Valery Brumel thans de top-hoogspringer STORM OVER NEDERLAND Na speciale voorbereiding: Komende Vierdaagse omvangrijker en meer internationaal dan ooit mmm Zakelijk exposé over Menselijke heldhaftigheid tussen de regels door confectie Grolcre prijzen in Zweedse (oio Rosemary George bedwong Kanaal rd voort! AX E Morg len „Ik was lui" Steeds beter Doodkalm Als sneeuw.. 3o de Haan 6e in Beervelde (B) Leo van Dongen -c le Bcstervelde Sterke banden Ook dc jeugd .Binding Topfiguren a/d start Nat. zwemtitels worden 29 juli in Breda beslist Telefoon In zes uur Leeglopende ballon Eerste Engelse Jonkers en Kunen mil atletiek kampioenen Dit nooit meer V.Y. Hero blijft bestaan Pierre Kerklioffs over naar PSV Dure transfers in Engeland Gijs Nass stopt met voetballen MARKTEN WATERSTANDEN ■JOORDSTRAAT 28 EN 43 I TELEFOON 643 EN 766 kgen Jlrittania 14 uur De Ruyterschool Jcing getuigschriften [bra 20 uur Northwest frontier, I 20 uur De bruiden van Dracula, vge v. Dijck 3 en 7.30 uur Heimat- Kn gent pia 8 uur Mag dat in Bagdad? ijzen 8 uur Waarom moet ik sterven?, il/rg 8 uur Big Sam, 14 j. 20 uur Northwest frontier, 14 j. Ilburg llO uur Marina, a.l. lo 19.30 uur Goliath en de bar- 14 j. fcstatic Breda Nu 1961 ■che dag Instra tie veld I Korfbalwedstrijd BKC (jeugd) I DEETOS (jeugd) Dordrecht |0 Défilé Bredase jeugddrumbands 1 podium |7 Accordeonmuziek J'aatshaan llolschaatsenballet Lucky Rolling 20-23 Idem l podium bn 21-23 Beal Street Syncopaters lal prkest The Belgian Players I Belgische avond m.m.v. Francis h zijn radio- en tv-orkest m.m.v. xmans en Fredy Sunder, Morris l^ex Braamhorst. ■bar In 20-1 Billy Poggemeier Ie lein Bazaar Mozai. Vburg jzwcmhad 15 uur Competitie redstrijden kring Zeeland knzb t Welvaren 17 uur Jubileum- Jig St. Sebastiaan lelga 17 uur Jubileumschieting Sastiaan nszand van Iwaardcn 8 en 14 uur jrs-hippique ter IJe zestig voet 15 uur Prlls- 'issen a v. Dijck 19.30 u. De zwarte pijl JET s IJKK UUr ^erm'ssc'1'e"nl! ht 20 uur Psycho, 18 j. in gent da 20 uur Een meisje in 1000 n IZEN 20 uur Waarom moet ik ster- 18 j. ■tgebouw 20 uur Terreur in 18 j. 'rg 20 uur Big Sam, 14 j. ipgebouw 20 uur De zevende reis nbad. 14 j. cht-stekene Grote schieting bij A. de Jonghe jE ur Kermisschieting bij J. de Kermisschieting, 6 uur Dansen De Lindeboom ntrum 18.30 en 21 uur Het begon cis, 14 j. ERZANDE Willem Teil. Palingschieting wip VGE eld 20 uur Concert Wilhelmina NS in 19.30 uur Concert en ritmische 20 uur Jeugd op drift, 18 j. 14.30 uur Kinderspelen 19 en 21 uur Northwest frontier, 13.30 uur Start 3e int. wieier- Midden-Zeeland GEN bra 19 en 21 uur Northwest fron- j- 19 en 21 uur De bruiden van a, 14 j. BURG uur Marina, a.l. 1 19 en 21.15 uur Goliath en de cn, 14 j. vater 15 uur Uitreiking l.ts.- a's static Breda Nu 1961 kruisdag stratieveld !.15 Aankomst drumband met Kruis-colonnes. Demonstraties Ie colonnes en exercitiedemon- ^an de drumband RKK I ontoonstelling van een aantal 'ijke taken van het Ned. Rode podium Tij] in Breda Nu, musical van taykens podium •30 uur Bonelli kwartet Variété m.m.v. Greetje Kauf- n de Cler. Peter Piekos. The 5 's. The Mounty's. 3 Olympia's, »s en Cor van Veen. 5 uur Bonelli kwartet iar i 20-1 uur Billy Poggemeier li DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 21 JULI 1961 11 De prestaties in het hoogspringen van de Rus Valery Brumel kunnen slechts in meters en centimeters worden uitgedrukt, maar een kleine maand voordat Yoeri Gagarins naamvoorde gehele wereld een begrip werd, had Brumel tijdens een bezoek van drie weken aan Amerika, de Amerikanen een bijkans even harde slag toegebracht als Gagarin. Brumel had toen tijdens wedstrijden driemaal van de, des tijds nog, wereldrecordhouder in het