Europa moet opkomen voor de Duitse achterlijkheid Clandestien reisje in vliegtuig r e Word één-twee-drie prijswinnaar! Regering dreigt met maatregelen iwi X Zeven inzenders delen pot i ll Hl iv| 1 A 1 B 1 D 1 F 1 G 1 H 1 J Ll. LANDBOUW EN E.E.G. KOMPLOT IN EL SALVADOR Familiedrama in Ecuador 1 li i VERHITTE CONJUNCTUUR V olksverhuizing in Turkije IRRIGATIE MET IJS EN SNEEUW Twee doden bij verkeersongeluk DAGBLAD DE STEM VAN VBUDAC 21 JULI 1961 Duitsland slaat alleen EUROPEES BEGRIP EENSGEZIND MARKANT Gagarin in Polen Opgave puzzel no. 145 f 1 Gemotiveerde oplossing 3 2 1 1 2 2 2 3 3 2 12 l MARKANT Castlemartin niet anti-Duits West-Duitslcind koopt Pershing-raketten MARKANT Belasting op brandbare kleding (Van onze landbouwmedewerker) Duitsland, dat ongeveer twintig jaar geleden bezig was Europa te vermoorden door voor Europa te winnen op alle fronten, heeft sinds dien nog weinig blijk gegeven van een betere Europese gezindheid. Het wil wel meedoen met de Europese gemeenschappelijke markt, maar het wil daarvan alleen de voordelen en geen enkel nadeel ondervinden. Het kenmerkende voor de Duitse poli tiek is altijd geweest, dat dit land pro beerde de rest van Europa en nog liever de rest van de wereld te laten opdraven om de gevolgen van zijn eigen nationale politiek te herstellen of in ieder geval te dragen ten bate van de Duitsers. In 1917 hebben ze Lenin losgelaten op Rus land en van die tijd af tot nu toe is geen Duitse mond groot genoeg geweest om de rest van de wereld te wijzen op de verderfelijkheden van het commu nistische Rusland. „De geschiedenis houdt nauwkeuriger boek dan de Koninklijke vijf minuten voor twaalf blijft. De heer Lücker heeft het duidelijk genoeg ge zegd: „Een Europese landbouwpolitiek kan alleen dan goed zijn als zij de Duitse boeren niet schaadt". En niet minder duidelijk spreekt hun minister van land bouw, de heer Schwartz, als hij zegt dat in de E.E.G. een prijsniveau moet wor den vastgesteld dat aangepast is aan het huidige Duitse prijsniveau. Men ziet hoe groot het Europese be grip van dit land is. Europese eenheid? Best. maar alleen als wij, Duitsers, er wel alle voordelen maar geen enkel na deel van ondervinden. Dat andere landen daarvan grote nadelen ondervinden, inte- Pruisische Rekenkamer", heeft Bismarck Iresseert hun niet. Dat de opbouw van beweerd. Het ware te wensen, dat de een eenheid en van een gemeenschappe- Duitsers dit woord van een van hun eigen lijke markt in het begin van alle landen grote mannen.zich wat beter voor ogen hielden. Ook als ze praten over de E.E.G. en over de landbouw. Want ook hierbij pro beren de Duitsers weer de rest van Eu ropa te laten opkomen voor hun eigen achterlijkheid. Toen in de tweede helft van de vorige eeuw door tal van oor zaken, maar vooral door het grote aan bod van Amerikaanse tarwe, de land bouw in Europa in grote moeilijkheden kwam te verkeren, heeft Duitsland ge tracht deze op te lossen door een ver gaande bescherming. Dit systeem is sinds dien altijd blijven bestaan. Nederland heeft de oplossing gezocht in een andere richting en wel in het aanpassen van zijn landbouw aan de veranderende omstan digheden. Nederland heeft de verande ring aanvaard als een omstandigheid die niet te keren was. Duitsland heeft ge probeerd de veranderingen in de wereld buiten zijn eigen deur te houden. Het gevolg is, dat Duitsland zit met een landbouw waaraan in de loop van de tijd wel een en ander gemoderniseerd is, maar die in principe nog rust op een basis welke reeds lang verouderd is. Toch eist nu de Duitse landbouw en de Duitse regering, dat de rest van Eu ropa zich zal aanpassen aan Duitsland. De andere landen van Europa moeten de klok maar terugzetten, zodat het geen offers vraagt, dringt niet tot hun begrip door. Of ze verbannen het welbewust uit hun gedachten. En liefst zouden ze de hele landbouw buiten de gemeen schappelijke markt houden. Dit zouden ze het allermooiste vinden. Ze