Kroestjev opent formeel Berliins zenuwoffensief gewikt Belastingambtenaren en gewogentoch bedrogen België schijnt toch in de Benelux te geloven De Houtrusthallen daverden Jeugdig duo maakt een „tournee der schande" PRETTIGE WASDAG SUNIL CRISIS WELLICHT REEDS SEPTEMBER opconferentievoorstel zonder reële kansen Verheugende verklaring Veeilea, IS HET DE LAATSTE DAG 250 doden bij scheepsramp De Sjeik moei mee betalen Heropening van overleg Rudolf Arndt eet weer iets geëist 1 jood will DAGBLAD VOOR ZEELAND Pendelbus verongelukt Raadgevers van Kennedy bijeen Ontreddering De Navo Reacties Enorme mijnramp in Tsj echo-Slowakije Burgemeester van Heerde verdronken Avro-vergadcr ing stormachtig Jhr. Roëll: t volgend jaar ga ik (misschien) Na rooftocht een zware boelegang Woensdag a.s. Tour de France-prijsvraag van het Dagblad De Stem 101e JAARGANGNo. 23720 Uitgave: N. V. Uitg. Mi.i Neerlanrlia. Directeur: E. H. B. BraWer. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v üungen, C. J- v. Hootegem. mr. dr. A J J M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus. Bveda, Reigermiaai 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 27HK41 Voor God, Koningin en Vaderland MaD t MAANDAG 10 JULI 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0 54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2901 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2393) hr>ffon" Hpt hiorbii on de vereer Het ruim 2.000 ton metende Por tugese vracht-passagiersschip „Sa ve" is bij Beira aan de kust van Portugees Oost-Afrika vergaan. Volgens de eerste berichten zijn 250 personen, merendeels niet-hlan- kcn, hierbij om het leven gekomen. Het schip liep aan de grond en er volgden verscheidene ontplof fingen. De lading bestond uit ben zine, dieselolie en ammunitie. Al spoedig stond het vaartuig van voor tot achter in brand. Er waren 550 passagiers aai boord, onder wie 200 militairen. Met militaire vliegtuigen zijn gewonden naar een ziekenhuis in Bcira vervoerd. De ouverture tot het zenuwenconcert dat de Sovjet-unie in Europa wil laten klinken is het afgelopen weekeind ingezet. Kroestjev heeft in Moskou, voor afgestudeerden van de militaire academie, een rede gehouden, die zo uitvoerig en nijver voor de Sovjet-propaganda in de wereld is gedistribueerd, dat wel vaststaat, dat Kroestjev er méér mee bedoelde dan dat het een gelegenheidsspeech zou zijn. Kroestjev stel de een topconferentie over het Berlijnse vraagstuk voor, doch iiij wist zelf wel, dat zijn voorwaarden voor een dergelijke conferentie voor het Westen onaanvaardbaar zouden zijn. Tevens kondigde hij aan, dat het Sovjet-defensie-budget met ruim 3 miljard Rochel was vergroot en dat de vorig jaar begonnen vermindering van de strijdkrachten was stopgezet. Uit alles blijkt dat het hoogtepunt van de crisis om Berlijn reeds in september bereikt zal kunnen zijn. (Van onze Belgische correspondent) Op de Bredabaan te Brasschaat-Poly- goon heeft zich zaterdagavond omstreeks zeven uur een zeer ernstig verkeerson geval voorgedaan. In een bocht brak de achteras van een autobus, die arbeiders van de Philipsfabrieken via Antwerpen naar Zeeuwsch-Vlaanderen zou brengen. De bus kwam terecht tegen een perso nenwagen, die van Antwerpen kwam en in de richting van Wuustwezel reed. De chauffeur van de personenauto, de 47- jarige G. Herreygers, aannemer te Wuustwezel, werd op slag gedood, en twee mede-inzittenden, G. Goris, onder wijzer te Wuustwezel en F. Verbraecken, arbeider