S0NEEL W Paar kwesties nader te nog regelen hamol weer vandaag! Taxichauffeur vermoord Aantal doden bij treinramp nu 24 Wegenbouwprogram blijft onder maximumsnelheid.... kracht Boen Oem twijfelt TOUR DE FRANCE DAGBLAD DE STEM IN PRINCIPE: REGERING VAN NATIONALE EENHEID Einde VI te Delft nadert Ontvluchte boef (21) bekent A.N.WB. formuleert wensen: Boeiende reportages Prachtige prijsvragen Sas van Gent I bii Oudorp (N.H.) is Beslissing metaal-lonen uitgesteld 145 liter f 660,- oor machinaal en die hele ijke voorwaarden, af zult U merken, goed loon zijn ver- ch niet melden op half 2 tot half 5 inlichtingen. DAGBLAD VOOR ZEELAND Twee doden in Alto Adige Nehroe: wellicht naar neutrale top Trein in botsing met roeiboot OMZETBELASTING OP KOELKASTEN LAGER? Burgemeesters Vendee steunen Bretonse boeren Zes doden en 19 gewonden in Algerië Redders waagden vaak hun leven Na-studie voor automobilisten reker geen luxe Rij-opleidingen Bromfiets-probleem Vonnissen in Boedapest Meisje aangerand in Maastricht thouders van SAS VAN GENT ie kennis dat de kantoren en jLE gemeentelijke diensten en zullen zijn op woensdag 21 1961 en wethouders voornoemd, eester, R. A. J. DEN BOER is, G. A. VAN DEN HEMEL ENLEENBANK „GOES" liffeisenbank) opening kantoor te GOES dienstplicht vervuld. Enige praktijkdiploma boekhouden. D. M. Lindenbergh, Wil- Heer Arendskerke. enkel na oproep. WS >st met het zeer handige tor- hoog en slechts 00 cm diep» gemakkelijk te bereiken, ak (13 liter), 3 uitschuifbar® ktische deurindeUng 0,8. ruimt® en een diepvriesvak met af- 1 koude-verlies wanneer U de Spaart stroom t ;k reeds_p) jaar wereldfaam» inhoud voor technische perfectie 80 liter 325,- 112 liter f 495,- 115 liter f 555,- 210 liter f 898.- koelreserve 5!" Korte tijd lag kade nr. lopen zij kade nr. 5 op. enige schip, dat aan deze ve laten kade gemeerd ligt. «e kennen ze onmiddellijk ali driemaster van kapitein Freo Agua. „Precies! Dankzij 101e JAARGANG No. 23703 Voor GodKoningin en Vaderland Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A J. J. M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Slew DINSDAG 20 JUNI 1961 Abonnementsprijs S 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-VlaanderenHULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) PRINSELIJK AKKOORD OVER LAOS De Italiaanse politie en het Ita liaanse leger hebben gisteren extra veiligheidsmaatregelen genomen in het gebied van Alto Adige, het vroegere Zuid-Tirol. Men wil pogen eventuele vergeldingsmaatregelen te voorkomen voor het doodschie ten van twee jongemannen in ver boden gebied. De jongemannen werden afzonderlijk gedood op zondagavond en gisterenmor gen. Men had hen gesommeerd stil te staan toen ze zich op yerdachte wijze in verboden gebied ophielden. Toen .e aan de sommatie geen aanda'cht schonken werden ze beschoten. De politie heeft geen aanwijzingen gegeven of het twee tal wapens droeg of explosieven op zich had. De Italiaanse pers heeft hen reeds ge klasseerd onder de terroristen, die in de afgelopen weck in Alto Adige een reeks van ontploffingen hebben veroorzaakt. Sinds het uitbreken van de terreur daden zijn er thans drie dodelijke slacht offers gevallen. Een week geleden werd een bejaa.de Italiaanse wegwerker ge dood toen hij stapte op eon in een boom wortel verborgen lading dynamiet. De Indische eerste minister Jawajaral Nehroe heeft gisteren gezegd, dat hij „wellicht" naar de neutrale topconfe rentie zal gaan, welke begin septem ber in Bied (Zuid-Slavië) zal worden ge houden. Hij weigerde te zeggen wat hij dacht van de inleidende besprekingen welke in