lew Moskou doet venijnig over toespraak Kennedy ALS EEN KANONZO STERK Ernstig verwonde Adri Voorting in Bergs A.B.G. Kongolese parlement en Senaat eindelijk bijeen PRIMA KOSTHUIS VERSTOOTTE DICHTGROEIENDE GAST SCOTTI MODIEUS HAAR THUIS ZELF DOEN Ulbricht boos op onwillige boeren en vluchtelingen Botsing onder Rilland-Bath Tunesiërs maken fort van Kasbah, beweren Fransen BOTER ERG IN TREK FLE A „EXCUUS VOOR VERDERE BEWAPENING Spaanse staking te Breda was een abuis Instemming in Westen BIZERTA NOG KRUITVAT Nog geen contact McCloy sprak met Kroestjev Een van drie ontsnapten gepakt ANGOLA VOOR V-RAAD? KLEURSPOELING Md WIRM (Ril® DAGBLAD VOOR ZEELAND Nederlandse mijnwerker in België omgekomen Koel weer tl op hetkottelurn- im w nu doen, iwj BELGRADO ZEGT „NEEN" EOF TSJOMBE Loemoembisten in meerderheid Hij had zestien maanden pain 101e JAARGANG No. 23735 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerland". Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. M Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V, M. Vercauteren. L. J. v. 't Weatende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 27 JULI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, f 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. S 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. rel. 22341 (3 lijnen), rosis"" Q-— oa telefoon 8252 - Bureau vnnr Zeenwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 Bureau voor de reeuwse ----- telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze verslaggever) Tachtig in Breda ondergebrachte en tewerkgestelde Spanjaarden hebben woensdag hun werkzaamheden by pano Suiza" hervat, na een dag té heb ben gestaakt uit solidariteit met een naar hun allereerste indruk onheus be handelde collega. De staking ging als een nachtkaars uit toen bleek dat de man in kwestie het recht niet aan zu« h*d. Met zuidelijk temperament steunden de Spaanse arbeiders in eerste instantie het standpunt van hun collega, die wei gerde om vanuit het opvangcentrum voor buitenlandse arbeidskrachten te Breda te verhuizen naar een pension, dat het bedrijf voor hem had uitgezocht. De man was naar de mening van de directie van ..Hispano Suiza" een sto rend element voor zijn omgeving, om dat hij zich niet gedroeg zoals het be hoorde. Zodra de overige Spanjaarden dit doorkregen wisten ze aanvankelijk niet hoe hun houding te bepalen. Ten slotte gingen ze maar weer aan de Slag, alsof er niets gebeurd was. Aanvankelijk wilde de directie van „Hispano" geen commentaar op deze kwestie geven, maar woensdagavond gaf de personeelschef ons zijn visie op de zaak. De betrokken man was al een dag of vier gewaarschuwd dat hij zou moeten verhuizen. Maanden geleden is een contingent Spanjaarden en Italianen in de Baronie- stad gearriveerd om daar in de indu strie te gaan werken. Het opvangcen trum heeft een capaciteit van negenen zestig man. terwijl er honderd zestig bui tenlandse arbeiders in de stad zijn, van wie het overgrote deel bij particulieren in ondergebracht. Nadat de verzorging, als gevolg van minder prettige ervarin gen, in het centrum is overgenomen door net echtpaar Rodriguez is het erg in trek bij de tijdelijke gasten. Zodra een nieuwe groep buitenlanders in het op vangcentrum arriveert moeten mensen uit oudere groepen als regel verhuizen. Een groep blijft meestal twee of drie maanden in het centrum, maar bij min der aangenaam gedrag worden maatre gelen genomen. Zo ook in dit geval. Overal ter wereld is gisteren, zoals te begrijpen valt, de rede van president