Wim 4 Nederlanders zijn present in iedere aanval en komen tot redelijke resultaten! Veteraan wekt bewondering Piet 5 MIJN MENING PIET VAN EST RUKT OP! Alleen Jacq. Anquetil mag gele trui dragen Nederlandse ereplaatsen Klim TEX-SCHMELZ DRUIVENSUIKER bij Discipline Franse tricolores enaarS Klimgeit Verslag Stout Omweg Onzichtbaar Uitspraak Boodschap Humor Radio-t.v. STADION TILBURG door JCa PJL IJzeren Willem van Est voor BETERE SPORTPRESTATIES 500 cc Motoren DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 JUNI 1961 LOUIS BERGAUD RITWINNAAR (Van een speciale verslaggever). STRAATSBURG, donderdagavond „Nee, ik ben niet moeik ben kapot". Met deze woorden drukte IJzeren Willem van Est, de veteraan van de Tour de France 1961, zijn teleurstelling uit over zijn mislukte greep naar de eerste Neder landse etappezege sinds 1958. „Het was kwaad vechten tegen die twee regionalen. Om beurten sprongen zij net zo lang tot het aan Bergaud lukte om weg te komen. Er was helemaal niets aan te doen". De sprong van Lily Bergaud, die met zijn ploeggenoot Jean Dotto in de laatste 20 kilometer van de etappe Metz-Straatshurg het bekende spelletje bad gespeeld, leverde de centraal-zuidelijken de volle winst op. Met een voorsprong van 40 seconden op zijn makkers van het laatste uur ging de kleine regionaal breed lachend op de grote Place de l'Etoile als winnaar van de vijfde etappe over de eindstreep. Achter hem vervolmaakte Jean Dotto het succes van de ploeg van Adolphe Deledda door vóór Stephan Lach en Wim van Est beslag te leggen op de tweede plaats. De buit van de centraal-zuidelijken was groot, Want niet alleen veroverden zij ook hel dagelijks klassement, maar Dotto steeg bo vendien door een winst van 4.46 van de 44e naar de 3e plaats in het algemeen klas sement. Ook Wim van Est maakte een reuzensprong, namelijk van de 38e naar de 7e plaats, die hij nu inneemt met een achterstand van 5.44 op Jacques Anquetil. De Nederlandse ploeg, deed het donderdag weer goed. Vijf kilome ter voor de zetel van het Europese parlement was bereikt, was Piet van Est uit het peloton weggesprongen samen met de Italiaan Brug- nami, die aan onze landgenoot in een felle eindspurt de vijfde plaats moest afstaan. Zij boekten een achterstand van 4.36 op Bergaud- 20 Seconden na Piet van Est won Darrigade de spurt van het grote pe loton, waarin behalve Jo de Haan alle andere Nederlanders zaten. Toon van der Steen werd 14e, Jaap Kersten 15e, de door lekke ban den geplaagde Ab Geldermans 36e, Coen Niesten 39e, Jan Westdorp 40e, Dick Enthoven 51e, Sjef Lahaye 61e, Piet Damen 70e en Wout Wagtmans 87e. Jo de Haan kwam als 97e binnen met een tijd van 5.59.34, met een achterstand dus van 11.29, maakte hij het twaalf tal weer vol- In het verhaal van deze étappe met de eerste echte cols, de tot de derde cate gorie behorende Donon en Champ du Messin, vervulde Wim van Est, de ge blokte coureur uit St. Willebrord. een der hoofdrollen. Al in het begin, na het vertrek uit Metz, had de Brabander sa men met Jan Westdorp in de voorste ge lederen gestreden. Een groep van 18 man met o.a. Planckaert, Manzaneque, Fischerkeller. Busto, Rohrbach, en de Franse nationalen Cazala, Everaert en Stablinsky, en die der twee oranjeman nen had toen bij Pont a Mousson een voorsprong van een minuut veroverd. De Franse nationalen raakten in rep en roer Zij zyn immers al twee man kwijt en Marcel Bidot oordeelde het no dig om Everaert en Stablinsky terug te roepen om mede de tegenaanval te leiden. De jacht was zo fel dat de hoofdmacht in stukken uiteen viel, maar de tricolo res kregen toch hun zin. Vijf kilometer nadat Bidot zijn mannen naar