li I paradeert" langs pier Overval' uit de lucht op vliegveld Beek mislukt drie Gedroste soldaat rijdt politiepatrouilles kwijt MODERNE WILD-WEST STUNT Kamer beperkt belasting op loterijen tot 15 pet. hamo! weer vandaag! Immigranten in Australië werkeloos Twee vliegtuigen doelwit van vliegende ontvoerders Begrafenissen in Algerië lokken weer onlusten uit loemoemba herrezen 'i -i &mm iè&® Nederland wèl naar Eurotop Deserteur uit Ossendrecht na wilde jacht in Zundert gepakt 8 i ï'-ft. ?A I-B 'A Wl$&W i«^S S A' DAGBLAD VOOR ZEELAND ZWAAR VERGIF VERLOREN Hdfl van KI P: oncontroleerbaar HOGE BOETEN W apenfabricage voor F.L.N. HEMINGWAY BEGRAVEN Doorgestoken kaart Weinig wind Tunesië stelt weer eis Buiten-Mongo ië Tsjangs China boos op Y.S. r v:£t- s V" "-.' 1?-^ VA//&A o U&T' V4 ;>^r£E:- -.V. ^V; ■Y' ..T'v-./ 1 ;ljl '-t> A"'': 4 '- v 9* V - .-;• 10le JAARGANG No. 23718 Uitgave: N. V. UitR. Mij. Neeriandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem. mr. dr. A J J M. Mes, mr. H M. L. de Hechter. P. V. M.. Vercauteren L. J. v. 't Westpnde. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 27H841 Voor GodKoningin en Vaderland VRIJDAG JULI 196! Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) Nederland zal zeker deelnemen aan het Europese topoverleg. dat op 19 juli a.s. te Bonn wordt gehouden. Persberichten, afkomstig uit Parijs, die het tegendeel suggereren, zijn on juist, verzekerde ons een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken. In politieke kringen neemt men aan dat deze persberichten hun oorsprong hebben gevonden in de zeer gereserveer de houding welke Nederland, blijkens mededelingen van minister Luns in de Eerste Kamer, ten aanzien van het door president De Gaulle gewilde topoverleg inneemt. Deze reserve bestaat nog steeds en zah naar mag worden aangenomen, te Bonn ook wel opnieuw tot uitdruk king worden gebracht. Wordt daar geen rekening gehouden met het Nederlandse standpunt, dan acht men het in politieke kringen niet uitgesloten dat Nederland zich van een eventuele voortzetting van liet Europese topberaad afzijdig zal hou den. De Nederlandse delegatie naar het Europese topberaad is overigens nog aiet samengesteld. Als minister Luns tegen die tijd voldoende hersteld zou zijn, zal hij ongetwijfeld ook deel uitmaken van deze delegatie. In Amsterdam, vermoedelijk op het Weesperplein, heeft een juffrouw giste ren een puntzakje met veertig zwaar verdovende pillen verloren. De oranje pillen zyn voor kinderen bij gebruik do delijk. (Van onze Haagse redacteur) De grotste en imposantste Neder landse vlootschouw sinds de gouden eeuw, is gisteren onder de meest idea le weersomstandigheden er woei een stevige bries onder een prachtige wolkenlucht door koningin Juliana en prins Bernhard afgenomen. Staande aan het hoofd van de Sqheveningse pier zagen koningin en prins met hon derden genodigden een vlootmaeht van 33 schepen, met in totaal 3600 opva- dend voorbij defileren. Bovenhun hoofden en over de tien duizenden kijkers langs de gehele bou levard daverde een macht van marine- vliegtuigen. Op een afstand van enkele honder den meters van de pier kwam divisie één aanvaren, bestaande uit de krui ser de Zeven Provinciën (vlaggeschip) en het vliegkampschip Karei Door man. Bij het passeren van de pier los ten beide oorlogsbodems 21 saluut schoten. Daarna voeren op korte afstand vier flottieljes in geëchelonneerde kiellinie voorbij. 