T Eichmann onder ede: Ik had geen gezag 7 inzenders delen premie LUCKY... THE REAL HTERNATIONAL CIGARETTE LUCKYIN KEDEBLAND F Minister unfaire aanvallen weerlegt •i- g Word één-twee-drie prijswinnaar! Verkeerde paal op Nieuw-Cuinea Li. issa ontharing depilan ijen En nu f. 1000.- voor de besten Communisten aan de kaak gesteld S f:, f N BEZIT Voortdurende hitte in Italië Honderden doden in India door cholera-epidemie Opgave puzzel no. 142 O.K. en W. Ca Is, katholieken it] AKKERTJES Nationalisatie olie op Ceylon Togliatti's belager getrouwd Bosbrand uitgewoed op New Foundland in yJ/zXX a ZJMm ^//yl Jf" Gemotiveerde oplossing 1 23322231 Mk ii IV j 1 B E K J Chloor bedwelmde negentig personen Soldatenleven ZAANHAGEL de lekkerste chocolade-korrels in de leukste doos Nederlandse militaire orders in Frankrijk rQ* Vw lar i 3 T\ i-j Mfomu»*, MM t tt Rrt/erM.tm 3e VERRASSING? MOETEN WIJ VOORLOPIG )G VOOR U HEIM HOUDEN! GEDRUKT I ii DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 JUNI 1961 Adolf Eichmann heeft gisteren ten overstaan van God en zijn rechters onder ede ontkend, dat hij het toezicht had op de uitroei ingskampen van de nazi's. „Ik heb hier geen rol in ge speeld, ik had in deze geen ge zag", zei hij. Op de achtste dag dat zich in de rechtszaal het vraag en antwoordspel ont vouwt tussen Eichmann en zijn verdedi ger dr. Robert Servatius, las deze laatste een verslag voor van een deputatie van het Internationale Rode Kruis, welke met Eichmann in april 1945 in het be roemde Hradschin paleis in Praag had geconfererd, korte tijd voordat het Derde Rijk ineenstortte. De deputatie had toen juist een bezoek gebracht aan het getto en het vluchtelin genkamp van Theresienstadt in Tsjecho- Slowakije, waarover de controle, volgens de aanklacht, bij Eichmann berustte. In het verslag van het Rode Kruis werd Eichmann genoemd „de zaakgelas tigde namens de SS voor vraagstukken als deze." Op de vraag van Servatius of dit juist was, antwoordde Eichmann: „Nee nee, dit beantwoordt in geen enkel opzicht aan de waarheid. Ik speelde geen rol van betekenis, ik had hierin geen functies of zeggenschap." Volgens het Rode Kruis had Eichmann gezegd, dat zijn opperste chef, Heinrich Himmler, overwoog „humanere maatre gelen" in te voeren bij het bestuur van kampen, en had hij hieraan toegevoegd dat hij het niet geheel met dit denkbeeld eens was, maar het als goed soldaat blin delings en gehoorzaam zou respecteren Eichmann zei, dat de bezoeken die hij aan Theresienstadt had gebracht, waren afgelegd op bevel van Heinrich Müller, de Gestapo-chef waarop Eichmann her haaldelijk terugvalt. Beslissingen over vervoer van joden van het ene kamp naar het andere, waren aan Himmler zelf voorbehouden, zei hij. Ook gisteren heeft Eichmann de ver- dedigingstaktiek voortgezet, die hem af schildert als een onderdanig dienaar zon der eigen verantwoordelijkheid een onbetekenend radertje in de uitgebreide verdelgingsmachine van de nazi's. In Frankrijk Servatius richtte vervolgens vragen tot Eichmann over de vervolging van de joden in Frankrijk. Volgens de procureur-generaal was Eichmann. samen met zijn assistenten Theodor Dannecker, Heinz Roethke en Alois Brunner, verantwoordelijk voor de deportatie van duizenden Franse joden naar de uitroeiingskampen in Oost- Europa. Eichmann ontkende dit. Volgens hem was verantwoordelijk man nummer één in Frankrijk, Hit- Iers paladijn in Parijs, Otto Abetz. Volgens Eichmann nam Abetz zelfs geen orders aan van Müller, en kon Müller ook geen orders aan onder geschikten in Frankrijk geven, zon der eerst Abetz in vertrouwen te hebben genomen. Het besluit om Eichmanns geliefkoosd plan om de joden een eigen staat te ge ven op Madagascar, te verwerpen, was volgens Eichmann bereikt op een verga dering van maarschalk Hermann Goering, minister van buitenlandse zaken Von Ribbentrop, en Abetz. Zij beschikten daarentegen dat de Franse joden zouden worden overgebracht naar Oost-Europa. Reinhard