broedt Washington tegenoffensief op hamol weer Hoera, geslaagd! Café „Peperbus' in Bergen op Zoom rokende puinhoop ANTWOORD INZAKE WEST-BERLIJN Ferhat Abbas verwerft Marokkaanse steun vandaag dagen Arbeider na zeven geborgen Het botert niet in Benelux Oosteuropese satellieten Kroestjevs zwakke plek OPZEGGING VERDRAG? BINNEN EEN UUR. Benoeming dr. volgende week Veldkamp verwacht Vrij van school om naar Ie kijken DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 Verbeteringen op 28 mei Personeelsraad en N.S. akkoord Israël schiet nog twee raketten af VAR wil er in VS kopen Aanslagenreeks zet zich voort Meer bewolking Gagarin gaat in Londen vertellen Kleuter onder trein gedood Prinses Beatrix doctorandus in de rechten Roolvinks werk ingeperkt? Moeder keek dag en nacht toe: 101c JAARGANG No. 23719 üitgavc: N. V. Uitg. Mij. Neerlandla. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't W*stende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 8 JULI 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuren: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 .OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) 55 (Van onze parlementaire J redacteur) i De Belgische douane moge de boterhammen van Nederlandse grensgangers nu ongemoeid laten, J de botersmokkel naar België blijft de Belgische boeren toch nog J steeds een doorn in het oog. In 1960 is zeker 13.500 ton Neder- landse boter België binnenge- smokkeld, zei de CVP-senator De Boodt gisteren in het Benelux- parlement. „Die botersmokkel ont- t reddert onze zuivelpolitiek." Als onze boeren „spetteren" tegen Benelux, dan komt dat door de J botersmokkel, riep de Belgische socialist Chalmet. De Nederlandse J douane doet wat ze kan, zeiden I Nederlandse afgevaardigden. Dat J is dan niet voldoende, oordeelden de Belgen. Als Nederland werke- lijk wil, komt er geen boter ovet J de grens, meende de heer Chal- met. Senator De Boodt ging nog verder. Hij insinueerde min of meer, dat het Nederlandse pro- duktschap voor zuivel middelen i zou hebben om de botersmokkel J tegen te gaan maar er geen ge- bruik van zou maken omdat die J botersmokkel in het Nederlandse znivelstraatje past. Dat ging mi- nister Marijnen (Landbouw) toch te ver. Het produktschap heeft J geen enkele invloed op de be- stemming van de boter, zei hij J bits. Wat de controle betreft con- i stateerde de minister dat deze al- J leen dan voor honderd procent J i effectief kan zijn als in Nederland J weer een distributiesysteem zou i worden ingevoerd. „In België zal men kunnen begrijpen dat een i dergelijke maatregel in Nederland' i J met uitermate weinig sympathie t begroet zou worden." De Belgische afgevaardigden kenden overigens t een beter middel om botersmokkel tegen te gaan. Onze boterprijs moet omlaag, erkende afgevaar- digde Chal met. Een goed idee, zei J mr. Marijnen. Washington is van plan een stevig diplomatiek tegenoffensief in te zetten in de kwestie Berlijn. Dat weet een Duits blad uit de beste bronnen te berichten. Als de Sovjets niet ophouden met hun gestook en hun druk op de westelijken inzake West-Berlijn en de kwestie der beide Duitslanden, zullen de V.S. het stelsel van Oosteuropese satellietstaten onder zwaar diplomatiek vuur gaan nemen. De Amerikanen nemen aan dat zij daarmee Kroestjev in zijn gevoeligste plek kunnen raken. De directie van de Nederlandse Spoorwegen en de personeelsraad zyn gisteren overeengekomen, ge zamenlijk bij de bevoegde autori teiten een voorstel te doen tot in voering van de verbetering van de secundaire arbeidsvoorwaarden met ingang van 28 mei jongstleden in plaats van met ingang van de winterdienstregeling op 1 oktober aanstaande. Voordat directie en personeel bijeen kwamen heeft de Personeelsraad een af zonderlijke vergadering gehouden, waar in de standpunten van de drie erkende vakbonden uitvoerig zijn besproken. Men acht de vervroegde invoering van de vijfdaagse werkweek mede belangrijk, omdat daardoor ook de extra uitkeringen voor onregelmatige dienst en overwerk veelvuldiger zullen worden. In Washington schijnt men trouwens nog andere maatregelen in petto te heb ben om de Russen van repliek te die nen. Als