BiS HEEFT HET VLUCHTSA A.K.W. schermutselingen zeer levendig begonnen Dr. de Kort (KVP) Nasoetion bezoekt Strauss Drie en twee jaar geëist valsemuntersaffaire Socialisten geneigd tot verstandige zakelijkheid IKSPOOR riskeert veel bij Prins wierp de eerste (gouden) bowlingbal Toursprint in Charleroi uur Requisitoir duurde 3,5 Soerabaja een Sovjet-basis VORSTELIJKE INZENDINGEN OP NU BREDA Nota-offensief van Moskou voorbode van „hoogseizoen Noodtoestand in Koeweit Financiële verhoudingswet1 nog niet door de finish Doeluitkeringen als scliokbrekers 111 8 EL DAGBLAD VOOR ZEELAND nog Compromis niet ter tafel Droog weer HULPTROEPEN STAAN KLAAR WESTELIJKE WAARNEMERS VREZEN MacMillan: wij staan achter de Amerikanen Korte slaking op liet vliegveld van Brussel De Griek R, als hoofdschuldige aangeduid Schadeloosstelling b'j Kamer akkoord onteigening; ISMAAKT RAMA SMAAKT RAMA b Amsterdam en Utrecht linger». twel geschoolde als onge- |ce reiskostenvergoeding of len verkregen worden op psen 19 en 20 uur bij het Delpratsingel 22, Breda, Itegenwoordiger aanwezig li. bij sollicitatie worden - -::r? - u voor- lt! Ook 'Mf'. sen van schakel in onze latsen worden de tot 21.00 uur be- overige plaatsen ■ende de openstel- 17.30 en 18.30 uur. je telefoniste kan 'en slechts worden voor: gesprekken nland, gesprekken mcellen, gesprek- niet geautomati- De inlichtingen- leen in bijzondere mnaties verstrek- ide tarieven, net- abonneenummers. 101e JAARGANG No. 23710 Voer OM, ITaniaji» w» Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't ütestende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 WOENSDAG 23 JUNI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2^->t (Van onze parlementaire redacteur). De eerste schermutselingen in de slag om de algemene kinderbijslagverzekering zijn gis teren voor de regering volgens verivachting verlopen. Voor het wetsontwerp in zijn hui dige vorm kinderbijslag voor loontrekken- den vanaf het eerste kind, voor zelfstandigen vanaf het derde, met premieplicht voor Dc socialisten lieten weten, dat hun steun te koop is. Hun prijs is echter zo hoog een bijdrage uit de schatkist om ook voor zelfstan digen kinderbijslag vanaf het eerste kind mogelijk te maken dat het zeer de vraag is, of het kabinet bereid is die prijs te betalen. De socialisten lieten echter nog niet het achterste van hun tong zien. Zij lieten dc vraag ontbcantwoord, of zij uiteindelijk zullen tegenstemmen als hun verlangens niet worden ingewilligd. Dr. Dc Kort (KVP) zag hierin aanleiding tot dc uitspraak: „Ik moet nog zien dat dit wetsont werp wordt verworpen". iedereen - kreeg minister Van Rooy (Sociale Zaken) slechts de steun van 12 anti's en 49 K.V.P.'ers. De V.V.D. kwam met een vol strekte afwijzing, de C.H.U. had ernstige bezwaren maar liet iedereen als gebruike lijk - nog naar haar eindoordeel raden. Dr. De Kort, die bij dit debat in ze kere zin examen doet voor de functie van K.V.P.-fractieleider, beperkte zich in zijn rede tot het A.K.W.-ontwerp. Hij negeerde het compromis, dat de K.V.P.. V.V.D.A.R. en C.H.U. achter de hand schijnen te hebben voor het geval het A.K.W.-ontwerp zou worden verworpen. ..Niemand kan veronderstellen, dat ik met het meerdere nog op tafel reeds met het mindere genoegen zou nemen", zei hij. En als de P.v.d.A. nu eens, om het kabinet ten /al te brengen, dwars gaat liggen? Dr De Kort waarschuwde de oppositie in geval van een kabinets crisis niet te veel te bouwen op de K. V.P. Hij rekende liet intussen tot de reële mogelijkheden, dat ook mr. Burger c.s. geen prys zullen stellen op een gefor ceerde samenwerking met de K.V.P.; met andere woorden, dat de socialisten bij het A.K.W.