legeren ndeling in stalen verhuisjasje hamol weer Half miljoenste valt dit in Efteling jaar vroeg VS nemen maan nu serieus onder schot Bayreuth „Katanga te vaak door lakse Westen misleid vandaag! Wèg uit Bizerta, denken Fransen en Tunesiërs Stikker voorziet grote narigheden om Berlijn ..Imperialisten-pion maakt reuzenzwaai WRAAK.NA 17 JAAR Kwade Deen stapte uit Verdachte lag dood in cel Willem Sonneveld met vrouw en kinderen de gelukkige Natuur sterker -V vraagt van 'OIging wegens leed af te zien iterdam-Enschede desmars tegen mhewapcning DAGBLAD VOOR ZEELAND Vrees voor nieuwe gevechten Zware taak voor Hammarskjoeld Arrestaties in Zuid-Tirol Droog weer Vrouw bij overval bijna gewurgd Roolvinks terrein afgepaald Geweldig project nu aan bod festival 1961 beginnen met muzikale regie is in han- heland Wagner de toneel- Wagner in gesprek met e van liegen uur tot zeven uur. totale effect voldoening oplevert, ok al betwijfeld, want de tempe- middags bedraagt in de zomer hoven de veertig graden en we t een ieder te doen om dan veel vilae magistra, clè natuur Is en de meesteres van de kunst, k van het leven zelf. Het volte- nmt zo maar niet voort uit hikking van een of andere wet- naar is door de natuur bepaald, bewijst het, in die jaargetijden, jeen tophitte bestaat, waarin het ar Spaanse begrippen fris kan nog volgen de Spanjaarden het ingeboren ritme van de dag. de Spanjaarden dan niet in, dat ér moeten werken, produceren, een hoger levensniveau en een de welvaart te komen? Zeker vakbonden, de arbeiderskranten m daarmee in. Maar de natuur eer dan de leer. heerlijke vagebondachtige tra meens. Waar blijft de kleur en en de romantiek van ons le- n maar liever wat minder wel- at minder luxe en wat zorgen, i Spaanse levensgenieter iemand en werken, dan draait hij vol hel hoofd af: zo'n ezel. Maar ja, lijnt de Spaanse regering aan men vast te willen houden en er en dag te zullen komen, dat de Civil gaat ingrijpen. Dan zal om nachts hun roep klinken; Hoog- caballeros! F M. H.. zenuwarts in Den eft bij monde van zijn raadsman, Moszkowic. bij de officier van n Maastricht een verzoek inge- m van verdere vervolging ter meineed af te zien. Het verzoek id op dc overwegingen van het lof in den Bosch, dat dit bof Dg na bestudering van het ge ssier onvoldoende aanwijzingen acht, dat dr. H. zich aan meineej Den schuldig gemaakt. is begin juli tijdens een getui' >or in een echtscheidingspro#' tor de rechter-commissaris ,fl ht aangehouden, verdacht van Dc rechtbank verleende daarop, •ring van de officier van jusü^e» il tot gevangenhouding, ging over deze rechterlijke be- n beroep bij het gerechtshof i*1 ch. dat besliste, dat er onvol- gronden waren voor gevangen- Het hof heeft de beschikking rechtbank te Maastricht vernie- t Quaker-centrum in de Vos te Amsterdam zijn een kleine andelaars uit Nederland begon- een mars naar Enschede Urt c voor de 1 december I960 in \cisco gestarte Amerika-Europa- V vrede en tegen kernbewape- Jchts een gedeelte van de groep Ihele tocht meemaken. De wap perden o.a. de leuzen „Geen wu ft brood voor de wereld". Ovei cn hoopt men in Enschede 101e JAARGANGNo. 23733 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 25 JULI 1961 bta» Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893. TSJOMBE GAAT RODE STEUN VRAGEN TSJOMBE hand op bij de communisten Katanga is onderhandelingen begonnen met het communistische blok voor „financiële, economische en culturele hulpverlening". Dat is gisteren in Elisabethstad officieel door de Ivatangese minister van binnenlandse zaken, Godefrois Moenongo, namens president Tsjombe bekendgemaakt. Moenongo kondigde tevens aan, dat Katanga reeds afgevaardigden naar Oostprovincie had gezonden om onderhandelingen aan te knopen met het links georiënteerde regime van Antoine