Verbetering van politieke doelmatigheid NAVO Studie-commissies vrij vaak bijeen Nieuwe aanslagen in Algerië Advies Rekenkamer: Taxi' in plaats van dienstauto's Parlement Kongo bijeen morgen en wit „Afwijzing voorstellen beslist onaanvaardbaar Pot is er Vluchtelingenstroom weer groter Theems onveilig door walvis „Eén grote autopooL uganc Bestaande apparaat bevredigend DAGBLAD VOOR ZEELAND MR STIKKER IN LONDEN: WESTEN PARAAT Nederlandse bus in Frankrijk tegen trein elf gewonden K VP-fractie Dr. W. de Kort gevraagd als voorzitter Belastingambtenaren en mening ARK A Uitwijzing uit Alto Adige Teleurgestelde Stijkel Geen rechten tot landing in Los Angeles Kwestie Berlijn NEHROE WIE BEMIDDELEN u Boot sloeg om in grindgat: twee doden >r iMi" et ik in mijn :hine gebruiken? t, er zijn meergoede was- Maar Omo is voor de ine bijzonder geschikt, op de prettige schuim- Zo werkt Uw wasmachi- at hij waard is. En Omo's moderne waswerking bij het best tot z'n recht: ovooralles, óók voor ge- ïd, óók voor tere stofien. 101e JAARGANG No. 23724 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 Voor God, Koningin en Vaderlnnè VRIJDAG 14 JULI 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, f 8.20 per post, S 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.—Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 93 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Btibureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893', Elf inzittenden van een Neder landse bus zijn woensdag gewond geraakt toen het voertuig op een vrachttrein inreed in de buurt van de Franse plaats Toul. Mevrouw Ria Visser uit Amsterdam liep een schedelbasisfractuur op en vol gens de artsen van het nabijgelegen zie kenhuis waar zij wordt verpleegd, is haar toestand ernstig. Negen andere passagiers luit Heerlen. Amsterdam, Groningen, Utrecht en Rijswijk), liepen lichte verwondingen op en de chauffeur, wiens naam werd opgegeven als E. Gleu- gculs, verwondde een been. 1 Toen dc chauffeur nabij de overweg de trein bemerkte, haalde hij de rem men over, maar de vaart was te groot en de bus reed door de slagboom heen en botste tegen de tweede wagen van de trein. Medisch personeel van een Amerikaan se basis in de buurt hielp bij de behan deling en het vervoer van de gewon den. De secretaris-generaal van de NAVO, de Nederlander mr. 11. U. Stikker, heeft gisteren in Londen gezegd, dal de Westelijke strijdkrachten in staal zijn om elke Russische dreiging rond Herlijn het hoofd Ie bieden. ,.Het westelijk hondgenootschap is één. Dat ïnoetu we Kroestjev duidelijk maken. Wij zullen er zijn", aldus Stikker, „indien er een militaire actie van Rus- de apparaat wordt bevredigend ge- acht. Diplomatieke waarnemers te Londen hebben gezegd, uit deze opmerkingen van de heer Stikker de conclusies te trekken, dat de NAVO een voorstel van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken. Spaak, op de ministersconferen tie te Oslo in mei tot vorming van der gelijke commissies heeft goedgekeurd. Groot-Brittannië en Noorwegen voelden meer voor één enkel orgaan voor over leg. Gagarin land in Berlijn komt". Stikker herinnerde eraan, dat generaal Lauris Norstad van me ning is. dat de Navo-strijdkrach- ten voldoende sterk zijn om Euro pa te verdedigen. Op een persconferentie deelde hij mee, dat speciale Navo-com- missies voor bestudering van com munistische politieke en economi sche activiteit met betrekking tot verschillende gebieden onder meer .hebben gesproken over Nederlands Nieuw-Guinea en Angola. Deze commissies komen vrij vaak bij een, aldus Stikker. Geen enkel land wenst een ander apparaat. Het bestaan- De KVP Tweede-Kamerfractie, die gisteren vergaderde, heeft una niem besloten dr. W. de Kort te vragen, het voorzitterschap der fractie te willen aanvaarden. De heer De Kort, die van dit besluit enkele ogenblikken voor zijn ver trek naar de West in kennis werd gesteld, heeft gevraagd zich na zijn terugkomst over dit verzoek te mogen uitspreken. VANMIDDAG wordt de aangekondigde