Twintig uit VS. passagiers verdronken ZOMERSEIZOEN 1961.... Euro-confederatie, geen federatie Verkenners beweren beschoten zijn in Drunense duinen te THUIS ZELF DOEN Nieuwe regering in Kongo Parijs voor exploitatie gezamenlijke van Sahara Kaolin", net sneeuw GRIJS? HAARTJE f Auto's 10. brommers en koelkasten 20 pet. AAN DE VOET VAN DE PTUS UIT DE BOCHT Gevaarlijke weg langs meer wm9 McMillan in Lagerhuis Slachting in Loeloeaburg tv. 25 Maneuvers hinderen zesduizend toeristen DAGBLAD VOOR ZEELAND Basis aanwezig voor oplossing van de kwestie Bizerta? Rij ksbemiddelaars akkoord met NS over arbeidstijdverkorting Acht van Chaam enorm succes Koel •5?'"uur. 7'°" °P 5 07 uur' maan "P I Zuid-Vietnam mobiliseert Aanbetalingen verhoogd Wijziging gaat vandaag al in KLEUSt SPOELING 101e JAARGANG No. 23741 Uitgave: N. V. Uitg. Mij Neerlandia. Directeur: E. H. B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Rruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J J M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland t DONDERDAG 3 AUG. 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 28931 BUSRAMP BIJ LUZERN Volgens het Kongolese persbureau (A.C.P.) hebben beide kamers van het Kongolese parlement hun goedkeuring gehecht aan een regering van nationale eenheid, samengesteld door Cyrille Adoula. De leider van Stanleystad, Antoine Gizcnga, en Jason Sendwe, hoofd van de Baloebakat de oppositiepartij in Katanga hebben de functies van vice- premicr gekregen. Het nieuwe kabinet omvat 27 minis teries. waaronder dat van Adoula. Justin Bomboko zit aan buitenlandse zaken. Joseph Ileo aan voorlichting en culturele zaken. Christopher Gbenye. die de belangrij ke portefeuille van binnenlandse zaken kreeg toegewezen, was Gizenga's rech terhand en opvolger van Patrice Loe- mocmba als leider van de nationale Kongolese beweging (M.N.C.). Allerlei politieke groeperingen hebben een of meer vertegenwoordigers in de nieuwe regering, met uitzondering van de Katangese regering van Tsjombe. Een bus vol niet Amerikaanse toeristen is gisteren op de Lopperweg bij het plaatsje Hergiswil, niet ver van Luzern van daan, uit de bocht gevlogen en in liet Vierwoudstedenmeer gestort. Van de 38 personen die de bus vervoerde, zijn er achttien gered. Hel waren - op een Zwitsers echtpaar en de chauffeur na - allen Amerikanen. dook in het Vierwoudstedenmeer en verdween onder water. Inzittenden hebben meegedeeld dat de autobus, nadat hij van de weg was ge raakt en langs de oever naar beneden was gegleden, nog enige ogenblikken is blijven drijven. Hierdoor had een deel van de passagiers, die als razenden vochten, de gelegenheid zich in veilig heid te stellen, daarbij geholpen door mensen die passeerden. De politie zei, dat de chauffeur de macht over het stuur had verloren na op een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto te zijn gebotst. De ijzeren reling langs de weg was over een afstand van ruim 20 meter door de bus vernield. Een lijk is geborgen. Er bestaat geen hoop op redding van de 19 passagiers, die officieel als vermist te Parijs, dat een verzoek hiertoe nog wel even op zich zal laten wachten. Rusland heeft de gelegenheid met bei de handen aangegrepen om de kwestie Bizerta tot een koloniale" zaak te ma ken. Frankrijk heeft gisteren de toekomst van de vredesonderhandelingen met Al gerije op het spel gezet door een aan bod om de rijkdommen van de Sahara samen met de Noordafrikaanse landen te exploiteren. Dit is het laatste Franse aanbod aan de rebellen geweest, voordat zij om een uitstel hadden gevraagd van de onder handelingen. Het hoofd van de Algerijnse delegatie, Belkacem Krim, heeft verklaard, dat Algerië de Sahara voor viervijfde als Algerijnse grondgebied beschouwt. Frankrijk houdt vol, dat de Sahara buiten beschouwing gelaten moet wor den tijdens de onderhandelingen die het einde van de zeven jaar oude burger oorlog in Algerië ten doel hebben. Bizerta Het Af 10-Aziatische blok schijnt zich van voldoende stemmen verzekerd te hebben om een spoedzitting van de al gemene vergadering