120 62 64 Basis is een belegerde vesting Reeds honderd doden in Bizerta om wrijfwas n»2 bus YLID0 :enverdelger ent Bundeswehr herdenkt de opstand van 20 juli '44 Katanga bereid hulp in Moskou te vragen Spijtoptantenmotie door mr. Beerman genegeerd REIS NAAR KINDEREN-EMIGRANTEN KEER OP KEER UITGESTELD Tunesië' wendt zich tot de Veiligheidsraad Indiase astrologen zien een ramptijd naderen Fransen tot conferentie bereid DE „WOSTOK" ALS FILMSTER WEDSTRIJD IN HOUTZAGEN India wil de kernstop in V.N. brengen Vlieg erin met n boek KNAKWORST CAFE NOIR ANANAS ZO-KLAAR PUDDING 2 pakjes van 76 IDENIER ing en 100% kwaliteit ct van deze aanbieding ij uw Erdal-leverancier dagblad voor zeeland Arabische Liga laat Koeweit als lid toe Geprikkeld Führer-ced was niet bindend Sb aSSJ onlusten in Zuid-Rhode- fS l' WaJ" de komendc dagen Uitval Climax bereikt in februari 62 Af en toe zon J Rijkevan Esch bleek doodarm Moboetoe als sterke man Topgesprek over Berlijn mogelijk Nasoetion kuurt in Zwarte Woud Niet meer 4000 dan visa Zaterdag begrafenis van mgr. Op de Coul In Engeland: Hartkwalen eisen vele mensenlevens Berichtje kost Loudens blad f 1 miljoen I U I 101e JAARGANG Kampeerproviand, extra voordelig! 8 'stuks! blik 200 gram van 135 nu -10% pakje van 65 halve sch. blikje van 67 nu -10% nu -10% geldig von 20 t/m 26 juli eau! jldenler, drogist, warenhuis enz.) No. 23730 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 VRIJDAG 21JULI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per. week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 260~ OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893, lol produktdus gotdj Z m De Franse basis Bizerta in Tunesië is sinds gisterenmorgen ver anderd in een belegerde vesting. De blokkade over land door opge zweepte Tunesische militairen is van karakter veranderd en herhaal delijk hebben Tunesische eenheden geprobeerd om onder dekking van vrouwen en kinderen de basis binnen te dringen. Verbitterde gevech ten zijn hiervan het gevolg geweest en volgens Franse schattingen zijn er aan de Tunesische kant ongeveer honderd doden gevallen. Het hevigst woedde de strijd bij de ingangen van het Franse wapen arsenaal in Sidi Abdallah, aan de oever van het meer van Bizerta. Het vliegveld Sidi Ahmed lag onder vuur van Tunesische mortieren. Tune sië heeft de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk verbroken en een klacht bij de Veiligheidsraad van de Ver. Naties ingediend. De Arabische Liga heeft donderdag avond besloten Koeweit als lid toe te laten. De Iraakse vertegenwoordiger in de vergadering is weggelopen, omdat hij meent, dat de Liga „meeloopt met het Imperialisme" bij de behandeling van de aanvraag voor lidmaatschap van de liga door Koeweit. Officiële Franse verklaringen wijzen herhaaldelijk op de chronologische volg orde van de gebeurtenissen, die uitwij zen dat de Fransen in Noord-Afrika overduidelijk aan provocatie door Bour- guiba c.s. blootstaan. Daarbij wordt ge zegd, dat Bourguiba's gedrag alleen maar te verklaren is, als men zijn am bities om een soort woordvoerder voor geheel Noord-Afrika te worden, onder kent. Hij overschreeuwt letterlijk de Al gerijnse en Marokkaanse leiders. Desalniettemin heeft de regering in Parijs aangeboden met Bourguiba aan e conferentietafel plaats te nemen, mits *er eerst een sfeer van ontspanning in Tunesië zal zijn ingetreden. De Fransen in de belegerde vesting Bizerta zijn tot het uiterste geprikkeld. Gisteren