-ontwerp zakelijke en geen politieke motieven zullen laten prevale ren. De heer Berger, de socialistische woordvoerder, had aanleiding gegeven tot die hoop. Hij hield een voortreffelijk betoog ter verdediging van het kinder bijslagsysteem. ,,Wij staan dicht bij el kaar", constateerde dr. De Kort. Hij ondersteunde ook de eis der socialisten, dat er tussen loontrekkenden en zelf standigen niet gediscrimineerd mag worden, en dat zij dus beiden vanaf het eerste kind bijslag dienen te ontvangen. De K.V.P.-woordvoerder was ook bereid om de premie niet te zwaar te ma ken een bijdrage te geven uit de schatkist. Hij wist echter ook wel. dat de regering hiervoor niet voelt. Daar om liet hij weten voorlopig ook genoegen te nemen met kinderbijslag voor zelf standigen vanaf het derde kind. „Het Keulen en Aken van de kinderbijslag kan niet op één dag gebouwd worden", zei hij. Van A.R.-zijde werd door de heer Smallenbroek een betoog van gelijke strekking gehouden. De heer Smallen broek en dr. De Kort waren er heime lijk op ui+ de P.v.d.A. alsnog tot mede werking aan het huidige ontwerp te be wegen. Zij herinnerden aan de socialis tische signatuur (Suurhoff) onder het wetsontwerp en hielden de socialisten voor dat het wetsontwerp met al zijn onvolkomenheden toch veel aantrekke lijker is dan een eventueel compromis. Vooral de heer Smallenbroek nam op dit punt geen blad voor de mond. Hy uitte zich zo kritisch over een compro mis, dat de vraag rees of het vlucht- schip, dat het kabinet moest redden als het A.K.W.-ontwerp verworpen zou wor den, misschien reeds lek geslagen is. Die kritiek was natuurlijk koren op dé socialistische malen. Hij noemde het compromis vooral gezien de admini stratieve rompslomp welke aan een in komensgrens verbonden is, uiterst moei lijk uitvoerbaar en onnodig kostbaar. De heer Berger becijferde, dat een compromis de premie 0,2 tot 0,4 procent lager zou maken dan de premie, die op grond van het A.K.W.-ontwerp betaald moet worden. „Daarmee redt men dan het kabinet", riep hij. ,,Het is te geef". De socialisti sche afgevaardigde richtte zijn overigens milde spot voornamelijk op de liberalen. Prof. Oud is verantwoordelijk voor al deze compromisbedenksels", zei hij. ..Om een kinderbijslagregeling aan zijn aanhang te kunnen verkopen moet hij kunnen zeggen, dat ook de K.V.P. door de knieën is gegaan". ..Jullie liberalen", riep hij, „willen zo lang mogelijk regeren tegen zo weinig mogelijk kinderbijslag". STAANDE op het uiterste puntje van de Scheveningse pier zal het koninklijk paar °P 6 juli een vlootparade aanschouwen, welke gehouden wordt ter herdenking van één van de Ruyters zee-offensieven, precies 295 jaar geleden. HANS KAART en zijn echtgenote zijn licht gewond geraakt, toen hun auto in de buurt van de Frans-Belgische grens over de kop sloeg. Er is geen reden om aan te nemen, dat Hans Kaart voorlopig niet zal kunnen Werken. DE VIER hoofdverdachten in de straf zaak tegen een aantal dansers van het Nederlands ballet, die warenhuisdiefstal len pleegden, zijn gisteren veroordeeld tot vijf maanden en drie weken met af trek, waarvan twee maanden voorwaarde lijk. De anderen zijn voorwaardelijk ver oordeeld. VOLGENS het Nederlandse broodbak kersbedrijf