Zeven man gewond Dr. G. wordt Y eldkamp minister Vier alpinisten op Mont-Blanc omgekomen m SPORT- Politieman emigreerde en liet grote schulden achter VEEL SCHADE ROND ROTTERDAM Proefoplating raketten PRETTIGE WASDAG SUNIL 1 prestaties W oonwagen omgeblazen Bliksem trof Boeing 14 DAGBLAD VOOR ZEELAND DERLAND) N.V. l- EN PLAATS Vrij koud Canadese militair beroofd Psycho-analyse voor priesters verboden Dubbele moord door geschil om bruidschat ONTSLAGBRIEF UIT CANADA VS. beschuldigen Sovjet-Unie V ij fling geboren r.o.g. te Overval op winkelierster Bredanaar Directeur Amersfoort van functie ontheven Museumdiefstal in Frankrijk r NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL ktdjjjiAA i 101e JAARGANG No. 23726 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem rnr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 MAANDAG 17 JULI 1931 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 28»3, vakstroom) elektronica- telegrafist seiner en WINDHOOS OVER ONS LAND (S3. DEN HAAS ingsbureaus ur. zaterdags van 8.30-12.30 uur BERGEN OP ZOOM, G A B. EUR 4 tot Gevraagd per 1 september te Bergen (N.H.) BESCHAAFD JONG MEISJE als assistente der huisvrouw Bij familie met twee school gaande kinderen en een baby. Liefst in bezit van rij bewijs. Mevr. Scheltema. Vincent v, Goghweg 7. Bergen (N.H.) tel. 02208-2902. oor een goede betrekking Rotterdam, pgenomen in e zij zelf behoren, pspensions) worden aan- :ies, die zich voorts ten hten haar goede diensten len. n ook op gunstige voor iet onder leiding van de tig en vertrouwd tehuis, recreatiemogelijkheden. i ouders door. gaarne een folder met Personeelszaken van het lotterdam-4. De natuur liceft opnieuw haar vernietigende kracht getoond. f Zaterdagavond namelijk trok over een deel van ons land een I sterke windhoos, die overal een tientallen meters breed spoor I van ontwortelde bomen, afgerukte daken, en op sommige plaatsen ook persoonlijk leed aehteliet. De hoos ontwikkelde zich om even voor zeven in de inktzwarte lucht boven N laar- dingen en ging vandaar in noordoostelijke richting, langs het ■dorpje Ketel en ook langs het noordelijk deel van Rotterdam. flDe hoos werd voorafgegaan door felle, korte regenbuien. Vernietigend was de werking vooral vlak bij de luchthaven Rot terdam, juist voor het viaduct, dat de rijksweg Rotterdam-Den Haag overbrugt. Daar werd een volks tuincomplex in enkele seconden veranderd in een chaos; werden een auto en een woonwagen enkele meters weggedrukt en onherstel baar vernietigd en werd een ben zinestation beschadigd. Zeven personen, onder wie twee kleine kinderen, kregen verwon dingen; alle gelukkig niet ernstig. Voor de wervelende kolom deze rampplek naderde had hij al ontzet ting gebracht onder het vee. Op een der weilanden bij Ketel werd een koe opgetild, over een sloot getild tr't35SSSK<5555555g5ES5Sgr<ISKtSSB iTMENT Ie in 1961 In bedrijf te kan op korte termijn middelgrote groep in onderhoudsmetse- tachinale houtbewer- - en metselwerk en in verfspuitwerk voor en staalconstructies, feilig werken. Ise taal. ïn. ng. n eventuele verhuls- ding en ervaring te ERLAND) N.V. ECHT ier zal worden toe- Anquetil, winnaar Tour de France 1961 Grote sportgebeurtenissen in dit week- |einri? i Jacque Anquetil wordt eindoverwin naar van de Tour de France, nadat André Darrigade en Robert Cazala do laatste etappes winnen. Jan Jansen neemt een etappe in de Ronde van de Toekomst voor zijn re kening, maar Guido de Santo wordt eindoverwinnaar. i In Moskou sneuvelen zes wereldre cords. Amerikaanse