J oor reumapatiënten GEEN GOUD ZO GOED ALS GOUDMIJN IN :m HOHE TAUERN LUCKY... THE HEAL INTERNATIONAL CIGARET E LUCKY IN NEDEItlftHD I.25 SCHUTTING-SCHILDERIJ rmwfifnwF I„ BOSBRAND VERWOEST STEDEN EN DORPEN IN j AUSTRALIË Splinternieuw kuuroord Oranjeboom Barbarossa CAMPARI %r< Portugal verloor kolonie van twee hectare groot c John. Godwin N Oorzaken vermijden verstopping 1.50° Rampen bestrijden NAAM GROTER DAN ENCLAVE ZELF Dahomey bezette Sao Joao enz. Suriname bang voor rampjaar door droogte PUZZLE MEE! Verenigde Nederlandse Brouwerijen d'Oranjeboom Vlammengordijn De regen Baby worgde zichzelf met beddelaken bitter I'aperitivo Rode guerilla's in Paraguay gepakt DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 U kunt nu zonder moeite afkomen van Zó kunt u deze lastige en on gezonde kwaal op eenvoudige wijze kwijtraken: Neem eerst een week elke avond twee CARTERS pilletjes -2e week elke avond één - 3e week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want CARTERS pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken boven dien dat de ingewanden daar na op eigen kracht regelma tig blijven werken. Zó helpen CARTERS pilletjes u van hardlijvigheid af, u ls een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, overver moeidheid of gebrek aan be weging toch nog eens ver stopt raken, dan zijn een paar CARTERS pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Per flacon f 1.35. ©r Klink op de zon, Drink uit, zo'n flonkerend glas vol gezondheid en proef hoe goed het leven kan zijn. Volop bij Uw slijter: 1/1 literfles f 6.95 1/2 literfles f 3.65 (excl. statiegeld) Volop ook in Uw café. Van een medewerker Nabij Badgastein in het Salzburgse land verheffen zich de drieduizend meter hoge toppen van de „goudbergen" Ankogel, Radhausberg, Sonnblick en Scharek. Goudbergen Ja, inderdaad, want reed s ten tijde der Romeinen vond men in die bergen goud. In later tijd hadden de aartsbisschoppen van Salzburg hun eigen goudmijn in die streek. Er ontston d zelfs een dorpje, Böckstein geheten. Het was een „Knappendorf" waar de m ijnwerkers woonden. Velen dezer nijvere delvers waren van Italiaanse huize. Me n noemde hen (vroeger) de „goudmanne tjes". Zij haalden goud uit de bergen v oor de aartsbisschop maar sommige Ita liaanse mijnwerkers slaagden er tevens i n, met een aardig sommetje gelds naar hun vaderland terug te keren. Die twee de periode in Böcksteins geschiedenis als brandpunt van goudwinning duurde on geveer van 1500 tot 1800. De oude mijn- werkersgroet „glück auf" is in de streek van Böckstein tot op de huidige dag gebruikelijk, ja, menige Böcksteiner be sluit zelfs zijn brieven niet met het tra ditionele „hoogachtend", maar met een opgewekt „glück auf!" Na 1800 deed men in de streek van Böckstein niets of nagenoeg niets meer aan de goudwinning. Het „Knappendorf" werd een boerendorp, dat des zomers wel wat toeristen trok, maar dat verder geheel in de schaduw leefde van het op een paar kilometer afstand gelegen beroemde Kurort Badgastein. Goud heeft immer een grote bekoring voor de mens gehad. In de jaren dertig onzer eeuw vestigden Engelse geologen en historici de aandacht van enige mijn- bouwmaatschappijen op de betekenis die de Hohe Tauern in vroeger eeuwen als goudproducent hadden. Zou het moge lijk zijn met toepassing van moderne methoden meer goud aan de bergen te onttrekken? Na zorgvuldige berekenin gen en onderzoekingen ter plaatse be sloten de mijnbouwdirectics om de proef te wagen. In 1937 nam men onder Engelse leiding (en met Engels kapi taal) de goudwinning opnieuw ter hand bij Böckstein. In 1938 werd Oostenrijk een deel van het Duitse rijk. De regering in Berlijn kon wel wat goud gebruiken. Een Duitse maatschappij nam de goudwinning in de Hohe Tauern van de Engelsen over. In 1939 brak de oorlog uit. De strijd tegen Frankrijk, Engeland en Polen kostte heel veel geld. In Berlijn ging men nog eens zorgvuldig na waar vroeger binnen de rijksgrenzen wel eens goud was ge vonden. Eigenlijk was het gebied van de Hohe Tauern het enige van betekenis. Toen men tot deze conclusie was geko men, besloot men de exploitatie van de Radhausberg te intensiveren. Geologen, ingenieurs, mijnwerkers en technici kwamen naar Böckstein, dat ten tweede male een „Knappendorf" werd. Oude mijngangen werden 'opnieuw