2975-3975 1995 Hard werken in Sloegebied LUCKY... THE REAL INTERNATIONAL CIGARETTE LUCKY IN NEDERLAND l.25 Supralux Middelburg wist bezoekers zijn nauwelijks te bergen ep»r:usn"*.n sewe- 4- Raiffeisenbank te Goes in een nieuw gebouw LUCKY STRIKE Raad Hoedekenskerke in levendig subsidiedebat Kath. ulo heeft dringend permanent gebouw nodig Achiel Dierick veertig jaar schutter ||a0bla<> jStem Happy Food m ontharing depilan MOOI WEER MARKTDAG FOLKLORE Mgr. dr. W. Koenraadt Proost van kathedraal kapittel ^en-afdeling kle""" 795 g95 DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 JULI 1961 Historische groei Wij moeten op tijd naar bed AKKERTJES Brandweerwedstrijden in Breda Jubileum te Aardenburg JUpralUX VERF EN LAK Organisator M.S. ,.Lina gelicht Surseance van betaling Benoemingen in bisdom Breda Mysterieus Afrika Voorzichtig Patrouillewedstrijden verkenners K.J.B. diocees Breda uit binnen- en buitenland) ,,,ct jasjes en ensembles, inder de normale prijs! ers met noer de normale prijs i men in betere stoffen too»n verlaagde grijzen: 96" J nchpbrthalzen in coton satin I - deux-pièces in liné, etc. 'fen in gewe-. J't onze Kfeinprijs-afdeling. aponnen in talrijke modellen W weekend-ensemblesin zomerjaponnen 995 'J-^WMIICII grootste maten tng vakantie-dusters. laagde prijzen. [aanse e reliëf- en moderne 995 Gebloemd nylon, geheel gevoerd J495 erikaanse petticoats EN KINDERKLEDING [geheel grootte 6.90 - 9.75 1.95; 2.50 3.50 5.50 - 7.75 55 cm. Vele variaties, dessins en ("5 cm. N. gr. jrints, in mo- •12 jr. N. gr. hoogfrequent gelast, eitje.5-13 j.N. gr. 1.95 - 3.95 ties. 2-10 jr. N. gr.1.25 - 1.95 nrubber.1-7 j.N. 9r1.95 - 2.95 in denim. Naar grootte 1.95 - 3.95 jirokjes. Wit! br. Naar grootte 4.95 - 7.95 boplin en struktuurstoffen. jaar. Naar gr. 1.50 - 2.75 |lon, grote jaar 95 ct 50 ct tweed-des- [6 1. Naar gr.12^75 -19.75 |eheel Naar grootte 6.90 9.75 is van 1-7 j. 5 kleuren, 95 ct en, 4-13 jr. N. gr. 6.90 - 9.75 'ollen kam- jr. N. grootte •rshorts. Iir grootte i-cord. r. Naar grootte 3.75 - 5.95 s. 2 rits- Naar grootte 3.95 - 5.95 (Advertentie) Onder grote belangstelling is gisterenmiddag te Goes het nieuwe bankgebouw van de Coöperatieve Boerenleenbank (Raiffeisenbank) te Goes door prof. dr. G. Minderhoud, voorzitter Centraal Bestuur te Utrecht, officieel geopend. Voor de genodigden bestond hierna ge legenheid het fraaie nieuwe gebouw aan de Beestenmarkt te bezich tigen. Voorzitter, de heer D. W. Lindenbergh uit 's-Heer Arendskerke sprak daarna in zaal „Juliana" een feestrede uit. Spreker gaf een historisch overzicht van de oprichting in oktober 1916 af tot op heden. Het beginsalaris van de kassier was toen 125.per jaar De kassier, de heer W. P. Markusse, begon echter al direct met liet houden van zittingen in hotel „Centraal". toezicht. Namens het gemeentebestuur van Goes verontschuldigde wethouder Dijkgraaf de waarnemend burgemeester Noteboom, die verhinderd was. „Prof. Minderhoud heeft de Boeren leenbank een „proefkonijn" genoemd", aldus spr., maar tevens houdt dit een primeur in, waarin wij menen het volste vertrouwen te kunnen hebben". Namens de Ring sprak de heer Colijn: namens het waterschap ..De Brede Watering" bracht de heer Glerum zijn gelukwen- Op het ogenblik wordt er in het Sloe gebied hard gewerkt. Draglines zijn bezig met de aanleg van de dijkdie het industriegebied zal scheiden van de Sloepolder. Dit jaar zou de helft van de dijk nog gereed moeten komen. Zandzuigers en baggermolens diepen de vaargeul en de nieuw te bouwen haven uit, terwijl over de slikken heen een pijpleiding wordt aangelegd, die de nieuwe dijk met de zandzuigers zal verbinden. De dijk wordt dan opge hoogd met het zand, dat de zandzui gers van de platen halen. Langs het terrein