9.*9 L Bommen en vuurwerk op Frankrijks feestdag van Zeeland Boze brief aan b. en Oostkapelle Lovanium bleef leeg Toeristen stranden in stakend Italië Ruim 60 Spaanse vissers vonden de dood 7' 1 1 I 1 Encycliek Mater et Magistra - JBIEDING 4?5 Huis te Amsterdam ingestort g.s. w. A QUATORZE JUILLETZONDER LEGIONNAIRES Geen vlaggen in Algiers GEBREK AAN VOORLICHTING AAN DE Secretarie financieel ondeskundig 100.000ste op Nü-Breda Hoop vervliegt in Kongo Het spookte in de Golf van Biscaje 89 j39 9g r cent 1 tr ik i 295 dagblad voor zeeland De Quay. Luns en Van Houten naar Bonn RADIO-ACTIEF STAAFJE ZOEK I Gas, ar in op bezoek bij Enge/se koningin A'dam-Kairo luchtbrug KLM Doodstraf geëist 107 op Yassi tegen man Koel en wi inderig Majoor Schiltz veroordeeld Nieuwe Finse regering om trots op te zijnDat meesterlijke irons schorsleer... moderne, stoere carréleest... Die zijn toch zeker30gulden waard! Maar u betaalt slechts eldige meevaller, mijnheer! Met dit jr model op moderne leest kunt u overal naar toe. ('n Zool: onverslijtbaar!) Ongelogen - het iiBk kost maar stappen... Wat een schoen en wat voordelig! Kom eens passen en u zult het nauwelijks geloven: voor dit "supermodel" betaalt u maar (alle maten) mousse >-4 :d onze peciaVrt®1 L >£y mir if leuze zomer- van 'n refill tassende tin- beperkt voorradig). 101e JAARGANG Ko. 23725 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. i Directeur: E. H. B. Brader. I Hoofdredacteur: J. J- H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M- Mes, mr. H M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en YeAerlemé blak Item Burcall voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 ZATERDAG 15 JULI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Z (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893! Mater et Magistra heet de nieuwe encycliek van Paus Jo hannes XXIII die gisteren is ge publiceerd en die gewijd is aan de grote sociale problemen van onze dagen. Elders in dit blad geven wij een uitvoerig exposé van tie nieuwe zendbrief, waar- in Paus Johannes indringend de mondiale vraagstukken be spreekt die ons beroeren en voor de oplossing waarvan de H. Vader sterke richtlijnen geeft. De Nederlandse delegatie naar de topconferentie van de zes lan den van de Europese gemeen schappen zal bestaan uit de mi nister-president, prof. dr. J. E. de Quay en de minister en de staatssecretaris van Buitenland se Zaken, dr. J. M. A. H. Luns en dr. H. R. van Houten. Frankrijk vierde gisteren „Qualorze Jnilet" - de 14e juli - onder de triomfantelijke lonen van de Marseillaise', hel geknal van vuurwerk en de zware donderslagen van plastic- bommen. Rechtse extremisten, die gekant zijn tegen hel regeringsbeleid in Algerije, pleegden in de hoofdstad zes bomaanslagen. In Algerije bedroeg het aantal meer dan vijftig, gerekend over de laatste 48 uur. In Algiers alleen al ontploften donderdag avond twintig plasticbommen. Alle zes bommen in Parijs ont ploften voor de woningen van le den van de Gaullistische partij, de U.N.R. Er werd schade aangericht maar niemand werd gewond. President De Gaulle nam aan de Champs Elysées in Parijs een parade af waaraan 11.000 mannen deelnamen. Wat men onmiddellijk in de parade miste waren de légionaires. Het vreemdelin genlegioen mocht dit jaar niet aan de parade deelnemen wegens zijn aandeel in de april-revolte in Algerië. Al-gé-rie frangaise Geen viering van de veertiende juli voor de Fransen in Noord-Afrika. Als bij stilzwijgende afspraak werd nergens gevlagd; slechts hier en daar op rege ringsgebouwen stak te Algiers de drie kleur uit. Op de voor het publiek afge- de stad die dezelfde kreet ritmisch toe terden. Nergens deden zich incidenten voor. Overal hielden sterke afdelingen van de veiligheidsdienst de wacht. In Oran sloegen slechts een twee honderdtal mensen de parade gade. De voor de oudstrijders afgezette ruimte bleef geheel leeg. In La Cowtine In La Courtine