geen lichtpunt in politieke impasse jVerkeersbord: „Picknickplaats" Harde maatregelen tegen Berlijnse grensgangers Sovjet-nota ontvangen: door Westen koel „„Niets nieuws op Wellicht handel verbod met u In Romeinse trant Geen vertrouwen het Westen N.S. vangen personeelstekort werving België op door DAG! Gematigd van toon. maar politiek bikkelhard Legerinstrumenten met radiumverf behandeld m -790-975 195-95ct BREDA Woordvoerder der Russen: DDR soeverein V.S. tot Sovjet-Unie: Rusland biedt royale hulp Momenteel ruim 2000 vacatures 14 12 DAGBLAD VOOR ZEELAND «ZEGELS 95 MacMillan: Koude oorlog wordt lange strijd Langer dienen in Bundeswehr Bij de artte Vier doden bij autobotsing 55 Minder wind j onde/15.42I"uur.nder UUr' maa" I RAF-kamp Zeelst wordt opgeheven Iunesische minister verklaart: Vlamingen op Nederlandse stations Cuba bezorgd over incident te El Paso 101e JAARGANG No. 23743 Uitgave: N. V. Uitg- MU- Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. JH. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. U de Rechter. P. V. M. Vercauteren, L. J- v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigeratraat 10, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland bïaü ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, i 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent- Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. tnrr c:t Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 Bureau voor dTZeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST, bteenstraat 14 teieioon an i u OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) elk pak 20 cent kan nog meer n een Klokzegel n. 4 Klokzegels /oordeel geven! kopen, dadelijk 38 - 240 f. 020.31642 I e laatste LLOVERS EN ïlachelijke prijzen. >nze voordelige assen rjassen Q75 26.75 I 5/ bieding sokken 1 De Britse premier, Harold MacMillan, stelde gisterenavond in een televisierede tot het Britse volk met nadruk, dat het Westen een verantwoordelijkheid heeft tegenover de twee miljoen Westberlij- ners, die onder hun bescherming in vrij heid een bestaan hebben opgebouwd. Het zou met voorzichtig en niet eervol zijn als het Westen hen in de steek liet. Het zal var. de Russen afhangen wat er gaat gebeuren. Doch wat er in de herfst ook gebeuren zal in en om Berlijn, vast staat dat de koude oorlog een lange strijd zal worden. Daarom zullen de Weste lijke landen en met name de vrije lan den van Europa nauw verenigd moeten blijven. De noodzaak van de Europese een heid bracht de premier op het Britse besluit van deze week om met de E.E.G. te gaan onderhandelen. Tenslotte gaf de premier nog een kort overzicht van de economische toestand in Engeland, die niet al te gunstig is. De Westduitse minister van Defensie, Strauss, heeft verklaard, dat het wellicht noodzakelijk zou blijken om de Duitse I dienstplicht te verlengen van 12 tot 18 maanden, wegens het tekort aan vrij willigers. Het Westduitse leger bestaat thans uit 8 divisies totale strekte 311.000 man I welke alle tot de NAVO-strijdkrach- ten behoren, Tegc' het einde van dit jaar moet het aantal divisies zijn gestegen tot 11. Vol gend jaar komt er nog een twaalfde bij De Kussen hebben gisteren te Berlijn een westelijk protest tegen Oostduitse interven tie in bet vrije zoneverkeer van Berlijn van de band gewezen. Een woordvoerder van de Russische ambassade te Oost-Berlijn verklaarde, dat Oost-Duitsland een soevereine staal was en als zodanig «Ie naar zijn mening noodzakelijke maatregelen kon nemen Tezelfdertijd heeft de Sovjet-Unie in nota's aan de Westelijke landen opnieuw aangedron gen op een vredesverdrag niet Duitsland. De iuhoud dezer nota's, waarvan wij in onze editit van gisteren al gewag maakten, bevatten in feite niet nieuwsde Sovjet-Unie heeft er geen sen. bezwaar tegen dat er twee vredesverdragen De commentaren uit Washington, Parijs, Londen en Berlijn zijn vrijwel eensluidend: de Sovjet-Unie drraagt niets bij tot een oplossing