bewindsman Menig zou zijn afgetreden... PRINSES IRENE NAAR MEXICO Tsjechisch vliegtuig neergestort Ambtenaar fiscus moet wachten Storm en onweer deel van ons land teisterden groot GRIJS9 HAARTJE! THUIS ZELF DOEN^H doden 72 SPIJTOPTANTENIN TWEEDE KAMER Minister Toxopeus in Kamer: Vijf doden, veel gewonden en overal grote schade Onmenselijk, onchristelijk beleid' Midas III en Tiros III in hun baan Vastberaden De Gaulle voor t.v. Nota Bonn aan Moskou Ook zuiden kreeg zijn deel KLEURSPOELING DAGBLAD VOOR ZEELAND Ruimte-succes VS. Dijkbreuken in Korea eisen 128 doden Onbestendig weer Geen verhoging broodprijs Bepaalde margarine goedkoper MlllWffïtll (ft)IS) 10]e JAARGANG No. 23723 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J, v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 Voor God, Koningin en Vaderland öc ent DONDERDAG 13 JULI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.—Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon J289o SCHERPE AANVAL OP MR BEERMAN (Van onze parlementaire redacteur). Terwijl gisterenmiddag hoven Den Haag een waar noodweer woedde, ontlaadde zich in de Tweede Kamer een storm van verontwaardiging hoven hel hoofd van de CHU-miiiisler van Justitie, mr. Beerman. Oorzaak van die verontwaardiging - men sprak zelfs van een „nationaal sehandaal" - was het toela tingsbeleid ten aanzien van de zgn. spijtoptanten en maatschap pelijke Nederlanders deed een „hartstochtelijk beroep op de menselijke gevoelens van het kabinet". Zo fel en algemeen was de kri tiek, dat op een gegeven moment een nieuwe ministercrisis waar schijnlijk leek. „Dit is een treu rige zaak", hoonde KVP-voorzit- ter mr. Van Doorn, „zo kan het niet langer". Dr. Mculink (AR) verweet de minister „verbijsterende hard heid" en mr. Daams (P.v.d.A.) sprak van een „onmenselijk, on christelijk beleid". Van een eigen partijgenoot, de heer Van de We tering (CHU) kreeg de bewinds man te horen, dat zijn beleid niet langer de christelijke consciëntie kan bevredigen. Menig bewindsman zou in derge lijke kritiek aanleiding hebben ge zien om af te treden. Mr. Beer man negeerde echter eenvoudig de woede-uitbarsting der Kamer. „Emo tionaliteit kan geen richtsnoer zijn voor het regeringsbeleid", zei hij koel. Hij ging ook niet met zijn portefeuille rammelen toen mr. Van Doorn uitein delijk een mede door de P.v.d.A., A.R., V.V.D. en C.H.U. gesteunde motie in diende, die zonder meer een afkeuring van zijn beleid inhield. Deze motie van afkeuring werd met grote meerderheid aangenomen. Mr. Beerman incasseerde die uitspraak met een glimlach. Hij is kennelijk van plan zijn eigen weg te blijven gaan. Als het de Kamer ernst is met de spijtoptanten zal zij mr. Beerman nog heel anders moeten aanpakken. Om 50.000 mensen De Kamer dringt reeds geruime tijd aan op een zo soepel mogelijk toela tingsbeleid ten aanzien van spijtoptan ten. Vele van deze mensen in totaal gaat het om rond 50.000 voormalige In dische Nederlanders hebben het op het ogenblik bijzonder moeilijk in Indo nesië. Zij betreuren het, dat zij bij de soevereiniteitsoverdracht (op Neder lands adviee) de Indonesische nationali teit hebben aangevraagd en willen nu naar Nederland komen. De Kamer heeft tegen hun overkomst geen bezwaar. Het vorige jaar reeds heeft zij er in een mo tie bij minister Beerman op aangedron gen een zo ruim mogelijk toelatingsbe leid te voeren. Minister Beerman be weert, dat hij aan die wens tegemoet is gekomen. De Kamer is van het tegen deel overtuigd. ,,Als wij zo doorgaan zullen wij straks schuldig staan voor Gods rechterstoel", riep mr. Daams (P.v.d.A.). „Voor dit beleid kan ik geen verantwoordelijkheid dragen", zei ook mr. Van Doorn (K.V.P.). Mej, Ten Broecke Hoekstra (V.V.D.) 