hoogspringen, de Amerikaan John Thomas gewonnen. Een jaar geleden nog leek het, dat de 1 meter 96 metende Thomas niet te ver slaan was. Met het wereldrecord (2.21 meter) en bet wereldrecord op overdekte banen (2.165 meter) op zijn naam vertrok hij als waarschijnlijk wel de grootste troef voor een gouden medaille, in welke tak van sport ook, naar de Olympische spelen in Rome. tick kampioenschappen, sprong Brumel Maar terwijl de Amerikanen hun me daille al aan het tellen waren, die ze nota bene nog niet eens gewonnen had den, bereidde een Russische commissie, bestaande uit trainers in het hoogsprin gen, doktoren en sportdeskundigen. bijna even zo grondig en in het geheim de at leten voor op de Olympische Spelen, als destijds de geleerden de eerste histo rische ruimtevlucht' van Gagarin in de „Wostok". Dat ook de sportcoijimissie succes had met haar pogingen, bleek wel uit het feit. dat Robert Shvlakadze in Rome in het hoogspringen met de gouden me daille ging strijken, terwijl Valery Bru mel op het Olympisch erepodium mocht gaan staan om de zilveren plak in ont vangst te nemen. John Thomas moest zich tevreden stellen met het brons." bij tien gelegenheden hoger dan meter. een sprong van 2.22 meter maakte en daarmee een nieuw wereldrecord (op overdekte banen) op zijn naam liet schrijven. Thomas bleef die dag 14 cm onder de prestatie van Brumel- Deze triomf over de Amerikaan was de kroon op het succesvolle jaar voor de slanke Rus. Want niet alleen verwees Brumel dc Amerikaan naar de tweede plaats, maar de Russische atleet wist zelfs met een sprong van 2.24 meter het wereldrecord, dat nog met £.21 meter officieel op naam van Thomas staat, scherper te stellen. Een maand tevoren had Brumel reeds 2.23 meter gesprongen, maar die pres tatie moet nog als wereldrecord door de I.A.A.F. erkend worden. ,,Toen ik een knaap was, werd ik be schouwd als een bekwame leerling, maar ik was door en door lui als het er op aankwam huiswerk te maken," vertelde Brumel onlangs aan de Russische sport verslaggever Alexei Leontyev. ,,Het ge- volg was. dat mijn rapportcijfers steeds slechter werden. Op een goede dag werd ik door Vladimir Blum, destijds de voor zitter van de plaatselijke Vanguard sportclub, op het matje geroepen, die mij voorhield niet als een zorgeloze vlin der door het leven te fladderen," zei Brumel. Brumel werd op 14 anril 1942 in Tol- buzino, een dorpje in Siberië, geboren. Het gezin Brumel Valery heeft ^nog een oudere zuster, Emilia, en een jon gere broer, Oleg verhuisde naar Lu gansk in de Oekraine. Valery Brumel was toen tien jaar oud. Daar, onder het toeziend oog van Blum en de trainer van Vangaurd. Pyotr Shein, behaalde Vale ry, die toen in zijn vlegeljaren was. zijn eerste succes tijdens schoolwedstriiden als hoogspringer. In 1959 vestigde hij het Russische junioren-record met een. sprong van 2.01 meter. 2.15 Sindsdien zijn de prestaties van Bru mel nog beter geworden. In de zeven maanden, voorafgaande aan de spelen te Rome, zou Valery bijna 1500 trainïngs- sprongen gemaakt hebbnn tussen 1.80 en 2.10 meter. Meer dan 2500 maal sprong hij met speciale gewichten aan zijn li chaam bevestigd over de lat. Zij, die ee diepgaande studie hebben gemaakt van Brumels aanloop van acht passen van in totaal ruim 10.6 meter, en zijn manier zich tussen de sprongen door te ontspannen, ontdekken de troef kaart, die de Russen vóór hebben op de Amerikaan Thomas, namelijk, dat Bru mel geen last heeft van zenuwen. Brumel zal zelden of nooit toekijken als een rivaal aan het hoogspringen is. Tijdens de atletiekwedstrijden op over dekte banen in Amerika, zat de Rus zelfs met zijn rug naar de lat toe, rustig de veters van zijn spikes losmakend, ter wijl Thomas