Beide partijen onverzoenlijk Bizerta-conflict groeit uit tot locale Ruimtevaarder Grissom rees slechts 25 meter MAAR DE RAKET BLEEF BENEDEN KLEUR' SPOELING THUIS ZELF DOEN Nieuw beroep van V.S. op premier Kroestjev Mgr. mr. F. Op de Coul in Den Haag overleden Vliegtuigen in Katanga gevorderd VUUR GEOPEND NA EEN WOESTIJN-OPERETTE Vurige hoogbejaarde Wolkenveld verhinderde vlucht UW HAAR: oorzitter St. Bernulphus boos op heer Middelhuis DAGBLAD VOO* ZEELAMD .Vliegramp in Argentinië eist 67 doden Waals voorstel voor Belgische federale staat Versterking van Navo in augustus m bespreking SM^^rut,BrWeinie - Prestige geraakt Geen honden Spoedzitting Frans kabinet Vlag geplant Belastingambtenaren krijgen maandag hun programma van actie Beetje meer TV na 1 oktober Motorkap sprong open; botsing - drie doden l ier personen ernstig gewond R.-K. onderwijs verliest een grote figuur lOle JAARGANG No. 23729 Uitgave- N. V. Uitg MijNeerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. 3. H. A. Bruna. Hedactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. V. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vereauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG 20 JULI 1961 Abonnementsprijs 7.per, kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene.Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraaf 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 28931 Zevenenzestig' mensen zyn om het le ven gekomen toen gisteren een vlieg tuig van Aerolinas Argentinas, een DC- 6, neerstortte ten zuiden van Azul in Ar gentinië. Er waren 60 passagiers aan boord en een bemanning van zeven koppen. Volgens de eerste gegevens van de luchtvaartmaatschappij zijn twee voltal lige gezinnen omgekomen. Er waren twee met-Argentijnen aan boord van het vliegtuig. Hilda M. An derson en Nicholas Cunningham. Het toestel stortte neer in een gebied, dat door een overstroming geteisterd wordt en viel' in een ondergelopen wei land. Het water kon overigens niet voor komen. dat het wrak uitbrandde. Red dingsploegen konden zich niet snel naar de plaats van de ramp begeven. De machine had 45 minuten gevlogen van de luchthaven van Buenos Aires naar Comodoro Rivadavia, de hoofdstad van Patagonië. De machine had eigenlijk deze vlucht eergisteren moeten maken, maar door de staking in het land moest gewacht wor den tot gisteren. Volgens ooggetuigeverslagen is de ma chine door de bliksem getroffen. Ten minste één der vier motoren stond in brand toen het toestel aan zijn val be gon. Een groep Waalse socialistische parle mentsleden heeft een „voorstel van ver klaring'' ingediend tot herziening van dc grondwet, die een federale inrichting van het land mogelijk zou maken. De betrokken leden betogen, dat het voor het bestaan van België gevaarlijk zou zijn blindelings een structuur te be houden. die niet meer beantwoordt aan de noden van deze tijd en waartegen de grote meerderheid van de Walen in ver zet komt. Een federaal bestel zou volgens het bij de Kamer ingediende voorstel o.a. op de volgende beginselen moeten steu nen: Structurele hervorming van België steunend op de erkenning van de Waalse en Vlaamse volksgemeenschappen en van drie territoriale entiteiten: Wallonië, Vlaanderen en het federale grondgebied door de Brusselse agglomeratie, en op tie van de inwoners van de Brusselse agglomeratie voor de hoedanigheid van Waal of Vlaming. President Kennedy heeft giste ren een dringend beroep gedaan op premier Kroestjev om de Rus- HET GESCHIL tussen Oostenrijk en Ita lië over de kwestie Tirol is gisteren weer in de Verenigde Naties gebracht. In sep tember zal de essemblée de kwestie be spreken. DE POLITIE in Den Haag heeft kunnen ■vaststellen, dat de oneerlijke administra teur O., die de vereniging Kleuterzorg y.00r 53.000 heeft benadeeld, ook par- lfllcjiHeren heeft gedupeerd. Uit beheerd geld verduisterde hij 65.000. J-N UTRECHT wandelde gisternacht een "jan op sokken, met een geldkistje onder a-\m door de straten. Een politie- vliirkH hem aan' dOCh dc man Na een waarschuwingsschot ging "U Dlaaf mee. De geldkist bleek hij uit een cafe te hebbed gestolen. SS«P dat in de Rotterdamse WaalhavenUgt brak gisteren brand