lil Nota Werknemende middenstand hamol weer Witte muis als parachutist Ook Senaat moet zich binden - anders crisis Treinenloop weer danig in de war Zeeliedenstaking legt koopvaardij in YS lam KRAAN- EN VLIEGWERK vandaag! Zonnen in Veerse Gat VANAVOND PROTEST VAN WEST-BERLIJN Uitslag van Pinkster prijsvraag Meerderheid voor kinderbijslagcompromis te gering Verlaging tarief P.T.T. CRU. MOET OPLOSSING BRENGEN Ook in zuiden: BEROEP VAN KENNEDY GENEGEERD Nieuw rechts komplot tegen De Gaulle AKKOORD Bij N.S. Felle Britse reactie Muisikaal grapje van musicus Gewonden „Sirins" DAGBLAD VOOR ZEELAND Gezinsdrama in Antwerpen Mediale groep r.-k. vakcentrale Dezelfde temperaturen Mutaties bij A.N.V.V. gaan vooruit 101e JAARGANG No. 23701 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren L. J. v. 't Westende. Bureaus. Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland blaJ ZATERDAG 17 JUNI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon ~601 OOSTBURG. N KABINET WIL IN A.K.W. ..ZEKER SPELEN' Voor de jury die de oplossingen van onze pinksterprijsvraag be oordeelde, was het prettig wer ken De inzendingen namelijk waren rijk in aantal en kwali teit Aan fantasie heeft het de ontelbare inzenders zeker niet ontbroken. Voor de uitslag van de prijs vraag zie elders in ons blad! (Van onze parlementaire redacteur) De PTT heeft, zoals wij elders uitvoe rig hebben gemeld, maatregelen getrof fen in verband met de vijfdaagse. Paral lel daarmee lopen maatregelen tot ta riefsverlaging. Deze maatregelen houden o.m. in: verlaging van het telefoonta rief voor interlokaal bellen op maandag tot en mot vrijdag tussen negen uur 's avonds en zeven uur 's morgens en voor gesprekken tussen zaterdagmiddag twee uur en maandagochtend zeven uur. De besparing bedraagt ongeveer een derde van de kosten. In. verband met de revaluatie worden internationale ge sprekken met drie tot zes procent ver laagd. Verder komt er verlaging van de tarieven per 1 juli met circa 5 pro cent voor het verzenden naar het buitenland van postpakketten, lucht postpakketten (alleen op verre af stand;, internationale telegrammen en telexboodschappen. De gewone briefpost wordt niet verlaagd. Wat nog betrefi de beperkte dienst op zaterdag: de telegraafkantoren van o.a. BREDA, DEN BJSCH. GOES Eindho ven, Maasti'icht en Utrecht, blijven za terdags open tot 12 uur, voor telefoni sche opgave en aflevering van telegram men tot 21 uur. Alle overige kantoren en een aantal bijkantoren sluiten even eens om 12 uur, de hulpkantoren en sta tions echter om 10.30 uur. Zij leveren daarna alieen nog telegrammen af tussen 17.30 en 18 30 uur. (Var. onze parlementaire redacteur) De „inwendige zending" die voormannen van betrokken groeperingen de laatste dagen binnen de CHU en VVD hebben bedreven, heeft er toe geleid, dat er voor een compromisvoorstel over de kinderbijslag ter vervanging van de onhaalbare algemene kinderbijslagverzekering een meerderheid is gevormd binnen de Tweede Kamer. Die meerder heid is echte: uiterst gring, op het ogenblik nog niet meer dan drie a vier stemmen. Onder de voorstanders van een kinderbijslagregeling twijfelt men nog of die meerderheid voldoende is om het a.k.w.-ont- werp te laten vallen en over te stappen op een compromis. Het kabinet daarentegen heeft, naar verluidt, terzake reeds een standpunt ingenomen. Dat zou inhouden, dat deze meerderheid onvoldoende wordt geacht. Anders gezegd: het kabinet wenst er absoluut zeker van te zijn, dat een vervangingsvoorstel ook door de Eerste Kamer wordt aan genomen. Komt die zekerheid er niet, dan zullen prof. De Quay c.s. in het niet-haalbaat zijn van het a.k.w.-ontwerp aanleiding zien af te treden. Dit kabinetsstandpunt, waarmee de C.H U.