i voert hamol weer vandaag! Britten moeten versoberen; leven wordt veel duurder (oeweit re publiek getuigenis Ijzeren ring om stad tegen vluchtelingen JOERI EN FIDEL BIJEEN Bijna 100 t.v.-stations Senaat vlot door rest agenda....en op reces Boerenopstand in Oost- Duits land typeert sfeer Bourguiba: Ik ga Biserta weer in V-Raad brengen Kampong in vlammen Luns voorstel nu erdoor Zuid-Rhodesië zeer woelig RONT On-economisch DAGBLAD VOOR ZEELAND Drie Engelsen uit Koeweit in Irak verdwaald Fusie Euro-ins telfingen toNlnMiTdRne0S Van de Kalel D™", .Beperkte oorlog mogelijk? Autodief bekent inbrakenreeks Geen opslag voor „gerevalueerde"5 EEG-ambtenaren Anti-kaapmaatregelen G-MEN" GAAN MEEVLIEGEN „ROOD"MERK: Gcigarin-koffie Zuidwestelijke wind Buurman steekt vader van twee kinderen dood Babygehuil in Eerste Kamer TREED AFRIEPEN SOCIALISTEN Selwyn Lloyd had nare verrassing E.E.G. Overeenstemming in Evian VOLGENS (FILM)PLAN (vandaag stemming) 'EEf' v ik geworden steeds meer te esnclde Engelse troepen uit het 3771 terug te trekken. slechts onderzocht worden, wan- ernstige verdenking van onregel- leid bestaat. Driemaal werd in 1960 'ote transito-lading onderzocht en bestond zij geheel uit smokkel- ..ading en wagens werden natuur- beslag genomen. strafwetten terzake zijn echter oneconomisch. Alles wat in be- Kcnomrn wordt, moet vernietigd len. ..Zwarte" sigaretten mogen met banderol in de handel ko- ze mogen niet aan sociale in- 'ngen of het leger ter bcschik- gesteld worden. Evenals koffie, hol. boter nf wat ook, moeten ze ietigd worden. tters van in beslaggenomen auto's hun wagens tegen de marktprijs terugkopen. De grote transito en afstand-vrachtwagens moeten drie n depot blijven vooraleer ze weer ;ht worden. Gewoonlijk zijn ze dan eel meer waard. In de havens aan riatische Zee liggen vele smokkel- n aan de ketting te verroesten. Ook gedurende drie jaar. Zelfs wanneer ouanebeambte voor zijn neus een elboot voorbij ziet razen, mag hij ulk een aan de ketting liggende (een gebruik maken, ssen behoort heel deze smokkelbe; (heid niet tot wat men in Italië misdaad" verstaat. Het ia een met risico's, meer niet d echter om de officiële agent- pon, die alle export van bananen, en koffie onder hun beheer had- af te schaffen. Die bureaus hiel- oordien de gehele exporthandel in nd en de ambtenaren daarvan ver- len zich van een aanzienlijk deel e winst, die eigenlijk aan de pro ten toekwam. Bovendien is nien overgegaan om de aanbesteding lublieke werken op de vrije markt jngen, wanneer het opdrachten ter ie van meer dan vijfduizend peso's |t. Onder Trujiilo besliste de rege- 'ienvoudig aan welk .vriendje" een ld werk gegund zou worden, s zijn belangrijke voedingsmidde* Dals rijst, vlees en melk met een in prijs verminderd, i heeft tenslotte ook belastingver- jen ingevoerd en een verlaging in .rievon voor een reeks van open diensten, zoals post en telegraaf, leiding en stadsreiniging, tenlandse zakenlieden zeggen er ..De Dominicanen zijn enthousiast, oed komt er weer in." Volgens hen het zakenleven zich thans reeds ?ld van de crisis, die door de moord rujillo en de daarop volgende pe- van spannende onzekerheid was rzaakt. Volgens de officiële statis- jeleefde de export van de Domini- le republiek in 1960 een recordjaar, de schatkist werd er geenszins be an. want v°el geld schijnt in de e regeringsbureaus te zijn blijven heeft de indruk, dat de familie Io bezig is zich, zonder er enig OP" an te maken, te ontdoen van haar erbaarlijke economische machts in het land, zodat de republiek ang meer een soort privé-landgo®1* le Trujillo's