uit. nr! Z h 8 had geen lading aan boord vnt.r w randweer slaagde erin het vuur snel te bedwingen. Bui Weersverwachting tot vanavond, ien •g van het K.N.M.I. opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en plaatse- Waddengebled uirt noordwestelijk |(lehlk krachtige opV« uur" 0"d('r 20'48 uur' n,aan dw'oj» uur" °P uur' maan °"- 55 De kwestie Bizerta, gisteren nog een operette-achtige vertoning welke nauwelijks de naam „krachtmeting" verdiende, is vandaag een internationaal politiek conflict, dat de vrede in Noord-Afriaka op nieuw bedreigt. Het is tot openlijke gevechtshandelingen gekomen tussen aanhangers van dc Neo Destour (de partij van de Tunesische president Bourguiba) en de Franse troepen die in de vlootbasis Bizerta geïsoleerd dreigden te worden. Na verschillende schermutselingen die militair gezien weinig te betekenen hadden, maar die desondanks de woede in beide kampen hoog hebben doen oplaaien, staan Tunesië en Frankrijk weer als vijanden tegenover elkaar. trainde en goedbewapende Franse sol daten aanwezig. Hun aantal werd snel versterkt doordat luchtlandingstroepen werden aangevoerd. De Tunesiërs namen dit ernstig op en begonnen met geweren op de vliegtuigen en op de landende valschermtroepen te schieten. Dit was een vrij hopeloze zaak en voorzover bekend trof geen enkel schot doel. De Fransen schoten niet te rug, maar zodra radio Tunis bekend maakte, dat de schietpartijen wel dege lijk op bevel van de regering hadden plaatsgevonden, werd het Franse pres tige geraakt. De Franse vliegtuigen begonnen van dat moment af hun boordwapens te ge bruiken en dit had weer tengevolge dat de Tunesische minister van Buitenland se Zaken op hoge toon de Franse zaak gelastigde in Tunis op zijn kantoor ont bood. Volgens radio Tunis hebben Franse vliegtuigen de stellingen van de Tu nesiërs gebombardeerd. Parijs zegt echter: „Onze vliegtuigen hebben ter intimidatie het vuur op de belege raars van Bizerta geopend". Wat er precies van waar is weet men nog niet met zekerheid. Een feit is ech ter, dat het conflict van weerszijden krachtig wordt gevoed. Bourguiba schijnt juist op het moment dat Frankrijk alle moeite doet om in Alge- rië zijn gezicht niet te verliezen aan te sturen op een politiek van openlijke provocatie, waarschijnlijk in de hoop dat dit zijn Sahara-aspiraties ten goede zal komen. Niet geheel ten onrechte is Tunesië bang, dat het tussen wal en schip zal vallen als de toekomstige status van de Sahara aan de orde komt en in dit ver band moet men dan ook de pathetische manoeuvre met de Tunesische vlag in de verlaten woestijn beschouwen. In de basis Bizerta zijn nu naar schat ting zesduizend man Franse troepen aanwezig. In de woestijn rondom hebben zich tienduizend aanhangers van Bour guiba verschanst. Het gevaar dat het tot een bloedig treffen zal komen neemt met het uur toe. De Franse regering heeft laten weten, dat Frankrijk zich niet als Het is mogelijk, dat Tunesië de kwes tie Bizerta aan de Veiligheidsraad zal voorleggen. Intussen kwam het Franse kabinet in spoedzitting bijeen om de toe stand te bespreken. Enkele dagen geleden kondigde de Tu nesische president, Bourguiba, aan dat de Franse vlootbasis Bizerta (een steun punt in NAVO-verband) over land ge blokkeerd zou worden. Bourguiba had er genoeg van dat de Fransen na de ontruiming van Tunesië nog steunpunten in het land hadden behouden. Parijs ant woordde toen laconiek: .,Ge hebt gelijk. Maar laat ons onderhandelen over Bi zerta". Dit is natuurlijk niet gebeurd. Van stond of aan was Bizerta een prestige kwestie voor beide landen. Bourguiba liet gisteren door zijn politieke aanhangers een scherts- blokkade van de basis uitvoeren. In het operatieplan kwam zelfs een ietwat aandoenlijke actie aan dc or de, bestaande uit het planten van de Tunesische vlag in een stuk woestijn, dat de Tunesiërs zeer ter harte gaat. Het waren vrouwen die de vlag plantten. Toch was het de Tunesiërs ernst met de blokkade. Gisterenmorgen hielden zij een Franse vrachtauto, die de basis na derde, aan en maakten 35 Franse solda ten krijgsgevangen. In de basis zelf waren toen 5000 ge- sische politiek ten aanzien van West-Berlijn te herzien en met