-ministers in het kabinet thans alarmerend rondgaan onder hun dwars liggende partijgenoten op het Binnenhof, heeft een nieuwe impuls gegeven aan de crisisgeruchten rond het Binnenhof. Of de dreiging van een kabinetscrisis er re eier door geworden is, valt op dit mo ment nog moeilijk te beoordelen. Intus sen zouden de zich niet tot een afspraak willende binden C.H.U. en de enkele nog tegensputterende liberalen er goed aan doen de regeringsuitspraak niet uitslui tend te zien als een loos dreigement om hen onder druk te stellen. Het kabinetsstandpunt ligt immers voor de hand. Het kabinet zou wel een heel vreemd figuur slaan als het. na berust te hebben in de verdwijning van het a.k.w -ontwerp, geen meerderheid zou In Antwerpen is de 20-jarige echtge note van de Nederlander J. W. om het leven gekomen door gasverstikking. Haar twee kinderen, die bewusteloos waren, konden worden gered. De politie vermoedt misdadige opzet. Er was in het te Antwerpen wonende gezin vaak twist omdat de vrouw eep verhouding met een andere man zou hebben. kunnen vinden voor een vervangings compromis. Deze zonderlinge figuur zou ook de KVP slaan. Daarom is het te verwach ten dat de KVP-fractie zij moet zich terzake nog definitief uitspreken eenzelfde standpunt zal innemen als het kabinet. Een nieuw facet in deze zaak is wel, dat het kabinet ook wenst te weten hoe de kaarten in de Eerste Kamer liggen. Ook dit is begrijpelijk. De Eerste Kamer schijnt de laatste tijd een eigen politiek te willen voeren. Dat is onder meer tot uit drukking gekomen bij de verwerping van het toto-onderwerp en de archiefwet. Er moet dus rekening worden gehou den met de mogelijkheid, dat een politie ke beslissing van de Tweede Kamer over de algemene kinderbijslag niet door de Senaat geaccepteerd zal worden. In dat geval zou het kabinet eveneens in zyn politieke chemise staan. Theoretisch blijft intussen de moge lijkheid bestaan, dat de socialisten alle zorgen om het al dan niet haalbaar zijn van een compromisvoorstel overbodig zul len maken, zakelijk gezien biedt dat compromis de socialisten immers minder dan het huidige a.k.w.-ontwerp en zake lijk gezien zou de PvdA-fractie aan dat ontwerp dus de voorkeur moeten geven. Met de KVP samen kunnen de socialisten voor een meerderheid zorgen. Door zo te handelen zouden zij het kabinet uit de moeilijkheden redden. Dat de oppositie daaraan behoefte heeft, lijkt evenwel niet waarschijnlijk. Men neemt dus op het Binnenhof aan, dat op de socialisten in deze kwestie niet als reddende engel gerekend behoeft te worden. De verlossers uit de nood zullen uit de CHU moeten komen. Zag het er de afgelopen dagen na uit, dat er verbetering ging komen de situatie by de Nederlandse Spoorwe gen, vrijdag was het met de treinen loop weer helemaal mis. De treinen op de hoofdlijnen hadden vertragingen, die varieerden van enkele minuten tot bijna drie kwartier, met als gevolg on geduldige reizigers, gemiste aansluitin gen en wat dies meer zij. Op de lijn Vlissingen-Amsterdam ar riveerden de treinen in de avonduren dertig tot veertig minuten te Iaat. Die op de lijn Roosendaal-Arnhem hadden op een gegeven moment 26 minuten ver traging. Ook op de lijn Amsterdam-Rot- terdam-Breda-Eindhoven deden zich moeilijkheden voor. Vijf Amerikaanse vakbonden van zeelieden hebben hun leden giste ren opdracht gegeven in staking te gaan. De actie had een tweeledig doei: kracht bij te zetten, aan de gestelde eisen inzake de nieuwe arbeidsovereenkomst en te protes- Twee dagen na het verschijnen van het structuur-plan van de K.A. B. heeft ook de Centrale Raad van de r.-k. Standsorganisatie voor de Werknemende Middenstand een no ta in de openbaarheid gegeven, waarmee de W. M. bedoelt „een serieuze poging te doen om meer I PRESIDENT Kennedy van de V.S. heelt, volgens het te Cairo verschijnen de blad ,.A1 Ahram", zijn diensten aan geboden om een eervolle en menselijke oplossing te bereiken in het geschil tus sen de Arabische landen en Israël. DE INDONESISCHE president Soekarno en president Tito van Zuid-Slavië zijn gisteren te Belgrado hun politiek over leg begonnen. Vooral houden zij zich be zig met de aanstaande conferentie van ,,niet-gebonden" landen in Zuid-Slavië. DE CURIE-kardinalen Paolo