's Middags stond een oefening raket- schieten door marinevliegtuigen op een schijf nabij de pier op het program ma. Dit programma-onderdeel en het werpen van piastic oefen bommen op een vlot, heeft het publiek, dat met tienduizenden langs het strand, de bou levard en op de terrassen was samen gestroomd, helaas moeten missen. Een aantal Scheveningste vissersboten, die zich op enige afstand van de oorlogs bodems bewogen, maakte dit onder deel nl. onmogelijk. De vliegers durf den geen i-isico's te nemen. Daarom moest men zich tevreden stellen met een psectaculaire reddingsoefening, met een helikopter, die een „drenke ling" uit zee opviste. 's Middags werd op de boulevard een groot marinedefilé gehouden. 's Avonds hielden Marinierskapel, DE BRITSE regering gaat een super- geheime spionnenvanger aanstellen die vooral het hele ministerie van marine eens uit moet kammen en die er voor blijvcif01^611 3^e £c^e*men geheim VOOR DE topconferentie van zoge naamde neutrale landen, op 1 septem- bci in Belgrado, worden geen Euro pese landen uitgenodigd. DE VROUW van wijlen Loemoem'oa is gisteren naar Cairo gegaan waar zij met haar kinderen werd herenigd. DE KLM heeft tegengesproken dat zij r~", zou hcbb?r: "m tlC11 Tndent- straalvhegtuigen tc k°Pen. (Zie bericht k 'DiX blad van vandaag' Het den 0 wel Caravelies of Boeings *>or- lcet Sh^Eo^rikampt met stakl"gen. Nu gedurende S??personccl wcer hct u k geautenae drie uur per dag neer T)at gaat maandag in. PRINS Soevanna Phoema. de leider der neutralisten m Laos. is gisteren in Pa rijs geopereerd. Voor welke kwaal v niet bekendgemaakt. AMSTERDAM heeft zich een eigen per manente vertegenwoordiger in Now York aangemeten. Het is de heer Tnh Goedkoop. KARDINAAL Docpfncr, de bisschop van Berlijn, is door de paus benoemd tot aartsbisschop van München-Freising. w(Advertentie) (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren haar fiat gegeven aan het wetsontwerp, dat op alle prijzen, behaald in voetbaltoto, staatsloterij, prijsvragen, paardentotali- salor en andere kansspelen in binnen en buitenland een loterijbelasting legt van 15 procent. Een eenmaal belaste prijs prijzen tot en met duizend gul den zijn vrijgesteld wordt niet meer voor de inkomstenbelasting aangesla gen. In het buitenland betaalde loterijbe lasting wordt eveneens gerekend. Orige- De rechtbank te Groningen heeft giS' teren drie Groningers veroordeeld, die zich vorig jaar bezig hebben gehouden met het vervaardigen van onderdelen van wapens bestemd voor de F.L.N. Veertien dagen geleden hebben ze te rechtgestaan wegens overtreding van de vuurwapenwet. Zij werkten opdrachten uit van de Duitse chemigraaf A. O. uit Haarlem, die eveneens betrokken is in de valsemuntersaffaire en in Duitsland gevangen zit. De 50-jarige fabrikant A. J. B., die veren had gemaakt voor ma chinepistolen, werd veroordeeld tot dui zend gulden boete subsidiair zes maan den hechtenis (Eis: 4000 gulden). De 33-jarige gereedschapsmaker B. V. die o.a. stempels had vervaardigd voor klemstukken voor Franse lichte mortie ren, werd veroordeeld tot f 1500 boete subsidiair zes maanden hechtenis. Tegen hem was geëist 2500 gulden boete. De 38-jarige technicus W. v. D., die als contactman was opgetreden, en bij wie allerlei bescheiden in beslag werden genomen, kreeg f 2500 boete subsidiair zes maanden hechtenis. Tegen hem was 5000 gulden geëist. veer de helft van de K.V.P.