Warmte kreeg rampspoedig karakter Koeweit: in weinige uren van kwestie tot crisis Zeven kinderen bij het zwemmen verdronken Indonesische officieren zouden in W.-Duitsland hun opleiding ontvangen Bloedige betoging tegen verdeling van Algerië TREINVER TRA GINGEN BEREIK TEN EEN RECORD: MACHINISTEN FINAAL OP M- - WH fCL Weer gepraat in de ruimte Schot uit eigen wapen doodt Ernest Hemingway Spoedzitting van Veiligheidsraad tersoneel JERLANDSCHE fEGEN NS bezorgd Ongelukken 14 DAGBLAD VOOR ZEELAND FORRESTIER ZAG HARTEWENS VERVULD Vliegtuigramp in Argentinië Veel koeler Gashouder in Zierikzee leeggelopen RANDSTRAND HOLLAND... llP^Av fk$$ vN - 1 „Turks bad" O vereenstem mi n g aangaande Laos n levenéén flirtation met de dood Erkenning kan Pankow crisis opleveren Wirtschaftwunder in kalmer baan Op 5 juli weer een campagne Snel optreden 55 55 van redde Eng, situatie nu Castro's ruil definitief van de baan Brabant. aar de 4e klas HBS of komen eveneens in eugdig personeel aan- ikele maal op zaterdag .e Middelburg. zonden. Bovendien kan tkantoor. :halvc uit diverse administratieve it het houden van toezicht op erterreinen en het leiden van de jdige taak waarin een beroep i organisatie-vermogen en goede igers en personeel. entrale seinhuis van het station) at de treinen veilig het station weer verlaten. es of storingen dan neemt hij snel en doelmatig de moeilijk- bruto per maand op 26-jarige meente-klasse, excl. huurcomp.) leding n binnen- en buitenland ile voorzieningen di jk heden ge inlichtingen of wilt U soïïicl- onderstaande bon aan tLANDSCHE SPOORWEGEN rsoneelzaken, 2e afdeling, Utrecht. LEEFTIJDJAAR - Doorhalen wat niet wordt verlangd. in de linkerbovenhoek vermelden No. LA. 115 D, voor een goede betrekking te Rotterdam, opgenomen in oe zij zelf behoren, sepspensions) worden aan- saties, die zich voorts ten ichten haar goede diensten lenen. nen ook op gunstige voor- het onder leiding van de ■ettig en vertrouwd tehuis, se recreatiemogelijkheden, un ouders door. aag gaarne een folder met d. Personeelszaken van het Rotte rdam-4. I0le JAARGANGNo. 23714 Lfitgave: N. V. Uitg. Mij Neerlandta. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v Dongen, C. J. v. Hootcgem. mr dr A J J M. Mes, mr H M. L. de Rechter. P V M. Verc'HUtcren L. J. v. 't W^stende Bureaus; Breda, Reigerstiaat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 27KK41 Voor God, Koningin en Vnêerlnnd MAANDAG JULI 1961 aoWafl 0 c Stem Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2393) 1100GTEPUMT VAN DE HITTEGOLF VOORBIJ Jcan Forestier (31) kreeg in de acht te rit eindelijk de overwinning, waarop hij in deze Tour al zo lang had gehoopt; de Lyonees, die pas op het laatste mo ment werd toegevoegd aan de equipe van Marcel Bidot, is een routinier in het Tourvak. Reeds in 1953 startte hij voor de eerste maal en daarna was hij elk jaar van de partij. Slechts twee maal kwam hij niet in Parijs aan. Zijn beste prestatie leverde hij in 1957, toen hij vierde werd in het eindklassement en bovendien als eerste eindigde in het puntenklassement. Van 1954 tot en met 1958 maakte Jcan deel uit van de Franse nationale ploeg. De afgelopen twee jaar werd hij voor deze formatie gepasseerd, maar de eer zuchtige Forestier had zich voorgeno men zijn plaats te heroveren en hij slaagde hierin, zij het op het nippertje. Vóór de start in Rouaan verklaarde hij beter in vorm te zijn dan in een van de laatste jaren. Zijn rijden tot dusver be vestigde deze uitspraak. Een C-47 van de Argentijnse transcon tinentale luchtvaartmaatschappij is vrij dagavond met 35 personen aan boord in vlammen neergestort, op ongeveer drie kilometer afstand van het vliegveld Aeroparque bij Buenos Aires. Het vliegtuig naderde voor een lan ding. Van de 35 inzittenden overleefden er slechts 12 de ramp. Het ongeluk gebeurde op een sport veld dichtbij een ziekenhuis voor invali den, Het