Cairo zijn gevoera. ,,Ik ben nog niet op de hoogte van de bijzonderheden. Ik zal eerst ingelicht moeten zijn, wil ik in staat zijn om com mentaar te geven", zei hij tegen de ver slaggevers. Te Menden (Connecticut) heeft een personentrein een frontale hotsing ge had met een roeiboot. Niemand werd gewond. De politie veronderstelt, dat grappenmakers" de boot op de rails hebben geplaatst. In een hotel bij. Ziirieli zijn gisteren drie Laoliaanse prinsen bijeen geweest 0111 te trachten een coalitieregering te vormen. Het waren Boen Oem, premier van te tegenwoordige rechtse regering, Soevamia Plioema, de neutralistische leider, en Soephannavoeng, hoofd van de communistisch gezinde Palliel Lao. Zij hebben een „principieel akkoord" gesloten over de binnen- en buitenlandse politiek, die een toekomstge Laotiaali- se „regering van nationale eenheid" moet voeren. Er zijn echter nog enkele kwes ties die nader besproken moeten worden. De minister van defensie van de rechtse regering, generaal Phoemi, gaf later een uiteenzetting van het besprokene. Hij zei dat men overeengekomen was om een binnenlandse politiek te voeren, die in overeenstemming is met de grondwet. De drie prinsen willen voorts, dat de toekomstige regering de democratische vrijheden beschermt en verzekert, dat zij de principes van de vreedzame co- existentie erkent en in praktijk brengt en diplomatieke betrekkingen met alle landen en speciaal met de buurlanden van Laos aanknoopt en ontwikkelt en dat zij akkoord gaat met rechtstreekse en onvoorwaardelijke hulp van alle lan den, die Laos willen helpen om zijn eco nomie gezond te maken. Drie verschillen Over de volgende punten was men het IN AMSTERDAM zijn twee Amerikaan se studenten, die zich op een goederen emplacement bevonden, onder een trein geraakt. Eén van hen is in levensge vaar. De ander werd slechts licht ge wond. EEN STRAALJAGER van de Ameri kaanse luchtmacht stortte gisteren neer m een korenveld bij Cambridge (V.S.). veertien mensen werden gewond door de rondvliegende brokstukken. De piloot was tevoren met de schietstoel uit de machine gesprongen. NAAR AANLEIDING van het ongeval DU de RDM, waar op 5 april zeven men- ?Gn omkwamen doordat een brandblus- mstallatic in werking trad, zal geen strafvervolging worden ingesteld. Van schuld is niets gebleken. BE RIJKSTE man van Zuid-Korea, yoeng Tsjoeng Lee, wil zijn hele be- zii beschikbaarstellen voor de wederop- wJJï Van, land. Lee wordt trou- l verdacht van het vergaren van I 11JKclom op onnette manier. gisteren het lijk van een 71-jarige man nn lmmen gevonden. Een eind verder- nniir® Cen zwaar beschadigde fiets. De den vermoec^ ^at de man is aangere- BABY van twaalf maanden is zon- etAo Ult ee" raam op tfe tweede len nlf1? 0jn-^uis in Den Haag geval- ripr 5ln<?,ij> deerlijk gewond. De va kinri kleine vallen en sprong het Kl«d na. Zelf bleef hij ongedeerd (Advertentie) Zonnige perioden Weersverwachtmg van het K.N.M.I. avnnri Aï°-nd' °PSemaakt gisteren- 1)1 510 uui: eï\ overwegend zonnig weer w»«* zwakke tot matige wind tussen wesi en noordwest. Dezelfde tempe- UkJfV1* gieren of iets hogere, wepr erwacht: Mooi tot bewolkt van on maximumtemperaturen selijk m^st In ochtend plaat- oVpTu6Si,uZr°n 0nder M-°3 m,r' maan d«r0e50:uu" °P 419 mir' maan echter nog niet eens geworden: 1. Prins Boen Oem en de zijnen willen vastleggen dat Laos een politiek van vrede en neutraliteit zal voeren, om schreven door de veertien-landenconfe- rentie in Genève. De beide andere prin sen willen hieraan toevoegen, dat een dergelijke politiek in overeenstemming moet zijn met de in 1954 gesloten Ge neefse overeenkomst over Laos. 2. De delegatie-Boen Oem wil dat de toekomstige regering de bestands overeenkomst naleeft en werkt voor het herstel van de vrede in Laos. De beide andere delegaties willen dit ook, maar vinden het niet voldoende. De nieuwe regering moet volgens hen een bestuurs otgaan in het leven roepen in de gebie den, die door de strijdkrachten van de drie groeperingen zijn bezet. Dit orgaan zal dan tot taak krijgen een gelei delijke fusie van de drie strijdkrach ten tot stand te brengen. 