uit Westmalle. werden zeer ernstig gewond. Ook tien van de achttien inzittenden van de bus liepen verwon dingen op. Negen van hen konden later naar huis worden vervoerd. De 57-jarige Const. Oudenaert uit Hulst was er het ergst aan toe en werd ter verpleging opgenomen in de St-Jozefskliniek te Brasschaat. Bij Kortrijk is een bus omgeslagen, die de leden van een muziekkorps ver voerde. Vijftig inzittenden werden ge wond. De autobus reeds langs een kanaal toen het stuur defect raakte, evenals de rem. Het voertuig reed van een twee meter hoge berm af, vernielde over een afstand van 20 meter het langs het ka naal lopende hekwerk en kwam vlak voor het water tot stilstand. In de bus ontstond een paniek. Dit weekeind was juist een westelijke nota, een antwoord op een Russisch me morandum over de Duitse kwestie, ge reedgekomen. In de nota worden de Rus sische •voorstellen verworpen en wordt geen specifiek tegenvoorstel voor onder handelingen gedaan. Hoewel Kroestjev de inhoud van deze nota kon bevroeden, heeft hij toch (in zijn zesde toespraak over dit onderwerp sinds zijn gesprek met Kennedy in We nen) een topconferentie voorgesteld. Wil hij daarmee, ook tegenover de Oostduit sers, wier regcringspers alle moeite doet om het volk de noodzaak van een vredes verdrag aan te praten, de rol van de vre desapostel spelen en zodoende het pro vocatieve van zijn spelletje, verdoezelen? Immers, hij kan nu beweren dat op zijn herhaalde aanbiedingen voor een vredes verdrag met Oost-Duitsland (en wat is er vredelievender dan een vredesver drag?) uit het Westen allen, maar grimmi ge, afwijzende reacties komen. De mogelijkheid van een atoomoorlog als prys voor een vredesverdrag opper de Kroestjev natuurlijk niet direct verband. Hij speelde alleen met .de mogelijkheid, dat het Westen, nadat het vredesverdrag zou zijn gesloten", de hand tegen het Russische volk zou op heffen" (let hierbij op de vereenvoudi ging van de probleemstelling!) in welk geval het rode leger natuurlijk in actie zou komen. Er was gisteren toevallig een militaire parade in Moskou, waarbij werd getoond welke wapens o.a. een moderne lucht vloot van straalvliegtuigen Rusland voor die gelegenheid in petto heeft. „Als de imperialisten een oorlog ont ketenen", zei Kroestjev, „dan zal die ein digen met een volledige ontreddering van het imperialisme". Daarna herhaalde hij diverse oude Sovjet-voorstellen tot re geling van de „vrede" in Europa, waar onder een niet-aanvalsverdrag tussen de Navo en het pact van Warschau. Kroestjev herhaalde dat elke verande ring in de status van West-Berlijn geen invloed zou mogen hebben op de rechten van de Berlijncrs om hun eigen bestuurs- stelsel te kiezen. Hij wilde daartoe waar borgen geven, al achtte hij het logisch dat elk besluit met betrekking tot West- Berlijn rekening moet houden met het feit, dat het in het hart van een (te zij ner tijd) soevereine staat ligt. De postduitse pers stelt nu ook bruta lere eisen en zet de Bondsrepubliek al vast maar als agressor te kijk. President Kennedy heeft giste ren zijn voornaamste adviseurs bij elkaar geroepen om de situatie te bespreken. Generaal Norstad, de opperbevelhebber van de Navo, heeft gezegd, dat de Navo-strijd- krachten zich „gedurende een be perkte periode zeer goed van hun taak zullen kunnen kwijten". Politieke en militaire deskundigen ver wachten dat de crisis om Berlijn eerder zijn hoogtepunt zal bereiken dan aanvan kelijk gedacht werd. Men oppert de mo