van de kwestie Berlijn. Een eerste bestudering deed een gematigde toon als eerste in het oor klinken. De politieke hardheid bleek hier echter niet onder geleden te hebben. Botweg wordt bijvoorbeeld het bestaan ontkend van wettelijke aanspraken of rechten der bondgeno ten in Berlijn, welke gebaseerd zijn op de viermogendhedenovereen- komst. (Advertentie") 5-15 augustus 1961 3 HOEFIJZERS BREDA BIER worden gslolen een nicl West - en een niet Oost-Duitsland, als de basis van deze verdragen gelijk is. Als Wesl-Duitsland niet mee wil doen zal er alleen een verdrag met Oost-Duitsland worden gesloten door de landen die dit wen- keer werd gesloten toen er nog geen Duitse regeringen bestonden. De Russische nota luidde toen, dat het vraagstuk van het verkeer in Berlijn door de vorming van twee Duitse staten exclusief toe kwam te vallen aan de bewindvoering van de Duitse regerings autoriteiten. Inmiddels heeft de senaat van West- B er lijn gisterenavond toegezegd maat regelen te zullen treffen om de zoge naamde „grens-passanten" te helpen. P3" AUSTRALISCHE fabriek van Gene ral Motors zal haar produktie gedurende tien werkdagen onderbreken. In Austra- 1 afoetalingsreglementen ver der snif" daardoor worden er nu min- autos dan ooit verkocht. ER dreigt een staking van het vlie- vaartmaatsoh6' Va"=df BclSische lucht- terp arhpM PPU babcllS M™ wil be- een spnng^g^^LnS"?"^" miet tot onTplomngh°gebïaemn Xll "]e-a!.°0montploffin8 in de ge werd voor studiedoeleinden sterkst i schiedenis teweeggebracht. MR. VAN DOORN is. na KRO-voorzitter tc zijn geworden, thans ook secretaris geworden van de NTS. Ook daar volei hij pater Van Waesberghe op. CHALLE, ZELLER en enkele van hun mede-veroordeelden zijn naar een ee- vangenis in Tulle gebracht. De ex-gene raals hadden het in de gevangenis van Clairveaux te comfortabel. HET INTERNATIONALE monetaire tonds heeft aan Engeland een lening van 2 miljard dollar toegestaan. De Russische woordvoerder te Berlijn, die sprak over het Weste lijk protest tegen de Oostduitse interventie in het vrije zonever keer van Berlijn, betwistte de gel digheid van de overeenkomst der vier grote mogendheden over Ber lijn op grond van het feit dat deze niet was mede-ondertekend door Oost-Duitsland. Het Westelijke protest was. zoals ge meld, eergisteren ingediend door de ge allieerde commandanten in West-Bcr- lijn bij Andrei Soloviov, de Russische commandant te Oost-Berlijn. In het protest werden de maatrege len tegen de 53.000 grensgangers" ver oordeeld als een schending van de over eenkomst, die een einde maakte aan de blokkering van Berlijn van 1948-49. „In westmarken" De communisten vervolgden hun -ampagne tegen de Oostberlijners die in het Westen werken gisteren met een bevel tot registratie en een verordening, waarin werd bepaald dat de „grensgangers" hun huren en gas-, water- en lichtrekeningen in „westmarken" moesten voldoen. De regering deelde mede dat ieder een. die niet aan deze voorwaarden zou voldoen, hoge boetes of zelfs gevangenis straf zou riskeren. Een Oostberlijner die in West-Berlijn werkt, verdient gemiddeld nominaal net als de Oostberlijner die in zijn eigen stadsdeel blijft, een 500 mark per maand, Maar de grensganger krijgt veertig pro cent van zijn loon uitbetaald in Wes telijke marken, die hij op de zwarte markt kan verkopen tegen een koers van een op vijf, waardoor hij tot een totaal van 1300 mark kan komen. De woordvoerder van de Sovjet-am bassade verklaarde, dat de Russische commandant niet tussenbeide zou ko men. Hij zei: „De Duitse democratische republiek is een soevereine staat en kan dientengevolge alle in zijn ogen juiste maatregelen nemen". Hij herinnerde aan het feit dat de Rus sische regering in de nota aan het Wes ten (26 sept. 1960) stelde, dat de over eenkomst over het Berlijnse zonever- jzittenden werden ernstig gewond. Bij een verkeersongeval in de ge meente Staphorst, op de rijksweg Zwol- le-Meppel, vonden gisterenavond