waarop in de toe komst de werf van De Schelde ge bouwd zal worden legt men een riool- afvoer aan voor' Middelburg, dat van wege het Deltaplan niet meer in het Veeregat kan lozen. De afvoerleiding wordt 6,5 km lang. Op de foto links ziet men een arbeider bezig met het lassen van de buizen. De woonboot links doet dienst als schaftlokaal voor de rijswerkers, die al heel wat zink- stukken hebben gemaakt voor de aan leg van de havendammen. De twee toekomstige havendammen zullen een haven insluiten, die in staat móet Worden geacht een deel van het scheepvaartverkeer op Antwerpen over te nemen. Deze Scheldestad is immers nog steeds niet bereikbaar voor supertankers, terwijl de Sloehaven meteen al ligplaats zal bieden aan schepen van 80.000 ton. De stellage op de rechtse foto bestemd voor het lassen van dat deel van de rioolafvoerleiding voor Mid delburg, dat in het water zal komen te liggen. Men voegt de buizen op de stellage aaneen, breekt de stelling af en laat de leiding zinken. Na dat zin ken verbindt men dit deel van de lei ding met het stuk, dat dan intussen op het droge gereed is gekomen. De tweede kassier, de heer H. A. Zan- (1933) gaf met krachtige hand uit weiding aan de zaken. Nieuw bankge bouw, kluis en kassierswoning werden gesticht in 's-Heer Arendskerke. Op 17 december 1938 werd het gebouw in ge- iruik genomen. Mede inopdracht van de RVT ging ncn uitzien naar een pand in Goes. De Boerenleenbank van Kloetinge zag zich Jdaardoor in zijn bestaan bedreigd. Uit de [fusie werd de Raiffeisenbank Goes ge boren. De heer Hcndriksen, directeur van Centrale Bank. heeft vooral daaraan n krachten besteed. De leenbank van Kloetinge stichtte in 1954 een eigen ge bouw De gefuseerde leenbank ging zich Vestigen in het pand Vlasmarkt 6, hotei [„de Koophandel". In februari 1959 werd koopakte gepasseerd. Aan de firma Schrijver te Goes werd het werk gegund bouwvergunning kwam op 21 juli in bezit na veel getob met de ge Ëmeente. De bouw had veel tegenspoed door regen en instorting van muren. „De spaarzin van de Zeeuwen heeft een [grote vooruitgang in onze spaarbank ge pacht", aldus de heer Lindenbergh. „Het gemiddelde per spaarbankboekje van dc Boerenleenbank Goes bedroeg per 1 1960 ongeveer 2900". Mede na- nens directeur Zandee bracht spreker dank over aan allen die aan de tot- Istandkoming van het nieuwe gebouw hebben meegewerkt, in het bijzonder ook aan de dames Zandee, Dit en Mike, Ver- heike en van Oorten, en de heren Cor- stanje en Oele. Prof. dr. G. Minderhoud. voorzitter van het centrale bestuur te Utrecht, schetste totstandkoming en en achtergronden van de fusie. „Veel is in Goes geografisch en stedebouwkundig veranderd, maar ge bleven is Goes een centrum van handel en industrie". Namens het Landbouw Coöperatie Centrum bracht ir. Luitjes, voorzitter van hot LCC, zijn gelukwensen over Directeur Zandee gaf uiting aan zijn vreugde over het nieuwe gebouw en bracht dank aan bestuur en raad van Officier van Justitie: Madame G. G. uit Essen (B.) was op 15 juni jl. ie Roosendaal als bezoekster in een café na sluitings tijd nog aangetroffen, waarvoor zij nu «oor liet hekje van het kanton gerecht te Bergen op Zoom moest verschijnen. Madame vond het vreemd dat ze daarvoor was bekeurd want in België mocht het wel vertelde ze. „Uw land is een eldorado zei de officier van justitie, „maar wij moeten op tijd naar bed en in een vreemd land moet u de zeden en gewoonten in acht nemen." E I.