biedt het wetsontwerp, dat Ploegenarbeid als middel tot arbeidstijd- regeling voorstelt, geen enkel praktisch Perspectief. j Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J Overdrijvende wolkenvelden, maar twen regen. Iets hogere temperaturen J "an gisteren. Maximumtcmpcratu- Itn. ^'lerend van 15 graden aan de 5? graden in het binnenland. Matige tot krachtige wind. kna,!: 70n onder 21.04 uur, maan "O 20.47 uur. Worgen: ion op 4.22 uur, maan on- 5 der 5.35 uur Dr. De Kort steunde ook de eis der socialisten, dat de kinderbij slagtoelagen waardevast gemaakt dienen te worden. In feite onder schreef hij nagenoeg alle socialis tische wensen. Of al die vriende lijkheid helpen zal? Vandaag ant woordt minister Van Rooy. Wil hij het a.k.w.-ontwerp erdoor slepen dan zal hij de socialisten iets moe ten aanbieden. Na het antwoord van de regering krijgt de Kamer enige tijd voor nader beraad. Don derdag komen dan waarschijnlijk de amendementen. De beslissing wordt pas de volgende week ver wacht. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Van Rooy Sociale Za ken) wordt bij het AKW-debat achter de regeringstafel gesecon deerd door twee „echte deskundi gen" (die sneer was van de socia list Berger), de staatssecretarissen Veldkamp (Econ. Zakenen Van den Berge (Financiën). Dr. Veld kamp kan als extra versterking worden beschouwd. Hij is zeer deskundig op het gebied van de sociale verzekeringen. Hij is ook de man, die in stilte aan een com promis heeft gewerkt. Of hij gis teren met veel plezier in de Kamer heeft gezeten valt overigens te be twijfelen. Hij vierde juist zijn veertigste verjaardag. Het le ven begint bij 40". riep de socia list Berger, ..Wel gefeliciteerd". De Kamer applaudisseerde. Een Australisch blad heeft in grote opmaak gemeld, dat Rusland een keur korps van piloten en technici naar In donesië zal sturen, alsmede bommen werpers. verkenningsvliegtuigen en ra ketinrichtingen. In ruil daarvoor zou Indonesië hebben toegestaan, dat de Sovjets een duikboot basis in Soerabaja inrichten. CVan onze verslaggever) Sedert gisteren bestaat er in ons land een nieuwe sport: bowling. Een hypermodern kegelspel met tien kegels en op het eerste ge zicht schrikwekkend grote ballen, dat een goede kans maakt hier (Van onze verslaggever) Dat ook het vorstenhuis geïnteresseerd is in de landelijke manifestatie voor vrijetijdsbesteding ,,Nü Breda 1961" blijkt uit drie inzendingen, die van 30 juni tot 16 augustus in de Baroniestad te zien zullen zijn. Prins Bernhard, beschermheer van .,Nü Breda", stuurt een olifant uit hout snijwerk, van prinses Beatrix is een bronzen paard te zien en prinses Wil- helmina zendt de schilderstukken, naar het voorbeeld waarvan destijds kerst kaarten zijn vervaardigd. De inzendin gen zijn verzekerd. even populair te worden als het in Amerika al is. Het waren Nederlandse landverhuizers die het kegelspel in de Nieuwe Wereld introduceerden. Het komt nu, in volle dig gemechaniseerde vorm, naar het land van herkomst terug. In Scheveningen werd de eerste bow linghal geopend, waarbij prins Bern hard een „gouden bowlingbal" kreeg. De prins toonde zich een geroutineerd bow ler, want al gooide hij geen „strike" (alle tien kegels ineens), met zijn zevei} kegels liet hij zien dat hij in Amerika niet vergeefs gebowld heeft. Na hem. wierp een groot aantal pro minente sportfiguren zich enthousiast op het bowlen; voor hen allen was het iets volslagen nieuws en dat bleek dan ook in het begin wel uit de resultaten Na Scheveningen, waar men in de re cordtijd van 21 weken de fraaie baan van „Heineken and Trans-World Bow ling" heeft gebouwd een winst van dertien weken op het bouwschema! komen tien andere plaatsen in ons land aan de beurt. Daaronder zijn Tilburg en binnen enkele weken Breda. 