Israël lanceert raket van eigen maaksel MODIEUS HAAR THUIS ZELF DOEN Driejarig „toto-bestand omstreden met loterij belasting Steekpartij jaar uit de in Breda doeken na elf ONDERHANDELINGEN WORDEN HERVAT, ZEGT FLN Oud-premier Drees werd 75 jaar Stoeten van duizenden moslims onder vuur Vrije tijd? Geen probleem FINALE WIMBLEDON Radio Moskou hep klein jaartje achter Op staatsloterij '20 pet: neen zegt Kamer Zigeuner - zes maanden voor verjaring - aan grens gepakt iedereen ziet méér in 'n DAGBLAD VOOR ZEELAND Benden in Angola plegen overvallen I Een Europese landeigenaar, die van Negage naar Carmona reed, werd van uit "een hinderlaag doodgeschoten. Stamhoofden uit een dorp hebben aan Fecstweckeindc kost 890 doden Misluktzeggen Fransen Thans lid van selecte club KLEURSPQELING SOLIDAIR Afnemend buiig „Alles vrij" CRIME PASSIONELLE KUe JAARGANG No. 23717 (Jitgave: N. V. Uitg. Mi). Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. Dongen, C. J. v* Hootegem, mr. dr. A. J. J- M. Mes, mr. H M. L. de Rechter. P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Bfestende. I Bureaus: Breda, Reigerstraat 18, I Xel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DONDERDAG6 JULI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. i^au voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander enHULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terne uren: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2801 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) ABBAS BEVEELT, ALGERIE Rebellenbenden in Portugees Angola hebben dood en verderf gezaaid op 14 afgelegen landbouwnederzettingen. Tenminste 14 arbeiders zijn gedood. Er is aanzienlijke schade aangericht aan machinerieën, voorraden en uitrustings- I «tukken. I de autoriteiten een bende rebellen over gedragen, die zij hadden gevangen. Volgens de Manchester Guardian van gisterenmorgen, zijn van de 163 Afri kaanse methodistengeestelijken in Ango la zeventien gedood, dertig gevangen genomen, achtentwintig in veiligheid en negentig „zoek1' als gevolg van de onge regeldheden daar. Op een methodistenconventie in Brad- fold. Engeland, is gepleit voor het aan wenden van dc Britse invloed in de Ver enigde Naties om voor de Afrikanen in Angola „mensenrechten" te verkrijgen. In het lange weekeinde als gevolg van Amerika' s onafhankelijkheidsdag, dat vrijdagavond begon en tot middernacht van dinsdag op woensdag duurde (102 uur in totaal), zijn volgens een telling van UPI 510 mensen omgekomen door verkeersongelukken, 240 door verdrin king, 9 door vliegtuigongelukken, 3 door vuurwerk en 123 door oorzaken van an dere aard. In totaal 890 doden. In 1950 kwamen bij dezelfde gelegen heid 491 mensen op de weg om het le ven. Dit record is dus nu weer geslagen. STAAKT: 80 doden Oproerpolitie en militairen hebben gisteren slag geleverd met Mohammedaanse demonstranten in enige tientallen Algerijnse steden en dorpen die gevolg hadden gegeven aan de opwekking der rebellen een krachtproef tegen het Franse bestuur te ondernemen. De staking was vrijwel totaal. Gisterenavond maakte de woordvoerder van lief Franse bewind, Jacques Coup de Frejac, de balans van de wanordelijkheden op: 80 doden en 226 gewonden. JJ In de havenplaats Djidjelli werden 13 Franse militairen gedood en 50 gewond, toen twee groepen rebellen een aanval deden op legerposten die de stad be waakten. Daar 25.000 soldaten en politiemannen de stad Algiers in een ijzeren greep hielden, vonden de opstootjes in hoofd zaak plaats in de provincie Algiers en in de streek van Constantine. In alle grote plaatsen werden de de monstranten gesteund door een moham medaanse staking die bijna 100 procent doeltreffend was. In Algiers braken pa- Volgens een door de Israëlische! regering officieel uitgegeven com- ZUID-AFRIKA heeft gedreigd dat de V.N.