ood pak deel! Probleem nr 1 naar kritiek punt hamol weer vandaag! Ulbricht: U.S. durven geweld niet aan Geruchten om Venezolaanse zeven „Als Westen doorgang wil forceren, betekent datgeweld onzerzijds" WEIFELT KENNEDY? Prins naar A.K.U.-feest Nw-Guinearaad boekte zijn eerste politieke rel Twee doden Reacties VRIJSPRAAK VOOR P1IILOMENA FELLE TOON SPOOK HAAT UNIFORMEN LUNS weer opgeknapt) vraagt zich af: wie was die dokter Katanga moet bezuinigen MODENA 12 de wasie" e voorde- taal: ïtaald >edbetaalde Kwatta ver- rettige sfe«r chef van de sluit neemt, we in deze en DAGBLAD VOOR ZEELAND Tranen in Assisenhof Dezelfde temperaturen j 55 VERWERPING TROIKA Beroep piloot Pope verworpen DREIGEMENT Opmerkelijk plan Broinmcnlicf „en gros" heeft vier jaar Ie goed ONAANVAARDBAAR Motie van wantrouwen Harri man hekelt WIM NAAR DE TOUR rood verraad in Laos 55 Tijdens fietstochtje Ouders zagen hun zoontje (7) verongelukken n vervuld: kan nlat r en fris en zacht kkelijk werking - sdig jke waskracht ats van 6 uit per groot pak i meer MMMMIIffl n w«r- •undel, eer) óf 101e JAARGANG No. 23700 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegern, mr. dr. A. J. J M. Mes, mr. H M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 16 JUNI 1961 Map I Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) KROESTJEV EIST: DIT JAAR LONDEN: Er zit weinig nieuws in de rede, alleen de eis dat de kwestie-Berlijn en Duitsland dit jaar moet worden geregeld is een nieuw element. GENèVE: De westelijken: een ulti matum met een loovtijd van zes maanden. De roden: een realis tische uiteenzetting van de vraagstukken van het ogenblik" BERLIJN: Weinig opschudding. Gewoon doorgaan" redeneert de W estberlijner. Het gemeentebe stuur heeft een grote protestop tocht op touw gezet. BONN: Een ultimatum als dit had den we verwacht. WASHINGTON„Het wordt hoog tijd dat Kennedy onverbloemd de Amerikaanse oolitiek inzake Berlijn verklaart", aldus de re publikeinen. Zoals ook uit het hiernevenstaande blijktgaan de republikeinen, Kennedy's poli tieke opposanten, de situatie van het ogenblik aangrijpen om de democratische president in zijn prestige aan te tasten. Het „officiële Washington" ver meed gisterenavond de rede van Kroestjev een dreigement te noemen. (Van onze correspondent) Het Antwerpse Assisenhof heeft Philomena G., die ervan beschul digd was, dat zij haar man door gasverstikking om het leven had gebracht, vrijgesproken. Het open baar ministerie had de man schul dig geoordeeld en een bestaffing gevorderd. Het is in veertien dagen de derde vrij spraak door een assisenhof. Ook in dit geval bleek de jury zeer beïnvloed door gevoelsargumenten, die de verdediging gretig hanteerde. Zo werd de man van Philomena, Loy- ens, afgeschilderd als een schurk, die oorzaak werd van dc morele ondergang van zijn vrouw. Zodanig werden de ge voelssnaren betokkeld dat op een gege ven moment heel de zaai en de raads man incluis aan het huilen ging. Het besluit van de jury was. dat Phi lomena handelde onder een dwang waar aan ze niet kon weerstaan. Zij is thans weer aan haar kinderen te ruggegeven, over wie zij steeds sprak. PORTUGESE mariniers hebben het dorp Tomhoco in Angola heroverd op de ter roristen. Daarbij is hard gevochten. VOOR DE VIERDE achtereenvolgende dag hebben zich in Alto Adige (het vroe gere Zuid-Tirol» ontploffingen voorge daan. Telefoonleidingcn werden vernield maar persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. DE DIRECTIES van de zeven kolenmij nen m Belgisch Limburg waar Neder ianrise