ken UJIN Drenkeling prikt reddingsboot lek Van Rooy dreigt mèt het AKW-ontwerp te vallen hamol V.S. brengen eerste satelliet met kerncentrale in baan-n vandaag! weer Werk in de Amsterdamse havens geheel „plat' JARIGE PRINS KRIJGT JACHT EN RACEBOOT frisser kkerder DR. VELDKAMP WORD T AL ILS OPVOLGER GENOEMD Drie kunstmanen tegelijk gelanceerd NAVIGATIESYSTEEM NU SPOEDIG UITVOERBAAR 65 Persoonlijk échec was volkomen Wim. van. Est leidt vluchtgroep Koeweit laat tanden zien ZUID-AFRIKA UIT I.L.O. OVERSTEKEND WILD (BRAAD) <JLuguna sigaren aar flesjes ippenmand DAGBLAD VOOR ZEELAND Nog warmer Botweg: nee Geen duel Steun van SGP NVV toonde de dichte luiken Rusland wijst Israëlische diplomaat uit Oberlander nu vrij van blaam Beperking in de reizigersdienst vanaf 1 juli Nu al werken aan vredesverdrag Franse boeren proberen het met springstof vrijetijdsverf/ kwaliteitsverf FIJNER SMAAKT RAMA FIJNER SMAAKT RAMA VRUCHTEN SCHIJFJES zacht fruit, diverse smaken. 250 gram NOUCAT OUBLIES 'n B i) z o n d e r fijn koekje, zeer licht in gewicht. CC 250 gram 2 BLIKKEN gecon centreerde Engelse tomatensoep met 1 blik soepballetjes 30 stuks "f QQ SAMEN voor 101e JAARGANG No- 23712 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J.' J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr, A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't W«stende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 30 JUNI 1961 Abonnementsprijs 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsmge) 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen: HULST. Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) (Van onze parlementaire redacteur) Tenzij er nog een politiek wonder zou gebeuren, wordt het wets ontwerp inzake de algemene kinderbijslagverzekering de volgende week verworpen. Dat zou dan niet alleen te wijten zijn aan politieke overwegingen van de socialisten, maar ook aan de hoogst ongelukkige wijze, waarop minister Van Rooy (Sociale Zaken) gisteren tijdens het kinderbijslagdebat in de Tweede Kamer is opgetreden. De minis ter bij argumenteerde met een van buiten geleerd lesje, waarvan hij de zin niet vatte sloeg niet alleen een pijnlijk onministeriabel figuur bij socialistische interrupties. Bij kennelijk volslagen gemis aan politiek inzicht hakte hij ook nog de noqdbrug in spaanders, waarmee van KVP- en AR-zijde een poging was ondernomen om als nog de tegenstellingen met de oppositie te overbruggen. Dat het amendement-Berger onaan vaardbaar zou worden verklaard, was intussen geen verrassing. De heer Smal- lenbroek (A.R.) en dr. De Kort (K V. P.) kwarren al met allerlei suggesties aandragen om toch nog een verzoening met dc socialisten mogelijk te maken. Of het beoogde doel ermee bereikt zou zijn is moeilijk te zeggen. Zij hadden het de socialisten in ieder geval veel moeilijker gemaakt door het wetsontwerp te verwerpen. De heer Smallenbroek stelde voor in principe vast te leggen dat er ook voor zelfstandigen k.b. vanaf het eerste kind dient te komen en naar de mogelijkheden daarvan een on derzoek in te stellen. Dr. De Kort uitte zich in gelijke geest. De K.V.P.-fractie heeft tot de volgen de week dinsdag-woensdag (dan valt de beslissing) de tyd om te proberen de schade te herstellen. Het is echter een Herculesarbeid, aan het resultaat waar van niemand eigenlijk nog gelooft. Het kabinet beraadt zich vandaag over de ontstane situatie. Er zijn geen aan wijzingen, dat de K.V.P.-fractie in de verwerping van het A.K.W.