het Westen samen te werken voor een vreedzame regeling van de kwestie Duitsland. De Amerikaanse president heeft ver der op zijn persconferentie gezegd, dat hij de volgende week aan het congres wil vragen om toestemming de Ameri kaanse militaire paraatheid tot verdedi ging van Berlijn als de diplomatie faalt op te voeren. Verder kondigde hij aan, dat hij a.s. dinsdag een rede tot het Amerikaanse volk zal houden over de maatregelen die genomen moeten worden tot versterking van de Amerikaanse defensie. Eén van de belangrijkste kwesties, zo zei hij, die de komende ministerconfe rentie in Parijs zal behandelen is het vraagstuk van de versterking van de westelijke strijdkrachten met conventio nele wapens, in verband met de moge lijke noodzaak wapens te gebruiken in de regeling van het geschil om Berlijn. Kennedy zei, dat deze maatregelen het antwoord zullen moeten geven op de vraag of Kroestjev een grond-oorlog zal riskeren om Berlijn los te weken van de rest van West-Duitsland, of dat het Westen de keus zal hebben tussen een atoomoorlog of een loslaten van West- Berlyn. „Wij moeten ons bewust zijn, dat wij ver dragende verplichtingen zijn aange gaan". zei de president. „Wij werken aan het einde van een lange toevoerlijn, on anderen werken in sommige gevallen aan het einde van een bijzonder korte toevoerlijn. Dit is kenmerkend voor de die °P °ns land drukken. Wij hebben verplichtingen in Zuidoost- Azie; wij hebben verplichtingen in Ber lijn, en wij worden bijzonder fel uit gedaagd". Kennedy weigerde bijzonderheden te geven over de voorstellen die hij het congres zal doen, omdat nog overleg met de bondgenoten moet worden ge pleegd. In West-Berlijn hebben gisteren vele duizenden Duitse gelovigen deemoedig het hoofd gebogen voor een gezamenlijk gebed, ter gelegenheid van de massale bijeenkomst der Duitse protestantse ge meenschap. Tenminste duizend Oostduitsers hebben het verbod van hun regering getrot seerd en woonden de bijeenkomst bij, De paniekvlucht van beangste Oost duitsers houdt onverminderd aan. Gis teren meldden zich weer 1.000 mensen aan bij het vluchtelingenccntrum in West- Berlijn. Het totaal is sedert 1 juli opge lopen tot 18.500. BOURGUIBA ...woestijnkoorts.. een hond uit Bizerta zal laten weg jagen. Om dit te laten blijken stomen drie Franse oorlogsbodems naar Bi zerta op. Naar vanmorgen vroeg verluidde, be dragen de verliezen aan Franse zijde in Bizerta ongeveer 30 gewonden, van wie tien ernstig Aan Tunesische zijde vielen zes gewonden. (Van onze Haagse redacteur) De drie ambtenarenbonden A.R. K.A., A.B.V.A. en N.C.B.O. hebben na een gisteren gehouden bespreking la ten weten „dat de thans verantwoorde lijke bondsinstanties beslissingen kunnen nemen over de door de rijksbelasting ambtenaren aan te nemen houding i.v. m. het mislukte overleg met de rege ring". De door de organisaties te nemen be sluiten welke thans nog niet bekend zijn gemaakt zullen uiterlijk maandag ter kennis van de leden worden ge bracht. Verwacht mag worden dat door de bonden besloten is tot actie, als gevolg van de pertinente afwijzing van de re gering om voor 1 januari 1962 dc be lastingambtenaren (14.000 man) een sa larisverbetering te verschaffen. Met ingang van 1 oktober zullen de uitzendingen van de Nederlandse televi sie op zaterdag en zondag een half uurtje vroeger dan tegenwoordig het geval is, beginnen. Op de vrijdagavonden na 1 oktober wordt een nieuw NTS-dagjournaal uit gezonden. Ook zullen er op zaterdag middagen van 3 tot 5 uur uitzendingen zijn. De NTS mag na 1 oktober twee zend uren per week bestemmen voor keuze programma's uit de door de omroep- secties ingediende keuzeprogramma's. In De Bilt, op de rijksweg tussen Utrecht en Zeist, is gisterenmiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan drie mensen het leven heeft gekost. Vier per sonen werden ernstig gewond. Het ongeluk is vermoedelijk veroor zaakt doordat de motorkap van een uit de richting Utrecht komende kleine per sonenauto plotseling opensprong. De be stuurder had geen uitzicht meer en zijn auto raakte op het linker weggedeelte, waar hij in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting komende wa gen. Drie