Onbevredigend antwoord der Russen en Westelijk protest Prinses Irene jarig Adoela fel anti Tsjombe Britse parlement achter Piraten zaaien paniek Amerikaans vliegtuig in regering Kroestjev geeft wederom geen duimbreed toe Geruchten over aanslag op president de Gaulle POLITIEKE WERELDCRISIS SPITST ZICH T0E: Brand in Zaanseca caofabrïek Keukenhulp Onderhandelen mei EEG Wild West-vertoning op El Paso Passagiers gegijzeld Ramp-bus gevonden Versterking NAVO DAGBLAD VOOR ZEELAND Franse boeren nog steeds ontevreden Lynchpartij in Algerijnse stad Juwelendiefstal bij Britse lord Veel wind Gagarin, eerste man naar maan? Weer vluchten met U-2 101e JAARGANG No. 23742 Uitgave: N. V. Vitg. Mfl. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur.' J. J. H. A. Bruna. Hedactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Veer God, Kentngla en Vaderland VRIJDAG 4 AUGUSTUS 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus; Ternerraen; IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2801, NOTA'S OVER BERLIJN Een duiker, Siegfried Naumann, is er gisteren in geslaagd de autobus op de bodem van hel Vierwoudstedenmeer te bereiken, waarin, naar nader is geble ken. zestien mensen om het leven zijn gekomen. Hij bleef anderhalf uur bij de bus en bevestigde een kabel aan het voertuig. Speciale uitrustingsstukken zijn van Zürich naar Hergiswil overgebracht. Met dit materiaal wil men de bus naai de aanlegplaats te Hergiswil slepen. Het voertuig zal daar worden gelicht. De bus is gevonden op 70 meter van de oever en 59 meter onder water, op de kop half weggezakt in de modder. De algemene raad van de Franse boe- renfederatie (FNSEA) het ..bóeren- parlement" heeft gisteren geëist, dat het parlement in buitengewone zitting bijeenkomt om de agrarische hervor ming in behandeling te nemen. De raad bevestigde zijn verwerping van de concessies, die premier Michel Debré een week geleden had gedaan. De raad besloot tevens om opnieuw ac ties te voeren tegen de regering, het geen wijst op een herhaling van de grote betogingen der boeren in mei en juni, toen duizenden boeren de verkeerswegen blokkeerden en steden afsloten. De Westelijke garnizoenscommandanten in Berlijn hebben gisteren een protest ingediend bij bun Russische collega Solovjov legen de discriminerende maatregelen, die door de communistische Oostduitse regering worden genomen tegen Oostduitsers, die in West-Ber lijn werken. Tezelfdertijd overhandigde de Russische minister van buitenlandse zaken. Groniiko, de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs in Moskou het Russische ant woord op de Westelijke nota's betreffende Berlijn. De inhoud zou vandaag worden gepu bliceerd. Naar verluidt, herhaalt het Russische antwoord het standpunt zoals dat vervat werd in Kroestjevs memorandum, aan Kennedy te Wenen overhandigd, en sindsdien herhaalde lijk in redevoeringen naar voren gebracht, ook gisteren trouwens nog. Kroestjev sprak te Moskou op een lunch, gegeven door premier Fanfani van Italië. Nogmaals verklaarde de Russische premier, dat Rusland zich ge dwongen zal zien een vredesverdrag met Oost-Duitsland te sluiten en op basis hiervan de toestand in West-Berlijn te normaliseren, als het Westen niet bereid zou zijn de kwestie van het vredesverdrag met Duitsland voor het einde van het jaar te regelen. In het Russische antwoord zou eens te meer uitdrukkelijk gesteld zijn, dat het beheer over de toegangswegen tot West-Berlijn in Oost duitse handen zal worden gelegd. De binnenlandse onrust in Frank rijk is de afgelopen 24 uur bijzon der toegenomen. Er gaan wilde geruchten in Parijs, dat er een nieuwe aanslag op de regering van De Gaulle zal worden ondernomen. Deze geruchten vinden hun bron in Algerië. Daar zouden tegenstanders van De Gaulles Algerijnse politiek het plan hebben gesmeed om tussen 12 en 20 augustus een nieuwe putsch te onder nemen, waarbij het vermoorden van De Gaulle één der huzarenstukjes moet zijn. Vier van Frankrijks grote vakbonden hebben een gezamenlijke verklaring uit gegeven. waarin zij beloven de staat tegen elke nieuwe gewelddaad te zullen beschermen. De communisten staan met hun idealen naast de katholieken. Alsof