-ontwerp aanleiding zou zien de huidige politieke samenwerking op te zeggen. Men heeft nog de hoop via een compromis, waar op overigens nu reeds veel kritiek geuit is, toch nog een kinderbijslagregeling DE MOEDER van een onlangs ten on rechte naar een psychiatrische inrich ting overgebrachte pater van de Afri kaanse Missiën heeft een klacht inge diend tegen de toenmalige overste van haar zoon. ENGELAND WIL Buiten-Mongolië offi cieel erkennen. Ook Amerika wil dit doen, zodat er een kans is dat Buiten- Mongolië tot de Ver. Naties zal worden toegelaten. Misschien gebeurt dat ko mende herfst. DE POLITIE van Hamburg speurt nu al een week lang naar de 28-jarige Ne derlandse zeeman J. L.. die vorige week, samen met een reeds gearresteerde me deplichtige, een roofoverval met moord pleegde. VOORLOPIG zullen er geen nieuwe postrekeningen meer geopend worden, tenzij het heel bijzondere gevallen be treft. De girodienst heeft ernstig perso neelsgebrek. DRIE JONGELUI uit Groningen hoor den gisteren gevangenisstraffen, varië rend van negen maanden tot twee jaar tegen zich eisen. Zij hadden bijna vijftig I bromfietsen gestolen. HET SPAANSE schip „Begona", dat met 800 passagiers in de buurt van Ve nezuela voer. heeft een schroef verlo ren en raakte op drift. Na angstige uren kon het voor anker gaan in een baai. EEN FRANS luchtmachteskader, be staande uit 72 hypermoderne straalja gers, zal uit Algerije worden terugge- I trokken. Dit zal half juli gebeuren. JN TURKIJE is een samenzwering tegen het bewind van generaal Goersel ont dekt. DE FINSE premier, Sukselainen, is af getreden. Hij was zijn gewicht kwijt, nademnal hij als voorzitter van de Fin se pensioenraad, tegelijk met het gehele bestuur daarvan, was veroordeeld we gens fraude. (Advertentie) Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond opgemaakt gisteren- wond 23.15 uur: ''rong en zonnig weer met weinig en opnieuw iets hogere mid- ^temperaturen, maar aan de kust j „n middag zwakke wind van zee zon onder 21.04 uur, maan 22-27 uur. lorgen: zon op 4.24 uur, maan on- 1" 8.05 uur. tot stand te kunnen brengen. In politieke kringen houdt men echter wei ernstig rekening met de mogelijkheid, dat mi nister Van Rooy, vanwege zijn persoon lijk aandeel in de verwerping van het A.K.W.-ontwerp, zou aftreden. Op zijn heengaan is reeds eerder aangedrongen. Het geduld dat toen betoond werd is thans na 2 jaar uiterst zwak mi nisterschap nagenoeg uitgeput. Zou de minister om de een of andere re den toch aanblijvendan voorziet men opnieuw ernstige moeilijkheden bij de behandeling van het compro misvoorstel. Mr. dr. Van Rooy had na een denk pauze van ruim 3 kwartier slechts één kwartier nodig om het werk van maanden van zijn K.V.P.-partijgenoten in een ruïne van misrekeningen te ver anderen. Toch opereerde hij vanuit een gun stig startpunt. De 2 belangrijke conces sies die hij eerder aan de oppositie had gedaan o.m. het waardevastmaken van de kinderbijslagen boden hem manoeuvreerruimte bij het laatst over gebleven twistpunt, de eis der socialis ten, dat ook zelfstandigen k.b. vanaf het eerste kind zouden ontvangen. Deze eis was tevoten door de heer Berger (P.v d.A.) in een mede door de heer Kik kert (C.H.U.) ondertekend amendement vastgelegd. Mr. dr. Van Rooj' stelde er echter een bot „onaanvaardbaar" tegen over. Het socialistische amendement zou de schatkist rond f 350 miljoen kosten. Dergelijke bedragen houden, verklaarde minister Van Rooy, een permanent ge vaar in voor de overheidsfinanciën. Bo vendien staat de regering, zei hij, prin cipieel op het standpunt dat sociale ver zekeringen „selfsupporting" behoren te zijn. Div De Kort had reeds eerder dat standpunt bestreden. Op zich zelf is het juist, erkende de K.V.P.