te kunnen forceren in verband met de kwestie Bizerta. De Amerikaanse ambassadeur bij de UNO. Adlai Stevenson, heeft na zijn te rugkeer uit Frankrijk, waar hij bespre kingen heeft gevoerd met president De Gaulle en de minister van buitenlandse zaken. Couve de Murville. zich uitge sproken tegen een spoedzitting van de algemene vergadering en verklaard te geloven dat er een basis was voor een oplossing die voor beide partijen aan vaardbaar was. Stevenson zou zo spoedig mogelijk een onderhoud hebben met Mongi Slim. de Tunesische afgevaardigde. Hoewel het Afro-Aziatische blok waar schijnlijk op voldoende stemmen kan re- kennen voor een spoedbijeenkomst van de assemblee, gelooft men te New York, mede ook door Stevensons activiteiten staan opgegeven. Het wrak van de bus ligt op de bodem van het meer, dat ter plaatse ruim 30 meter diep is. De Lopperweg is een deel van de ver bindingsweg tussen Luzern en het Ber- ner Oberland, via de Bruenigpas. Het is een nauwe weg met veel bochten, die door het bergland van de Lopper loopt en tien kilometer stijgt. Deze weg staat bekend als een van de gevaarlijkste we gen in Zwitserland. Om deze gevaarlijke weg zo veel mogelijk buiten gebruik te stellen, is men bezig de eerste Autobahn" van Zwitserland aan te leggen tussen Luzern en Stanzstad. In het verleden zijn reeds meer autobussen op de Lopperweg uit de bocht gevlogen en in het Vierwoud stedenmeer gestort. Kikvorsinaiineu De politie heeft kikvorsmannen ontbo den om naar het wrak te zoeken. De geredden zijn overgebracht naar het ziekenhuis van Stanz. Slechts een van hen een vrouw is ernstig ge wond. Het ongeluk gebeurde tussen Stanz stad en Hergiswil aan de voet van de Pilatus. De bus, het eigendom van een reisbureau te Lugano, reed van de weg, crnEaEffmntUSSELSE bladen hebben het een affront genoemd, dat bet Belgische koningspaar met generaal Franco van Spanje heeft geluncht. van een groot wachtschip, dat in Antwerpen in dok ligt. brak giste ren hrand uit. Het schip werd voor Oost- duitse rekening omgebouwd. De nchte schade is enorm. aange- EEN WOORDVOERDER van de Ver. Naties heeft na een bezoek aan Zuid- Korea gezegd, dat de tegenwoordige door een staatsgreep aan de macht ge komen bestuurders, zich geheel van de democratie bewust zijn. HET LIGT de Nederlandse pluimvee sector zwaar op de maag. dat Frankrijk beschermende maatregelen tegen de im port van Nederlandse eieren heeft ge nomen. Dit is strijdig met het E.E.G verdrag. ïANFANl. de Italiaanse premier, is gis teren voor een driedaags staatsiebezoek aan de Sovjet-Unie, te Moskou aangeko men. Kroestjev verwelkomde hem. In Hirschau, in Duitsland, kan men skiën, midden in de zomer en zonder de eeuwige sneeuw te bestijgenHet is nl. gebleken, dat een afvalprodukt van een porseleinfabriek, kaolinge- naamd, alle prettige eigenschappen van de beste ski-sneeuw vertoont. Zo kan men dus een helling afsuizen, beneden een koel drankje genieten en luttele seconden later een verfrissende duik in een zwembad nemen. Het college van Rijksbemiddelaars heeft gisteren mededeling gedaan van zijn beslissing inzake de met de invoe ring van de arbeidstijdverkorting sa menhangende arbeidsvoorwaarden bij de Nederlandse Spoorwegen. In overeen stemming met het door de Stichting van de Arbeid uitgebrachte advies, zijn de terzake gedane voorstellen goedgekeurd. ,,Dit houdt in", aldus het college, ,,dat enkele onderdelen, die niet met de ar beidstijdverkorting in verband konden worden gebracht, als openbreker moes ten worden beschouwd, en derhalve niet voor goedkeuring in aanmerking konden komen". De staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, de heer E. G. Stijkel, heeft de met de invoering van de arbeidstijd verkorting samenhangende arbeidsvoor waarden bij de N.S., met uitzondering van enkele onderdelen, die niet met de arbeidstijdverkorting in verband kon den worden gebracht, eveneens goedg^r keurd. De rooms-katholieke Bond van Ver- voerspersoneel St.