's Ministers verweer Mr. Beerman bleef er onbewogen on der. Sinds 1945 zijn 265.000 mensen uit Indonesië naar Nederland overgeko men. Tussen 1950 en 1960 heeft de regering ongeveer 356 miljoen aan repatriëring besteed. Voor de gere- patrieerden zijn 24.000 woningen vrij gemaakt, terwijl in ons eigen land nog onhoudbare krotbewoning be staat. 24.000 woningen is heel wat, constateerde mr. Beerman. Voor 2500 woningen wordt hier in Ne derland (in december j.l.) al een kabi netscrisis gemaakt. Ik begrijp, zei de bewindsman, dat de Kamer graag wil helpen, maar de regering moet op het goede evenwicht letten. Er zijn ook emi granten, die graag naar Nederland te rug willen en er zijn ook heel jwat Ne derlanders wier carrière in Koifgo is af gebroken. Behalve op nood wordt bij de beoorde ling van visumaanvragen ook gelet op assimilatiemogelijkheden. Dat gebeurt allemaal te star vond de Kamer. Ver ruim de richtlijnen, vroeg zij mr. Beer man, bekort het onderzoek. De richtlij nen zijn al verruimd oordeelde de be windsman. Als de aanvankelijke criteria werden aangehouden, zou er nu bijna geen enkel visum meer gegeven wor den. Hij beloofde echter het onderzoek der dossiers te zullen bevorderen. De ongeveer 2000 dossiers (800 mensen), die nu nog ter tafel liggen, zullen binnen één jaar in behandeling worden geno men. Mr. Beerman kondigde verder aan, dat er dit jaar aan 3 a 4000 spijt optanten een visum verstrekt zal wor den. Het vorige jaar bedroeg dat aan tal ruim 2000. Motie Mr. Van Doorn (K.V.P.) vond deze toezeggingen „zacht uitgedrukt'» echter weinig imponerend. 3 a 4000 visa is te weinig, zei hy. Hij diende een mo tie in waarin „betreurd" wordt dat de regering geen gehoor heeft gegeven aan de aandrang der Kamer om het toela tingsbeleid te verruimen en waarin voorts „onverwijld" een verruiming van de richtlijnen voor toelating en een be korting van het onderzoek wordt ge vraagd. „Ik blijf bij mijn standpunt", ver klaarde mr. Beerman. Uiteindelijk kreeg hij nog enkele liberalen, Anti's, de P.S. P.-fractie en dr. Tilanus (C.H.U.) aan zijn zijde. De anti-Beermannianen haal den eens diep adem en doken daarna op geruimd weg in het zomerreces. jp?: tö' V Dc Verenigde Staten hebben giste ren twee kunstmanen in een baan om de aarde gebracht. Eén van deze satellieten, de Midas III, heeft tot taak het lanceren van raketten te signaleren en wentelt op een af stand van byna 3000 km om de aarde een recordhoogte. Deze kunstmaan komt daarbij boven de Sovjet-Unie. De andere satelliet, de Tiros III. is uitgerust voor het doen van weerkundige waarnemingen in het bijzonder over wolkenformaties. Deze kunstmaan beschrijft een baan op 650 kilometer afstand van de aarde. De Midas doet twee uur en veertig minuten over iedere omwenteling. Tien groot succes voor de Amerikaanse ge leerden is dat men erin slaagde de ra ketmotor tijdens de vlucht weer in wer king te stellen. Deze methode maakt het mogelijk onderschepping van deze „spion" te voorkomen. De Midas weegt zonder brandstof 1580 kg. De baan is zo berekend dat de Midas boven de grote Russische raketbases in het Oeralgebergte komt. President De.Gaulle van Frankrijk heeft gisteren in een rede voor de t.v. verklaard, dat de Westelijke mogend heden de Russische voorstellen inzake Berlijn nimmer kunnen aanvaarden. De Gaulle gebruikte de nieuwe drei ging om Berlijn voor een oproep tot nationale eenheid tot het Franse