-woordvoerder, maar het is niet onder alle omstandig heden houdbaar. Als het vermogen tot zelfvoorziening tekortschiet en een be paalde maatregel toch zeer gewenst is, kan een beroep op de algemene midde len zeer wel geoorloofd zijn. Minister Van Rooy wist hierop niets te zeggen. Hij had ook geen antwoord op de in terrupties, die vanuit de socialistische hoek op hem werden afgevuurd. Dat stilzwijgen was des te pijnlijker omdat staatssecretaris Veldkamp even tevoren tijdens de rede van de socialist Berger wel een vinnig interruptieduel had aan gedurfd en aangekund. Dr. Veldkamp de nieuwe minister van Sociale Za ken? is dan ook deskundig op het gebied van de sociale verzekeringen, Minister Van Rooy zag de aangege ven reddingsplank eenvoudig niet. Hij wees zonder meer de mogelijkheid van een geleidelijke invoering van het „eer ste kind" af en liet het geloof van de heer De Kort in de toekomst voor diens rekening. De rechterzijde wist niet hoe ze het had. De socialisten echter had den zichtbaar plezier. MR. DR VAN ROOY geen kinder (bij slag) werk De staatkundig-gereformeerde ir. Van Dis zat met hen mee te gnuiven. Iets eerder had hij de A.R. gekapitteld om dat zij ..evenals in 1925 bij de stem ming over het gezantschap bij de paus" weer Romes trouwe bondgenoot was. ..Waar blijft protestants Nederland als het zich steeds maar weer aan de K.V. P. onderwerpt?", riep ir. Van Dis. Ir. Van Dis was de enige in de kamer die lof had voor de minister. Van zijn stand punt uit was dat wel begrijpelijk. De havenstaking in Amsterdam heeft zich als een olievlek uitge breid. Aan de kaden van drie gro te scheepvaartmaatschappijen lag gisteren het werk geheel stil. Het aantal stakers groeide in luttele uren van vijftienhonderd tot ruim vierduizend man. Gisteren dreigde de staking ook naar Rotterdam over te slaan, doch het bleef bij een spannend intermezzo. Vermoede lijk zal de Rotterdamse deelneming be perkt blijven tot solidariteitsacties, op grond waarvan „besmette" schepen niet gelost zullen worden. De stakers hebben gisteren vergaderd, gepost en gedemonstreerd, zoals te doen gebruikelijk is. Bij de „Scheepvaartver eniging Noord" kregen de stakers te horen, dat zij bij hun bonden moesten aankloppen. Hun voorman, Nelis Hcijt kwam niet verder dan de stoep van het havengebouw in Amsterdam. Na een vergadering in de open lucht. De Sovjet-regering heeft de eerste se cretaris van de Israëlische ambassade in Moskou Yakov Sharet, uitgewezen, omdat hij „op heterdaad werd betrapt bij het organiseren van een bijeenkomst met spionnen". Hij was juist bezig, aldus Tass, gehei me documenten te bemachtigen. Sharet zou tevens anti-Russische, zionistische lectuur hebben verspreid. Wim van Est is vierde geworden in de vijfde Tour-etappe, die van Metz naar Straatsburg. Louis Bergaud (Fr.) won de etappe. Hier gaat Wim van Est aan kop bij het groepje vluchtelingen. in de buurt van de Hembrug, trokken de stakers in groten getale naar het gebouw van de Nederlandse Bond van Vervoerapersoneel (NVV), doch daar vonden zij de rolluiken voor deuren en ramen gesloten. Zelfs via de telefoon gaf het NVV geen antwoord. Hierop besloot het stakingscomité on der instemmend geroep van de stakers, dat men voet bij stuk zal houden totdat de eisen; een gratificatie van 100. een bruto weekloon van 120,en reis urenvergoeding voor de pendelaars, zijn ingewilligd. De erkende vakbonden hebben zich van de staking gedistantieerd. Vorig jaar werd er ook in de Amsterdamse haven