53 De Sovjet-Unie voert de laatste dagen een offensief op het geduldige papier van nota's en memoranda uit. Enge land ontvingt een protest, waarin de Russische afkeuring werd uitgedrukt over het feit dat de Engelsen oefenter reinen aan eenheden van de Wcstduitsc strijdkrachten afstaan. Londen heeft de nota van de hand gewezen. In een tweede protestbrief werd de Bondsrepubliek beschuldigd van mede plichtigheid aan en zelfs van aanstich ting tot de wreedheden welke de Por tugezen in Angola begaan. Wederom een andere nota van het Kremlin stelt de Amerikaanse regering in gebreke, aangezien zij hernieuwde verkenningsvluchten met U-2 vliegtuigen boven Sovjet-grondgebied zou hebben toegelaten. Diplomatieke waarnemers zijn van mening dat de protesten de voorboden vormen van het communistische politie ke hoogseizoen in de Europese politiek: de kwestie Berlijn. Er heerste omtrent de westelijke vast beradenheid enige ongerustheid, waarop Moskou dankbaar speculeerde. Teneinde de goegemeente een hart onder de riem te steken heeft de Britse eerste minister, MacMillan. gisteren in het Lagerhuis de plechtige belofte gedaan, dat Engeland zich achter de Amerikaanse politiek in zake de Duitse kwestie zal scharen. De premier werd geestdriftig toegejuicht. Hij herhaalde, nadat van socialistische zijde kritiek op hem geleverd was, dat de bevolking van de beide sectoren in Berlijn zich moet kunnen uitspreken over de vraag onder welk bewind zij wenst te leven. Ook hierover applaudisseerde de meerderheid van de Lagerhuisleden. De koersvastheid van de Engelse po litiek was de laatste tijd een punt van ernstige twijfel. De volgende week wordt een krachtig westelijk antwoord op de jongste Sovjet memoranda over Bcrlyn verwacht. In juli zal in Oost-Duitsland de kwestie van een Duits vredesverdrag worden behandeld. Gisterenmiddag heeft het grondperso neel van de Sabena op de Brusselse luchthaven Zeventhem gedurende enke le uren gestaakt. Het grondpersoneel hield in de stad een betoging uit sym pathie met de arbeiders die een loons verhoging van zes procent eisen. Het luchtverkeer ondervond nauwelijks hin der van de korte staking. De Indonesische minister van Defen sie, generaal Nasoetion, heeft tijdens zijn bezoek aan de Bondrepubliek, een ontmoeting gehad met zijn Westduitse ambtgenoot, Franz Josef Strauss. De besprekingen verliepen in een harte lijke sfeer, maar minister Strauss schijnt volgens berichten weinig te hebben gevoeld voor het Indonesi sche verzoek om. wapenleveranties. In het oliestaatje Koeweit aan de Per zische Golf is gisteren de noodtoestand afgekondigd als gevolg van de vrees dat Irak de vrijheid van Koeweit onder de voet zal Jopen. De strijdkrachten van het pas onafhan kelijk geworden Koeweit zijn samenge trokken langs de grens met Irak. Ook worden Irakezen, die in Koeweit wonen, scherp gecontroleerd. Enkelen zouden gearresteerd zijn. Washington heeft gisteren de aanspra ken van Irak op Koeweit impliciet ver worpen. In kringen van de Arabische liga verwerpt men de stelling van cle Iraakse premier dat Koeweit eigenlijk deel uitmaakt van Irak. (Van onze