mijnwerkers in staking zijn gegaan wegens een loonkwestie door de reva luatie van de gulden is hun loon m franks vijf procent minder waard hebben be sloten niet op de gestelde eisen in te gaan. De staking duurt voort. HET WRAK van de „Fridtjof Nansen" dertig meter diep in de baai van Lissa bon blijkt, na nader onderzoek zwaai beschadigd. Toch zal het uiterste worden gedaan het grote wrakstuk boven water te brengen. TC ROTTERDAM is gistermiddag brand uitgebroken in de machinefabriek van Rademakers. De materiële schade bleet gering maar de brandweer had enkele uren werk. TE SITTARD heeft gisteren onder zeer grote belangstelling, de uitvaartdienst en begrafenis plaats gehad van de oud burgemeester van deze stad, de heer ,M Coenders. (Advertentie) Weersverwachting van het K.N.M.I. i tot vanavond, opgemaakt gisteren- avond 23.15 uur: J I Plaatselijk veel bewolking maar J overwegend droog weer. Zwakke tot I matige wind uit zuidelijke richtin- J gen. Ongeveer dezelfde middagtem- peraturen. Vandaag: zon onder 21.02 uur, maan I onder 23.04 uur. Morgen: zon op 4.19 uur, maan op 8.28 uur. I BERLIJN „ROND EK MOET, dit jaar nog, een oplossing komen voor de kwestie Berlijn ALS HET WESTEN niet ingaat op de verlangens van Russische en Oostduitse zijde om tot een vredesverdrag met de beide Duits- ianden te komen, moet het de gevolgen daarvan verwachten. RUSLAND WIL geen oorlog, maar als „de grenzen van onze bond genoten verdedigd dienen te worden", zal het niet voor geweld terugschrikken. der veto), het zogenaamde troika- systeem voor de controle. Van de V.N. wil hij namelijk niets weten: Hammars- kjoeld kiest toch alleen maar de zijde der imperialisten. Uiteraard richtte Kroestjev opnieuw het vuur op Adenauer, die een vredes verdrag weigert en die atoomwapens wil hebben om een nieuwe oorlog te ontke tenen. Dat waien de hoofdpunten van een vijf kwartier lange rede die Kroestjev gisteren hield. Het was zijn beloofde „verslag van hel gesprek met Kenne dy. Hij zou dat doen tijdens een pers conferentie maar het werd een toe spraak via de radio en ze was ongemeen- fel van toon. Het gespiek met Kennedy is zeker niet nutteloos geweest, aldus Kroestjev; ik heb geluisterd naar zijn standpunt en hij naar het mijne. Dat was waardevol. Maar er staan twee standpunten tegen over elkaar en wij, Sovjets, zullen geen duimbreed wijken. Kroestjev begon met het Westen er van te beschuldigen dat het niet serieus wil onderhandeler. over de ontwapening. Het Westen heeft een geraffineerd systeem van vertraging ontwikkeld, zei hij, en dat het gesprek in Genève over de kernstop waaraan de Russen zoals men weet nu de gehele ontwapening vastgeknoopt hebben geen resultaten heeft, is derhalve helemaal aan het Wes ten te wijten. Hy herhaalde dat Moskou bereid is „alle voorstellen voor het toezicht te aanvaarden' maar „aanvaard u dan, meneer «Ie president van de Verenigde Staten, onze voorstellen voor volledige ontwapening". Die oproep zal weinig succes hebben, want in Washington werd gisteren be kend dat de V.S. voor a.s. maandag in een nota aan Moskou dit voorstel zullen verwerpen. Hoewel Kroestjev in zijn rede alle schuld vooi de stroeve gang van zaken tijdens de conferentie (er was gisteren weer een vergadering waarin slechts wederzijdse beschuldigingen klonken), op het Westen schoof, is in feite zijn voor stel om het kernstopgesprek maar te laten rusten en meteen over algehele ontwapening te praten, een manoeuvre om de zaak op dood spoor t zetten. Hij verdedigde, toen hij het aanbod van