gestaakt, doch toen nam het sta kingscomité snel genoegen met een com promis. De huidige stakingsleiding is van plan het been stijf te houden. De Westduitse Bondsdag heeft giste ren de oud-minister voor Vluchtelingen zaken. Oberlander, openlijk gerehabili teerd. Een jaar geleden stond Oberlan der in een kruisvuur van aantijgingen, dat hij de nazi's ferm bij hun wreedhe den (o.a. Lemberg) zou hebben gehol pen. Het tegendeel is nu gebleken. Een Oostenrijkse rechtbank heeft in tussen de ex-SS-officier Schoenpflug, die in de oorlog beestachtige misdaden in Polen en Rusland heeft gepleegd, tot ne gen jaar veroordeeld. Aan de grenzen van Koeweit staat het leger paraat en de Britse marine zou volgens welingelichte kringen twee fre gatten voor de kust hebben liggen om elke aanval van Irak, dat aanspraak maakt op het olierijke sjeikdom te kun nen afslaan. Volgens geruchten zou ook het Iraakse leger op voet van paraat heid zijn gebracht. In het land zelf is de toestand rustig. De demonstraties tegen Irak, die los barstten nadat de Iraakse prémier Kas- sem zijn plannen tot annexatie van Koe weit had bekendgemaakt, schijnen in he vigheid te zijn afgenomen. Iraakse patrouillevaartuigen hebben gisteren geschoten op Perzische motor boten die voedsel van Abadan naar Koe weit brachten. De veiligheidspolitie van Koeweit heeft een aantal Iraakse agitators gear resteerd. Dezen zouden van plan zijn geweest om de raffinaderij in Achmadi in brand te steken. De Sovjet-Unie heeft geen partij ge kozen in het in de Arabische wereld ontstane geschil over Koeweit, maar heeft wel de belanghebbenden gewaar schuwd dat de twist gevolgen voor hen kan hebben. Het 22.000 ton grote Britse vliegdek- schip „Bulwark" is op weg naar Koe weit voor een routinebozoek. De vertragingen welke door de nieu we dienstregeling van de N.S. worden veroorzaakt, kunnen binnen liet kader van het bestaande spoorboekje niet wor den opgelost. Dit blijkt uit een besluit van de N.S.- directie om met ingang van 1 juli a.s. enkele beperkingen in de reizigersdienst aan te brengen. Met ingang van 3 juli wordt de aanneming van expresgoed be perkt tot een aantal goederensoorten. Alleen snel bederfelijke goederen zullen per expresse worden vervoerd. De verandering in de treinenloop be treft onder meer het traject Roosendaal- 's-Hertoger.bosch. De treinen die buiten de regelmatige uurdienst rijden zullen uitvallen. De maatregelen betreffen verder en kele andere stopplaatsen, zvals Schie dam, Zaandam en Heerlen. Voor de gedetailleerde be richtgeving verwijzen wij de lezer na;,., onze bin- nenpagina's. Vlbricht De Oostduitse regeringsleider, Walter Ulbricht, heeft gister engezegd, dat de veiligheidsmaatregelen, welke nodig zijn voor de tijd dat Rusland een vredesver drag met Oost-Duitsland sluit, nu reeds worden voorbereid. Ulbricht liet blijken dat het vredesver drag een uitgemaakte zaak is en dat men rekent op „moeilijkheden" van West duitse kant. Vermoedelijk doelde Ul bricht op militaire maatregelen. Er staan in Oost-Duitsland 29 Russische en Oostduitse divisies, de meeste gepant serd. In Londen en Washington bestudeert men nog steeds de nieuwe Oostduitse verordening inzake controle op het luchtvaart-radioverkeer. De westelijken verwachten, dat de corridors naar West- Berlijn vrij zullen blijven van de con trole. Gisterenavond werd in Londen verno men, dat de westelijke leiders nog niet hebben besloten om al dan niet een po ging tot een gesprek met Rusland over de naderende crisis te komen. De Amerikaanse nationale veiligheids raad heefi donderdag te Washington