de Sovjet-Unie haar voorne men uitvoert om eenzijdig op te treden in de kwestie West-Berlijn, zullen de V.S. antwoorden met het opzeggen van de Viermogendheden-overeenkomst van 1945. Daarmee zal Amerika waarschijn lijk al dreigen in de nota die nog los moet komen, als antwoord op de Rus sische memoranda. Opzegging van deze akkoorden zou on der andere inhouden dat de V.S. de annexatie van Oost-Pruisen door de Sovjet-Unie niet meer zou erkennen. Vandaag, zaterdag, wordt een spe ciaal aan de kwestie Berlijn gewijde bij eenkomst gehouden, tijdens welke Ken nedy met verscheidene militaire autori teiten zal overleggen. De president heeft deze bijeenkomst belegd op zijn zomer verblijf in Hyanis Port. Volgens de pers chef van de president zou het geen spoedzitting zijn, maar een bespreking in de normale reeks. Uit Washington wist de correspondent van de Londense Times te melden dat Kennedy beslist niet het plan heeft om een oorlog te beginnen, als Rusland in derdaad zijn vredesverdrag met Oost- Duitsland zou sluiten, of wanneer de Oostduitsers de posten der Russen tus sen Oost- en West-Duitsland zouden gaan bezetten. Dezelfde correspondent heeft Kennedy meermalen besluiteloosheid verweten. In West-Berlijn heeft burgemees ter Brandt gisteren een nieuwe ge dachte gelanceerd: hij wil een con ferentie laten houden van de 52 lan den die met Duitsland op voet van oorlog hebben gestaan. Tijdens zo'n bijeenkomst kan het Westen, meent Brandt, Kroestjev aan zijn woord houden. Hij blijft immers maar ha meren over een spoedige vredescon ferentie over het Duitse vraagstuk. Een stap als die ik voorstel zou de Sovjetpremier voor de vraag kunnen stellen: wat moet ik nu doen.... Op deze suggestie kwam onmiddellijk commentaar uit Bonn. De Westduitse regering voelt weinig of niets voor Brandts voorstel. Men meent dat zo'n conferentie alleen maar kan leiden tot een gevaarlijke neutrali satie van Duitsland. Het zou de Russen niet moeilijk vallen, meent men (en dat vrezen ook de Amerikanen), om in zo'n .bijeenkomst verwarring te stichten on der de deelnemers. Vergunning Gisteren heeft het Oostduitse regime Voorgeschreven dat de 50.000 Oostberlij- ners, die hun dagelijks werk hebben in de westelijke sector, daarvoor een ver gunning moeten aanvragen. De in West- Berlijn werkenden werd verweten dat zij het kapitalisme steunen en dat zij de ..voorrechten van het socialisme'' niet op hun juiste waarde schatten. Het is eigenlijk geen nieuwe maatre gel. Ze dateert al van jaren terug. Maar niemand in Oost-Berlijn heeft zich er ooit iets van aangetrokken. Dat er nu opnieuw op gehamerd wordt, kan er op duiden dat de Oostduitse machthebbers er naar streven de grens tussen Oost- en West-Berlijn steviger te vergrendelen. Israël zal nog voor het einde van deze maand twee nieuwe raketten lanceren. Ze zijn al geheel gereed, evenals de elektronische instrumenten, die in de neuskegel zullen worden geplaatst. Het dagblad ,,Jediot Aharonot" meldt, dat de Israëlische marine alle maatre gelen heeft genomen om de neuskegels te bergen. Het is de bedoeling dat dit op de dag zelf van de lancering ge schiedt. Gisteren is in Washington van Ame rikaanse ambtelijke zijde vernomen dat de Verenigde Arabische Republiek thans met een Amerikaanse firma onderhan delt over de aankoop van raketten voor wetenschappelijk speurwerk. Een uit voervergunning is al verleend. POPOVIC, de minister van buitenlandse zaken van Zuid-Slavië, is gisteren voor een officieel bezoek naar Moskou gevlo gen. Met Kroestjev zal hij over de ge spannen betrekkingen tussen zijn land en Rusland spreken. EEN VAN oorsprong Roemeense arts, dokter N. Pop, heeft gisteren voor de derde maal in zijn leven het artsexamen moeten afleggen om eindelijk voor de Nederlandse wet als zodanig erkend te kunnen worden. Tevoren had hij zijn bul in Roemenië en in Leuven al ge haald. De staatloze dokter heeft in ons land een tweede vaderland gevonden. Volgens de minister van voor lichting van de Algerijnse regering in ballingschap, Yazid, is het aan tal doden dat woensdag tijdens de demonstraties is gevallen, niet tachtig, zoals de Franse autoritei ten bekendmaakten, maar enkele