-Raphael" is goed te spreken over de behaalde resultaten. De secretaris van deze organisatie, de heer P. van Zeil, vindt het echter jam mer, dat thans nog twee onderdelen van het voorstel niet zijn goedgekeurd, na melijk de vergoeding van de dienst op christelijke feestdagen en de vergoeding voor degenen, die op grote afstand van hun standplaats wonen. Het negatief ad vies, dat de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid ten aanzien van deze beide punten heeft uitgebracht, is nl. door het College en de staatssecretaris overgenomen, omdat men meent, dat hier het verband met de arbeidstijdver korting ontbreekt. De regen, die woensdagvoormid dag nu en dan met bakken uit de hemel kwam vallen, heeft de Acht van Chaam niet gedeerd. Naar schatting 55.000 wielersportliefheb bers bleken zich langs het acht kilo meter lange parcours te hebben ge schaard. Burgemeester A. J. M. Schram kon zich, mèt zijn volijve rige comitéleden de handen wryven, want het succes was opnieuw over weldigend. Tal van autoriteiten, o.w. dr. P. van Dyk, voorzitter van de K.N.W.U., de burgemeesters van Til burg, Gilze-Ryen, Oudenbosch e.a., leefden sportief mee. Voorts werden tussen de onafzienbare ryen toe schouwers opgemerkt Jan Pijnen burg, Gerrit Boeyen, de directie van het Antwerpse Sportpaleis, de bur gemeester van Wuustwezel en vele anderen uit de internationale wieler- sportwereld. Men wist ons te vertellen, dat reeds des morgens om half vier de eerste bezoekers, die van heel ver 1 waren gekomen en de gehele nacht door hadden gefietst, op de tribune werden waargenomen Voor het verslag van onze sport redacteur zie de sportpagina. Weersverwachting van het K.N.M.I. °P gemaakt gisteren avond 23.15 uur: sselcnd bewolkt met plaatselijk enkele buien. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Gematigde temperaturen. Het Belgisch weerkundig instituut l verwacht: Zwaar bewolkt met op- rvafHn,gen' en toe regen. Maxi- mumtemperaturen van 17 tot 22 I graden. i crenfvonde uit UoeloSburg3^' terugge keerd. zijn „honderden» leden van de ^ü.e"'°e;stam door Kongolese troepen gedood bi] hevige gevechten die de laat stad woedtfelv'1 'n de van de gegeven alle voertuigen van de Verenig' de Naties, die Boekavoe willen binnen komen of verlaten, te controleren Een woordvoerder van de VN jn Leopoldstad zei bij het vernemen van Loemoembist Omari's bevel nijdig- Wii zullen ons hier met geweld tegen ver- zetten". Het probleem van Engelands toe komstige betrekkingen met Euro pa en de Europese Economische Gemeenschap is het zwaarste en belangrijkste waarvoor Engeland ooit heeft gestaan. Met deze woor den heeft premier MacMillan gis terenmiddag in een stampvol La gerhuis een debat van twee dagen geopend over het besluit van de regering om met de E.E.G. onder handelingen te beginnen over toe treding tot de gemeenschap. Aan het einde van het debat, vanavond, zal gestemd moeten worden over een regeringsmotie waarin instem ming met dit besluit wordt ge vraagd. De Britse premier toonde zich een tegenstander van een fe deratief Europa. Een Europese confederatie achtte hij een prak tische oplossing. „Onze juiste plaats is in de voorhoede van de beweging naar een grotere een heid van de vrije wereld. Wij kunnen beter van binnen uit dan van buiten af leiden. Daarom ben ik ervan overtuigd dat wij het moeten proberen", zo zei hij. MacMillan beloofde, dat een eventueel akkoord met de E.E.G. ter goedkeuring aan het parlement zal worden voorge legd (het E.E.G.-verdrag voorziet hier in trouwens) en dat ook tussentijds de regering met het parlement overleg zou plegen. Ook het Gemenebest zal ,,op elk niveau en in alle stadia" geraadpleegd worden. „Het belangrijkste aspect, dat van de nationale soevereiniteit, waaraan wij het hoogste belang hechten, is uiteindelijk slechts een kwestie van gradatie", aldus de Britse premier. Hij erkende, dat er in Europa krachten zijn, die een echt federaal stelsel wensen, maar volgens hem was Europa te oud, met te veel verschillen in traditie, taal en geschie denis om op deze manier zijn eenheid te vinden. Hoewel er in Europa een federalis tische beweging bestaat, wordt