Gizenga. Deze be sprekingen zouden niet in Stanleystad plaats hebben, maar elders in Oostprovincie gehouden worden. „Twee Katangese afgevaardigden staan op het punt direct naar Zuid-Sla- vië en Tsjechoslowakije te vertrekken, van welke landen wij financiële econo mische en culturele hulpverlening trach ten te krijgen", verklaarde Moenongo. De Katangese minister zei tijdens zijn persconferentie waarop hij dit nieuws bekendmaakte, op vragen of er een Rus sische reactie was gekomen op zijn ver klaring die hij afgelopen donderdag op een persconferentie had afgelegd, dat Katanga bereid was Russische hulp te aanvaarden: „Katangese afgevaardigden die in bepaalde buitenlandse hoofdsteden door Russische diplomaten werden bena- derd, kort na mijn verklaring, kregen te horen: „Rusland is bereid Katanga langs vreedzame weg te helpen". „Als de landen van het oostelijke blok ons willen helpen en in ons land investeren, zullen wij gaarne hun hulp aanvaarden". „Ideologieën interesseren ons niet. Wij zijn Afrikanen en hebben slechts belangstelling voor harde fei ten en werkelijkheden. West-Europa heeft ons zo vele malen misleid dat wij geloven nu hulp te moeten zoeken waar dit maar mogelijk is. Van nu af aan zal het onze politiek zijn bij iedereen de hand op te houden". In zijn lange, vooraf opgestelde ver klaring zette Moenongo verder de bij zonderheden uiteen van de omwenteling in de Katangese politiek zoals hij die donderdag op zijn persconferentie had aangekondigd. Hij ontkende dat de Katangese aan kondiging hulp te zoeken bij het com munistische blok een kwestie van chan tage was. „Wij hebben er genoeg van tevergeefs begrip en hulp te zoeken bij diegenen die wij als onze vrienden had den beschouwd. Wij hebben nu geen an dere keus dan om onze hand op te hou den bij de oppositie en hun voorstellen te bestuderen. De snelheid waarmee het andere kamp op onze stappen heeft ge reageerd heeft het gebrek aan belang stelling bij het westelijke blok in het daglicht gesteld. Delegaties om contact te nemen met het andere kamp zijn reeds vertrokken of bereiden zich voor ter stond af te reizen. Onze inspanningen zullen van nu af aan op beide kampen worden gericht. Moenongo herhaalde zijn aanval op de Verenigde Naties en het westen wegens hun pogingen Kongo een centrale rege ring te geven. Hij noemde een dergelijke poging een „mythe". Hij beschuldigde de Verenigde Naties ervan met behulp van militaire eenhe den een centrale regering te willen for ceren. De V. N. handelden volgens hem als een bezettingsmacht in een land dat door hen veroverd was. EEN DC-8 van de KLM kreeg gisteren middag tussen Madrid en Rome een de fect aan het hydraulisch systeem. De piloot vloog naar Amsterdam waar het toestel veilig landde en waar het man kement werd gerepareerd. OP WEG naar La Courtine is in Frank rijk een Nederlandse militaire vrachtwa gen in een ravijn gestort. Zes militairen werden gewond, drie van hen vrij ern stig. AUSTRALIË (waar onder immigranten Ildus deZregne?in|.eVenWeI geCn sprake' JpTERp hebben de Engelsen heel druk tv-toestellen. wasmachines en koel kasten en tweedehands auto's gekocht want vanaf vandaag worden al die 7a- ken, dank zij een versoberingsmaatreeel van de regering, zwaarder belast. EEN 2-JARIG meisje uit Wierden is gisteren op een onbewaakte overweg door de sneltrein Amsterdam - Enschede gegrepen en gedood. Het kind speelde op de spoorbaan. Advertentie) Een varensgezel van 29 jaar, die als 12- jarige jongen eens hij een Dordtse tandarts noten van diens boom ge kaapt had, heeft de belediging die hij daarvoor heeft moeten slikken gewro ken na zeventien jaar. Destijds, het was in de hongerwinter van 1944, had de tandarts, J. de G., de jongen betrapt en met helse steen het woord „dief" op diens voorhoofd ge schreven. Weken