inzittenden van de kleine per sonenwagen, allen uit Utrecht, werden gedood. Een vierde inzittende werd ern stig gewond. Een 63-jarige arts uit Hee renveen, zijn 57-jarige echtgenote en een Amerikaanse gast, die in de auto zaten die frontaal in botsing kwam met de eerste, zijn met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. Een derde, uit de richting Zeist komen de auto, vloog op de wrakstukken en werd zwaar beschadigd. De bestuurder werd, volgens de politie, vermoedelijk dank zij zijn veiligheidsgordel, voor ver wondingen behoed. Een 49-jarige groentehandelaar uit Lochem en een 61-jarige krantenbezor ger, eveneens uit Lochem, zijn om het leven gekomen toen gisteren de bestel auto van eerstgenoemde op de weg Ruurlo-Borculo tegen een boom botste. Terwijl hij snel reed is de auto vermoe delijk geslipt. De wagen werd totaal vernield. Op 66-jarige leeftijd is gisterenavond om half zes overleden mgr. mr. F. J. C. M. op de Coul. Vorige week was mgr. Op de Coul, die directeur van het r.-k. centraal bureau voor onderwijs en op voeding en president van het internatio naal r.-k. onderwijsbureau was, opgeno men in het ziekenhuis St.-Johannes de Deo in Den Haag. Tijdens een reis door Afrika werd hij door een hersenbloeding getroffen. Zijn overlijden kwam niet onverwacht. Nationaal en internationaal is de over ledene bekend geworden door zijn orga nisatorisch werk ten behoeve van het katholiek onderwijs. Zijn beide, in de aanhef genoemde functies, bekleedde hij gedurende circa tien jaar. Limburger van geboorte, werd hij op 16 maart 1918 tot priester gewijd. Na verschillende functies als leraar en pre fect te Roermond te hebben vervuld, „Het vliegen is zo erg niet, maar het wachten!", moet de Amerikaanse astronaut-in-spe, Virgil Grissom, gisteren hebben gezegd. Ten tweeden male werd het ruimteschot, dat hem al en kele dagen was beloofd, afgelast wegens de slechte weersomstan digheden. Deze keer was het wel hijzonder sneu, want Grissom zat al in zijn projectiel, terwijl men op de basis Cape Canaveral druk doende was met het zo enerve rende en dramatische aftellen. Tien minuten en 30 seconden voordat het „go"' zou klinken, werd de vltScht afgelast. Tot op dit ogenblik verwachtte iedereen dat Grissom de lucht in zou gaan. Het weer was eigenlijk helemaal niet zo slecht, doch er hing op grote hoogte een dik wolkendek. Als Gris som hier doorheen geschoten zou wor den, was het onmogelijk om de raket tijdens de eerste fase van haar vlucht te volgen. Om half twaalf was Grissom in zijn cabine gestapt, terwijl rondom de ba sis de kermisachtige drukte, welke Amerikaanse raketlanceringen verge zelt, in volle hevigheid woedde. Film- reporters, journalisten, deskundigen, zij allen krioelden op de startplaats. De spanning steeg naarmate het uur ,,U" naderde. Toen werd bekendge maakt, dat het tijdstip van de start een half uur was verschoven. Dit her- - - - - - - haalde zich nog enkele keren en om half drie (Ned. tijd) stond het wel vast dat de vlucht niet door zou gaan. Grissom zat al die tijd in zijn cabine, de „Vrijheidsklok 7". de minuten te tellen. „Stap maar weer uit Grissom.., Hij was teleurgesteld toen de des kundigen zijn cabine openden en zei den: „Kom er maar uit. Het gaat niet door". Wanneer? Een nieuwe datum voor de lancering is niet vastgesteld, maar op zijn vroegst kan de Redstone-raket mor gen vertrekken. Men heeft namelijk 48 uur nodig om de brandstof uit de^ ra ket te pompen en de tanks opnieuw te vullen. De weersverwachtingen voor morgen zijn ook slecht en dit kan be tekenen dat de raket pas dinsdag a.s. zal opstijgen. Miljoenen Amerikanen hebben intus sen toch met zweet in de handpalmen aan hun radiotoestel gekluisterd geze ten. Men was vanaf gisterenmorgen neel vroeg op de hoogte van alles wat Grissom beleefde, te beginnen bij het ontwaken van de ruimtevaarder. De zorgvuldig door radioreporters opgebouwde spanning brak echter in stukjes toen kwam vast te staan dat een wolkendek de ruimtevaart de das om had gedaan. De grootste hoogte die Grissom heeft bereikt was 25 meter pre cies de hoogte van de Redstone- raket, die hij met een liftje heeft afgelegd. Mgr. mr. F. J. C. M. Op de Coul die gisteravond in een Haags ziekenhuis is overleden. werd hij directeur van het bisschoppe lijk college te Sittard. Stim ulansen Zijn loopbaan bereikte een hoogtepunt toen hij in 1949 werd benoemd tot direc teur van het r.