3. Boen Oem 'en de zijnen willen dat de nieuwe regering geen enkel militair bondgenootschap sluit en niet zal toe staan dat er buitenlandse bases op Lao- tiaans gebied gevestigd worden. De bei de andere delegaties willen hier onder meer aan toevoegen, dat het nieuwe Laos" afziet van de bescherming van de ZOAVO (de Zuidoost-Aziatische Ver dragsorganisatie) Boen Oem Soevanna Phoema, als woordvoerder van de conferentie, verklaarde op een gegeven moment: Prins Boen Oem wenst zich. uit de politiek terug te trek ken en hij zal zeker niet in een coalitie- Prins Soevanna Phoema van Laos (links) en prins Norodom Sihanoek (rechts) brengen in een hotel te Zurich een toast uit op de Laos- conferentie. regering worden opgenomen". Een woordvoerder van Boen Oem gaf later echter te kennen, dat dit de persoonlijke mening van Soevanna Phoema was. ..Prins Boen Oem heeft hierover niet in de delegatie gesproken", zei deze woord voerder. Boen Oem zei overigens, weinig hoop te koesteren, dat de topconferentie der drie prinsen zijn land ook werkelijk zal vrijwaren van een hernieuwde burger oorlog. Canadees plan Terwijl de drie prinsen druk vergader den, was in Genève de commissie van veertien landen bijeen. Canada, het eni ge westelijke land dat een vertegenwoor diger heeft in de internationale com missie van toezicht voor Laos, zei op deze Geneefse conferentie, dat Russische veto-plannen op de bevoegdheden en beweging van de commissie, deze „vol komen ondoeltreffend" zouden maken. Green, de Canac'.ese minister van bui tenlandse zaken, kwam met een eigen plan voor neutralisering van Laos en een goed functionerend controle-appa raat voor het toezicht daarop. Hij steun de overigens de westelijke voorstellen, dat de conferentie de tijdrovende ple naire zittingen beëindigt en overgaat tot beperkte werkvergaderingen. Tijdens de bondsraadsvergadering van Ned. Katholieke Metaalbewerkers- bond ..Sint Eloy" waarover wij eleders in dit blad uitvoerig berichten, werd mededeling van het College van Rijks- bemiddelaars ontvangen, dat over de loonvoorstellcn van de metaalindustrie nog geen beslissing is genomen. Men wil pas een beslissing nemen als het gesprek tussen de Stichting van de Arbeid er. de regering over de huur- compensatie achter de rug is. de (Van or.ze parlementaire redactie) Staatssecretaris Van den Berge (Fi nanciën) zal nagaan of er reden is tot verlaging van dc omzetbelasting op koel kasten voor huishoudelijk gebruik. Hij zal hieraan met name aandacht beste den bij dc- voorbereiding van het wets ontwerp tot herziening van de tabellen van dc omzetbelasting. Dit wetsontwerp hoopt hij nog dit jaar in te dienen. Al dus blijkt uit het antwoord van de staatssecretaris op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Peschar (P.v. d.A.), De burgemeesters van de Vendee heb ben gisteren medegedeeld dat zij, vanaf donderdag a.s., gedurende vijf dagen in staking zullen gaan om zodoende blijk te geven van hun medeleven met de ver zetsactie der Bretonse boeren. Zij zullen gedurende deze periode geen huwelijken voltrekken