dat nog niet genoeg was, staat De Gaulle ook nog een actie van de on tevreden Franse boeren te wachten. Uit gerekend in het toeristische hoogseizoen willen zij hun blokkade van wegen her vatten. In Algerië is de strijd weer hevig op gelaaid, na een periode van rust tijdens de Frans-Algerijnse besprekingen. In de stad Bone hebben Europeanen twee mos lims gelyncht, omdat zij dit tweetal ver van verdachten een handgranaat te heb ben gegooid. Na de lynchpartij trokken de Fransen de stad in, waarbij zij 50 moslims molesteerden. Bomontploffingen waren aan de orde van de dag. Ook in Tunesië is Frankrijk bezig zijn gezicht te verliezen. Er zijn klachten over de slechte behandeling die Tune sische krijgsgevangenen van de Fransen ondergaan. De Tunesische president, Bourguiba, heeft aangeboden zijn actie tegen Frankrijk in de Uno stop te zetten, indien Frankrijk zich bereid verklaart om over de basis Bizerta te onderhandelen. Tunesië heeft intussen vrede gesloten met de Verenigde Arabische Republiek. Beide landen zullen ambassadeurs uit wisselen. Cairo heeft Tunesië wapens en voorraden aangeboden. DE AMERIKAANSE minister van bui tenlandse zaken, Dean Rusk, zal a.s. woensdag tijdens een kort verblijf in Italië besprekingen voeren met zijn Ita liaanse collega Antonio Segni, die hem verslag zal uitbrengen over het bezoek van premier Fanfani aan Moskou. PRESIDENT Janio Quadros van Bra- zilië heeft opdracht gegeven in de nieu- we hoofdstad van het land, Brasilia, ruimte te reserveren voor de bouw van een Russische ambassade. Het nieuws werd opgevat als een aanduiding, dat ae Braziliaanse president de diplomatie ke betrekkingen met Rusland wil her stellen, die sinds 1947 verbroken zijn. EEN EXPEDITIE van Nieuwzeelan- ders heeft in het centrale bergland van Nieuw-Guinea enig alluviaal goud gevon den. Het goud kwam in korrelvorm in de rivieren voor. Waar het vandaan komt weet men nog niet. PAKISTAN is een nieuwe buitenlandse politiek aan het uitstippelen, waarin aansluiting wordt gezocht bij de landen van het Midden-Oosten en Azië. Men verwacht heel gauw bezoekjes aan Mos kou e.d. ZESDUIZEND Britse soldaten op Cy prus moesten gisteren op waterrantsoen worden gesteld, omdat saboteurs de wa terleiding hadden opgeblazen. Het was de zesde sabotagedaad in deze week DE IJSLANDSE kroon zal gaan deva lueren. De maatregel is een rechtstreeks gevolg van de loonsverhogingen die door de vakbonden zijn afgedwongen, alhoe wel Bruin het niet trekken kon. Dieven hebben ingebroken in de wo ning van lord John Cholmondeley, in de deftige Londense wijk Mayfair, en ju welen ter waarde van 18.000 pond ster ling gestolen. De meeste juwelen, aldus een woord voerder van Scotland Yard, behoorden aan mrs. C. Stuart, een logée van lord John. Het Westen zit by de te verwachten Russische maatregelen niet stil. Het Britse Rijnleger in Duitsland zal door versterking met 5000 man op volle NAVO-sterkte, 55.000 man, worden ge bracht. Dit besluit zal het komend weekeinde op de conferentie van de ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-part- ners worden meegedeeld. Voorts kunnen bijna alle 28.000 re servisten van de Amerikaanse lucht macht die deze week een waarschu wing hebben ontvangen om orde op zaken te stellen, verwachten in ac tieve dienst te worden teruggeroe pen en naar Europa te worden ge zonden in verband met de crisis in zake Berlijn. -Zij zullen eventueel worden ingezet om bij een nieuwe blokkade van Berlijn de inwoners van de geïsoleerde stad van voedsel, brandstoffen en medicamenten te voorzien. Deze reservisten zijn allen binnen 36 uur vlieggereed. Oplossing via V.N. Intussen blijft het misschien nog mo gelijk, zo is gisteren in kringen van de Amerikaanse regering vernomen, dat in West-Berlijn hebben, in de weg te leggen. Als deel van de huidige campagne om Berlijn wordt aan deze „grensgan- gers" het leven op allerlei manieren on mogelijk gemaakt. Volgens de klacht van de Westelijke commandanten wor den deze mensen uit hun huizen gezet, moeten zij hun kinderen van school af nemen en wordt hun belet naar West- Berlijn te reizen om daar hun werk zaamheden te verrichten. Er zijn onge veer 53.000 Oostduitsers, die