vliegtuig vloog van Salta. Argen tinië, naar Buenos Aires toen het onge luk om 21.13 uur (01.13 uur zaterdag onze tijd) gebeurde. SOMMIGE jonge Afrikaanse landen zijn niet bijster gelukkig met de E.E.G. N'kroemah (van Ghana) noemde de E. E.G. ,,het grootste gevaar voor Afrika". Zijn collega van Nigeria zei: ..Wij zul len door de E.E.G. voor eeuwig de rol van grondstoffenbron mogen spelen". DE LOOPJONGEN van een Haagse apo theek is zaterdag drie doosjes met gif tige pillen kwijtgeraakt. De jongen had zijn transportfiets, waarop een mand met medicamenten, even weggezet. Toen hij terugkwam was de mand weg. Een •'traat verder vond men de mand terug, maar drie doosjes giftige pillen ontbra ken. de VOLKSWAGEN zal waarschijnlijk iets duurder gaan worden, in verband met de gestegen produktiekosten. Dit heeft de directie gisteren op de aandeel houdersvergadering verklaard. dr. LEE DE FOREST, één der groot ste pioniers op het gebied van de tele visietechniek, is gisteren op 87-jarige leeftijd gestorven. Hij verspeelde in zijn loopbaan viermaal een fortuin. UIT DE POST tussen Zürich en Londen is een diamant met een waarde van 1.5 miljoen gulden verdwenen. Men veron derstelt echter dat de steen hier of daar bij de douane ligt. BRITSE deskundigen hebben tien jaar Bestudeerd in het vraagstuk van de schade welke door vliegtuiggeraas aan gebouwen wordt toegebracht. Men heeft geen aanvaardbaar resultaat kunnen boeken. J Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking en aanvan- J kei ijk plaatselijk enkele regen- of onweersbuien. Matige noordelijke ^vind. Belangrijk lagere temperatu- »ten dan gisteren. Vandaag: zon onder 21.02 uur, maan {onder 10.43 uur. {Morgen: zon op 4.26 uur, maan op (0.30 uur. De ïiiidflaglemperaluur in Madrid bedroeg gis teren 32 graden. Dat is ongehoord warm voor de Spaanse hoofdstad. Het was or dan ook m l zo heel als in Equatoriaal Nederland. Ons ge hele land, met uitzondering van Den Helder, waar hel niet 30 graden C. in de schaduw be slist kond was, beleefde gisteren temperaturen van 32 en hier en daar zelfs 33 graden. Wij weten derhalve precies hoe warm Spanje in de zomer kan zijnDe zon heeft als een las- vlam op de huizen staan branden. Miljoenen De hittegolf is haar hoogtepunt voorhij en belangrijker nieuws wenst Nederland vandaag beslist niet te vernemen. Want dcz.c tempe ratuur was bij het catastrofale af, getuige alleen al hel feit dat in Den Haag en Amsterdam enkele mensen op straat zijn gestorven door hartverlammingen, die bij een dragelijker temperatuur waarschijnlijk niet zouden zijn voorgekomen. koesterden leder hun verbrande ledematen, ijscolicden lelden tevreden hun winst, huis moeders gooiden de zuur geworden melk weg en serveerden de margarine gisteren in vloei bare vorm. Uitgestorven sleden, vertraagde treinen, verkeersopstoppingen op de wegen naar de kust en eivolle zwembadenmaar helaas ook verdrinkingsgevallen en verkeers ongelukken vormen de heelden die het tafe reel van tropisch Nederland volledig maken. In Zierikzee vloog door dc warmte de veiligheidsdop van een gashouder met propaangas. Men kon niet anders doen dan het gas te laten wegstromen en in tussen de brandweer alles nat te laten houden. Op sommige plaatsen zetten de treinrails uit, waardoor stagnaties en ver tragingen optraden, waarvan vooral de zogenaamde „lustreinen" uit het zuiden last hadden. De spoorwegen hebben trouwens een zware tol betaald. Vertragingen van een uur tot anderhalf uur waren dit weekeind heel gewoon. Dit kwam, behalve door de knelpunten in de nieuwe dienstrege ling en het personeelstekort, door een overmatig reizigersvervoer naar de kust plaatsen. Gisteren reden alle treinen die de N.S. bezit. Zaterdagavond was de toestand to taal hopeloos. In Amsterdam kwam het voor, dat de uitgeputte treinbe stuurders eenvoudig weigerden om hun stinkend hete trein nog naar het em