VERJONGT TELLING Kamer ontvangt Beermans halve-ton-toto goed Vrouwen stad het bepraatten in NU- vrijetij dsprobleem BESTAND A.K.W. Acht jaar, honderd km. Nieuwe Zuidkoreaanse premier houdt opruiming - HULST Buitenlandse concurrentie verleidt velen tot gokken INRICHTING VAN GENT 1-10 JULI 14-22 uur EXTRA DUBBELTJE, VRAAGT AMENDEMENT Europafinale in Amsterdam Katanga stemt afspraken van Tsjombe weg Algerië gaat tegen deling demonstreren Andriessen (KVP) felst veroordeling van Van ONTWERP- DRANKWET GEREED gen billijke rente DAGBLAD VOOR ZEELAND houtsoort Stijl meubel verlichting „Caritas strijdig met de wet' Beveiliging van Koeweit bijna voltooid Koel weer Kongo weer even ver: Alarm voor troepen Tsjang met vele anderen in staat van beschuldiging Rij spreeksters gaf reeksen goede raad „Taft en Hartley'' schorst staking in havens YS op Rechtstreekse polUafglft* 101e JAARGANG No. 23716 Voor God, Koningin en Vaderland llere toiletzeep. |s. Kantenklaar zetten. Echte |:r zult hebben, liet aanbrengen let verwijderen ihoonheids- en llettafel. 1 t 50 - Catharinastraat 4 de Bank gesloten zijn vanaf - enkel opname in contanten - kan men zich vervoegen bij Westdorpe. Li, 21 juli en 28 juli a.s. is de uur v.m. tot 8 uur n.m., voor erlei bankzaken. eking kunnen gewoon per post >or afwerking. zenbank (legging Ie bank a rente HET BESTUUR Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't W^stende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Ma» WOENSDAG 5 JULI 18$1 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 1 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Lei. lijnen;, rostgiro 4100*1 wr4Viw»-.n»^ v v m - -- Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsmgel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaand er en: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat een nieuwe een nieuwe een nieuw een nieuwe MINISTER BEERMAN met een dubbeltje de geschiedenis in (Van onze parlementaire redacteur) Als de Eerste Kamer niet opnieuw een spaak in het wiel steekt zal de voctbaltoto-hoofdprijs van goederen ter waarde van 50.000 gul den op korte termijn worden omgezet in geldprijzen van 50.000 gulden. Een daartoe strekkend wetsontwerp, waarmee minister Beerman (jus titie) alsnog de voetbaltoto wil legaliseren, is gisteren door de Tweede Kamer in het algemeen goed ontvangen. De Kamer berustte ditmaal in de begrenzing van de maximumprijs omdat het nieuwe totowetje maar tot eind 1964 van kracht zal zijn. Daarna komt de toto opnieuw op de helling en zal aan de hand van een nadere studie van de commissie-Wiarda worden nagegaan of wijzigingen nodig zijn. Het is intussen de vraag of tot zolang met een beperkte hoofdprijs volstaan kan worden. De Kamer was op dit punt niet geheel gerust. Zij constateerde, dat de inzetten van de voetbal toto de laatste tijd opvallend teruglopen. De oorzaak van deze verminderde be langstelling? Verscheidene Kamerleden wezen op de concurrentie van de Belgi sche Afrikaanse loterij en de Duitse lot to. In de grensgebieden worden enorme kapitalen in die buitenlandse loterijen vergokt, zei mr. De Vreeze (K.V.P.). Hij citeerde de burgemeester van, een grensgemeente, die hem had verteld dat van de zeshonderd gezinnen in zijn dorp driehonderd voor ongeveer dui zend gulden per maand over de grens er gokken. Mr. De Vreeze bepleitte met andere afgevaardigden een krachtig op treden tegen deze buitenlandse concur rentie van de nationale voetbaltoto. Ook over de binnenlandse concurren tie, met name van de Caritaspool, werd geklaagd. Mr. Berkhouwer (V.V.D.) „voor mij is er nooit enige twijfel over geweest dat de Caritaspool apert in strijd is met de loterij wet" prees de be windsman van justitie voor diens optre den tegen deze pool. Dat de justitie in Heerlen na een eerste veroordeling door de kantonrechter, terwijl hoger beroep is aangetekend, beslag