Giobbe en Paolo Marella zijn gisteren per vlieg tuig van Rome naai Dublin gereisd ter bijwoning van de feestelijkheden bij ge legenheid van de 1500e verjaardag van de dood van St. Patrick, patroon van Ierland. EEN LID van de Russische balletgroep Kirov, zekere Rudolf Noerejev heeft in Parijs asiel gevraagd. Het gezelschap is doorgereisd naar Londen, na drie weken ih de Franse hoofdstad te zijn opgetre den. IN WASHINGTON zijn twee zelfgemaak te bommen ontploft. Het schijnt een ac tie tegen de Vrijheidsrijders", die de integratie voorstaan, te zijn. Men vreest meerdere aanslagen. (.Advertentie) Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: Op de meeste plaatsen droog weer i met zonnige perioden maar later meer bewolking. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Matige l tot krachtige zuidwestelijke wind. Vandaag: zon onder 21.02 uur, maan onder 23.36 uur. Morgen: zon op 4.19 uur, zon on der 21.02 uur. Maan op 9.29 uur, maan onder 0.03 uur (maandag). Maandag: zon op 4.19 uur, maai- l op 10.32 uur. In de Rotterdamse haven is gisteren een demonstratie gegeven met een he likopter als transporteur van haven goederen. Het was een nieuw turbine- hefschroeftoostel, een Augusta Bell 204 B. Secuur laadt de wentelwiek zijn vrachtje in het schip. speciaal voor wat betreft de juis te plaats, taakstelling en bevoegd heid van de mediale groep binnen de totaliteit van de vakcentrale de realisering op weg te helpen van de intentie en suggesties, neer gelegd in het bisschoppelijk schrij ven van 14 maart 1960". Elders in dit blad vertellen we meer over deze nota. De algemene voorzitter van de W.M. de heer A. van der Donck, heeft dezer dagen onder meer naar voren gebracht, dat de mediale groepering zich in de be staande structuur van de KAB niet erg gelukkig voelt, omdat zij er onvoldoen de invloed heeft en haar belangen er on voldoende aandacht krijgen. De in de KAB-nota voorgestelde oprichting van een beamotenbond verandert nog niet veel aan deze situatie en een reorgani satie in deze zin biedt dan ook nog niet de gewenste garantie ten aanzien van de belangenbehartiging van de mediale groep. Het mediale centrum zal namelijk niet slechts een adviserende taak moeten krijgen, maar een uitvoerend en ver antwoordelijk orgaan moeten zijn en dit is niet wat de KAB-commissie voor ogen heeft gehad, zo zei de W.M.-voorzittcr. Niettemin meende hij, dat op basis van de KAB-nota zeker het overleg niet af zonderlijk zal mogen gaan over het lot van de werknemende middenstand. Bij het overleg zullen alle betrokkenen om de tafel moeten gaan zitten. De heer Van der Donck merkte voorts nog op, dat de mediale groep veel breder is dan de beambtenbond zoals de KAB die voorstelt. Naai schatting dienen een kleine honderdduizend leden tot deze groepering te worden gerekend. teren tegen de zogenaamde „goed kope vlaggen" waarvan door zeer veel Amerikaanse reders gebruik wordt gemaakt. De vakbonden van havenarbeiders en vrachtautochauffeurs hebben meegedeeld dat hun leden havenkades en bedrijven waar stakers van de zeeliedenbonden pos ten hebben uitgezet, niet zullen betreden m.a.w. dat deze bonden de staking van de zeelieden metterdaad steunen. Nabij Camden in de staat New Yersey ontstond een gevecht toen zes mannen in een personenauto probeerden een cdr- don vart veertig postende stakers bij een olieraffinaderij te doorbreken. De politie greep in én arresteerde vier personen. In totaal zijn 82.000 officieren en op varenden van Amerikjftmse schepen, en totaal vijftig rederijen, bij de staking betrokken. De buitenlandse maatschap pijen die op Amerikaanse havens varen, worden door de staking niet getroffen. De staking is in de nacht van donderdag op vrijdag begonnen. Toen liep de ar beidsovereenkomst tussen de vakbonden j en de reders af. Over de nieuwe arbeids overeenkomst was nog geen overeenstem ming bereikt, zodat, bij gebrek aan een overeenkomst, de vijf vakbonden het sta kingsparool uitgaven. De Amerikaanse minister