Pressie op Katanga Nieuwe impuls aan Benelux Slechte beurt van Tweede Kamer VEEL BLIJFT DUISTER IN VALSEMUNTERSPROCES Dé HOOFDPRIJS Drietal leiders NOG VOOR ZONDAG IIET PARLEMENT BIJEENKOMT: Ziekenhuis Coolsingei bijna verdwenen Lefèvre naar De Quay Sal. S. neemt teveel schuld op zich Romantische vertoning Nog dit jaar vredesverdrag met Duitsland DAGBLAD VOOR ZEELAND KROESTJEV: Veranderlijke bewolking «PUlTuT ondor 2104 "ur maan Opnieuw onrust op Cuba Noodlanding straaljager België in Zuidslavische wapens voor Indonesië prijsvraag van het jaar een DAF 600 De Luxe personenauto Zie ons blad van morgen! 101e JAARGANG No. 23705 Voor God, Koningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij Neerlandia. Directeur* E. H B Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A Bruna. Redactieraad: J. M A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, tnr. dr. A J J M.. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigersiraat 16, Tel. 2234i (3 lijnen) Postgiro 27H841 DONDERDAG 22 JUNI 1961 Abonnementsprijs f 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau vodr Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat Tl - telefoon 2893) KONGO WIL EERST EIGEN TOP-GESPREK MOISE TSJOMBE: spoedig weer vrij man? Voor het einde van het jaar zal de Sovjet Unie met Oost-Duitsland een vredesverdrag tekenen. Dit heeft premier Kroestjev gisteren in het Kremlin (opnieuw) aange kondigd. Het Amerikaanse standpunt inzake de ontwapening noemde hij onaanvaard baar. Hij waarschuwde, dat de Russen de proefnemingen me* kernwapens zul len voortzetten, indien de Amerikanen hun proeven met kernwapens willen hervatten „Er zijn intussen al verschei dene nieuwe wapens ontwikkeld in de Sovjet-Unie. die een praktische beproe ving vereisen", zo klonk het dreigend. Op deze bijeenkomst, die was belegd ter herdenking van het feit, dat twintig jaar geleden de Duitse legers Rusland binnenvielen, voerden ook de minister van defensie, Malinovski, en maarschalk Tsjoekov, opperbevelhebber van de Rus sische grondstrijdkrachten, het woord. Zij zeiden wat Kroestjev zei: het vredes verdrag zal en moet dus getekend wor den. 1 \.p crientie) verbindt ROTTERDAM via Keulen en Zurich met de wereld Dagelijks vertrekt een vliegtuig om 09.50uur. Reserveringen via uw pas sage/reisbureau of bij Swissair, Westblaak 12, Rotterdam Tel.13 91 70 L)e regering in Leopoldstad hoopt voor hel weer bijeenkomen van het parlement, een topconferentie te beleggen van vooraan staande Kongolese politieke leiders, 0111 de basis te leggen voor een brede nationale regering ter vervanging van de drie regi mes die nu in Kongo bestaan. Uit welingelichte kring in Leo- poldslad werd vernomen, dal dit de voornaamste reden was waarom de centrale regering niet bereid was president Tsjombe van Katanga zijn vrijheid Ie hergeven. Zij wil eerst een Katan- gese delegatie in Leopoldstad zien. De voorgestelde parlemenls- zitling - 25 juni - slaat of valt met bel resultaat van deze voor bespreking. De topconferentie in de centrale Kongolese hoofdstad zou onder voorzitterschap staan van presi dent lozet Kasavoeboe, en rondom een ;onlerentietafel moeten ver enigen Antoine Gizenga, Moise Tsjombe en diens „sterke man" minister van buitenlandse zaken Godefroid Moenongo, en een groep ministers van de centrale regering in Leopoldstad. Het zou voor het eerst zijn dat leiders, die geheel Kongo vertegenwoordigen, el kaar ontmoeten na hun conferentie in BrusseJ tei vooroereiding van de Kon golese onafhankelijkheid. Moise Tsjom be weigerde de onafhankelijkheidsfees