namen Nederlandse troepen, die daar gelegerd zijn voor oefe ningen. deel aan de viering van de Bastilledag. Voor het gemeentehuis werd een parade van Franse en Nederlandse militairen afgenomen. Ondanks een stromende regen was er een talrijk pu bliek. trokken Europese automobilisten door j zette gedeelten van de tribunes waren slechts enige bezoekers, en zelfs in de afdelingen gereserveerd voor de officië le personen zag men vele lege plaatsen. Aldus marcheerden 2000 militairen langs de vrijwel verlaten route. Enige honderden jongelieden betoog den in het centrum van de stad. Zij scandeerden de strijdkreet van de uiterst rechtse groepering „Al-gé-rie Fran gaise". Zowel voor als na de parade President Charles de Gaulle hij de jaarlijkse parade ter gelegenheid van de herdenking van de bestorming van de Bastillewaarvan wij in neven staand artikel melding maken. Bij oefeningen in het opsporen van ra dioactieve bronnen door middel van geigertellers in het etablissement van de Koninklijke Marine te Amsterdam, is een radioactieve bron zoek geraakt. Het is een zeskantig staafje van 2 cm, be vestigd aan een draagstaaf van 20 cm lengte met een diameter van 1 cm. On danks nasporingen is het nog niet ge lukt deze staaf te vinden. Het onderzoek wordt voortgezet. Diefstal wordt niet uitgesloten geacht. Het vermiste voorwerp is gevaarlijk voor personen die het onder hun berusting hebben. Joeri Gagarin, ruimtevaarder en held der Sovjet-Unie. zat gister ter rechter zijde van koningin Elizabeth aan een noenmaal aan in een zaal van Bucking ham Palace. Gagarin had voorrang op zijn eigen ambassadeur. Alexander Soldatov, die aan de ovalen tafel aan de rechterzijde van prins Philip was gezeten. Gagarin had twee tolken cn zijn kro niekschrijver meegebracht, kol. Nikolai Nikolaiwtisj Denisov. Pi rOR iw spiegelbeeld zegt het EP.\ WILDE staking onder het perso neel van de havendienst der Kon Pa pierfabrieken Van Gelder cn Zonen n.v. te Velsen, die honderd man omvat en .onderdag begonnen is, duurde gisteren •port. De erkende vakbonden hebben ich van de staking gedistantieerd, DE AMERIKAANSE fotosatellict Tiros tl heelt niet. zoals men hoopte, foto geleverd van een stormontwikkeling boven de Atlantische Oceaan. De satel- ts niet recht boven de bui geweest. rirrjn?mDAN tWj° nii'joen mannen zullen deelnemen aan de staking van de Argen tijnse plattelandsbevolking, die is vast gesteld op 18 juli. Er zullen voorts geen kranten verschijnen en geen treinen rij- ZUTD-KOREA. Formosa cn communis tisch China hebben van noSdweïïT lfi- den. Er zijn honderd mensen verdron ken. 120 worden vermist en 115 raakten gewond. HET COLLEGE van Rijksbemiddelaars heeft gisteren geconfereerd met partijen in het bakkersbedrijf over de gedane I loonvoorstellen. Thans beraadt men zich j nader in eigen kring. HET WESTDUITSE hooggerechtshof te Karlsruhe heeft Krenz, een vroegere kap.-luit. ter zee van de Westduit.se ma rine. veroordeeld tot tien jaar tuchthuis wegens spionage ten gunste van de Rus sen. Sinds vorige week heeft de KLM een luchtbrug ingezet met 'vrachtvliegtuigen om grote hoeveelheden insecticide van Amsterdam naar Cairo te vervoeren. Reeds zijn vier vrachtvluchten met elk ongeveer 15 ton van dit chemische be strijdingsmiddel uitgevoerd en weldra zullen nog elf vluchten volgen. Daarmee zal 225 van de 325 ton insecticide, die Egypte nodig denkt te hebben om de katoenoogst te redden, die ernstig wordt bedreigd door de katoenworm, vervoerd zijn. In totaal zullen circa 20 vliegtuigen nodig zijn om de gehele hoeveelheid naar Egypte te vliegen. Het ziet er naar uit, dat de KLM dit hele spoedtransport zal verzorgen, waarmee men hoopt de prodemia litura f, zoals deze katoenpa rasiet wetenschappelijk wordt genoemd, te vernietigen. De openbare aanklager van het Turkse hooggerechtshof heeft de doodstraf ge- eist tegen 107 functionarissen en partij leiders van het ancien regime, verdacht van schending van de grondwet. De openbare aanklager, Altay Egesel, vroeg voor acht verdachten, die onder premier Menderes belangrijke functies bekleedden, invrijheidstelling. Het proces begon 14 oktober. Tegen oud-premier Menderes is reeds verschei dene malen voor diverse tenlasteleggin gen de doodstraf geëist. Onder hen, tegen wie de doodstraf ge- eist is, bevinden zich ex-president Djelal Bayar en ex-premier Adnan Menderes. 