-fractie stemde tegen de loterijbelasting. Het hoofdbezwaar van deze groep is dat de loterijbelasting voor wat de buitenlandse loterijen betreft bij herhaling overtre den zal worden en oncontroleerbaar is. De tegenstemmende K.V.P.'ers hadden overigens ook bezwaar fegen de loterij belasting op zich. Voor de voetbaltoto komt deze loterij belasting niet zwaar aan. De belasting kan namelijk voor rekening van de voet balpoolorganisatie worden genomen. Ook voor het overige belast het wetsontwerp veel minder dan aanvankelijk 20 pro cent was voorgesteld. Bovendien is de erin voorgestelde omzetbelasting van vier procent op prijsvragenorganiserende instellingen er uit verdwenen en is wat de loterijbelasting betreft de vrijstelling eveneens verbeterd. Het wetsontwerp wilde niet verder gaan dan honderd gulden. Staatssecre taris Van den Berge bood onder druk der Kamer op tot 500 gulden, maar de Kamer gaf toch in grote meerderheid de voorkeur aan een amendement- Peschar (P.v d.A.). dat de vrijstellings grens tot 1000 gulden opschoof. Wat de roulettewinst betreft, werd be paald, dat alleen winsten van 1000 gul den per inzet ongeacht eventuele ver liezen onder de loterijbelasting vallen. Daardoor wordt ook de' bespeelbaarheid van de Nederlandse roulette vergemak kelijkt, constateerde mr. Geertsema (V.V.D.). Die roulette blijft overigens nog wel toekomstmuziek. tamboers en pijpers een taptoe op de boulevard, welke door het opnieuw zeer talrijke publiek bijzonder gul met ap plaus beloond werd. Een groot vuur werk op het strand afgestoken te gen de achtergrond der vele prachtig geïllumineerde oorlogsbodems gaf aan deze marinedag een geslaagd slot. Bij de foto: Koningin en prins turen met verrekijkers naar de spectaculaire verrichtingen van de marine. (Van onze verslaggever) Op het vliegveld Zuid-Limburg te Beek heeft zich zoals eerst nu bekend wordt dinsdagmiddag een sensationele en spectaculaire gebeurtenis afge speeld welke deed denken aan een verrassende overval van „luchtpirateii". In de stlte van de namiddag dook uit de lucht, zonden zich vooraf te melden ,een Engels vliegtuig neer. Nauwelijks stond het tweemotorige .,Dove"-toestel stil op de baan, of vier mannen sprongen er uit. In looppas renden de vier, allen piloten, naar twee vliegtuigen, een tweemotorige ,,Dove" en een vier motorige Heron", welke op het vliegveld stonden. Het overvalcommando was gewapend met breekijzers en andere materialen, accu's en motoronder delen. Met de breekijzers forceerden zij de toegang tot de wtee Engelse toe stellen en klommen in de cockpit. De beroemde Amerikaanse schrijver Ernest Hemingway is donderdag op het kerkhof van Ketchum in Idaho begra ven. De teraardebestelling geschiedde in alle eenvoud. Slechts de weduwe van de schrijver van „Voor wie de klok luidt", twee van zijn zoons en enkele vrienden stonden rond het graf. De pastoor vam een plaatselijke parochiekerk sprak een korte lijkrede en een gebed uit. Ondanks de goed voorbereide „opera tie" lukte het niet de twee toestellen van „Veens Airservice" uit Engeland, te starten. De beide vliegtuigen, welke al enige tijd op het vliegveld Beek ston den. waren niet startklaar. Op het mo ment dat deze doldrieste Engelse lucht- raid, was het vrij rustig op het vlieg veld. Er waren geen bewakingsposten, geen poliite, slechts het vliegveldperso- neel en een douanier. De kleine groep aanwezigen was zó stomverbaasd, dat men nauwelijks besefte wat er aan de hand was. Nog nooit had men zo'n ongebruikelij ke manier gezien om in de cockpit te klimmen om een vliegtuig te starten. Maar de Engelse luchtduivels zaaiden onder de aanwezigen in no time de con sternatie van een wildwestnummer ir een circus. Toen men van de verbazing bekom er was werd echter onmiddellijk de politie gebeld. Doordat de twee Engelse vlicgy tuigen niet startklaar waren en ook door maatregelen van de zijde van het vlieg- veldpersoneel, mislukte de toeleg van dv