Pod- L Sc >lum BOSCH kooÊkasten Voor kleinfruitkwekers is er in Kapelle heel wat te leren Walcheren Zeeuwsch-Vlaanderen Vlissings schoolhoofd in hoger beroep BINNENVERINGSMATRAS R. BLEYENBERGH-VAN 0STA UTS in Vlissingensteeds meer in de belangstelling Dagblad De Slem Dagelijks excursies uit het gehele land Merriekeuring te Hulst MIDDELBURG Brand veroorzaakte aanrijding Openluchtspel uitgesteld Zuid-Beveland „De kinderrechter" in de Jeugdhoeve Veel belangstelling voor gymnastiekclub Clingenaar te De Klinge tegen autobus Tentoonstelling van Bulthuis te Veere UTS in Zeeland tempi Jacoba van Beijeren" Sportieve gravin Wat men verliest Geen surrogaat HTS Het meett ve/ikockte ttte/tA Ui Su/wpd T eeltvergunning winterbloemkool Mijnenveger Axel' bezoekt naamplaats VEEL PROEVEN Sociale zendbrief Paus Joannes U KUNT T0GAL ONVERWACHT NODIG HEBBEN Tot zes maanden veroordeeld PLANTGOED-KOELING CULTUURPROEVEN EXAMENS Hongerstaking in kritiek stadium Luchtlijnen voor Nieuw-Guinea HOOGWATER Vandaag Morgen Faillissementen DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 6 JULI 1961 Woensdag had om 12.40 uur een aan rijding plaats tussen twee wielrijders op het Vlissingse Jaagpad bij de grens oost en west-Souburg. De oorzaak daarvan was een brand in de graskant van de dijk, waardoor een lichte rookwolk over de weg waaide. Door de weersomstandigheden is het openluchtspel in het openluchttheater een week uitgesteld, zodat het volgende week woensdag en donderdag bij goed weer opgevoerd zal worden. JSicuii- cn Sint Joosland VERGADERING NCVB De NCVB hield haar vergadering on der leiding van presidente mevrouw Van Haarlem. Spreekster van deze avond was mejuf frouw C. J. Augustijn met als onder werp: „Van de wieg tot het graf." De bijeenkomst werd druk bezocht. s-Heer Arertdskerke NIEUWE BODE-BADMEESTER Tot bode-badmeester van de plaatse lijke afdeling van het Groene Kruis is benoemd de heer C. J. van Strien. De heer van Strien volgt in deze functie de heer A. Traas op, die vanaf de stichting van het badhuis badmeester is geweest. OUDEN VAN DAGEN OP REIS De collecte voor de jaarlijkse reis van Ouden van Dagen uit de gemeente 's- Heer Arendskerke heeft f 1556,95 opge bracht. Het aantal deelnemers aan het uit stapje, dat dit jaar naar de Belgische kust voert, bedraagt ruim 200. 's-H eerenlioek Zondag zal in bioscoop De Jeugdhoe ve vertoond worden de film ,,De kin derrechter". Om een door hem veroordeeld meisje van zelfmoord af te houden belooft een kinderrechter haar voorwaardelijke in vrijheidstelling. Hij bezorgt haar een betrekking in het nension waar hii woont, wat tot moeilijkheden leidt. Op den duur echter breekt zü geheel rrmt haar vroegere vrienden. Tenslotte weet de rechter de bendeleden ook nog zover te krijgen, dat zij zich bij de politie gaan aangeven- De grote acteur, die Heinz Rühmann is. weet van de figuur van de kinder rechter een man te maken die met veel medegevoel de nroblemen van de jeugd volgt en die zich een mijd en wijs oordeel weet te vormen. (14 jaar). Ovpzrmdf» De laatste tijd wordt een intensieve propaganda gevoerd om te komen tot de oprichting van een gymnastiekver eniging. Vooral na de uitstekend geor ganiseerde en voor de deelnemers zt prettig verlopen avondvierdaagse gaan steeds meer stemmen op om Ovezande op sportgebied wat meer variatie te be zorgen. Naast de Katholieke Sport Vereniging „Volharding" die een sectie voor voet bal en handbal heeft, bestaat hier geen enkele andere manier van sportbeoefe ning in clubverband. Met name de la- mes, die onlangs meewandelden. zijn sterk geporteerd voor een gymnastiek club en zij staan daarin zeker niet al leen, want ook vele anderen, in de leef tijdsgroep van vijftien tot veertig, jui chen het idee toe. Enkele van genoemde dames hebben al gedreigd, dat zij, wanneer geen gym nastiekclub tot stand mocht komen, lid zullen worden van een soortgelijke be staande vereniging in Driewegen. „SPES NOSTRA" De plaatselijke handboogsociëteit „Spes Nostra" organiseerde op de staan de wip een schieting, waaraan door 55 schutters werd deelgenomen. De uitslag was als volgt: le klep: H. Driedijk, „Doel naar hoger" Wolf aartsdijk; 2e klep: Jac. de Baar, Willem Teil", Ovezande; 