is in West-Duitsland de op stand van een groep politici en officie ren tegen Adolf Hitler herdacht. Deze verkiezingen worden gehouden. De zwar tte bevolking vreest dat zij bij deze ver- |fcom'ei?en voldoende aan bod zal RUDI HORNECKER, de bekende ci neast die diverse uitstekende documen taires op zijn naam heeft staan is op 59-jange leeftijd overleden. P HET PERSONEEL dat op London Air- port voor het onderhoud van de vlieg tuigen zorgt en twee weken geleden fn staking ging, werkt sinds gisterenavond EERSTE waterleiding met gefluori deerd drinkwater bevindt zich on Goè roe-Overflakkee. De kunstmatige verhol ging van het fluorgehalte van het drink water voorkomt tandbederf. j HET ERNSTIGE spoorwegongeval tp p Gcldrop, dat op 22 februari van dit jaar gebeurde, zal door de spoorwegongeval- lenraad worden onderzocht. Het onder- h zoek begint op 4 september in Den I Bosch. IN DE ANDES heeft men het wrak ge vonden van een Amerikaans vracht vliegtuig, dat hier op 17 mei is neerge stort. Vier mannen, die alles wat van hun gading was uit het wrak hadden geroofd, zijn aangehouden. DE MAN die bekend heeft in 1937 een j schoolgebouw in Texas (V.S.) te hebben I opgeblazen, heeft deze bekentenis weer ingetrokken. Hij wilde alleen maar in teressant doen. opstand vond haar hoogtepunt in een bomaanslag op de Führer, op 20 juli 1944. De overigens mislukte moordaanslag werd op een afschuwelijke wijze gewro ken. Duizenden Duitsers, die in de rijen van de Duitse oppositie hadden gestaan, werden letterlijk als slachtvee vermoord of naar concentratiekampen gezonden. Sinds de dag van de aanslag is in Duitsland de vraag actueel gebleven of de hoge officieren hun eed Van trouw aan de Führer mochten schenden, zelfs nadat zij wisten dat Hitier Europa in een hel herschapen had. Gisteren, op de dag dat de opstand werd herdacht, is er weer over dit the ma gesproken in talloze officiële rede voeringen. De inspecteur-generaal van de Bundeswehr heeft gisteren in de vorm van een dagorder de Westduitse strijd krachten duidelijk gemaakt, dat de man nen van de 20e juli het recht hadden hun eed van trouw te schenden, omdat zij handelden met het recht van mensen die het kwaad bestrijden. De inspecteur- generaal stelde de mannen van de 20e juli ten voorbeeld aan de nieuwe West duitse &rijdkrachten van wie ook wordt gevraagd dat zij slechts gehoorzamen in overeenstemming met hun geweten. Vijf Westduitse garnizoenen zullen wor den genoemd naar de leiders van de re volte die door de nazi's op afschuwelijke wijze zijn omgebracht. Volgens onbevestigde berichten zijn er nieuwe luchtraids uitgevoerd op Tunesi sche stellingen. Radio Tunis meldde, dat de Fransen alle wapens van de moder ne oorlog, napalmbommen, raketwapens e.d., hadden ingezet, maar in Parys werd dit heftig ontkend. In de stad Bizerta is de toestand uiter mate explosief. Hier wonen duizenden Tunesiërs, die wel eens een vijfde colon ne zouden kunnen gaan vormen. Giste ren bepaalden zij zich tot stakingen en demonstraties, hoewel velen ook hiel pen bij de aanval op het wapenarsenaal. Het tragische van de strijd om Bizerta is, dat bij herhaling het leven van de burgers in gevaar wordt gebracht, door dat zij in hun tot hysterie ontaardende geestdrift voor de nationale zaak, als schild voor de Tunesische troepen wil len dienen. Bij een geslaagde uitval uit de ba sis, waarbij vliegtuigen ter ondersteu ning werden ingezet, maakten de Fran sen vijftig gevangenen. Het waren me