Eichmann ontkent schuld in alle toonaarden van Nein" Dames gaan zich er mee bemoeien Scheuring dreigt in Belgisch socialistisch vakverbond BOSCH koe „Rode Ster" de oorlog bijna Stalin deed in alles fout Zierikzeese amateur geoloog kreeg anjer ..IK WAS DE MAN VAN DE REISSCHEMA'S Adenauers secretaris n weer verdacht gemaakt Renard: Wij Walen worden, onderdrukt door noorden Kennedy kreeg hondje van Kroestjev FRANSE BOERENOPSTAND Resten kerk uit tiende eeuw gevonden Jk wist wel veel doch deed niets" Kleurspoeling Zélf doen! UITREIKING DOOR PRINS Canada zal dollar devalueren Luchtvelbinding Moskou-N. York op komst? In St. Michielsgestel Geen vlasbewerking meer in Dreischor KENT FITTERS BEST ONDERLING GETWIST Het meelt ueïkochte mje/de Ui Eujwpa En Kroestjev wist het toen al beter..... 10 )ie Sierdeksel! Size Koffiepot. 't is een uitkomst op dc laai u hoofdbrekens kost. een dagje naar buiten, zo'n lekker voedzaam om te serveren (even die leeftijd, zal ook van weer iets bcc' bordje 1 nc op zijn ;ijn 11 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 22 JUNI 1961 11 In het proces-Eichmann is gisteren de ondervraging van de beklaagde voort gezet. Hy antwoordde zo omstandig dat rechter Landau tot de verdediger, dr. Servatius zei: „H|j moet kortere zinnen maken, anders begrijpen wjj hem niet behoorlijk. Ik weet dat in het Duits het werkwoord aan het eind van de zin komt maar dat duurt ons te lang." Eichmann verklaarde daarna (zakelijker) dat de afdeling IV-B-4 van de SD, waarvan hy het hoofd was, geen zelfstandige taak had. Er moest worden samen» gewerkt met andere bureaus, die zich ook met joodse zaken bemoeiden. Eichmann noemde in dit verband de naam van dr. Hans Globke, nu Adenau ers secretaris in West-Duitsland. Op een vraag van Servatius wat de aanleiding was tot de uitbreiding van bureau IV-B-4, antwoordde Eichmann namelijk: „De uitbreiding was het indirecte gevolg van een initiatief van bureau la van het ministerie van Binnenlandse Zaken, waarin Hering en Globke zaten en hun stre ven naar intrekking van het staatsburgerschap en de inbeslagname van bezit van joden". (Hering en Globke waren destijds afdelingschef op het ministerie van Binnenlandse Zaken) in strijd waren met opdrachten die de Beklaagde gaf toe op de hoogte te zijn geweest van de vergassingsvrachtwagens die gebruikt werden voor het doden van de Poolse joden. Hij liet de rechtbank echter weten, dat hij er niets mee te maken had. „Ik zag documenten die hiermee in verband stonden", aldus Eichmann. „Maar mijn afdeling stond niet in ver binding met die afdeling." Grauw en weggetrokken maar zonder enig spoor van nervositeit gaf hij vervol gens verslag van de juiste functie van de verschillende diensten op het Reichs- Sicherheits Hauptamt. Eichmann gaf toe dat zyn bureau ver antwoordelijk was voor het samenstellen van reisschema's en dienstregelingen voor het transport van joden. De de tails werden door zijn eigen speciale ver tegenwoordigers in Polen uitgewerkt. Servatius die zijn vragen alleen op reeds ingeleverde documenten baseerde vroeg: „Getuige, had u in deze hiërar chie stappen kunnen ondernemen die (Advertentie) Thuis gaat het vlugger, thuis kost het minder, thuis wordt het mooier als U gewoon zelf Uw haar wast met POLYCOLOR-kleurshampoo Naar verkiezing in de eigen natuurlijke kleur of in een chique mode- tint! Haal direct een tube POLYCOLOR. tintgevende haarwassing *t Hoort bij Uw make-up Grote tube f. 1.95 S.S. on de politie u hadden gegeven?" „Nein" was het besliste antwoord van Eichmann. Servatius wilde met deze vraag de be wering van het openbaar ministerie ont zenuwen dat Eichmann er op had ge staan het transport van de Hongaarse joden naar de concentratiekampen voort te zetten nadat zijn chef, Himmler, be vel had gegeven het programma stop te zetten. Hierop werd Eichmann gevraagd te antwoorden op een bewering van Walter Huppenkothen, een hooggeplaatst S.D.