zouden een vrij verkeer hebben van hun industrie' produkten en ze zouden daarvoor geen enkel offer hebben te brengen op ander terrein. Nu de landbouw niet buiten de E.E.G te houden is, moeten de prijzen wor den opgetrokken tot het Duitse peil De consumenten in Europa zouden hun pryzen de zware belasting moeten betalen voor de achtergebleven en be schermde Duitse landbouw. En ze zou den weer voor Europa gewonnen heb ben op alle fronten. In het begin heeft het gevaar gédreigd dat alleen Nederland het standpunt bleef innemen over de onverbrekelijke band tussen de landbouw en de andere tak ken van het economische leven. In het begin stond Nederland vrijwel alleen. Gelukkig is daarin verandering gekomen. Ook de andere landen van de E.E.G. zijn van mening, dat de eenwording niet mo gelijk is zonder de landbouw. En nu staat Duitsland alleen in zijn opvatting. (Advertentie) Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat de Nederlanders zulke brave jongens zijn en onmiddellijk bereid zijn de nadelen te aanvaarden. Maar wel zijn de Neder landers en ook de landbouw bereid tot overleg, omdat ze inzien dat een op bouw van een gemeenschappelijke markt niet te bereiken is als iedereen star op zijn standpunt blijft staan. Het is voor de landbouw verheugend dat zowel de regering als de Tweede Kamer vrijwel van het begin af het be' lang van dit alles hebben ingezien en dat vooral de Kamer zich het vorige jaar eensgezind en volledig achter de regering heeft gesteld. Het is de laatste maanden gebleken dat met deze eens gezindheid Iets te bereiken is. Dit is niet alleen verheugend voor onze landbouw, maar voor geheel Nederland. De land- en tuinbouw zorgen voor een groot exportoverschot, dat ruim één mil jard bedraagt. Zo dragen deze werkelijk bij tot de welvaart van ons land. Als de landbouw buiten de E.E.G. wordt ge houden, droogt een van de bronnen van onze welvaart op, of zal tenminste heel wat minder sterk gaan stromen. (Advertentie) Steek 'ns zo'n blikje bij U De junta, die in El Salvador aan het bewind is, heeft meegedeeld, dat zij een door de communisten geïnspireerde samenzwering „in de kiem heeft ge smoord". De samenzweerders hadden de junta omver willen werpen. Veiligheids strijdkrachten hebben verscheidene mensen, die contact met de communis ten onderhouden, gearresteerd. Grote hoeveelheden marxistisch propaganda materiaal zijn in beslag genomen. Volgens de junta waren de samen zweerders van plan geweest om woens dag te beginnen met een reeks aan slagen, die „bekroond" hadden moeten worden met de omverwerping van de junta op 26 juli, de dag waarop Fidel Castro en de zijnen de revolutie op Cuba begonnen. Uw autokosten gaan omlaag. Stap over op Mobiloil Special, de motorolie die zorgt voor een perfecte smering - voor een lager benzineverbruik. En... stap over op Mobil Special benzine met tetramel, de nieuwe Ameri kaanse benzine met hoog octaangetal. Nu ook in ons land steeds meer verkrijgbaar. Met Mobil Special benzine rijdt U veel meer kilometers. Stap over op Mobil en U stapt over op besparingen. Mobil Oil Nederland N.V. Rotterdam De 14-jarige Marry Mcllwraith uit het Schotse plaatsje Ballater, zei tegen zijn moeder, dat hij nog even weg wilde om zijn vrienden °P te zoeken. Harry kreeg toe stemming daarvoor en trok de eui van de ouderlijke woning achter zich dicht. Ilwraith° v*a n a keer' dat mevrouw Mc bijna 30M km ,al' z?on hoorde, was deze zat inrniSa^ Van haar verwijderd. Hij de Atlantisch» n" de andere kan' van land Oceaan, in New Found- fca^Vennfrar>Mtf a,an b00,1^ geklommen B.O A C "satlantls?h vliegtuig van de tckali'ns wij ?18held van d® ver- gemerkt T* Pas ven de Oceaan op- na het onstiL»/0" P^gier vier uur -'ess over hm cr Zlch bü de stewar- ang gesloten if, - dat het toiIet z0 Opende de deur On a (°e stewardess larrv uit „p dat moment kroop voorschijn. Z'Jn klelne ..behuizing" te verklaarde Uit een grap gedaan", waarom h- >p6en. op de vraag, verstart V'hV" £et vliegtuig had Schotland" SCh°0n genoeg van hilNa het afscheid van zijn moeder was hij naar Glasgow gereisd en had daar de trein genomen, die hem naar vheo^'ia bracht. Hij ging naar het vliegveld en wist ongemerkt aan boord te klauteren van een geparkeerd staande machine. „Ik had er geen notie van waarheen het vliegtuig zou gaan", zei Harry. Naar aanleiding van de B.O.A.C.