Kennedy stof voor commentaren en verklaringen geweest. Overal in liet Westen vond de toespraak instemming en weerklank. Vanuit Moskou kwam uiteraard een heel ander geluid: „De bedreiging van West-Berlijn, waarvan Kennedy praat, is slechts een excuus om de bewapeningswedloop voort te zetten", zei Tass. Het Russische persbureau kenschetste de toespraak als een bijdrage tot het aanwakkeren van oorlogshysterie door het schetsen van maat regelen ter bescherming tegen kernwapenaanvallen". Tass haalde ook een „ebwijs" aan voor die stelling: Amerika is niet begonnen met de versterking van zijn militaire macht nadat de kwestie Berlijn aan de orde gesteld werd, maar al meteen na dat Kennedy tot president gekozen werd. Volgens het Sovjetpersbureau hebben de Amerikanen ,,met verbazing gehoord dat zij nog zwaardere lasten moeten op brengen dan zij verwachtten". Washing ton houdt de oorlogskoorts kunstmatig zo hoog mogelijk, aldus Tass. Ook uit Oost-Duitsland kwam. zoals te verwachten, een venijnig geluid. In teressant was daarbij dat het blad der Oostduïtsc communistische jongeren, Juiige Welt, in feite toegaf dat Oost- Duitsland het verdrag over Duitsland heeft geschonden. „Negentigduizend sol- (Van onze verslaggever) Levensgevaarlijk gewond 1» de oud- lelrenner Adri Voorting, thans cafeta- la-exploitant in 's-Gravenmoer, woens dagnamiddag opgenomen in het Alge meen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom, nadat een Duitse personenauto, bestuurd door graaf A. C. Ortenburg uit het Duitse Tambach, na een mislukte inhaalmanouevre ter hoogte van de Kreekrakdam onder Rilland-Bath fron taal op de wagen van Voorting was ge botst. Mevrouw Ortenburg werd eveneens zwaar gewond. Mevrouw Voorting en drie Kopenhaagse kennissen liepen bo vendien dusdanige verwondingen op, dat ze in het A.B.G. moesten worden opge nomen. Met twee ambulancewagens zijn de betrokkenen ijlings naar Bergen op Zoom overgebracht. Van beide wagens bleef niet veel over. De ravage op de verkeersweg was groot. Graaf Ortenburg, die met zijn vrouw van vakantie had genoten aan het Dom- DE DRIE Engelsen die vanuit Koeweit over de Irakese grens verdwaalden zul len voor een rechtbank in Bagdad ko men. Er was opzet in het spel, zegt de regering van Irak. i PE KOELKASTEN kunnen allemaal best goedkoper worden, heeft de impor teur van een bepaald merk, dat bene- Wen de prijzen van andere merken ver- kocht wordt, verteld. Hij zei dat zijn fir- hogeri 3an den^ de prijzen te ver- ehJ ^ECADETTEN-korps, de vereni- dè nwrin )eusd..die warm loopt voor boeSiriè wf|w«s w" maken in die 12 5 lalr nÜ? bc?taat °P 18 augustus J4,o jaar. Dat wordt gevierd. I^nL,?AAT ecn gloednieuwe spoorlijn aanleggen naar Koeweit. Of men er verder mee komt dan de grens omstreden gebied is nog niet voorlopig verder van dat duidelijk daten waken in de DDR voor de vrede", schreef Junge Welt namelijk. Volgens het verdrag is dat verboden. Overigens zitten de verdragschenders in West-Duitsland, volgens het blad. Het Westen heeft van West-Berlijn een NATO-fort gemaakt. Ook gisteren bleek weer dat de te genkanting van de zijde der Oost- duitse bevolking niet van geringe afmetingen is. Ulbricht zelf heeft zijn partijbroeders gezegd dat zy forser moeten optreden tegen de „vijanden van het volk". Dat zijn degenen die hun medeburgers aan zetten tot vluchten naar West- Duitsland en degenen die uit de col lectieve boerderijen willen wegtrek ken. Dit laatste verschijnsel baart de machthebbers grote zorgen. Ul bricht gaf zelfs toe dat dit probleem