Groot-Kempische pluim hoed van Jos Panhuysen op ftrótotu Bourffuiba: basis MOET ontruimd worden Maar onderhandelen ral moeilijk zijn! HONDERDEN DODEN DOLLE ZATERDAGn BIJ SPOORWEGEN Grissom kon zijn hoofd niet bij het werk houden „Handen af van West- Berlijn, Nikita", zeggen Oostduitse arbeiders Dooie visvreemde vogel tifw Vier getuigenissen in mineur hoogtepunt van het feest 30NG FESTIVAL-KNOKKE DAGBLAD VOOR ZEELAND Peking schoolt Kanen in guerrilla Niet opgeven Cuba verwacht weer invasie Minister Cals door Y.A.R. onderscheiden Speedboat sloeg om: twee doden Het uitzicht was zó boeiend. HILVARENBEEKS DERDE LUSTRUM BRITS BLAD: Portugal verliest Angola in Geef ons eten.... en verkiezingen iedereen ziet méér in n HOOG OVERLEG 101e JAARGANG No. 23732 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegcm, rar. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H, M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende.^ Bureaus: Breda, Rcigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 agWaïP MAANDAG 24 JULI 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor ,lo Zc-uwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, RUST Volgens het Britse blad Sunday Tele graph, wordt in Peking voor jonge Afri kanen een cursus in guerrilla-oorlogvoe ring en terreur gegeven. Op zes man, die uit communistisch China op weg wa ren naar Kameroen, werden bijzonder heden gevonden over die cursus van tien weken. In verband hiermee zijn de veiligheidsmaatregelen in Kameroen verscherpt. De Sunday Telegraph noem de de namen van de zes betrokkenen, doch meldde niet waar of wanneer zij werden gearresteerd. ROND BIZERTA Twee beelden uit de Tunesische stad Bicerta, waar op advies van de Veilig heidsraad der V.N. de wapens zijn ge strekt. De spanning tussen Fransen en Tun o rs is echter allerminst geheel gewtiKen. Foto boven: Van schoolbanken heb- ben Tunesiërs een barricade opgewor pen. Nadat tie Veiligheidsraad, die de kwestie Bizerta in behandeling had genomen, in een resolutie (er was een Amerikaans-Britse en een Liberiaanse) had aangedrongen op een staakt het vuren, hebben na elkaar de Fransen en de Tunesiërs de wapens neergelegd. Er is daar. mee een soort van godsvrede tot stand gekomen en gisteren zijn met een onderhandelingen tussen beide partijen geopend over een defini tief bestand. Bourguiba heeft al laten weten dat, al zwijgen nu de wapenen, de strijd nog niet voorbij is. Tunesië zal niet rusten voordat de Fransen uit Bizerta zijn verdwenen. De strijd heeft aan Tunesische zijde 670 doden gekost. De Fransen zouden 13 militairen hebben verloren. Bovendien geven de autoriteiten in Tunis nog een gewondenaantal van meer dan 1100 op. De Franse militairen rond Bizerta heb ben de order gekregen om alleen nog te vuren als zij direct worden aangevallen. Er was direct na het staken van de vijandelijkheden nog even geharrewar om een incident rond de luchthaven van Tunis, die door de Fransen zou zijn aan gevallen. Ook in de Sahara is nog lang gevoch ten. Daar hebben Franse vliegtuigen en commando-patrouilles een Tunesische colonne opgevangen die probeerde de Tunesische vlag te plaatsen op 40 kilo meter ten zuiden van de internationaal erkende Tunesische grens en dicht bij de Franse olievelden. De gegevens over de botsingen in de Sahara zijn schaars, doch zaterdag hebben de Tunesiërs be weerd dat 100 Tunesiërs werden gedood bij een Franse luchtaanval op een fort aan de rand van de woestijn. Er zijn aanwijzingen dat de Fransen er in zijn geslaagd de Tunesiërs binnen de grens te houden. In Bizerta hebben de Franse parachu tisten waarbij een elite-regiment van het Vreemdelingenlegioen de teugels vast in handen. Het aan P'ranse zijde ge geven bevel het vuren te staken schijnt trouw te zijn opgevolgd. De