- boete of 1 dag hechtenisstraf eiste hij tegen haar. „Moet ik daarvoor gaan zitten?", vroeg ze angstig. „Nee hoor," zei de kantonrechter, „u kunt ineens betalen." Wat ze dan ook prompt maar deed. Vakantie in San Remo, Stockholm of Scheve- ningen, waar U ook bent, zorg dat U altijd "Akker tjes" bij de hand hebt. Ze helpen direkt bij hoofdpijn, kiespijn en andere narigheden. FIJN DAT EK ZIJN! Zaterdag 22 juli aanstaande worden in Breda' brandweerwedstrijden in klas se II en Ha gehouden. Er zullen 21 korpsen, afkomstig uit Noordbrabant, Zeeland. Limburg en Utrecht aan deel nemen. Zestien gemeenten hebben inge schreven, benevens vijf bedrijfsbrandwe- ren. De wedstrijden beginnen om 12 uur en zijn om 16.20 uur geëindigd. De sui kerfabriek Wittouck is als werkobject gekozen. LUCKY STRIKE ...vfiegt op haast alfa Internationale luchtlijnen mee. LUCKYSTRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter wereld mee. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alle landen ter wereld gerookt Onder voorzitterschap van burgemees-1 ter mr. Ml. Somers vergaderde de raad van Hoedekenskerke. De burgemeester werd aangewezen als vertegenwoordiger van de gemeente voor de vergaderingen van de N.V. Waterleiding Mij. Als zijn vervanger werd aangewezen de wethou der M. Steijn. Van het r.-k. kerkbestuur te Kwaden- damme en de Stichting Dorpsgemeen schap te Hoedekenskerke waren verzoe ken ingekomen om het hun verleende subsidie over 1960 wegens exploitatie van resp. De Burcht en het Verenigings gebouw te verhogen. Het voorstel, on dertekend door burgemeester en wet houders, concludeerde tot een mogelijk heid van een afwijzende beschikking op beide verzoeken omdat daarin de rede lijke exploitatie op langere termijn werd aangetoond mits schenkingen in de ex ploitatie zouden opgaan en geen bedra gen werden gereserveerd om het bedrag der giften na 50 jaar weer in handen te hebben voor stichting van een nieuw gebouw. Het voorstel gaf verder aan dat een sluitende opzet kan worden verkre gen met een gemeentesubsidie van 1500 per jaar. Wethouder Steijn (KVP) meende dat de belangen ook voor de gemeente groot zijn bij een dorpshuis en hij zou dan ook graag zien dat ieder de helft van het jaarlijkse exploitatietekort zou bijdra gen. (Het tekort op de exploitatie van De Burcht over 1960 bedraagt buiten het subsidie van de gemeente 4.640,55, rekening houdende met de herwinning van een gift van het Rampenfonds van 30.000.) De heer Boogaard (CHU) vond dat De Burcht veel te luxueus van opzet was. Men kan nu wel zeggen dat dit gebouw is gesticht voor de gehele parochie, maar dan rijst de vraag of de gemeente nu ook moet subsidiëren voor het naar ver houding grote aantal parochianen dat buiten de grenzen van de burgerlijke gemeente woont. Verder vond hij de 50- 50-regeling een stimulans voor ongelimi teerde aankopen daar de gemeente toch steeds de helft van de kosten voor zijn rekening neemt. De heer Boone (SGP) constateei'de dat hij steeds weinig waardering heeft gehad voor de wijze van exploitatie van het Dorpshuis te Hoedekenskerke en nu De Burcht nog hierbij gekomen is zal dit aan zijn mening weinig veranderen. Her- kapitalisering van giften achtte hij on aanvaardbaar, wanneer dit gepaard moet gaan met een subsidieverhoging van wege de gemeente. De bijdragen, die de f. Roose in Goesc raad: Een belangrijk punt in de agenda van de Goese gemeenteraad was de behan deling van een nieuw gebouw voor de r.-k. uloschool te Goes dat door de heer Roose aan de orde werd gesteld. Deze verklaarde dat de r.