zal zijn. verwacht, dat dit proces onge- een jaar zal duren. Men is algj- van mening, dat de zoon van de or, Ramfis Trujiilo, er weinig voor in de dictatoriale voetsporen va" ader te treden, en men voorspe" dat deze 32-jarige .generalissimi e Dominicaanse strijdkrachten ire apparaat zal beperken ofli.jp op een nieuwe, geweldd^1® greep geringer te maken. ne voorstellen dat het zo 15 Se' klager Gideon Hausner wilde we- f Eichmann. behalve de werke le Duitse filosoof Kant, waarove rechtbank verleden week had vei ook het Nieuwe Testament P*aC cn' Jof ik moet tot mijn spijt zeggen ciat :onder cultuur ben opgevoed, j11 lat ik niet onfeilbaar was. Als 1 'as geweest zou ik mijn vrouw niet Nieuwe Testament hebben afgeno- en het hebben verscheurd. Ik inen dat er incidenten zijn in ua L tl lilt lUUllll.il Aar van een mens die hij pleegt ®n5* der omstandigheden of in plots woede". n lat rechter Landau aan Eicbma 'crteld dat diens getuigenis vo lazen Servatius en Hausner voor hriftelijke getuigenissen die in het iland waren afgelegd door zes Het hof besliste dat zij behang1" en te worden als getuigen t e. Eerder in het proces hoorde le getuigenis aan van zes andei verden behandeld als getuig6" 101e JAARGANGNo. 23734 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Pustgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 26 JULI 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, KENNEDY LUIDT SLAG OM BERLIJN IN KENNEDY offers Drie Engelsen van wie werd aange nomen dat zij met een pantserauto uit Koeweit Irak waren binnengereden zijn in Irak gearresteerd. De kranten in Bag dad staan vol met foto's van deze mili tairen. De commadant van de Iraakse mili taire politie, brigade-generaal Abdoel Karim Jedda, heeft de drie Engelse ge vangenen. de pantserauto en de bewa pening tijdens een persconferentie ge toond. Volgens persberichten werden de En gelse militairen in Safwan bij de grens van Koeweit gearresteerd. Zij waren in de woestijn verdwaald geraakt. Tijdens de persconferentie verklaarden zij goed behandeld te worden. De ministerraad van de E.E.G., die maandag cn dinsdag in Brussel verga derde, heeft zich gisteren na vrij lang durige en juridische discussies, verenigd met de door Nederland bepleite proce dure ten aanzien van de gang van zaken met betrekking tot het Nederlandse voorstel tot samensmelting van de drie Europese uitvoerende organen in één „Hoge Europese Commissie". Deze, nu uiteindelijk algemeen aan vaarde procedure, houdt in. dat het Ne derlandse voorstel om advies naar het Europese parlement zal worden gezon den, alsmede naar de commissies van Euromarkt en Euratom. Minister Luns is er dinsdagmorgen in geslaagd de tegen zijn procedurevoorstel aangevoerde bezwaren uit de weg te rui men. IN 'T KORT DE AMSTERDAMSE begrafenisonder nemers zijn boos op „Kronkel", de cur siefjesschrijver van ..Het Parool", die geschreven had dat de „kraaien" tijdens vL w!g 6 J?stereiKie voedselbonnen van hun clientele opvorderden. Ze heb- maakt. e™ k°rt geding van ge' doodgestoken i.eean C°ïega zou hebb™ Eereditshof vrifo hoog m'l'tair gerecnisnor vrijgesproken. Dc verderii. gcr deed een beroep op noodweerexces A zc<:krUSsraad had de matroos tot eer jaar gevangenisstraf veroordeeld. VOOR DE politie wordt een gewijzigde overwerkregeling ingevoerd en de werk! week wordt verkort tot 46 uur, met vijf dagen van 9 uur en 12 minuten. Gisteravond (in de nacht onze tijd) heeft president Kennedy van Amerika zijn verwachte toespraak tot het Amerikaanse volk over de kwestie Berlijn gehouden. Op het moment van het ter perse gaan