Fransen ont kennen de Tunesische bewering dat tij dens de nacht hier en daar in de kasbah nog werd gevochten. Doch niets wijst er op dat de Fransen van plan zouden zijn troepen terug te trekken uit stellingen die zij hebben bezet in Bizerta cn op andere punten rondom het meer van Bizerta. Volgens waarnemers is het wel duide lijk dat de Frans-Tunesische onderhan delingen over de toekomst van de basis Bizerta een delicate geschiedenis zullen worden. De Franse garnizoenscommandant, vice-admiraal Maurice Amman, had gehoopt in de loop van zondag de be sprekingen over de voorwaarden inzake het staakt-het-vuren te kunnen begin nen met Tunesische beambten. Doch zondagavond vormde de kwestie van het vinden van een ..neutrale" plek om te onderhandelen nog steeds het strui kelblok. Politieke waarnemers zeggen boven dien dat de Tunesiërs en de Fransen niet dezelfde betekenis hechten aan het ver zoek van de Veiligheidsraad. De Fran sen zijn vastbesloten niet toe te staan Foto onder: Een Franse tank pa trouilleert aan de rand van het door de Fransen bezette gebied. dat de ..terugkeer naar oorspronkelijke stellingen" wordt uitgelegd als toestem ming voor de Tunesiërs de blokkade te hervatten. De Franse houding is dat onderhande lingen over de basis wenselijk zijn, voor opgesteld dat het leven in Bizerta zijn normale loop neemt. Doch in Franse kringen werd duidelijk gemaakt dat hoe wel De Gaulle misschien tot. een schik king met Bourguiba over Bizerta bereid is, hij niet van plan is die strategische basis op te geven. Derhalve is het voor politieke waarnemers niet duidelijk hoe de lucht snel kan opklaren. De mening overheerst dat Bourguiba's plotselinge optreden tegen Bizerta diende om te la ten zien dat hij de topfiguur zou zijn in de „Maghreb"-federatie die Tunesië cn Marokko van plan zijn met een onafhan kelijk Algerië te vormen. Indien zulke factoren een rol spelen, is het laatste hoofdstuk van het Bizerta-verhaal stellig nog niet geschreven. In een redevoering verkondigde Bour guiba gisteren dat de slag om de eva cuatie van Bizerta nog niet achter de rug was. Dat zou pas bij het vertrek van de laatste Franse soldaat het geval zijn, zei hij. Bourguiba maakte duidelijk dat de strijd zal worden voortgezet met andere middelen dan vechten. Hieraan knoopte hij de waarschuwing vast dat de Tunesi sche troepen in actie zouden komen in dien dt Fransen het staakt-het-vuren zou den schenden. Zondag stuurde Bourguiba een telc; gram naar Hammarskjoeld, waarin hij de secretaris-generaal verzocht naar Tu nis te komen om de kwestie-Bizerta te bespreken. De Cubaanse minister van defensie Raul Castro heeft verklaard dat het ..Amerikaanse imperialisme nieuwe mi- iitaire avonturen tegen de Cubaanse re volutie voorbereidt". ,.De toekomstige invasies zullen groter zijn opgezet, maar ook onze voorberei ding zal beter zijn. Een aanval op Cuba zal een echte oorlog betekenen, en wij zullen geen gevangenen maken". Minis ter Castro sprak bij de installatie van een ..comité voor coördinatie, uitvoe ring cn inspectie" in Havanna. Derge lijke comités, die overal in het land worden opgericht, „zijn de politieke in strumenten van de staat ter uitvoering van de plannen van de regering". De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals, heeft een hoge onderscheiding gekregen van de Verenigde Arabische Republiek. Hij is begiftigd met de „orde van de republiek in de eerste klasse". De ambassadeur van de V.A.R. heeft de onderscheidingstekenen aan minister Cals uitgereikt. De ambassadeur zei daarbij, dat de V.A.R. hiermee haar dank heeft willen betuigen voor hetgeen de minister heeft gedaan om Nederland te laten deelnemen aan het redden van cultuurmonumenten in het Nijldal. Hij prees de minister ook om diens onvermoeide pogingen