van arbeid, Goldberg, zal namens president Kennedy als bemiddelaar optreden om de doodge lopen onderhandelingen over de nieuwe arbeidsovereenkomst weer op gang te krijgen. Donderdag heeft hij zijn eerste poging gedaan, zonder succes evenwel. De stakers legden de presidentiële op roep naast zich neer. Aan boord van varende schepen mag niet gestaakt worden. Doch zodra een Amerikaans schip een haven, in de mees te gevallen een Amerikaanse, aandoet, wordt het stakingsparool van kracht voor de leden van de vijf vakbonden. In de Franse hoofdstad deden gisteren geruchten de ronde over een nieuwe poging van de Franse uiterst rechtse elementen om De Gaulle af te zetten. De „organisatie van het geheime leger" heeft vlugschriften verspreid, waarin ge zegd werd, dat de generaals Salan en Jouhaud zich aan het hoofd van de or ganisatie hadden geplaatst. „Ons leger van ondergrondse strijders is thans gereed om het offensief te be ginnen. In de komende tien dagen zul len de gebeurtenissen waarop u reeds zo lang heeft gewacht, plaats hebben". EEN JONGE Amerikaanse atoomge leerde. Cabot Coviile, werkzaam bij het atoomcentrum Frascati in Italië, is vijf dagen geleden uit zijn woning te Fras cati verdwenen. Hij is nog steeds niet gevonden. Steeds hoger rijst het zand om de i doorlaatcaissons, welke zijn gebruikt voor het afsluiten van het Veerse I Gat tussen Walcheren en Noord-Beve-1 land. Op het ogenblik is er al een soort interim-strandje" ontstaan, waarop men aan de voet van de caisson-„tra lies" tijdens de spaarzame uren met zomers weer rustig kan zonnebaden. Op de achtergrond lispelen de golfjes van het getemde Veerse Gat. Tijdens de algemene vergadering van de ANVV in Leeuwarden heeft de voor zitter, prof. dr. ir. H. C. J. Gelissen, meegedeeld, dat de directeur van de ANVV, jhr. W. Boreel, in de loop van dit jaar als zodanig zal aftreden. Door het bestuur werd reeds een beslissing genomen omtrent de benoeming van een opvolger van de heer Boreel. Prof. Gelissen kon hierover echter nog geen opening van zaken geven. Hij deelde bovendien nog mee, dat aan jhr, W. H. Calkoen per ingang van 1 sep tember a s. op de meest eervolle wijze ontslag is verleend als hoofd van de buitenlandse dienst der ANW. In hot gisteren gehouden gesprek tussen de directie van de Spoorwe gen en de Personeelsraad heeft men overeenstemming bereikt over de herziening en uitbreiding van de secundaire arbeidsvoorwaarden. Over de omvang van de extra belonin gen die van de zijde der NS-directie wer den voorgesteld, werd door geen van bei de partijen mededeling gedaan. Dezelfde dag nog kregen alle perso neelsleden van de NS een dienstorder. Daarin staat o.a. dat de herziening der secundaire arbeidsvoorwaarden op 1 ok tober zal ingaan, als voor die datum de nodige goedkeuringen verkregen zijn. De Westberlijners zullen van avond om zeven uur een protest betoging houden tegen Kroestjevs jongste voorstellen met betrekking tot hun stadsdeel. Burgemeester Willy Brandt organiseert deze be toging. „Wij zullen de wereld opnieuw bewij zen wat het Duitse volk wil en aan wel ke kant Berlijn staat", zei hij. Vandaag viert Berlijn de dag van de Duitse een heid. Het is een herdenking van de op stand in Oost-Berlijn in 1933, neergesla gen door Russische troepen. Tegelijk met dit geluid, dat niet is mis te verstaan, toonde zich elders de Wes terse wereld niet minder vastberaden. Dat gebeurde te Chicago, waar de Raad voor Buitenlandse Betrekkingen bijeen is. De Britse minister van buitenland se zaken. Lord Home, zei zonder meer dat hij de indruk had, dat de Russen thans bezig zijn de wereldvrede in ge vaar te brengen door op arrogante Op de gemeentegrens van Alk maar en Bergen is gistermorgen een parachute gevonden, die in de nacht van donderdag op vrij dag in een boom terecht was ge komen. Aanvankelijk werd ver ondersteld, dat men te maken had met een weerballon van het KN MI in De Bilt, maar toen gister morgen om elf uur de parachute uit de boom werd