encycliek Mater et magistra" van paus Johannes de 23e gepubliceerd. Het docu ment telt 86 getype pagina's onge veer 25.000 woorden. DE POOLSE zeeman, die woensdag in de haven van New York overboord sprong en met ernstige verwondingen in het ziekenhuis moest worden opge nomen, is gisteren lang genoeg bij ken nis geweest om asiel te vragen. DE VOORMALIGE premier van de re publiek Zuid-Korea. John M. Tsjang, en drie van de leden van het oude kabinet, zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens het aannemen van steekpennin gen in januari van dit jaar. FRANKRIJK heeft gisteren aan de Tu nesische regering de waarschuwing ge geven, dat de besprekingen over de gro te Franse basis Bizerta niet kunnen worden gehouden „in een sfeer moeilijkheden en demonstraties". TN CANADA verwacht men, dat de li berale meerderheid in de senaat aldaar een dreigende regeringscrisis zal weten te overbruggen door een ontwerp van de regering Diefenbaker tot ontslag van de gouverneur van de Bank van Cana da, af te wijzen. DE INDIASE stad Poona wordt bedreigd als gevolg van een dambreuk in het westen van India. NIGERIA zal in geen geval tot de Euro pese Gemeenschap toetreden, zo heeft de premier van dit land, Alhaji Sir Abu- baker Balewa, bekendgemaakt. IN LAS VEGAS zijn gisteren negen za ken aan de „Strip" de grote winkel straat, maar ook de straat van de gok automaten afgebrand. De brand vermoedelijk ontstaan door bliksemin- In antwoord op de vraag of het wel verstandig is geweest dat Groot-Brittan nië de Russische ruimtevaarder majoor Gagarin zo hartelijk heeft ontvangen, antwoordde de secretaris-generaal, dat de door de Russische ruimtevaarder en evenzeer door de eerste Amerikaanse astronaut getoonde moed van belang is voor de gehele wereld. Het maakt wat dit betreft geen verschil of de ruimte vluchten door een Amerikaan of een Rus worden gemaakt. Zonder namen te noemen zei de secre taris-generaal dat landen met een ge zonde en sterke economie meer zouden kunnen bijdragen tot de Navo. Mr. Stikker zei dat een militair con flict om Berlijn vermelden moet worden. Hij sprak als zijn oordeel uit niet te ge loven dat een man als Kroestjev de zaak zozeer op de spits zal drijven dat het tot een openlijke oorlog zal komen. Zoals .gisteren reeds gemeld, was de heer Stikker naar Londen gekomen om op hoog niveau te spreken over verbe tering van de politieke doelmatigheid van de Navo. Hij is gistermiddag door konin gin Elizabeth in audiëntie ontvangen en heeft gisteren besprekingen gevoerd met premier MacMillan en met lord Ho me, de Britse minister van Buitenlandse Zaken. (Van onze redacteur) Volkomen onaanvaardbaar". Dit commentaar gaf ons gisteren de voor zitter van de ARKA, de heer Boot, op het antwoord van de regering aan de Tweede Kamer, dat de rijksbelasting- ambtenaren tot 1 januari 1962 geen en kele positieverbetering zullen kunnen be reiken. De stemming onder de belastingamb tenaren is geworden tot verbittering. De bonden zijn overigens niet van plan zich bij de regeringsuitspraak zonder meer neer te leggen. Het hoofdbestuur van de ARKA en het bestuur van de „landelijke subgroep be lastingen" hebben gisteren te Utrecht met het kader van de plaatselijke sub groepen belastingen een drukbezochte vergadering gehouden. Deze vergadering heeft unaniefn haar ernstige teleurstelling en verontwaardi ging uitgesproken over de antwoorden van minister en staatssecretaris op 12 juli aan de Tweede Kamer. Daaruit blijkt, aldus de ARKA, dat de betrokken bewindslieden de ernst van de situatie, waarin de belas tingambtenaren verkeren, niet willen inzien en niet de ernstige waarschu wing hebben verstaan van de de monstratieve vergadering op 8 juli j.l. in de Houtrusthallen in Den Haag. Opnieuw werd uit de vergade ring aangedrongen op het organise ren van een stiptheidsactie. In een vergadering van de samenwer kende organisaties, vandaag te houden, zullen nadere stappen in overweging worden genomen. Op een stuk drooggevallen bedding van de rivier de Theems