om de culturele uitwisseling tussen beide landen te ver sterken. Zaterdagmiddag zijn op de Kralingse- plas in Rotterdam twee mensen ver dronken. De 31-jarige reder, de heer K. van der Kamp, was met zijn speedboat uitgevaren in gezelschap van de kelner W. Kooistra, 22 jaar oud. Waarschijnlijk doordat zij met te grote snelheid een bocht hebben genomen is de speedboat omgeslagen. Het gevolg was dat beiden het leven verloren. Op de Nederlandse stations is zaterdag een ware veldslag gele verd door binnen- en buitenlandse vakantiegangers. Militaire verlofgangers, bouw vakkers, uitsers en Belgen ver drongen zich op de perrons, in de hoop een plaatsje in de overvolle treinen te bemachtigen. De Spoorwegen deden wat zij konden om de overstelpende drukte op te van gen. Verscheidene treinen werden ver sterkt met twee, vier of meer wagen- stellen en waar nodig werden extra volgtreincn ingelegd. In Oldenzaal bleven bijna vierhon derd Duitsers op het perron staan om dat de trein, die volgens de gewone dienstregeling liep, hen niet meer mee kon nemen. Een volgtrein van twaalf De ruimtevaarders Grissom en Gagarin zijn het afgelopen week einde wel in het nieuws geweest. In de eerste plaats kwam Ameri- ka's astronaut nummer twee te- PEKING heeft plotseling zijn ambassa- j deur in Noord-Korea teruggeroepen. De reden ervan is nog niet bekend. OOK AFRIKA heeft zijn gemeenschap pelijke economische markt: de V A R Marokko, Ghana. Guinee, Mali en de Algerijnse rebellenregering maken deel Uit van de „zes van Afrika". DE WEDUWE van Hemingway is naar Cuba gereisd om er met de regering te overleggen om het huis. dat dc beken de schrijver eens op Cuba heeft gehad tot nationaal museum te maken. TWEE JONGE Polen zijn verdronken l torn zij voor de Zweedse kust van een toeristenschip sprongen om de vrijheid te bereiken. Een derde bracht het er le vend af cn vroeg asiel. EEN JONGEN van 18 jaar is in New York door drie andere jongens, bij een ruzie om geld, doodgetrapt. Twee der daders zijn gegrepen. ?*i ^^MIER van India. Rajendra Pra sad. die ziek is, verkeert thans in een zorgwekkende toestand. ZATERDAG is in Den Haag de woens- „f,? «verleden mgr. Op de Coul begra- tnnGi Mis van Requiem assis- viraric mg,r- dl W. Koenraadt. de s-generaal van het bisdom Breda. Zonnige perioden van hot K.N.M.I. opgemaakt gisteren- tot vanavond I avond 23.15 uur Perioden met zonneschijn cn droog ""T: Zwakke t„i mat{ge wind hoofdzaak tussen noordwest en Icts h«eerc temperaturen. 'ktv-, on(ler 30.43 uur, maan onder 1.33 uur. .wTJÏ '"aan on- dei 2.18 uur, maan op 18.27 uur. "(•itiiiitim (Van onze verslaggever) Bij monde van Anton van Duinkerken heeft de jury van de Groot-Kempische Cultuurda- gen gisteren de Brabantse schrij ver An toon Coolen bekroond als auteur van de beste roman (Stad aan de Maas) van het afgelopen jaar, en een pluim gestoken op de hoed van Jos Panhuysen, die voor zijn geruchtmakende roman „De pornograaf" een eervolle vermelding kreeg. Panhuysen, een der laureaten van Hilvaren- beek, en onlangs in een cursiefje in het blad „Het" afgeschilderd als pornograaf, schreef zijn ro man als verweer, als wat Van Duinkerken noemde „wraakge- dicht van anecdotische aard". Het boek zelf noemde Anton van Duinkerken een fijn bewijs van Pan- huysens veelzijdig kunstenaarschap Dacht ook Antoon Coolen aan de ailairc Panhuysen toen hij in zijn dankwoord zei: „trots te zijn toegevoegd tc wor den aan de laureaten van Hilvarcn- beek". tot wie immers ook de schrijver van „De Pornograaf" behoort Dc prijsuitreiking was een van de hoogtepunten van de Groot-Kempischo Cultuurdagen. waarvan Hilvarenbeck met zijn eeuwig groene Vrijthof zater dag en zondag voor dc vijftiende keer het magnifieke decor is geweest. Dat geschiedde nadat dc grote Nederlandse