naar TSJO Katanganen K ongo-parlemen t Vertrek Tour-ploeg uit Breda Gevangenisstraffen van 2 en een en 2 jaar geëist half HET evenement van 't jaar een grote „TOUR'-PRIJSVRAAG 3 aantrekkelijke etappe-prijsvragen Onderwijzers (nog) geen vijfdaagse schoolweek Rotterdamse jeugdbende opgerold VERRASSENDE ONTWIKKELING IN KONGO Mannequins naar Moskou Tweede dag mUjoenen-zaak Socrates „Bomboko is mijn beste vriend.... Kennedy ziek Twc^ boeren weer vrij DAGBLAD DE STEM DAGBLAD VOOR ZEELAND Zonnige perioden W aarschuwing Krocstjev hoog opgenomen Eerst behoorlijk bestuderen De boerenopstand Kamer akkoord met derde T.H. in Enschedé 80.000 Vluchtelingen uit Angola Kring Limburg KYP boos georganiseerd door het Idle JAARGANG No. 23706 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 23 JUNI 1961 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Duugen, C. J. v. Hootegem. mr dr A J J M. Mes, mr. H M. L. de Rechter. P V M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen) Postgiro 276641 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, -Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Gistermiddag 0111 twaalf uur plaatselijke tijd is president Tsjombe van Kalanga te Leopoldstad in vrijheid gesteld. Op een persconferentie ten huize van premier Ileo verklaarde Tsjombe binnen enkele dagen naar Katanga Ie zullen terug keren en dat hij was vrijgelaten op voorwaarde dal afgevaardig den van de Katangese regering de zitting van hel parlement le WEER VRIJ Leopoldstad zouden bijwonen. 1 55 Het nieuws over Tsjombe's pers conferentie werd in een laconiek gestelde mededeling op het aan kondigingenbord van het hotel Memling bekend. Alsof het de gewoonste zaak van de wereld betrof, luidde de bood schap in het Frans: „De heer Tsjombe zal om 16.00 uur een pers conferentie geven ten huize van de heer Ileo. Alle journalisten wor den hiervoor uitgenodigd". Tsjombe, die op 26 april te Cocquilhatstad door soldaten van het Kongolese leger werd gearresteerd toen hij daar een bij eenkomst van Kongolese regeringsleiders verliet, was bij zijn persconferentie ver gezeld van zijn minister van buitenlandse zaken, Evariste Kimba, die gelijk mat hem was gearresteerd. In hun gezelschap bevond zich gene raal Moboetoe, opperbevelhebber van het Kongolese leger. Tsjombe zag er goed uit en schudde glimlachend handen met de vele journa listen. Comité van ontvangst Bij zijn aankomst werd hij ontvangen door premier Ileo, die hem eerst even terzijde nam voor een kort gesprek onder vier ogen. Tezamen met Ileo. Justin Bomboko, minister van buitenlandse zaken, vice- premier Jean Bolikango, generaal President Kennedy moest gisteren in bed blijven als gevolg van een lichte infec tie die, voorspelde zijn dokter, over een dag of twee. drie zou zijn uitgewerkt. De infectie werd „bacteriaal-virus" ge noemd. De president moest alle afspra ken voor gisteren afzeggen, met inbe grip van zijn slotbespreking met de Ja panse premier Ikeda. De president had een slapeloze nacht gehad. In de loop van de ochtend viel hij m slaap, toen de koorts was gedaaid als gevolg "an be handeling met anti-biotica. DE TWEEDE Kamer zal uiterlijk 13 juli a.s. op zomerreces gaan. Zij zal nog de kinderbijslagwet en waarschijnlijk de provinciewet afdoen. UIT DE PARIJS-expresse die zondag is verongelukt bij Vitry le Francois, zijn gisteren nog twee stoffelijke overschot ten geborgen. Het dodental is daardoor gestegen tot 27. IN FREEPORT «Texas) is de eerste zuiveringsinstallatie voor de vervaardi ging van drinkwater uit zeewater in ge bruik gesteld. DE EERSTE lord der Britse admirali teit. lord Carrington, wiens functie over eenkomt met die van minister van ma rine. heef* zijn ontslag aangeboden in verband met de verschillende spionage- affaires van de laatste tijd. Premier MacMillan heeft nat ontslag geweigerd. EX-KONINGIN Marie van Joego-Slavië ls gisteren in haar woning te Londen overleden. Zij werd 61 jaar. Een ern stige hartkwaal nnd haar bijna een jaar het bed doen houden. de raad van Nieuw-Guinea heeft na stemming besloten om eerst na uitvoe rige beraadslagingen zijn standpunt te bepalen ten aanzien van het antwoord van de Nederlandse regering op de mo- he van de raad van 25 april. Weersverwachting van het K.N.M.I. vanavond, opgemaakt gisteren avond 23 15 uur: Wisselende bewolking en op de mees te plaatsen droog weer. Overwegend matige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen Ukkel verwacht. Zwakke tot matige westenwind. \eranderlijke bewol- King. Weinig of geen regen in het westen, lichte onweersneiging in het oosten van het land. Maximum temperaturen tussen 17 en 21 gra den. Vandaag: zon onder 21.04 uur, maan °P 14.