vier personen de dood. Een personenauto, bestuurd door de heer De Groot uit Apel doorn, raakte daar omstreeks zeven uur aan het slippen en kwam in botsing met een tegemoetkomende auto van de fami lie Franken uit Harderwijk. De heer De Groot werd via de achterruit uit zijn auto geslingerd, kwam op de weg te recht en was op slag dood. In de auto van de familie Franken waren drie dp- den te betreuren, onder wie een jon getje van zes jaar. Twee andere in- De legervoorlichtingsdienst heeft be vestigd dat in een centrale legerwerk- plaats in Utrecht een kleine werkruimte met radioactiviteit is besmet. Een licht gevende verf welke werd gebruikt op wijzerplaten, kompasrozen e.d., bleek radiumsporen te bevatten, alhoewel voorgeschreven is dat de lichtgevende stof slechts uit ongevaarlijk materiaal vervaardigd mag worden. In de werkplaats werkten tien arbei ders, die nu medinch worden onder zocht. Men acht het onwaarschijnlijk dat zij méér dan een toelaatbare dosis stra- lingsstof in hun lichaam hebben gekre gen. Alle bij het leger in gebruik zijnde op- paraten waarop lichtgevende verf is ge bruikt zullen worden geïnventariseerd en gecontroleerd. Om herhalingen van het gebeurde te Utrecht te voorkomen zal een nauwgezette naleving van nieuw op te stellen eisen inzake stralingsge vaar worden verlangd. Een groep des kundigen. die samenwerkt met RVO/ TNO, zal permanente controle uitoefe nen. De radioactieve besmetting heeft zich ondanks uitgebreide veiligheidsmaatre gelen voorgedaan. I iDt komt doordat men één ding over oor W- VAN DER STEEN Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Vrij veel bewolking met enkele ver- J spreid voorkomende buien. Over we- 2 yend matige zuidwestelijke wind Weinig verandering in temperatuur. liet Belgisch weerkundig instituut verwacht: Matige tot vrij sterke westenwind met neerslagvlagen. Nu en dan/ opklaringen. Temperaturen I rSTadlIr15 graden' max"™m j Morgen: zon op 5.08 uur, onder 20.22 t 1613 ^ur" °P 58 "Ur' maan °nder j ?,aanda*: »P 5.10 uur, maan op t «.ii uur. het hoofd heeft gezien. In de werkplaats worden namelijk allerlei instrumenten gereviseerd. Bij het demonteren kan het voorkomen, dat fracties van de lichtge vende (stralende) stof op de werktafels terechtkomen. Dit zou niet hebben kun nen gebeuren als er boven de werkta fels afzuiginrichtingen zouden zijn aan gebracht. Gevoegd bij het euvel dat de lichtgevende verf, welke voor wijzerpla ten e.d. werd gebruikt, radiumsporen bevatte, werd er een gevaarlijke stra lingsdosis bereikt. Het radioactieve stof kan gevaarlijk worden als het in het lichaam terechtkomt. De Verenigde Staten hebben gis teren de Sovjet-Unie bedreigd met een mogelijk totaal verbod op de handel", „indien de Sovjet-Unie volhardt in baar dreigende hou ding inzake Berlijn". Het dreigement was vervat in een officiële aankondiging van de zijde van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken. Hier in werd echter ook de nadruk er op gelegd, dat voorlopig geen uit voering zou worden gegeven aan dit dreigement. Er werd aan toegevoegd, dat dit be sluit evenwel spoedig zou kunnen wor den herzien. In de aankondiging van het „State Department" werd gezegd, dat „indien Rusland voortgaat met het druk uitoe fenen in de kwestie Berlijn, het „moge lijk" is, dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten zich gedwongen zullen zien alle aspecten van onze betrekkingen, zo wel op economisch als op ander terrein met de Sovjet-Unie en de satellietstaten te herzien". Van officiële zijde zei men, dat de ver klaring op deze wijze was gesteld om de kracht te ontnemen aan speculaties als zou de Amerikaanse regering reeds over wegen om economische dwangmaatrege len te nemen tegen Rusland en Oost- Europa. Men wees er op, dat in de afgelopen weken reeds enige malen deze suggestie is gehoord in de pers en in het Congres. Het ministerie van buitenlandse zaken deelde voorts mede, dat de bewindsman Rusk en de