rendeels vrouwen en kinderen. De regering van Marokko en de voor lopige Algerijnse regering hebben hun solidariteit met de Tunesische acties tegen de Fransen betuigd. Algerië heeft zelfs troepen aangeboden. De Amerikaanse regering heeft beroep op de strijdende partijen ge daan om onverwijld het vuren te staken, aangezien vooral in Noord- Afrika vrede dringend nodig is. Intussen is in de huidige, explosieve atmosfeer de Frans-Algerijnse confe rentie weer op gang gebracht. Resulta ten zijn er nog niet geboekt en de naam Bizerta schijnt zelfs niet gevallen te zijn. De voorzitter van de Veiligheids raad heeft meegedeeld dat de raad vandaag bijeen zal komen om de kwestie Bizerta te bespreken. India is het land van de grote astrologen. Zij werken daar al sinds onheugelijke tijden in het verborgene en spreken hun orakel taal immer tegen ingewijden. Maar gisteren hebben twintig van de beroemdste sterrenwichelaars een persconferentie georganiseerd. De reden van dit eerste publieke op- treden was, dat er onheilspellende teke nen in het heelal zijn waargenomen. In begin februari van het volgend jaar zul len de zon, de maan, Mars, Mercurius. Jupiter, Venus, Saturnus en (het ten onzent onbekende) sterrenbeeld de Dra- kestaart samenkomen in een bepaalde combinatie. De Indiase astrologen noe men die combinatie „de onheiligste". Zij leiden hieruit af dat de wereld met grote spoed een periode van ernstige rampen nadert, die hun climax zullen bereiken op de dag dat de genoemde planeten elkaar beïnvloeden. Het zal wel iswaar geen dag des oordeels zijn, maar wel zullen er overstromingen, aardbe vingen, epidemieën, hongersnoden, bur geroorlog en talrijke andere vormen van chaos optreden. De astrologen belegden hun persoon- terentie, teneinde de wereld te waar schuwen. Goedgelovige lieden veronderstellen natuurlijk onmiddellijk dat een rampza lige wolkbreuk boven de Amerikaanse staat Virginia en een aardbeving die gis teren uit Athene werd gemeld, de eerste tekenen van naderend onheil zijn. Edoch, deze beide rampen waren reeds door meteorologen en vulcanologen voorspeld, zodat de planeten voorshands vrijuit gaan. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: Wisselend bewolkt en plaatselijk en- t kcle buien. Zwakke tot matige, aan t de kust matige tot vrij krachtige J noordwestelijke wind. Ongeveer de- zelfde temperaturen als gisteren of t iets hogere. J Vandaag: zon onder 20.47 uur, maan i op 13.48 uur. i J Moreen: /.on op 4.47 uur, maan on- J i der 0.28 uur. (Van onze verslaggever) Hoge verwachtingen werden gekoes terd van een grafvondst, die het vorig jaar in Esch werd gedaan, vlak naast het graf dat vanwege de rijkdom aan voorwerpen al spoedig de historie in ging als „het graf van de rjjke dame". dacht te doen te hebben met et giaf van haar heer-gemaal en het nogmmeernsrheSïnd dat dlt graf weliicht Wer,schat'ten zou opleveren. En daar is dan o.l.v. prof Boeaers van de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek begonnen met de Spi® g en ontgraving van het graf intSl sen is deze ontgraving vSltooid De mannen van de wetenschap ziin dame teleurgesteld. Want de vermoede Hik! heer is gebleken een doodarme bloed te zijn geweest, die van zijn familie niet veel meer mee kreeg op zijn reis naar de eeuwigheid dan een paar kommetjes Meer heeft de opening van het intussen beroemd geworden graf niet opgeleverd. De verwachtingen zijn dus te hoog ge: spannen geweest. Intussen is het over brengen van