55 Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben in een schrijven zeer scherpe kritiek geleverd op het college van b. en w. van Oostkapelle. De reden van deze brief was de kritiek, die twee van de raadsleden, de heren A. Coppoolse (AR) en A. Don (PvdA) tijdens de behande ling van de gemeentebegroting 1960 hebben geuit over de naar hun mening trage gang van zaken ter provinciale griffie. 75 (Van onze verslaggever) Als honderdduizendste belangstellende voor de landelijke manifestatie vrije tijdsbesteding „Nu Breda 1961" is gister avond omstreeks negen uur verwelkomd mejuffrouw M. Th. Janssens uit Tilburg welfare-leidster van het Rode Kruis in Noordbrabant. In gezelschap van de Rijswijker C. F. Schmeltzer. kandidaat-notaris, werd ze door enkele stichting-functionarissen naar het podium in de feesthal begeleid, waar de voorzitter van Nu Breda, mr. Ph. I. E. van Woensel het tweetal heeft gehuldigd. De Tilburgse kreeg een stola en een pop, vervaardigd op de „Nu" aangeboden, haar cavalier een shawl en een gestyleerde kaars. Zoals de stichting eerder bekend heeft gemaakt worden zeshonderdduizend bezoekers op „Nu Breda" verwacht. Aan de ere-wijn vertelde ons de heer Smeltzer, dat hij er „zo'n voorgevoel" van had gehad. Toevalligerwijze heeft hij mejuffrouw Janssens naar zijn zeggen vrijdag in Breda ontmoet, waarna zij het plan opvatten de expositie te gaan be zoeken. Secretaris G. L. W. Sliepen schoot in de roos, toen hij tijdens een kort entre-nous opmerkte, dat de heer Smeltzer „beroepshalve" kan controleren dat hij de vijf negens volmaakte Een beeld van cle instorting gisteren van een huis van drie verdiepingen, bewoond door drie gezinnen, aan de Rapenburgerstraat in Amsterdam. Op de foto: Brandweerlieden en om wonenden zoeken direct na de instor- ung in de puinhopen naar overleven- aten. Zoals elders in deze editie ge ne czijn twee gewonden naar het zie kenhuis overgebracht. In bet schrijven verwyten Gedeputeer de Staten b. en w. van Oostkapelle een vijftal punten: in de eerste plaats een gebrek aan voorlichting aan de raad, waardoor de kritiek van de heren Cop poolse cn Don kon ontstaan. In de tweede plaats ondeskundigheid op financieel-technisch gebied ter ge meentesecretaris van Oostkapelle, waar door de begrotingen van de laatste ja ren bijzonder slecht waren opgesteld. In de derde plaats de bijzonder on gunstige financiële positie van de ge meente, hetgeen mede veroorzaakt was door ondeskundigheid van het personeel. Voorts zouden b. en w. verzuimd heb ben de raad in te lichten over de moge lijkheden tot het verkrijgen van subjec tieve verhogingen van de algemene uit kering uit het gemeentefonds in de ja ren 1956 en 1957. Tenslotte zouden b. en w. volhard heb ben in het aantrekken van niet-capabele krachten ter gemeentesecretarie, hoewel Gedeputeerde Staten de burgemeester erop gewezen zouden hebben dat hij daarin op korte termijn verandering diende te brengen. Ontstemming De brief besluit: „Het heeft onze ontstemming gewekt dat van de zijde van uw college de raad niet met deze waarheid is geconfronteerd. Wij verzoeken u daarom deze brief in de eerstvolgende vergadering te be handelen. Van deze behandeling wensen wij op de hoogte te worden gesteld. Een uittreksel van de desbe treffende notulen zien wij daarom van u tegemoet". Aldus Gedeputeerde Staten tot het col lege van b. en w. in deze brief. De behandeling van deze brief zal ge schieden op dinsdag 25 juli. Bij hetgeen zij opmerken over de on deskundigheid op