdige bestand) is nu het recht van de opper bevelhebber bevestigd, de militaire maatregelen te treffen welke hij nodig oordeelf om aan elke dreiging het hoofd te bieden die de opstandige beweging tegen personen en goederen mocht rich ten. Het betreft^niet een algemene systematische maatregel, waarvoor toestand in Algerië trouwens in het ge heel geen reden geeft, maar de regering heeft aan het opperbevel de nodige vrij heid willen geven om de aanvallen in zekere gebieden te voorkomen, waar zich een dreiging zou kunnen voordoen", al dus de woordvoerder. Volgens het hoofdkwartier van gene raal Ailleret is het aantal gewelddaden van de opstandelingen sinds 20 mei van gemiddeld 20 tot 37 per dag toegeno men. Deze gewelddaden varieerden van aanslagen tot sabotage. Soldaten van het vreemdelingenle gioen hebben gisteren nog slag ge leverd met een groep Algerijnse re bellen, die zich in een park in de stad Sidi-Bel-Abbes had verschanst. Deze stad is het hoofdkwartier van het Legioen in Noord-Afrika. De legioen soldaten werden gesteund door pantser wagens en politiehonden. Drie rebellen werden bij het treffen gedood. Een van de rebellen werd ge vangen genomen na een gevecht, dat drie uur heeft geduurd. Het Legioen had een dode en vier ge wonden te betreuren. Ook een Franse politieman werd gedood. Het gevecht begon, nadat een gevan gen moslem vertelde, dat ..ongeveer 12 gewapende rebellen" zich in het park van Sidi-Bel-Abbes hadden verscholen. provincie Kasai honderden Loentoe- stamleden gedood en zeker 700 hut ten verbrand als vergelding voor een aanval van de op een militaire patrouille, zo heeft een V.N.-woord voerder in Leopoldstad bekendge maakt. Na die aanval van de Loentoes, op 24 juli, werden zestien Kongolese soldaten vermist. Woedend geworden militairen uit Loesambo en Loeloeaburg zijn toen tot repressailles op grote schaal overge gaan, die tot gevolg hebben gehad dat er in het gehele gebied nu een volslagen chaos heerst. De V.N.-troepen zijn uit het gebied te ruggetrokken. Hulporganisaties van de V.N. maken gebruik van een hefschroef- vliegtuig om de resterende Loentoes te bevoorraden. Alle inheemse winkels zijn geplunderd en in brand gestoken. Blijkens een bericht in de „Nieuw- Guinea Koerier" is in Sorong. in het westen van „Vogelkop", een subversieve beweging opgerold die „Operasi Pemoe- da Irian" heette ((operatie Irian-jeugd) (Irian is de Indonesische naam voor Nieuw-Guinea). De vereniging zou enkele honderden leden gehad hebben, die vrijwel allen inactief waren. Het was uitsluitend een Indonesische aangelegenheid. Bij de eer ste poging van het bestuur om ook Pa- poeaj on geren aan te trekken, waar schuwden deze de politie. Roeslan Abdoelgani, vice-voorzitter van de opperste raad van advies voor president Soekarno van Indonesië, heeft een beroep gedaan op de veteranen om „het machtigste en sterkste revolutio naire leger op te bouwen". Hij zei dit. omdat naar zijn mening ..de kwestie West-Irian (Ned. Nw.-Gui nea) in de komende maanden wellicht in een beslissende fase zal komen". Hij noemde de Indonesische aanspra ken op de Nederlandse kolonie „zeer sterk staan, volgens de internationale wetten en de morele wetten van de na ties. Indien de vrede bewaard moet blij ven. zal Holland het gebied onvoorwaar delijk, waarlijk en geheel aan Indonesië moeten overdragen", aldus Roeslan Ab- doelgani. In het „Sociaal Tehuis" in Hollandia (Nieuw-Guinea) is gisteren het eenjarig bestaar gevierd van de Partai Nasional van Nieuw-Guinea. De vooj'zitter van de party, H. Wajoi, zei in zijn toespraak, dat de Parna. zoals de partij „in de wan deling" heet, voelt voor een driehoeks conferentie Nieuw-Guinea - Indonesië - Nederland, mits zowel Indonesië als Ne derland de „koloniale aspiraties laten varen". In een felle, nationalistische rede le- verde de heer Wajoi kritiek op prof. Duynstee en de groep Rijkens, die hij beschuldigde van koopmanspolitiek".

de Stem | 1961 | | pagina 1