- officier, dat Eichmann „een speciale po sitie genoot" bij generaal Heinrich Mül- ler, hoofd van de Gestapo. Eichmann zei: „Nee, onder geen en kele omstandigheid genoot ik een specia le positie. Myn bureauchef (Müller) be val mij op dezelfde wijze verslag uit te brengen als andere afdelingshoofden en hij gaf my ook zijn instructies". Dieter Wisliceny, Karl Richter, Theo dor Dannecker en de overige vertegen woordigers van het bureau joodse zaken in het buitenland konden volgens Eich mann niet zelfstandig handelen. Hij verklaarde dat zij „substantiële in structies' van hem ontvangen hadden maar later de goedkeuring van hun di recte chefs nodig hadden die op hun beurt onder het gezag van de Duitse am bassades stonden in de landen waar zij gelegerd waren. Eichmann, die in het belang van zijn veiligheid mocht getuigen in zijn ko gelvrije beklaagdenbank, aan 't woord. Eichmann zei: „Als men mij ergens naar vroeg, kon ik voorstellen indienen. Maar feitelijk werden de zaken geregeld tussen de chef van het bureau (Müller) en de minister van Buitenlandse Zaken op het ministerie." Servatius diende een aantal documen ten in waaruit moest blijken dat de functionarissen belast met de joodse za ken op de verschillende ambassades in het buitenland hun opdrachten van de ambassadeur kregen en niet van Eich mann. „Ik stond niet aan het hoofd van de centrale dienst voor de emigratie", zei Eichmann verder. „Het hoofd van dat bureau was de S.D.-chef Heydrich, die de leiding overdroeg aan Müller. Ik voerde slechts de praktische administra tie van het bureau uit." Op de vraag of hij verantwoordelijk was voor de maatregel dat de joden gele Davidsterren moesten dragen, zei Eich mann: „Ik geloof dat deze werden in- De echtgenoten en dochters van Franse boeren zijn het plaatsje Vannes binnen getrokken om een „ondersteunings demonstratie" te houden voor hun echt genoten, die al tien dagen bezig zyn met rumoerige acties tegen het regerings beleid in de landbouw. Men schatte, dat de echtgenoten en dochters van 500 boeren deelnemen aan de betoging. De dames kwamen uit alle streken van het district Morbihan. Zij hielden een massabijeenkomst en vervolgens een protestmars naar de prefectuur. Yvonne Botherel, de leidster van de colonne, verklaarde: „Deze keer zal er geen onrust zijn, omdat het nog maar een waar schuwing is." Vervolgens overhandigde een delegatie van zes aan prefect Jean Villeje een resolutie met de eisen van de dames, een „echo" van hetgeen eerder reeds door de boeren werd geëistdat de Franse regering maatregelen moet nemen tegen het alsmaar verder inzak ken van de prijzen voor landbouw- produkten. Intussen gingen de boeren zelf door met hun acties. Zij blokkeerden tal van hoofdwegen en spoorbanen en sloten enkele plaatsen geheel af, door met hun tractoren alle toegangswegen af te sluiten. De politie treedt met grote voor zichtigheid tegen de boeren op. Bot- Gisteren heeft prins Bernhard in het gebouw van de Nederlandsche Handelsmaatschappij in Amster dam voor de elfde maal de zilve ren anjers uitgereikt van het Prins Bernhardfonds, waarvan de prins regent is. De onderscheiding werd uitgereikt aan mevrouw Henriquez aan de heer Edward Rene Wessels, aan prof. mr. A. Anema en aan de heer Van Beveren uit Zierikzee. c,Mevrouw Henriquez. wonende te rie kreeS de onderscheidinc voor PaA 8 van toneelliteratuur in het laments en de bevordering van de Pvoenng van deze stukken. "eer Edward Rene Wessels werd naerscheiden voor zijn werk in het be- j van, een ruime culturele