ten mee te maken en de daarop volgen de bijeenkomsten bij te wonen. Welingelichte kringen in Elizabethstad zeiden dat de V.N. bijzonder grote druk op h.y gezag in Katanga uitoefende, om het te bewegen toch vooral aan de par- lement.Vitting in Leopoldstad deel te ne men. DE BELGISCHE socialisten hebben in het Belgische pariement hun stem ont houden aan het Starfighterproject, als onderdeel van de defensiebegroting. De Starfighter haalde het niettemin met 80 tegen 9 stemmen, bij 59 onthoudingen. DE PARLEMENTAIRE onschendbaar heid van het Algerijnse parlementslid Lauriol is opgeheven. Lauriol hielp de militaire revolte in Algerië. Een Franse majoor kreeg voor hetzelfde feit zes jaar. GAGARIN zal deze maand in gezel schap van maarschalk Malinovski een bezoek aan Finland brengen. Het wordt voor deze ruimtemens zijn eerste reisje naar de andere kant van het IJzeren Gordijn DE KLEUTERLEIDSTERS kunnen de vlag uitsteken. Hun salaris wordt met te rugwerkende kracht tot 1 april 1960 ver hoogd. VOOR DE ..Grootmetaal" is de moge lijkheid geopend om gedurende het twee de halfjaar van 1961 arbeidskrachten aan te trekken uit het arbeidspotentieel van de „kleinme'aal". Dit is dan van grote naar kleine K. HEINZ BRANDT, een vroegere Oost- duitse communistenleider, die door het Oostduitse bewind wordt beschouwd als een Westerse spion is gearresteerd toen hij zich vrij dom in Oost-Berlijn vertoonde. Weersverwachting van het K.N.M.I. ^vond 53aV15nuür°i:'gCmaakt gisteren" ,V?.ran,(?Mr'^'4c bewolking met voor- langui in hpt ""orden van het V5n. ,!?.r cn daar enige regen. Aan- «elyk weinig wind, later matige uiM»iVï!' krachtige zuidwestelijke Ip -e.z<dfde tempearturen als gis- TT££ ,ets 'a^rc. weer VmJaCht: Mooi' vriJ warm tot 21 g™edtenmaxln>umtemperaturen "«US uu" °P 420 UUr' mian 0n" Reizigers die uit Cuba in Miami arri veren, hebben gemeld, dat opnieuw Cu baanse boeren zich aansluiten bij de re bellen in het EScambrya-gebergte. De Cubaanse autoriteiten proberen dit ver schijnsel tegen te gaan. door eenheden militia te zenden naar deze bergstre ken, om er de rebellen op te sporen. Op last van premier Castro is een aan tal kerken aangev/ezen om te dienen als opslagplaats voor suiker. Cuba zit met grote hoeveelheden onverkochte suiker. Gespeculeerd werd in dit verband, dat de volkercnorgan satie de' Katangcse re gering zelfs zou hebben gewaarschuwd dat het niet deelnemen aan de zitting ernstige gevolgen voor Katanga zou kun nen hebben. Zou men namelijk besluiten tot vorming van een nieuwe regering, dan zouden de Verenigde Naties bereid kunnen worden gevonden aan een op roep van deze regering om Katanga met geweld onde gezag te brengen, te voldoen. De V.N. zijn machtig genoeg om zulk een actie te ondernemen. Zij hebben in Katanga een leger van ongeveer acht duizend soldaten, een aantal dat hoger ligt dan wat Katanga zelf aan soldaten heeft. V oorbereidingen In Leopoldstad treffen de V.N. voorbe reidingen voor het in orde brengen van de Lovanium universiteit, waarin de par- lementszittingen zullen worden gehou den. De studenten zijn er reeds uit ver wijderd. Hun slaapzalen en refters zul len worden gebruikt door de afgevaar digden die gedurende hun verblijf in Leopoldstad bescherming van de V.N. behoeven. Dc behuizingen van de hoog leraren zullen aan de belangrijkste deel nemers worden toebedeeld. Schildwach ten van de V.N. zullen de bevoegdheid krijgen alle persoden te fouilleren die het terrein van de universiteit betreden of verlaten. De V.N. werken ook aan de vrijla ting van alle politieke gevangenen, en