de grafvondst een waarde vol experiment geweest, dat vermoede lijk echter wel niet zal worden herhaald indien tevoren niet vaststaat dat een be paalde grafvondst alle moeiten en kos ten rechtvaardigt. De top-houthakkers van Duitsland hebben elkaar ontmoet in Zwiesel, waar de houthakkers olympiade" is gehouden. De gouden medaille voor de strijd met de tweemans trekzaag werd gewonnen door het team Franz Pfeijer (L) en Adolf Tascherl, die in recordtijd yen plak van een meter- dikke stam afzaagden, waarbij het zaagsel in dikke wolken boven het strijdtoneel hing. De Katangese minister van Binnen landse Zaken, Moenongo, heeft gisteren namens de regering verklaard, dat, ,,als de toekomst van ons land het vereist wij en onze Kongolese broeders de hulp van Sovjet-Rusland zullen inroepen". Hij deelde mee dat Katanga „zo spoe dig mogelijk'' een delegatie naar Stan- leystad wil zenden voor besprekingen met Antoine Gizenga, de leider van het pro-Loemoembistische regime. Moenongo zei verder, dat de Verenig de Naties ,,ten koste van alles" een op lossing van de Kongolese crisis willen vinden zonder met de nationale ver langens van de verschillende bevolkings groepen in het land rekening te hou den. Moenongo verweet de Belgen hun vroe gere kolonie met te weinig vooruitzicht onafhankelijkheid verleend te hebben, zodat de Belgen verantwoordelijk zijn voor het lijden van de Kongolezen. Het hoofd van het Kongolese leger, generaal Moboetoe, heeft inmiddels ge zegd dat de Katangese gendarmerie heeft opgehouden te bestaan als onafhankelij ke eenheid en onder zijn persoonlijk be vel gebracht is als onderdeel van het nationale Kongolese leger. Hij las een overeenkomst voor, die hij met Tsjombe heeft gesloten. De voor naamste punten hiervan zijn: De regering van Katanga drukt de wens uit met de rest van Kongo samen te werken; de luchtmacht van Katanga zal de kerh vormen van een verenigde luchtmacht. Moboetoe antwoordde op vragen dat er momenteel 634 buitenlandse technici in Katanga werken, over wier lot hij zal beslissen. Hieronder zijn 250 officie ren, meest Belgen. De overeenkomst is gesloten op een tijdstip waarop Tsjombe politieke sa menwerking met de centrale regering weigerde. De Engelse premier Harold Mac- Millan heeft in het Lagerhuis ver klaard, dat zijn regering zal toe stemmen in een topgesprek inzake West-Berlijn, indien de Sovjet- Unie toegeeft dat het Westen be- paalde rechten in de vrije stad achter het ijzeren gordijn heeft. MacMillan zei verder dat de Verenigde Staten en Frankrijk „momenteel in schrif telijk contact staan met de Russische regering over Duitsland en Berlijn". De invloed van de verscherpte controle op het reizigersverkeer van Oost- naar West-Duitsland is duidelijk merkbaar, maar toch arriveren er nog velen uit <^e Oostzone in het Westen. Tot de vluchtelingen behoort ook Peter Probst, de 22-jarige zoon van de Oost- duitse onderminister van Posterijen. Voorts arriveerde geheel in uniform een 20-jarige Oostduitse cavalerie- soldaat. Elke dag worden 1000 vluchtelingen uit de zes stampvolle kampen naar West- Duitsland gevlogen, om in Berlijn ruimte te maken voor nieuwe vluchtelingen. President Kennedy heeft besloten tot een vergroting van de contingenten dienstplichtigen die onder de wapenen worden geroepen voor eerste oefening en tot een uitgebreidere wervingscam pagne. De president is van plan om drie nieu we divisies te vormen en de rest van de strijdkrachten te versterken tot een aan