-k. ulo dringend een permanent gebouw nodig heeft. Dc voorzitter verklaarde dat de mo gelijkheid tot verwezenlijking berust zo wel bij het departement van onderwijs De handboogmaatschappij Sint- het erg druk met de schietingen en óók Sebastiaan te Aardenburg her denkt zaterdag aanstaande een ju bileum van een van haar trouw ste leden, de heer Achiel Dierick, die veertig jaar lid van de vereni ging is. Zoals gebruikelijk bij dergelijke ju- bilea wordt een schuttersfeest georgani seerd, waarvoor een 250 uitnodigingen zijn verzonden. Daar de jubilaris, die 76 jaar is, niet meer op de staande wip schiet, hetgeen op die leeftijd niet zo vlot meer gaat, wordt het een schieting op twee liggende wippen en wel bij het clubhuis 's Lands Welvaren en bij café Belga, beide op de Kaai aldaar. Er zijn 2 bekers, 2 medailles en verder prijzen in natura beschikbaar, behalve de normale prijzen. De schietingen be ginnen om vijf uur. Het spreekt vanzelf, dat de jubilaris in de lange jaren van zijn schuttersloop- baan het een en ander heeft meege maakt en daar spreekt hij graag over. Met plezier herinnert hij zich nog de tijd van vóór de oorlog. Toen ging men dik wijls naar België schieten. In de Vlaam se dorpen had men dan in de regel twee gaaipersen, een Roomse en een liberale. Tegen de tijd van de verkiezingen liep (Advertentie) IS beter, kost minder... en elke streek strak! 'n Product van BRINK, Groot-Ammiri met de traktaties van de schutters. De neutrale „Ollanders" gingen zowel naar de ene als naar de andere schieting en lieten zich de gratis potten bier goed smaken. Na de verkiezingen, werd door ,,de winnende party" steeds een grote schieting gegeven en volgde een offi ciele ontvangst met traktatie op het stadhuis. De Aardenburgers zorgden dan na tuurlijk, dat zij ook op deze schieting van de partij waren en deelden in de gemeentelijke traktatie. In de loop der jaren heeft Achiel Die rick ook vele jaren een werkzaam aan deel gehad in zijn geliefde vereniging. Tot omstreeks 1950 was hij secretaris penningmeester en zorgde hij voor het gereedmaken van de staande on de lig gende wippen. In de vooroorlogse tijd is hij eenmaal koning op de staande wip en tweemaal achtereen koning op de lig gende wip geweest. Het jaar daarop lukte het niet niet en zodoende verspeel de hij het keizerschap. In 1941 werd hij kampioen op de staande wip. Verder werd hij nog eenmaal koning te Moer- kerke en 1 maal in Den Hoorn, beide in België. Ook dit was voor de oorlog. Bij de feestelijkheden ter herdenking van het 520-jarig bestaan van Sint-Se- bastiaan in 1953 slaagde hij er op 68- jarige leeftijd nog in op de staande wip een medaille in de wacht te slepen. PRESIDENT Kennedy van de V.S. heeft een beroep gedaan op de Amerikaanse jeugd om haar lichamelijke weerstand te verhogen. DE PORTUGESE regering heeft het ver bod voor buitenlandse journalisten om Angola te betreden ingetrokken. als bij het departement van volkshuisves ting. Hij constateerde dat de bouwcapa citeit zeer ongunstig is. In Goes werd veel gebouwd en daardoor kan er thans een hele school niet meer af. Hoogstens nog net deze zes klassen voor de r.-k. ulo. De r.-k. school staat op de urgentie- lijst van het departement van onderwijs, aidus de voorzitter, maar als de bouw capaciteit niet wordt verhoogd, ziet de toekomst wat dit betreft er niet gunstig uit. In 1960 is een incidentele urgentie aangevraagd voor de bouw van de school maar deze is afgewezen. In 1961 idem onder begeleiding van een schrijven, dat kort en krachtig luidde: Beurt afwach ten. Geen nieuwe aanvragen indienen". De heer Roose (KVP) constateerde hierop dat een gemeente die uitgroeit dus blijkbaar niet kan meekomen met de scholenbouw. De voorzitter gaf dit vol mondig toe, maar beloofde in deze dili gent te zullen blijven. verenigingen betalen voor het wekelijks gebruiken van het gebouw vond hij veel te laag. Zijn ervaring met 50 procent re gelingen in voorafgaande jaren met an dere objecten waren van dien aard dat hij hiervoor niet het minste enthousias me kan opbrengen. De heer Maartens (KVP) trachtte aan de hand van enkele voorbeelden aan te tonen dat De Burcht niet te groot is op gezet. Voor het kerkbestuur is het prak tisch ook niet te verwezenlijken een ge bouw