placement te rijden. Zij lieten de boel de boel. Er zal tegen hen niet worden opgetreden, want de spoorwegdirectie begrijpt wel dat er een einde komt aan het menselijk uithoudingsvermogen. Wel heeft de spoorwegdirectie gister morgen direct vergaderd om deze wan hopige toestand nader te bezien. Men heeft echter niet, zoals het personeel had gehoopt, de nieuwe dienstregeling naar de lommerd gebracht, maar integendeel nieuwe maatregelen aangekondigd, om in de bestaande dienstregeling sneller vervoer mogelijk te maken. Met nadruk is gezegd, dat er van mo delacties of iets dergelijks geen sprake is. Men verheelt intussen niet, dat de grote piek in het vervoer nog moet ko men, namelijk in de bouwvakvakanties. Verschrikkelijk is het intussen, dat de hevige warmte indirect ook oorzaak is geworden van vele dode- V' •A SP* - - -A „Kom", zeiden gisteren elf miljoen Ne derlanders tegen elkaar, ,,dit is nou net zo'n dag om eens heerlijk de ruim te op te zoekenEn wat er toen ge beurde ziet u op deze luchtfoto van het Zandvoortse strand. Er wordt ver teld dat enkele mensen inderdaad de zee hebben gezien lijke ongelukken. Tot gisteravond waren er twaalf verdringingsgeval- len gemeld. In de haven van Nieuw-Bcijerland ver dronk zaterdag de 29-jarige C. J. in Veld voor de ogen van zijn vrouw en zijn moeder. In een zwembad bij Gennep verdronk een man, na een fatale duik, ten aanschouwe van zijn vier kinderen. Zeven kinderen kwamen bij het zwem men of pootjebaden op een plaats die ogenschijnlijk veilig leek, om het leven. Een ander triest record werd geboekt in de sector verkeersongelukken. In Am sterdam botste een autobus tegen een tram. waarbij vijftien mensen verwon dingen opliepen. Bij Elalfwcg vloog een auto over de kop: vijf gewonden. In Helmond, in Apel doorn en in Rotterdam kwamen verkeers ongelukken met dodelijke afloop voor. Behalve in Nederland hebben zich ook elders in Europa uitzonderlijk hoge tem peraturen voorgedaan. Engeland mat za terdag maar liefst 36 graden. Voor Enge land was het dc warmste dag sinds 14 jaar. Chocoladefabrieken werden gesloten omdat de specie vloeibaar bleef. Parijs werd beschreven als „een Turks bad". Toch was het er maar 26 graden. Uitgerekend op de heetste dag werd de prijs van de Schotse whisky in Engeland met ruim een shilling verhoogd. De Philippijnen worden geplaagd door een hevige storm, die waarschijnlijk tach tig doden heeft geëist In Japan woedt een vreselijk noodweer, dat al dagenlang duurt. Hier zijn zeker 250 doden te be treuren. In Kongo was het zaterdag opmerke lijk koud. Waaruit blijkt, dat niets zo grillig is als het weer. De sterrenwacht van Bochum heeft radiogesprekken in het Russisch opge vangen op dezelfde frequentie die door astronaut Joeri Gagarin tijdens zijn ruimtevlucht op 12 april werd ge bruikt. De directeur van het observatorium. Heinz Kaminski, zei dat ..Vostok een" en ..Aarde, ik hoor u goed" veelvuldig tijdens de gesprekken werden gehoord. Na zeven weken van onderhandelingen zijn Oost en West het er gisteren te Ge neve over eens geworden de internatio nale controlecommissie in Laos de uit rusting te geven die deze nodig heeft om doeltreffend toezicht uit te oefenen op het nakomen van het bestand in Laos. Dc beide voorzitters van de 14-landcn- conferentie over Laos, de Engelsman Malcolm MacDonald en de Rus Georgi Poesjkin zijn tot overeenstemming ge komen en hebben besloten de I.C.C. onmiddellijk op de hoogte te stellen van het besluit. De overeenkomst schijnt een compro mis te zijn tussen de opvatting van het Westen, dat er op stond dat de I.C.C. die gekant was tegen een versterking met voldoende bevoegdheden werd uit gerust om het bestand te doen nako men. en de communistische oppositie, van de I.C.C. Eén van 's werelds beroemdste auteurs. Ernest Hemingway, is gisteren overleden. Zijn einde was even drama tisch als zijn leven, waarvan zijn boeken