de landbouw voor problemen stelt. Een aantal reacties op Kennedy's re de laten we hier beknopt volgen: Nederland: een bijdrage tot het voor komen van misrekening, aldus het mi nisterie van buitenlandse zaken. Ook handel en financiën reageerden zeer gun stig. Italië, Zweden en Denemarken lieten waarderende geluiden horen en in Bonn toonde men zich zeer gelukkig met de rede. die het Amerikaanse leiderschap bevestigt. Engeland zegt de Amerikaanse be reidheid tot onderhandelen te delen en het er mee eens te zijn dat de positie van het Westen wordt versterkt. De Oostduitsers zijn gisteren begonnen een controlepost op te richten op de route van Hamburg naar West-Berlijn. Men weet nog niet precies wat de com munisten daarmee van plan zijn. Begroting Aansluitend aan zijn toespraak heeft Kennedy gisteren het congres gevraagd de defensiebegrotingen te wijzigen door de gevraagde bedragen voor de militai re versterking er in onder te brengen. De republikeinse fractie zal alles doen, is gezegd, om het wetsontwerp spoedig te helpen afhandelen. De Amerikaanse marine heeft giste ren laten weten dat de V.S.-vloot aan het verouderen is. De huidige maatrege len om bij te blijven zijn onvoldoende, werd gezegd, (Zie voor de Berlijnse kwestie ook elders in ons blad van vandaag). De Tunesische regering heeft een Frans aanbod afgeslagen om tot een plaatselijke oplossing van de moeilijkheden in Bizerta te komen en is zijn troepen in de kasbah van Bizerta aan het versterken, aldus heeft de Franse regering gisteren te Parijs verklaard. In de kolenmijn te Waterschei in Bel gië zijn als gevolg van een instorting op 92Ö meter diepte, drie mijnwerkers bedolven. Men wist de drie slachtoffers vrij spoedig te bevrijden en naar de <?p- pervlakte te brengen, doch de 32-jarige uit Eindhoven afkomstige arbeider Beeckman bleek reeds te zijn overleden. Dit was wat er overbleef van de wa gen van Adri Voorting, na de frontale botsing. Het aanbod van de Franse commandant Amman, om de Tunesische gouverneur te ontmoeten is op last van de Tunesische regering verworpen, verklaarde een woordvoerder van hel ministerie. Hij zei dat er aan Tunesische kant „een grote vastberadenheid schijnt te bestaan om de toestand zo gespannen mogelijk te maken". De woordvoerder beweerde, dat Tune sië zijn troepen sinds het weekeinde in de kasbah van Bizerta voortdurend heeft versterkt. ,.De kasbah is nu een vesting geworden". Volgens hem nam de onge rustheid van de plaatselijke Franse mi litaire leiders toe. Ondanks het gebrek aan officieel con tact met regeringsfunctionarissen in Bi zerta „hebben wij de persoonlijke en of ficieuze banden met hen kunnen her vatten", aldus de woordvoerder. Hij ontkende de Tunesische beweringen dat de Franse troepen zich schuldig had den gemaakt aan willekeurige executies van Tunesiërs. De Tunesische regering had tot dusverre nog geen enkel con creet bewijs hiervoor kunnen aanvoeren. De Franse regering heeft woensdag middag een verklaring uitgegeven waar in zijn zich bereid verklaart tot onder handelingen over herstel van de norma le omstandigheden in Bizerta. Echter, ..gezien het feit dat de Franse troepen De deelnemers aan de internationale honkbalweek in Haarlem zijn gisteren middag op het stadhuis door b. en w. ontvangen. Na de officiële toespraken troonde Herman Beidschat (l.), Henk Keulemans (m.) en Don Gilmore (r.) mee naar een oud kanon om Keule mans zo op plastische wijze duidelijk te maken dat hij Gilmore die als de verrassing van de week geldt als een „kanon" beschouwt. merk Ie veranda EEN AANTAL van 43 V.N.