en in het algemeen geen do cumenten tekenen. In de Algerijnse kuststad Djidjelli zijn gisteren zés personen gedood en 19 ge wond toen de politie twee maal het vuur opende op betogers. De eerste maal werd geschoten in Taher, in de buitenwijken van de stad, nadat ruim 200 Algerijnen de straat wa ren opgegaan met spandoeken en de vlag van het FLN. Op de spandoeken stond „Abbas aan de macht". Volgens officiële zegslieden had de po litie getracht de betogers tegen te hou den, maar tenslotte werd zij genoodzaakt vuurwapens te gebruiken. Zes personen worden gedood en 16 anderen gewond. Drie andere personen werden gewond toen de politie het vuur opende bij een andere demonstratie in Djidjelli zelf. In de nacht van zondag op maan dag is de 28-jarige chauffeur W. van Veenendaal uit Amersfoort door een passagier vermoord. De dader is gisteren reeds aangehou den. Het is de 21-jarige R. van V. uit Spakenburg, die ter beschik king van de regering was gesteld, doch enige dagen geleden uit een inrichting in Vledder was gevlucht. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Het slachtoffer was ge huwd en had vier kinderen. Toen gisterenmorgen de melkrijder P. Beekhuis het stoffelijk overschot van de taxichauffeur Van Veenendaal langs de Westdijk tussen Spakenburg en Eemnes vond, begon terstond een grootscheeps en intensief onderzoek. Men was vrijwel onmiddellijk op het spoor van een jongeman, van wie het signalement door een collega van Van Veenendaal, de taxichauf feur Wijnands, aan de politie was doorgegeven. Wijnands had zondag tegen middernacht op het Stations plein in Amersfoort een passagier in de wagen van Van Veenendaal zien stappen. In de loop van gisterenmorgen reeds werd Wijnands met de (toen nog vermoe delijke) dader geconfronteerd. Deze was door de politie van Barneveld in arrest gesteld. Het was de 21-jarige Van de V., sinds enkele dagen voortvluchtig. Zijn opsporing was inmiddels verzocht. Men kon Van de V. arresteren door de wijze waarop hij zich in Amersfoort 's morgens had blootgegeven bij een auto verhuurbedrijf. Daar hing hij een ver haal op over een auto die hij met pech in Barneveld zou hebben moeten ach terlaten. Aanvankelijk kreeg Van de V. een auto mee, maar bij het verhuurbe drijf vertrouwde men het niet en waar schuwde de politie. Het was bekend, dat Van de V. op weg was naar Barneveld en daar kon de politie hem dan ook in rekenen. Na het plegen van zijn daad in de nacht van zondag op maandag is Van de V. als een wilde door het westen van het land gereden met de auto van de taxichauffeur, die hij alleen van zijn geld had willen beroven, doch die hij uiteindelijk met een touw heeft gewurgd. In de Haarlemmermeer kwam de wa gen zonder benzine te staan. Van de V. is toen naar Amersfoort terug gelift en begaf zich naar het autoverhuurbedrijf. Hem is vooral noodlottig geworden, dat de sleutels van de Amersfoortse taxi bij zijn arrestatie in -zijn zak werden aan getroffen. Langzaam maar zeker nadert het mp- ment, dat de VI, welke in de oorlogs jaren bij de Kabelfabriek te Delft de grond in is geschoten, onschadelijk is gemaakt. Reeds enige weken al is men bezig een diepe put te graven om bij het oorlogstuig te komen; enige dagen Na het verschrikkelijke spoor wegongeluk bij Viry le Frangois, eergisteren, was het gisteren de dag waarop men de droeve balans kon opmaken. Het treinverkeer op de lijn Straatsburg-Parijs was in tussen hervat. De gehele nacht was er doorgewerkt om de lijn vrij te krijgen. In één van de veronge lukte rijtuigen langs de spoorbaan bevonden zich echter nog twee of drie omgekomen