gelijkheid, dat de V. S. gedwongen zullen worden militaire voorbereidingen te tref fen, teneinde Moskou le laten zien dat het Westen niet voor militaire dreigemen ten wenst te zwichten. Washington overweegt weliswaar een Duitse vredesconferentie, doch men wenst slechts te spreken op basis van een door de partijen aanvaard ontwerp-ver- drag. En daar is men nog ver van ver wijderd. De Amerikaanse publieke opinie is, als men tenminste op sommige perscommen taren mag afgaan, sterk geporteerd voor onderhandclingen over de erkenning van Oost-Duitsland, in ruil voor een regeling van het Berlijnse vraagstuk. (Van onze parlementaire redacteur) Een tweedaagse bijeenkomst van liet Bcnclux-parlement is geëindigd met de verklaring van de Belgische minister- adjunct van Buitenlandse Zaken, de heer Favat dat de Benelux-landen over de plannen van generaal De Gaulle op het ogenblik „praktisch gelijklopende opvattingen" hebben. Aan die nieuwe eenheidsgedachte bleek vooral ten grondslag te liggen de overwe ging dat, als Engeland evt. tot de EEG toetreedt („Wij leven in verwach ting") het meer dan ooit nodig zal zijn dat de Beneluxlanden aaneengeslo ten ontreden willen zij in het dan gro tere Europese verband nog. enige kans maken gehoord te worden. De heer Fayat voorspelde dat. als Engeland toetreedt tot de EEG. dit in Europa een politieke aardverschuiving van enorme omvang teweeg zal bren gen, Denemarken. Noorwegen en mis schien ook Ierland zullen volgen, als Engeland de stap waagt, terwijl boven dien nog andere landen zich dan met de EEG zullen associëren. Minister Fayat, bracht met zijn open hartige, duidelijke verklaring een nieu we lente en een nieuw geluid in het Beneluxparlemcnt. Hadden eerdere ver klaringen van Nederlandse bewindslic- dennog het beeld opgeleverd van een Benelux, die met zichzelf in de knoop ligt. uit de uiteenzetting «>van minister Fayat. bleek dat Brussel nu serieus van plan is die knoop te ontwarren. Ten aanzien van het door president De waxiie sinds hetende van £^^1^'ccfstl.l^T plaatste minister Fayat hel volgende Bcnclux-standpunt: Europese politieke eenheid is gewenst en noodzakelijk maar mag niet leiden lot een aantasting van de bevoegdheden van EEG-organen. Zo zullen EEG-problemen ook op de eerste plaats in EEG-organen behandeld moe ten worden. Verder za] Engeland zoveel mogelijk bij eventueel verder Europees politiek overleg betrokken moeten wor den. Dat kan gebeuren via overleg ir. WEU-verband. Onmiddellijk na de EEG- topconferentie van 19 juli a.s. zal reeds zo een WEU-bijeenkomst worden gehou den. Voor de Beneluxlanden is het intussen een uitgemaakte zaak. dat de toetreding van Engeland niet mag leiden tot een bevriezing van de Europese integratie op het huidige niveau. Ook als het EEG- raam verruimd wordt zal op het econo mische en politieke vlak verder gewerkt moeten worden aan de Europese een wording. Vooral aan Nederlandse kant heerst grote voldoening over de Bel gische koerswijziging. De grootste mijnramp in Tsjecho-Slo- jakije sinds het einde van de tweed wereldoorlog, heeft aan 108 „kompels het leven gekost. De ramp is veroor zaakt door een explosie van gas. De ramp gebeurde in de Duklamijn in he kolenbekken van Ostrawa. Een woordvoerder van de mijnbe drijfsleiding zei dat de 108 mijnwerkers op vrijdagavond in schacht nummer elf op vierhonderd meter onder het aard oppervlak waren, toen de explosie plaatsvond. Een zich snel verspreidende brand was het gevolg. „Wij weten