on der voorzitterschap van president Ken nedy veigaderd ter bespreking van de maatregelen, die de V.S. mogelijk zul len nemen in verband met Berlijn. Gisteren heeft prins Bernhard zyn vijftigste verjaardag gevierd en vanzelf sprekend heeft hy heel wat grapjes over Abraham moeten aanhoren. Maar da stond tegenover, dat hy op die dag een pracht van een jacht ten geschenke heeft gekregen en dat maakt het beslist heel wat aangenamer om de halve eeuw te bereiken. De prins was er tenminste bijzonder verheugd mee en hij toonde dat ook in zijn dankwoord, nadat ir. Den Hollander De Franse boeren zijn onverdroten voortgegaan met het blokkeren van ver- keers- en spoorwegen, ondanks de drei ging van premier Debré dat hij hun lei ders niet zou ontvangen. Duizenden boeren sneden gisteren de stad Argenton van 'de buitenwereld af, door de wegen te blokkeren met 600 tractors. In de vroege ochtenduren van donder dag is met kneedbare springstof een aan slag gepleegd tegen het huis van de Franse minister van Landbouw, Ro- chereau. De vader van de minister werd gewond. Gisterenavond laat heeft premier De bré erin toegestemd, de landbouwprijzen in Frankrijk door bijzondere maatrèeg- len te steunen. Het marktsysteem van de Franse landbouw zal worden gereor ganiseerd. De deelnemers aan de conferentie van de internationale arbeidsorganisatie (ILO) hebben een resolutie aanvaard waarin om een onmiddellijk uittreden van de republiek Zuid-Afrika uit het arbeidsagentschap van de volkerenorga nisatie wordt verzocht. Zuid-Afrika ont hield zich van stemming Met één voortreffelijk schot hebben de V.S. in de nacht van woensdag op donderdag hun ruimtevaart-prestige aanmerke lijk vergroot. Een 90 ton wegende Thor-Able- Starraket bracht drie kunstma nen in de baan om de aarde. Een daarvan is uitgerust met een kleine kernenergiecentrale, die de satelliet tientallen jaren kan voor zien van de energie, die zij nodig heeft om het onderzoekingswerk in de ruimte te verrichten. Alle drie de satellieten kunnen wel licht een halve eeuw in hun baan blijven. De energiecentrale aan boord van de Transit IV-A, zoals de met kernenergie geladen kunstmaan genoemd is, fun geert dus niet als aandrijvingsbron de satelliet werd, tegelijk met de twee andere, op normale manier per raket omhoog gebracht, maar als energievoor- raad voor de instrumenten. Had men dezelfde hoeveelheid elektrische kracht in batterijen moeten onderbrengen dan zou men de kunstmaan minstens drie en een halve ton hebben moeten meegeven. Nu zorgt de eerste, door mensen in de ruimte gebrachte kerngenerator voor de energie; het is een apparaat, dat zo groot is als een bijzonder grote sinaas appel. die geladen is met plutonium 238 dat zeer sterk radioactief is en maakt de elektriciteit die nodig is om vier radiozenders te voeden. De uitstekend geslaagde lancering is een onderdeel van het grote transit- kunstmanen-object. Dit succes heeft de lancering van de eerste reeks operatio nele navigatiesatellieten een stuk dich terbij gebracht. Wellicht gaan ze vol gend jaar reeds de ruimte in. Zoals men weet dient het navigatie-kunstmanen- project om scheep- en luchtvaart een nieuwe, hoog-betrouwbare koersbevei- ligingsmethode te verschaffen. De Transit IV-A werkt onder alle weersomstandigheden en weegt 90 kilo totaal. De andere twee, met dezelfde raketcombinatie gelanceerde kunstma nen zijn GREB III en INJUN, die resp. dienen om de röntgenstraling van de zon te meten en om de intensiviteit van de hoge-energiegordels, de „Van Allen- belts" vast te stellen. Alle drie draaien nu in een