ploegen verbete teren records op de 4 x 100 meter. Valeri Brummel springt 2.24 meter hoog. Zijn landgenote Tatjana Shelko- nova springt 6.48 meter ver. Tamara Press werpt de discus 57.43 meter. i Amerikaan Ralph Boston overtreft zichzelf en maakt een sprong van 8.28 meter. In Sofia zorgt Yolanda Balas voor een nieuw record. Zij springt 1.91 meter hoog. Tenslotte: Xerxes wordt door een 2—1 zege op SC Emma landskampioen bij de amateurs en Wilhelmina promo- r-r\r\* ^oor een 32 overwinning op EDO naar de eerste-voetbaldivisie. (Zie reportages sportpagina). cn over een ander weiland heen in de sloot gedrukt. Het dier kon wor den gered. De windhoos heef: op de grens van Berkel en Bergschenhoek zware schade toegebracht aan een juist voltooide op slagschuur van de landbouwer J. Ver boom. Tientallen dakplaten met gordin gen werden hnoderden meters ver het land in geslingerd. Een achtermuur werd vernietigd. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. De landbou wer was niet tegen stormschade ver zekerd. .verschrikkelijk''1 9V Triest waren de gevolgen voor de koopman M. M. Perdaams en diens g> zin, die met zijn woonwagen tegen de viaducthelling van de rijksweg Rotter dam-Den Haag bij het volkstuinencom plex stond. „Ik was bezig het vlees te braden", zo zei de heer Perdaams later nog verbijsterd, „en ik wilde juist de deur sluiten, want de lucht buiten was aardedonker geworden en de regen sloeg naar binnen. Maar nog voor ik de deur bereikte werd de wagen eenvoudig op haar kant gedrukt. Alles werd door el kaar gegooid. Ruiten en serviesgoed bra ken. Mijn vrouw en kinderen gilden Het was verschrikkelijk". Hèt was inderdaad verschrikkelijk. Het was een toneel, dat leek op een afschu welijke autobotsing. De wagen, met een gewicht van bijna vijf ton, lag zwaar be schadigd in de berm. In het interieur was vrijwel alles kapot en door elkaar gegooid. Aan de buitenzijde was veel verwrongen. Er moest later een zware kraanwagen aan te pas komen om de grote woonwagen weer op zijn wielen te zetten. De heer Perdaams, die .niet was ver zekerd tegen dergelijke schade, had de tegenwoordigheid van geest gehad om eerst een gasinstallatie uit te schakelen voor hij zijn door glasscherven verwon de vrouw en kinderen (vijf en 2Ms jaar de jongste was ziek) ging helpen. Hij voorkwam daardoor een zekere brand. Behalve de woonwagen werd nog een auto van de heer Perdaams ern stig beschadigd. Hij vond de grote auto terug op twintig meter afstand van de plaats waar hij de wagen had neergezet, aan de andere kant van de woonwagen De staart van de windhoos „kwispel de" tenslotte nog over het benzinesta tion, waar negen ruiten werden inge drukt, een vlaggemast uit de grond verdween en bonnen uit het gebouwtje de lucht werden ingezogen. Toen ver dween de windhoos in de richting Ber- kel-Rodenrijs. Haar baan liep slechts enkele tientallen meters langs de lucht haven. paus JOHANNES XXIII heeft gisteren morgen zijn intrek genomen in Castel" gandolfo. Men verwacht, dat hij eind keren na!"' Vatlcaanstad kal terug- PRINSES IRENE heeft het voornemen in het begin van 1962 een bezoek te bren gen aan Suriname en de Nederlandse Antillen. tot directeur van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer is benoemd de heer J, A. Risseeuw. thans in de rang van kolo nel van de generale staf als ..chief mo vements and transportation branch" werkzaam bij de SHAPE. SARAH CHURCHILL, de 46-jarige doch ter van sir Winston Churchill, is zater dagavond weer gearresteerd wegens openbare dronkenschap en in een vrou wengevangenis gezet. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Over het algemeen veel bewolking t met nu en dan regen- of onweers- Zwakke lot matige wind, in UV nil u,t westelijke richtingen. v»S J randerlnE in 'emperatuur »nSedra2l:55°ïurndCr 2°'52 UUr' maan I &"ÜrMn °P M" UUr' "'a- op Twee mannen en een vrouw zijn dit «?f?eirl ?oor Rotterdamse politie geairesteerd op verdenking van bero- rll? j11 mis^andeling van een 26-jarige rioHana? milltair- De Canadees Ne- Duiten? Ji Vaiu geboorte, nu gelegerd in nntmnÏÏ clc vrouw vrijdagavond mot hai een nachtclub en was later met haar naar haar huis aan de Voor- 1 atpr" f,egaan,', Daar werd hij, enige tijd df» i/'m d- rï°or een vriend van on hit T' nhem mct een stuk hout hoofd sloeg en hem daarna be- tvt Jai? ruim 500 Duitse marken, titeitspapleren gCW Van iden" »iPeK1^"a*r hield zich. nadat hij enigs- i Zljn P°siHeven was gekomen, be wusteloos en voorkwam daardoor verde remishandeling. De vriend sleurde hem toen, met behulp van een collega, de trappen af en legde hem op straat neer met een jas over het voorhoofd. De militair deed later aangifte bij de poli tie, die de vrouw en haar vriend arres teerde. Een van de huisjes, van een volkstuin complex bij de luchthaven Rotterdam, die een prooi werden van het natuurgeweld. Gisterenmorgen heeft de Deutsche Raketen Gesellschaft E.V.'\ in samen werking met de „Nederlandse vereni ging voor ruimtevaart", van het terrein van het voormalige vliegveld bij Venlo af twaalf transportraketten gelanceerd, Deze lancering is, zo vernemen wij, met succes verlopen. De bedoeling van deze proefoplating was technisch-weten- schappelijke ervaringen uit te wisselen. Als nuttige last vervoerden de raket ten zgn. „raketkaarten", welke met be hulp van valschermen op de in de naas te omgeving van het punt van lancering liggende plaats van bestemming neer kwamen. Met het oog op de veiligheid was de reikwijdte van de raketten zoveel mogelijk beperkt. Bij de lancering van de twaalf raket ten was o.m. aanwezig dr. ir. J, M. J. Kooy uit Breda, voorzitter van de Ne derlandse vereniging voor ruimtevaart. De raketten werden onder een hoek af- De Osservatore Romano Publiceerde zaterdag een officiële waarschuwing (monitum) van het H. Officie, dat de toepassing van psycho-analytische me thoden voor de geestelijkheid verbiedt. In deze waarschuwing wijst het H. Of ficie, de officiële kerkelijke instantie voor de bescherming van geloof en zeden, er op, dat in het kielzog van de psycho analyse zich een groot aantal gevaar lijke meningen heeft verspreid over de zonde, vooral ten aanzien van de on kuisheid en de verantwoordelijkheid van het menselijk handelen. Het H. Officie heeft daarom een reeks maatregelen genomen. De bisschoppen, de rectoren der theologische faculteiten en van de seculiere en reguliere semi naries moeten van hun professoren in de moraal-theologie en aanverwante vak ken eisen, dat zij zich nauwkeurig hou den aan de leer der kerk (canon 129). De kerkelijke censoren wordt de plicht opgelegd, dat zij de grootste voorzich tigheid betrachten bij de recensering en beoordeling van boeken en publikaties, die zich met het zesde gebod bezighou den. Aan de seculiere en reguliere gees telijkheid wordt op grond van de bepa lingen van canon 139, par. 2, de uit oefening van de psychoanalyse verbo den. Afgewezen moet worden de opvat ting van hen, die menen dat het voor het ontvangen van de wijdingen onont beerlijk is zich te onderwerpen aan een psychoanalytisch onderzoek