-commissie, die in Zuidwest-Afrika een onderzoek wil instellen, zal worden gearresteerd zodra zij voet aan wal zet. DE PAUS heeft mgr. Beran, de gevan gen primaat van Tsjecho-Slowakye, ter gelegenheid van diens gouden priester feest, een brief ter bemoediging en fe licitatie geschreven. Het is niet bekend waar mgr. Beran gevangen gehouden wordt. DE ZEEMAN uit Amsterdam. H. R., die gearresteerd is in verband met de moord op een Engels meisje in Menai Bridge, is gisteren officieel in staat van beschul diging gesteld. EEN JONGE Haagse stukadoor, die van zijn vrouw hoorde dat zijn vriend de 21- jarige M. roddelpraatjes over hem ver telde. ging spoorslags naar hem toe en bracht hem met een mes zeer ernstige verwondingen toe. Tien minuten later werd hij thuis gearresteerd. DE N.S. Hebben gisteren opnieuw en kele kleine wijzigingen in de dienstre geling aangebracht om wat meer voe ling te krijgen. tto HAVEN van Richmond, V.S.. heeft gisteren een zeer hevige brand gewoed nadat vaten benzine wa- 1?,1u0n P Enkele huizen werden ver nield. in de (Advertentie) I muniqué is gisteren een raket van een lanceerplaats aan de Middel landse Zee de ruimte in geschoten voor het doen van meteorologische I waarnemingen. Bij de lancering van het projectiel, dat door Israëlische geleerden en tech nici werd ontworpen, gebouwd en af gevuurd, waren naast premier Ben Goe- rion vele regerings- en legerautoriteiten tegenwoordig. De „Shavit Shayem", die niet van de grond af werd bestuurd, bereikte een hoogte van 73 kilometer, waarmee vol gens een woordvoerder ,,het gestelde doel was bereikt". De grondtrappen van de raket waren het zwaarst, zodat het totaal gewicht van hét projectiel naar gelang de hoog te steeg, afnam. Voor de trappen wer den afgestoten deden zij de volgende aandrijvingsonderdelen van de ..Shavit" (meteoor) tot ontbranding komen. Uit het nummer dat hij droeg, nr. twee, zou men kunnen afleiden dat Israël reeds eerder een ruimteschot heeft afgevuurd. De bekendmaking van het geslaagde experiment werd in Israël niet met veel verrassing ontvangen. Hoewel de oppositie in het land de lan cering beschouwde als verband houden de met de komende verkiezingen, zagen dc waarnemers de zet van premier Ben Goerion als een waarschuwing aan iedereen, en in het bijzonder aan de oos telijke landen, die inhoudt dat Israël waakzaamheid betracht met betrekking tot de ontwikkelingen in het gebied. De officiële verklaring luidde dat ,,de raket net zoals die van de Ver enigde Staten, Rusland, Frankryk, Engeland, Italië en Japan bestemd was voor het doen van meteorologi sche waarnemingen". Een woordvoerder noemde de ruimte- proef ..het toetreden van Israël tot de club van weerraketten-lanceerders". Hij voegde er aan toe: „Voor zo ver wij kunnen nagaan hebben Zweden en West- Duitsland dergelijke experimenten in voorbereiding". In de neuskegel van de raket bevond zich een lading metaalpoeder die op grote hoogte werd uitgestoten, waardoor de waarnemers in de controlekamers de windrichting konden vaststellen. Hierdoor werd tevens duidelijk dat de raketproef geslaagd was. Verdere proeven van Israël staan op stapel. rachutisten met tommyguns en breek ijzers de ijzeren blinden open van mo hammedaanse winkels die, ondanks een desbetreffend verbod van de Franse overheid, niet opengingen. De staking en de demonstraties waren tijdens het afgelopen weekeind afgekon digd door de in Tunis zetelende leiding van de thans zeven jaar durende mo hammedaanse opstand. In naam moest worden geprotesteerd tegen het Franse plan Algerië te split sen indien men het met de voorlopige Algerijnse regering niet eens zou kun nen worden over de voorwaarden van onafhankelijkheid. Doch veeleer was het doel te laten zien hoe stei'k de greep van de leiding der rebellen was op de negen miljoen mohammedanen in Alge rië en op die manier de positie der re bellen in de onderhandelingen met de Franse regering te versterken. Een woordvoerder van de Franse bur- gerlijk bestuurder Jean Morin beweer de woensdagavond dat de opzet der re bellen tot op zekere hoogte was mislukt, daar de demonstraties beperkt bleven tot kleine plaatsen in de provincie waar weinig politie en soldaten beschikbaar waren. In