Kwestie Koeweit in kritieke fase Britse strijdkrachten op weg naar Perzische Golf tiamol weer ,Nu Breda" transpirerend en inspirerend geopend Maasstad-stakers vangen bot bij SVZ en bij bond vandaag! KANS OP GESPREK OVER BERLIJN TOEGENOMEN KERK TE HEESCH IN BRAND Portugal legt resolutie V-raad naast zich neer Irak sou reeds vandaag de aanval willen beginnen Staatssecretaris: „Liever hier geen DAGBLAD VOOR ZEELAND Sjeikdom met stoom in V.N. Zeer warm IN AMSTERDAM: WEER WERKEN! NED. TOURPLOEG VERLOOR AB GELDERMANS Lek in Pentagon Kennedy in een moeilijk parket Prinsen werken nog aan een neutraal Laos Wij zijn tot het beschaven best in staat Bergbeklimmers op N.-Guinea in narigheden 101e JAARGANG No. 23713 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H, B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 ZATERDAG 1 JULI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. telefoon 2893) 1 niownot-f Tirl +p mnnen timrrlflt7. ninrt. i commando's zijn op weg naar de Perzische Golf. De Britse regering heeft geweigerd be kend te maken of Koeweit volgens een wederzijds vriendschapsverdrag om mi litaire hulp had verzocht. Zij kondigde aan normale voorzorgsmaatregelen" genomen te hebben tegen de bedreiging van Irak, Koeweit te zullen annexeren. In Cairo zijn gisteren met grote kop pen berichten in de kranten verschenen als zouden ook Jordaanse troepen en soldaten uit Saoedi-Arabië bij het con flict betrokken zijn. Ook werd gemeld, dat Iraakse eenheden het vuur hadden geopend op Perzische eenheden die le vensmiddelen over de Perzische Golf naar Koeweit vervoerden. Koeweit heeft de V.N. in New York een telegram gezondenwaarin het verzoekt lid te mogen worden van de volkerenorganisatiezo heeft een woordvoerder van de V.N. meege deeld. Van de zijde van de V.N. is vernomen dat het verzoek van Koe weit misschien nog vóór het vertrek van Hammerskjoeld naar Genève op vrijdag a.s. door de Veiligheidsraad behandeld zal worden. Washington heeft Irak laten weten, dat het erop vertrouwt dat Irak slechts „vreedzame middelen" zal gebruiken om het geschil met Koeweit te regelen, zo heeft het State Department vrijdag meegedeeld. Het ministerie ontkende dat de V.S. Engeland gewaarschuwd hebben voor een ophanden zijnde aanval van' Iraak se troepen op Koeweit. Diplomatieke kringen te Beiroet hebben gisteren verklaard, dat Irak zich voorbereidt op een aan val op Koeweit. In uit Bagdad af komstige berichten wordt beves tigd, dat premier Abdocl Karim EEN LANGE jongeman, die Engels sprak, heeft donderdagmiddag gepro beerd een Haagse fotohandelaar neer te slaan en te beroven. De fotohandelaar was echter tegen hem opgewassen en sloeg de overvaller de deur uit. Hij ont kwam in de drukte. DE HAAGSE rechtbank heeft beslist dat het 21-jarige Duitse meisje Gisela F., hoewel zij geen visum heeft, niet het land mag worden uit gezet. DE CONTACTGROEP van werkgevers in de metaalnijverheid is door de SER aangewezen als representatieve organi satie voor de bedrijfsvereniging. EEN SPORTVLIEGER in Putten is voor twee maanden zijn vliegbrevet kwijt. Hij had boven het huis van zijn ouders een nummertje showvliegen op geringe hoogte weggegeven. LEVENSLANG, met één dag per week water en brood; één nacht per week een harde brits en ééi. etmaal per maand in volle duisternis; dat is de straf welke de Oostenrijkse vrouwenmoordenaar Ro- gatsch heeft gekregen. L1SE BODIN, de vroegere Miss Dene marken, die betrokken was in de zaak F«iigeot, is gisteren voorwaardelijk in vrijheid gesteld. DE DUITSE adviseur van de Algerijnse rebellenregering is in hongerstaking ge gaan. Hij zit in de gevangenis te Maas tricht, naar hij meent ten onrechte. Bo vendien duurt het hem