heeft gelegd op de Caritasbescheiden had zijn „volle in stemming". Korte metten maken met deze zaak, adviseerde hij mr. Beerman. De liberale afgevaardigde vroeg de mi nister nu tevens te laten uitzoeken, hoe de prijsuitdeling in de Caritaspool ver loopt. Dat is mij nooit duidelijk 'gewor den, zei hij. Mr. De Vreeze (K.V.P.) was gereserveerder ten aanzien van de Ca ritaspool. Ook hij zei echter vertrouwen te hebben in het beleid van de minister op dit punt. Mr. Vrolijk (P.v.d.A.) daarentegen zei van de Caritas-affaire een „onaangename smaak" te hebben overgehouden. Nog geen ton De bezorgdheid over de terugloop van de voetbaltoto heeft intussen nog niet geleid tot een voorstel om de hoofdprijs nu reeds tot 100.000 gulden te verhogen. Een dergelijk amende ment zou trouwens toch onaanvaard baar worden verklaard. Of niet soms. vroeg de socialist Vrolijk. Mr. De Vreeze (K.V.P.) vond het ver standiger de ontwikkeling nog even aan te zien. Als er geen herstel in treedt zullen we de zaak echter op nieuw moeten bezien, zei hij. De Kamer wil echter wel op een an der punt de wet wijzigen. Er is een mede door de K.V.P. en V.V.D. onder tekend amendement-Vrolijk (P.v.d.A.) ingediend dat de mogelijkheid opent om voor administratieve kosten een dubbeltje extra per poolformulier te vragen. U kunt met het dubbeltje van Beerman de geschiedenis ingaan, zei mr. Vrolijk tot de bewindsman. Uitvoerig werd nog gesproken over protestant-christelijke bezwaren tegen „besmet" totogeld voor maatschappelijk werk. Dr. Bruins Slot (A.R.) vond die bezwaren reëel. Protestantse organisa ties. die totogeld voor maatschappelijk werk weigeren, komen in een nadelige situatie te staan vergeleken bij andere organisaties die wel totogeld accepteren. Daardoor wordt de samenwerking bin nen het maatschappelijk werk bedreigd, zei hij. Dr. Bruins Slot stond nagenoeg alleen. Van andere zijde werd hem voorge houden, dat wie totogeld weigert, ook de gevolgen van die weigering moet aanvaarden. Freule Wttewaall van Stoet wegen (C.H.U.) trok zich ook niets aan van de bezwaren van vele harer ge loofsgenoten. Er zitten mensen onder met portefeuilles vol premieleningen, spotte zij. Het protestants maatschappe lijk werk heeft wel jarenlang geld van de paardentotalisator geaccepteerd, zei mr. Geertsema (V.V.D.). Dat wist men niet, beweerde dr. Bruins Slot. De Ka mer keek zeer sceptisch. „Huichelarij", oordeelde mr. Geertsema onomwonden. Vandaag antwoordt mr. Beerman. BONN HEEFT het voorstel van Oost- Duitsland aan West-Duitsland recht streeks te onderhandelen over een vre desverdrag en de hereniging, verworpen DE OOSTDUITSE communisten hebben gisteren toegegeven dat het land getrof fen is door een ernstige melkschaarste. EEN GROEP V.N.-diplomaten die op dracht heeft van de algemene vergade ring om de toestand in Zuidwest-Afrika te onderzoeken, is vast van plan het land binnen te gaan, hoewel de regering van Zuid-Afrika, die het gebied onder be stuur heeft, de commissie de toegang heeft geweigerd. IN BERLIJN is een Siamese tweeling geboren. Het zijn twee meisjes, die met een deel van het bovenlichaam aaneen zijn gegroeid. Als zij een half jaar zijn kan worden onderzocht of zij te schei den zijn. DE ZUIDKOREAANSE regering heeft de doodstraf ingesteld voor communis ten, die Zuid-Korca zijn binnen gesmok keld. IN DE DOMINICAANSE Repuolie* is aan 25 personen, die wegens misdrijven legen de staatsveiligheid tot gevangenis straffen van tussen vijf en dertig jaar waren veroordeeld, amnestie verleend. Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- 0 avond 23.15 uur: t Wisselend bewolkt met plaatselijk t enkele buien. Krachtige tot matige J noordwestelijke wind. Koel weer. 0 Ukkel verwacht: Zwaar bewolkt. t afgewisseld met opklaringen. Afne- mende wind. Maximum 1418 gra- J den. 0 Vandaag: zon onder 21.01 uur, maan t onder 13.15 uur. Morgen: zon op 4.27 uur, maan op ',JE55 uur. De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, beeft gisteren ge zegd, dat het overbrengen van Britse troepen naar het sjeikdom Koeweit bin nen de komende 48 uur zal zyn voltooid. Alles wat hierna nog aan troepenbe wegingen zal plaatsvinden, aldus de mi nister, zal verband houden met aan- en afvoer van troepen en voorraden Lord Home vond de toestand in Koe weit nog weinig stabiel, maar hij sprak de hoop uit dat de onafhankelijkheid nu voldoende veilig was gesteld. ,,Er zijn op dit ogenblik geen aanwijzingen dat de crisis zich aan andere landen in het Midden-Oosten zal meedelen", zei hij. Home herhaalde de verklaring van premier MacMillan, dat Engeland niet met Irak in onmin leeft, maar dat de regering van dat land was te verstaan gegeven dat zij zich moest realiseren dat Engeland de onafhankelijkheid van Koe weit steunde en zou verdedigen. De Iraakse afgevaardigde bij de ver gadering van de Arabische Liga heeft gisteren zijn veto uitgesproken over het verzoek van Koeweit tot toelating tot de Arabische Liga. Voor de vergadering begon had de af gevaardigde van Irak ontkend dat Irak zich uit de Liga zou terugtrekken wan neer Koeweit toegelaten zou worden. Foto hierboven: Met enthousiasme oefenen militairen van Koeweit in de woestijn nabij de grens met Irak. DE BRITSE regering heeft Nieuw-Zee- land verzekerd, dat Engeland niet zal deelnemen aan de Europese gemeen schappelijke markt op grond van de voorwaarden van het verdrag van Rome voor wat betreft de landbouw. IN MEUDON. nabij Parijs, is de Fran se schrijver Ferdinand Celine (66) over leden. De organisatiecommissie van de Euro pa Beker Voetbal besloot gisteren Am sterdam aan te wijzen voor de finale van de strijd om de Europese beker. Als datum van de wedstrijd zal waar schijnlijk een dag in de eerste helft van mei 1962 worden gekozen. Het comité wees in verband met het 100-jarig bestaan van de Engelse voet balfederatie het Wembley stadion in Londen aan voor de finale van 1963. De nationale vergadering van Katanga heeft gisteren alle afspra ken die waren gemaakt tussen de Katangese president Tsjombe en de centrale Kongolese regering in Leopoldstad, afgewezen. In diplomatieke kringen meent men dat de kans op een schikking in Kongo nu weer heel wat kleiner is geworden. Tsjombe maakte twee weken geleden een aantal afspraken met de centrale regering. Resultaat was dat die regering hem uit gevangenschap ontsloeg. Tsjombe had beloofd dat een delegatie uit Ka- tanga r.ou deelnemen aan de zitting van het Kongolese parlement; dat het leger van Katanga zou worden gefuseerd met het Kongolese leger en dat hij de kwestie van onafhankelijkheid voor Katanga zou laten rusten. Die beloften werden nu door het Ka tangese parlement ongeldig verklaard. Het stuk dat Tsjombe in Leopoldstad heeft ondertekend, besloot met de woor den: „De twee partijen geven hun woord van eer om te waarborgen dat deze afspraken met spoed zullen worden uit gevoerd". Ondergrondse Algerijnse leiders heb ben voor vandaag een „anti-verdelings dag" uitgeroepen als protest tegen het plan van generaal De GauHe, Algerië te verdelen wanneer de onderhandelingen geen bruikbaar schema voor samenwer king tussen een onafhankelijk Algerië en Frankrijk opleveren. De Franse troe pen in geheel Algerië zyn in staat van alarm gebracht. De moslèms hebben bevel gekregen tot een algemene staking en men vreest ernstige botsingen. De laatste 24 uur zijn versterkingen van Frankrijk naar Algerië gezonden. Het leger en de politie bezetten de we gen en controleren alle moslems die de mohammedaanse wijk in Algiers en an dere plaatsen binnengaan of verlaten. Radio Algiers heeft herhaaldelijk een communiqué omgeroepen, waarin wordt gewaarschuwd dat alle demonstraties onmiddellijk zullen worden onderdrukt. Er is bevel gegeven