van ons blad was nog niets definitief over de inhoud ervan bekend. Wel werd in de gehele Amerikaanse pers met stelligheid verwacht dat Kennedy zich zou uitspreken voor een reeks van maatregelen die de militaire kracht van de V.S. zullen versterken. Ook de bescher ming van de bevolking vormde een onderdeel van zijn rede. Met ver hoging van de belastingdruk werd ernstig rekening gehouden. „Kennedy acht een oorlog op kleine schaal, zoals destijds in Korea, rond Berlijn mogelijk", zo werd uit de omge ving van de regering ^gisteren al be kend. De twee grote tegenstanders in de kwestie Berlijn, Amerika en Rusland, zouden de zaak kunnen uitvechten zon der gebruik te moeten maken van wa pens die een totaal-vernietigende uit werking hebben. Ook vele andere gebeurtenissen van gisteren staan in het teken van de toe nemende spanning om Berlijn en de Duitslanden. In Oost-Duitsland worden nieuwe, zeer scherpe maatregelen uitgedokterd om de tot waarlik massaal uitgegroeide vlucht naar het Westen tegen te gaan. De 160 km lange grens tussen Thiirin- gen (Oost-Duitsland) en Hessen in het Westen, wordt zeer zwaar bewaakt en er is een nieuw plan op komst om rond geheel Berlijn een verboden zone van 50 km doorsnee aan te leggen. Record Niemand zou die zone, zonder geldige papieren, mogen betreden. Ze zou be waakt worden door de sterkste troe penmacht ter wereld", naar men in West-Duitsland, op grond van ontvan gen berichten, meent te weten. Onbegrijpelijk zijn die paniekerige maatregelen bepaald niet: als voor beeld van de neiging tot vluchten uit de Oostduitse heilstaat moge de dag van gisteren gelden. Om 2 uur 's mid dags hadden zich al 805 Oostduitsers in West-Berlijn gemeld, om asiel. Het totaal van de maand juli is daarmee reeds boven de 24.000 gekomen, een recordaantal, dat bovendien nog zal stijgen. 0 Dorpsoproer Dat er in Oost-Duitsland iets roert, bleek opnieuw uit berichten over een dorpsoproer. Boeren in Weidenhain hebben, naar de Oostduitse pers zelf vertelde, fel geprotesteerd tegen de collectivisering van de boerenbedrij ven. Hun actie heeft kennelijk grote afmetingen aangenomen, de commu nistische kranten maken er tenminste veel werk van. Onder de tegenstan ders van de collectivisering waren zelfs enkele leden van de partij. Ze zijn er vlot uitgezet en uitgemaakt voor reactionairen en zo meer. 0 Rijuleger McNamara, de Amerikaanse minister van defensie, schijnt met zijn missie in Londen succes te hebben gehad. Ondanks de versoberingen die Enge land moet doorvoeren, is de regering bereid om het Britse Rijnleger op zijn oude sterkte te brengen als de situatie rond Berlijn zich toespitst. Gesprek De besprekingen tussen de Westelijken gaan intussen druk door. Ook het over leg tussen de twee kampen zelf is gaande. De Amerikaanse ontwape- ningsspecialist McCloy is gisteren naar de Zwarte Zee gevlogen om daar Krocstjev te ontmoeten. Ze zullen over het probleem van de ontwapening spreken, maar men neemt aan dat er ook een hartig woordje over de im passe inzake Berlijn en de Duitslanden zal vallen. Vrijdag wordt in Parijs een conferentie van Westelijke autoriteiten gehouden, ter voorbereiding van de grote minis tersconferentie, die begin augustus wordt geopend. In Amerika, waar hij op bezoek is, heeft de Westduitse minister van de fensie Strauss gepleit voor een sterk politiek offensief van het Westen tegen de Sovjet-Unie. De 19-jarige Amsterdamse stempelma- ker G. Th. M., die door de Amstelveen- se politie werd aangehouden wegens dief stal van een auto, heeft gisteren tegen over de Amsterdamse politie bekend in de afgelopen maanden 25 inbraken te hebben gepleegd. Onder meer ont vreemdde hij geld uit de r.