financieel-technisch gebied ter gemeentesecretaris zeggen G. S.. dat een van de ambtenaren, die lang zamerhand mede dank zij de hulp van de provinciale griffie enigszins in de ma- terie was ingewerkt, kort daarna er gens anders solliciteerde en verdween. Het personeel, dat daarna in Oostka pelle achterbleef, was niet in staat een behoorlyke begroting op te stellen. ,.In dit verband mogen wij u slechts in herinnering roepen de eindeloze cor respondentie, waartoe het onderzoek voor de begrotingen voor 1956, 1957 en 1958 aanleiding gaf. Uiteraard bemoei lijkte cn vertraagde dit tenslotte afdoe ning van de begrotingen. Eindelijk in de tweede helft van 1958 werd uwerzijds de steun ingeroepen van de gemeente Domburg. Met behulp van de voormali ge commies-ontvanger van die gemeente zijn de begrotingen tot en met 1958 ten slotte opgesteld kunnen worden. Door het aanstellen van een gemeenschappe lijk ambtenaar voor de gemeente Dom burg en uw gemeente, die in het bijzon der belast zal worden met de financiële aangelegenheden, hebben wij de ver wachting dat in de toekomst de admi nistratie op financieel gebied van uw gemeente minder zorgen zal baren". De hoop dat het Kongolese par lement vandaag voor het eerst na negen maanden in de Lovanium- universiteit bij Leopoldstad bijeen zou kunnen komen, is gisteren ver vlogen doordat de afvaardigingen uit Stanleystad niet zijn komen opdagen. Men hoopt nu maar, dat de machthebber in Stanleystad, An- Het spoorwegverkeer in Italië is gisteren praktisch geheel tot stil stand gebracht door een 24-uurs- J Weersverwachting van het K.N.M.I. avonda23T5nSur°Pgemaakt giStere"' 'hn'*,Sr'p,n.'' bewolkt niet nu en clan rip b?' .MatiSc tot krachtige cn langs liiir v? 7an Holland en Zeeland tijde- l Minn, e uind tussen zuid en west. graden 1PCraturen van 15 tot 18 1 oAdnera2f.:07ZOunu™der 2°"54 UUr- maa" l zon op <1,38 uur» zon onder nnderU2U2ri3muuarn "P UUr' maa" - I 9!2ï"uug: Z"n °P 439 UUr' maan op Het militaire tribunaal in Luxemburg heeft gisteren de officier die vcdeden jaar van zijn wacht in het NAVO-hoofd- kwartier m Fontainebleau was wegge lopen, tot twee weken arrest veroor- cleeld. Dc„„ofPlie1, Aloisc Schiltz, had op 29 februari 1959 zijn post bij het alarmapparaat van *t NAVO-hoofdkwar tier voor Centraal-Europa gedurende eei nacht onbemand gelaten. De Luxemburgse minister van het le ger. Eugéne Schauss. onthief hem on middellijk van zijn functie in Fontaine bleau. Volgens de laatste berichten, die in de Spaanse hoofdstad, Ma drid zijn binnengekomen, zijn tenminste 12 vissersvaartuigen voor de noordkust van Spanje in de Golf van Biscaje door een plotselinge zomerstorm over vallen en vergaan. Hierbij zouden ruim 60 vissers zijn omgekomen. Nog een vyftal schepen met 70 op varenden wordt vermist, allen afkom stig uit San Juan de Circna. Men hoopt dat radioschade de reden is, dat zij nog niets van zich hebben laten horen. Het vissersvaartuig „Camp Eder" uit Aviles zou men drie van de 14 be nt anningsleden de diepte zijn ingegaan. Een sloep met zeven man aan boord zou ook zijn vergaan. Zes kleinere boten werden bij El Ferrol vernield. De Spaanse marine neemt, thans deel aan het zoeken naar overlevenden. Sommige boten zijn erin geslaagd voor de storm uit in andere havens binnen le lopen. Andere kwamen ge durende de nacht op halve kracht huis waarts. De algemene sfeer in de Spaanse vis sersplaatsen is er echter een van ver driet, angst cn wanhoop. Voor vandaag is in de meeste plaat sen algemene rouw afgekondigd. Het grootste drama heeft zich voltrokken aan het schip „Mari Loli", dat naar men aanneemt met de gehele beman ning van 16 koppen is gezonken. In de buurt van Santander zou de „Santa Lucia" gezonken zijn met vijf van de 15-koppige bemanning. Vijftien mannen werden gered van de „Eskuiaga Beitia" in de buurt van de zelfde haven. Een lid van de beman ning overleed. Het gemeentebestuur van Santander heeft de feesten ter