toezicht deed (zonder beperking en zon- Sinds tweede pinksterdag word het huisgezin van de 46-jarige Haarlemmer T. Kloos geplaagd met een „klopgeest". De eerste keer dat de heer Kloos de gelui den vernam, dacht hij dat zijn 84-jarige buurman ziek was ge worden en om hulp riep. De door hem gewaarschuwde politie ver schafte zich toegang tot de woning van de buurman. Deze verkeerde echter in blakende welstand. Hij verklaarde dat hij geen signalen had gegeven. Twee dagen later hoorde de heer K. weer klopge- luiden. Hij waarschuwde een pa trouillerende agent. Deze ging mee naar binnen en hoorde de geluiden ook. Het kloppen heeft zich daarna bijna dagelijks tussen 's avonds tien en 's nachts vier uur herhaald. De politie kwam regelmatig op be zoek. Alleen als zij in bnrger ver scheen, hoorde zij de geluiden. Uni formen schrikken het spook ken nelijk af. Wanneer terug geklopt werd, bleven de signalen aanhou den. Het gas- en waterleidingbedrijf hebben een onderzoek ingesteld, naar de mogelijkheid, dat de ge luiden zich via gas- of waterlei dingsbuizen verspreiden. Het on derzoek leverde echter geen re sultaat op. Intussen slaapt het gezin Kloos (drie kinderen) onrustig. Het Indonesische hooggerechtshof heeft net beroep van de Amerikaanse piloot Allan Pope, die ter dood was ver oordeeld. verworpen. Pope had in 1958 een B-26 bommenwerper voor de opstan delingen in Noord-Celebes gevlogen. Het vliegtuig werd boven Ambon neerge schoten. In april i960 werd hij door een militaire rechtbank ter dood veroor deeld. Pope kan nu nog slechts gratie aan president Soekarno vragen. De Sovjet-Unie zal niet de vrijheid van West-Berlijn aanvallen, aldus de Russi sche premier, „maar het spreekt van zelf dat het verkeer naar die stad alleen mogelijk is met toestemming van O.ost- Duitsland. De wegen lopen over het ge bied van die staat. En het vredesver drag dat Moskou met Oost-Duitsland zal sluiten als het Westen een unilaterale overeenkomst met de beide Duitslanden KROESTJEV geweld tegen geweld blijft weigeren, zal natuurlijk in het ge bruik van die wegen voorzien. Dit nauwelijks bedekte dreige ment houdt dus in: wie dan West' Berlijn binnen wil, komt in con flict met dit verdrag en is een invaller. „Sommigen dreigen dat zij het verdrag niet zullen erkennen en geweld zullen gebruiken", zei Kroestjev. „Welnu, geweld tegen ons zal beantwoord worden met geweld. Wij hebben de middelen daartoe!" Kroestjevs „zwaar-geschut-redevoering" voor de Russische radio was gisteren voorafgegaan door een eis van Oostduitse zijde. Ulbricht hield een persconferentie waarin hij zei onmiddellijke onderhandelin gen tussen Oost- en West-Duitsland te willen beginnen. Uitstel is niet verantwoord, oreerde de Oostduitse partijleider. Eerst een verdrag, zo zei hij, en dan kunnen we praten over dc neutralisatie van Duitsland. „Een gedemilitariseerd Duitsland met garanties voor dc huidige grenzen zou de beste wag naar de vrede zijn'*. Bonn heefteer al^heftig op gereageerd: Voor vier jaar bromfietsenstelen i: vier jaar gevangenisstraf geëist tegen de 43-jarige J. J. van der V. De officier van justitie bij de rechtbank in Rotter dam. waar hij gisteren terecht stond, zei dat het minstens 120 bromfietsen ge weest zijn. Van der V. bekende er be scheiden 80. Hij had ze in Rotterdam gestolen en vervolgens op de trein naar Roosendaal gezet. Daar haalde hij ze af en bromde dan zelf over de grens naar Antwerpen. Die tochten gingen door wei landen en al. Op de groene tafel prijkte een tang waarmee prikkeldraadversper ringen