3e klep: A. de Jonge. .Soranus", Heinkenszand; 4e klep: F. Wolse, „Zorgvliet", Ellewouts- dijk; le zij vogel: A. de Jonge „Soranus" Heinkenszand; 2e zijvogel, Jac. de Baar, „Willem Teil", Ovezande; le bo- v enk al: P. Rentmeester, „Willem Teil", Ovezande; 2e bovenkal: P. v.d. Dries, „Eensgezindheid", 's-Heerenhoek; le on- derkal: E. Rentmeester, „Willem Teil" Ovezande; 2e onderkal: A. Rentmees ter, „Willem Teil", Ovezande; meeste kleine vogels: J de Rijke, „Edele Handboog", Oudelande. De hoofdvogel werd niet afgeschoten. Breskens BEJAARDEN WAREN OP REIS De oranje-vereniging heeft weer de jaarlijkse reis voor de ouden van dagen georganiseerd. Men heeft een bezoek ge bracht aan Brussel en Hekelgem. ONGELUKKIGE VAL De heer A. van L. uit Middelburg kwam met zijn brommer op het Veer- plein van de nieuwe Veerhaven te val len. De heer van de Maas verleende hem eerste hulp. Met enkele ontvellingen en een blauw oog kon de heer van L. huis waarts keren. NIEUWE GRENSCOMM1ES De heer P. Hocke. die grenscommies invoerrechten en accijnzen was te Aar denburg, is overgeplaatst naar hier. Groede RAAD OVER PZEM-PLAN De gemeenteraad is akkoord gegaan met het PZEM-plan om te komen tot aan sluiting van de onrendabele percelen in de gemeente. Het gaat om 230 aanslui tingen. De provincie zou 10 procent, de PZEM 37 procent, de belanghebbende 33 procent en de gemeente 20 procent van de kosten moeten dragen. Er werd voorts besloten een nieuwe huisnummering in te voeren. Verder werd nog gesproken over het invoeren van de vijfdaagse werkweek. Sluis Bejaardenreis naar Belgische kust Onder bijzonder goede weersomstan digheden maakten de bejaarden van Sluis hun jaarlijkse reis. De tocht werd ondernomen met een vijftig personen auto's en een touringcar van de S.B.M. Deze keer had men het niet zover van huis gezocht, ongeveer een rit van 120 km, die leidde over Oostburg, de beide havens van Breskens, Cadzand naar het landelijk rustige dorp Retranchement. Na een uur verpozing trok men daar de grens over om via Knokke en Brug ge te belanden aan het zo prachtig ge legen meer van Loppem. Hier werden ze weer getrakteerd. De ouden van dagen genoten van de mooie natuur, ook kre gen ze nog wat watersport te zien. Vandaar vertrok men door het mooie Vlaamse land over Blankenberge en de kuststreek naar Knokke. waar men zich tegoed deed aan lekkere wafels en koffie. Om half negen arriveerde de burgemeester van Hootegem en voorzit ter de Klerk. Dankbaar en voldaan keerden de bejaarden huiswaarts. Sluiskil CONCERT FANFARE Morgenavond om acht uur zal de plaatselijke fanfare „Sint-Franciscus van Assisië" op de kiosk een concert ge ven. Het programma luidt als volgt: Imperial Echoes van A. Safroni, Four Moods van J. Harvey. Military Escort van Bennett, de suite Pro Juvenis van J. Jourquin, Feestmars van J. R. van de Glas, Happy Time van G. Boedijn, Hudson Mars van M. Everaarts, Youth Suite van G Boedijn en Our Director van F. J. Bigelon. Four Moods was het verplichte num mer op het concours 1961 en Youth Suite het vrije nummer, waarmee het korps te Lage Zwaluwe 314 punten ver zamelde. Dit betekende een eerste prijs en promotie naar de afdeling „Uitmun tendheid". V Woensdagmorgen omstreeks zeven uur reed de 35-jarige textielarbeider G. Wee- maes uit Clinge met zijn bromfiets naar zijn werk te St. Niklaas (België). Op het kruispunt Hulststraat-Dorpsstraat te De Klinge kwam hij in botsing met een autobus. Weemaes werd enkele meters over de straatkeien geslingerd. Zijn toe stand liet zich vrij ernstig aanzien. Dok ter Coucke van De Klinge verleende eerste hulp. Hij achtte toediening van de laatste H.H. Sacramenten noodzakelijk. Daarna werd W. per ambulance over gebracht naar het gasthuis te St. Gillis- Waes. Hij is nog steeds buiten kennis. Vermoedelijk heeft hij een schedelbasis- fractuur. De materiële schade is niet al te groot. Een der HOOFDPRIJZEN van de Tour de France is een pracht MET 2 KUSSENS Uit te kiezen uit de GROTE SORTERING, tot een waarde van 200.bij: SINT JANSTEEN In de korte tijd, dat de Vlissingse UTS bestaat, heeft deze haar be staansrecht volledig bewezen. De verhouding met het bedrijfsleven is uitstekend en het grote aantal leerlingen (85) zal in de komende jaren hoger worden. Op 1 november hoopt men bovendien in een eigen ge bouw te zitten, al zal men het met deze semiijpermanente huisvesting wel minstens 15 jaar moeten doen. De UTS is voor vele jongens een uitkomst. De vraag naar lager technisch kader neemt meer en meer sloet weer in Sluis, waar ze opgewacht toe cn de machines vragen steeds meer technisch geschoold personeel, ,v\ïw!nlrlrnvnc Arvrsl1/*»,f om hp_ - door het muziekkorps Apollo" en be langstellenden naar het marktterrein werden geleid. Hier werd het woord nog gevoerd door Op zaterdag 8 juli 's middags om half zes vindt de openeng plaats van een schilderijenexpositie van Zeeland en Veere door Piet Bulthuis, kunst schilder te Middelburg, vn de boven zaal van Het Lammetje te Veere. De opening wordt verricht door jhr. J. F. den Beer Poortugael, voorzitter van de culturele commissie der stichting de Schotse huizen te Veere. Dagblad uoor Zeeland Rayonkantoor voor Zeeuwsch-Vlaan deren: Hulst Steenstraat 14, telefoon 2377 Rayonredacteur. W de t^eeuw RayonbeheerderL R. M de Jong Rayonkantoor voor Walcheren en Z. Beveland: Goes Westsingel 98, tele foon 6252 Rayonredacteur. Fr. v Dongen Rayonbeheerder. J. Fait Prijs voor losse advertentie*» Des tem d voor de editie voor Zeeland t 0,15 per mm 1 mm Ingezonden mededeling mm gewone advertenties. Bij con tract aanzienlijke reductie. „Kleintjes"; 3 regels of minder t 0.ÖU elke regeJ meer t 0.15. Bij plaatsing ook ln Brabantse oplage resp. f 1.50 er 0,40. By 3 achtereenvolgende onge wijzigde plaatsingen de derde plaatsing tegen half geld. waaraan de vijfdaagse werkweek ook meewerkt. Duurdere apparaten immers moeten de produktie in de bedrijven nu meer en meer gaan opvangen. Over de mogelijkheden, welke de UTS van Vlissingen biedt, hadden wjj een bespreking met de heer G. van Doorn, de direc teur. De Koninklijke Handboog Sociëteit „Jacoba van Beijeren" te Goes bestaat 112'/» jaar. Over zoiets stap je maar niet zonder meer heen. Sinds wij geschiedenis ma ken met traag-lopende treinen, long weekends en bromnozems, hebben wij een verhevigde interesse gekregen voor traditie. Het is wel eens goed duidelijk te stel len, dat Goes niet de stad is van opge blazen verschrijvingen alleen. Goes is een fraaie stad met prachtige nieuwe wijken, moderne scholen en een industrie die raak slaat. Goes loopt daarbij over van historie. Weleer bezat de stad haar schutters doelen en schuttershoven. Drie in getal. „Het schuttershof van den handboog' dat van de voetboog en het Hof der klo- veniers of schutters Voorheen behoorden alle gezeten bur gers der stad tot een der gilden. Deze eerwaardige instellingen waren zo oud als de vrijsteden en gemeenten wier bescherming hun voorname taak was. Het waren instellingen, geworteld in het volksleven, haar ontstaan niet dan kend aan een geschreven wet of regle ment. Een kring waarin zich het ge zonde, rijk geschakeerde, organisch ge vormde leven der middeleeuwen bewoog. .Een vrijwillige vereniging van vrije poorters", zo vertelt ons A. M. Wessels in het jubileumboekje van de sociëteit dat in 1934 werd uitgegeven bij het 85- jarig jubileum. Het Slot Ostende in Goes was het middelpunt van schietingen aan het Hof van Jacoba van Beijeren. Natuur lijk is die burcht nu verdwenen. De een of ander zal wel in zijn hoofd hebben gehaald, dat er hoog nodig eens „gesaneerd" moest worden. Weg burcht! Weg, de pracht van zalen en ver trekken en de tastbare herinnering aan die beklagenswaardige vorstinne, luier avontuurlijk leven en treurig lot o nauw met Goes verbonden is ge weest. Een parkeerplaats en een prullen mand is belangrijker. In 1482 vond op de burcht van gra vin Jacoba van Beijeren een „opschote" (schieting) plaats. Jacoba liet zich zelf inschrijven. Toen het de beurt van de edelvrouwe was, trad zij naar vo ren. Krachtig vatte zij de boot, schoot— en onder luide toejuiching viel de vogel neer. Jacoba van Beijeren was voor het jaar 1428 schutterskoningin. Eenieder kwam feliciteren. Vit blijd schap schafte Jacoba wat belastingen af in Hendrikskinderen, Wissekerke, Baarsdorp, Sinoutskerke en Abtskerke. Het hek pan de feestviering uias toen helemaal van de Goese dam. Gelukkige tijd, toen