ontplooi- ng der Surinaamse samenleving. De zilveren anjer werd aan prof. mr lAnema verleend voor diens verdien- enjke werk van manen en wekken, van t stimuleren en het wijzen op de on- tkoombare verantwoordelijkheid voor kQ, cul,tuui\ het vooral in crisisperioden wV iimj ?n van de eerste plaats volksdeel, waarin hij zich geworteld eet, van „tijd en roeping", van „bezin nio.? Gn4!?jZle,Vng" -nieuwe taken in nieuwe tijden". Tenslotte ontving de heer P. van Beveren de zilveren anjer voor „zijn door grote liefde gedragen en door noeste vlijt ondanks een geringe voor opleiding verworven zeer omvangrijke kennis van zyn stad en zyn landstreek, Zierikzee en Schouwen-Duiveland. Hierdoor kon hy belangryke en zeer omvangrijke bijdragen in woord en ge schrift leveren aan de geschiedenis van Zierikzee en ontwikkelde hij zich tot een door de vakgeleerden hoogge schatte loog". amateur-geoloog en -archeo- De Canadese minister van financiën Fleming, heeft bij de indiening van zijn begroting meegedeeld dat Canada zijn dollar zal devalueren om te trachten de export te vergroten en de import te verminderen. Hij zei dat de regering had besloten haar valutafonds te gebruiken om het binnenstromen van buitenlands kapitaal te neutraliseren en de waarde van de dollar omlaag te drijven tot een „dis agio van betekenis" in termen van de Amerikaanse dollar. Hij weigerde echter een wisselkoers te noemen. Fleming gaf uiting aan zijn bezorgd heid over de mogelijkheid dat Engeland zich aansluit bij de Europese gemeen schappelijke markt. De minister wees voorsteller dat Ca nada zelf zou overwegen een associatie met de gemeenschappelijke markt aan te gaan, van de hand. singen hebben zich daarom niet voor gedaan. In Parijs is een conferentie gehouden tussen premier Debré, minister van land bouw Rochereau, en de president van het nationale sydicaat van landbouwers, Joseph Courau, die voor de boeren spreekt. Amerika en Rusland hebben het plan opgevat om de onderbroken besprekin gen voor commerciële luchtvaart tussen Moskou en New York, te hervatten. De besprekingen werden indertijd (nadat in principe reeds overeenstemming was be reikt) onderbroken als gevolg van het „U-2"- en het „RB-47"-incident. Als de besprekingen met succes be kroond worden, zal voor het eerst een directe luchtverbinding bestaan tussen beide steden. De Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart heeft reeds Pan American Air ways aangewezen als de maatschappij die de dienst mag onderhouden. De Rus sische dienst zal door Aeroflot worden onderhouden. gevoerd onder druk van Goebbels (mi nister van propaganda) en dat de beve len direct van Hitier afkomstig waren." Over documenten die betrekking had den op de „herkolonisering" van bevol kingsgroepen in Polen en de geannexeer de gebieden, zei Eichmann: „Bij deze gehele operatie liet ik mij slechts in met de reisschema's en de technische aspecten van het transport en met de relaties die mijn bureau had met het departement van verkeer. Vóór novem ber 1939 was ik in het geheel niet bij deze activiteiten betrokken." Ook met de richtlijnen uitgegeven door het „Rijkscommissariaat voor de versterking van de Duitse Natie" waar in de deportatie van 550.000 joden uit de geannexeerde gebieden van Polen werd geëist had de verdachte niets te maken, naar hij zei. „Mijn bureau had ook niets met dood straffen tegen joden in Polen, die van woonplaats veranderden, te maken. De ze werden door de gouverneur-generaal (Hans Frank) uitgesproken. Mijn bu reau had alleen te maken met bevelen die door de S.D. werden gegeven. Twee andere documenten zullen dat uitwij zen", aldus Eichmann. Op vragen over zijn relatie tot een plan dat in oktober 1939 door het bu reau van Hans