NA VO naar dertig divisies als Rusland „Berlijn scherp stelt Heden in Kongo: nationale regering Eichmann reageert als een mensmet uitputting MORGEN is het de laatste dag Tour de France-prijsvraag REGEN ROCK 'n ROLL Breda filmdécor voor Kermis in de regen' Yenned y en vrije wereld dienen kroestjev van repliek Capsule van Ontdekker 26 opgevist Betoging in Madrid Plan MC-70: maximale kracht tot verdediging vrij Europa Bijna ton verduisterd Ochtendzitting ging niet door V/AS HIJ BIJNA SCHOONVADER VAN EEN JOODS MEISJE? DAGBLAD VOOR ZEELAND De moord in Menai Stuurman schreef bekentenis aan zijn vrouw Reacties uit Congres en Senaat :nnZai9ff:4rvrUr0nder 5,3 miljoen voor Antillen KR O-structuur ongewijzigd Eichmann jr. Document Geneefse conferenlie over Laos over eigen impasse Weer Nieuw-Guinea Tass: Nederland trekt troepen samen 101e JAARGANG No. 23721 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 11 JULI 1961 Abonnementsprijs S 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.—). Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. i^e"au voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2393; HERZIENING DEFENSIE V.S. De stuurman van de 300 ton metende kustvaarder „Wiema". de 29-jarige H. W. R. uit Amsterdam, die momenteel ver dacht van moord op een 21-jarig dienst meisje in het kleine plaatsje Menai na bij Liverpool, in handen is van de Brit se justitie, heeft in feite zijn daad toe gegeven in een brief aan zijn vrouw, welke een medeopvarende op zijn ver zoek uit Engeland had moeten smokke len. De brief is echter op het ogenblik in handen van de Engelse politie. Dit heeft kapitein T. A. Belstra uit Gronin gen, wonende in Schiedam, gezagvoer der en eigenaar van de Wiema" ver teld. Stuurman R. was geen populaire fi guur aan boord, aldus de kapitein. Hij was trouwens nog maar heel kort lid van de bemanning van de kleine coas ter, maar hij was beslist niet in de kring der opvarenden opgenomen. Het was zo vertelde kapitein Belstra een eigen aardig man. In drie jaar tijd had hij op 22 verschillende schepen gemonsterd. Gisterenmorgen heeft een verkennings vliegtuig van de Amerikaanse lucht macht de capsule van de „Ontdekker 26" opgespoord. De capsule werd door het vliegtuig op gemerkt toen ze aan een parachute op het water van de Stille Oceaan neer daalde, in de buurt van de Hawaii- eilandengroep. Het is de vierde keer dat de capsule van een „Ontdekker" is teruggevonden. De ..26" werd afgelopen vrijdag van de luchtmachtbasis Vandenberg in Califor nia afgeschoten. In de capsule, die 32 maal om de aarde heeft gecirkeld en voor iedere volledige aarde cirkeling 95 minuten nodig had, bevonden zich 140 kg aan geheime apparaten. De geleerden hadden gehoopt, dat de goud-beklede capsule vier dagen in de ruimte zou blijven. Aan boord van de capsule bevonden zich monsters van acht chemische elementen, die voor het eerst in de ruimte zouden komen. Het waren: ijzer, lood, nikkel, magnesium, yttium, bismuth, uranium en silicium. President Kennedy van de Verenigde Staten heeft opnieuw een herziening van de ver dediging gelast in verband niet de dreigemen ten der Sovjets inzake Berlijn. Dit is gisteren in Washington vernomen dooi de UPI-reporter hij het Witte Huis, Merriman Smith. De plaatsvervangende minister van defensie, Roswell L. Gilpalriek, zei, dat de president zijn opdracht had gegeven, nadat premier Kroestjev van de Sovjet-Unie had bekendge maakt, dal de Sovjet-Unie afzag van de plan nen tot vermindering van de gelalssterkte der strijdkrachten. Ook de Lichtshow van zondag bij Moskou is van invloed geweest op hel besluit van Kennedy. Nog maar nauwelijks was het besluit van Kennedy bekend geworden, of woordvoer ders van de NAVO verklaarden, dat zij „fei telijke overeenstemming" hebben bereikt over een plan dat inhoudt het aantal ge- gevechlsklare divisies in West-Europa van 22 op 30 te brengen, indien Rusland de kwestie Berlijn volledig sclierp