men belastin gen afschafte om feest te kunnen vieren... Met genoegen lezen wij altijd de „ge vonden voorwerpen". Voor Vlissingen is dat altijd bijzonder interessant, bizar en geestig als de avonturen van monsieur Hulot. Vooral in het zomerseizoen. „Zwemgordel, Z badhanddoeken en witte pet; blauw vest met inhoud; lap rose stof; zwart zwemvlies; speelgoed- beer; twee zwembroekjes; loonzakje (met inhoud); hemdje; drie plastic ballen; geel kinderbroekje; blokfluit; herders hond; paar blauwe meisjesslippers en een draagmedaille van de koninklijke marine voor trouwe dienst; blauw strandrokje en zwembroekje; twee bedelhangertjes en een jonge duif; een kindersok en een nagelknipper". Van de winter zullen het wel weer lin ker dames- en herenhandschoenen wor den! In Zeeland zijn maar twee UTS-scho- len, nl. in Vlissingen en Terneuzen. Vooral de laatste heeft een enorme bloei te zien gegeven, maar Vlissingen loopt aardig mee en zelfs in. Het leerplan van de UTS (welke ligt tussen LTS en HTS) is in overleg met het bedrijfsleven samengesteld, al heeft de school in Vlissingen overigens een geheel eigen program. Het leerprogramma vermeldt o.a.: bouwkunde, moderne talen, (uitgezon derd Frans). wiskunde, lichamelijke oefening, maatschappijleer, esthetische vorming (vooral van belang voor archi tecten), veiligheidstechniek en EHBO en voor de theoretisch-technische vakken: praktische vakken, natuurkunde en on derzoek en tekenvakken. Op de UTS wordt de basis gelegd voor beroepen als b.v. bouwkundig te kenaar, opzichter, uitvoerder, hoofd- schakelwachter, acquisiteur, installatie- techniker, constructeur en in de werk tuigbouw: chef technische dienst, vooits arbeidsanalist, werkvoorbereider en b. v. tekenaar bij de spoorwegen. De UTS heeft zich sinds 1949, toen er in Nederland nog maar 4 waren (tegen thans 28 met 7508 leerlingen) een eigen plaats en leerplan veroverd en is dus niet langer een „surrogaat-HTS" zoals vroeger toch eigenlijk wel het geval was. Een-tiende procent van de jongens tus sen 15 en 21 jaar volgt UTS-onderwijs. Naar verwachting zal dit aantal in 1965 bedragen 18 pro mille. De hele opleiding duurt 3 jaar. Na het tweede leerjaar volgt een examen. Onder controle van de school volgt dan het derde leerjaar, een „praktisch jaar". Waar komen de leerlingen nu vj daan? 31,6 pet. van de UTS-bezetting is af komstig van de ULO. 53,4 pet. (dus meer dan de helft) komt van de Lage re Technische School, 8,9 is afkomstig van het V.H.M.O. en 6,1 pet. kan wor den gerangschikt onder diversen. Van elke 100 afgestudeerde leerlingen vindt 10 pet. zijn weg als „lager technisch kader". 55' (Advertentie) Alleenvert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus i Kqn, 8005 (Van onze correspondent) Het is een drukke tijd voor de Zeeuwse kleinfruitkwekers. De pluk van aard beien is nog niet eens voorbü, de frambozen vragen alle aandacht en ook de rode en zwarte bessen moeten geplukt worden. Met man en macht wordt er gewerkt van de vroege morgen tot de late avond. De kleinfruitkwekers hebben haast nergens tijd voor. Eén bezigheid is er echter waar de meesten van hen wel een keer de tijd voor nemen cn dat is: het bezoeken van de proeftuin voor de kleinfruitteelt in Kapelle. Uit alle delen van Zeeland komen daar dagelijks groepjes mensen die kleinfruitteelt telen of mensen die het willen gaan doen. Zü komen kijken hoe het daar wordt gedaan, wat er te zien is op deze proeftuin. Niet alleen uit Zeeland echter komen ze, ook de Brabanders weten deze proeftuin goed te vinden en ontelbare excursies worden er vanuit de Brabantse kleinfruitcentra naar Kapelle ondernomen. Regelmatig komen er voorts nog groepen uit andere delen van het land en ook uit België komen de belangstellenden. Voor de heer L. Goedegebure, de chef rein een lustoord is voor de praktische De laatste jaren is de teelt van win terbloemkool in Zeeland van zeer grote betekenis geworden. Verwacht mag worden dat de belang stelling in verband met de redelijke uit komsten verder zal toenemen. Voor het komende seizoen bestaat weer de mogelijkheid om extra teeltver gunning aan ,tè vragen voor winter bloemkool. Dat kan gebeuren door er kende groentekwekers (aangeslotenen A bij het Produktschap Groenten en Fruit), Voor 1 augustus moeten deze aanvra gen voor extra teeltvergunning worden ingediend en wel bij het kantoor van de Provinciale Voedselcommissaris. Het programma ter gelegenheid van het bezoek van hr. ms. mijnenveger Axel heeft thans vaste vorm gekregen. De mij nenveger zal op 7 juli a.s. ligplaats kie zen aan de kade van de L'Azote te Sluis kil. Om 19 uur zullen de officieren, on derofficieren en bemanning door de ge meenteraad op het stadhuis te Axel wor den ontvangen. 