de sprong van zijn leven trachtte te maken. ..Ik geloof, dat het beter is de concurrent bij het springen niet te observeren," zei Brumel toen. Madison Square Garden te New-York, met zijn rook en lawaai, was geheel nieuw voor de Rus. maar in drie wed strijden, inclusief de Amerikaanse atle- Advertentie) Het laatste sprankje hoop van Thomas Vertrouwen, de Rus toch weer in de laatste wedstrijd te verslaan, verdween als sneeuw voor de zon, toen zijn rivaal Zowel Brumel als zijn trainer Dyach- kov zijn van mening, dat hoe groter de snelheid is, waarmee een springer op de lat toeloopt en de snelheid omhoog re gelt, des te hoger hij boven ztfn eigen hoofd kan uitkomen. Aldus een UPI-correspondent uit Mos kou. Tijdens een donderdag in het Belgisch» plaatsje Beervelde gehouden wegwed strijd voor profs is Dick Groene weg op de derde plaats geëindigd. Winnaar werd de Belg Ivan Covent. die de 135 km af legde in 3 uur 17 min. Zijn landgenoot Constant Goossens bezette met 100 me ter achterstand de tweede plaats en Croeneweg kwam als derde binnen op 150 meter achter de winnaar. Jo de Haan eindigde als zesde. Jacques van de Klun- afs tiende°htSte Gn J°°P Van dei Putten tercn'^Ln61?'^'16 Bes(ervelde werd gis- verreden we®wudstrijd voor amateurs eomnfete Z1 1 kilometer. Het is een worden Nederlandse aangelegenheid se- van nn. Geldhof zegevieMe. Leo plaats jf rL eindigde op de tweede vierde en uB,c™ns klasseerde zich als etoe en Broekmans als zesde. Het aantal deelnemers aan de vijfenveertigste internationale vierdaagse afstandsmarsen te Nij megen, van 25 tot en met 28 juli, is dit jaar weer groter dan in 1960. Precies 13.551 personen hebben voor de trajecten ingeschreven en onder deze wandelaars(sters) be vinden zich natuurlijk weer uit zonderlijk veel buitenlanders. Ruim 2700 inschrijvingen zijn van buiten ons land binnengeko men en van dit aantal nemen En geland (1128) en Zwitserland (533) het grootste deel voor hun reke ning. Trouwens: de Vierdaagse gaat in het buitenland steeds meer belangstelling trekken, want dit jaar zal men tijdens de vlaggenparade, welke maandagavond in het Goffertstadion wordt gehouden, niet minder dan achttien volksliederen horen spelen. Wandelaars uit België (45), Canada (67), Duitsland (69), Engeland (1228), Italië (1), Israël (28), Luxemburg (37), Lybië (1), Nieuw-Zeeland (1), Noorwegen (11), Pakistan (2), Verenig de Staten (13) en Zwitserland (533) zijn weer present. Maar dit jaar komt een groep dames, welke opgeleid worden voor agente, uit West-Afrika naar Nijmegen. De Lon- aense politieagente Lusher heeft daar voor gezorgd. Enige maanden geleden werd zij overgeplaatst naar Sierra Leo ne, om aldaar de politie-opleiding voor dames te organiseren. Ondanks dat wil de zij toch dit jaar, voor de tiende maal. aan de Vierdaagse te Nijmegen deelnemen. Op welke wijze kon zij dat beter doen dan aan het hoofd van een groep, uit Sierra Leone Dat is niet ge makkelijk gegaan, maar nu heeft miss Lusher het toch voor elkaar. Zij komt met 12 deelneemsters naar de Keizer Karelstad. De Vierdaagse heeft in de loop der ja ren reeds verschillende malen duidelijk liet bewijs geleverd.' dat tijdens de mar sen geestelijke banden en banden van vriendschap tot stand komen. Ieder jaar opnieuw treffen duizenden elkaar tij dens de vele wandeluren welke rond Nij megen worden doorgebracht: Nederlan ders en buitenlanders. Juist die sfeer, welke dan ontstaat, zoigt er voor dat dit wandelevenement !n *}et, buitenland steeds groter bekend heid krijgt. Zodoende hebben dit jaar Ün riiïTff Spanjaarden ingeschreven ?09A Ha 1 V00r het eerSt na lJijH "e Spanjaarden weer present zijn. Het zal in de nabije toekomst mogelijk zijn 350.000 in plaats van 