te lang. DE VASTE kamercommissie voor de repatriëring uit Indonesië heeft een lans gebroken voor verruiming van de toe latingscriteria voor spijtoptanten en voor snellere procedures. (Advertentie) I Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Droog, zonnig en zeer warm. Wei- nig wind. Vandaag: zon onder 21.03 uur, maan op 23.04 uur. Morgen: zon op 4.24 uur, onder 21.03 uur; maan op 0.00 uur, onder 10.43 uur. Maandag: zon op 4.25 uur, maan op 0.04 uur. Kassem zijn leger gereed maakt voor de aanval op bet sjeikdom, dat hij verklaard heeft te zullen an nexeren. Dezelfde zegslieden ver klaarden dat niet met zekerheid bevestigd kon worden of in Basra, dat vlak bij de grens met Koeweit gelegen is, Iraakse troepenconcen traties zijn gelegerd. Onbevestigde berichten dat Kassem vandaag Koeweit zal aanvallen en de aankondiging te Londen dat Britse oor logsbodems naar de Perzische Golf op- stomen, hebben de vrees doen toenemen dat het Midden-Oosten een ernstige cri sis tegemoet gaat. Reizigers die te Beiroet uit Koeweit zijn aangekomen hebben echter ver klaard dat de toestand er rustig was en dat uit niets bleek dat Kassem zijn troe pen langs de grens met Irak opstelde. De 200 kilometer lange grens, die prak tisch niet te verdedigen is, wordt slechts op één plaats door een weg doorsneden, de hoofdweg van Koeweit naar Basra. Te Londen heeft premier MacMillan ccn speciale kabinetszitting bijeengeroe pen om de laatste militaire maatrege len te bespreken die Engeland heeft ge nomen om Iraakse agressie tegen Koe weit het hoofd te kunnen bieden. De minister van Defensie, Harold Watkinson, zou zijn collega's in het ka binet hebben meegedeeld dat de Britse militaire voorbereidingen in het Midden- Oosten z;ch nu in een vergevorderd sta dium bevinden. Ongeveer 8.000 man troepen in Kenya, Aden en Bahrein slaan ge reed en marine-eenheden, waaron der twee vliegdekschepen met 600 Ongeveer 1500 Amsterdamse ha venarbeiders hebben besloten het werk maandag a.s. weer te hervat ten. In het begin van de volgende week zal bet comité zich beraden over een te stellen ultimatum met betrekking tot een tegemoetko ming aan de eisen van de arbeiders. Zal het ultimatum geen succes hebben, dan zal men bet werk we derom neerleggen. Tijdens wilde stakingen wortR niet onderhandeld", zo staat er in een com muniqué, dat de Scheepvaartverenigin gen Noord cn Zuid èn de transportarbei dersbonden van de drie erkende vakbon den gisterenavond hebben uitgegeven en naar de Amsterdamse en Rotterdamse havenarbeiders gestuurd. In dat communiqué wordt aangeraden het werk te hervatten om de op 13 juni hervatte besprekingen over de lo nen in de havens niet te torpederen. Er wordt op gewezen dat de wilde staking slechts te wijten is aan „onverantwoor delijke elementen" die na het bereiken van de vijfdaagse werkweek en de ge stegen lonen tot hun spijt even stil moesten zijn, maar die nu het bekende spelletje opnieuw willen gaan spelen. Staken zonder de vakbonden is toch een activiteit waarbij men licht in het hemd komt te staan, zo is gisteren vooral de Rotterdammers gebleken die het stakingsinitiaticf van hun Amster damse collega's hadden overgenomen. Een van de omstandigheden waarom de staking geen grote verbreiding verkreeg nog afgezien van het feit dat de vakbonden, tot zelfs de EVC toe, zich afzijdig hielden was het feit dat er, op die vrijdag, een vrije zaterdag en zondag in het verschiet lagen. Voor de havenbedrijven betekende de vijfdaagse werkweek in dit geval beslist een ze gen Na de stakersbtjeenkomst in Odeon ging het in optocht naar het kantoor van de Scheepvaartvereniging Zuid, maar de enige autoriteit die de delega tie der stakers ontving, was de