het verkrijgen van vliegtuigen voor het vervoer van afgevaardig den die buiten Leopoldstad wonen. Het Kongolese parlement zal waar schijnlijk twee weken zitting houden Berichten als zouden de meeste leden van het parlement, dat voor het laatst negen maanden geleden bijeen is ge komen. geliquideerd zijn, werden door de V.N. weersproken. Een zegsman ver klaarde dat niet meer dan twintig van hen om het leven zijn gekomen.... De Belgische minister-president, Th. Lefèvre, zal vandaag een be zoek brengen aan Den Haag. Hij is daartoe uitgenodigd door prof. De Quay Het zal het eerste persoonlijke contact zijn tussen de ministers-presidenten van de twee Bcneluxlandcn. Op ministerieel niveau hebben reeds uitvoerige bespre kingen tussen de Beneluxlanden plaats gehad, onder meer over een gemeen schappelijk Beneluxstandpunt in Euro pese kwesties. De algemene indruk in Brussel bestaat trouwens flat de nieuwe Belgische rege ring een nieuwe impuls wenst te geven aan de samenwerking in Benclux-ver- band. In regeringskringen wordt zelfs ge sproken van een „nieuwe periode" na het dieptepunt op het politiek vlak, dat werd bereikt door de sterk uiteenlopende stand punten van de regeringen in Brussel en Den Haag over de voorstellen van presi dent De Gaulle. In Belgische regeringskringen wordt grote waarde, toegekend aan het overleg dat de ministers van buitenlandse zaken van België, Nederland en Luxemburg begin deze maand over het bereiken van een gemeenschappelijk standpunt ;n Europese kwesties hebben gevoerd en dat tot een nog nader uit te werken „zeer akkoord" heeft geleid. In deze krin gen is men dan ook van mening, dat „al les wijst op de moglijkheid van een veel betere Bcnelux-samenwerking". In Belgische regeringskringen is men voorts van mening, dat de vooruitzichten voor een oplossing van de waterwegen- kwestie „beter schijnen". Nog enkele weken en dan is het ziekenhuis Coolsingei te Rotterdam niet meer. Met een grote betonnen bol, hangende aan de arm van een hijs kraan worden de muren van het zie kenhuis murw gebeukt. Meestal zijn enkele dreunen voldoende om een hele wand ineen te doen storten. Als de ruïnes van het ziekenhuis opge ruimd zijn zal men de Lijnbaan door trekken tot aan de zgn. Oude Binnen weg zoals ook van begin af aan in de plannen heeft gestaan. In de heide te Zutendaal. even ten zuiden van de Belgisch-Nederlandse grens, bij Genk, heeft sergeant-vlieger K. Bodaer't van de 314 wing van de Nederlandse luchtmacht van de basis; Eindhoven, gisterenmiddag een geslaag de noodlanding gemaakt met een Thun- derstreak F-84. De piloot bleef onge deerd. Het toestel, dat een defect aan de olieleiding had, werd licht bescha digd. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer is gisterenmiddag tegen vijf uur uiteen moeten gaan omdat bij een stemming kwam vast tc staan, dat er geen quorum 7(i leden aanwezig was. Van dc 150 leden waren er slechts 62 pre sent. Dat was een slechte beurt. De Kanier vergadert deze week maar twee middagen. Een wat grotere opkomst Ijjkl dan niet onmogelijk. Dc fracties van de CPN, PSP en SGP schitterden geheel door afwezigheid. Van de 49 KVP'ers waren er 21 pre sent; van de 48 socialisten 19; van de 14 Anti's 5, en van dc 12 CHU'ers 8 en van de 19 liberalen 9. Dc stem ming was uitgelokt door de liberaal Berkhouwer. Hij had overigens niet de opzet de Ka mer in haar chemise te zetten. Door bij een slechte bezetting te stemmen hoopte hij een meerderheid te krijgen voor een omstreden wijzigingsvoorstel. Zijn amen- Voor de Amsterdamse rechtbank is gisteren