ongeveer 600 mijl ca. 1000 km hoge baan om de aarde, in een pool-pool-richting zodat zy vele landen van Noord- en Zuid-Amerika onder zich laten, inclu sief Cuba. Het land van Fidel Castro was het enige dat niet om toestemming gevraagd is... Grote vreugde Er heerste na de lancering geruime tijd een geweldige spanning op Cape Canaveral. Het was in vele opzichten een bijzonder belangrijk ruimteschot. Het was immers de eerste maal. dat er drie kunstmanen tegelijkertijd omhoog gebracht werden, bovendien was de proef van groot belang voor het toe komstige satelliet-navigatiesysteem en in de derde plaats zou een succesvolle lancering een indrukwekkende Ameri kaanse primeur betekenen. De Russen mogen dan aanmerkelijk krachtiger ra ketmotoren bezitten, een complete kern energiecentrale hebben zij nog niet in de ruimte. Groot was dan ook de vreugde toen na enkele uren bleek dat alle drie dc satellieten de berekende baan volgden, dat alle zenders werkten en dat boven dien de kernkraebtbron aan boord van de Transit IYr-A het voortreffelijk deed. Gevaarloos Met nadruk werd verteld, dat dc kernbron, als er iets mis zou zijn ge gaan, absoluut geen radio-activiteit zou hebben kunnen „verliezen". Ook de na vigatiesatellieten, die alle zo'n kernge nerator meekrijgen, zullen in dit opzicht volkomen ongevaarlijk zijn. In de V.S. is men van plan om in de week van 8 tot 16 juli een tweede mens een korte vlucht door de ruimte te laten maken. De naam van de tweede Amerikaan se ruimtevaarder is nog niet meege deeld, waarschijnlijk zal het echter de kolonel der mariniers John Glenn zijn.i De prins bekijkt verrukt de raceboot, die vijftien vrienden hem schonken. Geheel links ziet men prof. Romme hem de „Budi" namens het bedrijfsleven had aangeboden. Een budi is een olifant zonder slagtan den en volgens sommige natuurvolken brengt zo'n beest geluk. Het jacht krijgt ligplaats b:i.i een andere olifant „L'Ele- fante t'clicc" (de gelukkige olifant) zo als dc bungalow heet die de koninklijke familie zich in Italië liet bouwen. Vele anderen, die de prins gistermor gen al vroeg kwamen gelukwensen, bo den hem allerlei nuttige inventarisstuk ken voor het jacht aan en van een groep vrienden kreeg de prins bovendien nog een raceboot. Onder de velen, die hun opwachting maakten was het cadetten-tamboerkorps van de K.M.A. uit Breda „Prins Bern hard". Ook de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, waarvan de prins erevoorzitter is, was present om de jarige de gouden medaille van de ver eniging te schenken. Er waren ook padvinders. „Konden jullie daarvoor vrij van school krijgen?" vroeg de prins. „Mijn dochters moeten vandaag gewoon naar school hoor". Via telegrammen kwamen ook vele fe licitaties binnen. De Tweede Kamer stuurde er een, alvorens aan de AKW- kluif te beginnen, het Belgische konink lijke paar telegrafeerde, evenals presi dent Lübke van West-Duitsland, en bo vendien stelden 1500 Rotterdamse middel bare scholieren een gelukstelegram op. De term „eend" is in het weggebrui kersjargon niet onbekend. Iemand die stuntelig rijdt noemt men graag zo. Maar ook een bepaald type auto heeft de naam „eend". Het verkeersbord op deze foto heeft hier echter niets mee van doen. Het slaat namelijk op echte eenden, die regelmatig een voorrangs- weg in Delft plegen over te steken en dan gemakkelijk ten prooi vallen aan het snelverkeer. Enfin; thans is er een speciaal bord, dat hun oversteekplaats aanduidt en dat de weggebruikers tot oplettendheid maant. (Advertenties) Geniet er van! Caprinó sict.

de Stem | 1961 | | pagina 1