Zakeneenie" van Socrates hamol weer vandaag! voor de rechtbank Tafels bogen door.... Parlement Kongo 25 juni bijeen Bevordering bezitsvorming blijft nodig „(Jen, een zorgelijke tijd...." TRIESTE RECAPITULA TIE VAN EEN BANKROET CHU draait bij inzake A.K.W. Droevige ogenblikken op Schiphol Katanga wil (nog?) niet... Staatssecretaris5 Kamer en welvaart TOUR DE FRANCE PRIJSVRAAG DAGBLAD DE STEM Intern Brits beraad op hoog niveau Daf DAGBLAD VOOR ZEELAND 55 MACHTSMISBRUIK IN DE OEKRAÏNE Luchtbasis Eindhoven zal niet verdwijnen zegt staatssecretaris KOEL DELFTSE V-I ONSCHADELIJK I Engelse damesblouses Engeland en de EEG Mislukte start van straaljager Salarissen van verpleegsters gaan omhoog Wie is er morgen jarig? Geef n TOM A DO cadeau! Dit jaar niet alleen een fantastische grote met als daverende hoofdprijs een personenauto ,600" De Luxe maar ook nog 3 prachtige etappe-prijsvragen m het 101e JAARGANG No. 23704 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. jjes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Retgerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSBAG 21 JUNI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8:20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander en: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Temeuzen. IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat (Van onze parlementaire redacteur) Dr. Tilanus, de voorzitter 'van de CHU-fractie in de Tweede Ka mer kan aan het kabinet en de KVP, VVD en AR melden, dat de meerderheid van zijn fractie als nog in principe bereid is akkoord te gaan met een compromisvoor stel inzake de algemene kinder bijslag ter vervanging van het niet haalbare wetsontwerp inzake de algemene kindcrbijslagverzcke ring. De CHU-fvactie is namelijk zo is liidens fractieberaad gebleken - wat bij gedraaid onder invloed van de zware druk. die de laatste dagen van de zijde van het kabinet, de regeringspartijen maar ook uit eigen kring op. haar is uitgeoefend. Als het kabinet nu bok nog zekere garanties weet *6 verkrijgen dat de Eerste Kamer geen moeilijkheden zal veroorzaken lijkt de kans groot, dat het komende debat over de kinderbijslagver zekering, dat 27 juni a.s. begint, niet tot een kabinetscrisis behoeft te leiden. Een rechtbank in de Oekraïne heeft de leider van een plaatselijke weerbaar' heidsafdeling, een burgerlijke organisa tie die verondersteld wordt de politie te helpen, tot vijftien jaar veroordeeld. De leider maakte misbruik van zijn macht, door o.a. gevangen genomen meisjes er. vrouwen te verkrachten, een gevangene dood te slaan en in dans zalen paniek te zaaien door met een pistool te dreigen. Een Russisch blad noemde deze zaak „een voorbeeld van regelmatig voorkomende, soortgelijke gevallen". Staatssecretaris Calmeyer heeft naar aanleiding van bezwaren tegen uitbrei ding van het luchtvaartterrein Eindho ven meegedeeld dat voorshands de op heffing van militaire luchtvaartterreinen niet kan worden overwogen. Wel zal er, zoals ook steeds in het verleden is ge beurd, gestreefd worden het lawaai en de hinder te beperken. De uitbreiding (circa 7 ha) van het luchtvaartterrein Eindhoven is alleen bedoeld om een grotere vliegveiligheid te verkrijgen en niet om het starten en landen van grotere vliegtuigen mogelijk te maken, aldus de staatssecretaris. DE FINANCIERINGS-ondernemingen in ons land hebben een nota aan de Eerste Kamer gestuurd, waarin zij zeggen dat naar hun mening de verplichte aanbe taling van 20 pet. van de koopsom een permanents rem is op bestedingen in de sector duurzame gebruiksgoederen. Zij vinden 10 pet. voldoende. EEN JONG echtpaar in Amsterdam is aangehouden in verband met het feit dat een kind van dit echtpaar op onnatuur lijke wijze gestorven