volk. Hij kondigde aan dat de dienstplicht van 24 maanden met enkele weken zou worden verkort. Opnieuw verklaarde hij, dat het Alge rijnse probleem, met andere problemen, tot Frankrijks koloniaal verleden be hoorde, welke overgelaten moesten wor den aan de betrokken volkeren. Een Iljoesjin 18 van de Tseehoslowaakse Luchtvaart maatschappij CSA is gisteren morgen vroeg op tien kilome ter van Casablanca tegen een hoogspanningskabel gevlogen en neergestort. Van de 64 passa giers en acht bemanningsleden die zich aan boord bevonden, overleefde niemand de ramp. Aanvankelijk was een passagier in le ven gebleven. Hij werd zwaar gewond in het ziekenhuis opgenomen, ma< overleed spoedig. Het toestel was op weg van Praag, via Rabat en Dakar, naar Conakry. Na een melding dat de weersomstan digheden in Rabat ongunstig waren (mist) week het uit naar Casablan ca. Ook daar waren de weersom standigheden slecht. Het Zuidkoreaanse Rode Kruis heeft meegedeeld, dat minstens 128 mensen zijn omgekomen toen zware slagregens dijkbreuken veroorzaakten in twee plaat sen ten zuiden van Seoel. Duizenden hectaren land zijn onder water gelopen, duizend huizen over stroomd en 140 vernield. De piloot had een eerste landingspo ging te Casablanca opgegeven, daar ook hier de atmosferische toestand minder gunstig was en cirkelde om het vlieg veld. Op drie kilometer van de landings baan raakte het toestel, doordat het zeer laag vloog, een hoogspanningsdraad en botste tegen een hoogspanningsmast. Daarop stortte het neer en gleed op de buik door alvorens om te slaan, te ont ploffen en in brand te vliegen. De Il joesjin, uitgerust met vier schroeftur- binemotoren, werd op de staart na vol komen vernield. De slachtoffers zijn ver koold. De meeste passagiers waren Ma rokkanen en burgers van Oosteuropese landen. Prinses Irene is gistermiddag met een DC-8 van de KLM van Schiphol naar New York vertrokken. Van deze stad zal zij doorreizen naar Mexico voor een vakantie van zes weken. De prin ses werd door de gehele koninklijke jamilie .uitgeleide gedaan. De Westduitse regering heeft gisterei in een nota aan de Sovjet-Unie eens te meer verklaard, dat elke vredesconfe rentie zinloos zou zijn. tenzij de Russi sche regering vrije verkiezingen in ge heel Duitsland toelaat. „Het Duitse volk", aldus de nota, „blijft bestaan als één geheel en er is maar één Duits volk". De nota was een antwoord op het me morandum van de Russische premier van 17 februari j.l. aan bondskanselier Adenauer. (Van onze parlementaire redacteur) De regering heeft gistermiddag in de Tweede Kamer bij monde van minister Toxopeus (Binnenl. Zaken) en staatssecretaris Van den Berghe (Financiën) de rijksbelas tingambtenaren iedere illusie aan gaande een spoedige verbetering van hun positie ontnomen. Tot 1 Zoals hier op de Benoordenhoutse- weg in Den Haag, waar de tramdraden waren geknapt onder het geweld van de kolos was het op vele plaatsen. van de Franse boeren hebben besloten „de boerenopstand" uit te stellen tot 2 augustus. Zij willen eerst zien wat de regering doet om aan de grieven tegemoet te komen. EEN BOSBRAND in Californië, die nog steeds voortduurt, heeft reeds 8000 ha bosland verwoest. Twee dorpen worden nog door het vuur bedreigd. PRESIDENT SOEKARNO zal waar schijnlijk de Indonesische delegatie naai de 16e zitting van de algemene verga dering van de V.N. leiden, die op 15 september te New York begint. IN LISSABON is officieel meegedeeld, dat het aantal doden als gevolg van de scheepsramp bij Mozambique 259 is, MR. STIKKER, secretaris-generaal van de NAVO. heeft