's Avonds zal een gezellige avond wor den gegeven in het Bioscoopgebouw. Een aantal kaarten is ook voor het publiek verkrijgbaar. Zaterdag 8 juli zal een elftal van de jantjes een voetbalwedstrijd spelen tegen een team van de gemeente, terwijl de gemeente aan de bemanning tevens een bustocht aanbiedt door de binnen- en buitenwijken der gemeente. Maandag 10 juli wordt het bezoek van hr. ms. mijnenveger Axel beëindigd met een vaartocht door het kanaal Terneu- zen-Gent met de leerlingen van de chr. lagere technische school uit Axel. Deze school heeft zoals bekend, de mijnen veger geadopteerd. Tijdens het bezoek aan de gemeente wordt ook de bevolking weer in de gelegenheid gesteld om het schip te bezichtigen en wel op zaterdag en zondagmorgen. van deze tuin, is het dan ook een moge lijk nog drukkere tijd dan voor de klein fruitkwekers zelf, want niet alleen heeft hij zijn zorgen om alles op tijd geplukt le krijgen, maar avond aan avond wordt zijn tijd nog in beslag genomen door de excursies die komen om hier wat te le ren. Niets is hem echter teveel als het er om gaat te vertellen van al datgene wat wordt onderzocht en beproefd om de teelt van kleinfruit op een hoger plan te brengen. De proeftuin op het oude voetbalveld van Kapelle is van enorme betekenis voor de ontwikkeling van de kleinfruit teelt in onze provincie. Het is algemeen bekend dat deze teelt een hoge vlucht heeft genomen in de laatste jaren. Er hebben omschakelingen plaatsgevonden en dat bleek ook nodig te zijn. Opnieuw hebben de Zeeuwse tuinders bewezen dat ze graag wat willen leren en aan nemen en ze varen er thans wel bij. Bijvoorbeeld bij de aardbeien zien we een grote verschuiving in het rassen- sortiment. De oude rassen van voorheen doen het niet meer. Nieuwe zijn er voor in de plaats gekomen en de Zeeuwse telers zijn over het algemeen tijdig over geschakeld. Zij zagen op de proeftuin in Kapelle hoe het nieuwe er voor stond en zij hebben hun kans gegrepen. Elke kleinfruitkweker zal er dan ook van overtuigd zijn dat er op deze proef tuin zeer goed werk wordt gedaan. Dezer dagen hebben we een bezoek gebracht aan deze proeftuin en daar ge hoord en gezien van de proeven die er worden genomen om de kleinfruitteelt te stimuleren en om nieuwe wegen te zoeken. Het is uiteraard onmogelijk deze hier te gaan beschrijven. Dat is trouwens ook niet de bedoeling. We kunften ons ech ter voorstellen dat dit uitgebreide ter- Advertentie) „Uit Vaticaanse bron is vandaag ver nomen, dat paus Joannes binnen de komende tien dagen zijn sociale ency cliek het licht zal doen zien. De encycliek, die aanvankelijk in mei zou zijn verschenen, wordt op het ogen blik van de Latijnse tekst overgezet in verschillende talen, waaronder Italiaans, Frans, Spaans, Duits en Engels. De nieuwe encycliek wil een voort zetting zijn van de sociale encycliek uit 1891 van paus Leo XIII, „Rerum Novarum". Voor migraine, verkoudheid, griep, reumatiek, spit en andere pijnen hebt U nooit vlug genoeg iets in huis. Iets dat snel èn afdoende helptTogal. Met Togal hebt U altijd zin in 't leven. Bij apoth. en drog. TOGAL 0.95 2.408.88 Het gerechtshof in Den Haag heeft de 44-jarige J. G. B„ hoofd van een r.