Algiers, waar de duizende2i pa trouillerende politiemannen en soldaten tussen de Europese en mohammedaanse wijk een prikkeldraadversperring op> richtten, werden twee pogingen een de monstratie op te zetten, snel de kop in gedrukt. Doch in de namiddag vuurden solda ten op een groep demonstranten in een buitenwijk van Algiers. Daarbij viel de eerste dode. In Constantine vielen doden en vele tientallen gewonden, toen militairen het vuur openden op naar schatting 5000 mohammedanen, die in groepen van 3000, met de rebellenvlag voorop, door de straten trokken. Ook in de plaatsen Telergma. Mila, Erraguene, Ain Beida en Oued Athme nia, Castiglione. Berard en Miliana, Sidi Bel Abbes en Fouka, een badplaats 40 kilometer ten westen van Algiers, kwa men schietpartijen voor, waarbij tiental len demonstranten gedood of gewond werden. In laatstgenoemde plaats open den militairen het vuur op een menigte die Europese winkels met benzine be goot en probeerde de winkels in brand te steken. Toen deze demonstratie begon was er maar weinig politie in de stad. Snel werden militairen in vrachtauto's aangevoerd. Een tiental Algerijnse afgevaardigden is gisteren uit solidariteit met hun landgenoten, die tegen verdeling beto gen, uit de nationale vergadering in Pa rijs weggelopen. Hierna zonden zij tele grammen aan president De Gaulle, mi nister-president Debré en andere rege ringsleiders, waarin zij uiting gaven aan hun „droefheid en verontwaardiging over de genadeloze reactie van de strijd krachten en de scherpe maatregelen van de overheid tegen de stakingen en de demonstraties". Opstandelingen in uniform zijn, naar verluidt, uit de bergen in Algerië te voorschijn gekomen om de demonstra ties in de Algerijnse ..Rivièra" en in het gebied van Constantine te organiseren. Volgens Franse zegslieden in Algiers zouden zij bevel gegeven hebben de de monstraties zo „vreedzaam" mogelijk te doen verlopen en geen Europeanen aan te vallen. Mohammed Ghasseiry, de perma nente vertegenwoordiger in Damas cus van de Algerijnse opstandelin genbeweging in Tunis, heeft gisteren gezegd dat de vredesonderhandelin gen in Evian binnenkort zullen wor den hervat. De hervatting zou zijn gebaseerd op een verzoening van de standpunten in zake kwesties als de Sahara, de Franse militaire bases in Algerië, en de toe komst van de minderheidsgroep. Berichten uit Franse bron ontkennen de. dat de acties van de Algerijnse op standelingen op het punt stonden op te houden, zei Ghasseiry, dat zij zouden doorgaan ..totdat wij onze algehele on afhankelijkheid en eenheid hebben ver kregen". DE CANADEES, die er van verdacht wordt op oudejaarsavond zijn vrouw en 12 kinderen te hebben gedood door het huis in brand te steken, moet geope reerd worden wegens kanker. Hij moet over enkele maanden voorkomen. TUBE 1.95 Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Enkele zonnige perioden cil afne mend buiig. Aanvankelijk in dc kust provincies nog af en toe krachtige, overigens overwegend matige noord westelijke wind. Dezelfde of iets ho gere temperaturen dan gisteren Ukkel verwacht: Zwaar bewolkt met opklaringen. Noordwestenwind Tem peratuur van 14 tot 18 graden. Vandaag: zon onder 21.1)0 uur, maan onder 14.28 uur. Morgen: zon op 4.28 uur, maan op 1.21 uur. Volgois radio Aioskou zou de Rus- 'ische premier Kroestjeu gisteren in Helsinki zijn aangekomen om de 60e verjaardag van de Finse president Kekkonen te helpen vieren. Waarnemers in Helsinki hebben echter meegedeeld, dat voor zover be kend en iedere Fin weet het Kekkonen zijn 60e verjaardag op 3 september van het vorige ja ar reeds heeft gevierd... Later bleek hoe cle vork in de steel zat: een technisch had per abuis een verkeerd, en tamelijk oud bandje op gezet. Dc hele nieuwsuitzending liep precies tien maanden achter... Gisteren heeft dr. W. Drees zijn 75e verjaardag gevierd en het was 's morgens bij hem thuis al een hele drukte. Namens de regering kwam premier De Quay zijn voor ganger gelukwensen en ook tal rijke ministers belden bij de jarige