had de jongen er mee rondgelopen. Het geval wekte in de stad veel verontwaardiging, maar in tussen was de zaak natuurlijk verge ten. De jongen zelf echter vergat niet. En toen hij, na cafébezoek, weer langs de tuin van de tandarts kwam en hem daar bij de boom zag staan, klom hij, net als toen over het hek en gaf de man een pak slaag. Een buurman kwam te hulp met een stevige water straal, maar de woedende jongeman, voor wie het uur der wrake was geko men, wist de slang te grijpen en ging daarmee de tandarts opnieuw te lijf. De politie heeft tenslotte, de enigszins onevenwichtige varensgezel (W. M. V.) meegenomen. Op het bureau vertelde hij omstandig het verhaal uit 1944, over de vernedering die hij nooit had kunnen vergeten. 0 Twee stoere Deense zeelui die in Antwerpen hun gage gebeurd had- Z den stapten daar in de trein om in Denemarken gezellig vakantie te gaan houden. Ze dineerden er in de Noordwest-Express vast eens fees- J telijk op. Tijdens die maaltijd moet Z het gebeurd zijn: de ene Deen kreeg ruzie met de andere en het liep zo hoog dat hij zijn vriend niet meer kon zien", naar hij zei. Z Hij was een consequent man, want hij stapte meteen uit, of- schoon de trein dik honderd km per uur reed. Getrek aan de nood- J rem, zoeken langs de lijn, maar niets te vinden. Na een uur zette de expres zich weer in beweging. In Nykoeping stopte de trein. En wie liep daar met grote passen J over het treindak te ijsberen? De Z uitgestapte Deen. De spoorwegmaatschappij was er blij om. Ze heeft nu immers een man op wie al die taxikosten, ten- Z gevolge van de vertraging, ver- haald kunnen worden De gage van de vakantie-vierende zeeman zal nu wel op zijn. De 50-jarige bakker S. K. uit Nieuw- Buinen is gisteren dood in een cel van het politiebureau aldaar aangetroffen. Hij lag voor zijn bed. De matras was verbrand, maar de man had geen brand wonden. Een arts, die de man heeft on derzocht, vermoedt dat hij door verstik king om het leven is gekomen. De bak ker was opgesloten omdat hij verdacht werd van diefstal van f 400.- ten nadele van een landbouwer. Hij zou gisteren voor dc officier van justitie geleid zijn. Duizenden Tunesiërs en Fransen in Tunesië zoeken naar een mogelijkheid om uit Bizerta weg te kunnen trekken. Er heerst in de stad een gespannen sfeer, omdat men vreest dat het be stand elk moment kan veranderen in hernieuwde gevechten. Op diplomatiek niveau echter gaan de ontwikkelingen rond de status van Bi zerta gewoon door De secretaris-gene- De secretaris-generaal van de Navo mr. D. U. Stikker heeft gis teren in Berlijn gewaarschuwd, dat de Sovjet-Unie „aanzienlijke risi co's" zou kunnen nemen om West- Berlijn „uit te roeien als laatste vrijheidseiland binnen het commu nistische blok". In een krachtige toespraak voor de mi crofoons van een Amerikaans radiosta tion in Berlijn, deed Stikker een beroep op de Navo om er voor te zorgen, dat men even sterk zou worden als Rusland in militaire kracht en „vastbeslotenheid". „Sterke zenuwen zijn nodig en bereid heid tot het brengen van offers moet aanwezig zijn." „Het is mijn persoonlijke overtuiging" aldus Stikker, „dat het eventuele lot van Berlijn cn dat van de gemeenschap als zodanig, in de toekomst zal afhangen van de mate van gelijkwaardigheid van het westen met de Sovjet-Unie. Stikker zei dat de kwestie-Berlijn een uitermate belangrijke zaak is, waarvoor Het antieke Zweedse oorlogsschip Vasa, dat is gelicht na 333 jaar op de' bodem van de haven van Stockholm te hebben gelegen, is thans door mid-, del van een ponton gelicht en zal naar een andere, vaste, ankerplaats worden gesleept. De foto toont de romp van de eertijds trotse bodem op de ponton in het dok ivaarin de eerste restauratie werkzaam heden zijn verricht. De Italiaanse politie te Bosen (Bolza