AVRO royeert lid B. actie-comité Groen van het Zwart o STEM-FEUILIETON BOLS DE WiTTE TULP Advies tot wijziging AVRO-directie ROOD Internationals in reactie Jack knapt het op DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 30 JUNI 1961 5 A an het rapport van de onder- zoekcommissie in de AVRO- bode gaat een bestuurs mede deling vooraf, waarin de tekst staat van de aan de AVRO-le- den gerichte brief. Daarin ver klaren de leden van de commis sie van onderzoek, dat op de verzoeken 'om kennis te mogen nemen van tal van zaken de AVRO betreffende on de meest welwillende wijze is gereageerd. Elf grieven 7.45 ^loc^ezee^d Royement P KRO-tips voor foto- en film amateurs Persconferentie J. W. van Hillo naar NCRV-t.v. J. V.- romance Interview met Nasoetion D Eigen cabaret Rudy Carell Luister naar Terugblik Ontgoocheling Gehoorzaam Fanatiek Leerzaam Radioprogramma door Helen Girvan Televisieprogramma 800 gulden per Amerikaan BEURS VAN AMSTERDAM llllllllllll! De commissie is ingegaan op elf grie ven. Daaronder waren er vier over het verplaatsen van de drukorder voor de AVRO-bode van de N.V. EMVRA naar de drukkerij C. de Boer jr. De commissie is tot de conclusie geko men dat de AVRO bij het zoeken naar een vernieuwde uitgave van haar blad van volledig zakelijke motieven is uit gegaan. Voorts werd opgemerkt dat de gewestelijke bestuurder van de AVRO, de heer J.G. Flink, uit deze functie is getreden voor de totstand koming van het contract tussen de AVRO en de nieuwe drukkerij, waar van de heer Flink directeur is. Toen dit besluit werd genomen was de heer Flink nog niet aan drukkerij C. de Boer jr verbonden. Gebleken is dat rn de nieuwe AVRO-bode is een uit- L treksel opgenomen van het rapport dat is opgesteld door de commissie- de Jager op verzoek van het AVRO- bestuur. In deze samenvatting wordt door de commissie aan het bestuur in overweging gegeven zich te beraden over een meer psychologische aanpak door de AVRO-leiding van diverse problemen. Voorts wordt gesuggereerd een ruimere delegatie van bevoegdhe den aan diverse bedrijfsfunctionaris- sen te verlenen en de taak van direc- tuer Repko te verlichten door hem te ontlasten van zijn redactionele werk zaamheden. Het rapport geeft in over weging wijzigingen aan te brengen in de statuten en huishoudelijke regle menten. Hierbij wordt gedoeld op de zittingsperiode van 10 jaar in de ge westelijke besturen en op de forma listische procedure, die gevolgd moet worden om iemand kandidaat te stel len voor het lidmaatschap van een gewestelijk bestuur. Het rapport geeft tenslotte te overwe gen of in de directie van de AVRO enige wijzigingen moeten worden ge bracht teneinde een betere coördina tie te verkrijgen. (Advertentie) bessengenever van topklasse! Met sodawater ook een heerlijk frisse longdrink (met schuim kraag!) per literfles Als u misschien dacht dat het gis teren alleen in ons land warm was dan had u eens in Genève moeten komen. Daar zaten, zoals dat daar gaat, verscheidene conferenties bijeen en ik kan u verzekeren dat de heren gedelegeerden het moeilijk hebben. Buiten schijnt de zon, lokken de koele bergen en wenkt het water van het heerlijke meer. En zij moeten, voordat 2e er heen mogen, eerst nog van half elf tot kwart voor elf vergaderen. Een hartelijk applausje hebben die lieden wel verdiend. Want stel dat u en ik daar nu eens zatenom over Laos le praten, of over de kernproeven, dan 2ouden we laat ons eerlijk zijn de conferentie op een holletje afraffe len, gauw een akkoordje in elkaar spijkeren en daarna lekker lui in een bootje op het Meer van Genève gaan liggen. Maar zo zijn