Frank te Krakau was sa mengesteld voor de deportatie naar Po len van alle joden uit Dantzig, Oost-Prui sen en Opper-Silezië antwoordde Eich mann ontwijkend of ontkennend. Over een rapport waarin gezegd werd dat vele joden tydens een dodenmars in de buurt van Lublin in 1940 in de sneeuw waren omgekomen, zei Eich mann: „De berichten zyn in de grond van de zaak waar en de oorzaak hier voor ligt in de korte spanne tyds tus sen de bevelen voor de deportatie en de uitvoering ervan. De verantwoordelijk heid ligt ongetwijfeld, zoals uit de do cumenten blykt, bij de mensen die de deportatie uitvoerden." Wie dan wel verantwoordelijk was voor het uitvoeren van de deportatiebe velen „De politie voerde de bevelen uit omdac zij door Himmler en Heydrich waren uitgevaardigd", aldus Eichmann. Was hij voor het incident bij Lublin berispt „Het was niet nodig mij te berispen omdat het bevel door het hoofd van de S.D. was ontvangen en de plaatselijke politie eenheden moesten de opdrachten uitvoeren." Hiermee werd de zitting tot heden ver daagd. In St. Michielsgestel zijn sporen ge vonden van een houten kerk uit de tien de eeuw. Ze zijn blootgelegd door de ryksdienst voor oudheidkundig bodem onderzoek uit Amersfoort. De overblijf selen van dit kerkgebouw bevinden zich onder een blootgelegde tufstenen funde ring van een Romaanse kerk uit de elf de eeuw. Deze kerkgebouwen liggen aan de voet van een gotische toren. Onge veer in het midden van de vroegere Ro maanse kerk heeft men een bakstenen sarcofaag gevonden (waarschijnlijk da terend uit de dertiende eeuw). De di recteur van de rijksdienst voor oudheid kundig bodemonderzoek, dr. P. Glaze- ma, heeft de leiding van het weten schappelijk onderzoek in handen. De vlasbewerking in het dorp Drei schor op Schouwen-Duiveland is nu de finitief verleden tijd geworden. De na de ramp in 1953 voor gezamenlijke re kening en met behulp van een gift van „Lions International" aangeschafte vlas- zwingelturbine is dezer dagen naar Bel gië verkocht. De jongeren voelen zich niet tot de vlasserij aangetrokken. Zij verkiezen ander werk boven het wissel vallige bestaan van vlasser. Bovendien is de vlasteelt voor de boeren niet meer lonend, nu de Russen met goedkoop vlaslint op de markt komen. Advertentie) Internationaal meest gevraagde filtersigaret '.ter. In Nederland ft- fier 20 (Van onze correspondent) In België wordt met grote belangstelling uitgekeken naar de bij eenkomst die einde van deze maand door het (socialistisch) Algemeen Belgisch Vakverbond zal worden gehouden. In socialistische kringen is de bezorgdheid groot. Na de woelige stakingen van december— januari j.l., die in Wallonië een subversief karakter vertoonden terwijl de Vlaamse socialisten de stakingsactie slechts schoorvoetend volgden, heeft de socialistische vakbeweging een diepe crisis doorgemaakt. Het voorbeeld navolgend van de Luik se vakbondsleider André Renard, heb ben alle Waalse functionarissen ontslag genomen in het nationaal bestuur van Alleen vert. N.V.Willem van Rijn, Amsterdam-W. - Postbus 8005 Het orgaan van het rode leger „Rode Ster" heeft wijlen Stalin de schuld gegeven van de rampzalige nederlagen die de Russische legers tijdens de tweede wereldoorlog te incasseren kregen, en die het Duit se leger tot voor de poorten van Moskou brachten. De kritiek verscheen aan de voor avond van de twintigste verjaardag van de inval van de Duitse legers in Rusland, en was vervat in een be spreking van de geschiedenis van de tweede wereldoorlog van de hand van maarschalk A. I. Yeremenko, indertijd Russisch legerleider aan het front bij Stalingrad. Volgens Rode Ster had de huidige Russische premier Nikita Kroestjev eens geprobeerd Stalin tot andere ge dachten te