Geleidelijke realisatie van tweede televisie programma EN Goldoni's LEUGENAAR klassiek blijspel op t.v. F.M. vanuit België J"*|| koelkasten STEM-FEUILLETON DE WITTE TULP INDEN Even laten uitspreken! Terugblik Dure Franse t.v. veranderingen Luister naar Kijk naar Jack knapt het op aillissementen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 13 JULI 1961 'ATERSTANDEN Rekenmachine Vele problemen Dure grap Vooruitzichten Nieuw Probleem Juisle man (Schijn) heilig „Axis Sally" uit gevangenis „Dennis the Menace" Het wmtU&lkockt& ëuAOfXL Componist van Nooit op zondag verslagen door Helen Girvan Radioprogramma Televisieprogramma BEURS VAN AMSTERDAM Lager in een lusteloze markt ijn er tekenen, die erop wy» e Kongolese leiders tot bezln- gekomen en hebben ingezien, nog maar samenwerking, He blanken en üzeren tucht en o van de volledige ondergang dden. ift de perfide belangstelling blok-staten en speciaal de doorzien, men weet nu wat luiers waard zijn, die alleen ulaties op de chaos bouwden. oken zijn de navolgende fail- n: J. F. Bernaards, caféhou- ergseweg 2, Breda. J. Bruinsma. Cur. mr. P.J. kerk, Breda. 1. Vonders, h.o. Machinefa- iders, privé Esdoornstraat 15, istrieweg 6, Oudenbosch. J. Bruinsma. Cur. mr. W.J. Roosendaal. Ooms, expediteur, Burg. Jans- 32, Nieuw-Vossemeer. H. G. M. J. Seelen. Cur. mr. rt, Roosendaal. Consultatie Bureau voor i; advies gratis, levering IJK" ;zet. Op 4 juli riep Loemoem- rnationale pers bijeen en be kt er tegen hem gekomplot- Toen brak op 6 juli de grote an de Kongolese weermacht Boera minister van voorlich- de grofste, opruiende rede- de Belgische opperbevelheb- ■aal Emile Janssens werd ver oor een Kongolese sergeant- e meteen generaal werd. nog vers in het geheugen, wat a in Kongo heeft afgespeeld, cht gemaakt is op blanken, ■erzusters en blanke huismoe- ïderen werden verkracht, hoe ibtenaren en fabrieksleiders ivangen gezet of verjaagd. Bel- achutisten grepen in, de an" Moeboetoe trad op, de gde zich in het drama, dat ot de dag van vandaag heeft ird en dat een van zijn hoog- beleefde in de moord op Loe- kg levend gewicht; vette scha- p. stuk; vette lammeren 70-85 kt: melk- en kalfkoeien: aan- ter; handel: rustig; prijzen: randerd; guiste koeien: rede- v, prijsh.; jongvee: ruimer, stij- vette kalveren: groot, leven- Eter; nuchtere slachtkalveren: vlot, onveranderd; schapen en ruim, rustig, nauw prijsh.; gewoon, redelijk, stabiel; lo- piggen: korter, kalm, onveran- chtvee: groter, flauw, prijsh.; :en: minder, williger, stijf duur. yiJK, 11 juli. Op de over blijven de zaken bevredigend, ijn vast en het prijsniveau js mime tijd vrijwel onveranderd Rundsleder blijft nog steeds gevraagde ledersoort. Daar- dt boxcalf nogal gevraagd. De ebezigde ledersoorten, suède, erleer en hunting zijn vrijwel kiarkt verdwenen. Voor lokle- iets meer interesse. Op de larkt blijven zaken op redelijk schoenfabrieken nemen gere- fel naar behoefte. Voor de stellers is de afname constant lotte werkzaamheden in deze oor technisch leder is de afzet te noemen zowel voor het bin- bIs voor export. De voorraden ibrieken zijn niet groot, zodat direct aan de vraag kan wor- an. t de bedrijvigheid in de schoen- idustrie valt weinig verandering ii, deze is over het geheel be- De behoefte aan personeel >t zodat van een overspannen rkt kan gesproken worden als pren is voorgekomen. In de kels is de verkoop vrij kalm, srwachten is tegen de uitver- Ide. KJZEN, 12 juli Sla 3,50-6,60, 52-65 A2 30-49 B2 23-31 afw. 11- Imk. A2 25-27 B2 21-26 C2 17-19, B 26-27 C 24, meloenen 106-116, 5-14, seld. 12-15, peen 35-45, uien 8-16, sjalotten 4, eerste- of 19-22, 1 14-20, 2 10, kr. 5-8, of 17-20, 1 12-17, 2 4-6, barima 16-17, and. 26-35, pr.bonen 112- 100-135, tuinbonen 15-20, kroten Dl 7-16, spitskool 23-27, sav.kool