250.000 Zweedse kronen te winnen in de door de Zweedse staat be heerde voetbalpool. Aangenomen word, dat dit besluit Is genomen, omdat zoveel Zweden aan Engelse voetbalpools meedoen, waarin zijn grotere bedragen kunnen winnen dan in de Zweedse voetbalpool. Klaarblijkelijk rijn de Zweedse autori teiten van mening, dat het beter is deze inzetten in liet eigen land le houden. Andere jaren zijn altijd wel een aantal burgers uit Noorwegen in het wandel legioen van majoor Breunese te ontdek ken. maar tijdens de Vierdaagse van dit jaar zijn er ook Noorse militairen aan wezig, evenals Fransen, die voor het laatst in 1954 te Nijmegen aan de start verschenen. Het aantal militaire deelnemers is trouwens dit jaar groter dan voohreen. lp totaal zullen 8414 militairen zich da gelijks bij de startbureaus komen mel den. terwijl het aantal burgers „slechts" 5137 bedraagt. Het is evenwel een verheugend ver schijnsel dat de deelname van de jeugd groter is dan voorheen. Het aantal van 1960 (1421) is dit jaar met 130 over schreden en onder deze jeugdige wan delaars (tussen de veertien en achttien jaar) bevinden zich ook weer verschei dene buitenlanders, ja zelfs groepen. Zwitserland komt o.a. voor het eerst met groep padvindsters en ook in het Noorse contingent zijn verscheidene jon ge knapen te vinden. Het imposante wandelgebeuren staat thans voor de deur. Deelnemers, die honderden, ja zelfs duizenden kilometers moeten afleggen voordat zij in Nijme gen hun dikwijls zware kilometers wan delend mogen afleggen, zijn reeds on derweg. Nog een paar dagen en dan kan het feest beginnen. Europa, Azië, Afrika en Amerika zul len dan tezamen „vechten" tegen de na tuurelementen en de vreugde beleven, welke iedere Vierdaagse opnieuw brengt. En zeker dit jaar nu majoor Breunese als parool heeft gesteld: binding. Zaterdag 29 juli a.s. zullen in het zwembad „Het Ei" te Breda voor de eerste maal in de geschie denis Nederlandse kampioenschap pen worden verzwommen. Het be treft hier de 1500 m, waarvoor alle topfiguren uit de Nederlandse zwemwereld, zowel dames als he ren, aan de start zullen ver schijnen. Bij de dames hebben o.a. ingeschre ven' Corrie Schimmel van 't Gooi. kam pioen 1960; Marian Heemskerk, voor heen van de Robben, nu KNZB, 2e op de vlinderslag bij de Olympische Spelen te Rome 1960; Tineke Lagerberg, Naar- den, 3e op de 400 m vrije slag, eveneens te Rome 1960: Ineke Tiggelaar van de Robben, die als sterk favoriet is getipt voor de titel, en ook nog Judith de Nfjs van de Robben. Bij de heren nemen o.m. deel: Joh. Böntekoe. HPC, kampioen 1960. en ook dit jaar weer favoriet; André Hermsen. D. v. d Linden. Zwemlust; Jim Richards, Dolfijn; Joop de Witte. AZC Apeldoorn en last but not least Hans van Hemert van Surae. De wedstrijden beginnen om vier uur s Avonds zullen op het terrein van Nu- oreda de prijzen worden uitgereikt. tP.®. kwalificatiewedstrijden tus- talle °,n, Israël van het toernooi om de wereldbeker zal de eerste wed strijd op 15 okt. in Tel Aviv worden gespeeld; de return wedstrijd is vast gesteld op 4 nov. te Turijn. (Van onze verslaggever) Doven het noordelijk en wes- i')*-* telijk deel van de Noordzee woedt een zware storm tussen noordwest en noord. Het storm- veld breidt zich verder uit over het zuidelijk en oostelijk deel van de Noordzee. Verwacht mag wor den, dat de storm de gehele nacht zal voortduren en in verband daar mee werden vanmiddag om half zes de groepen Rotterdam, Wil lemstad en Bergen op Zoom ge waarschuwd voor gevaarlijk hoog water". Noch de nieuwslezer die dit be richt op zaterdagmiddag 31 janua ri 1953 voorlas, noch een van de miljoenen die naar de nieuwsuit zending van zes uur hebben ge luisterd bevroedden, hoe catastro