brengen, maar deze had hem afgewezen, en een ernstige nederlaag was het gevolg. Stalin", aldus Rode Ster, „beoor deelde de politieke en militaire situatie verkeerd. Veronderstellende dat Duits land niet zou overgaan tot een spoedige schending van het niet-aanvalsverdrag tussen de Sovjet-Unie en het derde rijk, verzette hy zich tegen het nemen van spoedeisende defensieve maat regelen, zelfs toen hem ter ore kwam dat. Hitier strijdkrachten samentrok langs de Russische grens". Yeremenko's geschiedenis beschuldig de de Russische generale staf van tijdens de oorlogsjaren, van kortzichtig heid ten aanzien van de defensie. Yeremenko stelde Stalin ook ver antwoordelijk voor de ramp aan het front bij Kiev in de zomer van 1941 Maarschalk Doedenny en Kroestjev, toen politiek commissaris van Stalin, vroegen Stalin verlof een terugtrekken de beweging te mogen maken om niet nog meer verliezen te lijden. Op een geheime zitting van het twintig ste congres van de Russische communis tische partij in 1956, deelde Kroestjev mee dat hij Stalin persoonlijk vanaf het front had opgebeld om de terugtrek kende beweging voor te stellen. Stalin wilde het telefoontje niet zelf aan nemen, en liet Malenkov antwoorden dat de Russische troepen zich moesten ingraven. (Het gevolg hiervan was dat een Russische divisie werd vernietigd, en dat de gehele linkeroever van de Dnjepr in het oosten van de Oekraïne verloren ging). Yeremenko had ook kritiek op Stalins historici, die Russische verliezen in het begin van de Russisch Duitse oorlog beschreven als „actieve diepte defensie". Yeremenko gaf toe dat de Russische legers geen andere keus hadden dan zich terug te trekken van wege Stalins fouten en de algemene onjuiste vooroorlogse stategie. Volgens de schrijver van het boek had het Russische leger uit deze fouten lessen getrokken, en alle noodzakelijke maatregelen getroffen om het leger in een permanente staat van paraatheid te houden, in overeenkomst met de thans heersende omstandigheden. Hoewel de vroegere Russische minister van defensie maarschalk Georgi Zjoekov een grote rol heeft gespeeld in de verdediging van Moskou en de strijd om Stalingrad, wordt zijn naam in Yeremenko's boek niet ge noemd. Zjoekov leeft thans terugge trokken in een tuinstad van Moskou, werkend aan memoires en het leven leidend van een landedelman. het ABW, waardoor een toestand werd geschapen die op enigszins langere ter mijn onhoudbaar is. De bijeenkomst op het einde van deze maand is bedoeld om de hangende kwesties in het reine te trekken, doch vrij algemeen is men de overtuiging toegedaan dat zulks een ijdele hoop is en dat. integendeel, „de boel zal springen." Op bijzonder treffende wijze is de so cialistische verdeeldheid de jongste maanden aan het licht getreden door de vinnige en vaak zelfs bitsige polemie ken die door Waalse en Vlaamse socia listische kranten gevoerd werden. In de Belgische socialistische pers is dat een uitzonderlijk verschijnsel, omdat tradi tioneel door de Belgische socialisten voor de buitenwereld een strikte eens gezindheid in acht wordt genomen. In den beginne golden die polemieken al leen maar de interne structuur van het ABVV. Weldra echter ontaardden zij in het uitwisselen van persoonlijke verwij ten en de atmosfeer was integraal be dorven van het ogenblik af dat de Waal se vakbondsleiders openlijk protesteerden tegen de oprichting van een staalbedrijf in Vlaanderen. Van Vlaamse zijde óók van socialistisch-Vlaamse zijde werd beklemtoond dat het gewoonweg ongehoord is. dat arbeidersleiders zich verzetten tegen het scheppen van nieu we arbeidsmogelijkheden in een gewest dat sedert veie jaren door structurele werkloosheid werd getroffen. Dit was, weinige dagen vóór de be