Heydrich was toen belast met het treffen van de voorbereidingen van hun transport, aldus de beklaagde. Echmann zei hier opnieuw dat hij be last werd met het uitstippelen van het reisschema, en hierover rapport moest uitbrengen aan zijn opdrachtgevers. Deze instructies omschreef hij met. de naam „Funktionsbefehle". Die opdrachtgever was Müller. Eichmann beweerde, dat zijn bureau nimmer bemoeienis had gehad met het uiteindelijke lot van de gedeporteerden, wie van hen als arbeiders konden wor den geëxploiteerd en wie daarvoor te oud of gebrekkig waren. Zulke orders werden nimmer tot hem gericht, maar tot het hoofd van de SS, afdeling Wirtschafts- und Verwaltungs- hauptamt. Eichmann erkende dat hij in 1942 naar Parijs was gegaan. Maar. zei hij, dat was in opdracht van Müller om een order van Himmler door te geven dat alle Franse joden zouden worden gede porteerd in plaats van gearresteerd, zo als aanvankelijk in de bedoeling had gelegen- Men toonde Eichmann een document uit juni 1942, waaruit bleek dat hij met het Franse transport ook kinderen had meegestuurd. De beklaagde antwoordde, dat Himm ler had bevolen dat de joden zouden worden weggevoerd ongeacht hun leef tijd. Hij had zich afgevraagd wat aan te vangen met de ongeveer 5000 joodse kinderen uit Frankrijk, en deze vraag tenslotte voorgelegd aan de hoogste auto riteiten, omdat Müller hierin zelfs niets te zeggen had. „Toen ik het antwoord had ontvangen, gaf ik dit door aan Parijs," aldus Eich mann. (Advertentie) Verspreide onweersbuien hebben hier en daar in Italië enige verkoeling ge bracht in de hittegolf die al een week lang het land schroeit. Maar op Sicilië werden gisteren nog weer temperaturen gemeten van 39 gra den Celsius. In het zuidoosten van het vasteland begint de droogte in te wer ken op de drinkwatervoorziening. Een fles water doet hier tussen de 15 en 30 lire per stuk. In de noordelijke streken van Venetië en Triëst, hebben donder- en regenbuien lichte aardverschuivingen en vloeden veroorzaakt. Volgens persberichten in Nieuw-Delhi zijn in de afgelopen drie weken in de Noordelijke provincies Oettar Pradesj en Bihar in India, zeshonderd mensen ge storven aan cholerabesmetting. In de afgelopen 60 uur bezweken in de hoofdstad van Oettar Pradesj, Luck- now, tweehonderd personen aan de epi demie. Ir. deze stad is zij uitgebroken op de laatste dag van het Moharroem- feest, een mohammedaanse vierdag. Mensen in besmette streken ontvluch ten hun huizen, aldus de kranteberich- ten. Op grote schaal wordt tegen de ziekte ingeënt. Ook deze week zag geen der deelnemers kans de gehele pot in de wacht te slepen. Enkele waren er met een en twee fouten in een kolom dicht bij en zij komen dus in aanmerking voor de pre mies. Het bedrag, dat deze keer in de pot kwam is f 4.304.70. De pre mies van f 2.000 gaan hier nog af. Er stond reeds in de pot f 6.546,05 zodat het totaal bedrag, dat te winnen is, f 8.850,75 bedraagt en daarbij komt nog de inleg van de volgende week. Wie zou om dit bedrag te winnen niet eens flink zijn best willen doen? Ook de sociale pot is aardig aangedikt met f 1.434,90. Het totaal hiervan bedraagt reeds f 233.084,55. De uitgeloofde premies van vijfhonderd gulden werden deze week gewonnen door: G.M. van den Avoird, St. Jozefstraat 167 te Dongen E. Soete, A 58, St. Anna ter Muiden, Sluis J.F. Oomen, Admiraal Lonckestraat la, Roosendaal F. van Hooye- van Hove,Gravenstraat 277, Clinge A. Sandrini, Lijsterplein 5, Sluiskil Mej. A. Hooymaijers, Vennen 55, Dongen A. van Haperen, Rithsestraat 148. Breda Voor die lezers van ons blad, die de beste prestatie leveren als er geen foutloze inzending binnenkomt wordt een premie van dui zend gulden beschikbaar gesteld. LUCKY STRIKE ...vflegt op haast affe internationale luchtlijnen mee. LUCKY STRIKE ...vaart op schier alle passagiersschepen ter'wereld mee. LUCKY STRIKE ...wordt in practisch alia landen ter wereld gerookt (Van onze parlementaire redactie) Minister Cals