Benaars 72, rabarber 15-24, torn. 2 33-46 B 42-54 C2 30-38 CC 20, aardb. p. d. talisman 1 23-40 >de bessen p. d. 2 23-32, 2 22-27, O, framb. p. d. 1 34-36, 2 28-30, p. kg 37-42, zw. bessen p. kg 2 110-113, pruimen early laxton afw. 33. nz 419 3), Rheinfelden 278 lenheim 370 (—2), Straatsburg Maxau 842 (—7), Plochingen Mannheim 332 (-1-5), Stein- Mainz 322 (+6), Bingen Kaub 245 (—3), Trier 120 )blenz 239 6), Keulen 218 hrort 412 (—7), Lobith 1030 megen 811 5), Arnhem 838 Ifde IJssel 368 (—4), Deventer Monsin 5540 (onveranderd), 20), Borgharen 3878 (+3), geen opgave), Grave beneden 01 (—1). IER SMAAKT RAMA Terwijl politiek Nederland het er nog steeds niet over eens is, hoe het tweede televisieprogramma in Nederland er uit moet zien, zijn de topmensen van de P.T.T. druk bezig met voorbereidingen op hoog niveau: op 26 mei is in Stockholm een internationale conferentie begonnen over de verdeling van de ruimte in de televisiewereld. Het gaat hier om een wekenlang durende conferentie, waaruit blijkt, dat het hier gaat om een ingewikkelde zaak. Wat moet er gebeuren? Het gaat er om de beschikbare fre quenties zo te verdelen, dat aan de be hoeften van ieder land wordt voldaan. Om dit te bereiken is het nodig dezelfde frequentie meermalen toe te kennen, en voor elk land aan te geven, voor welke zender het de toegewezen ruimte in de t.v.-wereld mag gebruiken. Ook hier is orde op zaken nodig. Zon der overleg zou het er in de t.v.-wereld vreemd uitzien en ongetwijfeld zou men eikaars uitzendingen storen. Korte tijd geleden zijn technische des kundigen reeds in Cannes bijeen geweest om eens te bekijken, hoe de frequentie banden verdeeld kunnen worden. Het opstellen van een schema vroeg echter zoveel ingewikkelde berekeningen dat men er maar weer mee is opgehou den. Nu, in Stockholm, maakt men ge bruik van een elektronische rekenma chine. Gelukkig dus maar, dat dergelijke ma chines inmiddels bestaan, want anders zou ons tweede telvisieprogramma nog langer op zich laten wachten. De PTT rekent er al een beetje op, dat in Stockholm voor Nederland ruimte wordt gevonden in de banden 4 en 5. Er zijn ook al proeven genomen met deze banden. Er moet een aantal technische problemen worden opgelost. Pas dan is het mogelijk in deze banden het Neder landse tweede programma onder te brengen. Als Stockholm zekerheid heeft gebracht dan zal de PTT adviezen geven aan de Nederlandse zendermaatschappij en deze kan dan de nodige appartuur bij de in dustrie gaan bestellen. Er zal ook enige tijd nodig zijn om de apparatuur af te leveren. Als Nederland dan ook in de politieke sfeer een oplossing heeft ge vonden, met andere woorden: als vast staat, welke verenigingen en of maat schappijen de programma's gaan verzor gen, is het probleem opgelost. Misschien herinnert u zich dat er toen vele Duitse t.v.-toestellen over de grens kwamen voor bedragen van 100,of iets meer. Het bleek, dat vele t.v.-bezit- ters niet met voorzetapparaten wilden werken en liever een nieuw toestel gin gen aanschaffen. De besprekingen in Stockholm worden bijgewoond door ruim dertig landen. Ieder land heeft zijn eigen mogelijkheden maar ook moeilijkheden. Het zal niet eenvoudig zijn om een internationale op lossing te vinden. Wel is er een duidelijk verschil met veel andere internationale besprekingen. De heren weten, dat er een oplossing moet komen. Zij weten bovendien dat een regeling een grote mate van soepelheid verlangt: alleen door een politiek van geven en nemen kan worden bereikt, dat er een goede ver deling van golfgebieden tot stand komt onderlinge storingen worden voor komen. Het hoofd van de Nederlandse dele gatie, de hoofddirecteur van de afdeling algemene zaken en radio, ir. A.R. Ehnle, was dan ook aan de vooravond van de conferentie in de Zweedse hoofdstad vol goede moed. „De vooruitzichten zijn gun stig te noemen", zei hij. Hoe denken wij er over: een verrui ming van de programmakeuze is ge zien de hoge kosten van een t.v.