tonelist Van Dalsum 's middags met dc beeldhouwer Mari Andriessen, de musi cus Lodewijk dc Vnchl. en de schrijver André de Medts getuigd had, wat voor hem, dc kunstenaar, het publiek bete- kende. De zitting waarin deze vier hun getuigenis aflegden, was ook een van de hoogtepunten van het feest. Stof tot overweging cn felle discussie leverden de verklaringen. Noemde Van Dalsum het publiek een onmisbare me despeler in de schouwburgzaal, waarop de chaos van hot leven zin kriiqt en ge ordend wordt, Mari Andriessen zei on omwonden: de kunstenaars zijn rade loos en het publiek is waardeloos.... Zijn getuigenis was geen belijdenis, zo als die van Lode de Vocht, die zijn ge loof uitte in de mens en dc menselijk heid, daarbij fel van leer trekkend te gen dc kunstwedstrijden die dc ijdel- heid zo funest in de hand werken. An driessen miste vandaag de dag het ge lovige publiek waarvan de kunstenaar de stem kan zijn. Ons publiek is de lege massamens, zei hij. Alle waardenormen zijn verlo ren. en het nieuwste geldt als het beste. Het getuigenis van André de Medts was weliswaar positiever, waar ook in zijn woorden klonk de toon der teleur stelling. ,,Dc wereld is geworden tot een moeras van materialisme en egoïs me", zei hij. De schrijver richt zich tot allen, maar ontmoet slechts weini gen. Wat zal uw verslaggever er meer van vertellen Dat Anton van Duin kerken (geplaagd door jicht en met dc hulp van Jan Naaykens op het podium geklommen) cn Thijs van der Griendt.. cle vroegere directeur van het Provin ciaal Genootschap, de zilveren mon seigneur P. C. de Brouwer-penning kre gen Dat „den dokter" (87 jaar nu) zaterdagsmiddags met zijn stok naar het parochiehuis strompelde Dat hij na de hoogmis van zondagmorgen, waar mgr. W. Bekkers preekte over de kun stenaar, het beeld onthulde van Sinte Clara, die in de hemel onze voorspraak is Wij kunnen u vertellen van de ven deliers, van de dansende meiskens van de N.C.B., van het Antwerpse trompet terkorps. van de Trommelaerc van Roesendaele, die dc taptoe bliezen, van Jan Naaykens, die broodjes zat tc sme ren voor negen van zijn twaalf kinde ren, cn later zijn speciaal voor de cultuurdagen luchtige blijspel Fanfa- rella zou opvoeren in de verlichte tuin van het kasteel Groenendael, van staats secretaris Stubenrouch, die bij ontsten tenis van minister Cals de tentoonstel ling ..Kunstschatten uit Kempische ab dijen" opende, van Het Brabants Ka merorkest dat ,,Eine kleine Nachtmu- sik" speelde. Ten slotte dan nog iets over de op stelwedstrijd voor middelbare scholie ren, waarvan prof. mr. A. Pitlo de uit slag bekend maakte %na een geestige speech waarin hij onder meer dc alge mene ontwikkeling hekelde van de Ne derlandse intellectueel ..die zowat van niets weet". Er waren 42 opstellen bin nengekomen, waarvan 17 uit Nederland. De Belgische waren de beste, aldus prof. Pitlo, de beste wat eruditie en taalbeheersing betreft. J. v. d. Berg van het St.-Odulphus-lyceum te Tilburg cn Wilfried Vaes uit Turnhout kregen de eerste prijs. J. de Greef van St.-Odul- phus cn Fred Claes uit Lier de tweede, on N. Laurakker van het Mencia de Mendoza-lyceum uit Breda, en Florent Voet uit Lier de derde. Carlo Claes uit Tuinhout on J. A. M. Voogt uit Vught ontvingen een eervolle vermelding. rug op vaderlandse bodem (voor de terugreis had hij, na de „heen reis" van een kwartier, twee da gen nodig) en hij bleek in prima conditie. Hij hield, zoals Shepard voor hem, een persconferentie, waarin hij bekende niet zo erg goed zijn werk aan de in strumenten te hebben gedaan, omdat het uitzicht zo mooi was. Hij kon zijn hoofd er gewoon niet bijhouden. Zelfs de ge leerden bleken getroffen te zijn door zijn buitengewoon levendige en kleur rijke beschrijvingen van wat hij allemaal had gezien. Als