in de buurt van Kew Gardens bij Londen, is een ruim vijf meter lange walvis van meer dan een ton zwaar gevonden, welke kennelijk was gewond door aanraking met een boot. Het dier, dat weer naar het water was gesleept en was wegge zwommen, weigerde evenwel de rivier te verlaten en bezorgde vissers en wa tertoeristen angstige momentenGiste ren is het beest gestorven. Men ver moedt. dat de walvis verantwoordelijk is voor het verdrinken van een 44-ja- rige technicus, wiens bootje tijdens het vissen op de Theems bij volkomen kalm meer. op onverklaarbare wijze is om geslagen. Nieuwe terroristische aanslagen in Algerië hebben ook gisteren le vens geëist in steden en dorpen, terwijl op het platteland Franse troepen gevechten leverden met Algerijnse opstandelingen. Als gevolg van aan Franse extremis ten toegeschreven bomaanslagen, wer den vier mensen gedood en minstens ze ven gewond. Woensdagavond deden zich in Algiers dertien ontploffingen van de ze aard voor. Aan de grens van Algerië met Marok ko, waar deze niet bestreken wordt door het eenzijdige staakt-het-vuren van de Fransen, vond een schermutseling plaats tussen een ,.goed bewapende" opstan delingenpatrouille en Franse soldaten. Volgens het Franse leger werden twin tig opstandelingen gedood, gewond of gevangen genomen, en legde men be slag op mortier- en anti-tankkanonnen plus wat geweren. In Rabat, hoofdstad van het aangren zende Marokko, werd gisteren gezegd, dat een Franse oorlogsbodem de Marok kaanse territoriale wateren had geschon den door Algerijnse opstandelingenposi ties op de Algerijnse kant van de grens lijn te beschieten. In Berroeaghia, 120 km ten zuiden van Algiers, ontplofte een bom in een win kel. De Europese eigenaar en drie Al gerijnen werden gedood, vier andere mensen, onder wie drie kinderen, liepen verwondingen op. Een woordvoerder van de Algerijnse rebellenregering leverde te Cairo com mentaar op de radio- en televisietoe spraak van de Franse president, waar van wij in onze editie van gisteren mel ding hebben gemaakt. Hij zei, dat De Gaulle „uitsluitend in herhalingen was getreden en niets nieuws had verkon digd". Hij waarschuwde eens te meer, dat een verdeling van Algerië een „verwoe de oorlog" zou betekenen omdat de Sa hara volledig aan Algerië toebehoort". De Italiaanse autoriteiten in Bolzano hebben vier Oostenrijkse journalisten uitgewezen wegens het voeren van pro paganda tegen de Italiaanse staat. In de bergen van Zuid-Tirol werden vier hoog spanningsmasten opgeblazen. Tijdelijk regen Weersverwachting van het K.N.M.I tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veel bewolking met tijdelijk regen. Matige tot vrij krachtige wind tus- sen west en zuid. Aanhoudend koel J weer. J Vandaag: zon onder 20.55 uur, maan onder 21.39 uur. Morgen: zon op 4.37 uur, maan op 7.19 uur. Bij zijn terugkomst op Schiphol heeft staatssecretaris E. G. Stijkel, die met een Nederlandse luchtvaartdclcgatie cir ca zes weken in Washington besprekin gen heeft gevoerd, bevestigd dat Neder land noch dc KLM landingsrechten zul len verkrijgen in Los Angeles In enkele onzer edities van gisteren maakten wij hiervan reeds melding. De heer Stijkel zei. dat er geen uit zicht bestaat op het verkrijgen van de landingsrechten in Los Angeles, „zolang zich geen nieuwe feiten in dit kader voordoen en zolang de luchtvaartpolitiek van de V.S. niet wordt gewijzigd". De Algemene Rekenkamer, die een wakend oog houdt op de be steding van rijksgelden, is van oordeel, dat er heel wat bezui nigd zou worden als de depar tementale autopools met eigen chauffeurs opgeheven zouden worden en de rijksambtenaren voortaan van taxi's gebruik zouden maken. Uit het jaarverslag van de rekenka- mer over 1960 blijkt echter, dat de re gering hiervoor niet voelt. Zij wijst ook de suggestie af om dan tenminste de autopools in één pool te verenigen. De regering wil wel overwegen kleine re wagens in te voeren en dienstreizen zoveel mogelijk per trein te laten ma ken. De Algemene Rekenkamer neemt hiermede echter