de neerslag vormden. Hij schoot zichzelf per ongeluk dood bij het schoonmaken De Indonesische minister van defensie, Nasoetion, heeft zaterdag in een vraaggesprek met een West duits blad verklaard, dat in de na bije toekomst Indonesische officie ren in Duitsland zullen worden op geleid. Bovendien zou Indonesië legervoertui gen en ander oorlogsmateriaal in de Bondsrepubliek kopen. Dit opwindende nieuwtje werd echter met klem tegengesproken door het West- duitse ministerie van Defensie. Er zijn wel besprekingen over deze kwestie ge voerd, maar van overeenkomsten is geen sprake, aldus het ministerie. Dit zou niet eens kunnen, want West-Duits- land is gehouden over dergelijke beslis singen de Nato te raadplegen. Bij Na soetion is de wens dus kennelijk de va der van de gedachte geweest. Indonesië heeft wel een vriendschaps- cn handelsverdrag gesloten met de vroe gere As-mogendheid Japan. De overeen komst heeft niet alleen betrekking op handel, immigratie en culturele uitwis seling, maar zij bevat ook afspraken omtrent wederzijdse militaire bijstand. Eén ervan is. dat Japan Indonesische marinemensen zal opleiden tot zeeman. Een bevoegde Indonesische zegsman is De kwestie Berlijn Ieder jaar levert de Bondsrepubliek voor ongeveer anderhalf miljard gulden aan goederen aan Oost-Duitsland. Dit geschiedt volgens een speciaal verdrag. In Oost-Duitsland vreest men terecht dat de leveranties zullen worden stopgezet, als tegen het einde van dit jaar een afzonderlijk vredesverdrag tussen Rus land en communistisch Duitsland wordt gesloten. Industriële autoriteiten in Oost-Duits land hebben gisteren openlijk voor een zodanige ontwikkeling gewaarschuwd en daarbij zelfs de gedachte aan een eco nomische crisis geopperd. Toch erken den deze lieden, dat de sluiting van het vredesverdrag niet voorkomen kan wor den. Hieromtrent maakt het Westen zich overigens ook al weinig illusies. Presi dent De Gaulle heeft onomwonden ver klaard. dat hij meerdere divisies uit Algerië zal terugroepen met het oog op dc te verwachten internationale crisis. Een Amerikaans vlootbezoek aan Kaapstad is afgelast en premier Mac- Millan van Engeland heeft besloten om zijn voorgenomen reis naar Japan tot volgend jaar uit te stellen. nog eens teruggekomen op het veelbe sproken thema van de ..onderhandelin gen" tussen prof. Duynstee en minister Nasoetion te Parijs. De zegsman ver klaarde, dat men beslist geen hoge ver wachtingen moest koesteren inzake een milder klimaat in de Nederlands-Indo nesische betrekkingen. Wel is er een mo gelijkheid dat de betrekkingen tussen Indonesië en Engeland worden verbe terd. als gevolg van Nasoetions bezoek aan het eiland. President Soekarno is zondag van zijn wereldreis, die een verkenning was van de meningen welke in de wereld over Nieuw-Guinea bestaan, teruggekeerd. Hij hamerde in zijn begroetingsrede tot tienduizend landgenoten, wederom op het aambeeld: Nieuw-Guinea is Indone sisch grondgebied! Het Westduitse ministerie van econo mische zaken heeft bekendgemaakt, dat na de revaluatie van de mark de hoog conjunctuur in West-Duitsland wat is af gezwakt. In het overzicht over mei deelt het ministerie mede, dat de voornaam ste oorzaak daarvan een kleiner worden de vraag en een toeneming van het aan bod was. Over het algemeen is de vraag in de sector der industrieprodukten af genomen. De ontwikkeling van de buitenlandse handel heeft ook tot de kalmering bijge dragen. De export is verminderd en de invoer toegenomen. van zijn jachtgeweer. Hemingway is 62 jaar geworden. Eén van de, vooral door jongeren, meest bewonderde figuren in de Ameri kaanse letterkunde is heengegaan. Hij heeft een avontuurlijk leven geleid. Al heel jong trok hij als woudloper de wil dernissen van Michigan binnen. Over zijn belevenissen schreef hij artikelen voor een krant in Kansas. Daarna wilde hij de oorlog leren ken nen. In 14-* 18 was