doorgeknipt waren. Tenslotte reden er zoveel brommers in België, dat het de vertegenwoordiger van de fabriek daar opviel Toen bo vendien bleek dat ze voor lagere prijs dan normaal te koop waren, werd een onderzoek ingesteld dat tot de aanhou ding van de verdachte leidde. Van der V. zou inmiddels een halve ton aan deze illegale bromfietscnhandel verdiend hebben. (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns is al weer zo ver opgeknapt, dat hij bedankjes heeft doen sturen aan al degenen, die hem hebben bijgestaan, toen hij dinsdag in de Tweede Kamer onwel werd. Het is echter niet gelukt de naam te achterhalen van de arts, die het eerst medische assistentie heeft verleend. Enkele ogenblikken nadat mr. Luns was ineengestort reed deze onbekende dokter met zijn auto, voorzien van een artsenteken, toevallig over het Binnen hof. Hij werd door een politieman aangehouden. Men bracht hem bij mr. Luns. Hij heeft de minister zoveel mogelijk gehol pen. Later heeft hij zich nog voorgesteld aan de mensen van de G.G.D., maar in de verwarring van het ogenblik is zijn naam bij niemand in het geheugen blijven hangen. Wie is die dokter geweest, vraagt mr. Luns zich af. Hij zou hem graag bedanken. Gisteren is in Arnhem het gouden ju bileum van de AKU gevierd. Een ge deelte van dit festijn werd door prins Bernhard bijgewoond. De prins maakte de tocht naar Arnhem per helikopter. Hier ziet men hem uitstappen. De Katangese regering heeft gisteren I bekendgemaakt, dat zij „om wille van de begroting" besloten heeft 44 buiten landse technici te ontslaan. Deze aankondiging werd beschouwd als een nieuw teken van de verslechter de financiële positie van de eens zo rij ke provincie. In een andere verklaring beschuldig de de regering Indische V.N.-soldaten ervan verantwoordelijk te zijn geweest voor de brand in het bosrijke gebied van midden-Katanga, waardoor 41 in heemse woningen werden vernield. Uiteraard ging Ulbrichts aanbod, dat Kroestjevs rede als het ware inleidde, gepaard met de nodige dreigementen. Als de bereidheid tot onderhandelen aan Westelijke zijde zo gering blijft als ze nu is, „bestaat de kans dat de verbin dingen met West-Berlijn verbroken wor den". Wat daarna zou gebeuren zag Ulbricht alleen maar somber voor het Westen in. „Amerika heeft gezegd dat in dat ge val met geweld een toegang naar Ber lijn geforceerd zal worden. Dat zégt men wel, maar de V.S. zullen dat niet wa gen. Zij zullen niet voor het oog van de ganse wereld als agressors willen wor den aangemerkt"', aldus Ulbricht uit dagend. Toen hem gevraagd werd of hij een tijdschema kon opgeven voor de verwe zenlijking van de plannen inzake Ber lijn, zei hij dat hij niet wilde vooruitlo pen op wat kameraad Kroestjev later op de dag wellicht daarover zou zeggen. En kameraad Kroestjev hééft het ge zegd: nog dit jaar moet de zaak „rond" zijn. Weifelt Washington? In republi keinse kringen ziet men in een voor stel van een senator der democrati sche partij (de partij van Kennedy) om West- en Oost-Berlijn in hun ge heel over te dragen aan een inter- nationcel behecrschap, een proef ballonnetje. „Niet onmogelijk dat 't uit Kennedy's richting komt", zeg gen sommige republikeinen. Moge lijk gaat hij zyn politiek van vast beradenheid inzake Berlijn voorzich tig aan herzien, menen zij. Het voorstel het was van Mansfield werd gelanceerd als het enige alter natief om een ramp voor de mensheid te voorkomen. het is voor West-Duitsland volstrekt on aanvaardbaar. Het zou het reeds ver deelde land in drieën splitsen. „Het