-k. centraal bureau voor onderwijs en opvoeding. Hij gaf in deze functie onder meer de stoot tot de op richting van de r.-k. centrale voor stu die en research. De integratie van onderwijs en opvoe ding in het maatschappelijk leven had zijn bijzondere aandacht. Speciaal de oudercomités konden rekenen op sterke stimulansen van zijn kant. De interna tionale problemen inzake het katholiek onderwijs gingen hem zeer ter harte en jarenlang heeft hij geijverd voor de vrij heid van onderwijs en voor de rechten van ouders en Kerk bij de opvoeding van het kind. Verdiensten erkend In 1958 vonden zijn verdiensten erken ning in de benoeming tot protonotarius apostolicus. Mgr. Op de Coul werd letterlijk tijdens zijn werk door een dodelijke aandoening geveld. Hij was in Afrika doende met overleg met de Afrikaanse bisschoppen en tevens met pogingen om het bijzon der onderwijs in Afrika te betrekken in het internationale werk van het Office International. Het tijdstip van de teraardebestelling is nog niet bepaald. Dit is een van de plaatjes, waarvan persfotografen dromen. Een fikse brand, welke uitbreekt op het moment dat zij „ter plaatsezijn. In een straat van Kopenhagen vloog door kortslui ting deze hoogbejaarde auto in brand, juist op het moment dat een fotograaf passeerde. Hij maakte voor u deze spectaculaire opname en belde toen snel de brandweer op, welke evenwel niet veel meer kon uitrichten... De Katangese regering van premier Tsjombe heeft alle toestellen van de luchtvaartmaatschappij „Air Katanga" gevorderd. In weerwil van de bevelen van de Verenigde Naties zijn gisteren militaire versterkingen naar Noord-Ka- tanga gebracht. Vorige week heeft de Katangese re gering opdracht gekregen van de Ver enigde Naties, geen versterkingen meer naar Noord-Katanga te sturen. Militaire autoriteiten te Lcopoldstad verklaarden echter dat de commandant van het cen trale Kongolese leger, Moboetoe, bij het vernemen van de handelwijze van Ka- tanga zou hebben gezegd: „Vanaf he denmiddag 12 uur zullen de Verenigde Naties zich tot mij moeten richten, wan neer het gaat over militaire zaken die Katanga aangaan". Moboetoe zou hebben gezegd dat hij met Tsjombe een verdrag had getekend waarbij het Katangese leger onder bevel kwam te staan van de legerstaf van de centrale regering. Een bevestiging van deze overeen komst is evenwel niet verkregen. (Advertentie) TUBE 1.95 De voorzitter van de Nederlandse ka tholieke bond van hogere, middelbare en lagere technici en chemici „St.-Bernul phus", heeft in het hondsorgaan kritiek geleverd op woorden die de heer Mid delhuis, voorzitter van de K.A.B., heeft gezegd in de openingsrede van de ver- bondsraadsvergadering van de K.A.B. op 3 juli j.I. In het commentaar wordt o.m. opge merkt dat de heer Middelhuis heeft „ge meend een aantal ongepaste opmerkin gen te kunnen maken aan het adres van de mediale en hoger leidinggevende werknemers". Volgens het orgaan van de bond heeft de voorzitter van de K. A.B. welbewust en opzettelijk naar schatting twintigduizend K.A.B.-leden van mediaal en hoger leidinggevend ni veau een klap in het gezicht gegeven. Zij immers hebben door hun jarenlange lidmaatschap van de arbeidersbeweging bewezen dat zij de emancipatie van de arbeiders bepaald niet als een kwalijke zaak zien. zals de heer Middelhuis ver onderstelt. Het commentaar besluit: „Als reeds de heer Middelhuis, die voor het geheel binnen de K.A.B. verantwoordelijk is cn die bepaald beter kan weten, 'zich zo gedraagt, hoeveel te meer aanleiding is er dan voor de medialen en hoger lei dinggevenden om wantrouwig te staan ten opzichte van de structuurplannen van de K.A.B.. waarin sterk nivelleren de tendensen aanwezig zijn! Wij kunnen slechts hopen, dat de opmerkingen van de heer Middelhuis voor de katholieke arbeidersbeweging in de toekomst niet als een boemerang zullen werken. Wy zijn daar echter niet gerust over". „Sint-Bernulphus" telt 3620 ledca.

de Stem | 1961 | | pagina 1