no) heeft gisteren bekendgemaakt, 43 personen te hebben aangehouden in ver band met de golf van terrorisme in Zuid-Tirol. Met de 80 personen die reeds waren aangehouden, zijn de arrestaties de af gelopen tien dagen dus opgelopen tot 128. Tot deze 128 behoren partijfunctiona rissen van de Zuidtiroolse volkspartij en de Tiroolse schuttersverenigingen. Volgens onbevestigde berichten hebben velen bekend betrokken te zijn geweest bij de dynamietovervallen in Zuid-Tirol. De belangstelling van de politie gaat vooral uit naar de drie leiders van de schuttersverenigingen, van wie er twee, Georg Prikler en Sepp Kerschbaumer, zich reeds in arrest bevinden. Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Droog weer met af en toe zonne- Z schijn en iets hogere middagtempe- Z raturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. I Verwachting van het Belgisch weer- kundig instituut: Z Bewolkt tot mooi weer, tempcratu- ren tot 22 graden. J Vaiid,aeag: /on ondcr 20.42 uur, maan Z op 2.18 uur. Morgen: zon op 4.52 uur, maan on- l der 3.14 uur. eistlrcn"^™1?®™ strcek in Keerde is al,,.T 2*Hange mevrouw J A van de.Veen aangevallen en bijna gewurgd door een nog onbekende man 8 De dader, die per fiets was' gekomen sprak de vrouw buiten haar woning aan en vroeg haar op dreigende toon waar het geld was. Toen de vrouw om haaï de aanvaller haar toe dat zij dit wel kon nalaten, want dat de man niet thuis was. Blijkbaar had hij dus de heer Van der V. die even tevoren was uitgegaan, zien vertrekken. Intussen reageerde de Jrouw niet op de vraag naar het geld, met het gevolg dat de onbekende haar bii de keel greep. Toen wat later de echtge noot thuiskwam, vond hij zijn vrouw be wusteloos, maar zij kwam spoedig bii kennis. De vrouw die de dader op on- geveei 40 jaar schat, kon een vrij uit voerig signalement geven, aan de hand waarvan de rijkspolitie een speurtocht is begonnen. (Van onze verslaggever) De hoofdportier van het na tuurpark „De Efteling" in Kaats heuvel had maandagmorgen een ernstig karwei aan de hand. Want het heeft dit seizoen storm gelopen in dit recreatie oord, ook al is het weer niet zo best geweest, zodat men gister morgen drie weken eerder dan vorige jaren aan de halfmiljoen- ste bezoeker toe was. De hoofdportier had tot taak de laat ste honderden netjes af te tellen en om even over elf was het zo ver. Wil lem Sonneveld niet dé Willem uit Rotterdam kocht voor zijn vrouw en drie kinderen kaartjes en hij was de gelukkige. Pastoor de Klijn stond achter het grote hek klaar om hem en zijn vrouw de hand te drukken namens het stichtingsbestuur. Mevrouw Sonneveld was er echt wel een beetje beduusd van en Koosje, Lieuwe en Willy begrepen niet waarom er nu opeens zoveel mensen om hen heen drongen. Ze wilden naar het sprookjesbos en de mallemolen. Maar het feit van de 500.000ste kon natuur lijk niet alleen met een handdruk wor den afgedaan. Willem en zijn vrouw en de drie kinderen werden netjes dooi de directeur, de heer Salet en door pastoor de Klijn naar het. restaurant ge leid, waar een beetje verdekt opgesteld het geschenk stond te wachten. Pastoor de Klijn sprak er enkele vriendelijke woorden van gelukwens bij en zette dan een fonkelnieuwe stereo-radio voor het beduusde echtpaar pp tafel. ,.Da's nou de eerste keer dat ik eens geluk heb", zei Willem Sonneveld, van beroep machinebankwerker. „Ik speel al jaren in de loterij maar het is nog nooit iets geweest. We zijn met vakan tie in St. Willebrord en morgenavond zouden we teruggaan naar Rotterdam. Vandaag zouden we hier in de Efteling een nichtje van ons treffen. Dat treffen wordt nu wel heel erg plezierig". Ja, ze waren al eens een keer eerder in de Efteling geweest. „We vonden het echt wel de moeite waard om er nog eens terug te komen. Vooral voor de kinde