met stellige zekerheid dat geen van de 108 ingesloten mijnwerkers nog in leven is", zei hij. mariniers juni vermist. DE ZES JAAR lang gevoerde strijd in Algerië heeft het Franse leger ruim 15.000 doden en 23.000 gewonden gekost. Dit heeft de Franse minister van De fensie gisteren verklaard. EEN BELG heeft in Nijmegen een dus danig verdacht verkeersongeluk veroor zaakt, dat de politie gelooft met een moordaanslag van doen te hebben. EEN NEDERLANDS militair op Nieuw- Guinea, sergeant der mariniers C. Meyers, wordt sinds 23 Men vreest het ergste. GISTERENMORGEN is in Athene het ^ss<m Griekenland en de zes landen van i rV- gesloten associatieverdrag plechtig ondertekend. DE BELGISCHE oorlogsmisdadige Lcon Degrelle. die in Spanje asiel ge niet. is dezei Gagcn bijna ontvoerd door twee lieden, die men voor agenten van Israël houdt SINDS ZATERDAG rijden praktisch alle treinen in Nederland keurig op tijd, ver tragingen van luttele minuten daargela ten. De leuzen van de belastingambtenaren waren even grimmig als de aanslagen die zij zo getrouw plegen weg te stu ren. Engeland zal de sjeik van Koeweit waarschijnlijk verzoeken 'n deel van de kosten te betalen van de zending van Britse troepen naar Koeweit. De kosten worden geschat op bijna tien miljoen gulden. Gezegd werd dat men de sjeik, die in Londen een appeltje voor de dorst heeft ondergebracht van naar schatting drie miljard gulden, niet de gehele rekening wil laten betalen, omdat daarmee de Britse troepen tot een huurleger zouden zijn gedegradeerd. De commandant van de Britse strijd krachten in het Midden-Oosten, heeft verklaard, dat 'n „uitgewogen minimum aan Britse troepen in Koeweit zal wor den gehandhaafd. Engeland is thans in een positie om een deel van de troepen terug te trekken. HET TECHNISCH personeel van „Het Handelsblad" is zaterdag een wilde sta king begonnen om looneisen kracht bij te zetten. Hierdoor kon ook „Trouw", dat bij het Handelsblad wordt gedrukt, niet verschijnen. „Het Parool", in de zelfde nood. kwam met een noodeditie. Ook vanmorgen werd er bij het Han delsblad niet gewerkt. Weinig verandering Weersverwachting van het K.N.M.I tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Wisselende bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Ovcr- wegend matige wind tussen west en noord. Vrij koel. Vandaag: zon onder 20.58 uur, maan onder 18.48 uur. zon op 4,32 uur' maan op 3.39 uur. D/,rViin P100"1 beschuldigde Duitser Rudolf Arndt, die m de gevangenis van Maastricht in langdurige voorlopige hechtenis zit, heeft zijn hongerstaking beëindigd. Zaterdagavond nam hij het eerste voedsel weer tot zich. Arndt verwacht dat binnen enkele dagen de minister van Justitie een beslissing zal nemen over het Zwitserse uitleveringsverzoek. Komt de beslissing niet spoedig af, dari gaat Arndt weer in hongerstaking. Ook is er een borgstelling voor hem aangeboden, doch om verschillende re denen heeft de minister van Justitie geen opdracht willen geven om dp Duit ser op vrije voeten te stellen. (Van onze Haagse redacteur) De Nederlandse belastingamb tenaren. met 500(1 man sterk opge trokken naar de Haagse Houtrust hallen, hebben de regering na een hartstochtelijke protestvergade- ring deze dwingende eis gesteld: Heropen het overleg om de be lastingambtenaren ten spoedigste en met terugwerkende kracht een salarisverhoging en positieverbe tering te verschaffen. De belas tingambtenaren eisen daarmee, dat de regering terugkomt op haar besluit, dat