de mohamme daanse wijk van Algiers bij het minste teken van onraad van de Europese re- geringswijk af te sluiten. Volgens waar nemers in Algiers zou ernstig bloedver gieten de kans op een overeenkomst ge baseerd op samenwerking tussen de mo hammedaanse en Europese gemeenschap ten zeerste afbreuk doen. De militaire junta van Zuid- Korea heeft dinsdag de afgezette premier Tsjang en zeven van diens ministers beschuldigd van samen werking met de communisten. Van heulen met de communisten werden ook beschuldigd de voor malige procureur-generaal van het bewind Tsjang, en acht voormalige leden van de democratische groe pering uit de nationale vergade ring, met inbegrip van de voorzit ter, Kwak Sjang Joon. De beschuldigingen werden nauwelijks een dag na het overnemen van bet be wind door generaal Pak Tsjoeng Ji inge diend. Na de beëdiging van genei'aal Song Jo Tsjan las de woordvoerder van de junta, kolonel Won Tsjoong Joeng een bekend making voor aan de persvertegenwoor digers, die in de grote conferentiezaal van de opperste raad voor nationaal her stel waren verzameld. Kolonel Kim Tsjae Tsjoon, de bevel hebber van de contra-spionagedienst van het leger en voorzitter van de commissie van onderzoek, ingesteld na de afzetting van premier Tsjang, liet zich geduldig door verslaggevers ondervragen. Hij deelde mede, dat sommige van de beschuldigden zich in de gevangenis be vonden; anderen stonden onder huisar- (Van onze speciale verslaggever) Vrije tijd, het besteden daarvan en het tekort er aan zijn dinsdag in het Bredase cultureel centrum „De Beyerd" de draaipunten geweest van het congres van de Nederlandse vrouw. Speciaal het tekort aan tijd, zo sprak uit de tientallen verhandelingen, is een euvel dat de huisvrouw jam merlijk treft als gevolg van een toe nemend aantal nieuwe verhoudingen in de maatschappij, van een structu rele ontwikkeling die nog niet is vol tooid en waarin de hedendaagse mens zijn levensritme nog dient te zoeken. Veel verschijnselen zijn als gevolg van de werktijdverkorting plastisch, humoristisch of doodernstig aan de or de gesteld onder voorzitterschap van mejuffrouw dr. A. de Waal. Zij leidde de bijeenkomst op waarlijk mannelijke wijze. De enkele mannen in het gezelschap is het schaamrood bij tijd en wijle naar de transpirerende kaken geste gen, als de dames met voorbedachten rade het mannelijk geslacht te kijk zetten. Dat de consequenties van het jawoord praktisch niet zijn te over zien benadrukte de landelijk presiden te van het Katholiek Vrouwengilde, te vens signalerend hoe hoog thans het sterftecijfer van mannen op middel bare leeftijd is. Overbelasting, die hij zichzelf aandoet, reageerde de zaal. De man moet minder deelnemen aan het verenigingsleven en afzien van of ficiële lunches, als dat niet goed voor hem is. De Amsterdamse psychiater, mevrouw A. van der Vliet - de Mun- nik. nam het onmiddellijk voor de mannen op. Ze betoogde dat de hart en vaatziekten van Amerikaanse mannen b.v. louter en alleen een ge volg zijn van de drang naar sociale opmars, waarmee de dames sterk be hept zijn. .,Als de man in het gezin een gebrek aan emotionele zekerheid constateert, trekt hij het huis uit en als de vrouw zijn vele maatschappe lijke bezigheden toejuicht, betekent dat versterking van overbelasting. Overi gens moet de Nederlandse vrouw min der vet en vitamine-rijker koken", al dus mevrouw Van der Vliet. Verschillende spreeksters hebben een pleidooi gehouden voor hetgeen naar haar mening de vrouw van pas kan komen in haar streven naar meer vrije tijd. Dat zou dan niet gelden voor de ongehuwde werkende vrouw, die blijkens een enquête voldoende tijd overhoudt voor hobby's. Het congres was van oordeel dat er een koopavond moet komen, ook al zijn de middenstandsbonden op dit stuk dan sterker dan de vrouwenorga nisaties. Er bestaat bovendien behoef te aan