ooggetuigereporter bij een maanreis zou Grissom dus beslist wel goed werk kunnen doen. Hij vertelde ook dat zijn cabine veel minder getrild had dan die van Shepard. ..Dat probleem hebben we nu wel onder de knie." De grootste verrassing was echter de verdwijning van het luik. toen de cap sule in zee v/as gevallen. „Ik heb de knop die het ding doet verwijderen be slist niet aangeraakt", zei hij, „maar ineens vloog het luik met een knal weg. En meteen stroomde het water naar binnen." Met een vaart klauterde hij naar bui ten om net op tijd te worden opgepikt door de helikopter. Maar eens lachen Gagarin zei ervan dat het maar ge lukkig was, dat Grissom op tijd was opgevist. „Het is goed dat de dappere Amerikaan is blijven leven" zei hij maar hij voegde er als een prima geschoold communist aan toe: „hij heeft eigenlijk de tocht van Shepard overgemaakt". Daarmee kon Grissom het doen. Gaga rin is intussen naar Cuba vertrokken om er zich door Fidel en zijn mensen te laten bejubelen. „Ik ben blij dat mijn wensdroom, het heldhaftige Cuba te mo gen bezoeken, eindelijk in vervulling gaat" zei hij, toen hij instapte. Hij heeft het druk want hij was nog maar net uit Polen terug. De Britse minister van buitenlandse zaken heeft gezegd, dat de Russische pers het onthaal, dat Gagarin in En geland ten deel viel, heeft uitgelegd als een pro-communistische betoging. „We zulten er maar eens om lachen", zei lord Home „het had natuurlijk niets met politiek te maken. Gagarin is toe vallig de eerste ruimtevaarder, com munist of niet, en hij heeft toevallig zijn gezicht mee". De Sovjetpers beweert trouwens nog meer: Rode Ster betoogt dat de Ame rikanen hun ruimteraketten alleen maar gebruiken voor spionagedoeleinden. En dat vindt het legerblad in-slecht van de Amerikanen Advertentie) wagens bracht hen echter vrij snel naar het westen. In Venlo was de situatie al precies zo. Ook hier stroomden de Duitsers bij hon derden ons land binnen. De Duitsers die in Venlo aankwamen hadden voor het grootste deel Zeeland als eindbestem ming. Ook hier strandden honderden va kantiegangers. De D-trein uit Duitsland werd in Arnhem al versterkt met twee extra wagens, om dat er zich niet minder dan duizend pas sagiers in bevonden. De Belgen zorgden bij de zuidelijke grens voor een invasie. Dc stroom Neder landers in de richting België was onge veer even groot. De geweldige drukte in aanmerking genomen, vallen de vertragingen erg mee. Gisteren was het bij de Spoorwegen heel wat minder druk. De spoormensen konden zelfs een beetje op verhaal ko men na de „dolle zaterdag". Ongevallen Van de te verwachten drukte aan de kust had men gebruik willen maken om het voorgenomen „recreatie-on derzoek Noordzeekust" doorgang te laten vinden. Het was gisteren echter nog altijd maar slecht weer en daar om is het onderzoek uitgesteld tot 6 augustus. De vakantie-verkeersdrukte heeft in het afgelopen weekeinde weer verschei dene slachtoffers geëist. Bij Venray slip te een wagen tengevolge waarvan een inzittende werd gedood. Een scooterrij der in Rotterdam reed 'n fietser aan, die overleed. Een 9-jarig meisje in Den Haag werd door een passerende vracht wagen geraakt. Zij werd op slag gedood. Bij Assendelft vond de bestuurder van een motor de dood bij een botsing met een auto. Twee andere mensen werden zwaar gewond. Op het strand van Goeree is een vreemde vogel aangetroffenvoor zo ver men een dode vis dan een vogel kan noemen. Het aangespoelde beest is vijf meter lang en heeft een taille- maat van een meter of twee. Het sig nalement vermeldt voorts dat het op de foto zo amechtig lijkende dier fa milie van de walvisachtig en moet we zenal heeft het dan 44 scherpe tan den in de bek. Nievïand weet wat voor vis het is cn omdat wijlen de vis het zelf niet meer