te zetten dat alleen dienstig is voor de parochianen die binnen de gren zen van de burgerlijke gemeente wonen. Ook hij achtte het noodzakelijk dat de investering uit giften werd verkregen. Hoe zouden o.a. de kerken er thans voor staan als deze de jaren door alles maar opgemaakt hadden? De heer Clarijs (KVP) achtte een goe de controle bij een 50-50-regering een dringende noodzaak. Schenkingen moe ten evenwel buiten de exploitatie wor den gehouden en mogen het subsidiebe drag niet beïnvloeden. Wethouder Lous wenste, zonder enig voorbehoud, ontvangen schenkingen de exploitatie te laten opgaan. De raad kan nu nog geen rekening houden met hoe het over 50 jaar zal zijn. Bij de stemming staakten de stemmen. Het voorstel zal daarom in een volgende vergadering wederom ter tafel worden gebracht, vergezeld van een voorstel van b. en w., waarbij rekening wordt gehou den met het standpunt van de KVP- fractie. Bij de rondvraag deelde de heer Boo gaard mede, dat hem klachten hebben bereikt aangaande de speelweide. Na een toelichting door de burgemeester atten deerde vragensteller er op dat de ge meente de speelweide kwijt zal raken met de definitieve toedeling van gron den, zodat een andere oplossing gezocht zal moeten worden. De heer Boone verzocht de nieuwe herverkavelingswegen een officiële naam te geven. De heer Clarijs bepleitte het plaatsen van straatlantaarns bij de split sing Bonifaciusstraat-Vreelandsedijk en de boerderij van C. Rijk. De drijvende bokken Arend en Meeuw van v.d. Taks bergingsbedrijf uit Rot terdam hebben donderdagmiddag het wrak van het nabij Wemeldinge in de Oosterschelde gezonken motorschip Lina gelicht. Toen het vaartuig boven water kwam werd het door de bergingsvaar tuigen Sollevaar, Zeepaard en Zeehond leeggepompt. Nadat enige voorzieningen waren getroffen werd de Lina wegge sleept om op een scheepswerf te Bolnes te worden gerepareerd. Bij de aanvaring met het vaartuig Engelenberg had de Lina een gat in het middenschip aan stuurboordzijde opgelopen. In de surséance van betaling verleend aan J. H. Kemper, schoenwinkelier, pri vé Kastanjelaan 11, zaak Noordstraat 68 Terneuzen, is een ontwerp-akkoord gede poneerd. De vorderingen ten aanzien waarvan de surséance werkt moeten uiterlijk 31 juli 1961 bij de bewindvoerder mr. G. Tichelman, Oostelijk Bolwerk Terneuzen worden inge'diend. Aan A. Hovestadt, h.o. M.E.'A.F. Me taalwaren en Apparatenfabriek, v. Rand- wijekstraat 49, Yerseke, is voorlopig sur séance van betaling verleend. Bewind voerder is mr. M. Vlaming, te Middel burg. (Advertentie) Modern, snel en mild, veilig en reukloos: van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 Z.H. de Paus heeft benoemd tot Proost van het Kathedrale Kapit tel de hoogeerwaarde heer mgr. dr. W.M.J. Koenraadt, vicaris-ge neraal; tot kanunnik van het Ka thedrale Kapittel de hoogeerw. heer mgr. dr. J. L. M. de Lepper, regent van het klein-seminarie IJpelaar. De bisschop van Breda heeft op diens verzoek eervol ontslag verleend aan de hoogeerwaarde heer P. J. A. Bouman als kanunnik van het kathedrale kapitelj en als diens opvolger benoemd de hoog- eerwaarde heer dr. L. J. W. Smit, deken j van het dekenaat te Oosterhout, pastoor van de parochie van het H. Hart te Oosterhout. Voorts heeft de bisschop op voordracht van de provinciaal van de paters der H.H. Harten benoemd tot rector van het St. Johanna ziekenhuis te Goes, de zeer- eerwaarde pater H. M. Boer s.s.c.c. De bisschop heeft op voordracht van de provinciaal van de missionarissen vanl het H. Hart benoemd tot rector van het Liefdehuis St. Antonius te Hontenissel de zeereerwaarde pater J. P. C. Rade makers. JTuropa beleeft aan Afrika een paar onaangename verrassingen. De Tunesische president Bourguiba, die nog