slachtoffers. De A.N.W.B., thans 454.06S leden tellende meent, dat het volgens de huidige werkwijze niet mo gelijk zal zijn om in vijftien jaar tijds 1200 km autosnelweg aan te leggen, zoals door de minister van Verkeer en Waterstaat be sloten is in zijn wegenbouwpro gramma. „De uitwerking van dit plan valt of staat met de orga nisatie", meent de A.N.W.B. In die organisatie nu acht zij fouten aanwezig. „Er moet een snellere en meer efficiënte procedure voor het in eigendom verkrijgen van de benodigde gronden en opstallen komen. De huidige werkwijze is omslachtig en tijd rovend en eist veel personeel", aldus de A.N.W.B. De A.N.W.B. heeft becijferd, dat het wegenbouwprogramma inclusief de di verse aan te brengen kunstwerken (bruggen, viaducten etc.) 6,2 miljard gulden zal vergen, hetgeen neerkomt op een investering van 400 miljoen per jaar. De verkeersverbeteringen in de grote steden dienen met veel meer kracht te worden aangevat. In het jaarverslag wordt er op gewezen dat dit soort ver beteringen uitgaat boven het stadsbe lang en van nationaal belang te achten zijn. In 1959 vond 60 procent van de verkeersongevallen plaats in de groep der veertien grootste gemeenten. An dermaal wordt een lans gebroken voor invoering van de parkeerschijf. Ernstig bezorgd toont de bond zich ook over de goreiende verkeersonvei ligheid. De A.N.W.B. is er van over tuigd, dat zowel op de lagere als mid delbare scholen aan het verkeersonder- wijs veel meer aandacht zal moeten worden geschonken en dat de kwaliteit van het rij-onderricht sterk moet wor den verbeterd. Omdat dit laatste voorlopig niet kan worden verwezenlijkt, bestudeert de bond thans de mogelijkheid van een voortgezette rij-opleiding, waarbij in een korte cursus door gekwalificeerde instructeurs liet verkeersinzicht en het rypeil van de automobilist wordt ver beterd. Het plan om een systematische en wetenschappelijke studie van de ver keersonveiligheid te maken hoopt de bond dit jaar uit te gaan werken. Afzonderlijke aandacht wijdt de bond aan het enorm groeiende bromfiets- verkeer dat zij in tegenstelling tot het Verbond voor Veilig Verkeer wel degelijk als een probleem beschouwt. „Er is een categorie weggebruikers ont staan, die kennelijk niet opgewassen is tegen de eisen van het verkeer en die derhalve in abnormaal hoge mate bij verkeersongevallen betrokken is", al dus de A.N.W.B. Zij merkt op, dat het samengaan van rijwiel- en bromfiets- verkeer op de rijwielpaden bijzonder hinderlijk, gevaarlijk en in feite onmo gelijk is.,Een uitgewerkte oplossing heeft evenwel ook de A.N.W.B. niet voor handen. Verheugd toont de bond zich tenslotte over het meer beschikbaar komen van overheidsgelden voor de recreatie, het toerisme en de natuur- en monumen tenbescherming. Waarderend wordt ook gesproken over het aankoopbeleid van de regering van natuurterreinen. In het ziekenhuis van Vitry le Frangois hadden enkele gewonden een kritieke nacht doorgemaakt doch er waren er geen meer overleden. In de rouwkapel ston den 24 doodkisten op een rij. Drie slacht offers heeft men nog niet kunnen iden tificeren. Wat de oorzaak van het ongeluk is ge weest is nog steeds niet duidelijk. On officieel wordt de mogelijkheid geopperd van asbreuk of lijnverzakking. Aanwij zingen van sabotage zijn tot nog toe niet gevonden. De achterste tien rijtuigen van de snel trein zijn naar beneden gestort in een moeras nadat ze in een flauwe bocht op anderhalve kilometer van het station uit de rails waren geraakt. Eén van de wa gons lag gedeeltelijk onder water. De treinbestuurder vertelde dat hij op eens „een