O.K. en% W. heeft gistermiddag met behulp van schoolbord en stukje krijt in de Tweede Kamer op overtui gende wijze weerlegd dat op zijn departement bet. katholieke ele ment in de hoogste en hogere func ties onevenredig sterk vertegen woordigd zou zijn. Het (liberale) dagblad ,,Het Vader land" meende dit in een reeks van vier artikelen te hebben aangetoond" Op de beweringen in deze artikelen is minister Cals naar aanleiding van vragen van de heer Albering (K. V.P.) uitvoerig ingegaan. Allereerst behandelde minister Cals de bewering dat „op tien personen aan de top van het beleid in onderwijszaken er zeven katholiek zijn". Minister Cals toon de aan dat deze .telling" het resultaat was van het betrekken bij de top van katholieke ambtenaren, die geenszins tot de onderwijs-top behoren. Niet-Katholieke ambtenaren onder de top had „Het Vaderland" zorgvuldig buiten beschouwing gelaten. De werke lijk top bestaat uit zes hoge ambte-| naren, waarvan er twee katholiek, twee protestant en twee neutraal zijn. Ook ten aanzien van de functies direct on der deze top kan, zoals minister Cals gedetailleerd uiteenzette, onmogelijk van een katholiek overwicht gesproken wor den. „Venijnig en laakbaar" noemde mi nister Cals de beschuldiging van „Het Vaderland", dat ,,over het op treden van de (katholieke) chef der afdeling rijksstudietoelagen en van de afdeling financiële en bouwza ken wetenschappelijk onderwijs de laatste jaren klachten zijn binnen gekomen," Minister Cals zei „niet scherp genoeg te kunnen protesteren tegen deze sug gestie, die een grievend onrecht is tegen over ambtenaren wier integriteit en ob jectiviteit ik van nabij heb leren ken nen en waarderen." Be minister voegde eraar toe, dat zoals steeds in de bewuste artikelen gebeurde, er vanuit is gegaan, dat de genen die katholiek zijn in objectiviteit tekort zouden schieten. De minister ontkende voorts met klem nat er over deze chef klachten zijn bin nengekomen. „Integendeel, er wordt alom in den lande en in de'Tweedc Ka mer met grote lof over diens beleid ge sproken", aldus de bewindsman. Tenslotte weerlegde minister Cals de bewering dat hoge niet-katholieke func tionarissen zouden zijn „weggepromo veerd" om door katholieken vervangen te worden. De in Het Vaderland ge noemde functionarissen ambieerden reeds iang een andere taak, aldus de bewindsman. Naar aanleiding van een opmerking van prof. Oud (WD) „U kunt dit al les beter aan uw voorlichtingsdienst overlaten" zei minister Cals er prijs op te hebben gesteld zelf de lasterlijke verdenkingen van .,Het Vaderland" te weerleggen. (Advertentie) Er zijn 1000 wegen naar een prettige vakantie... maar pas op, dat pijn en kou geen kans krijgen. Neem "Akkertjes" mee op reis. Ze helpen direkt. V FIJN DAT ER ZIJN! De Ceylonse regering is overgegaan tot de uitvoering van haar plan om de filialen van Westerse oliemaatschappijen in Ceylon over te nemen. Volgens goed- ingelichte zegslieden heeft de minister van handel, Tikiri Banda llangaratne, de betrokken maatschappijen per brief ver zocht hun opslagtanks en installaties over te dragen aan de door de regering gesteunde Ceylon Oil Corporation. Dc betrokken maatschappijen zijn de Shell Oil Company of Ceylon, de Cali fornia-Texas Oil Co. en de Standard Va cuum Oil Company. Antonio Pallante, de Siciliaan, die in 1948 op de leider van de Italiaanse com munisten Palmiro Togliatti schoten af vuurde, is in het Italiaanse plaatsje Randazzo in het huwelijk getreden. Pallante, die nu 38 jaar is, pleegde zijn aanslag toen Togliatti uit het par lementsgebouw in Rome kwam. De comT munistenleider werd ernstig gewond. Het gevolg van de aanslag was alge mene beroering in de rode gelederen, die pas na enkele dagen verzwakte. Pallante werd veroordeeld tot veer tien jaar gevangenisstraf, daarna door beroepen gereduceerd tot tien en zeven jaar. In 1953 genoot Pallante van am nestie. Hij is nu boswachter. De bruid was Nunziata Masumeci, doch ter van een spoorwegbeambte. De bosbranden die de laatste weken in verschillende delen van Newfoundland zijn voorgekomen, zijn uitgewoed. De biussers hadden in de afgelopen twee dagen, de hulp van de regen. 