tal van 20 divisies zal zijn bereikt. In Moskou heeft dezer dagen de pre- mière plaatsgevonden van een nieuwe Russische kleurenfilm: „De eerste tocht naar de sterren". In deze film waren ook heelden te zien van de voorbereidingen van de ruimtevaart van majoor Joeri Gagarin, zoals op deze foto hef gereedmaken van de „Wostok"-cabine. De Indonesische minister van Defen sie, generaal Nasoetion, ondergaat op het ogenblik een medische kuur in het Zwarte Woud. Generaal Nasoetion, die op 3 juli, na een officieel bezoek West-Duitsland ver liet, keerde maandag onofficieel per vliegtuig van Cairo naar Frankfort te rug. Op de Indonesische ambassade wist men niet waar de generaal was. Dat hij in Duitsland zat wist men echter wel. (Van onze parlementaire redactie) Zoals men bij de behandeling van deze zaak in de Tweede Kamer vorige week reeds vreesde, zal minister Beerman (Justitie),, gesteund door het kabinet, geen gevolg geven aan de motie-Van Doorn (K.V.P.), waarin op verruiming en versnelling in de toelating van spijt optanten aangedrongen wordt. De Kamer had deze motie met grote stemmen- meerderheid aanvaard. Bij de gevoerde debatten heeft de Tweede Kamer er reeds blijk van gege ven teleurgesteld te zijn dat ook een vo rige motie niet door minister Beerman was uitgevoerd. Heftig waren dan ook de aanvallen, die de bewindsman van het departement van Justitie vorige week in de Kamer te verduren kreeg. Minister Beerman bleef er echter onbewogen on der. Hij wees er op dat sinds 1945 reeds 265.000 mensen uit Indonesië naar Ne derland zijn gekomen en dat de rege ring tussen 1950 en I960 f 356 miljoen aan de repatriëring besteedde. Circa 24.000 woningen werden voor repatrian ten vrijgemaakt. Zoals bekend gaat het op het ogenblik om de toelating van niet minder dan 50.000 mensen, van wie velen het in In donesië bijzonder moeilijk hebben. Maar minister Beerman heeft reeds aangekon digd dit jaar niet meer dan 3000 a 4000 visa te zullen verstrekken Mgr. mr. Fr. op de Coul, die woens dagavond te Den Haag is overleden, zal zaterdag a.s. begraven worden. Om tien uur beginnen in de kerk van Onze Lieve Vrouw van Goede Raad aan het Be- zuidenhout in Den Haag de lauden. Om half elf celebreert de deken van Den Haag, mgr. W. Bokuloh, de H. Mis van Requiem. Daarbij zal o.m. mgr. W. Koenraadt, vicaris-generaal van Breda en voorzitter van de katholieke school raad, assisteren. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het priestergraf op het kerkhof aan de Kerkhoflaan te Den Haag. De chartervlucht van de emigrantenouders van Rot terdam naar Buffalo in de Verenigde Staten begint langzamerhand buiten de schuld van de betrok ken luchtvaartmaatschap pijen een trieste zaak te worden. Dinsdag jl. moest de vlucht worden uitgesteld in verband met een motorstoring in de DC-4, die het transport zou verzorgen. Het toestel stond in Gander, New- Foundland. De 71 reizi gers, onder wie zes perso nen ouder dan 80 jaar, brachten de nacht door in het Savoy-hotel in Rot terdam. Aangezien de reparaties aan de DC-4 vrij lange tijd zouden duren er moest een nieuwe motor komen uit Amerika droeg de maatschappij, Interocean, het transport over aan de President Air Lines, welke maatschappij een toestel beschikbaar had in Beiroet. In de loop van woensdag kwam dit over naar West-Europa. Maar ook woensdag avond kon het vertrek niet doorgaan. De Interocean had wel landingsrechten voor deze speciale vlucht gekregen van de Ameri kaanse Civil