onderzocht en voorts verlengd. Kilometers diep drong de mens in de Radhausberg door. Goud werd echter niet of nauwelijks ge vonden. Toch deed men een merkwaardige ont dekking. Sommige mijnwerkers, die el ders door hun werk onder de grond wa ren gaan lijden aan reumatiek, ischias en andere kwalen, kwamen tot de bij zonder prettige ontdekking dat zij, na enige tijd in de goudmijnen van Böck stein gewerkt te hebben, geen last meer hadden van hun ziekten. Sommige be woners uit de .streek die ook wisten wat reumatiek is, besloten om, zij het clan destien, eveneens in de berg door te dringen. En ook zij vonden baat bij die poging tot genezing. De geologen en ingenieurs, die in de jaren 19401945 in het Radhausberg werkzaam waren deden een andere ontdekking. Zij stelden tot hun verba zing vast, dat de temperatuur van het gesteente op sommige plaatsen in de berg hoger was dan normaal. Hy was het hoogst (44° C) aan het einde van een vyf kilometer lange mijngang. Een der bedrijfsleiders, een ervaren myn- bouwdeskundigc, Zschoke geheten, vermoedde verband tussen deze hoge temperaturen en de geneeskrachtige bronnen van het nabij Böckstein gele gen Badgastein. Hy nam tijdens het werk gesteentemonsters, analiseerde de ze en stelde vast, dat zij uraniumhou dende bestanddelen bevatten. De hoe veelheid uranium bleek echter zo klein te zijn, dat van exploitatie geen sprake kon zyn. De oorlog ging voorbij en Oostenrijk herwon zijn zelfstandigheid. De bevin dingen van Zschoke werden bevestigd met behulp van moderne instrumenten ter vaststelling en meting van radio-ac tiviteit. Wat in de oorlogsjaren toevallig en clandestien was gebeurd, te weten genezingen, werd nadien onder streng- wetenschappelijke leiding opnieuw on derzocht. Men bracht patiënten diep in de berg en constateerde in vele gevallen inderdaad gehele of gedeeltelijke gene zing. De resultaten waren medisch ge zien, zó goed, dat men besloot om de oude mijngang tot een „genezingszaal" te maken. Böckstein werd van „Knap pendorf" tot „Kurort", tot een der meest waardevolle „voorsteden" van het we reldberoemde Badgastein. Aanvankelijk was de toegang tot de „wondergang" moeilijk. Die toegang ligt namelijk op een hoogte van 1278 meter in het romantische, mooie Nassfelder- tal. Tegenwoordig echter kan men de opening in de berg per bus bereiken. Lange wandelingen in de berg zijn ook niet meer nodig, want sedert enige ja ren rijdt er een miniatuurtreintje door de mijngang naar de plek (2600 meter van de ingang verwijderd), waar de pa tiënten kuren. De „kuurruimte" beslaat niet minder dan 20.000 m2. En duizenden mensen vonden er baat, nadat zij er een keer of twaalf enige tijd hadden doorge bracht. Eeuwenlang heeft het „stralingsge- Het treintje brengt de deelnemers aan de kuur naar het binnenste van de berg waar eens goud werd gedolven, maar waar men nu aezondheid kan vinden. De Portugese regering heeft de republiek Dahomey beschuldigd van „niet uitgelokte agressie" om dat Dahomey de twee hectare me tende Portugese enclave Sao Joao Baptista de Ajoeda heeft bezet. st™,?eda 's iw,ee hectam" groot Er stond een oud fort (anno 1680). Er is nu ma/" een geblakerde ruïne, want de resident van de enclave en zijn secreta ris hebben speciaal met het oog od de aanval van Dahomey een vooraad ben- in hrfna0ï f", c gebruikt om het fort in brand to steken Op de ruïne wappert rt van Eahomey. 0 Portugezen hebben geconstateerd ^Dahomey zich schuldig heeft ge maakt aan een daad van agressie tegen de bepalingen van dc V N. en hebben voorts aangekondigd, dat zij hun 1 ech ten „met alle beschikbare middelen zul- everdedigen'Dc Portugezen nemen er dus geen genoeg™ mee. dat zij zonder vorm van proces uit het overigens waar deloze gebied zijn gezet. Voor dc regering van Dahomey is er al genoeg drukte geweest om die ene vierkante kilometer, waar de Portuge zen al heel lang niets anders deden dan een bijna vergaan fort en een oude handelspost schoonhouden. Er lag een Portugees „garnizoen" van circa vier man. De regering van Dahomey heeft na drukkelijk ontkend dat er Portugezen zouden zijn gedood. Het schijnt, dat Dahomey de oude ge bouwen wil doen repareren als een her innering aan en een teken van overwin ning op de tijd van kolonialisme en sla venhandel. (Advertentie) LUCKY STRIKE ...wordt ill