is. Al eerder was een baby van dit echtpaar op verdachte manier overleden. DE WAALSE socialistische leider André Renard heeft in een redevoering die hij in Brussel uitsprak, een lans gebroken j voor de vestiging van een federalistisch I stelsel in België. „Men wil Wallonië laten sterven aan de Vlamingen", riep hij uit. MAROKKO HEEFT besloten zich terug 'e trekken uit de internationale arbeids organisatie, uit protest tegen de toelating an Mauretanië tot een conferentie van Ie organisatie. JEN 22-jarige, in Antwerpen wonende \ederlander heeft bekend dat hij de vo- ige week zijn 20-jarige vrouw uit jaloe- ie heeft gedood. FE NIJMEGEN is op 85-jarige leeftijd verleden de heer J.L.L. Taminiau, de stichter van de Taminiau conservenfa- inek in Eist. (Advertentie) ^®er5verwachting van het K.N.M.I. jai),avond, opgemaakt gisteren- J avond 23.15 uur: i i;ianva1nkelijk nog vrij veel bewol- n Ji weer enkele opklaringen. 7 f? meeste plaatsen droog weer. t wakke tot matige wind in hoofd- t zaak westelijke richtingen. Koel rn^ i van bet jaar. J ükk?1 verwacht: Over het algemeen t mooi weer, maar in de namiddag t £?ns °P bewolking en enkele buien. Maximumtemperaturen van 18 tot i 22 graden. Vandaag: zon onder 21.04 uur, maan J J op 12.41 uur. J t Morgen: zon op 4.20 uur, maan on- t der 1.12 uur. t Gistermorgen is «lan cle Amsterdamse recht bank begonnen met wat de Amsterdamse offi cier van Justitie, mr. Hartsuiker, noemde: ,,de grootste zwendelaffaire van na de oorlog", de zaak Socrates. De vijftigjarige directeur van deze „bouw- en handelsonderneming" Nico den B. trilde toen de Officier hem voorhield op hoeveel manieren de boekhouding van de De tafels van de rechtbank en van de officier bogen door onder het gewicht van stapels boeken. Het waren echter niet de Socrates- boeken, doch slechts de zichtbare bewijzen van de enorme omvang welke het faillissement van Socrates heeft aangenomen. /V Op advies In 1950 kreeg Den B., die een slecht florerend meubel- en textiel bedrijf had opgezet, voor het eerst contact met de Amsterdamsche Bank, welke bemoeienis had met de export. Den B. wilde graag ex porteren, doch het was een tijd vol tegenslagen. „Tussen 1951 en 1955 werd twin tig maal uw faillissement aange vraagd", zei de president. Den B. zei gemelijk: „Och. een zorgelijke tijd was het toch niet N.V. Socrates in duidelijkheid tekort schoot. Als tweede verdachte staat de 18-jarige onder directeur van de Amsterdamsche Bank, Theo H. terecht. Hem wordt verweten dat hij de kre- dietenkraan zo wijd open zette ten gunste van „Soerates", dat de bankinstelling een strop van zes miljoen gulden heeft geleden. In 1955 stortte Den B. zich in de be- leggingen. Voor duizend gulden kocht Den B. de prioriteitsaandelen van de kwijnende n.v. „Soerates". „Ik deed het op advies van belasting deskundigen en de Amsterdamsche Bank", verklaarde Den B., die vertelde te hebben begrepen dat hij een hele mas sa vorderingen had mee-gekocht. „Ais dr- boekwinst gaat stijgen, dan gaat de aandelenwaarde ook omhoog", beredeneerde Den B. en hij begon met het verzamelen van n.v.'s, wier fiscale verplichtingen hij op de koop toe kreeg. Hij kocht voor f -3,2 miljoen aan onroe rend goed in n.v.'s en daarnaast nog eens voor een waarde van f 3,7 miljoen aan hypotheken. Cinerama ,,U had toen allerlei plannen en pro jecten", zei de president, „maar er kwam niets van terecht, nietwaar?" „Och", zei Den B.. „we hebben heel wat gebouwd en de kwaliteit daarvan is. uitstekend". President: ..Daarover wordt verschil lend geoordeeld". Den B.: ,,Als de Amsterdamsche Bank niet met mil gebroken had, zou alles in orde zjjn gekomen. De eerste vijf jaar gaven wij meer uit dan er verdiend werd. Die kranteberichtcn over het