achteren had gehaald, capituleerden de vluchters voor de aandrang van het peloton, dat zich kort daarop weer hergroepeerde. De rust duurde niet lang Op weg tussen de voorlopers van Vogezen naar de bierstad Champigneulles waar een vette premie van 500 nieuwe franken lag te wachten, demarreerde Wim van Est met Stephan Lach aan zijn wiel. Dit tweetal had 30 sec. winst geboekt toen Lily Bergaud, Jean Claude Lefébvre en de Belg Jos Hoevenaars zich bij hen voegden. De samenwerking tussen dit vijftal, dat zich als eerste vluchtgroep erop kon beroemen geen Franse nationaal meegekregen te hebben, was uitstekend. En toen Lach de premie van de bierbaronnen na 52 km opstreek, was de voorsprong al meer dan 1.5 minuut geworden. Zagen de tricolores over het hoofd dat Wim van Est met een achterstand van precies 10 mi nuten op Anquetil wel eens ge vaarlijk kon worden voor de gele trui? Rekenden zij er misschien op, dat de 38-jarige ereburger van St. Willebrord op de twee bergen niet uit de voeten zou kunnen komen? Hoe het ook zij, zij lieten het kop- groepje lange tijd ongemoeid. Het gat groeide van 2,10 na 58 kilometer in Nancy waar de 140.000 inwoners wel allemaal langs de straat leken te staan, tot 4 min. na 73 kilometer bij de soda- fabriek in Dombasle en zelfs tot 5.40 bij de eerste ravitaillering in Luneville (86 km), het Versailles van het departe ment Loraine. Even probeerden de Fran se nationalen de hoofdmacht tot een te genaanval op te zetten. Maar meer dan een minuut konden zij niet van de ach terstand afknabbelen ment vóór Hovenaars en Lacht. Wim. van Est was in de laatste kilometers 5 seconden achtergeraakt, maar kwam in de afdaling weer bij. De 5e plaats was nog voor Lefébvre op 1.15 in gezelschap van Forestier en Planckaer' er wijl het peloton onder aanvoering i Sjef La haye met een achterstand van 3.35 door kwam. De pure klimmers van de Nederlandse ploeg, Piet Damen en Ab Geldermans, hadden door lekke banden het contact met het peloton verloren. Nauwelijks na het bereiken van at diepste punt van de Donon begon de ruim 11 km lange en soms met stijgings percentage van meer dan 10 procent bij zonder lastige klim naar de top van de Champ du Messin. Zou Wim van Est zich hier kunnen handhaven? De Nederlandse volgers in de karavaan zagen met steeds stijgende verbazing hoe Tourveteraan Van Est met het gemak van een jongeling tegen de berg opreed. Er was geen moment sprake van verzwakking, integendeel, het was Wim van Est die zijn makkers inspireerde om door te gaan. Lily Bergaud rijdt zegevierend over de jinish in Straatsburg Er kwamen echter kapers op de kust. Jean Dotto bewees dat hij het klimmen vroeger zijn grote specialiteit nog lang niet verleerd is. Als in zijn grote dagen rukte Dotto zich los van het peloton' en op de top, waar nu Lach als eerste passeerde vóór Bergaud, Hoevenaars en Wim van Est, bleek hij tot op nog slechts 25 seconden de koplopers genaderd te zijn. Ook het peloton, dat Manzaneque en Junkermann vooruit had moeten laten gaan, was nu dicht bij gekomen. De Italiaan Brugna- mi voerde het veld aan met een achter stand van 1 minuut 25 sec. op Lach. Het einde van de vlucht leek nabij. Maar nu gebeurde het ongelooflijke. In de snelle afdaling van de Champ du Mession liet Wim van Est zich als een steen vallen. De sterke man uit St. Willebrord had alle angst voor i'avijnen overboord ge gooid en bepaalde het tempo, dat soms tot ver boven de 70 km opliepa Inmiddels had Dotto zich bij hen gevoegd. Alles ging goed tot Hoevenaars door een lekke band van de fiets moest. Zyn uittocht kon een geduchte verzwakking betekenen voor het kopgroepje, dat aan de voet van de