het proces begonnen tegen de redactie-stenograaf S. S. uit Amster dam en de Griekse ingenieur R. Zelden heeft Nederland een rechtszaak beleefd met zulke spectaculaire, deels romantisch mysterieuze vertoningen daar rondom, als het „grootst valsc- muntersproces van na de oorlog dat gisteren in Amsterdam be gonnen is. Het gaat, zoals wij gisteren in een uitvoerig artikel reeds hebben uiteengezet, om dc Amsterdammer Sal. S. en de Griekse ingenieur Michel R., de twee verdachten in het valse- munterskomplot, dat in Osna- briick, waar valse franchiljctten voor het Algerijnse bcvrijdings- front zouden worden gedrukt werd opgerold. Deze heren maak ten gisteren allerminst de indruk dat zij gediend zouden zijn met een vlotte afloop van de zaak. Zij gedroegen zich als getergde idea listen en speciaal R. probeerde herhaaldelijk, doch tevergeefs, een lang manifest voor tc lezen dat hij bij zich had. Het proces zal vermoedelijk vier dagen du ren en een maximum aan rende ment voor de Algerijnse zaak op leveren, als het aan de verdach ten ligt. In de ochtendzitting weigerde de rechtbank om de dagvaarding, die op talloze gron den door de verdediging was aangevochten, nietig te verkla ren. Er waren uitgebreide voorzorgsmaat regelen genomen, alsof men vreesde voor FLN-plasticbommcn in de rechts zaal. Onder het publiek, dat een dub bele sluis van marechaussees moest pas seren en herhaaldelijk werd gecontro leerd, zouden zich schilderachtige figu- Foto: Bij het gerechtsgebouw verzoektlrcn bevinden. BVD-agenten. de weduwe een politieman een demonstrerend!, van Leon Trotzki en vermomde rebel- sandwichmnn zijn activiteiten te stafcenJlcn- Niets daarvan. De controle verslapte dan ook al gauw. De verhoren golden vooreerst Sal. S„ die bereid bleek om alle schuld op eigen schouders te laden en die een „sneer" uitdeelde in de richting van de BVD, wier handlanger Hompe, een typograaf, zich in het komplot zou hebben inge drongen om daarna de hele boel te ver raden. Hompe zat niet in de getuigenbank, alhoewel hij a charge gehoord zal worden, doch hij bevond zich onder politiële bescherming. Wie is Pierre? Michel R. sprong herhaaldelij van zijn bankje om te protesteren tegen de pas sages in de prneessenverbaal, waarin de Algerijnen met de verzamelnaam ..Fransen"' werden aangeduid. Dat ivas in de fase van het proces waarbij de aanmaak van valse pas poorten voor FLN-leden aan de orde kwam. Hiervoor is een Haarlemse chemigraaf, zekere O., in Osnabrück veroordeeld. Hij had verklaard, in op dracht van Michel" de passen te hebben gedrukt, waarna hij ze afle verde aan een Belg of een Fransman met de naam „Pierre". Wie dat is weet niemand. Sal. S. was allesbehalve ingenomen met dc openhartigheid van zijn vroe gere Haarlemse bondgenoot en waar deze Michel R. wilde belasten, sprong Sal. S. dan ook herhaaldelijk in de bres. Prachtstuk jes Hierna volgde een schermutseling over de vraag hoeveel, en langs welke wegen geld voor de aanmaak van de valse passen was verstrekt, en of dit geld. door buitenlandse FLN-vrienden geschonken, eigenlijk wel voor valse munterspraktijken bestemd was. Vast staat dat O. geld heeft gekregen, maar hoe dat wensten de verdachten niet te onthullen. Evenmin wilden de verdachten zeggen waar de valse persoonsbewijzen heen gingen. Zelfs de plaats waar zij werden ingevuld bleef geheim. De vals-geldaffdire was een apart hoofdstuk in het proces. De valse francs zouden (volgens deskundigen) pracht- stukjes zijn geweest, maar voor zij van de pers konden komen was het komplot al opgerold. In Haarlem waren door