tot 1 januari 1902 rust op het loonfront moet blijven bestaan. In een met alge mene stemmen aanvaarde reso lutie hebben de belastingambte naren de Tweede Kamer met klem verzocht bjj de regering op hun inwilliging van deze eisen aan te dringen. Ook de regering zal deze resolutie op tafel krijgen. De stemming onder de belastingamb tenaren is bepaald tot beneden het nul punt gedaald, de verontwaardiging tot het kookpunt gestegen in de Houtrust hallen kon men zich van beide beur telings overtuigen. Dit alles ontlaadde zich op een protestvergadering die met de woorden ..emotioneel" en „hartstoch telijk" misschien nog niet juist geken schetst is. Herhaaldelijk werden de drie sprekers, de heer Loerakker, secretaris Arka, de heer J. van Dijck, bondsse- cretaris ABVA en de heer j. ten Heuvel hof, voorzitter NCBO, door interrupties en gejoel („honderd piek - honderd piek", „actie - actie,") onderbroken. Vlak daarop trilden de Houtrusthallen dan weer op hun grondvesten, wanneer een der sprekers „een kreet" de zaal inslingerdc, die bij de betogende amb tenaren bijzonder „insloeg". Dan gingen ook de spandoeken omhoog, die er be paald niet om logen. Enkele voorbeel den: Promotiebeleid - wanbeleid! Ge wikt en gewogen en toch weer bedro gen! Onze kansen? Getoxopeerd! Wij zijn het moe, het Haags gedoe! Overleg is tijd verspillen, de heren doen toch wat zij willen! Hollands wei-varen, maar niet voor belastingambtenaren! Belas tingambtenaren eisen meer perspectief! De grieven van de belastingambtena ren zijn bekend: zij hebben ernstig be zwaar tegen minister Zijlstra's (Finan ciën) gevoerde promotiebeleid, tegen de „reeds jarenlange financiële onderwaar dering" van taken bij de belastingdienst en tegen het zonder resultaten sedert 1959 gevoerde overleg met de regering. Bitter teleurgesteld zo zegt de re solutie zijn de belastingambtenaren tenslotte over het regeringsbesluit om tot 1 januari 1962 geen enkel voorstel van de zijde van de ambtenaren in te willigen. Zoals bekend is het georganiseerd overleg om deze reden op 20 juni 1961 vastgelopen en afgesloten. Met de nau welijks verholen dreiging van de lang- zaamaanactie op de achtergrond hebben de belastingambtenaren nu geëist, dat dit overleg zal worden heropend. Dit maal met de zekerheid dat resultaten zullen worden bereikt. „Anders zullen wij voor de gevolgen geen verantwoor delijkheid kunnen nemen", zo klonk het van het spreekgestoelte. Op de protestvergadering waren de ministers van Financiën en van Binnen landse Zaken vertegenwoordigd door waarnemers. Voorts waren aanwezig de Tweede-Kamer-leden Albering, Van Helvoirt en Weyters (KVP), de heer Blom (PvdA), Prof. Versteeg (AR) en de heer Geertsema (VVD). Ook de be sturen van de drie politiebonden waren vertegenwoordigd. 's Middags hield de bond van het per soneel bij 's rijks belastingen in de Haagse Dierentuin een protcstvergade- ring. Gisterenmiddag is in het Ramsdiep bij Schokkerhaven op het IJsselmeci de burgemeester van Fleerde, jhr. W. H. van de Poll, verdronken. De burgemeester, die met zijn echtge note en één van zijn vijf kinderen aan. het zeilen was, heeft waarschijnlijk een verkeerde manoeuvre gemaakt, waar door hij is uitgegleden. Zijn stoffelijk Kroestjev tijdens zijn toespraak over de kwestie-Berlijn. Achter hem: Rus sische generaals. Derde van links is maarschalk Malinofsky, de minister van Defensie. Verder Mikoyan en Gro- myko. De jaarlijkse algemene vergadering van de AVRO, deze keer in