zy niet door de huidige leidende figuren en re geringen gesteund. De enige praktische oplossing is een confederatie of een gemenebest, dat de grote traditie en fier heid van elk deelnemend land zou be houden, met onderlinge samenwerking op duidelijk omschreven gebieden in het gemeenschappelijk belang". Oppositie Hugh Gaitskell verklaarde als leider der Labouroppositie, dat de socialis ten zich donderdagavond van stem ming zouden onthouden. Volgens hem was de meerderheid van de Britse bevolking niet bereid politieke integratie met de zes le aanvaarden. Gaitskell diende een amendement op de regeringsmotie in, waarin wordt ver klaard dat het regeringsbesluit betreu renswaardig is omdat Engeland zal gaan onderhandelen „vanuit een positie van grote economische zwakheid". De oppositieleider sprak zich tenslotte uit tegen het denkbeeld van een Euro pese federatie. Evenals MacMillan gaf hij de voorkeur aan een confederatie. Dit plaatje is typerend voor het zomer seizoen anno 1961...: 2 augustus om kwart over elf 's morgens. Zoals het was in een onzer grote steden, zo was het op vele plaatsen. De regering van Zuid-Vietnam heeft te Saigon een mobilisatie bevel uitgevaardigd voor alle man nelijke inwoners van het land, ten einde met een versterkt leger het toenemende communistische terro risme het hoofd te kunnen Rieden. Het mobilisatiebevel is voorafgegaan door toenemende terroristische activi teiten in Zuid-Vietnam, waaronder een brutale van tevoren bekendgemaakte granaatontploffing op klaarlichte dag. Drie dagen geleden werden een politie- sergeant co een soldaat dodelijk gewond toen een handgranaat in een drukke straat te Saigon explodeerde. Enige weken te voren gopide een terrorist een handgra naat naar de auto van de Amerikaanse ambassadeur. De staatsman werd niet gewond. In de Nederlandse Staatscourant is gisteren een wijziging van de afbetalingsbeschikking 1961 gepu bliceerd. Deze wijziging, die van daag in werking treedt, houdt in, dat voor een aantal goederen de verplichte eerste betaling bij het sluiten van een afbetalingsover- eenkomst, wordt verhoogd. Onder deze gewijzigde afbetalingsbe- schikking vallen de volgende goederen EEN STRAALVLIEGTUIG van de Zuid- alrikaanse luchtvaartmaatschappij heeft op het vliegveld van Nairobi een nood landing moeten maken, met alle 120 passagiers aan boord. Het toestel had bij de start een boomtak in de motor ge- I kregen. (Van onze verslaggever) Volgens hun zeggen zijn de ver- kenners van de Kardinaal de Jong-troep uit Eindhoven in de nacht van dinsdag op woensdag in de Drunense duinen bescho ten door oefenende soldaten. Dat zou gebeurd zijn toen de jongens dwars door het stuifzandgebicd naar de zuid-westrand van het natuurreservaat trokken, waar zij kamperen. Een leider, zelf on der de wapenen geweest, ver klaarde niet stelligheid enkele dagen geleden niet-geëxplodeer- de patronen te hebben gevonden in de bossen. Hij heeft deze ver nietigd. Het leger gebruikt de Loonse en Drunense duinen permanent als oefen terrein krachtens een akkoord met de eigenaresse van het reservaat, de Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten. In Loon op Zand, Drunen en Udenhout. gemeenten aan de rand van het uitgestrekte gebied, zijn de klach ten over het lawaai niet van de lucht. Onlangs heeft de garnizoenscomman dant van Den Bosch, onder wiens su pervisie het oefengebied staat, in een vraaggesprek met onze krant uitvoe rig uiteengezet, dat de legerleiding al het mogelijke doet om aan de klachten der burgers tegemoet te ko men. Waarom? Maar waarom moeten er uitgere kend, in de topdagen van het vakantie seizoen, nu naar schatting vijf- a zes duizend toeristen langs de randen van het reservaat hun bivak hebben geko zen, schietoefeningen worden gehou den, vraagt men in Loon op Zand. Een wij^elierster in het dorp zei ons gistei^, dat er 's nachts comple te straatgevechten waren geleverd in de bebouwde kom. Een boer. wiens huis aan de bosrand ;taat, zag de vlammen uit de lopen Ier geweren schieten. ,,Het is een paar veken rustig geweest aan deze kant", 'ei hij, .,maar vannacht hebben we ons jortie weer dubbel en dik gehad". Een akela van de St.