-k. kerk in het Geuzenveld, een bioscoop en een ho tel. Voorts klom hij door de bovenlich ten van talrijke winkels. In totaal heeft hij f 3000 en een aantal goederen ge stolen. De ministerraad van de E.E.G. heeft gisteren afwijzend beschikt op een voor stel van de E.E.G.-commissie om de sa larissen der Nederlandse en Duitse amb tenaren van de Europese instellingen met één procent te verhogen, zulks in verband met de recente revaluatie van de gulden en de Duitse mark. De bedoeling van de commissie was met deze verhoging de gevolgen te com penseren, die voor deze ambtenaren uit de revaluatie voortvloeien voor de fi nanciële verplichtingen, die zij in hun eigen land hebben. 55 Agenten van de Amerikaanse federale recherche, z.g. ,,G-men", zouden naar in New York verluidt, vanaf gisteren zijn gaan meevliegen in Amerikaanse passagiersvliegtuigen. Deze veiligheidsmaatregel zou zijn ge nomen nadat er berichten waren ge weest over plannen van Cubanen om nog vijf vliegtuigen te kapen. Zoals gemeld hebben maandag aanhangers van Fidel Castro de piloot van een Amerikaans passagiersvliegtuig met vuurwapens ge dwongen naar Cuba te vliegen. De president van Tunesië, Ha- bib Bourguiba heeft gisteren op een persconferentie in Tunis ver- Gagarin, 's werelds eerste ruimtevaar der, is op het ogenblik de gast van Fidel Castro. Cuba bejubelt de astro naut met wild enthousiasme. Op dit plaatje ziet men hem samen met de gebaarde premier van Cuba. (Advertentie: Sergio Frazao, president van het Bra ziliaanse koffie-instituut, heeft gisteren in Rio de Janeiro gezegd, dat hij de Sovjet-Unie zal vragen om een bepaald soort koffie te mogen noemen naar de Russische ruimtevaarder majoor Joeri Gagarin. Weersverwachting van het K.N.M.I. 5 a™nHa«^nd' °PSemaakt gisteren- «avond 23.15 uur: 1 z"aar bewolkt met voorna- i lT«a T de noordclyke helft van het ZT oeeT.."f Ma- 1 ra( b'iEe zuidwestelijke •iei 'i ,het noorden en aan de kust nl Hoeler. elders weinig verande- ung in temperatuur. k,mTitChtmg, va,n het Belgisch weer- J kundig instituut: Mooi tot bewolkt weer. Nevelig in nacht cn morgen. Stijging van de temperatuur met maxima van 20 tol 2o graden. Yandaag: zon onder 20.40 uur, maan i>p 19.27 uur. Murgcn: zon op 4.53 uur, maan on- der 4.21 uur. Dc rijkspolitie heeft gisteren de 54-ja rige veehouder Wiebe van der V. uit Marum aangehouden, omdat hij zijn buurman, de 28-jarige gehuwde Anne van der Wijk, vader van twee kinderen, met een hooivork zodanig heeft gestoken dat deze kort daarna aan de bekomen verwondingen is bezweken. Er bestond al enige tijd onenigheid tussen beide mannen. Gisterenmorgen was een onbeduidende kleinigheid de oorzaak van een felle uitbarsting. Toen Van der V. met een wager; vol kuil- gras langs de wagen van zijn buurman reed stormde deze. volgens de verklaring van verdachte, op hem af en sloeg hem met een stok op hét hoofd. Van der V. greep toen in drift de hooivork en stak toe. Het slachtoffer werd in de borst getroffen. Zwaar gewond liep hij naai de nabije boerderij van de heer G. Ren- kema. Daar zakte hij in elkaar en be zweek aan de verwondingen. (Van onze parlementaire redactie) De Eerste Kamer is gisteren voor 7 weken op reces gegaan. Vóór Prinsjes dag komen de senatoren echter nog een maal bijeen en wel op 12 september a.s. Op verzoek van minister Beerman (Jus titie) zal de Senaat zich dan bezighou den met de loterijwet en de wet op de loterijbelasting. De Eerste Kamer heeft sinds de laat ste Prinsjesdag 45 maal vergaderd, dat is 5 vergaderingen minder dan het ge middelde van 50. Niettemin konden, al dus voorzitter Jonkman, alle wetsont werpen die spoedige afdoening vereisten worden behandeld. Veertien wetsont werpen zijn thans nog bij de Senaat aanhangig. In vlot tempo behandelde de Eerste Kamer gisteren nog een aantal wetsont werpen. 