>6 uur. Morgen: zon op 4.20 uur, maan on- fler 1.59 uur. Moboetoe cn Kimba nam hij plaats aan een lange notehouten tafel, de zelfde waar Loemoemba zijn pers conferenties placht te houden. Ileo leidde hem in als „de heer president Tsjombe" en zei: „Hij heeft verzocht op een persconferentie een verklaring af te leggen en hier is hij dan". Tsjombe verklaarde: „Ik zou u graag willen vertellen dat ik een vrij man ben. Om twaalf uur hedenmiddag ben ik vrij gelaten." Samenwerken „Wat mij betreft heb ik niets tegen de centrale regering. Men arresteerde mij tengevolge van invloeden van buitenaf en misverstanden". De Katagese president zei dat zijn pro vincie „altijd heeft willen samenwerken met zijn overige broeders in Kongo. Dat is in het belang van Katanga. Het is een industriële provincie die afnemers nodig heeft. Het instellen van douane bepalingen zou zijn winsten verminde- Dit houdt in, dat Tsjombe tenslotte alle hoop op een afscheiding van Katanga van Kongo heeft opgegeven hoewel nog niet duidelijk is welke garanties de cen trale regering gekregen heeft dat Tsjom be zijn oude spel niet onmiddellijk zal hervatten zodra hij weer in Katanga is teruggekeerd. Tsjombe bracht hulde aan generaal Mo boetoe en zei: „In al deze dagen die ik in het parachutistenkamp heb doorge bracht heeft hij zich als een man gedra gen. Door mijn invrijheidstelling is het einde van de crisis in Kongo in zicht. Wij zullen samenwerken om het tot een groot land te maken. Maar wij hebben mannen nodig, geen volksmenners. Ik geloof dat de Kongolese leiders nu staats lieden worden in plaats van volksmen ners". Op de vraag of hij er mee had in gestemd een positie te bekleden in de centrale regering die waarschijnlijk door het zondag bijeen te komen par- lemt gekozen zal worden verklaarde Tsjombe: „Als ze me nodig hebben maar hierover ben ik nog niet ge raadpleegd". In antwoord op de vraag of Katangese parlementsleden naar Leopoldstad zouden komen zei Tsjombe: „Ik voer de politiek in Katanga. Mijn invrijheidstelling is op voorwaarde van hun deelname". Maar hij geloofde niet dat zij op tijd voor de opening van het parlementa an- wezig zouden kunnen zijn. Katangese leger Generaal Moboetoe verklaarde later met Tsjombe tot overeenstemming te zijn ge komen aangaande het wederom opnemen van het Katangese leger in het nationale Kongolese leger. Moboetoe zei kolonel Njoko, die nu commandant is van het garnizoen te Loe- loeaburg, naar Katanga te zullen zenden om samen met vier leden van Moboetoe's staf de leiding over het Katangese leger op zich te nemen. Moboetoe en Tsjombe zullen samen eenheden van het Katangese leger in specteren als dit geïnstalleerd zou wor den. Dit betekent waarschijnlijk, dat de V.N. in het vervolg verzekerd zal zijn van betere samenwerking met het Ka tangese leger. Na afloop van de persconferentie, voordat de verslaggevers het huis verlieten, kon men Tsjombe Bom boko zien omarmen en hem horen uitroepen: „Dit is mijn beste vriend". Het was Bomboko, die nog geen maand geleden aan de pers bekendmaakte, dat Tsjombe voor verraad terecht zou moeten staan en beschuldigd werd van moord op Loemoemba In Washington acht men Kroestjevs verklaring, dat Rusland nog dit jaar een vredesverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten, buitengewoon ernstig. De me ning van regeringsfunctionarissen, dat Oost en West nu misschien voor de zwaarste proef sinds het einde van de oorlog komen te staan, is hierdoor ver sterkt. De functionarissen lieten echter duidelijk uitkomen dat de V.S. vastbe sloten zijn om al hun verplichtingen ten opzichte van Berlijn na te komen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk heeft er giste ren op een persconferentie de