mislukte Cineramaproject hebben my de das om gedaan". Den B. gaf toe. dat de boekhou ding nu niet je dat was. „Maar er was een boekhouding in opbouw. Behalve de balansen, die ik niet kan maken, zat alles in mappen, maar de curatoren hebben alles door el kaar gehaald". „Ja, ja", zei de president. „Er was een heel klein kasboekje en af en toe ontbrak er wel eens een ton". Chaos Een enkele maal werd Den B. betrapt op het geven van onjuiste verklaringen, waarna hij dan schoorvoetend toegaf op een wel zeer zorgeloze manier met mil joenen te hebben gegoocheld. Eenmaal in de Socrates-geschiedenis werd een boekhouder aangesteld. Deze werd als getuige gehoord en vertelde, dat hij een complete chaos aantrof en dat allerlei gewichtige informaties hem door Den B. werden onthouden, zodat hij er tenslotte maar de brui aan gaf. De rijksaccountant, die de boekhouding na het bankroet inspecteerde, vond een nog grotere chaos, waaraan geen touw viel vast te knopen. De post ,,niet door gegane projecten" moet circa f 2 mil joen hebben belopen. Den B. nam voor zich privé over vijf jaar tijd ruim een half miljoen op. In de voorlichtingsrapporten wordt Den B. een intelligente man genoemd met een normaal karakterbeeld, met een neiging tot showen en Hollandse be krompenheid. Door zijn speculatieve fantasie is hij geen leidersfiguur. „Een rusteloze figuur, die zich geen tijd gunt iets door te denken", „een man die wel de grote lijn ziet, maar niet verder na denkt", „te onrijp voor een captain of industry" zijn andere opmerkingen uit de rapporten. (Vervolg zie pag. 3) De V-l in Delft is onschadelijk ge maakt. Het middenstuk, bestaande uit twee kamers één met benzol en 'één met geperste lucht werd gisteren boven de grond gebracht. De neus, ge laden met duizend kilo springstof, zat toen nog in de grond. Bij verder graven vond men die neus, die van de romp bleek te zijn afgebroken, zodat men de springlading kon zien liggen. Daarop is de heer A. Drent, hoofd van de hulp verleningsdienst van het ministerie van Binnenlandse Zaken, samen met zijn as sistent. de heer A. T. Brand, in de werk- put afgedaald om de springlading te on derzoeken. Ze slaagden er in een deel van deze lading en één ontsteking te verwijderen. Daarop kwam er zoveel grondwater in de put, dat ze hun ver dere pogingen moesten opgeven. Volgens de heer Drent is de springlading in de loop der jaren zodanig met vocht ver zadigd. dat ze volkomen onschadelijk is geworden. Men is daarom gisterenavond reeds begonnen met het dempen van de werkput. Drie Britse kabinetsministers, Duncan Sandys van gemenebestbetrekkingen, Peter Thorneycroft van luchtvaart en John Hare van arbeid, gaan volgende week met leiders van het Gemenebest praten over de uitwerking op de gemene bestlanden van een eventuele verbinding tussen Groot-Brittannië en de Europese gemeenschappelijke markt, aldus is van gezaghebbende zijde te Londen meege deeld. Men verwacht, dat de ministers onge veer drie weken weg zullen blijven. Sandys vertrekt 29 juni naar Nieuw- Zeeland, Australië en Canada. Thorney croft gaat naar de Aziatische groep van gemenebestlanden en Hare zal de Afri kaanse gemenebestlanden bezoeken. Het Kongolese parlement zal, al dreigt Katanga roet in liet eten te strooien, op zondag 25 juni bijeenkomen in de Lova- nium-universiteit - 12 km van Leopoldstad - onder bescherming van de V.N. Dit zijn vertegenwoordigers van de centrale Kongolese regering in Leopoldstad en van de regering Gi zenga in Stanleystad overeengeko men. Het Kongolese leger en de politie in Leopoldstad en de om geving van Lovanium zullen hun geweren aan rotten zetten voor de duur van de parlementszitting. De regering van de Kongolese afgescheiden provincie Katanga heeft echter in