250.000 werd ter beschikking gesteld van een studiecommissie ter voorberei ding van de vestiging van een derde TH te Enschedé. De Senaat had zich echter in tegenstelling tot de Tweede Kamer nog niet over de plaats van vestiging voor een nieuwe TH uitgesproken. Daar om beloofde minister Cals n.a.v. een opmerking van de heer Van Hulst (CH) „dat met dit geld geen onherroepelijke maatregelen zullen worden genomen". De Senaat ging voorts z.h.s. akkoord met enkele technische wijzigingen van een aantal sociale wetten in verband met de verkorting van de wekelijkse arbeids tijd. Minister Veldkamp (Soc. Zaken), die door de heer Van Brugge (CH) na mens zijn fractie met zijn benoeming „van harte gelukgewenst" werd, beloofde bij de sociale verzekeringsraad aan te dringen op spoedige tenuitvoerlegging van deze wijzigingen. Een volledige aan passing van de sociale wetgeving aan de vijfdaagse werkweek zal minister Veldkamp „met voortvarendheid" aan pakken. Zonder opmerkingen hechtte de Senaat voorts nog zijn goedkeuring aan een wij ziging op de wet ziekenfondsverzekering voor bejaarden en aan het aangaan van een geldlening ten laste van de staat tot ten hoogste 1.200.000.000. In de plechtige zittingszaal van de Eerste Kamer heeft gisteren een baby gehuild, zo luid dat de senatoren hartelijk begonnen te lachen terwijl de gegeneerde moe der snel met haar spruit van de publieke tribune verdween. Het geschrei weerklonk toen men zou stemmen over de begro tingswijzigingwaarbij f 300.000 beschikbaar werd gesteld voor voormalige leidsters van het bij zonder kleuteronderwijs die geen of slechts een gering pensioen ge nieten. Het was niet duidelijk of de baby huilde van blijdschap of verdriet over het wetsontwerp, dat de Ka mer. nadat de rust was weerge keerd, zonder hoofdelijke stem ming aanvaardde. De Britse minister van finan ciën Selwyn Llovd, heeft het Britse volk gisteren de schrik van het jaar gegeven, door zijn af kondiging in- het Lagerhuis, van het Britse versoberingsprogram ma. Geld wordt duurder, het bankdis- conto stijgt van vijf tot zeven pro cent. Credieten worden moeilijker verkrijgbaar. Invoerrechten en ac cijnzen stijgen. De Britse uitgaven in het buitenland zullen verminderen. Subsidie op de aanschaf van huizen door particulieren wordt voorlopig niet meer gegeven. Artikelen die duurder worden zijn: sigaretten, ben zine. luxe-voedingsmiddelen, speel goed, auto's, tv-toestellen, bier, li keur, wijn, pools en toto's, lucifers, thee, cacao, suiker en zo meer. De „jobstijding" van Lloyd was vervat in een rede van 28 minuten. De so cialisten hieven aan het einde ervan de kreet aan: „treed af, treed af. treed af". Voor het eerst in de Britse geschie denis zal er een belasting komen op kapitaalvergroting, door belastingen die een remmende invloed moeten hebben op speculaties ter beurze en in onroe rend goed. Toen de minister zei, dat ook de de fensie-uitgaven van Engeland moesten worden verminderd, cn dat vooral de kosten van de Britse legereenheden op het vasteland van Europa verlaagd moesten worden, tekende hij echter aan dat deze bezuinigingen geen invloed 55 zouden hebben op de Britse houding tegenover de verdediging van West- Berlijn. Selwyn Lloyd zei ook. dat de beper kingen. die de Britse regering