Russische premier Kroestjev van beschuldigd de sabel te laten kletteren wat Berlijn be treft. De opmerkingen van Kroestjev waren een terugdag voor de zaak van de vrede, aldus Rusk. (Van onze Haagse redacteur) De drie samenwerkende onderwijzers verenigingen in ons land zijn van mening dat over een eventuele invoering van een 5-daagse schoolweek nog geen uit spraak kan worden gedaan. De nood zaak van een 5-daagse schoolweek nu wordt in ieder geval noch sociaal, noch pedagogisch aanwezig geacht. Men meent veeleer dat bedachtzaam te werk moet worden gegaan en dat deze zaak eerst eens behoorlijk bestudeerd moet worden. Wel zijn de organisaties van mening dat op den duur aan de 5-daagse op de scholen niet zal zijn te ontkomen. Deze conclusies staan vermeld in een rapport dat een commissie uit de drie onderwijzersverenigingen dezer dagen heeft gepubliceerd. Zij stelt daarin dat bij een eventuele beslissing zeker rekening zal moeten worden gehouden met de opvattingen van ouders en leer krachten. Ook zal een verantwoorde op lossing gevonden moeten worden voor het probleem van de compensatie van de te verliezen lesuren op zaterdag. De commissie stelt dat een oplossing hier van eerder moet worden gezocht in ver lenging van de dagelijkse schooltijden dan in het laten vallen van de vrije woensdagmiddag. Verlenging van de schooltijden is echter bij leken en artsen een omstreden kwestie. Tegenover de voordelen van een lang vrij weekend stellen anderen dat de schooldagen dan te lang zullen worden voor de kinderen. Een ander probleem, dat zeker niet opgelost is, vormt de opvang van de kinderen op hun eventuele vrije zaterdag Er zal aan gedacht en gewerkt moeten worden om op de zaterdagen voor de vrije schooljeugd een nuttige vrijetijds besteding te creëren. Gisterenmorgen is het squadron van Klaas Buchly uit Breda vertrokken het avontuur van de Tour de France tegemoet. Voor het station zagen we v.l.n.r.: Piet Damen, Wout Wagtmans, Jaap Kersten. Jef Lahayede heer Zu- kemeyerJo de Haan. Klaas Buchly, Coen Niesten, Piet van Est en Ah Geldermans. Elders in deze editie vindt de lezer een hele pagina met Tour-nieuws. En op ee gewone sportpagina, die êvenmin ontbreekt, kunt ge bijzonderheden vin den over het vertrek van onze Neder landse equipe vanuit Breda. De plannen van de regering om Enschede een derde technische hoge school te stichten hebben de instemming van de meerderheid der Tweede-Kamer leden. Dit blijkt uit het voorlopig ver slag over het wetsontwerp, waarin deze plannen zijn nee gelegd. „Rechten Wat betreft het openen van de moge lijkheid. aan de economische hogescho len een faculteit der rechtsgeleerdheid in te stellen, hetgeen eveneens in het wetsontwerp wordt voorgesteld, wordt in het voorlopig verslag op verscheidene grondt n twyfel aan de wenselijkheid ge opperd. Op Ao,. aantal punten werd dc minis- lei naleiv informatie gevraagd. De rechtbank van Morlaix in Bretagne heeft gisteren twee boeren hun vrijheid teruggegeven die terechtstonden omdat zij een aanval van „opstandige" boeren op een regeringsgebouw hadden georga niseerd. De rechtbank kwam binnen een half uur tot dit besluit. Een grote menigte voor het gerechts gebouw gaf op luide wijze uiting aan haar instemming met de beslissing. De bedoelde aanval op 8 juni was het begin van de „boerenopstand" tegen de landbouwpolitiek van de regering. De openbare aanklager eiste lange voor waardelijke straffen. Toen de openbare zitting gisteren begon trokken bijna tienduizend betogers door de straten van de stad terwijl een duizendtal had post gevat voor het gebouw. In en bij de stad stonden ni~t min der dan drieduizend man gendarmerie en speciale politie opgesteld. Het ver keer in de stad stond stil en parkeren in het centrum was verboden. Er deden zich geen incidenten voor, behoudens enkele kilometers ten noor den van Moirlaix, in de stad Lambale. Daar moest de politie van traangas- bommen gebruik maken om te verhin deren dat een 1500 boeren het centrum van de stad met landbouwtrekkers en ossewagens zouden barricaderen. Een groep van tien Nederlandse man nequins is gisteren met een Toepolef van de Aeroflot naar Moskou gevlogen om daar ten behoeve van een groep