gisteren te Londen met premier MacMillan en enige Engelse ministers besprekingen gevoerd ter ver betering van de politieke doelmatigheid van de NAVO. DE ERGSTE invasie van sprinkhanen sedert de jaren dertig bedreigt de oogst in de Amerikaanse staten Montana Noord-Dakota en Zuid-Dakota. J Weersverwachting van het K.N.M.l o ™Xv°nd. opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: l eranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Matige tot 1 krachtige, in de middag wellicht 2 2 sto'machtige wind, ruimend naar zuidwest of west. Koel weer. 2 vawtaag: zon onder 20.56 uur, maan 2 J onder 21.05 uur. 2 ïISr«eB: zon °P *-36 uur, maan op 6.19 uur. 2 Het brood zal niet duurder wor den. Dit heeft de minister van economische zaken gisteren nog eens duidelijk gemaakt toen hij een delegatie uit het bakkersbe drijf, waarin zowel werkgevers als werknemers waren vertegenwoor digd, ontving. Tijdens deze bijeenkomst heeft ge noemde delegatie een toelichting gege ven op het verzoek, bepaalde kosten van de bij het College van Rijksbemiddelaars aanhangig gemaakte voorstellen tot ver betering van de lonen en andere ar beidsvoorwaarden, in de broodprijzen te mogen doorberekenen. Uitvoerig werd hierbij ingegaan op de specifieke omstandigheden van deze bedrijfstak. Niettemin meende de minis ter niet op dit verzoek tot doorbereke ning te kunnen ingaan, mede gelet op de repercussies, die inwilliging zou heb ben op de algemene loon- en prijsont wikkeling in ons land. Enkele soorten margarine (van 33 et. en duurderzullen één cent per pakje goedkoper worden. De Bond van Nederlandse Margarine fabrikanten heeft nl. gisteren meege deeld, dat een daling van de prijs van bepaalde grondstoffen de industrie in staat stelt de consumentenprijs van de belangrijke groep der fabrikanten-merk artikelen in de prijsklasse van 38 cent en hoger per pakje van 250 gram met ingang van dond.rdag 13 juli as te doen verlagen mei 4 cent per kg, zodat de prijs van deze merken met 1 cent per pakje wordt verlaagd. Een kort maar hevig onweer, gepaard met zware regenval en hagel en windstoten van grote kracht, dat in dc namiddag vooral boven Zeeland, Westbrabant en het westen van Nederland woedde, heeft veel ongelukken en schade veroorzaakt. Later in de avond teisterde het noodweer vooral het noordoostelijk deel van ons land. In Capclle aan de IJssel kwam een rijdende kraan door een hevige windstoot in beweging. De kraan stortte neer en kwam gedeeltelijk neer op een fabriekshal. Van de hier werkenden kwamen de 1!)-jarige K. V. Selant en de 22-jarige W. Habits, beiden uit Kampen, om het leven. Een arbeider werd ernstig en vier werden licht gewond. Dc kraanmachinist kon tijdig uit de kraan springen. Hij kwam ongedeerd terecht op het dek van een woonschuit. Dc 49-jarige Gocse oliebocr C. Steen- hart, gehuwd cn vader van vier kin deren, is in de Oosterschclde verdron ken. Met een vriend, dc 41-jarige J. W. Steen dam, was hij in zijn bootje gaan vissen, toen dc vliegende storm het vaartuigje, dat aan een paaltje bij een schor was vastgemaakt, overspoel de. Zoveel mogelijk bij elkaar blijvend zwommen beide mannen tien minuten lang rond in de hoog opgezweepte gol ven. De storm sloeg hen echter uit el kaar. De heer Steendam werd even later gered door opvarenden van een Belgisch jacht. De heer Steenhart ver dronk echter jammerlijk. Later op de dag werd het stoffelijk overschot ge vonden op 800 meter van de plaats waar de boot was overspoeld. Op een scheepswerf in Alblasserdam is een torenkraan omgewaaid. In de val werden twee kleinere kranen