kan uitleggen heeft men de vis serij-inspectie gevraagd het stoffelijk overschot te identificeren. Als de in spectie het nu maar weet. Anders zul len we het nooit weten De correspondent in Loeanda van het Engelse blad „The Observer" meent, dat de Portugezen de oorlog in Angola verliezen. „Acht weken na het begin van het droge seizoen en nog maar een maand voordat de regenperiode weer aanbreekt is het Portugese leger er niet in ge slaagd een offensief, hoe klein ook, te beginnen alleen op papier, in de be kendmakingen van het opperbevel. De van vitaal belang zijnde kóffie- oogst is verwoest en de planters zijn blij wanneer zij een derde kunnen binnen halen. Onafhankelijke buitenlandse waarne mers zijn van oordeel dat Angola en Portugal binnen twee jaar bankroet zijn wanneer de huidige hoge defensiebegro ting moet worden gehandhaafd en het verlies op de handelsbalans aanhoudt". Oostduitse bouwvakarbeiders hebben Kroestjev een brief geschreven waarin zij voedsel, vrijheid, vr(je verkiezingen en hereniging met Wcst-Duitsland eisen. Een kopie van dc brief werd gezonden aan het Westberlynsc blad „Kuricr". Het blad verklaarde de namen van de schrijvers te kennen en zeker te zijn van de authenticiteit van de brief. In de brief dreigen dc bouwvakkers dat zij zich zullen verzetten tegen elke Russische poging West-Berlijn op te slokken. „Wij eisen dat u uw handen afhoudt van het vrije deel van onze stad. Koes ter geen illusies. Wij zullen het niet toe laten wanneer u poogt West-Berlijn over te nemen", aldus de Oostberlijnse arbei ders. (Dc revolte van 17 juni 1953 was be gonnen door Oostberlijnse bouwvakar beiders). De arbeiders schreven Kroestjev dat zij petities door geheel Oost-Duitsland hebben rondgestuurd waarin stelling wordt genomen tegen zijn politiek ten opzichte van Berlijn. Zij zouden de pe- ties ook naar de Verenigde Naties zen den. Het regime van Walter Ulbricht noemden zij „misdadig". Woensdag 26 juli Nü een ARISTONA kopen, want IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH) „Gedurende zestien jaar hebben 17 miljoen Duitsers geleefd onder het wrede juk van uw socialisme, dat al leen bittere nood en onderdrukking kent", aldus de brief „In de eerste helft van 1961 zijn 101.000 mensen uit de Sovjetzone en Oost-Berlijn weggevlucht. „Wij hebben genoeg van dit misera bele leven. Wij eisen dat wij ten langen leste het elementaire voedsel krijgen voor onszelf en onze kinderen". „Doe eindelijk iets met uw beweerde vredelievendheid Cn laat 17 miljoen mensen zich aansluiten bij dat deel van hun vaderland waartoe zij behoren. Wij eisen vrije verkiezingen. Wij zullen nim mer voor de rode terreur buigen", zo besloot de brief. In Parijs zijn gisteren besprekin gen tussen de Westelijke bondgeno ten begonnen over de kwestie Ber lijn. Daarvoor is de Amerikaanse minister van defensie, McNamara, naar de Franse hoofdstad gekomen. Hij zal ook naar Londen gaan om er van dc Engelse regering garanties en maatregelen te vragen, voor het geval de crisis op een gewapend conflict uitloopt. Dc besprekingen zijn uiterst ge heim. Dinsdag zullen in de V.S. Kennedy's nadere maatregelen ter verhoging van de verdedigingskracht worden bekend gemaakt. Men verwacht dat hij de troe pensterkte zal vergroten en de wapen- produktie zal versnellen. Ook heeft hij herziening gevraagd van zijn vroeger gelanceerde plan om een groot aantal van de V.S.-bases op te ruimen. Tegenover de Westerse verklaringen over de bereidheid West-Berlijn te ver dedigen. hebben de Oostduitse macht hebbers gisteren hun visie gegeven: het Oostduitse leger moet op topsterkte ko men, aldus generaal Hoffmann. De Rus sen. zei hij, zullen elke poging van het Westen om West-Berlijn met troepen te bereiken, verhinderen.

de Stem | 1961 | | pagina 1