Nederlandse confectionairs een reeks van vijftien modeshows te geven. Onze fotograaf, die het vertrek op Schiphol bijwoonde, knipte de vrolijke groep op de trap naar het vliegtuig. Kardinaal Canali ernstig ziek De 86-jarige kardinaal Nicola Canali is ernstig ziek. De H. Vader heeft hem gisteren in zijn woning in Vaticaanstad een bezoek gebracht. De kardinaal lijdt aan aderverkalking. Hij werd in 1935 door paus Pius XI tot het kardinalaat verheven en was als lid van de Romein se curie op vele gebieden van het ker kelijk bestuur werkzaam. Het hoofd van de baptistische zending. Cecil King, heeft vanuit een telefooncel in Leopoldstad aan het Britse blad „The Guardian" meegedeeld, dat gisteren 80.000 vluchtelingan uit Angola Kongo zijn binnengekomen. Sommigen hadden brandwonden. Er bestond grote behoef te aan voedsel. De Portugezen hadden vele dorpen in het noorden van Angola platgebrand bij het zoeken naar nationalistische opstan delingen. Het gehele noorden was door de bevolking verlaten. De Rotterdamse politie heeft een complete jeugdbende onschadelijk gemaakt en daarmee een reeks van diefstallen en inbraken ten minste vijfentwintig in anderhalf jaar tijd tot een oplossing ge bracht. Twaalf jongens van 13 tot 16 jaar, uit een zeemanswijk in Rotterdam-zuid, vormden het illustere gezelschap dat de stad lange tijd onveilig heeft gemaakt. De jongens opereerden als volleerde De officier van justitie mr. Hart suiker heeft gisterenmiddag tegen de gewezen onderdirecteur van de Amsterdamsche Bank T. H. wegens verduistering in dienstbetrekking en oplichting van de Rembours- en Industriebank een gevangenisstraf van twee en een half jaar met af trek geëist en tegen de Socrates- directeur N. den B. wegens be- driegelijke bankbreuk en oplich ting van de Rembours- en Indus triebank twee jaar gevangenisstraf met aftrek. Hij formuleerde deze eis na een re- quisitoir van anderhalf uur. Juridische kant Een uitvoerige beschouwing wijdde de officier daarbij aan de juridische kant van H. s overtreding. „Het is inderdaad moeilijk de grens te trekken tussen licht vaardig optimisme en verkwisting, goe de trouw en kwade trouw, maar de kwa de trouw van H. blijkt uit zijn heimelijk verzwijgen van allerlei informaties aan de directie, het camoufleren van de slechte positie van Socrates cn derge lijke. Hij wist dus dat de belangen van de Amsterdamsche Bank in gevaar wa ren", zo zei mr Hartsuiker, die niet meende. Gat kan worden gesproken van verduistering ten eigen bate. „Hij heeft als heer en meester over de gelden van de Amsterdamsche Bank beschikt en er anderen mee bevoordeeld, hetgeen ook verduistering oplevert". Ook tijdens deze tweede dag poogden de twee verdachten tijdens de verhoren zoveel mogelijk de zaak van de krediet verstrekking als een volmaakt normale kwestie voor te stellen. „Dat was normaal" De vroegere topfunctionaris van de bank ontkende dat de positie van So crates „zorgwekkend" zou zijn geweest in augustus 1959 en toen de president hem voorhield dat het toch wel merk waardig was dat hij de kredietverstrek king aan Socrates zelf tijdens zijn va kantie in Denemarken, persoonlijk via de notaris had afgewikkeld, noemde hij dat heel gewoon. De president suggereerde met deze opmerking dat die methode geheel pas te in de tactiek die altijd reeds was ge volgd. en die erop neerkwam dat H. te genover de directie van de bank geen open kaart speelde. H. bedisselde altijd alles zelf. „Maar dat was normaal", zei deze verdachte, „want ik behandelde nu eenmaal vry- wel de gehele kredietportefeuille". Dat Den B. altijd met zijn, H.'s naam schermde, als hij geld nodig had, had H. niet zo prettig gevonden, zei hij. Toen Den B. ondervraagd werd, ver telde hij dat hij vaak naar de Amster damsche Bank had gebeld en dat de di recte ir?n hem dan bijna altijd naar de heer H. verwezen. Taxaties president de Vervolgens bracht de in Venlo ter sprake, waarop hij een half miljoen hypotheek gekregen had van de Rembours- en Industriebank. Met die enorm hoge taxatie idioot hoge, zeiden sommige getuigen had hij niets te maken gehad; hij had daar geen belang bij, zei hij. Hij had im mers maar een half miljoen nodig. En toen de president opmerkte