mee gesleurd. De 48-jarige A. J. van Dam uit Alblasserdam, die juist bezig was een van dc kleinere kranen te smeren, werd door het vallende staal getroffen en op slag gedood. De 57-jarige kraanmachinist viel met de kraan van 30 meter hoogte naar beneden. Hij liep daarbij een rechter dijbeenbreuk, enkele gebroken vingers en gekneusde ribben op. Een soortgelijk ongeluk, maar met minder ernstige afloop, deed zich voor bij een scheepswerf in Krimpen aan de IJssel. Een rijdende kraan, die door de hevige wind in beweging kwam, stootte met de hijsarm tegen een voor de wal liggend schip. De mast van dit schip knapte af cn viel over het dek heen. De kraan botste tegen een an dere kraan en kwam daardoor tot stilstand. In Nicuw-Lckkerland waaide tijdens de windhoos een wachthuisje voor buspassagiers van de hoge Lekdijk in het water. Vier personen werden mee gesleurd. Twee van hen moesten met waarschtfnlyk inwendige kwetsuren in dc Vroege-Manstichting worden op genomen. Hier is de 77-jarige mej. J. de Ruiter uit Streefkerk overleden. De toestand van de andere gewonde, de weduwe Breedveld, is zeer ernstig. Krimpenerwaard In de Krimpenerwaard werd het dorpje Berkenwoude zwaar getroffen. Van verscheidene schuren en hooi schelven werden daken afgerukt. Bouwketen werden in de windhoos op genomen cn elders neergeworpen, elektriciteitskabels knapten af en hon derden vruchtbomen werden ontwor teld. De toegangswegen naar het dorp zijn geruime tijd door ontwortelde bo men versperd geweest. Een persoon werd gewond door vallende dakpan nen. Hij is opgenomen in het zieleen- huis te Gouda. Bij een aantal veehou ders in de Krimpenerwaard zijn var- kensschuren ingestort. De schade wordt voorlopig geschat op f 100.000.-. In Delft werd de 46-jarige G. A. van der Werf uit Delft, die in de Tweemo- lentjesvaart zat te vissen, door de blik sem getroffen. Zijn kleren scheurden precies op de naden. Nadat de man van de aanvankelijke verdoving was bekomen, bleek hij totaal verlamd te zijn. Hij werd opgenomen in het Oude en Nieuwe Gasthuis te Delft. In Amsterdam en Den Haag (daken van huizen, bovenleidingen trams) heeft het noodweer eveneens grote schade aangericht. In de residentie b.v. werden 15 auto's zeer zwaar beschadigd: op het Lange Voorhout sneuvelden twee zwa re bomen, die boven op de aldaar ge parkeerde auto's vielen. Het zuiden Het zuiden kreeg eveneens zijn deel. Axel werd gisterenmiddag omstreeks drie uur door een onweer en windhoos geteisterd. Over een westoost lopende strook van ongeveer een km breed, ontwikkelde de natuur ongekende krachten. Vele tientallen bomen van 25 tot 30 cm dikte knapten af, op de Axelse dijk alleen al zestig van vele andere werden dikke takken af gerukt. Twee landbouwschuren waarvan eentje van 300 m2 aan Ma- grette stortten in en de te velde staande gewassen leden enorme scha de. De provinciale weg Axel-Terneu- zen was versperd door omgewaaide bomen. In Sas van Gent waaiden in de wijk de Stuiver negen grote bomen om. In hun val beschadigden zij enkele woningen, doch persoonlijke ongeval len deden zich niet voor. Te Bergen op Zoom sloeg de blik sem in in het transformatorhuis bij de v.g.l.o.