zou stellen. Een honderdtal vrouwen, van wie ve le kinderen bij zich hadden, heeft gis teren voor het ministerie van justitie in Madrid aangedrongen op „amnestie voor Spaanse politieke gevangenen". De vrouwen overhandigden een peti tie. waarin zij vroegen om vrijlating in verband met de komende vijfentwintig jarige herdenking van het uitbreken van de Spaanse burgeroorlog op 25 juli 1936. Toen de groep vrouwen in de drukke „Gran Via" gekomen waren, werd haar verzocht zich te verspreiden, wat zij deden. De uitbreiding van de Westelijke strijdmacht zou geschieden vol gens het plan MC-70, tot nu toe beschouwd als een theoretisch plan voor maximale verdedigingskracht in West-Europa. De woordvoerders zeiden dat „praktisch alle aangesloten landen" het eens waren met de voorwaarde, die aan de uitvoering van het uit breidingsplan ten grondslag ligt. Indien de Sovjet-Unie een vredesverdrag tekent met communistisch Oost-Duitsland, waardoor de westelijke toegang tot West-Berlijn in gevaar wordt gebracht, dan zal het aantal Westeuropese divisies op maximale sterkte worden gebracht. ER ZIJN steeds meer aanwijzingen, dat de Zuidafrikaanse premier, Verwoerd, in oktober nieuwe verkiezingen zal la ten houden om een nieuw, vijfjarig mandaat voor zijn apartheidspolitiek te verkrijgen. DE STAKING van het technisch perso neel van het Algemeen Handelsblad te Amsterdam is gisteren geëindigd. De personeelscommissie wist olie op de gol ven te gooien. MORGEN zullen de bakkerspatroons met minister De Pous (econ. zaken) spreken over de mogelijkheid de brood prijs met 1 a 2 cent te verhogen, ten einde het personeel een toeslag te kun nen geven in plaats van een vrije zater dag. DE AMERIKAANSE luchtvaartmaat schappij „Panam" stelt momenteel po gingen in het werk om een concessie te verkrijgen voor de exploitatie van een binnenlandse luchtlijn. Eventueel wil ^anam fuseren met een maatschappij die reeds zo'n concessie heeft. hebben zware en blanke aemonstranten een strand bezocht, waar ri™ dusverre alleen blanke baders wer- den toegelaten. Er ontstond een rel wel" vele arrestaties opleverde. j Iets hogere temperaturen- tatCvJenvachtinS van het K.N.M.I. i «vond 23T5nuir?Pgemaakt gisteren" ,n?et plaatselijke opklarin tijre uinri later ovenvcSpnd ma- l Ipfc li lussen zuid en zuidwest. I vJMri temperaturen. zon op 4.33 uur, maan op *.«7 uur. Kennedy houdt de laatste dagen gere geld besprekingen over de kwestie- Berlijn. Deze foto toont zo'n bespre king op de binnenplaats van het zo merverblijf van de president in Hyan- nis Port. We zien v.l.n.r. de Ameri kaanse minister van Defensie, Robert S. McNamara, de militaire adviseur, generaal Maxwell D. Taylor (kortge leden als zodanig aangesteld)de pre sident en de minister van Buitenland se Zaken, Dean Rusk. Indien een opnieuw bezien van de defensie met zich brengt, dat de uit gaven voor militaire doeleinden stij gen, dan zullen herziene posten voor de begroting van defensie worden ingediend bij het Congres, aldus de Amerikaanse onderminister Gilpa- trick tijdens de zitting van een sub commissie uit de Senaat. De vragen van verschillende leden der- commissie wezen op een toenemende on gerustheid in het Congres, waar men zich bezorgd afvroeg of Pentagon (le gerleiding) en Witte Huis wel snel ge noeg reageerden op Kroestjevs dreige menten inzake Berlijn. Gilpatrick heeft voor de eerste keer meegedeeld, dat het Amerikaanse pro gram nu voorziet in een strijdmacht van 700 B-52 bommenwerpers, met Hound- Dog en Skybolt-raketten „voldoende om ons in de jaren zestig de nodige bom menwerpersterkte te geven". Tijdens de ondervraging door de com missie kreeg Gilpatrick ook antwoord te geven op de vraag: „Zijn wij sterk ge noeg om een strovuurtje om Berlijn met succes te blussen?" Gilpatrick zeilde er handig omheen door te zeggen: „Ik geloof dat onze mi litaire vestiging daar zeer sterk is". Senator Robertson zei, dat hij teleur gesteld was geworden