aan: Klompé, Cals. Zijlstra, oud minister Helders (die namens allen uit het kabinet-Drees van 1958 kwam feliciteren) en ook de post bode had er veel werk aan. Er waren onder de vele schriftelijke gelukwensen telegrammen van het vorstenpaar, van prinses Wilhel- mina en van dr. Kortenhorst, na mens de Tweede Kamer. In de loop van de middag werd een speciale bijeenkomst gehouden voor functionarissen uit de Partij van de Arbeid. Ook daar was het bijzonder druk. Bijna alle oud ministers van Drees' partij waren present. Foto: Tijdens de felicitatiebijeen komst. V.l.n.r. mr. G. Helders, mr. J. Cals, prof. De Quay, dr. Drees, prof. J. Zijlstra en dr. Marga Klompé. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is met grote meerderheid alleen de A.R., S.G.P C.P.N. waren tegen akkoord gegaan met wat minister Beerman (Justitie) een driejarig totobestand noemde: een gelegaliseerde voetbaltoto met een maximum-geld- in pldats van -goederenprys van 50.000 gulden, voorlopig tot eind 1964. Daarna zal opnieuw worden bezien of de gang van zaken bij de toto aanleiding geeft de maximumprijs tot bijvoorbeeld 100.000 gulden te ver hogen. In feite ligt de maximumprijs thans reeds boven de 50.000 gulden- grens. Minister Beerman heeft namelijk goedgevonden dat de 50.000 gulden „schoon" worden uitgekeerd, d.w.z. dat de straks verschuldigde belasting van 15 procent voor rekening komt van de voetbalpoolorganisatie. Mr. Beerman stemde er verder mee in, dat totoformulieren een dubbeltje gaan kosten. Dit „dubbeltje-van-Beer- man" komt in hoofdzaak ten goede aan amateurclubs. Zij kunnen er administra tiekosten mee bestrijden. Als de Eerste Kamer ditmaal geen roet in het eten gooit kan de nieuwe toto meteen in het nieuwe seizoen van start gaan. De loterijbelasting is iets nieuws. De regering heeft ter gelegenheid van de legalisering van de voetbaltoto een wets ontwerp ingediend waarin wordt voorge steld op alle loterijprijzen ook buiten landse 20 procent belasting te heffen, de belasting op de staatsloterij van 15 Op deze plaats vond elf jaar geleden de steekpartij plaats. Nog juist op tijd is de vermoedelijke dader in de kraag gevat. (Van onze verslaggever) Precies zes maanden voordat de zaak juridisch zou zijn „ver jaard" heeft de Bredase recher che het onderzoek hernieuwd naar de juiste toedracht van een elf jaar geleden geruchtmakende messtekerij in de Baroniestad, waarbij de veertigjarige Bredase opperman Van G. in de hart streek werd getroffen. Sindsdien was de vermoedelijke dader, de even oude staatloze zigeuner K., 'voortvluchtig. Hij liet destijds in het Bredase woonwagenkamp een vrouw met haar kinderen in de steek om in Duitsland onder te duiken. De zigeuner, tot voor kort nog steeds gesignaleerd in het opsporingsblad, vond het op 14 juni welletjes. Hij liet Düs- seldorf, zijn nieuwe verblijfplaaats, voor wat het was en probeerde half juni over Tegelen ons land binnen te komen. Daar was de Nederlandse marechaussee attent genoeg om hem in de kraag te vatten. Later is K. naar Breda over gebracht, waar hij is opgesloten in het Huis van Bewaring. Tot nog toe ontkent hij het hem primair tenlasto gelegde: poging tot doodslag. Wel geeft hij toe tot 20 procent te verhogen en loterijen organiserende instellingen met 4 procent omzetbelasting te belasten. Tegen deze belastingverzwaring van in totaal vijf miljoen rees echter by de Kamer, vooral aan K.V.P.-zijde, zoveel verzet, dat de staatssecretaris van financiën, dr. Van den Berge, schielyk inbond. Hy verlaagde de loterijbelasting tot 15 procent en schrapte de omzetbelas ting. Vandaag zal blijken of de Kamer met deze concessies genoegen neemt. Met name dr. Lucas (K.V.P.) liet gisteren avond uitkomen, dat hij de voorgestelde loterijbelasting „hoogst onsympathiek" blijft vinden. Dr. Lucas constateerde dat de loterij belasting op een ongelukkig moment komt. Zo pas is de aangekondigde grote belastingverlaging uitgesteld. In plaats van die verlaging komt nu een belasting verzwaring. Tot op heden hebben wij niets anders dan belastingverhoging ge had, mopperde de K.V.P.