onlangs de Verenigde Staten be zocht, stond als een gematigd man bekend, die in de tegenstelling Oost- West een eigen positie wist te bewaren. Hi.j was een tegenstander van Nasser, die in het verleden vaak op rood speel de, en kon met de Fransen over bet algemeen goed opschieten. Het stak hem wel dat op Tunesisch grondgebied nog altijd een Franse militaire basis was gevestigd, maar Parijs had al herhaaldelijk te kennen gegeven, dat daarover best te praten viel. Opeens echter wil Bourguiba de basis Bizerta holderdebolder opgeruimd zien. Tege lijk heeft hij met de Algerijnen van het F.L.N. aan de stok door zijn claim op een stuk van de Sahara. Acuut is ech ter het geschil om Bizerta. Daar is een complete oorlogstoestand uitgebroken: gezanten worden teruggeroepen, ka nonnen bulderen, vliegtuigen bombar deren, doden vallen. Het is nog altijd onverklaard wat Bourguiba ineens van een bekwaam en evenwichtig staats man tot een doldriftig doordrijver heeft gemaakt. Zo is hij wel een echte zoon van het mysterieuze Afrika. Aan mysteries in de Kongolese poli tiek zijn we al gewend. We hebben daarover het verbazen afgeleerd. Toch is het geen prettige verrassing te ho ren, dat Tsjombe en zijn Katangaanse bewind zich tot Moskou om steun wenden tegen de UNO. Tsjombe werd door de Russen altijd afgeschilderd als een pion van het Belgische kapitalis me. dat zijn greep op Kongo niet wil de loslaten. Men beschuldigde hem ook van de moord op het rode idool Loe- moeraba. Er zal door de Russische politiek dan ook heel wat oude plunje te verbranden zijn, als ze inderdaad wil ingaan op de avances van Tsjombe. Nu is die poltiek in dit opzicht voor geen kleintje vervaard. Het verdrag Ribbentrop-Molotov was ook zo'n volte face, zonder schaamte uitge voerd. Voor verbazing zou er dan ook geen plaats zijn, als er een verdrag Gromiko-Tsjombe tot stand kwam. Bedenkelijk zou het echter wel zijn. Het communisme kreeg dan een nieuwe invalspoort om Afrika in een van zijn economisch rijkste delen binnen te dringen. Wat vandaag zó is kan morgen ech ter weer radicaal anders zijn. Laten we ons daarmee voorlopig maar troos ten. |Tr lopen in Den Haag geruchten, dat de regering maatregelen overweegt om de sterk verhitte hoogconjuctuur af te koelen. De revaluatie zou daar voor niet voldoende geweest zijn. Al lereerst wordt overwogen het percen tage van de eerste betaling bij afbe talingscontracten te verhogen. Er zou nog meer in petto gehouden worden. Het bedrijfsleven zou er wat anders tegen aankijken. Het ziet de afkoeling eigenlijk al. Revaluatie en stopzetting van de vrije bouw zijn daarvoor vol doende. Het loopt op het ogenblik zo vlot niet meer in verschillende be drijfstakken. Niettemin menen we, dat het wijs kan zijn, héél tijdig verdere rem men klaar te zetten. Als er eenmaal stukken zijn gemaakt, is het repareren veel moeilijker en pijnlijker. Het feit alleen, dat er remmen klaar staan, kan al een sanerende invloed hebben. We zullen ook het oog gericht moe ten houden op Engeland, waar juist het gevaar van devaluatie dreigt. Zou deze daar inderdaad doorgevoerd wor den, dan zuilen de concurrentieverhou dingen nog moeilijker worden. De Britse regering zal de volgende week maatregelen bekend maken, om de kwijnende economie nieuwe vitamines te geven. Hierbij zullen zeker wel ex port-bevorderende maatregelen zijn en dat zal de Nederlandse industrie dan ook wel merken. Voorzichtigheid is daarom ongetwij feld geboden bij het voortschrijden in welvaart. Advertentie) VOOR t _XTRA GR0EIKRA CHT MGR. DR. W. KOENRAADT (Foto Schreurs) (Van onze redacteur) Het vreemdelingenverkeer heeft gisteren te Middelburg een top-dag aan binnen- en buitenlandse bezoe kers beleefd. Drie factoren werkten daaraan mee: het fraaie