Elizabethstad mee gedeeld, dat Katanga geen deel meer uitmaakt van de republiek Kongo en niet zal meedoen aan de bijeen komst op zondag a.s. In de verklaring uit Elizabethstad werd gezegd, dat Katanga eventueel al leen wel aan parlementszittingen zou meedoen, indien Tsjombe werd vrijge laten, indien het parlement de akkoor den van Tananarive over een Kongolese statenbond zou aannemen, en indien het parlement zou worden geconvoceerd op de militaire basis Kamina in centraal Katanga en niet in Leopoldstad. De overeenkomst voor de parlements vergadering voor a.s. zondag werd be- freikt met medewerking van de verte genwoordiger van de V.N., Sture Lin- Gisteren zijn de stoffelijke overschotten van een aantal passagiers en beman ningsleden van de verongelukte Sirius op Schiphol aangekomen. De twaalf kisten werden nadat de vracht uit het vliegtuig geladen was in een hangar op Schiphol uit het vliegtuig in lijkauto's overgeplaatst. Op de foto zien we enkele lijkauto's met hun droeve last bij het verlaten van het vliegveld. Een F-84 F ..Thunderstreak" van de vliegbasis Eindhoven is gisterenavond om half zeven na een mislukte start met zijn neus in de berm van het Bea- trixkanaal te Eindhoven terechtgeko men, waarna de bestuurder, de 23-jari ge ongehuwde sergeant-vlieger A. Lowijs uit Zwijndrecht ongedeerd en heel rus tig uit de cockpit op de wal stapte en zich te voet terug naar zijn basis begaf. Slechts de neus van het toestel ls be schadigd. De piloot startte met zijn straaljager en moest halverwege de startbaan af remmen omdat hij begreep, niet tijdig genoeg los te kunnen komen. Zijn snel heid was intussen zo groot, dat hij geen kans zag tijdig te stoppen. De straalja ger schoot op het einde van de baan over de (stille) Sliffertsestraat, kwam aan de andere zijde van het Beatrixka- naal terecht en boorde de neus in de zachte dijk op waterniveau. Het toestel sloeg tegen de kant. waardoor de piloot op de dijk kon stappen. Het scheep vaartverkeer in het kanaal is gestremd (Van onze parlementaire redacteur) Bezitsvormingspromotor, staats secretaris Schmelzer, (hij wordt als opvolger van mr. Van Doorn voor het voorzitterschap van de KVP genoemd), verwacht, dat rond 300.000 werknemers jaar lijks 100 a 150 miljoen gulden extra zullen gaan sparen als ge volg van komende fiscale facili teiten ter bevordering van pre mie- en winstdelingsspaarrege- lingen. Het wetsontwerp, dat deze facilitei ten voorstelt vrijstelling van loon- en inkomstenbelasting en sociale pre mies voor uitkeringen tot 390 gulden per jaar was gisteren in de Tweede Kamer in behandeling. Het is een ver beterde versie van een reeds in 1956 ingediend wetsvoorstel en kost de schatkist 7,5 a 10 miljoen gulden. Een spiering om een kabeljauw te vangen, zei staatssecretai'is Schmelzer. De Ka mer, die zich in het algemeen zeer wel met het wetsvoorstel kon vereni gen. wenste de staatssecretaris een goede visvangst toe. Tezelfder tijd liet men echter blijken met premie- en winstdeüngsspaarre- gelingen alleen niet tevreden te zijn» Waar blijft nu de reeds in 1959 be loofde volksspaarpremieregeling?, in formeerde onder meer de K.V.P.'er Koersen. Dat wetsvoorstel, dat het bezitsvor- mingsbeleid gaat bekronen, komt nog voor 1963, beloofde staatssecretaris Schmelzer. De algemene opzet ervan is reeds uitgewerkt. Over de technisch-admini- stratieve kanten van de uitvoering is nog overleg gaande. Zodra dit overleg is afgesloten wordt de volksspaarpre mieregeling ter advies aan de S.E.R. gezonden. Staatssecretaris Schmelzer kondigde verder een wetsontwerp aan, dat voor werknemers het verwerven van aandelen in de onderneming waar in zij werkzaam zijn, wil bevorderen, en een regeling, 'die het mogelijk maakt ook bij van