voorshands geen ge noegen. Behalve met dienstauto's heeft de Algemene Rekenkamer zich in 1960 met een enorm aantal andere zaken be zig gehouden, waarmee rijksgeld ge moeid is. Haar jaaiverslag toont aan, dat er nog steeds op vele punten in het overheidsapparaat bezuinigd kan worden. Geldverspilling op grote schaal als vorige malen bij Defensie is ditmaal weliswaar niet geconstateerd, doch de Rekenkamer heeft toch heel wat schadepostjes ontdekt, die teza men een flink bedrag uitmaken. Hier onder volgen enkele voorbeelden: De Algemene Rekenkamer beveelt aan het luistergeld bij vooruitbetaling te laten voldoen en voortaan voor waarschuwingen by niet-tgdige beta- lingen f 1.in rekening le brengen. Dc voordelen door dit systeem schat de Rekenkamer op bijna één miljoen gul den. Buitenlandse Zaken heeft na eervol ontslag een ambtenaar van de diplo matieke dienst weer in dienst genomen tegen een jaarsalaris van 20.000 gulden. De betrokken ambtenaar heeft echter wegens wankele gezondheid twee jaar niets kunnen doen. Landbouw heeft ruim drie miljoen uitgegeven voor de bevordering van de teelt van geneeskrachtige en aroma tische kruiden. Van die teelt is echter weinig terecht gekomen. In interdepartementaal overleg wordt sinds 1961 gewerkt aan een regeling om ontbctrouwlDaar gebleken leveranciers van leveranties aan het rijk uit te slui ten. De regeling is echter nog steeds niet tot stand gekomen. Een stichting voor stedelijke jeugd zorg en gezinswerk heeft voor ruim 19.000 gulden aan niet-subsidiabele pos ten opgevoerd en diverse ontvangsten en uitgaven buiten de administratie ge houden, teneinde een hogere subsidie te verkrijgen. Ambtenaren van de vluchtelingen- dienst in West-Berlijn hebben meege deeld. dat op het ogenblik per dag meer Oostduitse vluchtelingen West-Berlijn binnenkomen dan ooit sedert 1953. Aan genomen wordt, dat alleen gisteren 900 tot 1000 Oostduitsers hun toevlucht in West-Berlijn hebben gezocht. Het vluchtelingenkamp te Marienfel- de is al dagenlang overvol. Deze week zijn twaalf andere centra voor vluchte lingen geopend. De Westberlijnse autoriteiten hebben zich verzekerd van vliegtuigen voor het overbrengen van vluchtelingen van West- Berlijn naar West-Duitsland. De foto toont een lange rij vluchtelin gen, die bij een bureau in West-Berlijn wachten om geregistreerd te worden. De Indiase premier Nehroe staat in correspondentie met Bonn, Washington en Moskou over het Duitse probleem. Dit wordt in Nieuw-Delhi uit welinge lichte bron vernomen. Nehroes gezichts punten zijn nog niet bekend, doch vol gens de plannen zal hij in november besprekingen voeren met Kroestjev te Moskou en met Kennedy t« Washington. Van de eventuele resultaten daarvan zou hij dan mededeling doen aan kanselier Adenauer, die een bezoek aan Nieuw- Delhi voor medio november op zijn pro gramma heeft. Bij een onderwijsinstelling is twee maal een kastekort ten laste van de schatkist gebracht. Het tekort zou te wijten zijn aan diefstal. Diefstal lag hier voor de hand want het kasgeld rond 10.000 gulden word in een open geldbakje bewaard. Later is er een wandkluisje gekomen maar daar uit verdween ruim 1100 gulden. De di recteur had het geld voor privé-doel- einden opgenomen zonder daarvan de boekhouding melding te maken. Bij een andere onderwijsinstelling werd aan de kinderen van leraren en het overige personeel geen lesgeld in rekening gebracht. Sociale Zaken betaalt al jaren hon derd gulden per maand reis- en ver blijfkosten aan een ambtenaar, die ie dere hem aangewezen woning in zijn standplaats afwijst. Het college van curatoren van de Rijksuniversiteit te Utrecht heeft uit een hem geschonken fonds een bedrag van ca. f 50.000 ter beschikking gesteld van een hoogleraar voor de bouw van een bungalow. De Algemene Rekenka mer heeft de minister van O. K. en W erop gewezen, dat dit onnodige risico's voor het rijk met zich meebrengt, te meer daar voor de ca. f 50.000 geen ak te van lening aanwezig was en geen zekerheid was gesteld. In een alsnog