practlsch alle landen ter wereld gerookt. LUCKY STRIKE ...vliegt op haast alle internetlonale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld mek heim" van de Radhausberg gesluimerd in de ingewanden van die „goudberg". De Romèinen, de Salzburgers en de Ita lianen die in die berg goud hebben ge dolven, hebben de aanwezigheid van dat geheim zelfs niet vermoed. De jongste goudroes van de tweede wereldoorlog bracht echter andere, modern-weten schappelijk geschoolde onderzoekers op het spoor. Toen moest die geheimzinnige berg zijn geheim prijsgeven. Böckstein Het Kurhausvanwaar de reumapa tiënten per speciaal treintje naar de diepe mijngang in de (goud) berg wor den gereden. is er niet rouwig om, al zijn er natuur lijk ook ouderwetse bewoners van dat dorp, die de stroom kuurgasten in de zomermaanden niet louter en alleen als een zegen zien. (Advertentie) Het dagblad „Suriname" verwacht, dat het jaar 1961 een „rampjaar" voor de Surinaamse landbouw zal worden. Van de rijstoogst zal door de aanhou dende droogte weinig meer terecht komen, zo meent het blad. De rijstver- bouwers zouden al blij mogen zijn wan neer een opbrengstpercentage van vijf tig procent, vergeleken bij normale oogsten, wordt gehaald. Dit houdt tevens in dat Suriname rijst zal moeten impor teren. Met de cacaocultuur is het volgens het blad niet beter gesteld. Op een cacaoplantage alleen al zijn tienduizen den jonge 'cacaoboompjes doodgegaan door gebrek aan water. Ook de citrusverbouwers staan voor grote moeilijkheden. Door de felle droogte is de bloei van de citrusbomen nu pas begonnen. De planters staan nu voor een dilemma. Moeten zij deze te late bloei vernietigen of niet Deze bijzondere oogst zo laat in het seizoen i kan tot gevolg hebben dat door het op' de markt komen van ander citrusfruit, zeer lage prijzen worden gehaald. Ook komt door het behouden van deze bloei tevens die van het volgende jaar in het gedrang. Vernietiging van de huidige bloei betekent dat dit jaar geen op brengsten zullen worden verkregen voor de. toch al noodlijdende, citrus verbouwers. 2e VERRASSING (BIOSCOOPBONNEN^ THANS DEFINITIEF GEËINDIGD! UW WINKELIER HEEFT EEN GRATIS PUZZLEFORMULIER VOOR U ledereen kan tot 31 augustus a.s. zonder enige verplichting aan deze puzzlewedstrijd deel nemen. 1^'iV-. p-v-y- - ygayr r-■"v De Australische staat Victoria zal zich de 13e januari 1939 altijd blijven herinneren als de „zwarte vrijdag". Die dag was echter niet zwart doch vlammend rood. Voor de hoofdstad Melbourne en de ver re omgeving, wel honderden kilo meters in het vierkant, betekende de zonsopgang niet meer dan een grote rode plek in de lucht. Het gordijn van oranje rook, dat de zon aan het oog onttrok, was zo dik, dat men lantaarns moest ge bruiken om de weg te vinden Victoria stond in brand. Bij een stormachtige wind joeg het vuur van de ene naar de andere kant, mensen in paniek opdrijvend. Het vuur ver woestte twee steden en richtte grote schade aan in twaalf andere steden. In totaal kwamen 72 mensen bij deze brand om het leven en 10.000 mensen werden dakloos. Miljoenen hectaren bosgrond werd veranderd in een enor me asvlakte - 69 houtfabrieken brand den tot de grond toe af! De oorzaak (fan deze enorme brand was onvoorzichtigheid met vuur zoals een onderzoek van de koninklijke com missie uitwees. De zomer van 1939 was buitengewoon heet en droog geweest in Australië en de watervoorraad in de staat Victoria was zeer klein. In Mel bourne was het water gedistribueerd en in enige andere steden van Victoria mocht men slechts tweemaal per dag een uur lang water gebruiken. Van de Murray-ri"ier tot dc zee lag het land droog als een woestijn. Iedere dag richtte de regering waarschuwin gen tot het publiek om voorzichtig te zyn met vuur. Maar de boeren gingen door met het afbranden van land, kam peerders legden kampvuren aan en ver gaten deze te doven, reizigers in de trein smeten nonchalant brandende lu cifers en sigarettepeukjes uit het raam naar buiten... Het was duidelijk, dat er een ongeluk moest gebeuren maar iemand verwacht te. dat het allemaal zo erg zou wor den t<pen er in de bossen van Victoria een flinke bosbrand uitbrak. Dat was in het Western Park, zeventig kilometer ten zuiden van Melbourne. Een knette rende vlammenzee golfde met een ver rassende snelheid in