-toestel en de belangstelling van de kijkers alleszins gewenst. Dus hoe eerder hoe beter. Kent U ze óók? De mensen die altijd iemand in de rede vallen? Terwijl U nog lang niet klaar bent met Uw betoog, praten ze dwars door alles heen. Geen wonder, dat U dan zelf ook ongeduldig wordt en met Uw vingers begint te trommelen. Toch is dat niet goed. Het geeft maar een ner veuze stemming. Gelukkig is er een ideale manier om even af te reageren. U presenteert zo'n iemand (en Uzelf) een Gladstone - met of zonder filter - de sigaret die ledereen voldoening schenkt. king (i SIZE VOORNAAM EN AANGENAAM STUKS Laatste nieuws uit Parijs: jukeboxen die voor 0,50 N.F. niet alleen een plaat draaien, maar daarbij drie minuten lang een filmpje vertonen. President Kennedy en zijn echtge note zijn hartstochtelijke ruiters. Bij zijn verkiezing tot president moest hij echter vernemen, dat hij voortaan zelfs bij het paardrijden zou vergezeld worden van ambtenaren van de Ge heime Dienst. Onder de veelzijdig ge trainde agenten bevond zich evenwel niet één behoorlijk ruiter. Onmiddel lijk werden rijlessen geprogrammeerd maar toen bleek dat er in de uitvoe rige apparatuur van de Geheime Dienst nergens een paard te ontdek ken was. Bovendien werd ook geen budgetaire post voor het aankopen van een ros voorzien. Thans worden de Kennedy's bij hun rijtochten te Mid- leburg op eerbiedige afstand gevolgd door een ambtelijk zondagsruit^r op een gehuurde knol. George Corley uit Texas werd op zijn verjaardag gevierd als laatste lantaarnopsteker van Amerika. Hij droeg destijds te Austin zorg voor de negenhonderd lantaarns die de stad telde. De laatste lantaarn werd hem geschonken en hij bewaart die als re likwie. „Een man als u zou men op het Witte Huis goed kunnen gebrui ken, grinnikte een trouwe Nixon- supporter. Ter „missionering in Zwart-Afrika"' laat Nasser by een Zwitserse firma op 60 langspeelplaten de Koran vastleg gen onder theologisch toezicht van Korangeleerden uit Kairo en verwacht daarvan publieke machtsuitbreiding in gistend werelddeel. „Harrie, wacht even op me!" in Venetië in het jaar 1750. Omstreeks 22.30 uur brengt de NTS tot slot een kort filmverslag van de tour. tprits Butzelaar derdagavond Het is duidelijk dat het erg moeilijk is op dit moment te zeggen wanneer het tweede programma op het Nederlandse beeldscherm zal verschijnen. Overigens zal er dan ook met uw t.v.- apparaat het een en ander moeten ge beuren; het grootste deei van de toestel len is niet zonder meer geschikt voor het ontvangen van een tweede program ma. De kans is dus groot, dat u metter tijd een soort voorzet-apparaat moet aan schaffen of een nieuw t.v.-toestel. Dan kunnen er wel eens vreemde din gen gaan gebeuren. Daar hebben wij een mooi voorbeeld van gehad toen in Duits land een tweede programma werd aan gekondigd. regiseert heden, don- in het televisiepro gramma van de KRO een klassiek Italiaans blijspel van de 18e eeuwse toneelschrijver Carlo Goldoni. Het is niet zo bijzonder dat voor de televisie een blijspel wordt opgevoerd, maar het is wel iets bijzonders als de auteur daarvan Goldoni is. Hij is immers de geestelijke vader van het moderne Italiaanse blijspel. Deze jurist, die een geboren toneel auteur was, beleefde in het midden van de 18e eeuw het hoogtepunt van zijn carrière. In 1750 schreef hij niet minder dan 15 karakter- en zedeko medies, welke in het Venetiaanse „Teatro Sant' Angelo" worden opge voerd. Zijn werk wordt gekenmerkt door een zekere goedmoedigheid, is bepaald niet diepgaand, maar vertoont tal van levensechte trekjes. In zijn tijd