op te maken lenings akte, zo antwoordt minister Cals hier op, zal men nu bepalingen opnemen ter verkrijging van een aanvaardbare dekking van het geleende. De aflossing nog f 35.000 zou men pogen te versnellen. Van de universiteit Lovaniunr, gelegen in het glooiend land eni ge kilometers buiten Leopoldstad zijn alle studenten en professoren verwijderd en het gehele terrein is omgeven door een cordon po- litiemannnen van de Verenigde Naties. Alles is in gereedheid om er de leden van het Kongolese par lement te ontvangen die er mor gen vöor het eerst sedert septem ber verleden jaar als Kongolese volksvertegenwoordiging zullen vergaderen. De vraag blijft echter of de politici inderdaad zullen komen en zo ja, hoe veel. ..Koning" Albert Kalondji van de ..mijnstaat" Zuid-Kasai heeft meege deeld, dat hij met alle leden van zijn parlement vandaag zal aankomen. De ongeveer veertigduizend leden van Ka- londji's Baloeba-stam, die in Leopold stad wonen, maken zich reeds op om hun „koning" de mooiste verwelkoming van zijn leven te bereiden. Ook de Baloebakat-leider uit Noord- Katanga, Jason Sendwe, zal van de par tij zijn, maar niemand weet nog, of Antoine Gizenga, de „sterke man" uit Stanleystad, eveneens naar Leopoldstad zal reizen. Gizenga beschouwt zichzelf als de wettige opvolger van de vermoor de Patrice Loemoemba. Twee DC-3 toe stellen der V.N. zijn naar Stanleystad gevlogen om voor het vervoer van Gi zenga en zijn gezelschap van vijftig par lementariërs te zorgen. Gizenga is se dert oktober niet meer in Leopoldstad geweest. Hij ontkwam daar toen aan ar restatie en ging naar Stanleystad om de ontsnapping van de gevangen genomen Loemoemba voor te bereiden. Loemoem ba slaagde er echter niet in zich bij zijn volgelingen in de oostelijke provincie te voegen. Hij werd opnieuw gearresteerd en daarna om het leven gebracht. Indien Gizenga met al zijn volgelingen ver schijnt, zou hij er in kunnen slagen een parlementaire pro-Loemoembistische meerderheid te verkrijgen. Hondenen hophandel Men nam gisterenavond aan dat er in Leopoldstad reeds zeventig kamerleden en veertig senatoren waren, maar geen van hen bevindt zich nog op het terrein (Advertentie) Geniet er van paradiso 22ct. van de Lovanium-universiteit, dat om geven is door een onder hoogspanning staande versperring. Soldaten van vier nationaliteiten hebben zich in de buurt ingegraven en Zweedse politiehonden laten er hun melancholiek gehuil horen. In de stad wordt achter de coulis sen druk koehandel gedreven en pre mier Joseph Ileo, vice-premier Jean Bolikango en minister van binnen landse zaken Cyrille Adoula zijn alle drie druk bezig stemmen te verga ren om door het parlement als de nieuwe premier te worden aange wezen. De Kantangese president Tsjombe zal waanschijnlijk schitteren door afwezig heid. hoewel hij zegt het bijwonen van het gesprek welwillend te overwegen". De 1-2-3-puzzelpot is eruit. Vijf inzendingen niet een feilloze oplossing, onder wie een Bre- danaar, delen ruim 14000 gul den. Volgende weck al kan een ander de gelukkige zijn. Daar om: vergeet niet ook uw op lossing in te zenden In een der volgelopen grindgaten on der de gemeente Herten is gisterenmid dag een boot omgeslagen, waarin drie personen zaten. De heer G. Thijssen uit Herten, 37 jaar, vader van twee kinde ren. en de 36-jarige R. Linge uit Ouder kerk aan de IJssel. kwamen om het le ven. De boot was een grindbak, die op proef in dienst was bij het grindexploi- tatiebedrijf Smals uit Herten. De heer Linge was de bedieningsman. Hij wilde de bak aan de fa. Smals ver kopen. Het schijnt dat bij de demonstra tie een ongelukkige manoeuvre is uit gevoerd. De directeur van de bagger- maatschappij, drs. J. Smals, kon zich nog door een sprong aan de juiste kant van het vaartuig redden en werd tijdig door een andere boot opgepikt. Thijssen en de schipper kregen een gedeelte van de lading op zich en verdronken jam merlijk. Gisterenavond waren hun stof felijke overschotten nog niet opgehaald.

de Stem | 1961 | | pagina 1