zichzelf zal opleggen onder meer tot gevolg zullen hebben, dat ook de hulp aan on derontwikkelde landen niet verder zal toenemen. Zelfs de begrotingen van de Britse ambassades in het buitenland zullen met tien procent besnoeid wor den. Voorts zal de Britse regering heel wat minder hulpvaardig zijn tegenover de Britten, die particulier in landen die niet tot het Sterling-gebied behoren, investeren, als die hulp niet direct ten goede komt aan de Britse import-export-balans. Het hoger bankdisconto was onder meer bedoeld aldus Lloyd om buiten landse investeerders er toe te bewegen hun geld in Engeland te laten. In de komende jaren, zo liet Lloyd blijken, zullen er meer belastingen wór den geheven, dan tot nu toe. De minis ter zei, dat omdat ook het volk een bij drage moet leveren aan de directe ver lichting van de financiële last van het land, zulke rAaatregelen waren geno men als de opschorting van subsidie verlening bij aankoop van een huis. De Britse onderwijzers, die blijkens het rapport van een speciale commissie aan een salarisverhoging toe zijn, zul len die niet krijgen. Persoonlijke inkomens, die niet ge vormd waren uit lonen of salarissen in hoofdzaak dus renten, dividenderi en inkomsten uit eigen bedrijf, stegen met 450 miljoen pond, of 6,5 procent. Hiervan was 161 miljoen pond afkom stig uit dividenduitkeringen: dat is 20 procent. In dezelfde periode steeg de nationale produktie met 650 miljoen pond, ofwel ongeveer drie procent. Deze cijfers aldus Lloyd geven de simpelste uitleg van ons probleem: wij geven nu alvast uit, wat wij later nog verdienen moeten, terwijl wij te gelijk onze concurrentiepositie ver zwakken. De Britse minister gaf ook te ken nen, dat het mogelijk is, dat de land bouwsubsidies verminderd zullen wor den. De versoberingsmaatregelen zijn over het algemeen met zeer gemengde ge voelens ontvangen. Ze komen erop neer dat een groot aantal gebruiksgoederen, die in de welvaartssfeer als normale levensvoorwaarden gelden, weer volop luxe artikelen worden. Waarschijnlijk zal McMillan maan dag a.s. zijn beslissing bekendmaken over de opening der onderhandelingen inzake Engelands toetreding tot dc E.E.G. Het Lagerhuis krijgt een extra dag om daarover te praten. Ook in Turkije heeft men gisteren in het kabinet gedelibereerd over eventuele toetreding tot de E.E.G. klaard, dat misschien nog wel meer zou worden gevochten in Bizerta, tenzij de V.N. een manier vinden om een einde te maken aan de militaire bezetting van die Tu nesische havenplaats. Bourguiba kondigde aan dat hij een tweede zitting van de Veiligheidsraad wilde, daar het Franse commando geen stappen had genomen om zijn troepen terug te trekken binnen de grens van de militaire basis. „We hebben besloten onze strijd tot het eind voort te zetten. Als deze situa tie voortduurt, kan zij alleen maar lei den tot incidenten en de hervatting der gevechten" aldus de president. Bourguiba hield ook weer een pleidooi voor hulp van derden. De Gaulle wil daarvan, zoals bekend, niets weten. De krachtige taal van Bourguiba weer spiegelde de spanning die er ook nog heerst in Tunesië sinds de Veiligheids raad zaterdagavond een bestand in Bi zerta heeft geopperd. De Franse para chutisten zijn nog geen stap terug gegaan. De secretaris-generaal der V. N. Ham- marskjoeld voert momenteel besprekin gen met Bourguiba, doch daarover wordt geen woord losgelaten. Hammarskjoeld heeft nog geen besprekingen met Fran se beambten op zijn agenda. Bourguiba heeft aan de pers verteld, dat het niet waarschijnlijk is, dat Hammarskjoeld zich naar Bizerta zal begeven. „Hij