-school op Plein XIII. Daar door was de stad een tijd lang versto ken van elektriciteit. Te Dinteloord verbraken windstoten lichtkabels die over een dijk hingen. Een auto, die door de vlammen spat tende draden geraakt werd, reed van de dijk. De bestuurder, de heer I. Buscop, werd niet gewond, maar zijn auto volkomen vernield. Consternatie verwekte de wervelwind ook onder de mensen, die bezig waren wagens op het land met gras te laden. De wagens woeien allemaal om. In Moerdijk werden de daken van twee woningen weggerukt. De schade was groot, maar niemand werd ge wond. Het geluk hielp een handje, want even tevoren was een kindje, dat in een ledikant op zolder sliep, maar beneden gehaald. In het bedje vond men na de windruk een grote kei In Klundert werden van twee woon huizen de daken afgerukt. Luchtverkeer Ook het luchtverkeer ondervond hin der van het zware weer. De KLM- Convair PH-CGG ..Nicolaes Maes", die van Amsterdam via Luxemburg op weg was naar Zürich, raakte even voorbij Rotterdam in zeer zwaar weer. waardoor het toestel een aantal on verhoedse bewegingen maakte, en in een luchtzak 500 meter zakte. Gezag voerder W. Kneppers, die het toestel wel volledig onder controle had. be sloot naar Schiphol terug te keren. De veertien passagiers en de vijf leden van de bemanning liepen geen letsel op. Op de luchthaven van Rotterdam sloeg een Tiger Moth van Aero-Ypen- burg bij het landen over de kop. De piloot, de heer N. J. van der Voorn, liep een lichte verwonding aan het voorhoofd op. Het toestel werd geheel vernield. januari 1962 zal geen enkele wens uit het voorstellenpakket dat de ambtenaren bij de regering hebben ingediend, gehonoreerd worden. De regering meent dat voor de belas tingambtenaren niet de achterstand be staat als er was voor politie, verplegers en kleuterleidsters, die inmiddels wel salarisverbetering hebben gekregen. De belastingambtenaren die zaterdag j.l. nog in groten getale op protestbijeenkom sten in Den Haag luidruchtig hebben ge demonstreerd, zullen tot 1 januari 1962 moeten wachten. Verwachtingen gewekt De kern van dc vragen die de heer Van Helvoirt (KVP) de bewindslieden gisteren stelde was, dat in de vergade ring van 22 november j.l. van de centra le commissie voor georganiseerd overleg bepaalde verwachtingen waren gewekt. De heer Van Helvoirt vroeg of toen niet uitdrukkelijk was uitgegaan van de premisse, dat verbeteringen door middel van zgn. novelle besluiten konden worden gerealiseerd. Minister Toxopeus noemde dit een misvatting. De premisse gold al leen voor individuele salarisvcrbeterin- gen dan wel voor beperkte groepen. Wel was, zo verklaarde staatssecretaris Van den Berghe. bij de begrotingsbehan deling van Financiën beloofd, dat nage gaan zou worden of door verandering in taakverdeling geen salarisverbeteringen bij wijze van „randverschijnsel" voor enkele honderden ambtenaren konden worden bereikt. Staatssecretaris Van den Berghe zei hiervan maar te zijn af gestapt. „Het leek ons bij nader inzien toch niet dc geschikte weg". Minister Toxopeus legde er de nadruk op, dat in williging van de eisen van de belasting ambtenaren afbreuk zou doen aan de be reikte overeenstemming over het alge mene salarisbeleid van de overheid. Verscheidene andere kamerleden stel den de bewinslieden aanvullende vragen Zijn er geen middelen om de belasting ambtenaren beter te betalen? vroeg de heer Assman (KVP). Minister Zijlstra zei dat deze vraag alleen in het kader van de hele financieringspolitiek gesteld cn beantwoord kon worden. Minister Toxopeus kon in dit verband niet zeggen om welke bedragen het nu eigenlijk gaat. De lieer Van de Wetering (CH) noemde het regeringsant woord „formeel". Dit antwoord zal de spanningen nog wel vergroten, meende hij. Dc Kamer leek ons over het regerings- antwoord niet bijster voldaan. „Wij heb ben geen enkel antwoord gekregen bitste de socialist Blom toen de dis cussie reeds gesloten was. Advertentie) TUBE 1.95

de Stem | 1961 | | pagina 1