-leden heeft de Assemblee gevraagd het rassenvraag. stuk in Zuid-Afrika te behandelen. 6 RUIM DRIE weken heeft een onbeken- de het in Hamburg volgehouden met een gestolen taxi de 1300 echte taxichauf- feurs van de stad hun klantjes af te snoepen. Hij pompte zelfs brutaalweg 3 een taxibedrijf, zonder betalen. Nu spoorloos. HET wereldvrijgezellencongres in Gre- venbicht, dat dit jaar op 30 en 31 juli voor de negende keer zou worden ge houden. gaat niet door. Let op de winkels met dit raambiljet. t W. VAN DER STEEN Weersverwachting van het K.N.M.l. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en slechts hier en daar een bui. Matige tot krachtige en aan de kust af en toe harde westelijke wind. Koel weer. Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Zwakke tot krachtige zuidwestelijke tot westelijke wind. Betrokken tot regenachtig met opklaringen. Daling van de temperatuur, maximum 21 graden. ITNF Mn onder 2#-39 maan J op 20.17 uur. I )I0T„n.: 'on °P ts« nur, maan en. her 5.37 unr. I het slachtoffer van agressie zijn gewor den en de agressiedreiging niet is ge weken, is een eenvoudige terugkeer van de Franse troepen naar de stellingen die zij voor het uitbreken van de vijande lijkheden innamen niet voldoende om een wapenstilstand te verzekeren. Het gaat er om de vreedzame situatie te herstel len", zegt Parijs. Geen gehoor voor Hom marsk joeld Gisteren is Hammarskjoeld in Bizer ta aangekomen. Per auto kwam hij uit Tunis, waar hij met Bourguiba ge sproken heeft, naar de omstreden stad. Franse parachutisten hielden zijn wa gen aan, doorzochten de kofferruimte en lieten de secretaris-generaal van de V.N. toen door. Hij heeft voordat hij naar Bizerta reed een telegram aan de Franse minister van buitenlandse zaken gezonden, waarin hij erop wijst, dat de Franse troepen nog altijd niet zijn teruggetrokken op de posities die zij voor het uitbreken van het conflict innamen. Vandaag had Hammarskjoeld per soonlijk naar Parijs willen gaan, om er de kwestie te bespreken met de regering. Deze heeft hem echter beleefd te ken nen gegeven daarvoor niets te voelen. Hammarskjoeld is namelijk niet op ver zoek van de V. N. naar Tunesië gegaan en het is dus slechts „een persoonlijk bezoek". Hammarskjoeld heeft ook geprobeerd met Amman, de Franse commandant in Bizerta, te praten. Maar die antwoordde hem dat hij dit op last van zijn rege ring moest afwijzen. Premier Kroestjev en president Ken nedy's voornaamste ontwapeningsadvi seur John J. McCloy, hebben gisteren in een tweegesprek geprobeerd, de vastge lopen Amerikaans-Russische ontwape ningsbesprekingen uit het slop te halen Volgens Tass spraken zij over kwes ties die in verband stonden met het overleg dat momenteel in Moskou tus sen Amerika en Rusland wordt gevoerd over ontwapening, cn over de Russisch Amerikaanse betrekkingen in hun alge meenheid. McCloy was ontboden naar Kroestjevs zomerverblijf in Pitsoende aan de Zwar te Zee. Diplomaten in Moskou waren geneigd tot het optimisme, dat het onderhoud een keerpunt zou kunnen betekenen in het overleg tussen McCloy en Zorin. Een van de drie Amsterdamse gedeti neerden die uit de Haarlemse strafge vangenis ontvluchtten is gisterenavond in de hoofdstad gegrepen. Het is de 23- jarige kelner H. T. S., die wegens een reeks inbraken en diefstallen werd ver oordeeld. Hij kon door de politie worden gearresteerd dank zij een tip van een Amsterdammer die in de Warmoesstraat een jongeman had zien lopen die veel leek op het portret dat hij in de krant