slissende bijeenkomst van de Belgi sche ABVV-afgevaardigden, het alge mene klimaat. Plots is de tempera tuur tot beneden vriespunt gedaald door de agressieve meeting die de Luikse vakbondsleider André Renard maandag jl. te Brussel heeft gehou den. De leider van de „Waalse Volks beweging" schilderde de situatie al dus af, dat de Walen de „zuiveren" zyn die door de Vlamingen onderdrukt en gekneveld worden: „Men wil Wal lonië doen sterven ten voordele van het „noorden". De Waalse kolenmijnen worden geslo ten om de werkloosheid in het Kempen se bekken te verminderen Wallonië krijgt geen wegen, geen fabrieken, geen kanalen. De Vlamingen hebben de eco nomische leiding in handen, zowel als de politieke." André Renard verklaarde onder luide toejuichingen van zijn opgezweepte toe hoorders dat in Wallonië een regering van het volk moet worden gevormd, ge steund op 52 procent meerderheid van so cialisten en communisten. ..Wij willen zo nauw mogelijke betrekkingen met le Vla mingen, maar aanvaarden de wetten niet. die zij ons door hun meerderheid willen opleggen. Indien de „mensen van het noorden" nog houden van een kapi- talistisch-liberale economie, ons goed. Wij Walen wensen een gemengde econo mie met toezicht op de geldmarkt." Ook voor de Vlaamse socialisten had hy slechts woorden van verdachtma king en misprijzen over. Hy zei, dat men nu in Vlaamse socialistische vak- boiidsra.ngen personen aantreft die on der de bezetting deel uitmaakten van de Unie van Hand. en Geestesarbei- ders. Vlaamse socialistische kranten verweet hy, „knipsels aan de hand te doen van de CVP-partijvoorzitter om de Walen ervan te beschuldigen een volksdemocratie te willen oprichten." De Vlaamse socialisten werden er van beschuldigd, de Waalse verzuchtingen te negeren. „Ik begrijp hun reactie. Som migen onder hen zouden in een federa listische staat geen minister meer zijn. Toen wij hen op 21 januari vroegen geld te zenden voor onze stakers, kre gen wij als antwoord dat de staking sinds 14 januari afgelopen was. In Vlaanderen staakt men voor klompen en schorten en voor 25 centiemen. Bij ons gaat het om grote zaken!" André Renard omschreef het program ma van zijn Waalse Volksbeweging (waarbij de meeste Waals-socialistische vakbondsfederaties zich in blok hebben aangesloten) als tweevoudig: federalis me en structuurhervorming. ,,Ik ben echter, en dat is een persoonlijke over tuiging. een gezworen republikein," voegde hij aan het adres van de Bel gische dynastie eraan toe. Na deze meeting van de „sterke man" van de Waals-socialistische ar- beidsbeweging wordt de kans op welsla gen van de komende ontmoeting tussen de ABW-leiders vrijwel nihil geacht. Veeleer wint de mening veld dat de krachtmeting zal eindigen met de uit sluiting van André Renard en zijn vol gelingen, en bijgevolg met een scheu ring in het Algemeen Belgisch Vakver bond. (Advertentie) Reumatiek T O G A L H E LP T Griep TO G A L HE L P T Migraine T OG AL HE L P T Menstruatiepijn TOG AL HE LP T Verkouden TOG AL H E LP T Hoofdpijn TOG AL H E LP T Spit TOGAL HE LP T President en mevrouw Kennedy heb ben gisteren een aantal geschenken ge kregen van premier Kroestjev van de Sovjet-Unie. De Russische premier zond speciaal voor mevrouw Kennedy een jonge hond (zes maanden), nakomeling van de be roemde Russische ruimtehond Strelka. De Amerikaanse president kreeg een model van een 19-eeuwse Amerikaanse walvisvaarder, gemaakt van walrusslag tanden en walvisbeen. De geschenken werden aangeboden dooi drie Russische functionarissen, die de Amerikaanse president een brief van Kroestjev kwamen aanbieden. De Russische hond werd onmiddellijk „voorgesteld" aan Charley, de terrier van de familie Kennedy.

de Stem | 1961 | | pagina 7