berg de voorsprong weer tot twee minuten had opgevoerd. Op de smalle bochtige wegen tussen de wijngaarden met de rijpende druiven, waven de vier vluchters echter in het voordeel ten opzichte van de compacte massa achter hen En het gat werd weer groter. Het groeide van 3 minuten na 193 km tot bijna 4 minuten bij het bord. dat de laatste 20 km aangeeft. De strijd was beslist. Het ging er nu alleen nog maar om, wie van het kwartet in Straats burg de kussen van de plaatselijke schone zou mogen incasseren. Wim van Est en Lach probeerden weg te komen. Hun pogingen faalden. Lily Bergaud was in Straatsburg de gelukkige. L'itslugen en klassementen op pagina 9 „Toen ik vorige week dinsdag een bezoek bracht aan de Vrede- steinfabrieken en ik met verschil lende wielersportdeskundigen sprak, heb ik als mijn mening ge geven, dat de geest in onze Tour- ploeg ontbrak. Ik ben in die mening gesterkt na wat in vijf etappes is gebeurd. De Nederlanders, die op het voorplan hadden moeten rij den, zijn in geen velden of wegen te bespeuren geweest. De etappe- Advertentie; Aan het begin van de 4200 m. lange klim naar de 73G m. hoge Donon be droeg de winst van de vijf koplopers nog altijd 5.15. Leefebvre moest hier als enige lossen en hij zou verder in het stuk niet meer voorkomen. Op de top veroverde Bergaud 3 punten voor het bergklasse- OP DE 4e PLAATS IN DE 5e ETAPPE METZ—STRAATSBURG mede dank zij het gebruik van EN MEER UITHOUDINGSVERMOGEN. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Importeur ELMA Haagdijk 18 Breda Tel. 01600-30183 KEES PELLENAARS voor mij een raadsel (Van een speciale verslaggever) STRAATSBURG, donderdagavond. Er is woensdag en donderdag nog al wat te doen geweest over het tactische plan, dat men het pact BidotForestier zou kunnen noemen. Toen Jean Forestier. een van de man nen van Bidot er met Bernard Viot vandoor was gegaan, had niemand zich er aanvankelijk aan gestoord. Ook gcle- trui-dragcr Anquetil niet, noch de ploegleider van Anque til en Forestier. Maar toen de voorsprong Van het tweetal tot negen minu ten begon aan te groeien en de kopman van de Franse nationalen theoretisch als een fietsende kameleon van geel tot het gewone rood-wit en blauw was verkleurd, greep Bidot in. Hij commandeerde zijn kleine wagen naar achte ren om de tricolores in het peloton zonodig de helpende hand te kunnen bieden en reed zelf als een veldheer naar de voorste frontlinie om een moeilijk gesprek met Forestier te beginnen. Piet van Est rijdt naar de vierde plaats Het kwam er op neer dat de donkere Jean geen kop meer mocht doen. Het tevoren uitgestippelde krijgsplan van Bi dot was de gele trui van Anquetil te blij ven verdedigen en dat betekende dat ook een ploeggenoot geen toestemming kon krijgen te trachten het leidersmaillot over te nemen. Forestier gehoorzaamde onvoorwaardelijk en het was Viot, die daarna al het zware werk deed. Het tweetal werd ingelopen. Het was voor Forestier een van de naarste ervaringen, die hij in zijn wielerloopbaan had onder vonden. ,,Het ergste was nog", aldus Fo restier, ,,dat ik door het publiek werd uitgescholden voor alles wat lelijk was. Toen ik zo achter Bernard Viot bleef hangen, riep men mij toe, dat ik een wieltjesplakker was, een profiteur, een onsportief coureur en wat al niet meer. De mensen hadden eens moeten weten hoe graag ik Viot had afgelost. Gelukkig heeft Bernard zelf het me helemaal niet kwalijk genomen." De kritiek op de wijze, waarop Bidot Forestiers kansen zo drastisch had ver kleind heeft de Franse nationalen klaar blijkelijk toch wel erg dwarsgezeten. Donderdag in Straatsburg werd aan de voorzitter van het syndicaat