diplomaten niet, die praten het eerst helemaal uit, al woet dat twaalf jaar duren. Dat zijn serieuze mensen. Toch heb ik gisteren een teken be speurd dat verraadde hoezeer ook de eonfereerders onder de hitte lijden. Er is namelijk in Genève nog een confe- rentie aan de gang, van de interna tionale arbeidsorganisatie, dat is een iustellinkje van de Uno. Waar kunnen We het nu eens over hebben, dachten de afgevaardigden vermoeid en toen kwam er iemand op het luisterrijke idee om eens een resolutie in te dienen Waarin werd bepleit de werkweek te verkorten tot 40 uur, zonder loon verlies. Erg fair tegenover Nederland Was dat niet, want zo kun je wel aan gang blijven, we hebben nog ach- ^gebleven groepen op het gebied van de 45 uren. Mocht ik morgenochtend nu in dit koekje ontbreken, dan heb ik de trein vaar Genève genomen om er een aan vullende resolutie in te dienen: de werkweek helemaal afschaffen, de sa- wissen verdubbelen en daarnaast bier ijs in onbeperkte hoeveelheden van ^tswege te verstrekken. En dit bemaal zo lang als deze Kongo- temperaturen voortduren. PRAET-MAECKER de zoon van mr. Wassenbergh, de al gemeen secretaris van de AVRO door de heer Flink is aangezocht bij druk kerij dp Boer in dienst te treden en dat de algemeen secretaris de heer Flink eerst geruime tijd na deze in diensttreding voor het eerst heeft ont moet TTet dagelijks bestuur van de AVRO heeft inmiddels op zyn vergadering van 33 juni besloten de heer B. Groen te Amsterdam te royeren als AVRO- lid. De heer Groen heeft als voorzit ter van het „actie-comité van AVRO- vrienden" op de vergadering in 1960 te Assen een aantal beschuldigingen aan het AVRO-bestuur geuit. De heer Groen heeft tegenover de commissie van onderzoek van de het radioprogramma van de KRO start dinsdagavond een nieuwe we kelijkse rubriek ,,Kamera-klub" waar in foto- en filmliefhebbers hun hart kunnen ophalen aan tips rond de foto- en filmcamera. Dit programma wordt samengesteld in overleg met de stich ting tot bevordering van de amateur- fotografie, bestaat uit korte raadge vingen over aankoop, onderhoud en mogelijkheden van de camera, over zwart-wit en kleurenfilm, over belich tingsmeters en projectieschermen. De tips, die worden afgewisseld door mu ziek var de grammofoonplaat, zijn zo wel bestemd voor de beginnende-ama teur als voor de meer geroutineerde foto- of filmmaniak. AVRO verklaard deze beschuldigingen in te trekken. Onder meer had de heer Gioen gezegd dat er geknoeid zou zijn bij de gewestelijke bestuursver kiezingen en had hij de persoon van de AVRO-voorzitter, jhr. Roël, in het geding gebracht. rpijdcns een persconferentie welke in J- aller ijl door het Actiecomité" in ccn Amsterdams hotel was belegd, deelde een woordvoerder van dit co mité mee, dat ondanks het feit dat de heer Groen op de jaarvergadering in Haarlem straks als ex-lid niets meer kan inbrengen, toch de actie zal worden doorgezet. Het gewestelijke be stuur van Friesland zal tijdens de jaarvergadering voorstellen het punt „rondvraag" aan de agenda toe te voegen. Voorts zullén de afdelingen Noord- en Zuid-IJolland, Utrecht en buitenland tezamen driekwart van de leden ver tegenwoordigend voorstellen een herziening van het stemsysteem. Hierdoor kan de kwaliteit van de stemmen aan de kwantiteit worden aangepast. Al met al belooft het op 8 juli tijdens de algemene jaarver gadering van de AVRO te gaan span nen en lijken de moeilijkheden voor de leiding van deze omroepvereniging nog geenszins van de baan. T) ij de televisiedienst van de NCRV is per 1 september a.s, aangesteld tot chef van de afdeling documentaire