parlementaire redactie) „Bij een verdere taakverschuiving van het rijk naar de gemeenten zal inderdaad het voedingspercentage dat is het per centage van dc belastingopbrengst dat aan de gemeente wordt toegewezen moeten worden herzien. Het zou echter onverstandig zyn nu reeds dit percen- te De derde etappe van de Ronde van Frankrijk, Roubaix-Charleroi (1.97.5 km), is gewonnen door de Belg Emile Daems. Zijn landgenoten Aerenhouts en Van Aerde werden resp. tweed en derde. Foto: Met de armen omhoof gaat Emile Daems door de finish. (Tournieuws op Tourpagina) De finale van het zogenoemde „grootste valse muntersproces van na de oorlog" is gisteren ge houden in het nog steeds streng bewaakte paleis van justitie in Amsterdam. Slotakkoord was uiteraard het requisitoir van de officier van justitie mr. H. E. van Renesse, die tegen de Griekse in genieur Michel R. drie jaar met aftrek en tegen diens Nederlandse bondgenoot Sal S. twee jaar met aftrek eiste. Mr. Van Renesse stelde, dat R. de hoofdfiguur van de affaire tot hulpverlening aan de Algerijnen was. Een beroep op straffeloosheid wegens onoverko melijke gewetensbezwaren wees de Officier in zijn 3,5 uur durend betoog van de hand.„Een duidelij ke afwijzing van de handelingen van verdachten is noodzakelijk", zei de officier „anders zie ik het niet denkbeeldige gevaar ont staan, dat Nederland een centrum van illegale activiteiten van pro- en antigroeperingen, bij allerlei, zich buiten onze rechtsgemeen schap afspelende conflicten. For meel zijn drie strafbare handelin gen gepleegd. Mr. van Renesse gaf een schets van de gebeurtenissen, die zich vorig jaar, na de inval in de Osnabrückse druk kerij afspeelden. Bij vele belangrijke vraagpunten ein digde het antwoord der verdachten bij één of meer geheimzinnige figuren, van wie zij de naam niet wilden noemen. Mr. Van Renesse meende, dat om de in Osnabrück veroordeelde Haarlemse chemigraaf A. O. in feite de hele hulp verlening aan de Algerijnen draaide. Hij besprak uitvoerig „het vraagstuk van de provocatie" in deze affaire. Geen sprake van, meende hij. Hij verklaarde officieel, dat dc justi tie van deze affaire kennis had gekre gen door toedoen van de Binnenlandse Veiligheidsdienst. Met ingrypen moest men wel wachten tot er bankbiljetten klaar waren. Hompe was slechts een tipgever, die overigens ter plaatse van het misdrijf aanwezig was en daaraan passief mee werkte. Beïnvloed tot het plegen van strafbare handelingen heeft hij evetiwel niemand. De officier achtte medeplichtigheid aan valsheid in geschrifte, bestaande uit het drukken van cartes nationale d'iden- tite ten behoeve van de in Frankrijk verblijvende illegalen, bewezen. Hij achtte het met verwijzing naar een 66 jaar oud arrest van de Hoge Raad niet van belang te weten waar dc persoonsbewijzen zijn vervalst. Het gaat erom, dat ze zijn vervalst. Ook bij het tweede punt van de dag vaarding: uitlokking tot medeplichtig heid aan een poging tot valsemunterij in Osnabrück (waarbij het, zoals ge meld, ging om 960.000 valse Franse bankbiljetten ter waarde van 70 mil joen gulden) bracht mr. Van Renesse een hele jurisprudentie ter tafel. Het is niet van belang te weten of men wilde gaan drukken. Slechts het namaken van bankbiljetten is strafbaar, evenals de voorbereidingen (poging) daartoe, doch niet het drukken. Dat er geen gereed produkt is geproduceerd, betekent vol gens mr. Van Renesse niet, dat de po ging had kunnen mislukken. Hij