minister van handel Hodges het vraagstuk hadden bestudeerd en het met de bondgenoten hadden besproken. Een embargo op de handel van de Ver enigde Staten met de Sovjet-Unie acht ten zij van weinig waarde. Indien de bondgenoten zich echter van hetzelfde middel zouden bedienen, zou dit een enorm effect opleveren, meenden zij. Het aantal verkeersborden in ons land is met één uitgebreid al is dit nog niet officieel. De ANWB ontwierp nl. een „picknickbord", dat, langs de grote wegen geplaatst, aangeeft, waar men in de berm even de benen kan strek ken, zonder dat dit gevaar voor het overige verkeer oplevert. Het eerste bord staat nu langs de weg Rolde- Borger, terwijl een commissie van deskundigen de mogelijkheden onder zoekt het bord internationaal erkend te krijgen. Het RAF-kamp Zeelst, dat gebruik maakt van de vliegbasis Eindhoven, zal einde dit jaar worden opgeheven. De Engelse militairen, die hier gelegerd zijn, zullen worden overgeplaatst. Deze overplaatsing geschiedt in twee etappes, in het najaar van 1961 en in het voorjaar van 1962. De Tunesische minister van voorlich ting. Masmoedi, heeft gisteren in Dakar, Senegal, gezegd, dat de Bizerta-crisis Tunesië het vertrouwen in Frankrijk en het Westen heeft doen verliezen. „Alleen de V.N. kunnen ons helpen", zei hij. De uitlatingen van Masmoedi druisen in tegen de verklaring van president Bourguiba, dat rechtstreekse Frans-Tu- nesische onderhandelingen mogelijk zijn. De Tunesische president zei over zijn poging om een speciale zitting van de volkerenorganisatie bijeen te roepen, dat indien Frankrijk bereid was de kwestie Bizerta met hem te bepraten, hij be reid was zijn stappen bij de V.N. op te geven en rechtstreeks met Parijs te pra ten. „Alles hangt af van Frankrijk", al dus Bourguiba. Maar Masmoedi, die een reis maakt langs Afrikaanse hoofdsteden om Tune- sië's standpunt inzake Bizerta toe te lichten, zei dat Tunesië alleen met Frankrijk zou onderhandelen via de Ver enigde Naties. „Aangezien wij niet langer vertrouwen koesteren in Frankrijk of in het Wes ten", aldus Masmoedi, „moet Frankrijk zich wenden tot de algemene vergade ring wanneer ze de evacuatie van Bi zerta wil bespreken". Minister Masmoedi zei nog, dat indien de algemene vergadering een impasse zou bereiken, dit zou betekenen dat de Verenigde Naties geweld lieten regeren. ,,In dat geval zijn wij klaar ons doel met alle middelen te bereiken, geweld inbegrepen", aldus Masmoedi. De Russische regering heeft Tunesië een krediet van 25 miljoen goudroebel verleend vooj' de uitvoering van bepaal de projecten. Het gaat hier onder meer om de bouw van stuwdammen en een hogere technische school. De Tunesische minister van Buiten landse Zaken, Sadok Mokaddem, zal vandaag door de Russische premier worden ontvangen. Mokaddem zal Kroestjev dc steun van de Sovjet-Unie vragen in het geschil over de kwestie Bizerta. Het Westduitse plaatsje Waldhausen heeft een ferme attractie vcor toeristen gekregen: Romeinse wagenrennen geheel in stijl door stoere krijgers en vurige paarden. De eerste rennen zijn gehouden en trokken 7000 toeschouwers Hel is bepaald niet waar, dat buitenlandse arbeidskrachten die bij de Nederlandse Spoorwegen le werk worden gesteld, hogere lonen krijgen dan bun Neder landse collega's. Zij werken on der precies dezelfde arbeids voorwaarden. Dit is medegedeeld door drs. S. Buijs, chef van de dienst personeels zaken bij de N.S. Zoals bekend, hebben de Nederland se Spoorwegen deze week een wer vingscentrum geopend in Gent. De Belgische spoorwegen, dje momenteel een personeelsbestand hebben van on geveer 80.000 man, willen dit door re organisatie terugbrengen tot 50.000 man. en nemen dan ook voorlopig geen nieuw personeel aan. Vandaar dat in België, waar ook een aanzien lijk grotere werkloosheid heerst dan bij ons, voor de N.S. nog goede kan sen liggen. Men beperkt zich tot de Vlamingen, omdat het verstaan en spreken van de Nederlandse taal een belangrijke