-k. ulo-school te Vlissingen, in hoger beroep veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf wegens knoeierijen bij de aan koop van schoolmeubilair en bij het ver krijgen van provinciale en gemeentelijke subsidies. Het schoolhoofd diende valse kwitan ties in, waarop de salarissen van de leer krachten van een door hem geleide cur sus voor kleuterleidsters veel te hoog waren opgegeven. De leerkrachten onder tekenden deze valse kwitanties. De voor zitter van het schoolbestuur zou van deze gang van zaken op de hoogte zijn. Op deze wijze zag de man kans voor zijn cursus onrechtmatig in totaal 12.000 gulden aan subsidies te krijgen, waarvan hij 8000 gulden ten eigen bate aanwendde. Voorts heeft hij de gemeente Vlissingen voor ongeveer 3500 gulden benadeeld. De rechtbank te Middelburg heeft hem veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf wegens oplichting. Veertien dagen geleden eiste de procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof vijf maanden ge vangenisstraf tegen hem. Valse kwitantie De 50-jarige directeur van een school- meubelfabriek uit Roosendaal, F. J. M. v. G., die het schoolhoofd op diens ver zoek een valse kwitantie gaf, werd we gens valsheid in geschrifte veroordeeld tot een boete van 1000 gulden. Tegen hem was bevestiging van het vonnis in eerste aanleg een boete van 1500 gul den gevorderd. De keuring van merries te Hulst, ge houden in samenwerking met de Bond van Paardenfokkers „Door Eendracht Sterk", trok veel belangstelling. Zeer zeker mag worden gesproken van een geslaagde fokdag. Weliswaar daalde ook hier het aantal aangegeven merries t.o.v. vorig jaar, maar de jury toonde zich zeer tevreden over de kwaliteit vooral in de categorie 5-10 jarige mer rles. Ook bü de jongere categorieën waren goede koppaarden te bewonderen. De keuring werd bijgewoond door de heer J. A. Stols, alg. voorzitter van de Kon. Ver. „Het Nederlandsche Trekpaard Kleine maat. le prijs: Gerrie van Ossenbroek van M. L. M. IJsebaert-van de Linden, Axel; 2e prijs: Xandria van Absdale van wed. G. C. Deekere, St.- Jansteen; 3e prijs: Selma van Molen hoek van F. P. Brooijmans, Hontenisse. Grote maat- le prijs: Helma van Mo lenhoek van F. P. Brooijmans. Honte nisse; 2e prijs: Frida van Schuddebeurs van Jos. Dobbelaer van St.-Jansteen; 2e b prijs: Denise van Molenhoek van F. P. Brooijmans, Hontenisse; 3e prijs Lady van Heikant van R. Doffemont, St.-Jansteen. 3-jarige merries. Kleine maat. la: Quin- ta van Tilly van Gebr. R. F. en J. P. d'Hert, Graauw; lb: Baronesse' van Zaam van C, A. Dees Jzn, Zaamslag; 2: Victoria van M- Roelse, Post Hulst; 3: Karolion van Kinderen F. de Jonge, Zaamslag. Grote maat. 1: Phafa van Molenhoek van F. P. Brooijmans, Hontenisse; 2: Orpha van Nico van kinderen F. de Jonge, Zaamslag; 3: Elza van eerw. pa ters Ma risten. Hulst. 4-jarige merries. Kleine maat. 1: Trees van Schuddebeurs van Joh. Piessens, St.-Jansteen; 2a: Mirza van E. J. Ver- poorte, Zaamslag; 2b: Lilly van Reigers bosch van M. L. M- IJsebaert-van de Linden, Axel; 2c: Azura van Willem stad van kinderen F. de Jonge, Zaam slag. Grote maat. 1: Nita van 't Hoogland van Al. Serrarens, Ossenisse; 2: Erna van Steen van Jos. Dobbelaer, St.-Jan steen. 5-10 jarige merries. Kleine maat. la: Jenny van Alstein van F. van de Waart, St.-Jansteen; lb: Gerda van M. L. M. IJsebaert-van de Linden, Axel; lc Duchesse van Margriet van wed. G. C. de Deekere. St.-Jansteen; ld: Brinda van Hengstdijk van W. Mahu, Hengst dijk; le: Lizette van het Meerhof van J. Apers en W. Brooijmans, Kuitaart. 2a: Arline van Molenhoek van F. P Brooijmans, Hontenisse; 2b: Irma van 't Hoogland van Al. Serrarens, Osse nisse; 2c: Vera van 't Plaatje van F van de Waart, St.-Jansteen; 2d: Carla van Absdale van P.A. Suij, St.-Jansteen 2e: Liza van Gebr. C. F. en A. Strobbe, Hontenisse; 3a: Wanda van Absdale van wed- G. C. de Deekere, St.-Jansteen; 3b: Lia van Leon van F. P. Brooijmans, Hontenisse; 3c: Germaine van Molen hoek van F. P. Brooijmans, Hontenisse 3d: Jenny van Alstein van F. van de Waart, St.-Jansteen. Grote maat. la: Ninetta van de Sten dert van Al. Serrarens. Ossenisse; lb Ivonne van Quinta van Gebr. R. F. en J. P. d'Hert, Graauw; 2a: Soraya van F. de Putter, Zaamslag; 2b: Honda van St.-Kruis van R. Doffemont, St.-Jan steen; 3a: Hilda van J. E. Asselman, post Hulst; 3b: Anny van Prosper van wed. D. Burm-van de Berghe, Nieuw- Namen; 3c: Margriet van Schuddebeurs van gebr. C. F, en A. Strobbe, Honte nisse. Merries ouder dan 10 jaar; 1 Mariëtte van Alstein van J, D. M. Bruggeman, Philippine; 2a: Leonora van Steen van Jos. Dobbelaer, St.-Jansteen: 2b: Alice van de Melo van J. D. M. Bruggeman, Philippine; 3: Frida van Cambron van P. A. Suij, St.