hij ambulancechauf feur aan het westfront. Later ging hij naar het Piavefront in Italië. Twee on derscheidingen en een gebroken knie nam hij meer naar Parijs, waar hij zich tussen een groep ontheemden vestigde, Hier ontwikkelde hij zijn bondige, di recte stijl, die destijds nog fel afstak tegen het breedvoerige gebruik van het Engels. De stijl van Hemingway is door hon derden jonge schrijvers vergeefs nage bootst. Er zijn trouwens hele studies over verschenen, die echter geen van alle het werkelijke geheim van de be roemde auteur onthullen. In 1926 ver overde Hemingway zijn eerste grote succes in de letterkunde met zijn boek „The Sun also rises", waarmee hij de woordvoerder van een verloren genera tie werd. zoals Dostojevski, Dickens en anderen vóór hem. Hemingway schreef uitsluitend over ervaringen die hij zelf had gehad en hij werkte daarbij uiterst zorgvuldig. Som mige hoofdstukken schreef hij vijftig maal. Hij was daarbij koelbloedig en van een ijzersterke constitutie. In de Tweede Wereldoorlog leidde hij b.v. een eigen verzetsgroep in Frankrijk. Hij be leefde twee vliegrampen. In 1954 kreeg Hemingway de Nobelprijs voor zijn boek „The Old Man and the Sea", dat ook met een Pullitzerprijs bekroond werd. De letterkundige kritiek was beurte lings woedend en vol lof over Heming ways werk. Hemingway is vier maal getrouwd. Zijn laatste vrouw is journaliste, die het nieuws van Hemingways dood ook heeft gepubliceerd. Haar droevigste pri meur. Hemingway stierf zoals hij leefde: in de opvatting „dood is een defect en vei ligheid een onbetrouwbare vriend". ERNEST HEMINGWAY fatale fout Gisterenmorgen vroeg patrouilleerde de politie nog steeds in verscheidene Al gerijnse steden nadat zaterdag by bot singen met mohammedaanse demon stranten tien doden vielen en 71 men sen werden gewond. De demonstraties, die gepaard gingen met stakingen die in verscheidene ste den het openbaar vervoer lam legden en waarbij de winkels gesloten bleven Opnieuw heeft Engeland ge ïntervenieerd in het toch al van crises en spanningen aan elkaar hangende midden-Oosten. De kwestie Koeweit, vorige weck nog een schijnmanoevre, bestaan de uit een exorbitante uitspraak van premier Kassem van Irak en een hulpeloos geween van het op olie drijvende oliesheikdom Koeweit, is in dit weekend uit gegroeid tot een heuse interna tionale zaak. Met evenveel vaart is de dreigende brand echter be dwongen, ai moest de Veilig heidsraad daarvoor in spoedzit ting bijeenkomen en al was het nodig dat Engeland in luttele uren tijds Koeweit volpompte met mariniers, zware wapens en vliegtuigen. Tegen zoveel machtsvertoon was de annexatie-beluste Kassem niet opge wassen. Kennelijk geschrokken liet hij verklaren, dat Irak weliswaar meent dat Koeweit tot de Iraakse provincie Basrah behoort, maar dat een annexa tie natuurlijk langs vreedzame weg zou plaatsvinden. Van troepenconcen- traties langs de grens met Koeweit was dan ook geen sprake. Dertien dagen geleden is Koeweit, een vroeger Brits protectoraat zelf standig geworden. Nauwelijks op eigen benen moest men al een beroep op Engeland doen, wegens Kassems aan matigende buurpraatjes. In Londen had men dit verwacht, want terwijl Koeweit nog bezig was uiteen te zet ten wat er precies aan de hand was, voeren de Britse vlooteenheden de ha ven al binnen en krioelde het in de lucht van mosterdkleurige helikopters van de Britse luchtmacht. Washington verklaarde zich terstond akkoord met de invasie-op-verzoek, evenals dat het geval was in de zomer van 1958. toen Britse troepen in Jordanië landden. In de stad Koeweit wist men met zijn figuur niet goed raad. De bevol king geloofde niets van een Iraakse in val en vierde zaterdag opgewekt feest, ter ere van... de onafhankelijkheid De Britten zaten mee aan tafel. De Ara bische landen reageerden verward. Engeland speelt een gevaarlijk spel. vond men, door met de zware