in West- Berlijn werken, maar in Oost-Berlijn of daarbuiten wonen. Oproep voor „volksleger" Intussen heeft de Oostduitse jeugdlei der Wolfgang Steinke ,,elke gezonde jon geman" opgeroepen in het „volksleger" te komen dienen om paraat te zijn in geval de Westelijken zich met geweld i toegang tot West-Berlijn zouden verschaffen, wanneer er een afzonder lijk vredesverdrag met Oost-Duitsland zou zijn getekend. Na deze oproep verwacht men nog meer vluchtelingen in West-Berlijn. Gis teren kwamen er in het Westen van de voormalige Duitse hoofdstad opnieuw 1200 Oostduitse vluchtelingen aan. hoe wel er aan de zonegrens een ongekend aantal ..Volkspolizisten" stond. Elke voetganger werd aangehouden en naar zijn papieren gevraagd, terwijl men ook een strikte controle uitoefende op bussen, treinen en auto's. Honderden mensen zijn aangehouden. De nieuwe premier in Leopold- stad. Adoela. heeft gisteren in zijn inaugurele rede tot het parlement gezegd, dat zijn regering van plan is aan de afscheiding van Katanga „binnen enkele dagen" een eind te maken. Hij oefende scherpe kritiek uit op president Tsjombe van Ka- tanga. „Hij moet worden gearres teerd", zei hij. Over de economische toestand zei Adoela, dat het onmogelijk zal zijn de huidige levensstandaard te handhaven indien Kongo in de komende maanden niet meer uitvoert. Verder zei hij, dat de nieuwe regering een einde zal maken aan willekeurige aanhoudingen, onrechtmatige gevangen houdingen en omkoperij. Alle politieke gevangenen die zonder geldige redenen schuldig zijn verklaard, zullen op vrije voeten worden gesteld. Adoela heeft ook de portefeuille van defensie onder zijn beheer genomen. In deze functie zal hij direct contact krijgen met de Verenigde Naties over de reor ganisatie van het leger, één van Kongo's grote probelmen. De Katangese regering heeft een in voorzichtige bewoordingen gestelde ver klaring uitgegeven, waarin zij de nieu we regering van premier Adoela begroet. De verklaring was ondertekend door minister van financiën Jean Baptiste Kibwe en niet door president Tsjombe. Sterkte der Russen De „volkspolitie" en het „volksleger" kunnen blijkbaar rekenen op de steun van Russische troepen, indien zij het „gat in het ijzeren gordijn" werkelijk willen dichten. Volgens de jongste gegevens van de inlichtingendiensten in West-Ber lijn hebben de Russen ongeveer 900 tanks gereed staan op bases binnen een straal van 45 kilometer rondom Berlijn. Die kunnen desgewenst on middellijk in actie komen, hetzij om West-Berlijn geheel te isoleren, het zij om een opstand in Oost-Duits land te onderdrukken. Bovendien liggen er 44.500 man Russische troepen in garnizoen rond om Berlijn. Binnenkort komt daar een dubbele ring van raketbases bij. Een van die bases zou zelfs reeds gereed zijn. In Oost-Berlijn zelf hebben de Russen v. i »'..v - - - - 'K.i.' t v- -A- Prinses Irene, die morgen in Mexico haar 22e verjaardag viert. (Foto Max Koot) Kennedy en diens raadgevers de kwestie slechts een hoofdkwartier, maar hun Berlijn nog via de V.N. tot een oplossing proberen te brengen. Zij bestuderen thans de mogelijkheden daartoe. Een overweging, die echter zelfs nog niet voldoende vorm heeft gekregen om als voorstel te worden betiteld, zou zijn een resolutie in te dienen bij de algemene vergadering tijdens de zitting van ko mende herfst. De motie zou eisen van beide partijen een „afkoelingsperiode" te betrachten, waarin de kwestie zou kun nen worden besproken. Scherp protest Zoals hierboven al 'gememoreerd, heb ben de Westelijke garnizoenscomman danten bij hun Russische collega te Ber lijn geprotesteerd. Zij herinneren kolonel Solovjov aan de overeenkomst, welke na de opheffing van de blokkade van Berliir. in juni 1949 werd gesloten en waarbij de Russen beloofden geen be letselen aan Oostduitsers, die hun werk Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Krachtige, langs de kust harde tot stormachtige zuidwestelijke wind. VVeinig verandering in temperatuur. Het Belgisch weerkundig instituut verwacht: Zwaar bewolkt met in de ochtend regenbuien. Maximumtem- peraturen van 15 tot 20 graden. Vandaag: zon onder 20.26 uur. maan onder 14.37 uur. zon op