honderden. Het was gisteren in Algerië op ver- scheidene plaatsen nog onrustig. In AF giers ontploften plasticbommen. waar bij verscheidene gewonden vielen. Er werd zware schade aangericht. Ook in HET VERDRAG tussen de Sovjet-Unie en Noord-Korea is, volgens Japanse po litici, een slag in het gelaat van com munistisch China. Noord-Korea heeft altijd partij getrokken voor Moskou in de ideologische geschillen. ONDER de Amsterdamse havenarbei ders is een manifest verspreid waarin zoveel staat als dat men nu wel weer aan het werk is, maar dat zulks alleen maar dient om de werkgevers de kans te geven de eisen der stakers in te wil ligen. Er wordt in bedekte termen met een nieuwe actie gedreigd. BEGIN VOLGENDE week zal eindelijk de datum worden vastgesteld waarop het Kongolese parlement bijeen zal komen. Dat is tenminste de bedoeling. De V.N. pogen thans een verzoeningscommissie voor Kongo in te stellen. DE BIJEENKOMST van de conferentie over Laos werd gisteren na de opening meteen gesloten omdat niemand zich als spreker had opgegeven. (Advertentie) J Weersverwachting van het K.N.M.I. t t tot vanavond, opgemaakt gisteren- «vond 23.15 uur: f Veranderlijke bewolking met hier en t t t'aar wat lichte regen of motregen, t t overwegend matige westelijke wind. J u.nffcveer dezelfde temperaturen als J J gisteren. Vandaag: zon onder 21.00 uur, maan t onder 16.46 uur. t on°I£cn' zon op *-3® l,ur> z°n onder f -S0.59 uur; maan op 2.20 uur, maan f onder 17.49 uur. 4 t Maandag: zon op 4.31 uur, maan op 2.57 uur. Parijs is weer een aanslag gepleegd, nu op het huis van generaal Vezinet, die 'tijdens de opstand der generaals in Al giers aan de kant van De Gaulle is blijven staan. Er vielen geen slachtof fers, maar de schade was groot. De bomaanslagen die in Algerië zelf gepleegd worden, krijgen een steeds dui delijker anti-mohammedaans karakter. Een modern mohammedaans café, een winkel van een moslim en het huis van een imam van een moskee waren o.a. het doelwit van bomaanslagen. Elders werd een trolleybus met mohammedaan se passagiers aangevallen. De premier van de Algerijnse op standelingenregering, Ferhat Abbas, heeft zich gisteren in de hoofdstad van Marokko. Rabat, verzekerd van Marokko's onvoorwaardelijke steun bij de doeleinden die hy nastreeft. Dit is gebleken uit een communiqué dat gisteren in Rabat werd uitgegeven, aan het einde van vier dagen van over leg tussen Abbas en koning Hassan de Tweede van Marokko. Premier Abbas en zijn delegatie van ministers zijn via Madrid naar Tunis vertrokken. Abbas en koning Hassan hebben voor namelijk gesproken over de kwestie van de olierijke Sahara, waarop Algerië zo wel als Marokko rechten laten gelden, maar waarvan Frankrijk vooralsnog de vruchten plukt. Abbas en Hassan zijn het er over eens geworden, dat de kwestie van de gren zen tussen Algerië en Marokko ge rezen uit het Saharavraagstuk door beide landen moet worden opgeklaard, zonder dat het buitenland zich daar mee bemoeit. Marokko zal de Algerijnen steunen in hun verzet tegen pogingen om Algerië te verdelen „of amputeren", zoals de re gering in Parijs heeft aangekondigd, wanneer niet spoedig iets wordt bereikt. Brandweerlieden rammen de murenJ omver. Zij zullen als dansende Hula- meisjes ineenstortenvoor een deel naar binnenvoor een deel op straat. In Londen is gisteren meegedeeld dat de Russische ruimtevaarder majoor Joeri Gagarin, ,,een dezer dagen" naar Londen zal komen, om er le- eingen te geven aver zijn histori sche reis. Gagarin zal of ficieel een bezoek oren gen aan de Russische indu striële tentoonstel ling, die gisteren in Londen is ge opend. Verleden week heeft Gaga- ring een reis ge maakt door Fin land. Volgens de Rus sische organisato ren van de tentoonstelling, zal Gagarin ook naar Manchester gaan, om er ere lid te worden gemaakt van een bond van arbeiders in de metaalindustrie. GAGARIN erelid Gisterenmiddag is op een niet-be veiligde overweg tussen Borne en Hen gelo een tweejarig meisje gegrepen door een trein. Het kind was op slag dood. (Van onze Haagse redactie) Sinds gisteren is prinses Beatrix doctorandus in de rechtgeleerdheid. Aan de Leidse universiteit, waar zij sinds 