vier piloten om de beide vliegtuigen de lucht in te krijgen en naar Engeland over te vliegen. Toen de politie even later arriveerde werd de Engelse be- manning de piloot van het tweemoto rige ,,Dove"-toestel was in het vliegtuig blijven zitten onderhouden over deze buitengewoon vreemde wijze van optre den. Hoe dit gesprek verliep is niet be kend, maar even later pamen de En gelse basten die naar het schijnt in hun haast zelfs hun paspoorten vergeten hadden op correcte wijz afscheid. De tweemotorige „Dove" liet de propellers draaien, steeg op en verdween naar En geland. Klink in kabel Een gentleman's agreement? Of wat stak achter deze sensationele vertoning? Een noord-Limburgse onderneming, waarbij twee Limburgse sportvliegers betrokken waren, had namelijk met een Engelse financieringsmaatschappij een overeenkomst gesloten betreffende de twee bewuste vliegtuigen. Met deze toe stellen zouden buitenlandse kranten en tijdschriften vaniut Parijs vervoerd wor den naar Nederland en België. Er was echter een kink in de kabel gekomen door de dienst invoerrechten en accijn zen. Naar verluidf zou dit een poging zijn geweest tot het ontduiken van in voerrechten. Ofschoon het een klein be drag betrof werd toch beslag gelegd op een van de toestellen. Hierbij kwam een tweede moeilijkheid, welke verband hield met het reviseren van een der motoren van het andere vliegtuig. Door deze kwestie waren er financiële verwikkelingen gekomen tussen de twee belanghebbende partijen: de Limburgse onderneming en de Engelse financie ringsmaatschappij. Op diezelfde dinsdag van de „Engelse luchtraid" op het vliegveld Beek zaten de advocaten van beide partijen over de gesloten transactie in drukke be sprekingen te Maastricht. Voor deze zaak was de directeur van de Engelse financieringsmaatschappij met zijn ad vocaat naar Maastricht gekomen. Ter wijl de advocaten confereerden en dis cussieerden kwam het alarmerende te lefoongesprek van het vliegveld Beek over de verrassende Engelse invasie. Spiedende sperwer Op dat moment cirkelde het ,,Do- ve"-toestel met de vijfkoppige be manning als een spiedende sperwer enkele malen rond het vliegveld. Na deze grondige terreinverkenning van uit de lucht dook het toestel naar beneden. De oorlogsvlieger die het toestel bestuurde en die in de jaren '40-'45 al verschillende van derge lijke bravourstukjes had uitgehaald, zette het toestel vlak bij de twee ge stationeerde Engelse tdestellcn aan de grond. Even later viel het telefonisch bericht van de „operatie Beek" als een bom in het confererend advocatengezelschap te Maastricht. Gealarmeerd door de Noord limburgse luchttransportonderneming vlogen marechaussee, douanemannen en deurwaarder in sneltreinvaart naar het vliegveld. Daar werd beslag op beide toestellen gelegd .en volgens de letter van de wet gingen de Engelse vliegtui gen aan de ketting. De deurwaarder heeft er wel even moeilijkheden mee gehad. Voor hem was het geen alledaagse bezigheid twee vliegtuigen aan de ketting te leggen als geënterde schepen. Zeer waarschijnlijk is deze wonderlij ke stunt een doorgestoken kaart geweest tussen de Engelse financieringsmaat schappij, die eigenaresse van de twee toestellen is, en de „invasiebemanning" die de goed voorbereide maar uiteinde lijk mislukte „poeratie Beek" bliksem snel had willen uitvoeren. Foto: Bij de mohammedaanse wijk in\steld. Een Algerijnse vrouw duwt haar Algiers staat een pantserauto opge-jnieuwsgierige kinderen voor zich uit. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Droog wcer met zonnige perioden en hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke wind, Vandaag: zon onder 21.00 uur, maan onder 15.38 uur. i Morgen: zon op 4.29 uur, maan op 1.49 uur. Het Portugese persbureau meldt, dat ue i scheidene gebrilde en gebaarde personen in Noord-Angola zijn opge doken. die zich uitgeven voor „weder geboorten" van de voormalige Kongo lese premier Patrice Loemoemba. Ooggetuigen, die in de hoofdstad van Angola verslag uitbrachten van hun waarnemingen, verklaarden dat de be doeling van deze maskerade blijkbaar was om op de bijgelovigheid van de bevolking te werken. (Van onze verslaggever) Droog knalden donderdag in alle vroegte revolverschoten in de nabijheid van een nog slapend Breda. Ze golden als waarschu wing voor een overhaast vluch tende deserteur uit Ossendrecht, die van zijn gestolen vrijheid en van een beginnende liefde maar spaarzaam heeft kunnen genie ten. Aan het slot van een wilde jacht tussen Rotterdam en Zun dert kreeg de Bredase politie vat op het avontuurlijke paar. De „sterke arm" scheidde de gelief den plichtmatig in het aardbeien dorp, waar de vluchters in een zijstraat met motorpech moesten stoppen. De dienst bij de artillerie in Ossen drecht beviel de twintigjarige dienst plichtige soldaat J. W. uit Amsterdam al geruime tijd matig. Hij kreeg er ten laatste de aversie tegen, die Mokum- mers in „zwaar balen" plegen te ver talen, Op een gunstig moment slipte hij de kazerne uit en toog op weg naar Amsterdam, waar hij woensdag nog was, met medeweten van zijn ouders. Omdat de gedroste soldaat zin had in een „uitje" stal hij in zijn vader stad zomaar een dure Amerikaanse Chevrolet. Daarmee imponeerde hij het zestienjarige Amsterdamse schoolmeis je C. V. zodanig, dat ze zich, al had ze W. dan nooit eerder ontmoet, geen moment bedacht en instapte. Ze had er toen geen flauw idee van waar en hoe de rit zou eindigen. Inmiddels was bij de Amsterdamse politie aangifte van autodiefstal ge daan. En een patrouillewagen van de Rotterdamse politie kreeg in de be ginnende dageraad door, dat uit de richting Den Haag een wagen met veel te grote snelheid de Maasstad binnen reed. De patrouillewagen zette de ach tervolging in, W. werd even tot stoppen gedwongen, maar vluchtte plotseling vol gas weg. Om de politie kwijt te rijden raasde hij door allerlei zijstraten in de richting Maastunnel, waarbij uur snelheden \&an meer dan hohderd veertig kilometer geregistreerd werden. De deserteur minderde nauwelijks vaart toen hij door de tunnel joeg, op weg naar Dordrecht. De politie bleef volgen en verwittigde tussentijds Dordrecht. Daar bleek W. al evenmin te houden. Hij passeerde met een uursnelheid van honderd twintig en ter hoogte van de Moerdijkbrug was die tot honderd zestig opgelopen. De laatste kans om hem te grijpen was Breda alarmeren. Een patrouillewagen van de gemeente politie joeg kort na half vijf donder dagmorgen in de richting Beeksebaan te Breda, in het vermoeden de gedroste bij Princenhage te kunnen aanhouden. Inderdaad hoorden de politiemannen om tien over half vijf het gegier van de Chevroletmotor. Een van hen sprong op de weg om met een rode lamp een stopsignaal te geven. Hij bracht het er nog net levend af: door een snelle zij sprong kon hij de razende wagen ont wijken. Het werd toen een zaak van erop of eronder. Driftig startte de politiewagen voor de slot-etappe van een wild-west- jacht in de richting Zundert. Op de - schoten reageerde W. niet eens. De ach tervolgers verloren de vluchters enkele minuten uit het oog, maar het avon tuurlijke tweetal dook in een Zundertse zijstraat weer op. Direct zijn de deserteur en zijn