weet hoe de situatie daar is," aldus de presi dent. In Parijs is gisteren gezegd, dat Frank rijk bereid is zijn troepen terug te trek ken, wanneer de Tunesiërs garanderen de verbindingen tussen de twintig kilo meter van elkaar liggende Franse steun punten niet meer te verbreken. Evacuatie De Arabische Liga heeft gisteren in Cairo besloten „zo spoedig mogelijk" vrijwilligers naar Tunesië te zenden. In Tunis zijn intussen de eerste Tunesische eenheden uit Kongo teruggekeerd. In to taal 2300 manschappen zijn uit Kongo teruggeroepen. De levensmiddelenvoorziening in Bi zerta wordt intussen steeds moeilijker Brood is sinds verscheidene dagen niet meer te krijgen. De Franse bezetting is reeds met het evacueren van vrouwen en kinderen naar Frankrijk begonnen. In Tunesië worden nog steeds arrestaties van Fran se staatsburgers verricht. De Fransen wordt verboden naar het moederland te rug te reizen. De Franse afgevaardigde bij de Veiligheidsraad heeft tegen deze Tunesische maatregelen geprotesteerd. In het Belgische grensplaatsje Reckem heeft Jacques Herreman, een vurig televisie-enthousiast, twee zelf-ont- worpen, zeer gecompliceerde televisie antennes gebouwd. Daarmee vangt hij nu maar liefst 96 verschillende tv-zen- ders, zelfs uit Rusland en andere lan den achter het IJzeren Gordijn. Ook Japan kan Jacques bekijken. Maar hij is er nog niet over tevreden. Hij wil er nog wat aan prutsen, om zo doende nog meer stations te ontvan gen. Franse en Algerijnse onderhandelaars hebben gisteren in Evian overeenstem ming bereikt over de verder te volgen procedure. Een woordvoerder van de Franse delegatie verklaarde dat de ver tegenwoordigers van de Algerijnse re gering in ballingschap de door de Fran sen voorgestelde werkwijze ,,in beginsel" hebben aanvaard. De nationaal-democratische partij in Zuid-Rhodesië heeft gisteren een alge mene staking voor vandaag, woensdag, afgekondigd. Vandaag moeten 85.000 stemgerechtigden hun stem uitbrengen over een nieuwe grondwet. Krachtens deze nieuwe grondwet zal Zuid-Rhodesië vrijwel autonoom worden en zullen de Afrikanen 15 afgevaardig den in het parlement krijgen. Rechtse Europeanen zijn tegen de voorstellen voor een nieuwe grondwet gekant omdat volgens hen de Afrikanen te veel te zeggen zouden krijgen; de Afrikaanse nationalisten zijn er tegen omdat zij vinden dat ze te weinig in vloed krijgen. In een verklaring van het bestuur van de partij werd er op aangedrongen woensdag geen enkele vorm van werk te verrichten en de gehele dag door te brengen in gebed en bezinning over de bevrijdingsstrijd van het land. De Afrikaanse leiders zeggen over de volksstemming dat dit een poging van de kolonisten is om blijvend aan de macht te blijven. De spanning in het land is zeer groot. De overheid heeft een groot aantal re servisten opgeroepen. DE ARRESTATIE van de verkeerde dr. Mengele, die zoals men weet Kanat bleek te heten, schijnt een truc van oud nazi s te zijn geweest. De bedoeling was de echte Mengele daardoor dc gelegen heid te geven zich in veiligheid te stel len. Rauwatta. de kampong van sultan Ra- hoela Rattan Rauwari in Suriname, welke speciaal was gebouwd voor de verfilming van Jan de Hartogs boek „Gods Geuzen", is aan het einde van de opnamen geheel volgens plan in vlammen opgegaan. On de bouenste foto zien we Anton Zorgdrager (Rock Hudson) en dr. Breszezinska Jansen (Burl Yves) met inlanders in het Dajaksdorp. Foto midden: De kampong wordt aan gestoken. Foto onder: Daarna sprongen dc vlammen over van dak tot dak met de grilligheid van een besmetting".

de Stem | 1961 | | pagina 1