Europe se laarzen op de in pantoffels gestoken tenen van de Arabieren te gaan staan. Men had het conflict liever ..onder elkaar" opgelost. Er was al een begin gemaakt, doordat Saocdie-Arabië troe pen naar Koeweit had gezonden. Engeland heeft gepoogd de gevoelig heden te vermijden, door een handvol landen uit de Arabische wereld t vra gen om diplomatieke tussenkomst. De Veiligheidsraad kwam in zijn spoedzitting van gisteren midden in de middenoosterse verwikkelingen terecht. Koeweit had een klacht ingediend we gen« de agressieve plannen van Irak. Dit laatste land legde daar echter de klacht bovenop, dat Engeland door het sturen van troepen naar Koeweit, de veiligheid van Irak bedreigt... Engeland beloofde daarop, dat de troepen geen dag langer zullen blij ven dan nodig is. „Maar", zo sprak de Engelse afgevaardigde. ..zoals de stand van zaken zaterdagmorgen was, zou Irak in enkele uren Koeweit onder de voet kunnen lopen. Wij blijven graag goede vrienden met Irak (wij tekenen hierbij aan, dat Engeland een kwart van de Iraakse olie exploiteert - red.) maar de zelfstandigheid van een klein land, dat onze hulp heeft inge roepen, is ons even heilig". De V-raad besloot hierop, de zaak woensdag verder te behandelen. Inte ressant is het te zien. dat. de Sovjet pers plotseling spreekt van ..ontstel lend agressieve landingen van Enge land in Koeweit", nadat men dagen lang in zakelijker stijl had gesproken. waren uitgeroepen als protest tegen een mogelijke verdeling van Algerië. In Algiers kwam het tot ernstige bot singen tussen de politie en demonstran ten, waarbij vier mohammedanen wer den gedood en meer dan 40 gewond Ook uit Blida, Boufarik en Akóuda werden ernstige incidenten gemeld. In Blida werd tot gisterenmorgen vier uur een avondklok ingesteld. Eergisteren avond ontplofte in Algiers een bom voor het huis van de thesaurier-generaal van dc Franse strijdkrachten in Algerië, J. M. Gonzales. Niemand werd hierbii ee- wond. Volgens de politie is tijdens de inci denten één der leiders van het anti- Gaullistische ..geheime leger", Domini que Zattara, gearresteerd. Hij wordt er van beschuldigd aan de opstand van het leger in april deelgenomen te hebben. De Algerijnse rebellenregering heeft erop gewezen dat het dreigement van delen gedaan was op een tijdstip dat zij „zich bereid verklaarde ervoor te zorgen ..zich bereid verklaard ervoor te zorgen dat de Frans-Algerijnse onderhandelin gen zo spoedig mogelijk worden her vat De rebellen proclameerden de 5e juli tot de „nationale anti-verdelingsdag" Het Algerijnse volk zou instructies ver krijgen over de wijze waarop deze dag in acht zou worden genomen. De Algerijnse opstandelingenregering heeft ook gewaarschuwd dat de toekomst van de Sahara-woestijn niet uit de Frans-Algerijnse vredesonderhandelin gen kan worden geweerd. John Hooker, woordvoerder van het thans ontbonden Amerikaanse comité dat in had willen gaan op Fidel Castro's denkbeeld om bij de mislukte invasie poging in Cuba gevangen genomen Cu banen vrij te laten in ruil voor levering van tractors, heeft te Key West, in de Amerikaanse staat Florida, verklaard jJ. voorgenomen transactie thans definitief van de baan is. ,..Pe Cubaanse premier had aanvanke lijk. als gemeld. 1.200 gevangenen wil len vrij laten in ruil voor de levering van lichte tractors, die voor landbouw doeleinden zouden worden gebruikt. Later verhoogde hij zijn eis tot vijfhon derd zware tractors, met een totale waarde van 28 miljoen dollar Dit werd door het comité afgewezen, dat vervol gens werd ontbonden. onHoo.k.er verklaarde dat Castro „geen 28 miljoen en ook geen 28 dollar" zal krijgen. Hij voegde hieraan toe: Op mij heeft de droevige plicht gerust 'dit ter kennis te brengen van de tien Cu baanse gevangenen, die op erewoord waren vrijgelaten om het comité van de wensen van Castro in kennis te stel len.

de Stem | 1961 | | pagina 1