ren." Willem legde vertederd zijn hand op zijn geschenk. „Een mooi ding" zei hij, „een heel klein geschenkje zou ook al leuk zijn geweest. Nu kan die ouwe radio er uit". Er kwam wat om te drinken voor Willem en zijn vrouw Gertruida en om te snoepen voor de 10-jarige Koosje en de 8-jarige Lieu we en de 2-jarige Willy. Want ze waren vandaag gasten van het stichtingsbe stuur van De Efteling. Maar Koosje, Lieuwe en Willy waren niet gekomen om deftig aan een tafel te zitten en ze zullen zich wel opgelucht hebben ge voeld toen er een eind werd gemaakt aan de plechtigheid en ze naar Vrouw Van de prins geen kwaad wetend wan delt Willem Sonne veld uit Rotterdam de toegangspoort van de Efteling bin nen. Even later ver telde de portier hem „u bent de half mil joenste" en daarna moest het gezin Conneveld zich een officiële ontvangst laten welgevallen. Het cadeau dat de Efteling de bijzon dere bezoeker aan bood was een fraai radiotoestel. Holle konden gaan en naar Doorne roosje. En nu is het wachten op de 750.000ste We verwachten er spoedig aan toe te zijn, vertelde de heer Venmans. „Voor de 750.000ste staat een televisietoestel klaar. En tenslotte hopen we dit sei zoen nog de 7 miljoenste bezoeker sinds de opening van het park, nu tien jaar geleden, te mogen begroeten. Als het een beetje mee zit met het weer kun nen we die begin september verwach ten. Want het is wel zeker dat we dit jaar alle records wat betreft de bezoe kersaantallen overtreffen. Die 7 mil joenste wordt een heel erg gelukkige man (of vrouw), want die zal in een Daf-wagentje naar huis kunnen terug keren". de Russen „eens" grote risico's zouden durven nemen. „Zouden wij toestaan, dat Berlijn wordt opgeslokt door het communistische im perium, dan zouden wij het fundament ondermijnen van onze politieke en mili taire leerstellingen", aldus de secretaris generaal van dc Navo. Stikker voorzag een nieuwe crisis om Berlijn, uitgelokt door de Sovjet-Unie, op het einde van deze zomer of in het begin van de herfst. Toespraak Kennedy Gisteren is McNamara, de Amerikaan se minister van defensie die in Parijs met Norstad en andere westelijke mili taire autoriteiten heeft gesproken naar Engeland gegaan. Dat bezoek staat even eens in direct verband met de kwestie Berlijn. De permanente Navoraad in Parijs is gistermiddag door Stikker van de in Pa rijs gehouden besprekingen op de hoog te gesteld. Ook werd de raad alvast de inhoud meegedeeld van de toespraak die president Kennedy vandaag tot het Ame rikaanse volk zal houden. Minister Rusk van buitenlandse zaken heeft een vrij krachtige verklaring af gelegd, waarin hij Kroestjev waarschuw de dat het bijzonder onverstandig zou zijn, de dreigementen inzake Berlijn waar te maken. „Dat zou zeer gevaarlij ke gevolgen kunnen hebben", zei hij. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dr. G. M. J. Veldkamp, heeft het arbeidsterrein van de staats secretaris van Sociale Zaken en Volks gezondheid vastgesteld. Volgens een publikatie in de Staats courant zal de heer B. Roolvink belast worden met de aangelegenheden betref fende de arbeidsvoorziening, de lonen en andere arbeidsvoorwaarden, alsmede de zaken betreffende de ondernemingsra den en de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie, voorzover het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid daarmee bemoeienis heeft. Inwoners van Bizerta verzamelen zich met flessen en jerrycans bij een tank auto voor het verkrijgen van drink water. raai van de V.N., Hammarskjoeld, arri veerde maandagavond tegen zes uur. Hij zal besprekingen hebben met president Bourguiba. Gedurende de gehele maandag trok ken duizenden Tunesiërs uit Bizerta weg. Hun bezittingen hadden zij op muil ezels geladen. Maar ook Franse ingeze tenen pakken hun kisten cn koffers. Zo wel in Bizerta als in Tunis trachten Franse ingezetenen hun vertrek voor te bereiden. Er zijn er al vele, die inmid dels de hoop hebben opgegeven nog een vliegtuigpassage te kunnen boeken. Zij hebben uren lang voor de passage kantoren in de rij gestaanvoor niets. Op het vliegveld van Tunis was het overigens een drukte van belang van wege de aankomst van Tunesische sol daten uit de Kongo. Zij arriveerden met speciale V.N.