of dat de psychoanalyse en de daarmee verbonden experimenten noodzakelijk zijn voor aan staande priesters en religieuzen. Dit geldt ook wanneer men zou willen na gaan of de voor het priesterlijke ambt of de kloostergelofte vereiste instelling wel aanwezig is. Verder mogen pries ters en mannelijke en vrouwelijke reli gieuzen dan pas een psychoanalist raad plegen, wanneer zij daarvoor toestem ming van hun bisschop hebben gekregen en dan nog slechts in zeer ernstige ge vallen. Een 20-jarige Italiaanse huisschilder heeft zaterdagavond in Roca di Papa, in de omgeving van Rome. zijn verloof de en haar pleegmoeder doodgeschoten naar aanleiding van een geschil over de bruidschat. De schilder, Mauro Serafini, had zich in de woning van zijn verloofde ver schanst, waar hij zijn 18-jarige aan staande, haar dochtertje van anderhalf jaar en haar 67-jarige pleegmoeder als gijzelaars vasthield. De politie, die het huis belegerde, hield hij op een afstand met behulp van een machinepistool en handgranaten. Toen hij zich tenslotte overgaf bleek hij de twee vrouwen te hebben gedood. Foto: De lancering van een der proefraketten geschoten en stegen tot een hoogte van ongeveer anderhalve kilometer. Op het hoogste punt werden de valschermen ontplooid waaraan de raketkaarten wa ren opgehangen. Deze raketkaarten zul len ten behoeve van filatelisten in de handel worden gebracht. De politie van Dordrecht stelt een onderzoek in naar de vraag, of de politieman G. C. van H., die plotseling is geëmigreerd naar Ca nada, zich schuldig heeft gemaakt aan oplichting. H. is tijdens zijn vakantie met zijn gezin en al zijn bezittingen in alle stilte naar Canada gereisd en heeft van daar uit zijn ontslagbrief gestuurd aan de commissaris van politie te Dordrecht. In juni was hij met vakantie naar Zee land vertrokken. Sindsdien verdween hij spoorloos, tot de brief kwam uit het Canadese Nova Secotia. Een haastig onderzoek naar de beweeg redenen van dit geheimzinnige en in vol ledige stilte voorbereide vertrek maakte snel duidelijk, dat de rechercheur Van V. schulden achterliet tot een totaal be drag van minstens een halve ton. aldus Het Vrije Volk. Dit geld was in bedragen, variërend van duizend tot twintigduizend gulden geleend van relatie;; in de kring van de Oud-Gereformeerde Gemeente, waar van Van H. deel uitmaakte. Het Vrije Volk weet nader te melden, dat Van V. in zijn particuliere leven onder meer secretaris van de Gerefor meerde schoolvereniging was, waarvan De Amerikaanse regering heeft de Russische regering zaterdag een nota doen overhandigen, waarin de Sovjet- Unie ervan wordt beschuldigd te trach ten de drie-mogendhedenconferentie te Genève over een verbod van proeven met kernwapens te saboteren. De Amerikaanse en de Britse perma nente vertegenwoordiger bij de Ver. Na ties hebben tezelfdertijd in een gemeen schappelijke brief aan de secretaris-ge neraal van de Verenigde Naties, Ham- marskjoeld. voorgesteld de kwestie van een verbod van proeven met kernwa pens op de agenda van de volgende zit ting van de algemene vergadering te plaatsen. Het Argentijnse blad ,,La Prensa" heeft gemeld, dat te Huamahuca in de Argentijnse provincie Jujuy een vijfling is geboren. De moeder, mevrouw De Sceny, en de vijf pasgeborenen, verken- in goede welstand. het bestuur een onbeperkt vertrouwen in hem stelde. Reeds een jaar was hij bezig in het geheim zijn emigratie naar Canada voor te bereiden. Hij meldde zich eind vorig jaar bij de emigratiedienst aan met de verklaring, dat hij als landarbeider