programma's, de heer J.W. van Hil lo uit Den Haag. De heer van Hillo was tot voor kort als adjunct-direc teur verbonden aan een reclame adviesbureau. Hij geniet grote be kendheid als amateur- en smalfilmer. Verschillende door hem als zodanig De zaal van het Hilversumse stadhuis was woensdagochtend te klein voor al de belangstellenden uit de Hilversumse en Bussumse tv- wereld, die aanwezig wilden zijn bij de huwelijksvoltrekking van regis seur Walter van der Kamp en zijn charmante regie-assistente Cora van Raalte. Het bruidspaar, zomede collega's en getuigen reden naar het stadhuis in oude auto's met escorte van oude motoren met zijspan. Tijdens de receptie vertelde de bruid dat zij de volgende maand in Hilversum een huis zullen krijgen. Temidden van de vele cadeaus prijkten een honderiem en een hondehok. De hond van Truusje Koop- mans had jongen gekregen en een van hen zal straks het nieuwe hon dehok bevolken. Toen Guus Hermus en Bep Dekker met een grote doos binnenkwamen riep iedereen „een televisietoestelmaar de inhoud bleek te bestaan uit een mooie vaas. Vele regisseurs en producers van andere tv-secties zomede tal van artiesten kwamen hun gelukwensen aanbieden. gemaakte films werden bekroond^ o.a. „Aischeid van een- droom", „Expo- exit" en ..Het late licht". Momenteel werkt de heer van Hillo aan enkele korte films. Zo komt eind augustus de door hem gemaakte kleine film „,Con moto" uit, gemaakt in opdracht van het ministerie van O. K. en W. Voorts maakte hij deze maand de laatste opnamen voor een veilig heidsfilm voor het Rotterdamse haven bedrijf en tot slot vervaardigt de heer van Hillo in deze zomermaanden een documentaire over de emigratie van Indische NedeiJanders naar de Ver enigde Staten. De opdracht hiervoor is afkomstig van de regeringscommis saris voor de emigratie. e VPRO en de VARA hebben i.v.m. het vraagstuk Nieuw-Guinea tijdens het verblijf van de Indonesische mi nister van defensie, generaal Nasoe tion, in Parijs, een filminterview op genomen, dat in een gezamenlyk pro gramma van VARA en VPRO vandaag in de pauze van het vanavond te ver tonen toneelstuk „De Kaukasische krytkring" van Bertold Brecht, zal worden uitgezonden. Maandag 3 juli zullen de VPRO en de VARA opnieuw in een gezamenlij ke uitzending een forum van enkele vooraanstaande Nederlanders van ver schillende overtuiging voor de came ra brengen, dat een discussie zal voe ren over de vraagstukken rondom de Nederlands-Indonesische verhoudin gen, zoals deze onder andere door de jongste activiteiten inzake Nieuw-Gui- nea zyn komen te liggen. Op Hilversum 1 (402 m - fm 92.6 MHz kan. 19) brengt de NCRV om 20.15 uur het vakantieprogramma ,,Met hartelijke groeten". Om 21.25 uur speelt het Ra dio Tivoli-orkest. Om 22.15 uur musi ceert het Handel Festspielorchester uit Halle onder leiding van Harst Tanu Margraf. De muzikale ontmoetingen „In de muzeval" komen om 22.40 uur in de ether. Tot besluit volgen om 23.10 uur enige orgelimprovisaties. Op Hilversum 2 (298 m - fm 96.8 MHz kan. 33) brengt de VARA om 21.00 uur de veertiendaagse serie gewijd aan de flamencokunst. Om 21.25 uur volgt een nabeschouwing van de Toui\ Met Re- nesse wordt om 21.35 uur een recht streekse verbinding tot stand gebracht voor het programma ,,Op stelten". Tot slot van de avond is er om 23.10 uur de muzikale rubriek „Vergelijkenderwijs." Om 20.00 uur begint de NTS met het weekoverzicht van het NTS-journaal, daarna volgt om 20.30 uur een directe uitzending uit de Amsterdamse stads schouwburg van de opvoering van de „Kaukasische krijtkring" van Bertold Brecht in een vertaling van Gerrit Kou wenaar. De