-Michaëlorde uit Den Haag vond hets chieten wel een beetje angstig, maar, zo voegde zij er aan toe: „Ik ben nogal een kou- we Haar welpen, doodmoe van een lange dag in de buitenlucht, waren vroeg gaan slapen en hebben weinig gemerkt. Anders was dat bij een welpenhorde die vlak in de buurt bivakkeerde. De kinderen lagen daar te rillen in hun bedden. In de Venloonstraat, waar men in fraaie bungalows ..buiten" woont, had men tot ongeveer half vier in de morgen geweren horen knallen en mi trailleurs en mortieren. Bij sommige vakantiegangers appel leert het geval aan in de oorlog op gelopen angstcomplexen. Waarom moet er in dit recreatiege bied geoefend worden, vraagt men dus in Loon op Zand. Zijn er in Brabant elders geen terreinen die uit toeristisch en recreatief oogpunt van minder be lang zijn? En als het dan per se moet, kan het leger dan in het vakantiesei zoen geen stille oefeningen houden, in kaartlezen bijvoorbeeld? En als ze met alle geweld moeten schieten, dat ze dan alsjeblieft in de bergen blijven, waar geen mens kampeert en de duin rand met rust laten. „Het moet!" Er moet geschoten worden, ver klaarde het garnizoenscommando in Den Bosch. Deze oefeningen zijn „ge nerale repetities" voor La Courtine. De organisatie van het leger „Filter systeem" maakt het onmogelijk deze repetities eerder te houden. De oefeningen in La Courtine duren te kort om daar nog te gaan repete ren. Op het Franse oefenterrein moet men onmiddellijk met grote manoeu vres beginnen. In Den Bosch begreep men echter niet. dat er over dinsdagnacht zoveel klachten waren, aangezien er volgens het schema slechts vijfenvijftig man schappen oefenen in het duingebied. Volgens de boswachter Peynenburg zijn er evenwel meer troepen aanwe zig. De toeristen kunnen het lawaai van dinsdag op woensdag echter be schouwen als een „generale repetitie" van hetgeen hun volgende weck staat te wachten: dan staat n.l. een groot scheepse gevechtsoefening op het pio- (hierbij zijn vermeld de percentages, die als minimum-kasstorting moeten worden betaald en de maximale duur van het contract): Personenauto's (met uitzondering van bepaalde huurauto's en van autobussen), waarvan de koopprijs bedraagt: minder dan 6000.(40 pet. 24 maanden), van 6000.— tot 10.000.— (45 pet... 24 maan den), 10.000.en hoger (50 pet., 24 maanden). Motorrijwielen, met inbegrip van scoo ters, bromfietsen, rijwielen en losse hulp motoren daarvoor; radio- en televisietoe stellen (met uitzondering van televisie- ontvangtoestellen, waarbij het beeld op een los scherm wordt geprojecteerd), grammofoons, platenspelers, bandrecor ders, accordeons, haarden, kachels, elek trische fornuizen, gasfornuizen, warm waterapparaten (alle voor huishoudelijk gebruik)) (25 pet., 18 maanden). Koelkasten met een inhoud van ten hoogste 200 liter, (behoudens indien zij uitsluitend of mede aan de bovenzijde kunnen worden geopend), wasmachines, centrifuges voor het drogen van tcxtiel- gocdereru naaimachines (alle voor huis houdelijk gebruik), stofzuigers, meube len, woningtextiel, bedden, matrassen, al le soorten vloerbedekking (20 pet, 18 maanden. Hiiishoudtextiel, heren-, dames- of kin derkleding (20 pet., 12 maanden). De wijziging werd noodzakelijk geacht om verhoging van de conjuncturele span ningen in het economisch leven zoveel mogeliik tegen te gaan. Een stijging van de verkopen op afbetaling zou deze span ningen mede in de hand werken, aldus een mededeling van het ministerie van ecoonmische zaken. Over het nemen van deze maatregel is van tevoren overleg gepleegd met ver tegenwoordigers van het georganiseerde bedrijfsleven. De nieuwe regeling geldt niet voor die afbetalingsovereenkomsten. waarbij de totale koopprijs van de goederen 150.of minder bedraagt.. Wel dienen bij deze transacties ook de administratieve voorschriften, die op alle afbetalingstransacties van toepassing zijn, te worden in acht genomen. (Advertentie) TUBE 1.95

de Stem | 1961 | | pagina 1