weer, de marktdag en de folkloristische dag, die vooral geconcentreerd was rond het Molenwater. Vooral de buiten landers waren verrukt over de ver sierde sjezen, de prachtige kleder drachten, de sterke paarden en de sportieve strijd welke hier binnen het raam van een fleurige folklore werd gestreden. „Miniatuur-Walche- ren" met de ingang eveneens aan het Molenwater gelegen, profiteerde van deze belangstelling mee. Op de mid dag van gisteren verwachtte men daar een eindtotaal van 3000 bezoe kers! De heer de Graaf van de stichting „Miniatuur-Walcheren" kwam han den tekort. „Enorm veel Engelsen op deze dag", was zijn commentaar. Op Miniatuur-Walcheren zelf wemelde het van bezoekers: Fransen. Belgen, Duitsers en Engelsen. „Wij maken veel reclame voor Miniatuur-Walche ren in Engeland. Geen Engelse toe rist slaat ons over", zegt de heer de Graaf. Op het terrein leidt een gids de toeristen rond: „And after that they are drinking beerlegt hij uit bij een miniatuur van de ringrijderij in Nieuwland. Zegt een Duitser bij de miniatuur van Veere: „Abends wird das hier schön aussehen!", doelend op de ver lichting en onderwijl zich vermakend met het springerige kikkerdril in de „wateren rond Veere". Vanuit een hoge comandotoren roept Leo d'Hondt (student econo mie te Tilburg: „Ik doe het om er wat bij te verdienen, maar het be gint wel eens te vervelen, hoor) in drie talen om: „Wilt u niet op het gras lopen". „Vorige week donder dag was het slecht weer", zegt hij. „vooral in de namiddag. En wat denkt u van het bezoek in de och tenduren? Het waren er 2000!" Op de kaden van Middelburg re gen zich de bussen 'uit binnen- en buitenland aaneen. Op de Markt kon men slechts schuifelend lopen. De terrassen puilden uit, de tafels ston den in lange rijen gedekt. Een top dag voor het vreemdelingenverkeer Het treintje voor rondritten zat propvol met shirts, shorts, spijker broeken, Zeeuwse klederdrachten, zelfs met een paar Schotten in kilts. Chinezen, Fransen. Belgen en Brit ten. Duitsers enhier en daar zelfs Nederlanders. Musea werden overlopen en de Abdij had zelfs moeite bij al die drukte haar konink lijke waardigheid te bewaren. Op het spitsuur van alle drukte trok de fleurige folkloristische op tocht in lenzen van de televisie met bont versierde sjezen, muziek en fer me ringrij-paarden door de stad. De „Lange Jan", hoog met goud- bekroonde top, uittorenend boven al deze drukte kreeg er ook plezier in en liet het kwartierlijke „Die Fo rellen" om het uur afwisselen met „Holland, o Holland, ik vind je zo mooi!" Zeggen de standwerkers: „Voor ons is er maar één markt, dat is de Middelburgse...." KINDERCAKES pak voldoende voor 1.4 dagen 78 et Happy Food is een product van MOLENAAR'S KINDERMEELFABRIEKEN Elf west-Brabantse en Zeeuwse pa trouilles hebben elkaar bekampt voor de ereplaatsen. De wedstrijden waren in de vorm van een zwerftocht met Alphen als eindpunt. In de opdrachten waren diverse fotografische problemen ver werkt. De wedstrijden stonden onder leiding van de Assistent Diocesaan Com missaris W.v. Hooijdonk uit Breda, geas sisteerd door 3 Gilwell-leiders De panters van de Fatimagroep uit Breda grepen de le plaats, direct gevolgd door de Con- ders uit Terneuzen. De twee best ge klasseerde patrouilles gaan eind augus tus naar het Nationaal Buitencentrum Gilwell St.-Walrick in Overasselt om er op nationaal niveau te strijden. De Condors uit Terneuzen kunnen helaas niet aan deze landelijke wedstrij den deelnemen. In hun plaats gaan de panters van de Thomas More-groep uit Prinsenbeek, die succesvol op de 3e plaats eindigden. DE ZWEEDSE auteur Hjalmar Gullber*. lid van de Zweedse academie, is te Malmö op 63-jarige leeftijd door ver drinking om het leven gekomen.

de Stem | 1961 | | pagina 5