cameraregie is van Willy van Hemert. Dit spel is niet geschikt voor jeugdige kijkers. De bezetting be hoort tot de grootste welke ooit in een televisiestuk is opgetreden. Het is niet eenvudig om dit spel in een paar woorden te karakterisei*en. De inhoud bestaat uit twee delen: de taferelen van de vervolging een episch deel en het daaropvolgende proces het „toon beeld". Het nationaal programma van de NTS was gisteravond bijzonder boeiend. Uit oude journaal-fragmenten had men een filmschets samengesteld van de 50-jarige prins, echt zoals hij is: spontaan, onbe rispelijk, maar niet vormelijk, soms de hand in de broekzak, actief sportman en in een ander geval weer typisch huiselijk. Dat de echtgenoot van onze koningin geen „prinsenleventje" leidt bleek uit de vele shorts van zijn goodwill-missies. Thorn Kelling regisseei'de een Zuid-Ame rikaanse t.v.-groet aan de jarige onder de titel „El pi'incipo sin pi'otocolo". Zuid- Amei'ikaanse artiesten als de danseres Gloria Mestre, de jonge troubadour Helio Motta en het zangduo „Dorita y Pepe" vormden de exotische bloemen in dit origineel ver jaarsboeket. Spijtig vonden wij het, dat de beeldkwaliteit leed omdat men door omstandigheden van een tele- recording gebruik moest maken. Een overrompelende show van de BBC- televisie, met voortreffelijke arrangemen ten en een perfecte regie, besloot dit wel geslaagde feestprogramma. Onder de artistieke leiding van Wim Sonneveld start Rudy Carell met een eigen cabaret. Het eerste cabaret heeft als titel „Schermutselingen". Rudy probeert de nummers eerst in zijn geboorteplaats Alkmaar. De Noren zijn altijd trots geweest op het feit, dat het water in hun land zo helder was, dat je het zonder dralen uit rivier en plas kon op scheppen en drinken. „Ik zou dit niet doen," schreef dr. Fr. Mellbye in de Arbeiderbladet van Oslo, „men moet voorzichtiger zijn dan 20, 25 jaar geleden. Veel riviei'en en stromen passeren thans dichtbe volkte woongebieden." „Gooi ze na gebruik weg" was het devies, dat de Noren gege ven werd, toen ze bij het ingaan van de zomer bier konden ko pen in lichte, goedkope flessen. Nu het eerste zomerse week einde voorbij is, heeft het hoofd van de dienst, die is belast met de zorg over de stranden in het gebied van Oslo, Hjalmar Lar- sen, nu al spijt. „Men kan geen stap meer verzetten op de stranden, zonder in glas te trappen", zegt hij Natuurvrienden in de buurt van Husum hebben een merkwaardig ob ject voor waarnemingen gevonden in de vorm van een haas, die het zich kennelijk in zijn kopje heeft gehaald de fascistische leuze van „gevaarlijk leven" in praktijk te brengen. Het dier komt namelijk telkens weer terug naar de spoorbaan en gaat dan mid den tussen de rails zitten om zich door de treinen te laten „overrijden". De haas laat zich eenvoudig niet ver jagen. Twee dieven in de Amerikaanse staat Illinois hebben een originele methode toegepast om uit handen van de politie te blijven. Na elke inbraak verlieten zij het terrein van hun operaties in een auto, ieder vergezeld van zijn gezin. Wanneer zij op de weg werden aangehouden, hadden zij steevast hun antwoord gereed en zeiden: „Wij zijn met vrouw en kinderen uit geweest..." Het trucje werkte tien keer goed, maar bij de elfde keer besloten de politiemannen de auto's te door zoeken. Zij vonden toen wapens en gestolen geld. De twee zware jon gens deelden bij hun bekentenis mede, dat zij het idee van de dief stallen in gezinsverband hadden ontleend aan een door de televisie uitgezonden vervolgverhaal. Met vakantie! ZATERDAG 1 JULI HILVERSUM I 402 m KRO: 7,00 Nws. 7,15 Gram. 7,30 Gewijde muz. 7,45 Morgen gebed en overweging 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 V. d. huisvr. 