faal de gevolgen van deze storm voor ons land zouden zijn. Dat be greep men, toen het de volgende morgen licht werd. Toen 153.000 hectaren land zee waren gewor den. Dat begreep men nog beter, toen de doden waren geteld: 1835 mannen, vrouwen en kinderen kwamen om in de golven. „Een woord van medeleven met de na bestaanden en een herdenking van de velen, die het slachtoffer wer den, hoort in dit stormvloedver slag thuis", aldus de directeur-ge neraal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris in het verslag van de St. Ignatiusvloed dat thans, zoals wij al kort hebben gemeld, bij de Staatsdrukkerij is verschenen. Het 714 bladzijden tellende relaas, sa mengesteld door de deskundigen van de Rijkswaterstaat en het Koninklijk Ne derlands Meteorologisch Instituut, is een ijskoude opsomming der feiten. Men vindt er eon gedetailleerde beschrijving van het ontstaan en ver loop van de rampzalige storm, van de hoge vloed van die nacht, van de wa terkeringen, het doorbreken der dijken en van het herstel. Niets lijkt vergeten in dit verslag van de stormvloed van 1953, dat spoedig in de archieven even bestoft zal zijn als de acht andere verslagen die de Rijkswaterstaat heeft geschreven van vroegere stormrampen. Men heeft alle gegevens hier beschreven voor het nage slacht. Het Is geen reportage, geen ro man van het leed en het verdriet van mensen, maar een technisch exposé over dingen over de wind, over de zee en (Je dijken. Hetgeen overigens niet zeggen wil dat er geen mensen in voorkomen. Een voor beeld is deze koele passage: „Water schapsbesturen, waterstaatsambtenaren en burgemeesters begonnen toen echter reeds de bevolking te waarschuwen, in het bijzonder de eenzame bewoners bui ten de wooncentra.Dikwijls kon voor de waarschuwing van de telefoon ge bruik worden gemaakt. Op plaatsen waar het telefoonnet nog niet geautoma tiseerd was, hebben vele kantoorhouders van de P.T.T. uitstekend meegeholpen door hun handcentrales buiten de offi- Advertentie' Vrije Zaterdag vrije kleding! cieel daarvoor vastgestelde uren te blij ven bedienen. Sommigen van hen zijn zelfs met waarschuwen doorgegaan tot zij door het instromende water gedwon gen waren te vluchten of de contacten van de installaties onder water kwamen te staan, waardoor het telefoonverkeer werd uitgeschakeld." Men vindt in het lijvige boek tussen weerkaarten, tekeningen, foto's, statistie ken en grafieken meer van dit soort constateringen van menselijke heldhaf tigheid. Wat er in die nacht precies is gebeurd, is niet duidelijk. Wel stelt het KNMI vast dat de wind ongeveer loodrecht op de kust stond; dat hij het krachtigst was, toen de stormvloed passeerde; dat het ondiepe bankgebied in het zuidelijk deel der Noordzee wellicht een relatief grote rol heeft gespeeld. Maar wat er precies met de dijken is gebeurd, heeft niemand goed gezien. Om middernacht waren nog geen be schadigingen te constateren, lezen we in het verslag. Hieruit volgt dat het gehele proces der vernieling zich in hoofdzaak heeft afgespeeld in een tijdsspanne van cir^a zes uren, en we] geheel tijdens de duisternis. Het is derhalve begrijpelijk dat nauwkeurige en volledige waarne mingen van hetgeen zich in de ramp nacht heeft afgespeeld slechts sporadisch voorkomen. Vooreerst kon men nauwe lijks zien wat er gebeurde. Kunstverlich- ting (koplampen van auto's, zoeklichten, petroleumlampen, zaklantaarns enz.) maakte het mogelijk plaatselijk en voor korte tijd een detail aan het licht te brengen, maar het geheel bleef verbor gen. Voorzover kon worden nagegaan, aldus het verslag, bestaat er dan ook geen enkele foto van de werking van de zee op de dijken tijdens de vernieling van deze laatste Er zijn dijken doorge