Haarlem gehouden, is traditiegetrouw weer een bonte avond geworden, met in de hoofd rol jhr. Th. Roëll, de voorzitter. Op vragen uit de vergadering zei de voor zitter. dat hij in juli 1962 zal aftreden en zich dan zal beraden over de vraag of hij zich herkiesbaar zal stellen. Het hoofdbestuur stond in de defensie tegen het herhaalde rebelleren van het actiecomité, dat zich geducht roerde. Jhr. Roëll was het mikpunt van diverse nare en soms insinuerende vragen en geschreeuwde verwijten. Twee leden van het actiecomité vroe gen tevergeefs het woord en de verga dering eindigde met gejoel en gefluit,. In zijn openingsrede heeft jhr. Roëll gezegd dat de AVRO bereid is mee te werken aan de reclame in de televisie, mits deze reclame wordt uitgezonden onder auspiciën van de in dê N.T.S. overschot is inmiddels overgebracht (samenwerkende omroepverenigingen, naar het ziekenhuis in Emmeloord. Over het actiecomité zei hij. dat dit Jhr. van de Poll was 55 jaar oud. geen reden van bestaan meer had. (Van onze corresponlent) De vijftienjarige J. N. uit Breda en de zestienjarige P. Z. uit Rotterdam zijn voor de tweede keer in korte tijd bezig aan een merkwaardig tournee door west- Nederland. De eerste tournee begon op 19 juni, toen beiden het kloeke besluit namen te vluchten uit bet observatie centrum „Beukenrode" te Doorn. Na een enkele weken lange rooftocht door west-Nederland werden zij vorige week eindelijk op Texel gepakt. Zij doen nu opnieuw de ronde, zij het van politie bureau naar politiebureau om bekente nissen af tc leggen. Zo werd het twee tal in het afgelopen week-end aan de tand gevoeld te Bergen op Zoom en Roo sendaal. De lange tocht begon op 19 juni. Na hun ontvluchting liftten zij via Utrecht en Breda naar Bergen op Zoom. Zij bra ken daar in bij de pas-geopende kamp winkel van het nieuwe recreatiecentrum De Heide. De zakken vol met snuisterijen togen zij de stad in. In de Kortemee- straat pikten zij een fiets. Daarmee ging het noordwaarts. Na onderweg nóg een fiets te hebben weggenomen ging de reis naar Heemstede een heel stuk vlugger. Hier brachten zij bezoeken aan verschil lende villa's en aan een kampeerhuis. Vandaar ging het weer terug naar het zuiden naar Roosendaal. Daar werden de fietsen voor andere geruild. Opnieuw werd de koers verlegd naar het noorden. In Rotterdam moest het clubhuis van een voetbalvereniging er aan geloven. Hierna volgde een brutale strooptocht langs de kust: Schcveningen. Zandvoort, Bergen aan Zee. Overal werden kleine inbraken gepleegd: het liefst in kam- peercentra. In Bergen aan Zee wist het tweetal door te dringen tot de kelder van een meisjespensionaat. Hier zaten zij aan de worstjes en andere hartige din gen. Diezelfde nacht stalen zij uit enkele honderden gul» een winkel deins. Met dit geld ging het stel liftend naar Alkmaar. Hier werden nieuwe kleren gekocht. De oude plunje werd in de duinen begraven. Op naar Texel. Zij ko zen opnieuw de nacht uit om een kraak- je te plegen in het kantoor van een groot kampeerterrein op het eiland. De kamp beheerder werd er evenwel wakker van en in pyjama heeft hij de vluchtelingen achterhaald. De eerste tournee was ge ëindigd. De. tweede is nog lang niet af gelopen... Advertenties) BINNENYERINGBED hit beste bid ooit gemaakt SCHUIMRUBBERBEI met versterkte mlddenstclor fabrieken Zevenbergen NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL voor het inleveren van uw invulformulier voor de grote

de Stem | 1961 | | pagina 1