schok" voelde. Hij keek over zijn schouder en zag het achterste ge deelte van zijn trein „door de lucht zweven". Hij remde krachtig om de voor ste rijtuigen in het spoor te houden en vloog, nadat de trein tot stilstand was gekomen naar het station om alarm te slaan. De eersten die op de plaats van de ramp aankwamen waren soldaten van een Amerikaanse luchtbasis in de buurt. Voertuigen van de Amerikaanse lucht macht vormden een groot carree dat door de koplampen van de auto's werd ver licht en aldus een landingsplaats vormde voor de hef schroef vliegtuigen waarmede de gewonden werden weggebracht. In enkele minuten tijd verschenen ook brandweer, politie en mensen uit de buurt op de plaats van het ongeluk. Sommige Amerikaanse militairen be gaven zich tot aan de nek in het moeras om mensen uit de daarin gekomen wagon te halen. Onder de redders was ook een Duitse chirurg die met vakantie in Frankrijk vertoeft. Hy reed met zijn auto vlak bij de spoorbaan en zag de ramp gebeuren. Hij stak de velden over naar de plaats van het ongeluk en begon terstond medi sche hulp te verlenen. Veel Amerikanen van de naburige basis stonden bloed af voor de gewonden. geleden heeft men de raketmotor van de VI kunnen bergen. Momenteel houdt Delft de adem in: de mantel van het monster is bereikt. Weldra begint het gevaarlijkste karwei: de ontsteking demonteren. Op bijgaande fotocombinatie zien we een plaatje van de bovengehaalde raketmotor, ter wijl we op het andere plaatje de diepe put zien, waarin de vliegende bom zich bevindt. In de Hongaarse hoofdstad zijn giste ren elf rooms-katholieken tot gevange nisstraffen van bij elkaar 58 jaar ver oordeeld op beschuldiging van handelin gen tegen het staatsbelang. Dr. Oedoen Barlay, een cisterciënzer monnik, kreeg de zwaarste straf: acht jaar. De priester Oedoen Lenard, de eni ge beklaagde die geen schuld toegaf, is tot zeven jaar en zes maanden veroor deeld. De andere vonnissen varieerden van 2.5 tot 7 jaar. Het O.M. heeft geen bewijzen voor de „staatsvijandige acti viteit" overlegd. Een andere r.-k. priester, Istvan Ta- body, is op beschuldiging van hoogver raad tot 12 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Hij is afzonderlijk en met ge sloten deuren berecht. Radio-Vaticaanstad heeft gisteren ge reageerd op deze vonnissen. Beschuldi gingen. arrestaties, procesvoering, be kentenissen en veroordelingen volgen een welbekende regel. Alles wordt her leid tot een gereglementeerde komedie van wettelijkheid volgens de methoden van het totalitaire regime en in het bijzonder dan van het marxistische re gime, zo zei het radiostation. In het Maastrichtse stadspark is gis terenmorgen een 8-jarig meisje door een tot dusver onbekend gebleven man aan gerand. Het kind liep daarna weg, ter wijl de aanrander het bleef volgen. In haar verwarring vertelde het meisje a^n iemand, die op het Stationsplein stond, wat er gebeurd was. De aangesprokene stelde bet kind gerust zorgde dat het per autobus naar huis kon en zei dat hij de politie op de hoogte zou brengen. Dit is echter niet gebeurd, hetgeen bleek toen de ouders later op de dag op het politiebureau kwamen om aangifte te doen. De commissaris van politie heeft nu een oproep gericht tot de onbekende van het Stationsplein om zich alsnog te mel den. Mogelijk heeft hij de aanrander, die het kind gevolgd was, zelf ook gezien. Het meisje heeft weliswaar een vrij dui delijke persoonsbeschrijving van de da der kunnen geven, maar men wil die, indien mogelijk, toetsen aan de waar nemingen van een volwassene. NATUURLIJK WEER IN HET

de Stem | 1961 | | pagina 1