de meergenoemde O. voorstudies gemaakt. In Osnabrück werd het vervalsen op grote schaal bedreven. Sal. S. en zijn Griekse vriend, die elkaar in de pauzes veelvuldig toeknik ten, hadden de voorstudies niet gezien, zeiden zy Toch werden ze in beslag genomen ten huize van Sal S. ISumeroteu rs De officier van Justitie raakte ook nog in conilict met de verdachten over de functie van een aantal numeroteurs, ap paraten waarmee de serienummers np bankbiljetten kunnen worden gedrukt. De officier had een zware kist met numeroteurs op d 1 tafel laten plaatsen, nadat Michel R. had gezegd dat de twee numeroteurs, waarmee de officier eerst was komen aandragen, beslist onvol doende waren om zo'n belangrijke portie banknoten te diukken als in de dag vaarding was vermeld. President en verdachten ondervroegen beurtelings de getuige-deskundige, een man van de n.v Joh. Enschedé en Zo nen, totdat deze als een soort docent naast de groene tafel stond. De verdachten wilden de indruk wek ken dat dc numeroteurs afkomstig zyn van Joop Zwart, de Amstelvcense druk- ker-publicist, die in hun kring niet erg populair is, doch de officier lief zich niet op dit zijspoor rangeren. Morg-m gaat het proces voort. dement werd echter verworpen, maar aan gezien er geen quorum bleek te zijn was de stemming ongeldig en moet de vol gende week opnieuw gestemd worden. Vorig jaar geschorst De Kamer behandelde gisteren een wetsvoorstel, dat voor huurders van be drijfspanden bij onteigening een betere schadevergoeding brengt. Dit wetsontwerp heeft reeds eerder aanleiding tot moei- lijknedcn gegeven Bij de eerste openbare behandeling eind vorig jaar moesten de beraadslagingen worden geschorst om dat minister Beerman (Justitie) in een vloed van amendementen de kluts was kwijtgeraakt. Die schorsing is overigens niet tever geefs geweest. Mr. Beerman heeft het wetsontwerp nu op de belangrijke punten nog nader verbeterd. Er is nu een rnini- mumvergocding vastgesteld, gelijk aan een bedrag gelijk aan twee jaar huur. De maximumvergoeding is van 5 tot 8 jaar huur verhoogd. Bovendien is uit drukkelijk vastgesteld, dat het hier gaat om een tijdelijke regeling in afwachting van een algehele herziening waarop nog gestudeerd wordt. De maximale vergoe ding bij onteigening van bedrijfspanden bedraagt thans 2 jaar huur. Dat is veel te weinig zoals vele zakenlieden die vanwege saneringsplannen hun bedrijfs panden moesten ontruimen, in het ver leden tot hun schade hebben onder vonden. Amendement De Kamer was met de aangebrachte verbeteringen tevreden. De socialisten en liberalc-n wilden echter nog iets verder gaan. Zij probeerden met een amende ment de bepaling geschrapt te kriigen, dat gemeente- en provinciale besturen zich geheel of gedeeltelijk aan de schade vergoeding kunnen onttrekken door zeer vroegtijdig met onteigeningsprocedures tc beginnen. Voor elk jaar. dat een zaken man na de onteigeningsbeslissing zou blijven zitten, kan ingevolge die bepaling de schadevergoeding verminderd worden. Een beslissing op dit punt die, gezien de stemming in de Kamer, zeker negatief zal zijn. bleef echter door de slechte op komst uit. De Indonesische minister van defen sie, generaal Nasoet.ion. heeft in Belgra do verklaard, dat Zuid-Slavië erin heeft toegestemd Indonesië een onbeperkte hoeveelheid wapens en ander oorlogs materiaal te leveren. Op een persconferentie deelde Nasoe- tion mede. dat de leveranties zouden worden gedaan op kredieten die de Zuidslavische regering ten behoeve van de Indonesische regering had vrijge maakt.

de Stem | 1961 | | pagina 1