1 tros 2 kam I kwartje per kolom 4 kolommen f I.- BELANGRIJK! Deze puzzel „Eén, twee of drie" verschijnt elke vrijdag. De inzendingen moeten uiterlijk de volgende dinsdag om 24 uur in het be zit zijn van „Eén, twee of drie", postbus 2500, A'dam. Alleen door de P.T.T. gestem pelde briefkaarten zijn gel dig. De prijswinnaars krijgen direct bericht. De uitslag en toelichting worden in de vol gende publicaties bekendge maakt. A. Op de in beeld gebrachte handeling is zowel ..kloppen" als „slaan" van toepas sing. Een zekere voorkeur wordt echter aanwezig geacht voor slaan, omdat dit woord verwerkt is in het woord slag room (2). B. Afgebeeld zijn zowel het kippenhok (verblijf voor kippen) als de kippenren (afgesloten loopplaats voor kippen aan het hok). Er is geen voorkeur mogelijk (3). C. Er zijn vele vormen van „spelen". De hier afgebeelde heet speciaal stoeien (2). D. Keet is nauwkeuriger, want het bouw sel staat op zgn. „losse poeren'' en is dus verplaatsbaar. Het valt ook in de Neder landse wet onder het ketenbesluit 1922 (1). E. Een aankondiging is o.a.: een geschreven of gedrukte kennisgeving. Dit woord is kennelijk van toepassing op de afbeelding. Het woord „geboortekaartje" komt in de bekende Nederlandse woordenboeken, noch in de officiële woordenlijst, voor en is minder goed (2). F. Trekker is het Nederlandse woord voor tractor. Beide woorden zijn juist (3). G. Bij dit plaatje valt het accent duidelijk op de man in het donkere kostuum. Hij schijnt de reis of zijn omgeving vervelend te vinden en trekt een verveeld gezicht (3). H. Afgebeeld is kennelijk een cel in een gevangenis (let op solide sluitingen en kijk-raampje). Het woord „kot" is in elk geval minder nauwkeurig (2). 1 Een kas is een glazen gebouw(tje) voor het trekken en kweken van planten en bloemen en vruchten, broeikas (hier ken nelijk afgebeeld). Of dit ook een „waren huis" is (grote broeikas, waarvan het dak bestaat uit losse afneembare ramen, vooral voor tocht van vroege groenten) staat niet met zekerheid vast (2). J. Grint is een algemene benaming voor kleine keitjes (zie afbeelding). „Steenslag" is: op bepaald formaat gebroken natuur steen en is meestal scherp (hier niet zicht baar) (2). K. Kinderstoel is: stoel voor kleine kinde ren op hoge poten met armleuning en een tafeltje er voor. Tafelstoel is: kinderstoel met aan de voorzijde een plankje dat voor tafeltje dienst doet. Het laatste woord is weliswaar minder bekend, doch uit de definities blijkt, dat beide woorden even goed zijn (3). L. Kip is nauwkeuriger (fazanten worden b.v. ook gerekend tot de hoenders) (1). Zie de voorwaarden in ons blad van vrijdag 3 juni jl.) 1 St. i A t- sc 1 D 1 F 6 H i j ROTI (Advertentie) Toen op de gedenkwaardige vijfde april de vice-voorzitster van de Tweede Kamer, mevrouw Stoffels van Haaften, symbolisch een eerste paal in de. grond heide, heeft zij dat waarschijnlijk niet gedaan voor het nieuwe gebouw van de Nieuw-Guinearaad, zoals iedereen dacht, maar voor een nieuw hotel. Het ziet er namelijk naar uit, dat het wetgevende lichaam van Nieuw-Guinea zal overwegen om het huidige gouver neurspaleis in Noordwijk tot raadsge bouw te bestemmen. Toen de bouw van een parlementsge bouw in Hollandia werd aanbesteed bleek, dat de laagste inschrijver maar liefst een miljoen gulden boven het door de dienst van onenbare werken uitge trokken bedrag was gebleven. Dat ont brekende miljoen zou men dus aan an dere begrotingsposten moeten onttrekken en er wordt in Hollandia over gedacht om dat niet te doen. Men zou er over denken om de residentie van de gouver neur in Noordwijk als zetel van de Nieuw-Guinearaad in te richten en het hotel, dat reeds ir de ontwerp-begroting 1962 is voorzien, aan de Humboldt-baai te doen verrijzen, dus op de plaats waar het nieuwe