-afgevaardig de. Staatssecretaris Van den Berge be greep zijn teleurstelling. Het tijdstip is inderdaad niet gelukkig, erkende hij. Dat neemt echter niet weg, oordeelde de staatssecretaris, dat de loterijbelas ting op zich een juiste maatregel is. Het .gaat de fiscus hierbij niet in de eerste I plaats om de inkomsten, zei dr. Van den cn Berge, maar om de fiscale ordening van het loterijwezen. Op het ogenblik is de Staatsloterij met 15 procent belast, zijn zuivere gokloterijen belastingvrij en moet over prijzen, behaald in een lote rij, waarbij ook enige zelfwerkzaamheid te pas komt, belasting worden betaald volgens het progressief tarief der inkbm- stenbelasting. Die verwarde situatie kunnen we niet bestendigen, vond de staatssecretaris. De socialist Peschajr viel hem by. Dr. Lucas zag echter nog een andere oplos sing, Stel alle loterijprijzen vrR van be lasting, adviseerde hy, dan is er ook een uniform systeem. Deze aantrekkelijke oplossing ging dr. Van den Berge te ver. Zijn contra-argumentatie was echter niet sterk. Waarom moet nu wel de winst van de kleine man belast worden, terwijl een vermogenswinstbelasting voor beursspeculanten door financiën wordt afgewezen? (Zie vervolg pagina 11) Het vurige zuidelijke bloed van de ne gentienjarige Barria speelde hem par ten, toen zijn veertienjarige vriendin zijn attenties afwees en hy haar doodde. Ondanks pogingen van de omstanders om tussenbeide te komen, stampte en soeg Barria het meisje Na manga tot zy dood was. Hij had zijn hart aan haar verloren, maar zij wélde het niet hebben. Barria en Namanga zyn olifanten in de dierentuin van Napels. .Ad verten tie j Nü een ARISTONA kopen, want flmtoua IN ÉÉN WOORD: FANTASTISCH! met de Bredanaar Van G, te hebben gevochten. In december 1949 ontstond ter hoogte van hot kruispunt Slingerweg-Dijkplein te Breda, kort na café-sluitingstijd, een vechtpartij tussen vier woonwagenbe woners en de Bredase opperman. In een naburig café hadden ze tevoren een aardig glas gedronken cn. de kas telein had het kwintet de deur uitgezet toen er ruzie dreigde. Volgens K.'s le zing kreeg hij het met de opperman aan dc stok over de verkoop van twee paardjes. Van G. ontkende dit en ver klaarde met K. ruzicite hebben gekre gen omdat deze meende dat- de- opper man het op zijn „vrouw" had gemunt. Zij was op de bewuste avond met drie mede-kampbewoners in het café ge weest. Kort nadat het vyftal buiten was ge zet zijn de opperman drie messteken toegebracht: twee in de rug en één in de hartstreek. Van G. werd onmiddel lijk in een ziekenhuis opgenomen. Zijn toestand liet zich aanvankelijk levens gevaarlijk aanzien, maar uit een onder zoek bleek dat de steek in de borst op een rib was afgestuit. Straks zal Van G. ais de voornaamste getuige a charge in deze zaak optreden. Het drietal woon wagenbewoners, dat K. destijds verge zelde, zwijgt ais het graf.... Aan de officier van justitie, mr. A. van Overveld is het te bewijzen dat dei zigeuner K. de opperman Van G. mes-j steken heeft toegebracht. Het „corpus delicti" is nooit gevonden. Wèl zijn dc doorstoken kleren van de opperman in j handen van de Bredase justitie. Kort nadat de politie in 1949 het on derzoek begon kamde zij het hele Bre dase woonwagenkamp uit, zonder re sultaat. Alle verdere pogingen om iets over de nieuwe verblijfplaats van K. te weten te komen strandden eveneens. Was hij in december van dit jaar naar Nederland gekomen, dan zou hij in dit geval wettelijk „onaantastbaar" zijn geweest, omdat dit soort zaken na ver loop van twaalf jaar niet strafrechtelijk meer vervolgd kan worden. Nu zal K„ verdacht van poging tot doodslag, zo spoedig mogelijk verant woording van zijn gedrag moeten af leggen voor de Bredase rechtbank. Van daag worden de politiestukken aan de officier overgedragen. „Ik ben Goliat. de zeeleeuw uit de!dat ik vreselijk lui ben. Maar ik houd dierentuin in Rome. Iedereen beweert, alleen maar van mijn gemak."

de Stem | 1961 | | pagina 1