knutselruimte, omdat het ge bruikelijke moderne woningtype daar in niet kan voorzien. En er zou veel meer recreatieruimte in Nederland moeten komen. Gott hat uns die Zeit yegeben und Eile hat er nicht gesagtLeer je vrije tijd, gebruiken, doe op tijd eens helemaal nietsga eens speels door de kokerij^ heb aandacht voor gezinsvakanties' en bedenk vooral hoe goed het kan zijn ook eens al léén er op uit te trekken. Laat mannen en dochters ook eens een handje toestekenvindt 't niet „gê nant" om tijd over te hébben, vrij te maken of te bestedenleer de jeugd vroeg zelfstandig te worden en iverk mee aan het oprichten van clubs of aan het in stand houden van verenigingslokalen. Zorg dat de hang naar de materie niet tot ge volg heeft dat de bekommernis met de ander in het gedrang komtga ontaarding van actieve vrijetijdsbe steding tegenbijvoorbeeld door vandalisme te beperken met de aanleg van ruw speelterrein, leer het kind de natuur te respecteren, schep sfeer in je huis, stomp niet af bij tévé of radio en verivilder niet door slechtamusement of door drankwat dan toch weer af stomping tot gevolg heeftleg niet te sterk de nadruk op de poetserij maar ontwikkel je geestelijk, kom tot inkeer. Deze uitlatingen vormen een klei ne bloemlezing uit de gedachtengang van de vrouw, die naar de mening van mevrouw Van der Vliet meer aan dacht moet krijgen voor de algemene geestelijke volksgezondheid, waaraan zij als moeder bijdraagt. Ook zij moet ontspanning hebben. Haar vrije tijd is geen gunst of recht, maar eeri plicht. Aristoteles had hM bij het rechte eind toen hij zei: ..Vrije tijd is het scharnier, waarom het leven draait rest. Van de laatste groep zou echter ook spoedig een aantal lieden naar de gevan genis worden overgebracht, meende hij. Wat de junta van plan is te doen met ex-premier John M. Tsjang is nog niet bekend. Kolonel Tsjae Tsjoon weigerde te zeggen of de ex-eerste minister, die zich thans in huisarrest bevindt, in de gevangenis zou worden opgesloten. Het militaire bewind heeft drie nieuwe wetten afgekondigd. Bij de eerste wordt de doodstraf gesteld op de aanwezigheid van rode agenten in Zuid-Korea. Volgens de tweede wet kan „iedereen die overtredingen begaat waardoor de uitvoering van de taak tot nationaal her stel van het land ernstig wordt bemoei lijkt, onmiddellijk zonder dat hiertoe een apart bevelschrift nodig is in hechtenis worden genomen". Een derde wet handelt over de bestraf fing van chequevervalsers. De maximum straf is twee jaar opsluiting of geldboeten van twee- tot tienmaal het bedrag van de vervalste cheque. De achtjarige William Tuer jr. uit Halewood, Engelandkan het moment niet afwachten, dat hij aan autoraces kan deelnemen. Zijn vadereen garage houder, heeft voor hem een renwagen gebouwd met een 250 cc opgevoerde motor. De jonge coureur bereikt snel heden van meer dan 100 km per uur. De startbaan van een plaatselijk vlieg veld, dat niet meer in gebruik is, dient als oefenplaats. Een federale rechter in New York heeft de wet van Taft en Hartley van toepassing verklaard. Hij zei dat de na tionale veiligheid en het nationale wel zijn in gevaar zouden komen als de sta king voortduurt. Nu moeten 82.000 zeelieden weer aan het werk. De rechtbank moet binnen 10 dagen bepalen of het bevel tot werk hervatting al dan niet voor de volle 80 dagen, waarin de wet van Taft en Hartley voorziet, zal gelden. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft er op verzoek van minister-president prof. De Quay in toegestemd om nu de portefeuille van Sociale Za ken vacant is de verdere behan deling van het wetsontwerp in zake de algemene kinderbijslag verzekering „enige tijd" uit te stellen. De daardoor ingetreden wapenstil stand aan het kinderbijslagfront zal ze ker tot na Prinsjesdag duren. De Twee de Kamer gaat over een dag of tien op zomervakantie. Vóór die tijd zal er wel een nieuwe minister van Sociale Zaxen zijn gevonden, maar deze zal toch wel enige tijd nodig hebben om zich in te werken. Intussen zal het kabinet zich dan kunnen beraden op wegen en mid delen om de socialisten alsnog tot het A.K.W.