had gezien. Hij waarschuwde meteen de politie die enkele surveillance-auto's de buurt liet afzoeken. Inderdaad werd S. gevonden. Zowel de Haarlemse officier van justitie als de Amsterdamse politie toonden zich bijzonder verheugd over deze medewerking van de burgerij. De nu nog spoorloze ontsnapten zijn de 24-jarige IJ. T.. schilder, afkomstig uit Amsterdam, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens een roofoverval op een Noorse zeeman, en W. de G., oud 37 jaar, judoleraar, eveneens uit Am sterdam, veroordeeld tot twee jaar we gens inbraak. Laatstgenoemde zou bin nenkort in vrijheid worden gesteld. De 39 landen tellende groep van Afro- Aziatische landen in de Verenigde Na ties overweegt de kwestie Angola voor de Veiligheidsraad of de algemene ver gadering te brengen. In een brief aan secretaris-generaal Hammarskjoeld zeggen de afgevaardig den van deze landen dat Portugal zich schuldig maakt aan „meedogenloze on derdrukking en massamoord". De Por tugese regering heeft „niet de geringste aandacht" besteed aan de besluiten die de Veiligheidsraad en de algemene ver gadering met betrekking tot Angola hebben genomen. Zoals bekend heeft Portugal geweigerd de V.N.-subcommis sie voor Angola tot dit gebied toe te laten. UoirtL? ustrand- was °P weg naar een SvJi «••vriend- met wie hÜ zou 8aan mfdriólc i r0£d iRi een *ile en had in" v H nue Kaatsheuvelse automobilist waenn S ingehaald. toen Voortings nader L n t^enovergestelde richting bura dal moment wilde 0rten- ah ffevnlo een Wagen Passeren, met van «„ren noeuvve van de graaf laatste ma- in Ahet wVr°a°krtt"g„ totaal baknald de klan ?n a 13"uaUto die do°r 2 Klap m de wegberm was ee drukt. Hij moest worden uitgebro- Voortine medb;inzi«« "uw voorting, het Deense echt na ar Christensen en de Deense Kat» Knudsen. konden, doordat ze zelf se wond waren, niets uitrichten Voor eerste hulp zorgde de al eerder ee. passeerde heer v. d. Riet uit Kaats heuvel, die door snelle reactie zelf op het nippertje kon voorkomen dat raaktb" dC fao^sing betrokken Graaf Ortenburg liep een snijwond in het gezicht en beenkneuzingen op De toestand Van zijn vrouw was gisteren avond laat ernstig. Voor het leven van Adri Voorting werd ernstig gevreesd Zijn broer Gerrit is onmiddellijk naar Bergen op Zoom gereisd om zich van de toestand op de hoogte te stellen. Het leven in Engeland was goed voor Romalo Scotti, zeer goed zelfs. Nu is er echter abrupt een einde aan gekomen, toen hij uit zijn bed in een Londens ziekenhuis werd ge sleept en door regeringsambtenaren op een vliegtuig naar zijn vaderland Italië werd gezet. Dat was het einde van een aange name en lange vakantie van 16 maan dendte Scotti als gast van de Britse gezondheidszorg in Engeland had doorgebracht. Vorig jaar kwam de 47-jarige Scotti, die als landarbeider in Enge land xoerkte. het Kensingtonzieken- huis te St. Bride's binnenlopen met de mededeling: „I have da pain (ik heb pijn). Dokters die hem onderzochten konden de oorzaak van „da pain" niet vinden en verklaarden dat hem niets mankeerde en dat hij zc gezond was als een vis. Scotti hield vol: „I have da pain" en bleek. Dokters smeekten hem te gaan, de verpleegsters bedachten alle mogelijke listen, niets hielp. Het de partement van gezondheid werd ge raadpleegd, maar aangezien Scotti vreemdeling was zonder vast adres kon hij niet gedeporteerd worden noch kon hem de gratis medische verzorging geweigerd worden die in Engeland open staat voor eenieder die in Engeland verblijf houdt. Scotti's Engelse idylle eindigde gis