portier. En hij zei slechts dat de directie nie mand wilde ontvangen. Alleen met de erkende vakbonden wilde zij spreken. De stoet trok naar het kantoor van de bij het NW aangesloten Nederlandse bond van vervoersper- soneel. Maar ook daar ving men bot. De leider van de stakingsdelegatie drukte drie maal op de bel, maar de bond gaf niet thuis. De Nederlandse ploeg heeft in de zes de etappe van de Ronde van Frankrijk een zwaar verlies geleden. De Beverwij- ker Ab Geldermans kwam namelijk tij dens de afdaling van de Col de la Schlucht. ten val, stortte met fiets en al ter aarde en kwam met zijn hoofd te gen de rotsgrond terecht. Hij werd per helikopter naar het ziekenhuis in Bel fort vervoerd, waar bleek dat hij niets had gebroken. De rit werd gewonnen door de Belg Jos Planckaert, die een bescheiden posi tie innam in de algemene rangschikking en daarom van de groten rustig een voorsprong kon nemen. In de kopgroep met alle favorieten bevond zich van de Nederlanders alléén Coen Niesten, die oprukte naar de 19e plaats in de alge mene rangschikking cn nu de best ge klasseerde landgenoot is. De overige Oranjemannen verloren vrij veel ter- rein. Jacques Anquetil behield zonder veel moeite zijn gele trui. Van de concur renten kon slechts de Italiaan Graziano Baltistini enige winst boeken. Er is alle kans dat het binnen kort tussen de V. S. en de Sovjet- Unie tot onderhandelingen zal ko men over de kwestie-Berlijn en wellicht zelfs over het gehele Duitse vraagstuk. Het initiatief zal daarbij van het Witte Huis uitgaan. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, ver klaarde dat er „besprekingen" wer den voorbereid, maar of deze het karakter van een conferentie zou den hebben, mocht hij niet zeggen. Rusk noemde het van het grootste be- lang dat het Westen geen reden mocht geven tot misrekeningen van de Rus sen inzake de werkelijke politiek. De verklaring van Rusk heeft de ge moederen, die hevig waren opgeschrikt door het feit dat geheime defensiedocu- mentcn inzake Berlijn door toedoen van een indiscrete ambtenaar van het Pen tagon, in de openbaarheid zijn gekomen, weer wat doen kalmeren. De documenten behelsden voorstellen van Amerikaanse stafchefs: onder meer een evacutie van Amerikaanse familie leden uit Berlijn, hervatting van kern proeven om de Russen te tonen dat men wel atoombommen zal durven te ge bruiken als de nood aan de man komt, en gedeeltelijke mobilisatie. Het waren niet meer dan adviezen van militaire experts, doch president Kennedy is door de openbaarmaking er van toch in een lastig parket gekomen omdat Moskou prompt kon gaan spre ken van „agressieve plannen" van het Westen. Kennedy heeft dan ook een on derzoek naar „het lek" gelast. Ook in NATÓ-kringen heeft men zich laten opwarmen door de voortijdige en op zich weinig zeggende nieuwtjes uit ..het lek". Kolonel Beelaerts van Blok land wist tijdens een bezoek aan de Prinses-Irenebrigade in Tilburg zelfs te vertellen, dat het weieens nodig kon zijn, een gedeeltelijke mobilisatie af te kon digen, hetgeen de kolonel welkom zou zijn, omdat het Westen, naar hij zei, een te slappe houding tegenover de Russen aanneemt. Wij hebben omtrent dit bericht infor maties bij „Defensie" ingewonnen, met als enig resultaat: „Van mobilisatie is geen sprake". Dit wil niet zeggen dat er rond Ber lijn geen spanning heerst. Deze span ning manifesteert zich echter voorals nog geheel in de diplomatieke sector. In Washington werkt men hard aan een uitgekiende nota voor Kroestjev, als antwoord op diens memorandum over Berlijn. De nota zal het Kremlin duide lijk maken, dat het voorstel voor een di recte vredesconferentie over Duitsland de overdenking loont, al zal het Westen