10,00 V. d. kleuters 10,15 Gram. 11,00 V. d. zieken 12,00 Middagklok —noodklok 12,04 Metropole ork. en soliste (12,30-12,33 Land- en tuinb. meded.) 12,50 Act. 13,00 Nws. 13,15 Zonnewijzer 13,20 Lichte muz. 13,50 V. d. jeugd 14,00 Gram. 14,35 Idem 15,00 Gregoriaanse zang 15,30 V. d. jeugd 16,00 Dansmuz. 16.30 Gram. 16,40 Instr. octet 17,00 V. d. jeugd 18,00 Int. tenniskamp. Wimbledon 18,10 Kunstkron. 18,35 Rep. Tour de France 18,45 Van klanten en wanten we ten, vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichte muz. 19,40 Tour de France 19,50 Lichtbaken, lezing 20,00 Gram. 20.15 Holland Festival 1961: Simon Boccanegra, opera, i.d. pauze (plm. 21,30-22.00) Tour de France en gram. 23.30 Nws. 23,40 Gram. 23,55-24,00 Nws. HILVERSUM II 298 m VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gym. 7,20 Gram. 8,00 Nws. 8,18 Gram. 8,50 Voor u en uw gezin, praatje 9.00 Gym. v. d. vrouw 9,10 V. d. toeristen 9.20 Gram. VPRO: 10,00 Samen thuis, praatje 10,05 Mor genwijding. VARA: 10,20 Licht progr. 10,50 Gevar. progr. 12,30 Land- en tuinb. meded- 12,33 Hammondorgelspel 13,00 Nws. 13,15 Vara-varia 13,20 V. d. teenagers 14,10 V. d. jeugd 14,45 Van de wieg tot het graf, praatje 15,00 Gevar. muz. 16.40 Boekbespr. 17,00 Jazzmuz. 17,30 Act. 18,00 Nws. en comm. 18,20 De Afrikaan opnieuw^ tussen twee we relden, lezing 18,35 Lichte 'muz. 19.00 Artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, lezing 19.40 Leven in een verdeelde wereld, klankb. (3) 19,55 Deze week. lezing. VARA: 20,00 Nws. 20.05 Gram. 20.40 Lichte muz. 21,15 Soc. comm. 21,30 Lichte muz. 22,00 Sportnws. 22.30 Nws. 22,40 Lichte muz. 23,00 Gram. 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL 324 m 12.00 Nws. 12.02 Gram. 12,30 Weerber. 12,35 Gram. 13,00 Nws. 13,15 Foto: V.l.n.r Ben Rownld Rndv r» <v- d- teenagers 14.00 Gevar. muz. 15,00 Ac- kom old, KUfly Ga-cordeonmuz 15 15 Marsmuz. 15>45 Accordeon- reu en Eric Herfst; op de achter grond Jasperina de Jong en Fiet Kos ter. 27) Elspeth draaide zich om en zag, dat Anneke even onschuldig keek als altijd. Het Engelse meisje had gedacht, dat ze een beetje geplaagd werd, omdat ze nogal kortaangebonden van aard was. Ze begreep nu niet, hoe ze in Anneke enige gelijkenis had menen to ontdek ken met de bedroefde dame op mijn- heers miniatuur. Want Anneke was vaak heel opgewekt, al zou men dat niet vermoed hebben, als men haar aa" het spinnewiel zag zitten of als ze ijve rig gebogen zat over haar kantwerk. Nu was ze bezig viool te leren spelen. Ja cob Breuck kwam tweemaal per week de straat over om haar les te geven. Deze morgen was hii niet als gewoon lijk gekomen en Anneke oefende zich nu maar alleen, met Elspeth al? toehoor ster, toen mijnheer kwam binnenlopen en vroeg of Milr.dy, zoals hij haar was gaan noemen, er voor voelde om met hem mee te gaan naar de klokkenma ker. Daar sprong Elspeth van op. Natuur lijk voelde ze dam- voor. In de stad was altijd iets te zier of te beleven. Ze vloog direct naar boven, want een gang naar de klokkenmaker was een reden om de nieuwe karmozijnen mantel te dragen; ze was klaar, voordat mijnheer Anneke had kunnen vragen, hoe het kwam, dat ze vandaag geen muziekles had. Was buurman Breuck misschien ziek? Hij zou dadelijk gaan informeren. Nauwelijks echter waren mijnheer en Elspeth de deux uitgestapt, of daar kwam buurman Bx*euck aanlopen, van zijn huis af de straat overstekend, had geen hoed op z'n hoofd en geen jas over z'n kiel en deed erg verward en radeloos, toen hij iets