moest Goldoni tegen de bestaande theater stijl met de pseudo-heroiek en de val se pathos stelling nemen. Hij streed voor een luchtiger en waarachtiger toneel en hij won het pleit. „De leugenaar" is het verhaal van de vreemdeling Lelio, die, op briljante wijze liegend en fantaserend, het min nespel van de dochters van Dottore Balzoni doorkruist. Achtergrond voor dit charmante en komische blijspel vormt het fascine rende Venetië van die dagen. Bob Verstraete speelt de hoafdrol van de leugenaar Lelio. Rita Marechal en Petra Verbeek zijn de gezusters Ro saura en Beatrice, dochters van Dot tore Balzoni (Bernard Droog). Verder spelen o.a. mee John Lanting als signor Florindo, Rob Milton als diens bedien de Brighella en Cas Baas als de be diende van Lelio. Zoals bekend bezitten de Fransen tot nu toe slechts tv-ontvangers, welke zijn ingesteld op 819 beeldlijnen. Als straks het tweede televisieprogramma op 625 beeldlijnen wordt uitgezonden, moeten alle toestelbezitters een beeld vertaler aanschaffen tegen een prijs van circa tweehonderd nieuwe francs. Thans maakt men zich in tv-kringen bezorgd of het de Franse industrie gelukken zal tijdig gereed te komen met de vervaardiging van deze beeld adapters. Thans is men bezig toestellen te vervaardigen welke geschikt zijn voor beide beeldlijnen-systemen. yanaf zaterdag 15 juli zal de Ameri- kaanse kwajongen Dennis op de beeldbuis te zien zijn. De Vlaamse televisie heeft deze serie op haar pro gramma geplaatst naast Ivanhoe, Vader weet het beter, Silents please en Bo nanza. Vanaf 21 juli wordt' het inge korte „Première" gevolgd door „Hitch cock stelt voor". Een andere mysterie reeks begint 23 juli: .Tussen licht en donker". Op 1 oktober start de Belgische radio- omroep met f.m.- uitzendingen. De Nederlandse uitzendingen van Brussel worden volledig op deze golf uitge zonden, de gewestelijke uitzendingen eveneens. Het derde programma van af 8 uur 's avonds. Vanzelfsprekend blijven de uitzendingen op de midden golf ongewijzigd Advertentie) Op Hilversum I (402 m - fm 92.6 mHz kan. 19) presenteert de NCRV vanavond om 20 uur de zomerwedstrijd „Met man en paard". Lex Karssemeijer verzorgt om 21. 30 uur de rubriek „Wij poetsen de plaat". Om 22 uur volgt uit de grote kerk uit Haarlem een orgelconcert door Jeanne Desmessieux. Onder de titel „Symphony for Tommy" worden om 23 uur herinneringen opgehaald aan de trombonist Tommy Dorsey. Tot slot volgt om 23.30 uur „muziek voor het slapen gaan" Op Hilversum II (298 m - fm 96.8 mHz gan 33) brengt de AVRO om 20.05 uur een concert door de solisten van Zagreb o.l.v. Antonio Janigro, die tevens solist zal zijn in het concert voor violoncel en orkest van Vivaldi. In de pauze om. 22.55 uur volgt een voordracht van Ton Lutz over „De geestelijke ridder Don Quichot van de Mancha". Dick van Rijn geeft om 23 uur een nabeschouwing over de tour. De avond wordt om 23.10 besloten met een programma van nieuwe gramofoon- platen. Na het NTS- journaal brengt de KRO om 20.20 uur de rubriek „Kijk op de kunst". De hoofdschotel van de avond vormt om 20.50 uur de opvoering van een bewerking van Goldoni's toneel spel ,,De leugenaar" onder regie van Frits Butzelaar. Meedespelenden zijn John Lanting, Rob Milton, Bob Ver straete, Cas Baas, Rita Marechal, Petra Verbeek, Guus Verstraete, Gerard Doting en Ton van Otterloo. Het stuk speelt Alleenvert. N.V. Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 HER SMAAKT RAMA Mildred E. Gillars, beter bekend als j „Axis Sally", de vrouw met de verleide lijke Amerikaanse stem, die in de tweede wereldoorlog via de Nazi-radio de ge allieerde soldaten aanzette tot desertie en verraad, zal terug keren in de maat schappij. In de vrouwengevangenis van Alderson in de Amerikaanse staat West Virginia, waar zij twaalf jaar heeft ge zeten, bereidt zy zich nu voor op haar vrijlating, (telefoto) I Je bekende Griekse componist Manos Hatzidakis, die onder andere de mu ziek bij „Nooit op zondag" schreef is tijdens het dezer dagen gehouden song festival in Athene verslagen door Mikis Theodorakis, een componist van melodieuze klaagliederen. Theodorakis noemde zijn liedje „De ontvoering en kreeg daarmee zeven stemmen, ter- wlJl zijn grootste concurent Hatzidakis met „Vermoeide pallikaar" zes stem men verwierf. 38) De parels zouden haar niet alleen in staat stellen, haar verbannen vader en broer te helpen, maar ze zouden haar ook de middelen verschaffen, om haar doel te verwezenlijken. Ja, ze zou naar de koning gaan.. Elspeth haalde diep adem en zat met opgeheven hoofd, toen ze haar besluit genomen had. ,,Ik zal mijn vader hel pen," zei ze zachtjes tot zichzelf. HOOFDSTUK XVI PRINS FREDERIK HENDRIK IN LEIDEN De zon maakte diamanten van ijs op de struiken en planten langs het kanaal. Diamanten! Tegen de wind in schaat sende, boog Elspeth haar hoofd een weinig voorover tegen de verblindende schittering van de zon; ze wilde wel, dat ze de tovermacht bezat om de glin sterende stukjes ijs te veranderen in de werkelijke juwelen, waarop ze zozeer le ken. Met ook maar één diamant zou het haar mogelijk zijn te doen, wat ze veer tien dagen geleden niet van mijnheer gedaan had weten te krijgen: hulp om naar Engeland terug te keren en daai te zoeken naar haar vader en haar broer. Mijnheer was een sympathiek man, tegelijk soms een muur van stijf hoofdigheid. Elspeth praatte en vleide aan ook tevergeefs. „Maar mijnheer," bepleitte ze op ze- 7? nieuw geduld, „ziet u dan iïr allee" lk mÜn vader kan hel- j ^le andfrs zou de parels weten wenden?"' t0t de k°ning kunnen Mijnheer keek haar aan met een iro nische glimlach. „Zo, zo! Een sterke maagd tegen de hulpeloze koning uan Engeland. En dan verzekerde hij naar opnieuw dat Sir Robert Kent wel gevon den zou worden. Nu ze hem de namen van goede vrienden van haar vader had gegeven, zou het zoeken gemakkelij ker gaan. Ze moest inzien, dat hij niet de verantwoordelijkheid kon dragen, haar alleen naar Engeland te laten gaan! ,,Je vader zou me niet dankbaar zijn, als ik je aan alle gevaren, die daar aan verbonden zijn, zou blootstellen." Elspeth kon daar alleen tegenover stellen, dat ze geen kind meer was en dat ze die gevaren best trotseren wilde. Maar het zou gemakkelijker zijn ge weest om ijs te veranderen in diaman ten dan mijnheer af te brengen van een standpunt, dat hij het juiste vond, en zy bezat niet voldoende geld om op eigen gelegenheid naar Engeland te kunnen komen. Niet alleen kwam Elspeths hele aard in opstand tegen dit rustige afwachten, maar bovendien liet het denken aan de bannelingen haar niet los. Ze móest er iets op zien te vinden, overdacht ze, ter wijl ze op haar schaatsen over het ijs zwierde., want dat had ze nu ook ge leerd mèt de hulp van mijnheer, of anders zonder, maar ze zou zien in En geland te komen. Op hetzelfde ogenblik suisde een vlug gere schaatsenrijder haar voorbij; op eens cirkelde hij om haar heen en voegde zich bij haar. „Pieter! Ik dacht, dat jij op het ate lier was!" „Frans Hals had vandaag ander werk te doen," legde Pieter uit, terwijl ze zijn handen in de hare nam en ze sa men wat sneller verder schaatsten. „Waaraan werkt hij dan?" Elspeth stelde de 'vraag eigenlijk alleen rnaar beleefdheidshalve en zonder wezenlijke belangstelling, want haar gedachten hiel den zich bezig met haar eigen moeilijk heden. ongelooflijke talent zou bezielen. Zo kon den maar weinigen dat. Wat haar vraag betrof, Pieter grinnikte, onbewust van wat er in haar omging. „Nee, Frans Hals zoekt marktmensen en officieren. Ik ben blij, dat het werk aan dit schilderij