-Jansteen. kweker, die er wil zien wat van belang is voor zijn bedrijf. Een zeer belangrüke plaats wordt er ingenomen door de aardbeien. Dat is ook te begrqpen want de aardbeien vormen nog altijd het belangrijkste produkt van de kleinfruitkwekers. Talrijke rassen- proeven zyn er op gezet. Uiteraard is het op het ogenblik nog te vroeg om hier over een definitief oordeel uit te spre ken. Van de nieuwe rassen komen echter een paar veelbelovende planten naar vo ren. Dat is in de eerste plaats de Vola, een aardbei die gewonnen is in de Bomme- lerwaard en het hier in Zeeland ook bij zonder goed doet. Het is een aardbei welke zeker waard lijkt om beproefd te worden. Ze ziet er prachtig uit, smaakt goed en geeft een hoge kilo-opbrengst. Een ander ras bij de aardbeien dat vol gens de deskundigen de aandacht ver dient is Siletz. Tien verschillende aard beienrassen worden er in de nieuwe ras- senproef met elkaar vergeleken. Nieuw op de proeftuin is een proef met het koelen van plantgoed van aard beien. Daarbij is het plantgoed in de koelcel bewaard bij een zeer lage tem peratuur en de proeven welke hiermede worden genomen, dienen om na te gaan welk moment in het ruststadium van de planten het beste is voor opname en daarop volgende bewaring in het koel huis. De methode van plantgoedkoeling heeft voor de aardbeienteelt aantrekke lijke facetten. Van zeer groot belang is vooral het feit dat degene die aardbeien wil planten op elk gewenst moment over zijn planten kan beschikken. Over het resultaat van deze proef kan thans nog niets worden gezegd, maar er schijnt wel wat in te zitten, Naast rassenproeven worden er ook veel cultuurproeven genomen. Men on derzoekt op de proeftuin in Kapelle wat de mogelijkheden zijn van de teelt van bessen aan draad en hoe men dit moet doen; men onderzoekt hoeveel stengels men moet aanbinden bij frambozen om een zo hoog mogelijke opbrengst te krij gen; er worden bemestingsproeven ge houden. Er wordt nagegaan of grond- bedekking van invloed is op de op brengst en zo ja, hoe men het moet doen of niet moet doen. De plantafstand van verschillende produkten en rassen wordt nagegaan, kortom er gebeurt heel veel We hebben alles eens bij elkaar geteld en kwamen tot niet minder dan 26 ver schillende proeven. Het werk dat hier gebeurt is van bij zonder grote betekenis voor de gehele Nederlandse kleinfruitteelt en de Zeeuw se in het bijzonder. De kleinfr uitproef- tuin in Kapelle is een onderdeel van het landelijk proefstation voor de Fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp. Zo als reeds gezegd is de heer L. Goede gebure chef van deze tuin, terwijl ook ir. B. Roelofsen uit Goes er veel be moeiingen mee heeft, want hij is de co ordinator van het onderzoek en de proe ven in de kleinfruitsector in ons land en speciaal voor deze tak van tuinbouw De rykstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik komt graag een kijkje nemen op de kleinfruitproeftuin ln Kapelle. is hij verbonden aan het proefstation te Wilhelminadorp. Tenslotte vermelden we nog dat het de Zeeuwse rijkstuinbouwconsulent ir. J. J. van Hennik is die als directeur van het Landelijk Proefstation voor de fruitteelt in de volle grond te Wilhelminadorp. ook de uiteindelijke leiding heeft van de proeftuin in Kapelle. De toestand van de 41-jarige Duitse wapenhandelaar R. A. uit West-Berlijn, die sedert vorige week in het huis van bewaring te Maastricht in hongerstaking is, begint na zes dagen in een kritiek stadium te komen. Hij is deze honger staking begonnen als protest tegen het uitblijven van een beslissing op een Zwitsers uitleveringsverzoek. De Zwit serse justitie vermoedt dat A. in Genè- ve een moord zou hebben gepleegd. Zo wel de Duitse als de Nederlandse justitie hebben hem echter niet schuldig bevon den, omdat hu op het tijdstip van de moord niet in Genève, maar in Berlijn vertoefde. Twee maanden nadat de Maastrichtse rechtbank de minister van justitie advi seerde het uitleveringsverzoek af te wij zen, heeft het departement nog geen be slissing genomen en moet de ten on rechte van moord beschuldigde Duitser in het huis van bewaring wachten. Met het oog op de langzamerhand zorgwekkend wordende gezondheidstoe stand