Aeronautics Board, maar de President Air Lines niet. Een onmid dellijke overdracht van de vergunning werd niet toe gestaan en de behandeling van een nieuwe aanvraag zou lange tijd duren. Er zijn woensdagavond vele telefoongesprekken gevoerd tussen Rotterdam cn Washington en New York, zonder resultaat. De President Air Lines ble ven op een zijspoor en de onfortuinlijke en teleur gestelde reizigers, allen India heeft verzocht de kwestie van het staken van de proeven met kernwa pens op de agenda van de komende zit ting van de Algemene Vergadering der V.N. te plaatsen. Zoals gemeld hebben de V.S. en Enge land vijf dagen geleden gevraagd, de kwestie van het sluiten van een verdrag inzake het verbieden van kernproeven te behandelen, in het licht van, zoals zij zeiden, de belemmeringen welke de Sovjet-Unie de totstandkoming van een dergelijk verdrag in de weg legt. 55 Een buiten alle proporties gegroei de weetgierigheid heeft een 18- jarige Venlonaar in aanraking met de politie gebracht. Al sedert zijn schooltijd placht de jongeman ver slaafd te zijn aan zogenaamde plakboeken en albums, waarin wetenswaardige zaken overzichte lijk door hem werden gerang schikt. Nadat hij de school had verlaten bleef de hobby hem be zighouden, maar in plaats van de benodigde illustraties te kopen of door ruil te verkrijgen, roofde hij deze uit de vaak kostbare boeken van de r.-k.'leeszaal en bibliotheek in Venlo. Vijftig zeer kostbare hoeken leverden hem circa duizend illustraties op, die hij onderbracht in vijf plakboeken. De schade die hij daarmee aanrichtte beloopt meer dan duizend gulden. leden van de vereniging Wereld Contact, moesten tenslotte om half twee 's nachts de luchthaven Rotterdam weer verlaten. De enige oplossing schijnt nu te zijn dat zij wachten tot de DC-4 op New-Foundland is gerepa reerd. Dat kan nog een a twee dagen duren. Het is namelijk voor Interocean niet mogelijk om op korte termijn een ander toestel te charteren op dezelfde gunstige condities, die de lage vliegprijs (per passa gier 750 gulden voor een retourvlucht In 1960 zijn in Engeland en Wales de meeste sterfgevallen te wijten geweest aan hartzwakte. Van de 526.275 mensen die in dat jaar overleden, hadden er 91.970 hartkwalen. In 1959 was dit laatste cijfer 84.922 Van de in 1960 aan hartziekten ge storven mensen in Engeland en Wales waren er 56.520 van de mannelijke kunne. Aan bronchitis stierven in hetzelfde jaar 26.479 mensen, aan longontsteking 24.357 en aan longkanker 21.992. Een berichtje vin 13 regels dreigt de Daily Telegraph, een Londens dagblad, een miljoen gulden te gaan kosten. Bijna drie jaar geleden schreef de Telegraph", dat de afdeling van de Londense politie, welke speciaal met het onderzoek naar gevallen van fraude is belast, zich bezighield met een bepaal de, bij naam genoemde firma. Na 20 maanden bleek, dat het politic- onderzoek niets had opgeleverd, maai de ..Telegraph" weigerde toen dit feit te vermelden. Intussen achtte de bewus te firma zich in haar eer en goede naam aangetast. Bij rechterlijk vonnis werd in eerste instantie een schadevergoeding van f 1 miljoen toegewezen. Dit is het hoogste bedrag dat in deze eeuw voor gevallen van smaad is toegewezen. BIJ DE LANDING op het vliegveld van Orlando in de Amerikaanse staat Flori da. bezweek het neuswiel van een DC-7B van de Eastern Airlines. Het toestel schoof dertig meter over de baan. De 29 inzittenden kwamen met de schrik vrij.

de Stem | 1961 | | pagina 1