de richting van de badplaats Dromana. Vakantiegangers renden de zee in en doken tot hun nek onder het oceaanwater om hun le ven te redden. Hulpeloos zagen zij toe hoe de stad door de vlammen verwoest werd en alles wegvaagde. De meesten van hen verloren al hun bezittingen en hadden niets meer dan hun badpakken. Maar dit was nog maar een voorspel, naar later bleek. De wind nam de drie volgende da gen steeds meer in kracht toe tenge volge waarvan het vuur zich over het gehele bosachtige landschap van de staat Victoria verspreidde. Op donder dag, 12 januari 1939 waren honderden hectaren kurkdroge woeste bosgrond rondom Mount Bogong opgegaan in een angstig knetterend vlammengordijn en de vrijdag daarop was de staat Victo ria bedekt met een enorme deken van rook, waaronder het vuur zich snel ver plaatste. E~n familie, die met vakantie in Healesville was, probeerde met een auto aan het snel oprukkende vuur te ontkomen, doch de vlam men haalden de auto in en ver anderde deze in een verbrandings oven. Het dorp Pomonal werd in een half uur totaal verwoest. In Mount Erica konden 42 mensen zich het leven redden door zich een dag lang in een hol in een bergwand te ver- schuilen. Natte dekens hingen voor de ingang en voorkwamen, dat vonken naar binnen kwamen. Velen werden door het snel oprukkende vuur volkomen verrast, zoals bijvoorbeeld in de houtfabrieken. Deze waren hier en daar al omgeven door een vuurzee voordat de arbeiders er erg in hadden. Een arbeider in een fabriek te Fitzpatrick trachtte zich het leven te redden door in een watertank te springen doch tevergeefs. Het water werd op kooktemperatuur gebracht. In het stadje Warrandyte lag iedere man, elke vrouw en elk kind in de ri vier om te ontkomen aan de vlammen Toen de halve stad in vlammen was op gegaan veranderde de storm plotseling van richting, zodat een gedeelte van de stad behoed werd voor de ramp. Zaterdagmorgen, 14 januari laaide het vuur nog steeds hoog op in de staat Victoria maar de wind was iets afge nomen. Zondag ging de temperatuur ve le graden omlaag en in die middag vie len de eerste druppels regen. De vol gende 48 uur bleef de regen vallen en doordrenkte de geblakerde grond van Victoria. Het Rode Kruis, soldaten, politie en vrijwilligers boden voedsel en onderdak aan duizenden daklozen, die alles ver loren hadden. Een nationale collecte bracht twee miljoen gulden op om de ergste nood te lenigen. Maar., zoals rechter Stretton, hoofd van de commissie van onderzoek naar de oorzaak van de ramp, het la ter uitdrukte: Deze ramp had voorko men kunnen worden als de mensen voor zichtiger met vuur waren geweest en de dringende waarschuwingen, wat dit be treft, in acht hadden genomen! Dertig Haagse kinderen, uit alle delen van Den Haag afkomstig en afgevaar digden van de ateliers voor vrije ex pressie, hebben van de gemeente een kunstopdracht gekregen. Het werkterrein ligt buiten aan de Stadhouderslaan, by de nieuwbouw voor het museum. Op een schutting van 27 m lang en 1,5 m hoog vervaardigen de kinderen gezamenlyk een schilder^ in olieverf van die grootte, waarbij zij de „bouwactiviteit" op hun eigen wijze in beeld brengen. De jonge kunstenaartjes aan het werk. Op de voorgrond een gedeelte van de 50 kilogram olieverf, die waarschijnlijk ge bruikt zal worden. Een baby van een jaar, een zoontje van de familie Van Rosmund uit Almelo, is door verstikking om het leven gekomen. Zijn moeder had hem in Hengelo bij familie naar bed gebracht. Het kind moest daar op een groot bed liggen, en werd daarom met een laken vastgebonden om te voorkomen dat het er uit zou vallen. Het kind wist zich los te werken en is daarop in het laken gestikt. (Advertentie) Zó uit het zonnige Italië. goed gekoeld. Puur of met soda-water of in cocktails Oèn.vert. O:- Ognibeni 6 Co., A dam In Paraguay heeft de politie bekend gemaakt 17 leden van eèn communisti sche organisatie gearresteerd te hebben, die zich bezig hielden met het trainen van guerilla-eenheden in het land, In de verklaring werden de arrestaties beschreven als ,.de belangrijkste ontwik keling tot dusverre in de bestrijdings- campagne tegen de communistische ac tiviteiten in Paraguay". Bij de overval op de groep werden wa pens, munitie en „belangrijke dokumen- ten" gevonden, aldus de politie.

de Stem | 1961 | | pagina 7