wilde vertrekken. Hij heeft de laat ste schikkingen getroffen vlak voor zijn vakantie in juni. Blautvzuurbad De buren vertelde hij, dat tijdens zijn veertiendaags verblijf in Zee land de meubelen weggehaald zou den worden, omdat ze een blauw- zuurbad tegen houtworm moesten ondergaan. De avond voor het vertrek van de Rijndam uit de haven van Rotterdam op 17 juni was hij met vrouw en een van zijn twee dochtertjes nog op bezoek bij zijn schoonmoeder in Dordrecht geweest. Om een uur of negen, zo vertelde de schoonmoeder aan de politie, waren zij naar huis gegaan, omdat het meisje naar bed moest. Diezelfde avond is Van H. echter met zijn gezin per taxi naar Rot terdam vertrokken om zich in te schepen. In de brief aan de commissaris van politie schrijft Van V., dat hij in Canada wil trachten een eigen farm te beginnen of een melkfabriek. Inmiddels melden de vele schuldeisers zich bij de politie. Enkele dagen geleden was een totaal bedrag van 25.000 aan schulden bekend. Gisteren was dit al aangegroeid tot ruim vijftigduizend gul den. En bij de Dordtse politie verwacht men, dat het hier niet bij zal blijven. Zaterdagavond tegen winkelsluiting is de bejaarde Venlose winkelierster A. Handels in haar winkel aan de Parade te Venlo door een tot nog toe onbeken de overvallen en van haar geld beroofd. De vrouw werd gewond en is in het St.-Jozefziekenhuis opgenomen. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen is binnen enkele da gen de benoeming te verwach ten van Dr. G. M. J. Veldkamp, staatssecretaris van Economi sche Zaken, tot minister van Sociale Zaken en Volksgezond heid. Hij volgt daarmee minis ter Van Rooy op. Dr. Gerardus Mattheus Johannes Veld kamp werd 27 juni 1921 te Breda gebo ren. Hij doorliep daar het Onze Lieve Vrouwe Lyceum en kwam in 1941 in dienst van de Raad van Arbeid te Bre da. Hij ging daarna studeren aan de Economische Hogeschool te Tilburg, waar hij in 1948 het doctoraal examen aflegde en een jaar later promoveerde tot doctor in de economische weten- schappen. Daarna had hij zitting in on derscheidene commissies op het gebied van economie, arbeidsproduktiviteit e.d. Hij was bovendien voorzitter en tevens landelijk bestuurslid van het Diocesaan Charitatief Centrum, lid van de raad van Van een groep van zeven berg beklimmers, die verleden week zondag begonnen met het be klimmen van de Mont Blanc, de hoogste berg van Europa, blijken er vier te zijn omgekomen. Drie van hen zijn gered. Zij hebben een week lang koude, honger en storm getrotseerd. De overlevenden bevfnden zich thans in de schuilplaats Gamba, een hut op 2630 meter hoogte aan de voet van de gletsjer Chatelet die zestien personen kan herbergen. Een helikopter is uit gevlogen om de doden te bergen. De groep wilde de top van de Mont Blanc bereiken langs de Italiaanse kant van de berg, de Pilier du Freney, de enige kant waarlangs de Mont. Blanc nog nooit beklommen is. Twee man stierven op de berghel ling. In de schuilplaats Gamba be zweek Oggioni van vermoeidheid en koude, ondanks de zorgen van de red dingsploeg die zich in de schuilplaats bevond. Een vierde man van de groep, een Fransman, is op vijftig meters van de schuilplaats gestorven. Nadat besloten was naar de schuilhut Gamba terug te keren moest de ploig zich door een één meter dikke laag vers gevallen sneeuw heen worstelen, waarbij zij blootgesteld stond aan ruk winden. De temperatuur was 20 gra den onder nul. De drie geredden de Italianen Wal- te- Bonalti en Roberto Gallieni en de Fransman Pierre Mazaud lijden aan een zenuwschok. Mazaud bleek boven dien ernstige bevriezingsverschijnselen aan armen en benen te vertonen. Bo- natti had alleen aan de rechterhand een bevroren duim en vinger. Gal lieni was licht gewond. bestuur der Stichting 18531953, alsook fractievoorzitter van de K.V.P. in de Bredase gemeenteraad. Hij gaf les aan de r.