eindelijk begonnen is," voegde de jongen er aan toe, zozeer vervuld van wat hij haar vertellen wil de, dat hij Milady's teleurstelling niet merkte. „Want nu kan ik ook ein lelijk eens bloemen gaan schilderen Ze zeg gen namelijk. Pieter hield even op, toen een wind vlaag bijna zijn adem benam, maar aan een bocht gekomen, waar ze wat min der last hadden van de wind. vervolg de hij „ze zeggen namelijk dat Prins Frederik Hendrik morgen een toespraak zal houden tot het volk van Leiden." Het was niet moeilijk van Pieters ge zicht af te lezen, dat hij hoopte, dat de prins de mensen zou vragen toe te tre den tot zijn strijdkrachten. En Elspeth kon wel vermoeden, dat hij wel wenste, dat prins Frederik de bevolking in Haar lem toesprak in plaats van in Leiden. Maar als Jan gemakkelijk kon schaatsen van Leiden naar Haarlem, dan moest liet ook niet zo erg moeilijk zijn voor Pie- „Hij spant het grote doek op." Pielers stem verried een innerlijke opgewonoen- heid, want het ging om het schilderij, waarin een bloemenstandaard zou voor komen, die niet geschilderd zou wor den door de grote man zelf. „Alleen Frans Hals zou zulk een schil derij kunnen maken. Er zit een heleboel werk aan vast, want er komen veel fi guren op voor. Je zou het niet geloven, als ik je vertelde hoeveel modellen hij er voor huurt." Elspeth was plotseling geinteresseerd. Haar aandacht werd getrokken door het woord „huren"; ze combineerde het op eens met haar eigen behoeften. „Wat voor modellen heeft hij nodig? Vraagt hij ook jongelui, meisjes bijvoorbeeld?" Pieter keek naar het meisje naast hem, of hij iets zien kon van het aar dige gezichtje in het karmozijnrode mutsje. De wind had op Elspeths wan gen rode plekjes geblazen, die wonder- goed kleurden bij het kapje en al te kende zich om haar mond enige onrust af, de ogen wist hij zouden als saffieren zijn. Pieter dacht er aan, hoe Frans Hals dit alles met enkele vlugge streken op het linnen zou zetten, hoe hij haar stemming op het doek zou weten vast te leggen en het schilderij met zijn ter om de tocht heen en terug te ma ken. Elspeth was op het punt, te vra gen of hij morgen naar Leiden zou gaan, toen een curieus idee haar gedachten plotseling in een andere richting bewo gen. Volgens Pieter en mijnheer was deze prins Frederik Hendrik van Oranje zo. wel een vriendelijk man als een ver standig legeraanvoerder. Waarom zou ze dan haar eigen moeilijkheden niet aan hem voorleggen? Dit machtige hoofd der Nederlanden zou haar stellig kun nen helpen als hij dat wilde. Hij zou eerder kunnen helpen dan mijnheer, want hij zou zeker weten wat hij doen moest en hoe hij het doen moest. En als hij zo vriendelijk was als Pieter vertelde, zou hij niet weigeren haar te helpen, als ze hem maar kon vertellen, wat haar overkomen was. Nadat zich dit denkbeeld eenmaal in haar verbeelding had vastgezet, liet het haar niet meer los. Het vervulde haar steeds meer, naarmate de dag verliep, totdat ze tegen de avond een definitef plan had gemaakt en bereid was het uit te voeren ook, er mocht komen wat wou. Onmiddellijk na het eten onderdrukte Milady een lange geeuw en spoedig daarna nam ze Annekes verwonderde blik ontwijkend haar kaars op en wenste allen goede nacht. Boven op haar kamer gekomen, sloot ze de ra men. De roep van een nachtwaker klonk flauwtjes door de stille koude lucht; het was acht uur. DE KLOCK HEIT ACHT, ACHT HEIT DE KLOCK. Vóór Elspeth in het hoge bed kroop, hing ze zowel haar mantel en haar bont muts als haar jurk en haar ondergoed zó, dat ze die in het donker gemakke lijk en zonder rumoer te maken kon te rugvinden. Tegen de tijd, dat Anneke boven kwam, sliep ze al vast; Zand- vrouwtje lag rustig in een streep maan licht, die juist op de stoel naast het bed scheen. De buik vol van alles wat maar