- stakmg stonden slechts weinig passa giers voor de vlucht naar New Found- land geboekt en aangezien er nauwe lijks controle werd uitgeoefend ook al in verband met de stakingsactie was net voor Harry niet moeilijk zich zo lang in het toillet verborgen te houden. „Ik zal hier nu wel moeten wachten op een vliegtuig, dat mij naar Schot land terugbrengt", zei Harry. De knaap bleek echter in het geheel niet rouwig te zijn om dit „wachten". Hij voegde er nog hoopvol aan toe ..Ik hoop dat ik ditmaal een zitplaats zal krijgen". Een vijftienjarige schooljongen uit Ecuador, Felix Alberto del Rosario Cha vez, door zijn moeder berispt omdat hij ruzie maakte met zijn jongere broertje, heeft zich gisteren in het bijzijn van zijn ontstelde huisgenoten door ophan ging van het leven beroofd. Zijn laatste woorden waren: „U zult me nooit meer berispen". De Rus Yoeri Gagarin, 's werelds eerste ruimtevaarder, is gisteren per vliegtuig naar Warschau vertrokken, voor een tweedaags bezoek aan Polen. Gagarin had hiervoor een uitnodiging ontvangen van de Poolse i'egering. Vanuit Warschau zal Gagarin ver volgens naar Cuba reizen om in Havanna de feestelijkheden bij te wonen, ter ge legenheid van de herdenking van de Cubaanse revolutie. Evenals verleden week gelukte het de deelnemers ook ditmaal de pot te winnen. Er waren maar liefst zeven winnaars. Er kwam deze week in de pot 2.821,18, waarvan 75 pet. naar de winnaars ging, die dus ieder een bedrag van 302,27 ontvingen. De sociale pot ontving deze week 705,29, waardoor het totaal hiervan 236.861,35 werd. Al is de pot dus weer leeg, het is altijd toch de moeite waard uw best te doen. De winnaars van deze week zijn: H. A. J. OOSTINDIëN, Gr. Hendrik III-pl. 27a, Breda P. 1RIKS, Koepelstraat 45, Bergen op Zoom E. BOITS, K. Doormanstraat 29, Bergen op Zoom J. VERDIESEN, Markt 110, Etten A. VERDURMEN, Achtereindstraat 2, Graauw Mevr. ROOIJACKERS, Bosscheweg 37, Best J. v. d. STEEN, Hoge Brugstraat 64, Maastricht. 1 leiding 2 masten haringstal haringkar i Hier Uw naam en adres Invulle. EEN, TWEE OF DRIE POSTBUS 2500 AMSTERDAM BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Eén, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt. A. Bruinen is bruin worden door zonne stralen. Verbranden is: (van de huid) bruin (doen) worden. Er is geen voorkeur mo gelijk. (3) B. Een carrousel is een draaimolen met hou ten paarden. Daar hier géén paarden zijn afgebeeld, is draaimolen beter (2). C. Het afgebeelde voorwerp is een snoer met stekker. „Draad" is veel aflgemener. (1). D. Een kraamverzorgster is een vrouwelijke, onderlegde hulp in een gezin en kraamka mer voor de eerste weken na de bevalling. Niets wijst erop. dat de afgebeelde hulp ook „verpleegster" is. (1) E. Men kan hier stellen, dat het schip lig plaats gekozen heeft aan de aanlegplaats. In dit geval zijn beide betekenissen juist. Op de kade zien we echter ook een aantal balen, dat opgestapeld is. Dat is ook een ligplaats (plaats waar een zaak opgeslagen ligt). Omdat dus voor ligplaats twee be tekenissen gelden is dit woord beter ge motiveerd (2). F. „Smeden is een ambacht, houthakken een handwerk". Hoewel onder ambacht ver staan wordt „een handwerk dat aangeleerd moet worden", geldt deze omschrijving dus niet voor het houthakken. Dat de houthakker „grote ijver, lust om te wer ken" aan de dag legt, is op het plaatje wel te zien. Daarom is hier ambitie beter. (2). G. Bij het hengelen heft men „beet", als de vis aan de haak zit. Dit is niet zeker, want de haak kan ook aan de grond