overheidswege ge subsidieerde instellingen op rijkskos ten spaarregelingen in te voeren. Ook bij de huidige stijging van de wel vaart blijft het nodig een actief be- zitsvormingsbeleid te voeren, betoogde drs. Schmelzer. Winstdeling Winstdelingsregelingen kunnen alleen dan voor fiscale faciliteiten in aan merking komen als ze een onderdeel vormen van de arbeidsvoorwaarden, zei staatssecretaris Roolvink (Sociale Zaken). Winstdeling moet geen fooi zijn of een gelegenheidsuitkering, be toogde hij, maar een vast systeem. Werknemers die bij winstdelingsre- gelingen voor fiscale faciliteiten in aanmerking willen komen, moeten schriftelijk vastleggen dat zij hun be sparingen 5 jaar zullen laten staan. Bovendien moeten de besparingen ge richt zijn op het verwerven van duur zaam bezit. Vandaag wordt nog gerepliceerd. Misschien zal dan nog wat gezegd wor den over spaarregelingen voor studie doeleinden. De Kamer neemt terzake een zeer ruim standpunt in. Kennis is duurzamer bezit dan geld. zei de K.V. P.'er Koersen. Financiën is echter uit vrees voor fraude op dit punt nog wat gereserveerd. ner, en de bijzondere politieke adviseur, Robert C Gardiner, uit Ghana. Het parlement is niet meer bijeen ge weest sedert september j.l., toen de troepen van Moboetoe het parlements gebouw in Leopoldstad bezetten. Als het nu weer bijeenkomst is dat juist vijf dagen voor de eerste verjaardag van de Kongolese onafhankelijkheid. Agenda Het eerste punt op de agenda van het parlement zal zijn het legaliseren van de regering van premier Joseph Ileo, die sinds maart j.l. Leopoldstad en om geving per decreet heeft geregeerd. De mogelijkheid bestaat echter dat Ileo zal aftreden. Het is bijna zeker, dat Antoine Gizenga, die Loemoemba's vice- premier was, en sinds oktober verleden jaar Stanleystad regeerde, een hoge functie in de centrale regering zal krij gen. De beide delegaties hadden de V.N. verzocht haar goede diensten te verle nen, opdat de Katangese provinciale volksvertegenwoordigers eveneens naar Leopoldstad zullen gaan om aan de par lementsvergadering deel te nemen. Menj neemt aan, dat president Tsjombe i van Katanga, (uiteraard na zijn vrijla-' ting), een belangrijke post in de nieuw te vormen Kongolese regering krijgt aangeboden. Intussen blijft het een open vraag men zie het begin of Katanga mee zal doen. Elf Katangezen, die tegelijk met Tsjombe werden gevangen geno men, zijn in Leopoldstad vrijgelaten. Het is waarschijnlijk dat de pers zon dag a.s. niet toegelaten zal worden bij de debatten en dat de stemmingen ge heim zullen zijn. Hardy Amies, ontwerper voor de En gelse koningin, heeft op de daktuin van het Carlton Tower hotel in Lon den een show van damesblouses ge geven. Sue Carter (links) draagt een blouse van dogana satijn, terwijl Kay Hutton een gestreept dacron shirt toont In het centraal overleg inzake de ver- pleesterssalarissen is van regeringszijde een voorstel gedaan waarover volledig overeenstemming werd bereikt. Voor de verplegenden wordt het mini mumsalaris met ongeveer 13 pet. ver hoogd, het maximum met ongeveer 8 pet. De eerste-verplegenden zullen onge veer 10 pet. meer gaan verdienen, even als de waarnemend hoofdverplegenden. De hoofdverplegenden krijgen ongeveer 12 pet. meer. Bovendien is het aantal rangen uitgebreid en zijn de schalen verkort. Het aantal rangen wordt van vier op zes gebracht. De salarisverhogingen gaan reeds per 1 juli a.s. in. De particuliere inrichtin gen zijn voor deze verhogingen aange wezen op verhoogde tarieven. Hiervoor is echter toestemming vereist van het departement van Economische Zaken. Advertentie) Tornado biedt u zo'n rijke keus uit leuke geschenken dat u al tijd een hartewens kunt i- vervullen.

de Stem | 1961 | | pagina 1