van de man is nu op bespoediging aangedrongen. De maatschappij „World Wide Heli copters", die ook een vestiging in Ne derland heeft, heeft interesse getoond om met haar Cessna's te gaan vliegen in het centrale bergland in Ned. Nieuw- Guinea. Ook „Aero Contractors" in Ne derland heeft verklaard belangstelling te hebben voor vluchten in dat gebied met een klein vliegtuig. Een derde fir ma, die informaties inwon over vluch ten in het binnenland van Nederlands Nieuw-Guinea was een Duitse, de „Deutscher Helicopter Dienst". „The Missionary Aviation Fellowship" in Ne derlands Nieuw-Guinea verklaard zich onlangs bereid een deel van het vervoer naar het binnenland te verzorgen. Zij is bereid op de lijn Sentani-Wamena vracht te vervoeren. GYMNASIUM VAN HET SEMINARIE YPELAAR Geslaagd voor het diploma Gymnasi um A: C. J- den Boer, Gilze; F. P. M. d'Haens, Graauw (Z.); Q. Th. de Jonge, Lewedorp; A. H. Magermans. Breda; A. L. G. Mol, Etten; W. P. M. Sio, Bergen op Zoom; H. H. P. Vergouwen, Etten; M. C. Vermunt. Prinsenbeek. Geslaagd voor het diploma Gymnasi um B: P. A Jacobs. Wouwsche Plan tage; C. P. M. Knipscheer, Den Hout; C. A. H. J. van Sprundel, Roosendaal. MULO GOES Voor bet MULO-examen, diploma k slaagden de Goes de dames L.W. Kuiper, Axel: J.J. Meijers, Vlissingen; N.C. Koe ne (M), Aagtekerke; W.J. Machielse (M) Ritthem en de heren W.J. Riemens, Zaam slag; P. Hamelink (M), Zaamslag: J.H.E. Sluimer (M), Terneuzen; J.J. Meulmees- ter, Vlissingen en G.J. Bouwense (M), Middelburg. Voor het MULO-examen, diploma B de dames C.J.P. Pauwe, Kapelle; M. Touten- hoofd, Westkapelle en J.C. Schijf, 's-Gra- venpolder; en de heren M.A. Luijk (M), Koudekerke; J.L. v.d. Hiele (M), 's-Gra- venpolder; P. Nijsse (M), Wolf aartsdijk; N.A. Domissc, Kapelle; P.A. Knijf, Goes; C.M. Louwerse, 's-Gravcnpolder; J. Ho- zee. Middelburg; E. Jansc. Koudekerke; L. Toutenhoofd, Westkapelle; J. Jonge- pier en A.A. Looten, Middelburg; F. Lous, Westkapelle; T .de Roo, Goes; P.C. de Doelder, Terneuzen; W. Zuijdweg, Yerseke; C. N. Karstanje, Wissenkerke. Er werden geen kandidaten afgewezen. M is middenstandsdiploma. TELECOMMUNICATIE Te Amsterdam, slaagden voor het diploma telecommunicatie-techniek, de heren C. M. v. d. Boomgaard en M. Walraven te Rilland-Bath. ARCHIEFVERZORGING Te Den Haag slaagde voor het schrif telijk en mondeling examen „archief verzorging en overheidsdocumentatie", de heer A. T. Adam, ambtenaar ter gemeente-secretarie in Westdorpe. PBN A-DIPLOM A Geslaagd zijn: J. B. N. de Baar te Hank voor Gereedschaps- en stempel- maker; A. P. Piessens te Halsteren voor Werkbaas: J. L. P. van Hassel te Breda. L- J. van Geel te Wouw, P. Nieuwkoop te Willemstad, K. van den Hil te Geer- truidenberg voor Machinetekenaar; A. Vos te Drimmelen voor Pijpbewerker; P. F. M. Verstraeten te Axel voor Uit- gebr. Techn. Basiscursus werktuigbouw; P. A. Schenck te Oudenbosch, idem; A. A. J. van Praat te Breda voor Stem- pelmaker. Morgen, vrijdag 7 juli, gelden voor de provincie Zeeland de volgende hoog waterstanden: te Hansweert om 10.31 en 22.52 uur, te Terneuzen om 10.03 en 22.30 uur, te Vlissingen om 9.38 en 22.04 uur en te Wemeldinge om 11.08 en 23.33 uur. MIDDELBURG Schuttershof Verg. bond smeden, con structie, machinebedrijven Abdy 21 en 21.30 uur Klank- en licht spel Speeltuin op 't Zand 20 uur Concert Animato GOES Stadhuis 16.15 uur Getuigschriften verkcersbrigadiertjes BREDA Manifestatie Breda Nu 1961 Spel- en sportdag 11-18 uur Volksspelen 20 uur Tijl in Breda Nu, musical van Jan Naaykens Feesthal Tiroleravond met o.a. De Tiroler Holzhackerbub'n Uitgesproken L. van Belleghem, Brieversweg W 78, Eedc. gem. Aarden burg. R. C. mr. T. W. Attema. Cur. mr. W. Le Mair te Sluis. TERNEUZEN Luxor 20 uur Mag ik deze dans van u?. 18 jaar OOSTBURG Ledel 20 uur Immer will ich dir gehelen, a.l. Victorie 19.30 uur Commissie ontwik keling west-Zeeuwsch-Vlaanderen SAS VAN GENT Olympia 20 uur Genadeloze jeugd AARDENBURG Van Damme 20-24 uur Fancy-fair BREDA Manifestatie Breda Nu 1961 Zeeuwse dag 20 uur Concert HKI harmonie 21.30 uur MUZ '61. spel van klank, licht en beweging. Voorts optreden van kwartet Joop de Leur en cabaret De Springplank

de Stem | 1961 | | pagina 2