-k. m.t.s. te Breda en aan de r.-k. school voor maatschappelijk werk al daar. Hij was wetenschappelijk adviseur van de afd. sociale verzekering bij het ministerie van Sociale Zaken. In 1952 werd hij benoemd tot staats secretaris van het ministerie van Eco nomische Zaken in het derde ministerie Drees. Na de verkiezingen van 1956 keer de hij in dezelfde functie terug in het vierde ministerie Drees. Van zijn hand verschenen talrijke publikaties op eco nomisch gebied. In het huidige kabinet is het staatssecretaris van Economische Zaken. Het ministerie van Justitie maakt be kend: ,,De heer mr. H. A. Sjoukes heeft naar aanleiding van een interim-rap port, uitgebracht door de commissie- Helders. aan de minister van Justitie verzocht hem te ontheffen van zijn func tie van directeur van het rijksopvoe dingsgesticht (rijksjongereninternaat) te Amersloort. De minister heeft hierin toegestemd onder dankbetuiging voor het werk, door de heer Sjoukes onder moeilijke omstan digheden verricht. De ontheffing gaat in op 1 oktober 1961. Inmiddels heeft de heer Sjoukes nog in te halen vakantie opgenomen. 'et is de bedoeling hem bij een ander nstvak te werk te stellen". De commissie-Helders bestaat uit de en mr. G. Ph. Helders, prof. dr. P. alon, mr. G. Duisterwinkel en mr. J. W. Knottenbelt. Zij heeft de opdracht een onderzoek in te stellen naar de in richting, werkwijze en behandelingsme thodiek van het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort. De commissie zal van het resultaat van dit onderzoek rapport uit brengen en kan ook bepaalde voorstel len doen). Uit het stedelijk museum voor moder ne kunst in Saint Tropez zijn in de nacht van zaterdag op zondag 56 schilderden ter waarde van tien miljoen nieuwe francs gestolen. Volgens de politie is dit de grootste diefstal die ooit in Frankrijk is ge pleegd. Het museum is gevestigd in een oude kapel aan de rand van het stadje. Onder de gestolen schilderijen zijn werken van Matisse, Bonnard, Van Don gen, Cousterie, Vlaminck, Paul Signac, De Segonzac, Rouault en Derain. Het museum „Annonciade", genaamd naar de vroegere kapel, bevatte werken van vooraanstaande moderne schilders, onder wie vele impressionisten, r waarde van tien miljoen francs is eer» schatting van een museumbeambte. De juiste waarde is niet bekend. Kort na het vertrek van Schiphol naar Londen is een Boeing 707 straalverkeers- vliegtuig van „Pan American World Airways" gisteren door de bliksem ge troffen. Het hemelvuur trof het toestel in het stabilo waarvan een gedeelte van dertig vierkante centimeter werd weg geslagen. Aan boord van het toestel be vonden zich vijfentwintig passagiers die allen werden opgeschrikt door het helle licht en de donder. Het vliegtuig landde drie kwartier na het gebeurde op het vliegveld van Lon den. Gezagvoerder Carter verklaarde, dat het toestel na het gebeurde normaal bestuurbaar bleef. Rondom het wegge slagen stuk werden sporen van verhit ting gevonden. Vertegenwoordigers van de luchtvaart maatschappij hebben later verklaard, dat het stukje vliegtuigmetaal in Nederland bij Zandvoort was gevonden en naar Londen zou worden overgebracht. (Advertentie) Minister Veldkamp

de Stem | 1961 | | pagina 1