-ontwerp te bekeren. Die studie zal echter niet tot een ijskastpolitiek lei den. Prof. De Quay beloofde de Kamer met nadruk, dat het A.K.W.-debat zo spoedig mogelijk zal worden voortgezet. Geen reconstructie De minister-president onderstreepte, dat de heer Van Rooy niet om politieke maar om zuiver persoonlijke redenen ,,na een worsteling met zichzelf" be sloten heeft af te treden. Het kabinet heeft hem niet tot heengaan gedwongen. ,,Mijn indruk is", verklaarde prof. Dc Quay, „dat de heer Van Rooy zich niet langer in staat achtte het A.K.W.-ont werp te verdedigen". De Kamer had al le begrip voor dit motief. Algemeen werd het besluit van de heer Van Rooy om af te treden een verstandig besluit genoemd. Oppositieleider mr. Burger had graag gezien, dat „andere zwakke figuren" in het kabinet het voorbeeld van de heer Van Rooy zouden volgen. Hij kreeg echter van prof. De Quay .e horen, dat er aan een algehele recon structie niet gedacht wordt. Mr. Burger (P.v.d.A.) noemde de heer Van Rooy een „sympathiek mens", maal ais minister een „notoir zwak figuur". „U draagt in deze een heel bijzondere verantwoordelijkheid", zei hij tot de mi nister-president, „want u hebt hem aan getrokken. Deze mislukking had u de heer Van Rooy moeten besparen". Prof. De Quay erkende dat hij zich vergist had. Als ik deze uitkomst had voorzien, had ik hem niet aangezocht, zuchtte hij. Toch nam hij het nog sportief voor mr. Van Rooy op. Ik hoop, vei'klaarde hij, dat de heer Van Rooy snel van zijn in zinking zal herstellen en spoedig weer een goede en verdienstelijke plaats in onze samenleving zal innemen. De heer Andriessen. waarnemend voorzitter van de K.V.P.-fractie, was minder sportief. Geen Kamerlid zond de gevallen bewindsman een slechter getuig schrift na dan hij. Hij verweet de heer Van Rooy dat deze zich onvol doende in het kinderbijslagontwerp had ingewerkt en in het algemeen na twee jaar ministerschap niet in staat was gebleken zijn taak behoor- lyk te vervullen. Dit testimonium paupertatis deed de lieer Andriessen wonderlijk genoeg vergezeld gaan van een verwijt aan de pers, die mr. Van Rooy gekraakt" zou hebben. De heer Andriessen motiveerde zijn scherpe uitval naar mr. Van Rooy met de hardheid van de politiek. Je moet de waarheid durven zeggen, riep hij. De waarheid was dan in ieder geval onvol ledig. De K.V.P.-fractie moet zich zelf ook verwijten dat zij met mr. Van Rooy in zee is gegaan men heeft hem in 1959 bijna gesmeekt om minister te wor den en dat zij, toen er van een vergis sing sprake bleek te zijn, hem zo lang de hand boven het hoofd heeft gehou den. Dezer dagen is het lang verbeide ont- werp-drankwet ter vertrouwelijke ken nisneming toegezonden aan die groepen in de Nederlandse maatschappij op wier oordeel over dit ontwerp de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid en de staatssecretaris van Econo mische Zaken prys stellen. Het ontwerp moet dienen ter vervanging van de ves tigingsregeling Horecabedrijven en slij- tersbedrijf. Volgens het ontwerp zal men in de toekomst voor het uitoefenen van deze bedrijven kunnen volstaan met één ver gunning. Ter verkrijging van die ver gunning zal moeten worden voldaan aan eisen met betrekking tot kredietwaardig heid, zedelijk gedrag en minimumleef tijd, terwijl er ook eisen gelden voor de lokaliteiten. Bovendien zijn er eisen om trent handelskennis en vakbekwaam heid. Een van de in vakkringen al geruime tijd in de aandacht staande vraagstuk ken is de kwestie van het aan een maximum gebonden aantal vergunnin gen. Naar wij vernemen is in het ont werp dit maximum vervallen.

de Stem | 1961 | | pagina 1