-vliegtuigen, op verzoek van president Bourguiba. Gisteren werd in Tunis gemeld, dat de Fransen van de wapenstilstand gebruik maakten om meer troepen aan land te zetten in Bizerta. De Fransen gingen aan land bij Kaap Blanc, vijf kilometer ten noordwesten van de stad, aldus de Tu nesische verklaring. De Fransen echter zeiden, dat het hoofddoel van de aankomst van een Frans schip was: het ophalen van 300 Franse gezinnen voor repatriëring. De Fransen gaven echter toe dat het ook mogelijk was, dat enkele Franse eenheden met het schip aankwamen, omdat er enkele Franse kampementen in de buurt van de Kaap liggen. Eigen uitleg In de stad Bizerta zelf was het rustig. Eenheden van de Franse valschermja gers en van het vreemdelingenlegioen hadden de Europese wijk goed onder controle. Ongeveer 300 Tunesische sol daten hadden enkele delen van de Ara bische wijk in handen. De Tunesiërs hebben de Franse troe pen van diverse wreedheden beschul digd (plundering en aanranding). Volgens diplomatieke waarnemers zal Bourguiba aan Hammarskjoeld vragen, wat hij denkt te zullen on dernemen om te bereiken, dat de Franse troepen weer worden terug getrokken binnen de oude grenzen van de marinebasis zoals de resolu tie van de V.N. heeft bepaald. Het schijnt, dat de Fransen er een eigen uitleg op na houden over het be grip „oorspronkelijke posities". De Fran se commandanten zijn niet van plan, de Tunesische troepen te laten terugkeren naar de sterke posities van waaruit de blokkade van de stad begon. De taak van Hammarskjoeld is niet gemakkelijk, omdat president De Gaulle heeft gezegd, dat hij van mening is, dat het geschil moet worden uitgepraat door Frankrijk en Tunesië. Bourguiba echter zet alles op alles om het geschil te in ternationaliseren. Zowel in Tunis als in Parijs is druk diplomatiek overleg gaan de. De V.S. zullen binnen enkele dagen een poging doen een nieuw stadium te beginnen in de explo ratie van de maan. De poging zal bestaan uit de lancering van een „lanceerbasis" van waar dan een raket zal vertrekken, die circa 800.000 kilometer ver in het heel al zal moeten doordringen. Het project heet „Ranger 1" cn wordt beschouw d als het meest gecompliceerde project dat de Amerikaanse rakethou wers ooit onder handen hadden. Do raket, die van de satelliet-basis Cape Canaveral zal worden afgevuurd, zal op een afstand van ongeveer 60,000 kilometer langs de maan gaan, maar dc geleerden hopen toch, dat men uit deze lancering voldoende ervaringen zal kun nen halen om daarna een raket met in strumenten op de maan te laten landen. De eerste fase van „Ranger 1" is het lanceren van een lanceerplaats in een „parkeerbaan" op een hoogte van onge- veer_175 kilometer. Vandaar af zal dan de 675 pond wegende raket worden ge lanceerd op een commando, dat van de aarde af gegeven wordt. Een dergelijk project werd door de Russen reeds op 12 februari uitgevoerd. Het doel van hun raket was Venus. Die Venusraket woog 1418 pond. Dc Russen noemden hun „lanceerbasis" een „interplanetair automatisch sta tion". „Ranger 1" zal het eerste schot zijn van een serie van vijf, die de Ameri kaanse geleerden moeten genezen van wat zij hun „maan-frustratie" noemen, d.w.z. dc mislukte pogingen om de maan te raken. Dit jaar zullen vermoedelijk twee ..Rangers" worden afgevuurd en het volgend jaar moet men de maan dan raken.

de Stem | 1961 | | pagina 1