in 't Hollands tegen mijnheer riep. Elspeth stond ver wonderd te kijken, toen hij hem naa, haar metgezel zag snci en en driftig bij de schouders zag pakken. Verontwaar digd en hevig protesterend, trok Els peth hem aan zijn mouwen. Hij liet mijnheer los en stond daar, alsof hij uit een diepe slaap xntwaakte. Maar een ogenblik later stak hij z'n armen weer wanhopig in de lucht en rende mompe lend weer zijn huis in. „Wat i> er toch met hem gebeurd? vroeg Elspeth. hevig geschokt door deze zonderlinge ontmoeting. ,,Is die man gek? Mijnheel keek verstoord. Boos grom de hij: Och dat is die tulpenziekte, pure waanzin!'" en vertelde, dat zijn buurman een heel normaal mens was geweest voor hij door de tulpenmanie bezeten was „Hij is musicus. Wat be moeit hij zich met tulpen! Hij heeft er helemaal geen verstand van. De mees te tulpen, die hij van mij heeft gekocht, had hii gebruikt om de verliezen, die hij al geleden had, te dekken. Daarna heeft hij weer gespeculeerd in tulpen en is het voor hem misgelopen. Nu heeft hij de weinige Gouda-bollen, die hij nog overgehouden had, nodig om zijn schul den te betalen. Maar hij kan "e niet vinden en beschuldigt mij, cat ik ze weer van hem weggenomen beb. Bah! Het zou om te lachen zijn, air het niet zo di'oevig was..'' Mijnheer zuontte diep, de toen ze hun weg vervolgden naar klokkenmaker. Ze hadden niet meer dan honderd me ter gelopen, toen hij stilstond en terug keerde. „Inderdaad, die windhandel in tulpen is een soort krankzinnigheid," mompelde hij. Maar hij kon niet zien, dat zijn oude vriend er door geruineerd werd. De musicus had de eigenaardig heid om van alles en nog wat weg te stoppen en dan te vergeten, waar hij de dingen vei-borgen had. Zo zou het nu misschidn ook gegaan zijn met de Gouda-bollen. In elk geval wilde hij eens nagaan, wat hij er aan doen kon. Els peth vroeg of ze mee mocht gaan. „Een vrouw weet vaak nog eerder ergens raad op dan een man," opperde ze lis tig. met een vleiende stem. In werke lijkheid was ze bang, dat mijnheer dat de musicus tenslotte begon te from melen aan de knopen van het touw, dat om het spinet gebonden was. Elspeth vermoedde toen, dat hij de man had gevraagd nog een laatste maal op het instrument te spelen en ze be greep ook, waarom hij dit had ge vraagd, toen het touw losgemaakt was en Jacob Breuck er de enig overgeble ven stoel voorgeschoven had. Nauwe lijks hadden zijn handen de toetsen aan geraakt of zijn gezicht ontspande zich; de wilde blik was verdwenen toen hij het eex'ste akkoord aansloeg en de zin gende klanken van het spinet de kamer vulden. En al spelende vergat hij alles Alleen de muziek bleef Opeens kwam er een vreemd geluid uit het spinet, een tik, een gerammel, een vreselijke wanklank. Jacob Bx*euck hief onmiddellijk verwonderd en ver- stoord de handen van de toetsen. Het leek wel of er leven in het instrument zat en of het hem gebeten had, zo'n toch nog weer Kwaad zou worden, als hij alleen ging. Maar Jacob Breuck scheen zijn ach terdocht weer kwijt te zijn, al was zijn optreden nog allesbehalve beleefd, toen hij de deur opende voor het tweetal. Ze konden alles afzoeken, als ze dat wil den, zei hij met een schouderophalen, hU maar iict zou niets helpen. Met een ge- baar beduidde hij, dat hij hen hun gang zou laten gaan en hij ging met een som ber gezicht terug naar het werk, waar aan hij bezig was. Toen Elspeth e*'en omkeek en zag, dat. hij bezig was een touw te binden om zijn spinet, voelde ze zich in 't ge heel niet op ha :r gemak. Zijn ogen stonden zc raar, dat ze blij geweest zou zijn. wahneer mijnheer maar een eind maakte aan het