vriendinnetje naar het hoofdbureau van politie te Breda overgebracht. Van daar verhuisde het tweetal naar de marechausseekazerne: hij om alles op te biechten, zij om tc geuitgen en latei- door totaal onwetende ouders te wor den opgehaald Hoewel de moslims in Algerië gisteren weer aan het werk zijn gegaan, was het toch verre van rustig in het land. Toen in Kolea, bij Algiers, de slachtof fers van de ongeregeldheden van de dag daarvoor begraven werden, moest de politie een grote menigte betogers met traangas uit elkaar drijven. De plech tigheid werd verstoord door het geroep van leuzen en de menigte droeg de F.L.N.-vlag met zich mee. Ook in Constantine werd een derge lijke demonstratie gehouden. Hier had den zich twintigduizend mohammedanen verzameld bij de begrafenisplechtigheid. Met traangas dreef de politie hen uiteen. Toen even later zelfs uit een venster op de begrafenisstoet werd geschoten, werd de plechtigheid afgelast. De vier mohammedanen, die de schoten afvuur den, werden gearresteerd. In Bizerta, in Tunis, brak een korte staking uit en trok een betogersoptocht door de straten, op weg naar de gouver neur. aan wie een petitie werd overhan digd waarin de ontruiming van de Fran se basis in die stad werd geëist. Algerijnen in de gevangenissen hebben uit solidariteit met de de monstranten hongerstakingen gehou den. In Caen lieten zij vanuit de ge- vangenisramen geïmproviseerde groen-witte F.L.N.-vlaggen wappe ren. Er brak een handgemeen met de bewakers uit. De regering van Tunesië zal de Fran se regering opnieuw een eis tot ontrui ming van de basis in Bizerta overhan digen. Zij wil hiermee tegemoet komen aan de wensen van de in de Tunesische hoofdstad zetelende F.L.N.-regering. Paus Johannes heeft gisteren in een toespraak tot de leden van een der voorbereidingscommissies voor het Con cilie zijn „onuitsprekelijke droefheid" en „ernstige zorgen" uitgesproken over de ..bloedige verliezen on de droevige si tuatie in Algerië". Hij zei de Mis te hebben opgedragen voor „het bereiken van vrede en eensgezindheid". De verhouding tussen Amerika en het nationalistische China van Tsjang Kai Sjek is er niet op verbeterd, sinds Washington plannen koestert om met de Sovjetrepubliek Buiten-Mongolië diplo matieke betrekkingen aan te knopen. De V.S. zullen zich hiermee de woede van de regering in Taipeh op de hals halen. De vice-president van nationalistisch China heeft gezegd dat de regering alles zal doen om te voorkomen dat Buiten- Mongolië tot de V.N. wordt toegelaten. Het schijnt dat in Washington al voor bereidingen worden getroffen om een commissie naar de hoofdstad van Bui ten-Mongolië te sturen. De regering van Tsjang Kai Sjek heeft aan haar onverbloemde coccenta- ren hieraan toegevoegd dat zij. wanneer onverhoopt communistisch China tot de V.N. zal worden toegelaten, het lidmaat schap van deze organisatie onmiddellijk zal opzeggen. De Australische minister voor emi gratie heeft gisteren toegegeven, dat een aantal immigranten uit Europa, die zich onlangs in Australië hebben gevestigd, werkloos zijn en steun moeten ontvan gen van regeringswege. De minister wilde geen cijfers noemen, maar het zou om 150.000 man gaan. „De meest getroffen emigranten", al dus de minister, „zijn jonge, niet En gelssprekende emigranten, voornamelijk ongeschoold". Hij zei dat ze niet lang genoeg in Australië waren om zich een appeltje voor de dorst te hebben kun nen vergaren, zoals immigranten die er al wat langer zijn, en dat ze daarom voor hun dagelijks bestaan afhingen van steun. Zij verblijven in kampen.

de Stem | 1961 | | pagina 1