uur> maan op 0.23 uur. troepenmacht is niet veel groter dan een regiment, Gerald Bartell, president van de Ame rikaanse ..MacFadden Publications" en de „Bartell Broadcasting Corporation", heeft op een persconferentie te New York medegedeeld, dat de Russische ruimte vaardei majoor Gagarin meent dat hij zal worden uitgekozen voor het volbren gen van de eerste Russische ruimte- vlucht naar de maan. Bartell heeft met Gagarin een onder houd gehad in zijn hotel in Willemstad, Curacao. De Rus vertoefde daar op doorreis van Cuba naar Brazilië. In antwoord op een vraag naar zijn toekomstplannen verklaarde Gagarin „Een vlucht naar de maan". Toen Bartell daarop vroeg: „Bedoelt u dat u een vlucht naar de maan gaat maken?", antwoordde Gagarin: „Ik heb een heel goede kans". Gagarin zei niets over het tijdstip waarop de Russen eventueel zouden po gen een ruimtevaarder naar de maan te zenden. Een gevangene, die als keukenhulp dienst deed in de stadsgevangenis van Barranquilla in Colombia, heeft ratten kruit gedaan in de koffie, die hij moest opdienen voor negen bewakers. Hij trof waarschijnlijk voorbereidingen voor een ontsnappingspoging. Vijf bewakers verkeren nog in levens gevaar. Een van de bewakers, die de werking van het gif snel genoeg consta teerde, sloeg alarm en voorkwam dat de vermoedelijke ontsnappingspoging werd ondernomen. i Hel Britse parlement heeft gis teren, na een debat van twee dagen, zijn instemming betuigd met het besluit van de regering om met de E.E.G. te gaan onderhandelen over toetreding. Het Hogerhuis hechtte zonder stemming zijn goedkeuring aan het besluit. In het Lagerhuis werd de regeringsmotie, waarin de instemming van het parlement toestel op het vliegveld. Politie en functionarissen van ae F.B.I. storm- t den er meteen op »af. maar zij kon- den niets beginnen. Alle deuren van J het toestel bleven hermetisch gesloten t en het enige wat men gewaar werd t over hetgeen zich binnen afspeelde was, dat er een vrouw in paniek was J geraakt. De piloot meldde dit weer via zijn boordradio aan de verkeers- toren. Toen begreep men dat de passagiers en de bemanning van het vliegtuig als gijzelaars door de piraten werden vastgehouden. Het wachten was op de bekendmaking van de wensen der pi raten. die men tot aan hun arrestatie voor Cubanen hield. Uitstappen In de cacaofabriek „De Moriaan" in Wormerveer van Wessanens Koninklijke Fabrieken n.v. is gisterenmorgen een brand ontstaan die twee pakhuizen vol komen in de as heeft gelegd. Een enor me hoeveelheid materialen en cacao, in hoofdzaak voor verzending gereed, ging Op de bijgaande foto zien we een beeld van deze brand, genomen tijdens het blussingswerk. verloren. De schade aan voorraden en bedrijfspanden wordt op ruim een mil joen gulden geschat. De n.v. is tegen brand verzekerd. Piraten meenden een ma nier te hebben ontdekt om snel en voordelig de Cubaanse lucht vaartmaatschappij aan vliegtui gen te helpen. Gisteren werd dit project op gedurfde manier aan gepakt. Het begin ervan was de passageboeking door twee pira ten, voor een enorme Boeing van de Continental Airlines, welke een vlucht zou maken van San Francisco naar Houston. De pi raten, David Beardon, een on geveer vijftigjarige man en een jongen van naar schatting 18 jaar, zijn zoon, stapten tegelijk met een zestigtal andere passa giers aan boord. Zij waren af komstig uit Arizona. De vlucht verliep normaal, maar in de buurt van El Paso, waar het straal vliegtuig een tussenlanding moest ma ken voor het tanken van brandstof, begonnen de twee piraten opeens met grote revolvers te zwaaien. Zij eisten dat de piloot zou doorvliegen naar de hoofdstad van Cuba, Havanna. Er ontstond een hele opwinding aan boord. Op het vliegveld van El Paso, in Texas, kreeg men hier lucht van doordat de piloot van het toestel via de radio snel de situatie van het ogen blik beschreef. ..Ik ga landen", zei hij. „Zet brandstof klaar. Cubanen hebben mijn kist overgenomen". Starten Landing Weer verstreken er enkele uren Inderdaad landde kort daarna het waarin er niets gebeurde. Plotseling Het duurde echter vele uren en al die tijd stond het toestel lomp en mysterieus op de landingsbaan. Opeens riep de