twijfelde aan de beweringen van beide verdachten, dat de valse francs slechts dienden ter ondersteuning van de FLN-strijd. Bewezen achtte hy o.a. dat R. het te vervalsen bankbiljet aan dc chemig-raaf O. verstrekte en dat R. en S. tezamen deze allereerste voorbereiding van de valse muntersaffaire hebben gefinan cierd. „R. was in deze affaire de grote organisator, S. slechts zijn helper". Ook aan het derde en laatste deel der dagvaarding de wapenaffaire schonk de officier veel aandacht. Hij geloofde niet, dat R. niets met deze af faire (wapenfabriek in Marokko cn draagbcugclbreedtekoppen en libellos voor het waterpas) te maken zou heb ben gehad. R. en S. achtte hij schuldig „aan het uitlokken van het doen ple gen van een overtreding van de vuur- wapenwet". tage (dat op 12,7 procent gesteld is) veranderen. Ik wil dan ook rond de stabiliteit van dit percentage geen twijfel wekken". Dit zei minister Zijlstra (Financiën) giste renavond in de Eerste Kamer bij de be handeling van de financiële verhoudings wet 1960. De wet is gisteren nog niet door de senaat aanvaard. De heer De Loor (P.v.d.A.) vroeg de stemming uit te stellen tot de volgende vergadering, teneinde met zijn fractie nader overleg te kunnen plegen. Het genoemde voedingspercentage waarmee de heer De Loor zich voorals nog niet kon verenigen. Ook de sprekers van de andere grote fracties vonden het percentage aan de lage kant. Met name de heer Van Lies hout (KVP) hechtte weinig waarde aan de bewering van minister Zijlstra dat dit percentage langs empirische weg tot stand gekomen is. Hij wilde er echter geen onoverkomelijke bezwaren tegen het wetsontwerp als zodanig aan verbin den. Minister Zijlstra kon de senaat nog geen uitsluitsel geven over de uitbreiding van het eigen gemeentelijk belasting gebied, die hij in het vooruitzicht gesteld heeft. Hij noemde dit een „weerbarstige uiterst moeilijke materie". Hy moest dan ook erkennen nog geen uitgewerkte voorstellen te hebben en nog geen aanvaardbaar systeem te heb ben uitgevonden. Wel liet hy doorsche meren niet a priori iedere gedachte aan een gcmcentelyke belasting op het plaat selijk bedrijfsleven te willen verwerpen. Minister Toxopeus (Binnenl. Zaken) wees de senaat op de grotere objectivi teit bij de verdeling van rijksgelden die de financiële verhoudingswet biedt. De gemeenten krijgen zijns inziens grotere kansen op een meer zelfstandig bestaan. Hij ontkende niet dat in de toekomst bij de toepassing van de wet nogal moei lijkheden zouden kunnen rijzen. Niette min verwierp hij bij voorbaat de sug gestie om een vorm van georganiseerd overleg te scheppen tussen hemzelf en diverse gemeenten afzonderlijk. Hij wil de zich beperken tot het houden van contact met het bestuur van de vereni ging van Nederlandse gemeenten. «Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gisteren met algemene stemmen haar goedkeuring gegeven aan een wetsontwerp, dat huur ders van bedrijfspanden een meer be vredigende schadeloosstelling geeft als zij tengevolge van onteigening hun be drijf moeten verlaten Een amendement- Berkhouwer (V.V.D.) - Lemaire «P.vd A.), dat de gemeenten dc kans wildé ontnemen om door vroegtijdige onteige ningsprocedures een vermindering van schadeloosstelling te verkrijgen, werd met 66 tegen 55 stemmen verworpen. Dit amendement leidde er vorige week toe. dat de Kamer uiteen moest gaan omdat bij de stemming geen quorum aanwezig bleek.

de Stem | 1961 | | pagina 1