niet bereid zijn om te spreken op basis van de Russische eisen. De nota is op gesteld in overleg met Frankrijk en En geland. De komende week krijgen de NATO-partners de tekst ervan te zien. Van belang is nog een bezoek dat twee hoge Sovjet-diplomaten onver wachts aan president Kennedy heb ben gebracht. Men meende te weten dat het bezoek de vastgelopen ont wapeningsbesprekingen gold. Op de foto: De ongelukkige renner ontvangt eerste hulp na zijn val. (Telefoto) Generaal-ma.ioor Phoemi Nosavan, de jro-westerse sterke man uit Laos heeft president Kennedy verzekerd, dat de el- krn~ beconcurrerende fracties in Laos hun pogipgen zullen voortzetten om een neutrale regering te vormen, welke vrij moet zijn van communistische overheer sing. Er komt een nieuwe vergadering van de drie prinsen van Laos. Men hoopt, dat deze ontmoeting zal leiden tot een be vredigende oplossing. ittd (Van onze speciale verslaggever) Elfhonderd zomers geklede gas ten hebben gisteren de opening meegemaakt van de landelijke ma nifestatie voor vrije-tijdsbesteding „Nu Breda 1961", een gebeuren dat de Baroniestad zevenenveertig da gen zal beheersen. Uit alle delen van ons land stroomden ze samen in de feesthal op het manifesta tieterrein, waarop de zon zo onbarmhar tig brandde, dat de heren hun colbertje en de dames haar toch reeds luchtige toiletjes verfoeiden. Niemand had er spijt van, dat staatssecretaris mr. Y. Scholten één van de beleidslieden op het gebied der vrijetijdsbesteding zijn openingswoord kort hield. Direct daarna ijlde de menig te de zaal uit. op zoek naar verkoeling. Een tiental kinderen, enkele geno digden en verschillende serveersters hebben een minder prettig uur op „Nu Breda" gehad. Zij raakten door de warmte bevangen en in enkele geval len was medische hulp nodig. Andere gevolgen van de enorme hitte op het schaduwloze terrein waren het de fect raken van het futurama-mechanisme het slecht functioneren van enkele elek trische installaties en het bederven van allerlei consumptie-artikelen, die na de opening aan de feestlunch werden opge diend. Voor het overige verliep de eerste „Nu'^dag opperbest. „Hier wordt geen zoetelijk tentoon- stellinkje in zoetelijke sfeer gebracht", zei stichtingsvoorzitter mr. P. van Woen- sel. „Hier dient zich een krachtige mani festatie aan, vol vaart en verve. V/ij scha men ons niet te zeggen, dat wij met een groots opgezet avondprogramma velen willen trekken die voor de sector vrije- De uit 1868 daterende neo-gotische kerk, gewijd aan St. Petrus' Banden in Heesch, bij Oss, is gisterenmiddag door brand voor het grootste deel verwoest. De ijlings van overal aangerukte brand weren konden weinig uitrichten. Er waren gisterenmiddag werklieden op het dak bezig een steiger rondom het kleine, op het middenschip staande to rentje te bouwen. Het vuur ontstond terwijl zich in de kerk ruim honderd ouden van dagen be vonden voor de sluiting van een tri duüm. De kapelaan hoorde de brandweersi rene loeien en spoedig werd het hem duidelijk dat de kerk in brand stond. De dienst werd afgebroken en de ouden van dagen verlieten ijlings de kerk. Het vuur heeft zeer snel om zich heen gegrepen. Ook de grote kerktoren vatte vlam. De onmiddellijk aan de kerk grenzende pastorie werd bedreigd en daarom ontruimd. De brandweer kon deze echter behouden. De Portugese premier dr. Salazar. heeft gisteren tijdens een buitengewone parlementszitting meegedeeld, dat Por- tupgal zijn huidige politiek in Angola zal voortzetten, ongeacht de aanmanin gen van de Verenigde Naties. „De onafhankelijkheid van Angola zou leiden tot zijn opneming in andere sta ten. Ik moet zeggen dat wij niet als min der waardig of minder bekwaam tot rege ren