broken, zonder dat er iemand aanwezig was. Het technisch personeel van water schappen en polders had de handen vol aan het reddingswerk. „Het kwam echter voor, en voor een dergelijke plichtsbe trachting moet men de grootste bewon dering hebben, dat opzichters van een polder toch nog gelegenheid hebben ge vonden nauwkeurige waarnemingen te doen, bijvoorbeeld een gesloten serie van peilschaalwaarnemingen". De omvang van de schade was zo enorm, zeggen de verslaggevers op een andere plaats, dat het ondoenlijk was deze volledig te beschrijven en te docu- Sport-Pantalons jeans, Winchester, gabardine WILKING'S WARENHUIS HULST De 22-jarige receptioniste van een hotel te Dover. Rosemary Ge orge, zal in de annalen van de sportboeken worden vermeld als eerste Engelse zwemster, die er in geslaagd is het Kanaal van Enge land naar Frankrijk over te zwem men. Van de ruim honderd zwemmers en zwemsters, die sinds de instelling van deze zwem-Kanaaltocht (aan het einde van de vorige eeuw) de tocht volbrach ten, is het merendeel aan de Franse kust te water gegaan en naar Engeland gezwommen. Rosemary ging woensdag om tien mi nuten voor half vijf in de ochtend aan het Shakespeare-strandbad te Dover te water. Na een uitputtende, strijd tegen het wafer endestr omingen, zette zij 21 uur en 35 minuten later, twee mijl ten noorden van Boulogne, voet op Franse bodem. Dc eerste vrouw, die het gelukte van Engeland naar Frankrijk te zwemmen was de Amerikaanse Florence Chad- wick. die er in 1951 16 uur cn 22 minu ten over deed; zij herhaalde deze pres tatie in 1953 en 1955. Donderdagmiddag werden in de Leidse Hout te Leiden de wed strijden om de Nederlandse mili taire atletiektitels gehouden. De prestaties waren van matig ge halte, wat mede te wijten was aan het slechte weer. Er stond een flinke wind en het regende bijna doorlopend, zodat de baan vrij zwaar was. De landmacht-atleet Fred Moerman boekte een dubbele overwinning. Bij het verspringen eiste htf met een sprong van 6.95 meter de titel voor zich op en met een tijd van 22.5 sec. toonde hij zich voorts op de 200 m de snelste. Jon kers en Kunen zegevierden op de lange afstandnummers. Kampioen op de verschillende num mers werden 100 meter: J van 't Hof( Landmacht» 11.0 sec. 200 meter: F. Moerman (Land macht) 22.5 sec. 400 meter: J. A. Nijsten (Landmacht) 50.3 sec. 800 meter: H. Snep vangers (Landmacht) 1.56.5 1500 meter: A. Jonkers (Luchtmacht) 4.09.1 5000 me ter; F. Kunen (Landmacht) 14.57.8 4 x 100 m estafette: Landmacht 45.1 sec 400 m horden: J. C. Houthuis (Landmacht' 57.8 sec. hinkstapspringen: S. Oppe (Ma rine) 13.30 meter hoogspringen: P. Kos ter (Landmacht) 1.75 meter verspringen: F. Moerman (Landmacht) 6.95 meter polsstokhoogspringen: Ch. N. Gelens (Luchtmacht) £50 meter kogelstoten: P van der Ven (Luchtmacht) 13.41 meter discuswerpen: G. Verhalle (Marine) 44.79 meter speerwerpen: W. Versteeg (Luchtmacht) 52.70 meter. menteren. Men heeft een keuze gedaan uit het feitenmateriaal en naar die gege vens gezocht die mogelijk het nageslacht zullen interesseren. Ondanks de moeilijkheden is men er toch in geslaagd een beeld te ontwerpen van de normale gang van zaken bij de vernieling van een zeedijk. Het begint met een regelmatige overslag van de uitlopers der hoogste golven. Dit neemt in een volgende fase sterk toe, zodat ook de binnenkant van de dijk vrijwel voort durend met water is bedekt. Het slaat de grashalmen plat, schuurt en woelt in de onbedekte delen van het talud tussen de graspollen en verweekt na enige tijd de kruin en het binnentalud. Een aan merkelijke hoeveelheid van dit overspoe lende water schijnt in het dijklichaam opgenomen te worden, dat daardoor zijn vastheid verliest. Er treden