piloot de verkeerstoren weer op. „De Cubanen willen een kleiner vliegtuig hebben", zei hij. „Deze kist KlSlCO is te groot om op het vliegveld van Havanna te kunnen landen". Aan deze eis werd natuurlijk geen gevolg ge geven. Maar intussen gebeurde er iets on verwachts. De deur van de passagiers cabine girig open en daar stapten alle passagiers, op een viertal na. die als gijzelaars achterbleven, de landings baan op. De piloot vertelde dat het gekrijs van een vrouwelijke passagier die in verwachting was, de piraten op de zenuwen was gaan werken. Daarom stonden zij alle passagiers, op vier «personen na. toe om uit te stap pen. De bemanning moest ook aan boord blijven. hoorden de politiemannen die het toe stel omsingeld hadden, de motoren aanslaan. De reusachtige machine kwam in beweging. Het was duidelijk dat de piraten besloten hadden om het toestel, met half lege tanks, te la ten opstijgen. De politie opende prompt het vuur. mikkend op de banden. Waggelend kwam het toestel tot stilstand. Wederom riep de piloot de verkeers toren op. ..Kunnnen jullie niet gauw het één of ander doen?", vroeg hij. „Ik begin nou toch echt zenuwachtig te worden!" werd gevraagd, goedgekeurd met 313 tegen 5 stemmen. De Labour- oppositie en een groep van onge veer 20 conservatieve „rebellen" onthielden zich van stemming. Zowel in het Hoger- als in het Lager huis werd een Labouramendement op de regeringsmotie verworpen, waarin kri tiek op het regeringsbesluit werd uitge oefend. Labour maakt er o.a. bezwaar tegen dat Engeland gaat onderhandelen „vanuit een positie van economische zwakte". In het Hogerhuis werd het Labour amendement verworpen met 86 tegen 17 stemmen. In het Lagerhuis was de stem verhouding 318 tegen 209. Vooi de stemming verklaarde Duncan Sandys, minister van Gemenebestbe trekkingen, dat Engeland niet de ver plichting op zich zal nemen om lid te worden van een politieke federatie. Hij was er overigens zeker van, dat die eis niet door de zes E.E.G.-landen zou wor den gesteld. „Wij denken er niet aan voorstellen in overweging te nemen die zouden verhinderen dat Engeland volle dig zijn rol kan blijven spelen in het Gemenebest en de wereld", zo voegde hij hieraan toe. De voormalige premier van Enge land, earl Attlee (Labour) had in het Hogerhuis gezegd, dat hij het een de primerende gedachte vond, dat Enge land moest „bedelen" om toelating tot een handelsblok, dat bestond uit twee landen die door Engeland werden ver slagen in de tweede wereldoorlog, en vier landen, die hun redding te danken hadden aan Engeland. „Zij hebben zo veel beter geboerd dan wij, dat wij nu gedwongen zijn te bedelen om toelating tot hun organisatie", aldus Attlee. Men kon echter niets beginnen, zon der het risico te lopen de inzittenden van het toestel te treffen. Opnieuw be gonnen de onderhandelingen tussen de verkeerstoren en het vliegtuig. Gisterenavond, na negen benauwde uren voor iedereen in het vliegtuig en op het vliegveld, gaven de twee pi raten, Beardon en zijn zoon Cody, zich eindelijk over. De Amerikaanse luchtmacht heeft toe gegeven. dat berichten over een her vatting van de op grote hoogte uitge voerde verkenningsvluchten met het U-2 vliegtuig, juist zijn geweest. Deze vluchten zullen voortaan boven het westelijk deel van de Grote Oceaan plaatshebben. Een zegsman van de staf van de vijfde luchtmacht legde er voor al de nadruk op. dat de vluchten boven internationale wateren worden uitge voerd. De vliegtuigen zouden bovendien in den vervolge voorzien zijn van de gewone kentekens der Amerikaanse luchtmacht. De zegsman deelde nog mede. dat de vliegtuigen op de basis Naha op Okinawa zouden worden gestationeerd. en niet in Japan zoals eerst het plan was geweest. De vluchten zouden slechts dienen om T gegevens te verzamelen over weerfron- In Washington liet president Ken- ten. de nedy zich voortdurend op de hoogte houden van de gebeurtenissen op het vliegveld van El Paso. Intussen drong de democratische senator Ralph Yar- borough aan op de doodstraf voor vliegtuigrovers. Een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij zal haar piloten uitrusten met revolvers. (Advertentie)

de Stem | 1961 | | pagina 1