zoeken. De speurtocht duurde echter niet lang, want het huis was tamelijk leeg. Zc ke ken in alle kasten en achter elke deur en door elk raam; ze sloegen geen en kel verborgen heekje over. Er stonden zo weinig meubelen, dat mijnheer, toen ze van de ene kamer in de andere gingen, zich meer en meer bezorgd scheen te maken. „Och, och. Hij heeft haast alles ver kocht, al zijn mooie schilderijen en nog veel meer." Toen ze eindelijk terugkeerden in de muzieksalon, vonden ze ook het spinet klaar staan om uit het huis te worden gesleept. Jacob Breuck zat er naast met verwilderde ogen en verwarde haren. Mijnheer keek bezorgd naar zijn vriend. Hij ging naar hem toe, legde vertrouwelijk zijn hand op de arm van de musicus en sprak hem toe. Elspeth verstond niet goed, wat mijnheer zei, maar wat het ook was, ze zag wel, dat de ander aanvankelijk weigerde, het hoofd schuddend alsof het zich hardnek- kigbewoog om een spil van links naar x-echts. Maar mijnheer gaf niet op, tot- raar gebaar maakte de man. Elspeth moest e> haast om lachen, toen haar onverwachts iets te binnen viel Zou het mogelijk zijn Met een vlugge bewe ging was ze de Kamer door en bij het instrument. Ze beurde het deksel op. De musicus sprong boos naar haar toe Wat ging ze uitvoeren? Toen hij ech ter een blik binnen in het spinet wierp, ging zijn mond van verbazing open. Wat zag hij daar? Zijn Gouüa-tulpen, die hij daar een dag tevoren verstopt had. Zo haastig en opgewonden boog hij zich voorover om ze er uit te halen, dat hij niet bemei-kte, dat mijnheer en Elspeth rustig de kamer veriieten en weer naar buiten gingen. Van onder de rand van haar hoed glinstei'den Milady's ogen var. genoegen, maar mijnheer schudde het hoofd bezorgd, toen ze zich opnieuw op weg begaven naar de klok kenmaker. Hij zuchtte. „Zo, Jacob doet toch nog niet graag afstand van zijn geliefde spi net. Toch zal het op de duur wel het huis uitgaan. De manie om in tulpen te speculeren krijgt hem steeds meer te pakken; het is gewoonweg een ziekte." Elspeth vroeg zich af, of de musicus niet eerder een gewone gek was, want ze vond het zoekraken van de tulpen geen excuus voor zijn hoogst onbeleefde aanval op mijnheer. Bovendien had hij zulke wilde en vi-eemde ogen, toen hij op hen was komen aanlopen. Ze besloot er eens met Pieter over te praten, zo gauw ze daai-toe de gelegenheid zou krijgen. Pieter was nog niet terug van zijn lessen bij Frans Hals, toen ze weer thuiskwamen. Elspeth rende naar boven om de karmozijnen mantel af te doen. En omdat Anneke druk bezig was haar moeder te helpen met het tellen en het opbergen in de kast van de schone was, ging Elspeth naar beneden in de voor- kamer, Daar zou ze in het spiegeltje buiten aan het venster Pieter kunnen zien aankomen, wanneer hij de hoek omkwam. Al herinnerde dit plekje haar aan de Spanjaard, toch vond Elspeth het spion netje een onverwachte bron van verpo zing. Het gezicht van de meeste voor bijgangers was erg grappig, als ze niet m de gaten hadden, dat er naar hen gekeken werd. Sommigen zagen er op geruimd uit, vol moed door de wereld gaand, anderen stapten ijdel en zelfvol daan langs de straat, weer anderen be wogen zich met een bedrukt gezicht voort. Er waren fluitende jongens en ernstig redenerende mannen, oude vrouwtjes, die in zichzelf aan het pra ten waren, en vechtende honden en geen van hen was zich bewust van het meisje, dat naar hen keek. Het was of men naar een levend schilderij keek, waarop de figuren zich bewogen en dat er elk ogenblik weer anders uitzag. Vandaag werd Elspeth tenslotte toch wel wat ongeduldig, want ze zag in het spiegeltje wel de ene stugge Hollander na de ar.dere, maar niet het jonge, be kende gezicht, waarop ze zat te wach ten. (Wordt vervolgd) muz. 16,00 Liedjes 16,10 Tips v. trips 16,20 Liedjes 16,30 Gevar. muz. 17.00 Nws. 17,15 Dagklapper en lit. kal. 17,20 Liturgische ge zangen 17,30 Gram. 17,45 Engelse les 18,00 Orgelrecital 18.30 V. d. sold. 18.45 Tour de France 19.00 Nws. 19,40 Gram. 20.00 Gevar. progr. 