dat hij ech ter al weer aan volgende kredieten dacht, bleef Den B. het antwoord schul dig. Hij vond de taxatie van anderhalf twee miljoen zelf „ook wel aan de hoge kant", maar hij had haar niet laten maken De directeur van de bank die de hy potheek verstrekt had die als getuige verscheen, vertelde dat hij van het half miljoen geen cent had teruggekeregen, ook niet na de liquidatie van Socrates. En tenslotte verscheen er nog een ge tuig, die de indruk had dat de taxateurs de bewuste panden helemaal niet ge zien hadden. Hijzelf schatte de waarde op een zeven ton. Verdediging „Ik heb naar mijn beste weten mijn best gedaan", waren de laatste woor den die N den B. sprak, terwijl T. H. het in zijn laatste woorden betreurde dat de diiectie van de Amsterdarhsche Bank door haar beleid prachtige kan sen voorbij heeft laten gaan, die zonder grote offers gerealiseerd hadden kunnen worden. Hij achtte het fout, dat de Am sterdamsche Bank de schade, die ont staan zou zijn door een onjuist beleid, aan de fouten van dat beleid, en niet aan het beleid zelf meent te moeten wijten. Daarmee eindigde dan gisterenavond tegen kwart voor acht het proces So crates, dat niet het door de verdedigers van beide verdachten gewenste „happy end" opleverde, want de rechtbank wees hun verzoek tot onmiddellijke invrij- kwestie van de taxatie van de panden1 heidstelling van H. en Den B., na een raadkamerbijeenkomst van vijf minuten, af. ,,In dit stadium kan niet op het ver zoek worden ingegaan", zo deelde de rechtbankpresident mede, die daaraan toevoegde, dat „misschien niet meer al le redenen die voor verlenging van de preventieve hechtenis pleitten,'thans ook gelden". En zo verdwenen Den B. en T. H. opnieuw, met de handboeien om, naar hun cellen, waarin zij tot 5 juli a.s. moeten wachten op de uitspraak van de rechtbank. Hun raadslieden hebben overigens niets nagelaten om die onmiddellijke vrijlating te kunnen bewerkstelligen, want zowel mr. Joh. K. M. Mathuiscn als mr. A G. Maris waren van mening, dat op giond van deze dagvaarding al leen vrijspraak subsidiair ontslag van rechtsvervolging kan volgen. De heer Mathuisen voegde daaraan toe, dat zo er t.a.v. zijn cliënt aanleiding zou zijn voor een correctiemaatregel, dit gelijk zou kunnen zijn aan het voorarrest. misdadigers: in kleine groepjes, voor zien van handschoenen (om vingeraf drukken te voorkomen), donkere brillen en luchtdrukpistolen, die als afschrik middel dienst moesten doen als zij wer den betrapt. Hun brutaliteit was grenze loos. evenals hun durf. Bij een inbraak op de Willemskade hebben zij namelijk een staaltje geveltoerisme moeten ver richten. dat levensgevaarlijk is geweest. Zij klommen daar naar de vierde eta ge, waar de bewoner de balkondeuren had laten openstaan in de veronderstel ling dat zij van de straat af toch nooit te bereiken waren. Maar juist door die deuren zijn de jongens naar binnen ge komen en zij verrichtten hun „werk" zo secuur dat zelfs geen vingerafdruk werd gevonden. De totale buit in de bijna twintig maanden is enkele duizenden guldens ge weest. Een inbraak op de Willemskade is hun uiteindelijk noodlottig geworden. Omwo nenden zagen hen scharrelen op het dak en waarschuwden de politie. Maar toen die kwam, waren de knapen alweer ver dwenen. Rechercheurs troffen hen ten slotte aan in het vooronder van een heen-en-weer-bootje. stomdronken. Een van de jongens had nog een sherryfles in de ene en een glas in de andere hand. Vrijwel allen waren in het bezit van inbrekersattributcn en veel geld. De volgende morgen bekende één knaap op het hoofdbureau een aantal inbraken en toen gingen ook de anderen, die hard nekkig hadden ontkend, door de knieën. Het dagelijks bestuur van de kring Limburg van de K.V.P. heeft aan het partijbestuur van de K.V.P. in Den Haag een telegram gezonden, waarin het dagelijks bestuur van de kring Limburg K.V.P. het herhaalde en uitermate gro te absenteïsme onder Kamerleden ten zeerste zegt te betreuren. De kring acht dit schadelijk voor democratie en lands belang en dringt met spoed aan op een onderzoek en zo nodig het ondernemen van stappen door het partijbestuur. Zie verder elders in dit nummer

de Stem | 1961 | | pagina 1