van Franse sportjournalisten tenminste een verkla ring overhandigd, ondertekend door alle Franse nationalen die nog in de strijd zijn. ook dus Forestier en Anquetil en door Marcel Bidot. In de verklaring stond, dat de ingreep geheel volgens de tevoren gemaakte afspraken was gedaan en dat Jean Forestier geheel akkoord ging met de opdracht, die hij tussen Charleroi en Metz had ontvangen. Nie mand mocht Bidot iets kwalijk nemen en voor het wielerpubliek gold de variatie op het grapje over de slechte pianist: niet schieten op Jean, hij deed zijn best. overwinningen, die juist in deze vijf ritten behaald hadden moeten worden, zijn niet tot stand geko men. Ik heb een sportief kloppend hart en ik gun vanzelfsprekend de Nederlanders alle mogelijke successen. Ik kan mij ech ter niet aan de indruk onttrekken, dat deze Tour de France door de Neder landers onvoldoende is voorbereid. Ik mag er op wijzen, dat in de laatste week' talrijke wijzigingen in de ploeg moesten worden aangebracht. Ik mag er op wijzen, dat tijdens de enige Tourbijeen komst in Amsterdam slechts enkele ren ners aanwezig waren. Ik mag er ook op wijzen hoe in allerlaatste instantie een mecaniciën voor de ploeg op de kop moest worden getikt, die zich ooit eens verdienstelijk had gemaakt in de Ronde van Tunesië. Deze onvoldoende voorbereidingen hebben de jongens zonder enige twijfel mentaal getroffen. Zij zijn naar de Tour afgereisd als leerlingen, die nu echter samen moeten strijden. Heeft Albert Geldermans, die door buitenlandse des kundigen als een van de vijf beste ren ners van West-Europa wordt beschouwd, niet zelf gezegd, dat het schortte aan voorbereiding Heeft Wim van Est zich niet in eenzelfde geest uitgelaten toen hij na twee étappes opmerkte, dat de Nederlanders een andere geest rijk moes ten worden een vechtgeest. waardoor geld zou kunnen worden verdiend Die vechtgeest was er in de eerste drie étappes niet en ook niet in de vierde étappe toen Jo de Haan als vierde over de streep ging. Het is voor mij een raadsel, dat drie renners de kans krijgen een tiental seconden uit te lopen dat Jo de Haan vervolgens de sprint wint van het peloton en denkt etappewinnaar te z\jn, Dit bewijst mij, dat Jo de Haan tijdens de wedstrijd ergens achter in het peloton heeft rondgehangenHij wist niet dat er drie renners weg waren Had hij voorop gereden dan had hij dat wel geweten Wij zijn thans tevreden met het behalen van 4e plaatsen. Ik mag er aan herinneren, dat Nederland enkele jaren geleden daarmee NIET tevreden was. Ik haal de op merking van Jacques Goddet aan: „Waar blijven de Bataven?" Lily Bergaud, de winnaar van de vijfde étappe, ver scheen voor het eerst in de Tour van 1954. In het eind klassement bezette hij toen de zevende plaats, die hij hoofdzakelijk te danken had aan zijn grote klimcapacitei- ten. In 1955 ging het hem niet zo voor de wind, want de klei ne man moest toep afstap pen in de twaalfde étappe, na dat hij de dag tevoren een rit had gewonnen. Lily gaf de moed niet op en verscheen een jaar later opnieuw aan de start. Hij kwam niet verder dan de 54e plaats in het eind klassement. In 1957 gaf hij zijn beste Tourverrichtingen weg- De op 30 november 1928 in Maurillac geboren renner eindigde toen als 2e van het bergklassement, dat werd ge wonnen door Frederico Baha- montes. In 1958 werd Ber gaud 9e en het vorige jaar 13e in de strijd om de gele trui. „Dauphine Liberé" en „Progrès de Lyon" zjjn twee kranten, die elkaar in alle hevigheid in midden-Frankrijk beconcurreren. De „Liberé", die zelfs jaarlijks een étappewedstrjjd orga niseert, heeft veel betere wielerspe- cialisten dan de „Progrès". Voor de „Liherc" wordt de Tour verslagen door collega Roger Lachat, een vriendelijk man. De redactie zond Roger in Straats burg een telegram op zijn dak. „Hebt geslapen?", luidde de gjj gisteren vraag. Roger wist niet waar hij het had... maar ontdekte spoedig, dat het ver slag dat hij in Metz had geschreven en vervolgens per telex had doorge seind op de redactie van de Progrès" terecht was gekomen en dit door een verkeerde telecommunicatie De Progrès" pronkt met Rogers verhaal en zette een „post scriptum" onder het artikel.... Roger, merci! Er gaat geen dag voorbij of er krijgen renners boete, omdat zij tegen het een of andere voor schrift hebben gezondigd. Jacques Anquetil heeft nu reeds vijf da gen achtereen een plaatsje ver overd op het „zondenlijstje", om dat hij het vertikt zijn rugnummer fatsoenlijk op te spelden. Coen Niesten kreeg een boete van 5 nieuwe francs, omdat hij met niet- correct-zittende-kleding aan de start verscheen. De Belg Louis Proost ging voor 10 francs op de bon, omdat hij tijdens een rit het pompje van zijn fiets in zijn rug zakje stak. Tommy Simpson, één van de vele Engelsen, die de strijd staakten viel uit in verband met een kniebles sure. Tommy besloot niet het spoorkaartje-naar-huis te aan vaarden, dat door de Tourorganisa tie wordt verstrekt. Hij nam zelf een kaartje en reisde af naar Mi laan om zijn oude vriend John Charles te bezoeken. John is een van de stervoetballers van „Inter nationale". De reden van Tom- my's bezoek? „Ik ga naar John, omdat hij reeds tweemaal geopereerd is aan zijn knie. Ik wil ook een operatie, maar ik moet eerst weten hoe dat alle maal gaat". Vóór de aanvang van de Tour ver schenen in de gehele Franse pers grote verhalen van Ab Geldermans, die met Jacques Anquetil als een van de favorieten werd aangeduid. Na vijf étappes heeft Ab zich nog niet getoond. Dat is niet naar de zin van de heren-organisatoren, die in hun lijfblad hebben geschreven: „Ab Geldermans, l'invisible" ofwel.... de onzichtbare.! Aan Jacques Anquetil worden van uur tot uur de meest gekke vragen gesteld. Een laatste vraag luidt: „Wie is de beste Italiaan, Arnaldo Pam- bianco (winnaar van de Giro) of Guido Carlesi (Italiaanse kopman in de Tour). Zonder enige aarzeling antwoordt Jacques: „Guido is een stuk beter!" Waarmee Anquetil wil zeggen, dat indien hij de Tour wint, hij een knapper renner klopte dan Pam- bianco, die Jacques in de Giro een lesje gaf. Een van de Engelse meca niciens zat in Metz hoogst ver legen om enig vet waarmee hij de tandjes van de fietsen kon oppoetsen. Hij informeer de bij ploegleider André Ma ter, maar deze had geen vet voorhanden. 'Mater raadpleeg de een van zijn vier woorden boeken en zond de mecaniciën de stad in. Deze keerde een half uur later terug met twee tubes tandpasta LOUIS PROOST pompje Charly Gaul is en blijft zwijgzaam. ..Zegt hij nu nooit iets?" werd aan zijn ploegmakkers gevraagd. „Hij praat aileen als hij 's avonds de post heeft doorgenomen en er een briefje van zijn iiefje bij is", zegt Marcel Ernzer, zijn eerste knecht. Het briefje is er tot nu toe elke avond geweest. r>e zesde étappe gaat van Straats burg naar Belfort over een afstand van 180.5 kilometer. Het eerste ge deelte van het parkoers is weer ta melijk vlak. Daarna zetten de ren ners hun tocht door de bergjes van de Elzas voort. Vanaf 4 uur vandaag kan het ra dioverslag van de Tourfinish worden verwacht De herhaling is om viif minuten voor half zeven. De nabe schouwing om vijf minuten voor half tien. De NTS geeft op het einde van het programma een tien minu- ten durend filmverslag. (Advertentie) DE WEDSTRIJD VAN HET JAAR

de Stem | 1961 | | pagina 15