tijdens het week einde toen hij hoorde dat de sterkte van de Amerikaanse strijdkrachten 15.000 man onder de toegestane sterkte bleef. Gilpatrick gaf hierop ten antwoord, dat dit gedeeltelijk zou zijn rechtgetrok ken door het inlijven van 8000 man in augustus. Hij merkte voorts op, dat de president de bevoegdheid had om 400.000 man van de nationale garde op te roepen en nog eens 300.000 reservisten van het leger, op elk moment dat hem zou goeddun ken. De NAVO-strijdmacht Wat verder de beslissing van de Navo nog betreft: Volgens de woordvoerders werd de beslissing na wekenlange be sprekingen op het hoofdkwartier te Pa rijs uit het vuur gesleept. De definitieve beslissing wordt op de komende verga dering van de ministers der Navolanden visies. België en Nederland leveren twee divisies elk, terwijl Canada aan troepen sterkte een-derde divisie in Europa heeft. De tactische strijdmacht van de Navo in centraal Europa bedraagt 3.000 vlieg tuigen waaronder 250 Amerikaanse strijdbommenwerpers met een groot vliegbereik en atoombewapening. Luclitcorridors Tijdens deze ontwikkelingen in de NAVO en in Amerika heeft de Oost- duitse vice-minister van buitenlandse zaken verklaard, dat door het sluiten van een vredesverdrag tussen de Sovjet- Unie en zijn land de westelijke rechten om door de luchtcorridors naar Berlijn te vliegen, zullen vervallen. Hij riep de westelijke geallieerden eens te meer op om nu met Oost-Duitsland te onderhandelen over het gebruik van deze corridors. Winzer legde deze verklaringen af op een persconferentie in Rostock. Intussen vond in West-Berlijn een plechtigheid plaats ter herdenking van de 70 geallieerde vliegers die tijdens de luchtbrug van 19481949 het leven ver loren De 49-jarige Haagse administrateur L. van O. is gisteren door de Haagse politie aangehouden wegens fraude bij de vereniging op kleuterzorggebied waar hij werkte en wegens oplichting. In de afgelopen tien jaar moet Van O. in totaal zeker 80.000 gulden uit de kas van de verenigingen hebben genomen om privé-kosten te dekken. Maar dit is ver moedelijk nimmer opgemerkt omdat hij steeds de kosten zou hebben aangezui verd met gelden, verkregen door oplich ting. Een accountansonderzoek bij de vereniging bracht uiteindelijk toch de onregelmatigheden aan het licht. Hoe veel personen Van O. precies heeft be nadeeld, tot welke bedragen en met welke verhalen, is nog in onderzoek. die in december wordt gehouden ver wacht. In de loop van de besprekingen werd naar voren gebracht dat een maximaal aantal Navo-divisies beter op 50 zou kunnen worden gesteld, om zodoende de Sovjet-Unie meer te imponeren. Hoogste Navo-commandant generaal Lauris Norstad zou een aantal van 30 divisies voldoende hebben geacht. De huidige Navo-strijdmacht in West Europa is grotendeels samengesteld uit Amerikaanse en Westduitse eenheden. De Amerikaanse „schild" strijdmacht is bewapend met conventionele strijd middelen en verscheidene atoomwape nen. De totale sterkte bedraagt vijf di visies en drie pantserbrigades. West- Duitsland heeft zeven divisies met een maximale mobilisatiemogelijkheid van 12 (volgens plan). Engeland heeft drie divisies, Frank rijk twee. hoewel gebonden aan vier di- Om uitvoering te geven aan het be sluit tot Nederlandse bijstand aan het driejarenplan voor de ontwikkeling van de Antillen, heeft minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) de Tweede Ka mer een aanvulling op zijn begroting voorgelegd ten bedrage van f 5.333.400. De helft hiervan zal worden verstrekt in de vorm van een lening, welke ten laste komt van de begroting van het de partement van financiën. In totaal zal de komende vier jaar voor dit ontwikke lingsplan f 16 miljoen ter beschikking worden gesteld. Denkt u niet, dat alleen in Nederland openlucht-evenementen door de re gen worden geteisterd. Ook in Dene marken is dat het geval. Maar de tie ners, die wekelijks naar een park in Kopenhagen trekken voor een