langsscheu- ren op en de buitenste lagen schuiven af. „Van een dijk. bestaande uit een zand- kern met kleibekleding wordt bericht, dat het water door de klei in het zand drong en dat het aldus met water ver zadigde zand vloeibaar uit de teen van het binnenbeloop liep, terwijl de kleilaag- loodrecht naar beneden zakte als een ballon, welke langzaam leeliep." In ie der geval is gebleken dat de dijkafbraak steeds aan de landzijde van de dijk be gint. en veroorzaakt wordt door over spoelend water. Rijkswaterstaat doet dan het verslag van de inundatie van elk der honderden overstroomde polders. Uiteraard gaat men uitvoerig in op de hulpverlening en het dijkherstel. De landmacht zette 12.000 soldaten in, de marine 1000 man en veel materieel, de luchtmacht 1450 man. Voorts verschenen er Belgische militairen, Canadese en Franse genie troepen, Deense vliegtuigen en rubberbo ten, Amerikaanse, Engelse, Zweedse sol daten. Van overal is de hulp gekomen. Uitvoerig worden ook de werkmethoden besproken ën de ervaringen die men er mee opdeed bij het herstel. Een technisch verslag met hier en daar, haast nillens willens, een menselij ke noot dat is dit grote en grootse Op een bestuursvergadering van de Hero-sportvereniging-Breda, die werd gehouden naar aanleiding van de degra datie van het eerste elftal uit de KNVB naar de afdeling Brabant, werd in prin cipe besloten om de vereniging te hand haven. Of dit ook in praktijk zal kunnen wor den gebracht hangt, zo verneWn wij, af van verschillende omstandigheden, zoals aanwijzing terrein, opvolging bestuurs leden e.d. De besturen van Sportclub Enschede en PSV hebben donderdagavond vol ledige overeenstemming bereikt over de transfer van de voorhoedespeler Pierre Kerkhoffs naar de ere-divisie- club uit Eindhoven. Over de hoogte van de transfersom wenste men zich niet uit te laten. Manchester City, dat voor de verkoop van Dennis Law aan Torino (Italië) on geveer een miljoen gulden ontving, is op het ogenblik betrokken bij enkele op zienbarende transfers in Groot-Brittan- nië. In het begin van deze week werd de talentvolle Peter Dobing van Blackburn Rovers aangetrokken voor ruim 350.000 gulden! En donderdag werd kanthall Bobby Kennedy aangekocht voor het Schotse Kilmarnock voor nog 100.000 gulden méér. Dit zijn de hoogste bedragen die ooit bij een transfer tussen twee clubs in Groot-Brittannië werden neergeteld. Dc ruim 40-jarige aanvoerder van de ere-divisieclub VVV, Gijs Nass, heeft donderdag: aan het VVV.bestuur meege deeld 7.yn voetbal loophaan te willen be ëindigen. Nass heeft 25 jaar in het eerste elf tal de kleuren van dc Vcnlose club ver dedigd. waarvan ruim 15 jaar als aan voerder. Hij speelde meer dan 650 wed strijden in het eerste team. Ter gelegen heid van het gouden jubileum van de afdeling Limburg van de KNVB werd hij als enige speler in Limburg tot lid van verdienste van de afdeling be- noemd. Zaterdagavond a.s. zal Nass zijn af- scheidswedstrijd spelen tegen FC'Gren- chen. de ontmoeting voor de in tertoto- competitie in de Kraal te Venlo. Een rijtje huizen op het overstroom de Duiveland. De bewoners hadden zich in veiligheid gebracht op de zol ders. verslag van de St.-Ignatiusvloed, waarbij Zeeland 873 slachtoffers betreurt, Zuid- Holland 686, Noordbrabant 254 en overig Nederland 22. Ongeveer 72.000 mensen zijn uit het zuidwestelijk rampgebied ge- evacueerd. De totale in geld waardeèr- bare schade is geraamd op anderhalf miljard gulden. „Dit nooit méér", schrijft ir. Maris in zijn voorwoord, dat staat afgedrukt naast de Deltawet van 8 mei 1958. De dijken, die te laag waren, worden nu krachtens deze wet op veilige hoogte gebracht. (Advertentie) Bauknecht koelkasten1 Grote bergruimte en regelbare koeling In het diepvriesvak (ffa uknecht i Imp. N.V. Mentor - Apeldoorn GOES, 20 juli. WZB. Export- en Industrieveiling: Yellow Transp. KL. I 75-85 83, 65-75 74-75, 60-65 61. 