met televisie te maken had, hebben we gis teravond laat de knop omgedraaid. Bij na de gehele dag televisie is zelfs voor de geroutineerde beeldbuisblikker teveel, 's Middags was het al begonnen met een interessante maar van kwaliteit zeer slechte serie Tour-reportages, gevolgd door het VPRO-kinderprogramma en 's avonds na het journaal een gevarieerd VARA-menu. Een televisite bij de ne gentigjarige K. ter Laan was inleiding voor de eerste aflevering van een serie over Australië. Het werd een knappe do cumentaire, waarin prachtige opnamen de onstuimigheid toonden, waarmee dit nieuwe werelddeel zich opstuwt. Jam mer was het, dat men niet kon nalaten aan deze film een propagandistisch trek je te geven. Don Grilley, hoofdpersoon van de West Side Story, toonde in het programma met de Ramblers, dat hij geen briljant zanger is. Feit, waaraan men in de opvoering van de musical voorbij gaat, maar dat in een objectie ve uitzending als gisteravond extra dui delijk aan het licht komt. Hoe moeilijk het is om in een forum ter zake te blijven werd bewezen in „Welbeschouwd", waar veel loze woorden werden gesproken over de geestelijke verzorging in het leger en het dalende gezag van de overheid. Willem Putman maakte van Willem Denijs' volks boek Peegie een toneelspel dat gisteren door de Vlaamse t.v. werd uitgezonden. Het betrof hier een thea teropvoering door de leden van de KVS met alle nadelen aan zo'n rechtstreekse uitzending verbonden. Dat de avond toch alleszins geslaagd mag heten, is zeker niet in de laatste plaats te danken aan het feit, dat zowat de hele „schippers- familie" meespeelde. VRIJDAG 14 JULI 1961 HILVERSUM I. 402 m./ NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.30 Gewijde muz. 8.00 Nws. ;,15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V.d. zie ken 9.35 Waterst.. 9.40 V.d. huisvrouw 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Zang- recitel. 11.15 V. oudere luisteraars. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Volksmuz. 13.35 Gram. 14.05 Schoolra dio. 14.25 Oude muz. 15.20 Gram. 15.30 Ge wijde muz. 16.00 Praatje over bloemen en planten. 16.15 Pianorecital. 16.35 Gram. 16.45 Gram. v.d. jeugd. 17.00 Voordr. 17.20 Meisjeskoor. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Harmonie-ork. 18 20 Gram. 18.35 Gram 18.50 Regeringsuitz.Meer verstand - min der brand, klankb. over brandoorzaken. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Radiokrant. 19.50 Samenzang. 20.15 Gevar progr. 21.25 Metropole-ork. 21.55 Wijd als de wereld, lezingen 22.15 Orgelspel. 22.30 Nws. en S.O.S.-ber. 22.40 Muzlk. luister- wedstr. 23.10 Orgelimprovisaties. 23.40 Gram. 23.55-24.00 Nws HILVERSUM II. 298mVARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 Gym v.d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO 10.00 Dit en het andere, gesprek. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Me- tropole-ork. 11.00 V.d. kleuters. 11.15 Ka- mermuz. 11.41 Gram. AVRO: 12.00 Dixie- landmuz. 12.20 Regeringsuitz.: V.d. landbouw 12.30 Land - en tuinb.meded 12.33 Sport en prognose. 12.50 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Amus. muz. 14.00 Saxofoonkwart. 14.20 Boekbespr. 14.40 Jeugdkoor. 15.05 Gevar. progr VARA: 16.00 Grepen uit de muziekgeschienenis, mu- zik.lezing. 16.30 V.d. zieken. 17.00 Nws. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Act. 18.00 Nws. 18.15 Po- lit. lezing. 18.25 Tour de France 1961. 18.35 Hammondorgelspel. 18.50 De puntjes op de i, praatje. 19.00 V.d kind. 19.10 Kinderkoor. VPRO: 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 Op be zoek bij anderen, lezing. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Kamerkoor. 20.25 Onderwijs als basis, lezing, 20.40 Wereld Federalisme, Advertentie'» gesprek. VARA: 21.00 Flamenco-kunst. 