1956 studeerdeheeft zij name lijk met succes haar doctoraf.l exa men vrije studie in de faculteit der rechtsgeleerdheid afgelegd. Vanavond viert prinses Beatrix dit heuglijke feit met haar Leidse vrienden en vrien dinnen op een tuinfeest in Huis ten Bosch. Daarna gaat ze met de ko ninklijke familie op vakantie naar Italië. Het examen van prinses Beatrix is op haar eigen verzoek een goed be waard geheim gebleven. De kranten hebben er discreet over gezwegen. ..Daardoor kon de prinses op norma le wijze examen doen", vertelde de rector magnificus van de Leidse univer- (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren heeft de ministerraad op nieuw beraadslaagd over opvolging van mr. dr. Van Rooy. Een definitieve be- Het vlamde en knetterde gis termorgen in de Bergse binnen stad. Vóór acht uur al. Het be trof café De Peperbus op de hoek Koevoetstraat-Huijbergse- straat. Sedert kort is aan het café een automatiek gebouwd. Daarin kon men croquetjes, worstjes en dergelijke krijgen. Achter de automatiek bevond zich de keu ken, waarin al die knappende dingen werden klaar gemaakt. Gisterenmorgen tussen halt acht en kwart voor acht was men daar reeds aan het bakken. Door oververhitting sloeg de vlam in de pan. Toen men dit merkte was er niets meer aan te doen. Het was voor de bewoners, het gezin Huiben (één kind), slechts zaak zo snel mogelijk naar buiten te ko men. Toen de brandweer ter plaatse arriveerde sloegen de vlammen er aan alle kanten reeds uit. De Peperbus was niet meer te redden. Het is er ook nog nooit zó gepeperd heet ge weest. Tussen half negen en kwart voor negen werden de muren omge- trokken of op middeleeuwse manier in-geramcid. Toen bleef er niets an ders over dan een rokende puinhoop. Het was gelukkig bijna windstil tij dens het verloop van de brand. Was het anders geweest, dan zouden er meer panden op dit verkeerstechnisch zo moeilijke en nauwe punt zijn aange gaan. Terwille van het verkeer zou men nu zelfs wensen, dat de leegge- vallen plaats nooit meer door een nieuw bouwsel zal worden opgevuld. De brandweer, die onder leiding stond van brandmeester J. Videier, heeft het vuur met negen stralen bestreden: drie nevel- en zes waterstralen. Brandweer lieden zaten op de daken van de aan de Peperbus grenzende gebouwen in de Koevoetstraat en de Ruijbcrgsestraat en op een wat lager gelegen dak van het Sociëteitsgebouw in de Koevoetstraat. Hun belangrijkste taafc was het vuur tot de Peperbus beperkt te houden. Toen het interieur goed was uitge bracht werd het noodzakelijk de wan kelende buitenmuren (in het hele pand was slechts één stenen binnenmuur) naar beneden te h^fen. Tientallen men sen, in de nauwe straten samengepakt, hebben dit spectaculaie schouwspel ga degeslagen. Tegelijkertijd moesten de belendende panden scherp in de gaten worden ge houden. Zij hebben beide toch nog vrij aanzienlijke brand- en waterschade op gelopen. Tijdens de blussing ontploften nog enkele butagasflessen, waardoor de vlammen telkens extra hoog oplaaiden. Enkele andere reeds heet gestoofde butagasflessen konden worden verwij derd. Inboedel en pand waren tegen brand verzekerd. Een Belgische biermaat schappij zou het pand over enkele dagen hebben overgenomen. Onder de belangstellenden bevonden zich uiteraard veel politiemensen en vertegenwoordigers van de gemeente lijke overheid. Het publiek bestond overigens voor het grootste deel uit leerlingen van de vele omliggende scho len. Zij waren niet in de klas te krij gen en werden door begrijpende onder wijzers in de gelegenheid gesteld de blussing van nabij te volgen. slissing- is nog niet genomen maar in politieke kringen is men er thans toch wel zeker van, dat dr. Veldkamp, de huidige K.V.P.-staatssecretaris van eco nomische zaken, in het begin van de vol gende week benoemd zal worden tot minister van sociale zaken. Aangenomen wordt, dat dr. Veldkamp, zelf een ex pert op het gebied van de sociale ver zekeringen, de A.R.