raadsgebouw oorspronkelijk zou komen. De gouverneur zou dan een andere ambtswoning kunnen krijgen, iets eenvoudiger dan de huidige. Men gaat er in Hollandia namelijk van uit, dat het in dit onderontwikkelde land niet juist zou zijn geld te onttrekken aan urgente projecten, hetgeen zou moe ten gebeuren, indien men de oorspron kelijke plannen voor een nieuw raads gebouw zou willen uitvoeren. De andere oplossing zou een besparing van meer dan een miljoen gulden geven. Tenminste negentig bezoekers van een zwembad in het Amerikaanse St. Louis, zijn bedv/elmd geraakt toen uit een lek ke chloorhouder dodelijke gassen ont snapten. Doden vielen niet te betreuren, maar ongeveer 150 personen moesten in am bulanceauto's en met politiewagens naar ziekenhuizen worden overgebracht. Veel slachtoffers, merendeels gekleed in hun zwemkostuums, moesten aanhoudend kuchen en enkelen konden niet spreken. Volgens de politie was een van vijf flessen met chloor geëxplodeerd van wege een fatale combinatie van een con structiefout en uitzetting door hitte. (Advertentie) In Vejle, Denemarken, zullen honderd dienstplichtigen in de komende acht da- j gen geen ander werk hebben dan het volstouwen van jute zakken met tien ton stro. De zakken zullen dienen als matrassen voor de 10.000 deelnemers aan èen nationaal schietconcours dat in juli in Vejle zal worden gehouden. Nog tweehonderd soldaten zijn belast met het opzetten van een tentdorp voor de mannelijke deelnemers. De dames zul len de nachten doorbrengen in de school lokalen van de stad. De dienstplichtigen zullen tijdens de wedstrijden onder meer optreden als officials. verlaagde prijs f 0,68 Ook postzegels Behalve die „verkeerde" paal van mevrouw Stoffels-van Haaften die men niet ongedaan kan maken, zijn er ook al twee postzegels uitgekomen en met afbeeldingen van het Nieuw-Guinea raadsgebouw zoals het wellicht niet zal worden gebouwd... (Advertentie) Modern# snel en mild# veilig en reukloos: van Hamol uit Zwitserland tube 1.50-2.95 In Parijs is bekendgemaakt dat Ne derland bij de Franse industrie een be stelling ter waarde van 26 miljoen dol lar heeft geplaatst voor geschut en mi litaire voertuigen. In het betreffend communiqué werd gezegd dat deze be stelling de eerste is die door Nederland in het buitenland is geplaatst sedert het eind van het Amerikaans program voor wederzijdse hulp. Tevens werd gezegd dat Frankrijk ook munitie en onderdelen voor het geschut zou leveren. De communistische greep op een van Engelands grootste vak bonden, de „Electrical Trades U- nion" is gisteren aan de kaak ge steld. Rechter Winn van het hooggerechts hof in Londen stelde in een vonnis vast dat de president van de E.T.IJ., Frank Foulkes, en secretaris-generaal Frank Haxell, de leiding hadden by een kom- plot tot vervalsing der stembriefjes der leden, waardoor Haxell de leider van de vakbond kon blijven. Het proces, aanhangig gemaakt door twee anti-communistische leden van de 244.000 leden tellende bond, John Byrne en Frank Chappie, nam 38 dagen in be slag en kostte naar schatting 80.000 pond sterling. De rechter besliste dat Byrne de man was die in 1959 gekozen had moeten worden tot secretaris-generaal. Hij stelde vast dat bedrog en verval- sing van de stembreifjes bewezen waren en dat de schuldigen vijf vakbondfunc- tionarisscn waren, onder wie Foulkes en Haxell. „Niet alleen werd de vakbond geleid en beheerst door de communistische partij", aldus rechter Winn, „maar zij diende tevens de idealen van de par tij". Haxell was, volgens de rechter, „een uitermate heerszuchtig type, sluw, mee dogenloos en welbespraakt" die tracht te een „wapen te smeden voor toekom stig gebruik". De 14 beklaagden, bijna allen com munisten, bekenden dat Haxells verkie zing ongeldig was. maar zij ontkenden zich schuldig te hebben gemaakt aan een samenzwering en ongeoorloofde praktijken. Haxell werd in 1959 gekozen verklaard met 19.611 stemmen tegen 18.577 voor Byrne.

de Stem | 1961 | | pagina 7