open- lucht-dansfestijn, weten van geen wij ken. Als het dan al regent wordt er gewoon gerock 'n roll'd met opgestoken paralu's. 55 (Eigen bericht) Donderdag zal Breda geduren de twee weken filnistad worden. Een filmploeg van een twintig man zal dan namelijk een grote serie opnamen gaan maken voor de film „Kermis in de regen", een nieuwe Nederlandse speelfilm, die door Polygoon-Profilti wordt ge maakt naar het bock van Joop van den Broek. „Een provinciale thriller" zou men het boek van Van den Broek kunnen noe men, Daaronder wordt dan gevangen het verhaal van een jongeman, die door slechte vrienden op het verkeerde pad wordt gebracht en van kwaad tot erger vervalt. Hij pleegt zijn misdrijven in dorpjes en daarop is de film dan ook af gestemd. De correspondent te Leopold-over de vorming van een regering stad van de Belgische radio heeft gemeld, dat de regering te Leo- poldstad en die te Stanleystad overeenstemming hebben bereikt Het feit dat het KRO-presidium in handen van een leek is gekomen wil geenszins zeggen, dat de KRO wordt losgemaakt van het kerkelijk gezag. Dit heeft de nieuwe KRO-voorzitter, mr. H. W. van Doorn, met nadruk ge zegd op de eerste persconferentie welke hij in zijn nieuwe functie hield. Alhoe wel mr. Van Doorn de mogelijkheid van vernieuwingen in de KRO niet uitsloot, stelde hij toch vast dat de structuur van de omroep niet veranderd mag worden. Hij geloofde ook, dat de KRO meer een eigen gezicht zal krijgen en dat de leden in de toekomst meer invloed zouden krijgen. Uiterlijk 1 juli 1962 zal mr. Van Doorn zich als KVP-voorzitter terugtrekken. Het proces-Eichmann heeft in geheel de wereld enorme emoties teweeggebracht. Verschillende zelfmoorden en zenuwinstortin gen van joden gedurende de laat ste maanden moeten worden toe geschreven aan de indruk welke het proces-Eichmann maakt. De enige die kalm bleef was Eich mann zelf. Gisteren heeft hij voor het eerst een reactie ge toond, waarin we hem als mens kunnen herkennen. De reactie van de uitputting. Hij had, na dat het openbaar ministerie een trommelvuur van niet te ontwij ken vragen op hem had geopend, een etmaal lang niet geslapen. Derhalve hoefde hij gistermorgen niet in zijn glazen kooi, maar mocht hij in zijn cel zijn verlo ren nachtrust inhalen. Gistermiddag ging het verhoor door. Gideon Hausner, de meedogenloze en scherpe openbare aanklager voort. Wat Eichmann bedoelde met zijn woorden: ..De joden waren potentiële vijanden van het derde rijk en moesten daarom uitgeroeid worden 7" „Ik wilde alleen de lichamelijke kracht van het volk vernietigen" zei Eichmann. „zoals wij dat wilden doen met Frankrijk en Engeland". Hausner: „En wat kunt u zeggen over een zogenaamde oorlogsverklaring aan Duitsland door dr. Chaim Weiz- mann, de eerste president van de staat Israël, welke verklaring uw vijandige gezindheid jegens het jodendom had opgewekt?" Eichmann: Ik moet zeggen dat het verhaal waar is. Wij hebben het langs officiële wegen vernomen en wij had den de bewijsstukken in onze archie ven. mann heeft nooit de oorlog aan het ..Reich" verklaard en u hebt nooit eer der deze verklaring voor uw houding gegeven. Hausner: Noem ons dan een docu ment dat betrekking heeft gehad op de ze oorlogsverklaring. Eichmann: Ik moet bekennen dat ik later gedurende de oorlog er nooit meer iets van heb gehoord. Hierop ontstond gelach en gepraat in de zaal. Rechter Landau maande streng tot stilte. Hausner: U hebt dus van die tijd af elke jood versleten voor een vijand, die vernietigd moest worden. Maar uw hele verhaal is een grote leugen. Weiz- De laatste dagen doet ook de zoon van Eichmanndie nog in Argentinië verblijft van zich spreken. Hij heeft, zoals hij aan een Amerikaans blad heeft verklaardhevige schuldgevoe lens omdat hij meent dat zijn vader mede door zijn toedoen gearresteerd werd. Eichmann jr. had omgang met een joods meisje in Buenos Aires, Sylvia Hermann. Papa Eichmann was zeer op het meisje