teren, toen een officieel deportatie- beyel van kracht werd. Rechercheurs die hem in het zie kenhuis kwamen halen om hem op het vliegtuig naar Rome te zetten troffen een mollige Scotti in het zie kenhuis aan. De vier gratis maaltij den per dag en het rustige leven had den zijn gewicht tot 102 kilo doen toenemen. Het laatste woord was echter aan Scotti. „I have da pain", zei hij. De V.N. heeft gisteren bekend gemaakt, dat de eerste zitting van de beide Kongolese kamers dins dag is gehouden op de Lovanium- universiteit te Leopoldstad. Dat het zo lang geduurd heeft alvorens dat gebeurde, is te wijten aan de Westerse imperialisten, zei radio Moskou gisteren. Joseph Kasongo. lid van de nationale Kongolese beweging, welke onder lei ding heeft gestaan van Loemoemba, werd herkozen tot voorzitter van de ka mer van afgevaardigden en Victor Ko- moriko, leider van de partij van natio nale vooruitgang, de partij van vice- premier Jean Bolikango, werd gekozen tot voorzitter van de Senaat, als opvol ger van Ileo. Uit de opsomming der namen van de vice-voorzitters en de secretarissen valt op te maken dat de Loemoembisten een grote overwinning behaalden. Drie van de vier secretarissen van de senaat zijn lid van de nationale Kongolese beweging en dat is ook het geval met twee secre tarissen van de kamer van afgevaardig den. Drie leden van het secretariaat beho ren tot Grizenga's partij van Afrikaanse Solidariteit, welke in het verleden steeds aan de zijde van de nationale Kongolese beweging stond. In politieke kringen wijst men er evenwel op, dat vele van deze mensen al enige tijd de kat uit de boom kijken en Gizenga misschien niet onvoor waardelijk zullen steunen wanneer laatstgenoemde openlijk in botsing komt met de bestuurders in Leopoldstad. Terwijl in Leopoldstad de parlementa riërs samen waren, ontstond nieuwe spanning tussen V.N.-troepen en het provinciaal bestuur te Kivoe. dat het re gime in Stanleystad steunt. Een verzoek van de VN drie provinciale ministers die tijdens het afgelopen weekeind wa ren gearresteerd, aan de V.N. over te dragen, werd door de provinciale premier Adrien Omari afgewezen. De ministers werden gearresteerd wegens beweerde verspreiding van tegen de regering ge richte vlugschriften in kampen van het Kongolese leger. De V.N. zei dat zij voor het leven van d edrie ministers vreesde. Hammarskjoeld heeft aan de regering van India verzocht meer troepen naar Kongo te zenden om de Tunesische troe pen te vervangen. India zal het verzoek in overweging nemen, maar het heeft reeds 5.000 man in Kongo. Zuid-Slavië heeft gisteren het Katan- gese aanbod tot het aanknopen van han delsbetrekkingen afgeslagen. Het Zuid sla vische persbureau zei dat berichten als zou een Katangese economische de legatie een bezoek aan Belgrado bren gen om hulpverlening te bespreken „on gegrond en onwaar" waren. (Van onze Haagse redacteur) Het huishoudelijk verbruik van room boter in het eerste halfjaar van 1961 vertoont een stijging van 73 procent t.o. v. het eerste halfjaar van 1960. Deze sterke stijging wordt in vakkringen naast factoren als de hoge boterprijs in begin 1960 en de gestegen welvaart mede toegeschreven aan de moeilijkheden in de margarinesector (Planta-affaire) Het huishoudelijk verbruik van boter over 1960 lag 18 procent hoger dan in 1950. Het totale boterverbruik (inclusief handel, horeca, legaal en illegaal grens verkeer) steeg met 15 procent van 47.342 ton in 1959 tot 54.403 ton in 1960. Advertenties) EEN PR0DUKT VAN DE 5IKKENS GROfcP

de Stem | 1961 | | pagina 1