ere van O. L. Vrouwe van Carmen afge last. De opzienbarendste redding, door de zee zelf uitgevoerd, voltrok zich aan drie vissers die door een huizenhoge goll' van het dek van hun schip wer den gespoeld. Een tweede golf nam hen echter op en zette hen aan boord van een ander schip. staking van het personeel, en dit nog wel op het hoogtepunt van het toeristenseizoen. Berichten uit alle delen van het land meldden dat slechts enkele noodtreinen reden, bemand door werkwilligen. De staking begon donderdagavond midder nacht. Verwacht wordt, dat het werk pas vanmorgen in de vroege uren volledig hervat zal zijn. Duitenden toeristen konden niet op tijd naar huis. In Milaan moesten 250 Britse toeristen die donderdagavond laat niet verder konden reizen en geen hotel kamers konden krijgen in de wachtka mers van het station de nacht doorbren gen. Zij vertrokken gistermorgen in een speciale trein die bewaakt werd door militairen. De Lorelei-express met rijtuigen voor Zuerich. Genève, Brussel. Stuttgart. Duinkerken en Hoek van Holland bleef als gevolg van de staking donder dagmiddag om 12 uur in Florence staan. Het stakingsparool dat door het over grote deel van het spoorwegpersoneel werd opgevolgd, was uitgegeven door de niet-communistische zowel als de com munistische vakbonden, uit protest te gen het regeringsantwoord op de door hen gestelde looneisen. Ook protesteren de stakers tegen de lange werkdagen die naar zij zeggen het gevolg zijn van een tekort aan arbeidskrachten van 15.000 man. toine Gizenga vandaag of morgen met zijn 50 parlementariërs in Leopoldstad zal aankomen. De enige die gisteren in Leopoldstad zijn opwachting maakte was „koning" Albert Kalonji van Zuid-Kasai. Hij ne geerde de transportmogelijkheid en de bescherming die de Verenigde Naties hadden aangeboden en vloog met zijn entourage in een gewoon lijnvliegtuig binnen. Op het vliegveld waren duizenden Ba- loeba aanwezig om hun opperhoofd te begroeten. Hij werd door hen. zoals het een koning betaamd, naar de auto ge leid die de premier van de centrale re gering, Joseph Ileo, ter beschikking had gesteld. Kalonji verblijft ook in de re sidentie van Ileo. Tweeduizend soldaten hadden gister middag de terreinen van de universiteit afgezet, nadat studenten en professoren verwijderd waren. De versperring van prikkeldraad werd onder stroom gezet, en de schijnwerpers aangeknipt. Rondom de Lovanium-universiteit, in de heuvels, hebben zich Tunesische blauwhelmen ingegraven, terwijl pant serwagens met Maleiers op de toegangs wegen patrouilleren. De troepen van de V.N. zijn de enige gewapenden op de universiteitsgronden. Iedereen die deze betreedt moet zich legitimeren. De Kongolese parlementariërs worden verondersteld in de universiteitsstad te blijven totdat zij de agenda die voor hen ligt. zullen hebben afgèwikkeld. Onder de daarop voorkomende punten is de vorming van een regering van nationale eenheid. Mear bij het vallen van de avond gis teren had zich nog geen Kongolees volks vertegenwoordiger aan de poorten van de Lovanium gemeld. Slog eon Link Dp president van Katanga, Moise Tsjombe, vertrok gisteren naar Kolwezi, daardoor zorgend voor nog een kink in de parlementaire kabel. Hij had gisteren in Elizabethstad een ontmoeting moeten hebben met de heren Cruise-o'Brin en Maltroed Khiari van de Ver. Naties, die op het laatste ogenblik moesten pro beren Tsjombe en zijn deputes warm te maken 'voor de parlemontszitting. Ze hebben hun vliegtocht naar de Katange- se hoofdstad nu maar uitgesteld tot van morgen. P P Martti Mieltunen. de 54-jarige oud- gouverneur van de provincie Lapland en lid van de agrarische partij in Finland, heeft gisteren een nieuwe minderheids regering gevormd. President Urho Kekkonen hechtte gis terenavond zijn goedkeuring aan de sa menstelling van het nieuwe kabinet en onthief het oude kabinet van de waar nemende premier Eemil Luukk* van zijn taak.

de Stem | 1961 | | pagina 1