kunnen worden beschouwd. Ook wij kunnen een beschavende invloed uitoefe nen op de volkeren in onze overzeese pro vincies", zei Salazar. Salazar bekritiseerde de Amerikaanse politiek ten opzichte van Afrika. „Wan neer men Frankrijk. België en Portugal in Afrika verzwakt, dan vermindert men ook hun defensiekracht in Europa" meen de hij. Aan de resolutie van de veilig heidsraad, waarin werd aangedrongen op staking van de onderdrukkingsmaatrege len in Angola zal Portugal geen gehoor geven. Als eerste prominente katholiek heeft gisteren de bisschop van Salford (Enge land) de koloniale oolitiek van Portugal veroordeeld. Het uitvoerend comité van de wereldraad van kerken heeft eveneens een beroep op de gevoelens van mense lijkheid bij Salazar c.s. gedaan. De ver klaring was ongehoord scherp maar.... nutteloos. Premier Nehroe heeft de crisis in Ango la „de afschuwelijkste kwestie ter we reld" genoemd. De V.N. moesten econo mische stappen tegen Portugal nemen, meende hij. De eregasten bij een glas koele wijn. Op de voorgrond: mr. Scholten en mevr. Geuljans. Op de tweede rijge heel rechts, mgr. Baeten en burge meester Geuljans. ••••••••••■••(••••••••••••••••••••••••«••a tijdsbesteding geen belangstelling heb ben. Ongemerkt zullen zij toch met de ideële zijde kennis maken". „De zeshonderdduizend bezoekers, die elkaar straks zullen toeroepen: „Heb jij dat ook gezien" zullen de grootste dank vertolken". Burgemeester dr. R. Geuljans van Bre da benadrukte de ideële armoede van velen om vrije tijd zinvol, herscheppend en recreatief te besteden. Daardoor is die vrye tyd naar zjjn me ning voor een grote groep een probleem geworden, dat ouders en bestuurders be zorgd maakt; een studiemateriaal voor allen, die in bestuur, wetenschap, op voeding of samenleving verantwoorde lijkheid te dragen hebben. Mr. Scholten beklemtoonde dat de ma nier waarop de mens zijn vrije tijd be steden wil. niet in het vlak van dé over heidsbemoeiing ligt, maar dat een en an der de regering toch niet onverschillig laat, gezien de vormende waarde van een goede vrijetijdsbesteding. „De over heid moet volgen daar waar het vri. organisatieleven voorgaat." Na een mislukte poging op donderdag zal zaterdag opnieuw geprobeerd worden per vliegtuig voedsel neer te laten voor de zes Nieuw-Zeelandse bergbeklimmers die een aanval doen op de Carstensztop in Nieuw-Guinea. Als de tweede poging ook mislukt, zullen de bergbeklimmers die nu ergens bij de sneeuwgrens ver blijven, zich in een precaire positie be vinden. Het is reeds dagenlang slecht weer boven het centrale bergland. Tot overmaat van ramp is de radio-installatie van de bergbeklimmers uitgevallen. Het afgesproken schema voor noodgevallen was daardoor nutteloos geworden. Kongo viert feest Parade op de dag der onafhankelijkheid Naar schatting 50.000 mensen hebben gisteren op de Boulevard Albert te Leo- poldstad de parade ter ere van de één jarige onafhankelijkheid van Kongo bij gewoond. President Kasavoeboe in een beige ge neraalsuniform nam de parade af. Naast hem stonden leden van de centrale Kon golese regering en vertegenwoordigers van de V.N. Op Schiphol arriveerde Eva Kacz- marezyk, een 10-jarig Pools polio- patiëntje uit Tczew. Enige maanden na haar geboorte zijn de benen verlamd Men is er in Polen niet in geslaagd verbetering voor Eva te brengen. Vo rig jaar schreef het meisje een brief naar de Poolse Caritas in Nederland. Weldra werd een actie op touw gezet, die 10.000 gulden heeft opgebracht. Bovendien heeft de directie van de Johannastichting in Arnhem aangebo den Eva een jaar gratis te verplegen. De vrolijk lachende Eva kreeg op het vliegveld een grote slaap pop aange boden.

de Stem | 1961 | | pagina 1