55-65 52-54, 2d 24-27. KL. II 75-85 78 65-75 71. 60-65 54, 55-65 49-55. Dubb. pr. bonen 1 98-100, 2 92-93. Zure morellen 1 131. 2 126. 3 33. Zwarte bessen 2 129-139, 3 65. Rode bes sen 3 38. Duitse zure 2 49-51. 3 47. Fram bozen 1 146-167. 2 136. Gewone veiling: Yellow Transp. KL. I 65-75 72, 60-65 58- 60. KL. II 75-85 76, 65-75 64-70. 55-65 45-50. Stark Earliest KL. I 70-75 100-108.. 55-65 61-90, 2d 33-41. Close KL. I 70-80 58. 60-70 47. Oomskinderen KL. I 50-55 80-95, 45-55 60-70. 2d 38-50. Yellow Transp. grof 45-57. fijn 26-38, kroet 17-24 Stark Earliest grof 62. fijn 40. Oomskin deren grof 46. fijn 31-34. Kruisbessen 2 50-64. Rode bessen 1 52. 2 51. Tollenaars 1 44-45, 2 34-56. grof 42-47. Earley Laxton 1 110-141, 2 60-90. grof 79-123. fabriek 26-84. Verpakt fruit: Stark Earliest KL. 1 65-70 116-121. 60-65 123-124. Per doos: Rode bessen 1 32. Bramen 1 46, 2 34-42. KAPELLE, 20 juli. Frambozen in krat ten 1 143-168, 2 143. rode bessen A 87-88. 1 71-75, 2 42-53. 3 30. Duitse zure 2 47. zwarte bessen 1 142, 2 138. 3 78. dubbele prins, bonen 1 104-106. 2 96-97, Yellow Transp. 1 75-85 86, 1 70-75 83. 1 65-75 74- 76. 1 60-65 59-60, 1 55-65 54-55, 1 55-60 43. 2 75-85 83, 2 70-75 78, 2 65-75 72-74. 2 60-65 55, 2 55-65 48-49. 2 55-60 39. 2d 24-36, 3 grof 51-52, 3 fijn 16-25, kroet 9-13, val 9-14, Stark Earliest 1 65-70 108-110. 1 60-65 84-94. 1 55-60 71, 2d 34- 48, kroet 15, Oomskinderenpeer 1 50-55 78-84. 1 45-50 62-68. 1 45-55 77-79, 2d 38-51, 3 grof 54, 3 fijn 20-37. Verpakt fruit: Close 1 75-80 68. 1 70-75 72, 1 65-70 70, 1 60-65 65, rode bessen per doos 1 32, 2 27, bramen per doos 1 32-39, 2 27-32, Loganbessen per doos 1 34-37. 2 30, kruisbessen per doos 1 20, idem per kg 1 45-76, 2 35, witte bessen per doos 1-2 27. Pruimen: Early Laxton 1 100-139, 2 61-84, grof 71-93, fabr. 25-71. Oranje- pruimen 1 53-55. 2 34. Tollenaars 1 54-63, 2 31-47, Occulanen 1 37, Czar 1 141, 2 58. gesch. pruimen 26-60. MIDDELBURG, 19 juli 1961. Bintjes bonken 21,80, grote 21.70, drieling 5,70. Doré bonken 20. grote 17, drieling 10. Eerstelingen bonken 22.50, grote 16.00 17.70. drieling 6,00—9,70. kriel 2.50. Fruit Tomaten A I 77. A II 79—89 B I 84. B II 83. C I 62—78. C II 67—79 Ogen- meloen 40—94. Netmeloen 60—116. Ananasmeloen 106—125. Rode bessen 68 —93. Frambozen, per doosje 48—56. Kersen 126142. Frankenthaler 240 251. Yellow Transparant 65-75 73, 65-70 51—74, 60-65 58—64, 55-65 43—66, 55-60 43. II D 38, III grof 47—64, III fijn 35— 37. kroet 1833. Kruisbessen 5580. Pruimen kg 71—125. Pruimen per stuk 318. Perziken per stuk 6—41. Groenten: Sla 416. Bloemkool 4 per kist 5487. 6 per kist 30—79, 8 per kist 22—62, 10 lier kist 1936. Komkommers wit A 1831, B lt>26, C 1114, groen A 16 29. B 12—25. C 11—14. Sav. kool 21—34. Spitskool 3336. Spinazie 4254. Andijvie 7—14. Rabarber 4—12. Postelein 36—48. Bospecn 2659. Boskroten 1114. Was- pecn 41—66. Prei 46—57. Zilveruien 45 —47. Dubb. prinsessenbonen 68—100. Snijbonen 86—167. Rode kool 12—15. Dubbele bonen enkel aanvoeren in groentekisten 15 kg netto. Konstanz 423 11: Rheinfelden 343 (+19); Ottenheim 422 6); Straats burg 367 (onv.); Maxau 546 11); Plochingen 127 (+7); Mannheim 395 (+6); Steinbaeh 156 (+6); Mainz 362 1); Bingen 258 2); Kaub 2.91 1); Trier 178 16); Koblenz 288 2)' Keulen 284 9); Ruhrort 486 21); Lobith 1089 211 Nijmegen 862 20)' Arnhem 882 <4 16); Eefde IJssel 405 ü„20); Devcntcr 308 23): Monsin 5560 (onv.); Visé 4962 2); Borgharen 3917 (+4); Belfcld 1112 (+12); Grav» beneden de sluis 513 8).

de Stem | 1961 | | pagina 3