-staatssecretaris van sociale zaken, de heer Roolvink, zal vra gen aan te blijven. De heer Roolvink heeft, zoals bekend, bij het aftreden van mr. dr. Van Rooy eveneens "zijn ontslag aangeboden, doch die ontslagaanvrage is door de koningin in beraad gehouden. Politieke waarne mers verwachten evenwel, dat het werk terrein van de heer Roolvink voor namelijk het loonbeleid wel enigszins ingeperkt zal worden. Onder minister Van Rooy droeg hij bijna evenveel ver antwoordelijkheid als de bewindsman zelf. Er schijnt nog even sprake van ge weest te zijn de opvolger van mr. dr. Van Rooy buiten het kabinet te zoeken. Die gedachte is echter al spoedig door het kabinet zelf verworpen. Niet omdat men buiten het kabinet geen geschikte kandidaten vreesde te vinden, maar om dat het niet juist werd geacht van bui ten iemand aan te trekken voor de ver dediging van een zaak de algemene kinderbijslag waarbij het voortbestaan van het kabinet op het spel staat. Dit argument klemt te meer, aangezien, zo als ons nader is gebleken, het nog geens zins vaststaat, dat het kabinet zal aan blijven compromis of geen compro mis als het A.K.W.-ontwerp zou wor den verworpen. Opvolger Het staat verder wél vast, dat dr. Veldkamp na zijn benoeming tot staats secretaris op economische zaken zal worden opgevolgd door een andere staatssecretaris. Minister De Pous kan nu reeds zijn omvangrijk werkterrein nauwelijks af. Hij blijft meestal één nacht per week doorwerken om door zijn stukken te komen. De nieuwe staatssecretaris zal waarschijnlijk weer uit de K.V.P.-gelederen^ gerekruteerd worden, hoewel, als b.v. van A.R.-zijde een geschikte kandidaat geleverd kan worden, diens kandidatuur niet bij voor baat kansloos genoemd kan worden. Op het ogenblik heeft de A.R. slechts één staatssecretaris de C.H.U. en V.V.D. ieder twee, de K.V.P. vier. Foto: Een gelukkige koningin en een stralende prinses Beatrix op weg naar het clubgebouw van de Leidse vrouwe lijke studentenvereniging. siteit, prof. Rijpperda-Wiersma. Hij toonde zich óver de studietijd van prin ses Beatrix bijzonder tevreden. Zij heeft haar examen zelfs „met genoegen" ge daan, hetgeen in Leiden zpveel bete kent als een cijfer acht op het school rapport. Gisterenmiddag omstreeks twaalf uur kreeg prinses Beatrix de uitslag van haar examen te horen. Ook koningin Ju liana, de prinsessen Irene en Margriet en een aantal studievrienden en -vrien dinnen van prinses Beatrix waren daar bij aanwezig. Prof Polak hield er een korte felicitatietoespraak bij. Het door prinses Beatrix afgelegde examen is een normaal en volledig exa men geweest, vertelde prof. Rijpperda- Wiersma. Vooral tegen de studie van het Ro meins recht heeft de prinses destijds erg opgezien, vertelde prof. Rijpperda- Wiersma. Dank zij de wijze waarop prof. Feenstra dit met haar behandelde was het haar toch erg meegevallen. Prof. Fischer maakte de prinses aan de hand van het testament van Willem de Zwij ger vertrouwd met het oud-vaderlands recht, met name het erfrecht. De toekomstplannen van de prinses zijn nog niet vast omlijnd. In ieder ge val staat er eerst een vakantie en daar na een aantal reizen op het program ma. Als de prinses daarvan is terug gekeerd zal zij voorlopig weer op pa leis Soestdijk gaan wonen. In de loop van het volgend jaar zal zij echter definitief haar intrek nemen het slot Drakestein, dat dan geheel verbouwd en gemoderniseerd zal zijn. Na zeven dagen en nachten onaf gebroken graafwerk zijn red dingsploegen er vrijdagochtend in geslaagd het stoffelijk over schot te bergen van een Belgi sche arbeider, die acht dagen ge leden door een zandinstorting werd bedolven in een 17 meter diepe put bij werkzaamheden nabij Brussel. De eerste dagen koesterde men nog de hoop de 26-jarige Joseph Jacobs te kunnen redden. De instorting gebeurde op het ogenblik dat hij met zijn gereed schap uit de bijna voltooide put zou worden opgehaald. De mogelijkheid be stond dat hij in één van de aangren zende ondergrondse ruimten had kun nen vluchten. De Brusselse brandweer nam alle voorzorgsmaatregelen en met een compressor werd lucht in de put gestuwd. Gisteren werd aan het laatste restje hoop van de moeder van het slachtoffer, die de afgelopen week het reddingswerk dag en nacht, gezeten op een bank, heeft gadegeslagen, een einde gemaakt. Onder in de put werd zyn lyk door de arbeiders gevonden.

de Stem | 1961 | | pagina 1