gehaald, bleek er een zwart-gele kegel aan te hangen, waarin een witte muis. Het muisje was springlevend. Op de parachute stond „airial delive ry" (aflevering door de lucht). De Marechaussee-brigade te Alkmaar nam de zaak in onderzoek en infor- meerde o.m. bij het KNMI. Dit instituut zo werd vernomen, laat alleen ballon nen met sondes opstijgen, nooit met muizen. Van de zijde van de luchtmacht staf der Nederlandse Koninklijke Lucht macht werd het intussen op prijs ge steld mede te delen dat het ongeveer een meter lange voorwerp met parachu te niet door een vliegtuig van de Kon. Luchtmacht kon zijp neergelaten. In de nacht van donderdag op vrijdag wa ren alleen enkele straaljagers van de luchtmacht die deelnamen aan de maan delijkse oefening, in de lucht geweest. Het moest uitgesloten worden geacht, dat de parachute met het voorwerp uit een van die straaljagers zou zijn afge worpen. De tijden van weleer, dat een vlieger in een open cockpit gezeten, wel eens wat ..overboord" kon laten vallen, zijn in de periode van de straal jagers voorbij. Na al deze nasporingen houdt men het voorlopig op een grap. Dit heeft een aan de Mijnopruimingsdienst van de marinebasis te Den Helder verbonden deskundige verklaard. Het voorwerp dat aan de parachute was bevestigd blijkt een oude versnellingsbak van een auto te zijn Het geheel is gistermiddag naar de Koninklijke Marechaussee in Den Haag overgebracht. Gisterenavond laat kwam de oplos sing van het raadsel. De Aikmaar.se jazz-musicus F. Peters heeft de para chute met de ..raketmuis" gefabri ceerd en 's nachts, geholpen door vrienden, in de boom weten te wer ken. Toen het bericht over de radio omgeroepen werd, hebben de ingewij den hartelijk om de grap gelachen wijze gebruik te maken van hun macht. Ten aanzien van de kwestie Berlijn toonde hl) groter standvastigheid dan de Hutten tot dusver lieten zien. Het Wes ten streeft niet naar een verandering in de situatie die al vijftien jaar bestaat. De westelijke landen koesteren geen ex pansionistische verlangens. Bovendien hebben zij zowel rechten als verplichtin gen. die niet eenzijdig door één onderte kenaar van de gesloten overeenkomst op zij kunnen worden geschoven. Elk jaar verlaat een kwart miljoen mensen Oost- Duitsland, zo stipte hij nader aan. „Zij stemmen met hun voeten, omdat hun el ke andere methode om uitdrukking te ,ge^en aan hun wil, is ontzegd", aldus loid Home. „Kennelijk wordt thans de vereldvrede m gevaar gebracht alleen omdat de Oostduitse marionettenregering zich niet staande kan houden", zo zei de Britse minister scherp. Kennedy voor keuze Volgens Amerikaanse diplomaten moet Kennedy spoedig de keus ma ken: ofwel een nieuwe reeks voorstel len ter tafel brengen, zodat na overleg met zijn geallieerden de scherpte van het conflict-Berlijn weer wat wordt weggepraat. ofwel ny kan eenvoudig de Russische voor stellen in de prullemand deponeren. Daarmee zou dan de mogelijkheid ontstaan, dat de communisten zich verplicht voelen van hun wapens gebruik te maken. In Moskou zijn diplomatieke waarne mers van mening, dat Kroestjev de tijds limiet voor een oplossing van de Ber- lijnsc kwestie zal intrekken, als er een goede kans is, dat binnenkort onderhan delingen over dit onderwerp met het Westen gehouden zullen worden. Het stedelijk parlement van Oost-Ber- 1 i-in heeft met algemene stemmen een verklaring van burgemeester Ebert aan genomen, waarin op alle Berlijners een beroep wordt gedaan „alle krachten te mobiliseren" opdat nog dit jaar een Duits vredesverdrag wordt gesloten en West-Berlijn tot een „gedemilitariseerde vrijstad" wordt gemaakt. Volgens bij de K.L.M. ontvangen be richten is thans een verbetering inge treden in de toestand van de heer Wil liams. De lichte verbetering die zich eer gisteren demonstreerde in de toestand van de heer Binkhorst, houdt stand In dc toestand van de heer Fitsch, die ook eergisteren kritiek was. is ook al een lichte verbetering geconstateerd

de Stem | 1961 | | pagina 1