gesteld, maar haar vader wordt aangezien voor degeen die de Israëlische agenten die jacht maakten op Eichmann, de weg heeft gewezen. Eichmann jr. zei over het proces in Jeruzalem dat het „zuivere propagan da" was en dat het aantal vermoorde joden geen zes, doch vijf miljoen had bedraden. Zijn vader zou als zondebok zijn uitgekozen, omdat men zijn bazen niet had kunnen pakken. van nationale eenheid. De samenstelling van deze regering zou vandaag of uiterlijk morgen worden bekendgemaakt. Zij zou 32 tot 35 minis ters moeten tellen. Een bepaald aantal zetels, twee of drie, is voorbehouden voor Katangezen. Volgens de Belgische radio zou de vakbondsleider Adoela uit Leopold- stad als minister-president in deze regering optreden. Adoela maakt thans deel uit van de regering van Ileo te Leopoldstad. Zoals bekend, zetelt in Stanleystad de rege ring van de Loemoembist Gizcnga. 700 gevangenen vrij Zevenhonderd gevangenen, allen leden van de in oppositie zijnde Baloebakat- partij zijn gisteren in Katanga vrijgela ten. Zij kregen amnestie ter gelegenheid van de herdenking van het feit, dat Ka- tanga een jaar geleden onafhankelijk werd. Onder de vrijgelaten gevangenen bevindt zich een aantal parlementsleden. Jason Sendwe, de leider van de Baloe- bakat, die als balling in Leopoldstad woont, vloog zondag naar Kabalo in Noord-Katanga. Volgens diplomatieke kringen in Elisabethstad zal hij daar proberen zijn volgelingen, die lid van het Katangaanse parlement zijn, over te halen om de komende zitting van het nationale Kongolese parlement bij te wonen. Sendwe en zijn partij hebben gepoogd om een onafhankelijke staat te stichten. Deze poging werd verijdeld door troe pen van Tsjombe. Men heeft er naar gestreefd zoveel mogelijk ter plaatse te filmen. In de studio's worden dus zeer weinig opna men gemaakt. De heer Das heeft aller lei voorbereidingen getroffen om de ont vangst van de technische ploeg en de sterren Andrea Domburg, Guus Ver- straete, André van den Heuvel en ont dekking Guido de Moor zo goed mo gelijk te laten verlopen. Hij kreeg daar bij medewerking o.a. van de secretaris van het kabinet van de burgemeester van Breda en van de heer De Bruyn, eveneens uit Breda. Figuranten Donderdag zal worden gebruikt voor de acclimatisering. Daarna wordt met volle kracht gewerkt. Men zal niet al leen in Breda zelf filmen, maar ook in de naaste omgeving. Er zullen nachtop namen worden gebruikt, waarvoor vele figuranten nodig zijn. Regisseur is Kees Brusse. wiens docu mentaire ..Het gerucht" tijdens de film- week te Arnhem een eervolle vermel ding kreeg. Hij heeft daarmee de lei ding van de eerste speelfilm van Poly goon Profilti na zeven jaar. Kees Brus se speelde in de vorige Polygoonfilm „De dijk is dicht" zijn eerste filmrol. Voor de eerste maal sinds het begin van de Geneefse conferentie over Laos, negen weken geleden, is gesproken over de impasse waarin de besprekingen drei gen te raken. De Engelse co-president, Malcolm MacDonald, zei gisteren, dat voortgang thans onmogelijk is, tenzij een compro mis over de verder te volgen procedure wordt gevonden. Het Russische persagentschap Tass heeft gisteren bericht, dat Nederland op Westelijk Nieuw-Guinea „West-Irian" troepen samentrekt. Het agentschap, dat het orgaan van de Nederlandse communistische partij „De Waarheid" aanhaalde, zei dat drie maal per week vanaf het Amsterdamse vliegveld Schiphol „grote vliegtuigen" opstijgen, die via de noordpool en Japan naar Westelijk Nieuw-Guinea vliegen. Aan boord van deze vliegtuigen, aldus Tass, bevinden zich militairen in bur gerkleding. „Er zijn berichten", aldus Tass, ,.dat de regering in Den Haag de numerieke sterkte van de grondstrijd krachten op Nieuw-Guinea wil verhogen met 50 procent. Vijftien tot twintig pro cent daarvan bestaat uit vrijwilliger! of beroepsmilitairen" voor het inleveren van Uw invulformulier voor de grote ran het DAGBLAD DE STEM.

de Stem | 1961 | | pagina 1