of aan waterplanten vastzitten (wat vaak voor komt). Het woord vast biedt meer zeker heid (de haak zit vast, de man houdt de hengel stevig vast, de man staat vast op de grond). (2). H. Rotan en riet worden beide ge bruikt voor de fabricage van meubelen. Rotan is een bepaald soort riet. Uit de afbeelding blijkt niet met zekerheid waar uit de stoel gemaakt is. dus (3). I. Het blad Is uit het boek gescheurd, dus uitgescheurd (scheurende vaneengegaan). De aandachtige kijker zal zien. dat er in het uitgescheurde blad óók een scheurtje zit. Dit scheurtje loopt van buiten naar binnen en het blad is dus ingescheurd (naar binnen toe gescheurd). Beide betekenissen zijn hier juist. (3). J. Een schip is: een vaartuig van enigszins aanzienlijke afmetingen, bep. voor de zee vaart. Een woning is: plaats om in te wonen. Daar met betrekking tot de af beelding het accent wel sterk op het wo nen slaat (althans meer dan op „vaar tuig"), is woning beter. (2). K. Het woord sleutelring slaat niet alleen op de ring waaraan de sleutels hangen, doch ook op „het bovenste gedeelte van een sleutel" (méér dan eens duidelijk de ring dus zichtbaar). Daar sleutelring dus in meer dan één betekenis van toepassing is, geniet dit woord de voorkeur. (1). L. Afgebeeld is een gewoon breekijzer. Een „koevoet" is anders (naar boven dunner toelopend en van onderen eindigend in een klauw). (2). (Zie de voorwaarden in ons blad van vrijdag 3 juni jl.) B C awip a**! (Van onze Haagse redacteur) Gaat Nederland binnenkort weer een zij het enigszins ver kapte bestedingsbeperking te gemoet De mogelijkheid hiertoe is ruimschoots aanwezig nu de regering een dezer dagen in een gesprek met het georganiseerde bedrijfsleven gesteld heeft, dat het bedrijfsleven doelbewust mee moet helpen om een dreigende overspanning van de hoogconjunc tuur het hoofd te kunnen bieden. Anders zal de regering wellicht hesluiten tot: 1. Een verhoging van de eerste kassastorting in de wet op de afbetaling gesteld op 20 pro cent bij aankoop of afbeta ling. 2. Een verscherping van de prij- zencontrole. In zijn gesprek met het georganiseerde bedrijfsleven op het departement van Economische Zaken heeft minister De Pous gezegd, dat de conjunctuur een duidelijk overspannen karakter gaat ver tonen. Om de dreigende gevaren te be zweren heeft minister Van Aartsen reeds de bouwactiviteiten in de vrije sector nog sterker afgeremd. De regering heeft echter laten weten zonodig niet te zullen schromen meer algemene maatregelen, als boven omschreven, te zullen nemen. 1 Inmiddels menen de vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven en in sommige opzichten ook de vakbonden dat de vrees van de regering voor een oververhitting van de conjunctuur grotendeels ongegrond is. Men acht het nemen van maatregelen als een ver hoging van eerste kassastorting bij aan koop op afbetaling of een verscherping van de prijzencontrole in feite overbodig. Niettemin vreest men in kringen van het bedrijfsleven dat de regering eerdaags haar plannen zal realiseren. Vandaag zal deze zaak in de ministerraad zeker op de agenda prijken en punt van discussie zijn. Bij zijn afwijzing van de door de regering gedachte maatregelen wijst het bedrijfsleven o.m. op de volgende punten 1. De huidige hoogconjunctuur heeft zijn climax reeds bereikt. Vele leiding gevende industriëlen menen zelfs dat het einde ervan in zicht is 2. In verschillende bedrijfstakken met een nu reeds „aarzelende conjunctuur" zou men ten zeerste getroffen worden door maatregelen die aankoop op af betaling zullen doen verminderen 3. De revaluatie, de beperking van 'de bouw in de vrije sector en de be perking van het bankkrediet zijn nog niet uitgewerkt. Het effect hiervan dient eerst afgewacht te worden. Er zijn ten slotte nog aan herinnerd dat minister Veldkamp, toen hij verleden week in zijn toenmalige kwaliteit van staatssecretaris van Economische Zaken in de Eerste Kamer de wet op het