eis is voor de veiligheid van de mensen zelf. De personeelssterkte bij de N.S. daalt voortdurend. Momenteel zijn er in totaal meer dan 2000 vacatures, met name voor stationsassistenten, wegwerkers en metaalbewerkers. Wel iswaar krijgen de spoorwegen ieder jaar 8000 sollicitanten, hiaar na de scherpe selectie blijven er daar maar J dienst treden. Men hoopt dat zich in de f komende tijd nog enkele honderden t Belgen bij het wervingscentrum in -Gent zullen melden: ,,We kunnen er J minstens 1500 gebruiken", zegt de N.S f- De Belgen worden hier onderge- bracht in het eigen bedrijf van de N. J S., „Oase", in Rotterdam-Zuid, of bij J particulieren. De stichting voor socia- t le bijstand van de spoorwegen heeft o-isteren maatschappelijk werksters naar België h 4 gestuurd om de gezinnen voor te be reiden op de overplaatsing. Belgische vrouwen kunnen desgewenst enkele we ken in een Nederlands gezin logeren om te wennen aan de Nederlandse le venswijze. 1600 van over. Het jaarlijkse verloop bij de N.S. draait om de vijf procent. Dit percentage is niet zo hoog. maar het absolute aantal mensen dat ver dwijnt is uiteraard wel groot. Iedere week dienen 34 mensen hun ontslag in, terwijl er 28 worden gepensioneerd of afgekeurd. Hiertegenover staat slechts een aanwas van 32 man per week. Door automatisering, mechanisatie en dergelijke is het wel mogelijk, het per soneelsbestand enigszins in te krim pen, maar op een gegeven moment wordt toch de grens bereikt. Veel mensen hebben de spoorwegen de laatste jaren vaarwel gezegd omdat zij in het bedrijfsleven meer konden verdienen, terwijl met name de „on gemakken" er beter werden gehono reerd Men verwacht, dat het ontslag op eigen verzoek nu. dank zij de on langs goedgekeurde wijziging van de secundaire arbeidsvoorwaarden voor het spoorwegpersoneel, aanzienlijk zal worden afgeremd. Tot nu toe zijn reeds 600 Belgen op geroepen. 300 daarvan verschenen, en 150 werden goedgekeurd. Momenteel werken er 50 Belgen in Nederland. Binnenkort zullen er nog vijftig in Dc gehuwde Belgen die bij de N.S. komen werken worden op dc wacht lijst gezet voor een woning doch zij hebben geen voorrang op de Neder landers. Sommigen van hen, die bij voorbeeld in Roosendaal werken, pen delen nog naar hun woonplaats, maar het ligt in de bedoeling hen op de duur allemaal in ons land onderdak tc verschaffen. Mocht de verbetering van de secun daire arbeidsvoorwaarden bij de N.S. er onverhoopt niet toe leiden, dat het verloop van het personeel minder wordt, en mochten de resultaten van de wervingsactie in België niet vol doen aan de verwachtingen, dan zullen wij moeten kiezen tussen inkrimping van het dienstbetoon of werving van arbeidskrachten elders. De spoorwegen zijn zich voor de zekerheid reeds aan het oriënteren in Spanje en Oostenrijk. De vrouw van de man die is beschul digd van pogingen tot het overnemen van een verkeersvliegtuig om er mee naar Cuba te gaan, waarvan wij giste ren melding hebben gemaakt, heeft van haar man gezegd dat hij „zeer domine rend" van aard is, maar dat zij hem daarom toch niet zal afvallen. Mevrouw Mary Ruth Bcarden, 35, uit Coolidge in de staat Arizona, zei. dat haar echtgenoot financieel nagenoeg aan de grond zat, maar zij weigerde te spe culeren dat dit de oorzaak was van zijn optreden. Leon Bcarden en zijn 16-jarige zoon Cody, worden in El Paso, Texas, vast gehouden op de beschuldiging dat ze het vliegtuig over dc grens wilden voeren. Ook mensenroof is hun ten laste gelegd. Mevrouw Bearden zei, dat ze niets wist van Castro-sympathieën bij haar man. De Cubaanse regering heeft naar aan leiding van het incident met deze Boeing 707 een brief gezonden aan de Veilig heidsraad van de V.N.. waarin wordt gewezen op het gevaar van een op han den zijnde Amerikaanse aanval op Cu ba. Het incident op het vliegveld van El Paso kan als voorv i Iscl voor een dergelijke aanval worden gebruikt, ai- dus de brief.

de Stem | 1961 | | pagina 1