21,15 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23,00 Nws. 23,05 Lichte muz 23,55-24,00 Nws. BRUSSEL 484 m 13,00 Nws. 13,15 Bel Canto 16.02 Gram. 17,00 Nws. 17,10 Gram, 18.02 Gram. 18.38 Gram. 19,30 Nws. 20.30 Hoorspel 21.00 Gram. 22,10 Jazzmuz. 22,45 Gr. 22,55 Nws. 23,00 Gram. 23.55 Nws. ZATERDAG 1 JULI KRO: 17,00 V. d. kind. NTS: Eurovisie: 17,30-18,30 Rep. Aken v. concours-hippique om de Prix des Nations. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20,20 Amus. progr. 20.45 TV-éénakter 21,45 Licht progr. 22.05 Hitch- cock-film. VLAAMS BELG. 15.40 V. d. jeugd 16,40- 18,30 Eurovisie: Intern. concours-hippique (overn. v. d. Duitse tv) 19,00 Kath. uitz. 19,30 Weekoverz. 20,00 Nws. en weerber. 20.30 Pop- penfilm 20.45 Spel 21.45 TV-feuill. 22 10 Amus. progr. 23,00 Nws. FRANS BELG. 16,40-18.30 Eurovisie: Int. concours-hippique (overn. v. d. Duitse tv) 19,30 Feuill. 20.00 Journ. 20.30 Gevar. progr 21.30 Cinépanorama 22,15 Folkloristisch progr. 22,30 Journ. DERTIG mijnwerkers zijn in Portugees Angola door woedende terroristen ge dood. Uit verkenningsvliegtuigen zag men dat de ongelukkigen op brandsta pels werden verbrand. (Advertentie) Het gaat de Amerikanen 140 mil jard gulden kosten om één mens eenmaal naar de maan te sturen - ofwel f 800.per Amerikaan. Het kost U maar f 2.50 om twintig maal van een heerlijke, zachte Karei I senoritas te genieten. Laat die Amerikanen maar naar de maan gaan; U vindt Uw doosje Markant in de sigarenwinkel om de hoekEn Karei I geeft goud voor een i*iks. HET Nederlands Elftal zal in het sei zoen 1961-1962 definitief tegen Dene marken en Zwitserland uitkomen. Op woensdag 26 september 1962 wordt in Kopenhagen tegen Denemarken ge speeld en op zondag 11 november 1962 volgt in ons land de wedstryd Ne derland - Zwitserland. De intei'nationale waarden waren gis terenmiddag in reactie mede door het laatste nieuws over Berlijn. De handel was kalm. Een uitzondering vormden aandelen AKU, die op 424 bij de opening, circa vier punten boven de vorige slot- koers uitkwamen. De hoofdoox-zaak van de lagere koersen moet gezocht worden in Wall Stx-eet. De New Yorkse beurs gaf eergistex-en geen veranderingen van enige betekenis te zien- De vaste stem ming van woensdag op het Dami'ak voor de hoofdfondsen werd door Wall Street genegeerd. Hierop had Amstei*dam nu juist niet gerekend. Daarnaast is er de kwestie Koeweit, waardoor een hausse- tendentie voor de olie-aandelen wordt afgeremd. Alles bij elkaar voelde de beurs er gisteren niets voor de bestaande posities door aankopen vex-der uit te breiden. Men ging eerder tot lichte ver- kopen over. Het aanbod was echter klein Op lagere koersen had het buitenland enige belangstelling. Scheepvaarten kalm met geringe koers- vexTiezen. 28/6 29/6 4% 102% 103 3% 95% 96% A 420 421 cA 965 937 GBA 998 976% cA 78834 776 A 117.95 115.95 A 157 155% A 374% 374% cA 1150 1130 Ned. '59 Ned. '47 AKU Hoogovens Philips Unilever Kon. Olie Scheepv. Unie A'dam Bk Kon. Zout NABEURSKOERSEN Telefonisch avondverkeer SS', „Kon- °lie 114.60—115.30; Philips Ö75 1/2—983; Unilever 775778- Hoogovens 940. 87-1. Het gevecht tussen Jack en Lefty dreigt hevige vormen aan te nemen.

de Stem | 1961 | | pagina 13