af betalingsstelsel verdedigde, gezegd heeft, dat niet geschroomd zou worden het percentage van 20 (eerste kassa storting) bij aankoop op afbetaling te verlagen indien de wenselijkheid hiertoe zou blijken. (Advertentie) U zult er van opkijken, heus (Advertentie) Volgens de Londense Times heeft de bevolking van Castlemartin en omgeving geen bezwaar tegen de komst van Duitse soldaten om te oefenen. Mevrouw Mary Esmond maakte zich tegenover de Times tot tolk van de gevoelens met de opmerking „Tijdens de oorlog hadden we hier honderden Duitse gevangenen, en zij gedroegen zich als heren. Het zijn de mensen in Swansea en Cardiff die zoveel herrie schoppen. En zij hebben nog nooit Duitsers gezien". Soortgelijke uitlatingen noteerde de Times uit de mond van andere inwoners van Castlemartin. Een van hen zei „De meeste Duitsers in de oorlog kon het doden niet zwaarder aangerekend worden dan ons. De Duitsers die nu komen zijn jong. Wij ouderen moeten niet meer naar het verleden omzien". Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft bekendgemaakt, dat West- Duitsland een contract ter waarde van circa 120 miljoen dollar heeft gesloten voor de aankoop van raketten van het type „Pershing". Met de levering zal in 1963 begonnen wórden. De Pershing, een vaste-brandstof- raket, zal waarschijnlijk niet voor het einde van het jaar operationeel zijn. Zij heeft een reikwijdte van 480 a 640 kilometer. De bevolking van 36 Turkse dorpen in zuid-Turkije bij de Syrische grens zal binnenkort naar west- en midden- Turkije worden overgebracht, dit om een einde te maken aan de smokkelhandel die zo welig in de grensstreek bloeit. Volgens de Turkse autoriteiten zijn deze dorpen in de afgelopen jaren „één groot smokkelnest" geworden. De tot heden genomen maatregelen tot be strijding van de smokkelarij zijn niet afdoende gebleken. De smokkelaars brengen vee, sigaretten, boter, textiel- produkten en thee naar Syrië en nemen op de terugweg nylonstoffen, sigarette- aanstekers en zelfs goud mee. (Advertentie) Karei I geelt goud voor 'n riks Het communistisch-Chinese persbureau Nieuw-China heeft bericht, dat leden van de Chinese academie van wetenschappen afdeling Sinkiang in samenwerking met plaatselijke volkscommunes, ruim twee miljoen kubieke meter sneeuw en ijs hebben gesmolten voor de winning van water voor irrigatie. Nieuw-China zei, dat men met deze methode sinds april van dit jaar bezig was. In de streken van Oeroem-Tsji, Hami en Foe-king in het noorden van Sinkiang, noordwest-China, had men zodoende grote stukken akkerland kunnen be vloeien. Sinds de winter van 1960 werden deze gebieden geteisterd door droogte, aldus Nieuw-China. Over het smeltingsproces van de Chinezen liet het perbureau zich niet uit. (Advertentie) De arts Robert Hendry uit Rugby in Engeland heeft gepleit voor een be lasting op brandbare kleding. In een rede voor een medische confe rentie in Sheffield, zei dr. Hendry dat het hoog tijd werd dat men de mensen zou dwingen af te zien van het onver antwoordelijk rondlopen in brandbare kledij. Collega Reginald Liston viel Hendry bij en zei, dat tachtig procent *van huis houdelijke ongelukken die oudere kinde ren overkwamen, te wijten was aan in brand raken van kleren. Het voorstel van dr. Hendry is ter overweging voorgelegd aan de Britse koninklijke maatschappij tot bevordering van de geneeskunst. Twee jongemannen zijn tussen Dokkum en Murmerwoude met een motor tegen een stilstaande Belgische vrachtauto gereden en daardoor om het leven ge komen. Het waren de 19-jarige H. J. Rozendaal uit Oosternijkerk (gemeente Oostdongeradeel) en de 18-jarige W. Aarts uit Reitsum (gemeente Ferwer- deradeel). De chauffeur had zijn vracht auto onder een brandende straatlantaarn geparkeerd om de nacht in zijn cabine door te brengen. Hij heeft van het on geluk niets gemerkt. Beide slachtoffers warpn leerlingen van de zeevaartschool in Delfzijl.

de Stem | 1961 | | pagina 11