21.25 Tour de France 1961. 21.35 Licht progr. 20.15 Buitenl.weekoverz. 22.30 Nws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Vergelijkenderwijs, muzik. discussie. 23.55-24.00 Nws. BRUSSEL 324m. 12.00 Nws. 12.02 Ork.conc. 12.35 Gram. 12.50 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelrecital. 14.00 Knapenkoor. 14.40 Volks liederen. 15.30 Lichte muz. 16.00 Koersen. 17.00 Nws. 17.15 Gram 17.45 Liederen. 18.00 Gram. 18.10 Voordr. 18.20 V.d. sold. 18.45 Comm. Tour de France. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 21.25 Gram 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484m. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 15.00 Lichte muz. 16.07 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 18.30 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Festival van Bordeaux: Pianorecital. 21.10 Gram. 22.10 Gram. 22.55 Nws. RADIO VATICAAN. 22.15 Een meisje dat trouwt, krijgt altijd gelijk. (II) Golflengten: 25.55m, 31.10m en 196m. VRIJDAG 14 JULI 1961 NTS: 15.15-16.40 Tour de France. 20.00 Week- journ. en weeroverz. AVRO: 20.30 TV-kron. 21.00 Documentaire, 21.30 Met het oog op 21.45-22.20 Amerik. amus. progr. NTS: 22.30- 22.40 Tour de France. BELGIE VLAAMS 15.45 - 16.40 Tour de France. 19.00 Tekenfilm. 19.20 Tekenfilim. 19.30 V.d. vrouw. 20.00 Nws. 20.30 Tour de France. 20.45 TV-spel. 22.30 Première. 23.15 Nws. BELGIE Frans 15.45-16.40 Tour de France. 19.30 Kathol, uitz. 20.00 Journ. 20.30 Tour de France. 20.40 Film. 21.30 Herdenkingsprogr. 22.10 Nwe films. 22.40 Journaal. 98-1. Afgaande op de sporen moet Jack het gedaan heb ben. Het herstel dat eergisteren op het Damrak plaats vond op de flauwe stem ming van maandag jl. werd gistermiddag geheel teniet gedaan. De hoofdfondsen gaven bij de opening over de gehele linie lagere koersen te zien. Vooral cer tificaten Hoogovens waren op 966 gevoe lig lager, vergeleken met de slotkoers van eergisteren. Evenals dinsdag, toen de aandelenmarkt in totaal slechts 2 min omzette, had ook gisteren de handel weinig te betekenen. Gebrek aan stimulerend nieuws hield de kopers uit de markt. Verkopers waren licht in de meerderheid, waardoor de koersen bene den die van het vorige slotniveau kwa men te liggen. Het publiek had hier en daar een stukje aan de markt, terwijl de arbitrage niet tot zaken kon komen. De buitenlandse beurzen waren door elkaar een weinig lager. De beroepshandel ge loofde het wel en deed niets. De affaire van het telefonische avondverkeer van dinsdag is zo minimaal geweest, dat al leen werd volstaan met het doorgeven van de slotkoersen. Wallstreet sloot lus teloos, zodat het Damrak van die zijde niets had te verwachten. In de openings koers van Aku's op 405, min 7 punten, kwam gedurende de verdere beursduur weinig verandering meer. Philips op 990, circa 12 punten lager. Unilevers hielden zich uitermate goed en liepen op van 764 tot 766, tegen een voorgaande slot koers van 767%. Hoogovens stegen van 966 tot 970, doch verloren op deze prijs toch altijd nog ruim veertien punten. In deze hoek wordt de buitenlandse vraag wel heel erg gemist. Kon. Olies een weinig lager. De olie-aandelen no teerden op 16,30, circa zeventig cent beneden pariteit New-York. De hoogste koers van de niet-officiële ochtendhan- del was voor Aku 410, Philips 995, Uni lever 768, Hoogoven: Olie 117.00. Ned. '59 4*4 Ned. '47 3*6 AKU A Hoogovens cA Philips GBA Unilever cA Kon. Olie A Scheepvaart Unie A'dam Bk A Kon. Zout cA NABEURSKpERSEN TELEFONISCH AVONDVERKEER AKU 400-401, Kon. Olie 115.90-116.40, Philips 978-986. Unilever 759-760, Hoog ovens 950 gb-955. en voor Kon. 11-7 12-7 103 10234 95 7a 9512 411.75 403 V2 984*6 968 1002*4 98734 76734 763 116.90 116,20 158 156 374-K 365 1150 1110

de Stem | 1961 | | pagina 7