is een onwerkelijk plan, dat alleen de Rus sen in de kaart zou spelen", werd in Bonn gezegd. Bij de KLM zijn gisteren over de toe stand van de zestien overlevenden van het ongeval met de Sirius bij Cairo de volgende berichten binnengekomen: voor uitgang is er in de toestand van de ste wardess mej. Pceters, van gezagvoerder Reynolds, van boordwerktuigkundige Voogt en van navigator-radiotelegrafist De Gooyer. De Britse passagier E. M. Williams is er ernstiger aan toe dan de laatste dagen het ge\al was; de toestand van de KLM- employé C. H. Fitsch uit Zoetermeer is onveranderd kritiek. Uitstekend wordt dc toestand genoemd van het tienjarige Poolse meisje Glowacz en enige vooruitgang is er in dc toestand van de Nederlander R. M. Binkhorst. Zeer goed zijn de passagiers Denckmann en Refat Shafiq er aan toe. Als goed wordt de toestand beschreven van me vrouw Prokopec en haar zoontje. In de Nieuw-Guinearaad, waar de po litiek kennelijk al fors bedreven wordt, is het tot een byzonder felle woorden strijd gekomen, die uitmondde in een motie var: wantrouwen tegen de twee leden De Rijke cn Jouwe. Beiden zyn lid De Amerikaanse afgevraagde Harri- man bij de veertien-landenconferentie in Genève over Laos, heeft gisteren de communistische partners in bijzonder duidelijke termen de mantel uitgeveegd. Aanleiding daartoe was het verslag van de internationale commissie die in Laos werkt, over de aanval op Padong. Zoals men weet had de Pathet Lao, ondank* het bestand, deze stad, een van de sterk ste bolwerken van de regering Boen Oem, na een massale aanval in bezit genomen. De commissie noemde dit de ernstigste schending (van de tientallen) van het bestand, die voorgekomen is. Harriman heeft zich ongemeen fel over dit rode verraad uitgelaten. De Indiase minister Mcnon, die eergisteren Genève heeft verlaten, ze gisteren in Nieuw Delhi dat de conferentie over Laos in elk geval tot een overeenkomst zal geraken. Hoe hij zich die voorstelde wilde hij niet zeggen. van een commissie voor huishoudelijk© aangelegenheden. Een deel van de Ra.ad heeft zyn vertrouwen in de twee com missieleden opgezegd. Achtergrond van de kwestie was de vraag of bij sollicitaties voor de griffie al dan niet een benoeming moet worden afgewezen op grond van familie- of za kelijke betrekkingen tussen de gegadig den en de leden der Nieuw-GuinearaacL Enige tijd geleden is een griffier, mr. Trouw, aangesteld. De heer De Rijke reageerde met bij zondere felheid op de beschuldigingen en hij eiste dat zijn tegenstanders bewij zen op tafel zouden leggen. Namens de indieners van de motie sprak de heer Van Zeeland. Ook hij was bijzonder fel hetgeen de heer De Rijke weer verleid de tot replieken waarin ook hij beschul digingen ging uiten, ook aan het adres van de voorzitter van de Raad, de heer Sollewijn Gelpke. Deze hamerde er toen flink op los en zei dat op een lid dat zó spreekt, de parlementaire onschendbaarheid niet meer van toepassing is. Daardoor niet in het minst uit het veld geslagen eiste De Rijke van zijn politieke tegenstanders een onpartijdig onderzoek naar de omstreden kwestie en hij daagde Van Zeeland uit meteen voor het instellen van een commissie 'van onderzoek te stemmen. Hijzelf zeg- i de zijn steun voor dit onderzoek toe. Van Zeeland betoogde daarop dat het gekrakeel, dat de laatste weken in de Raad te beluisteren viel, alle maal uit dezelfde hoek kwam en dat was dan de hoek van De Ryke cn Jouwe. „We hebben er schoon ge noeg van", zei hy. Het lot van het onverkwikkelijk debat was een opschorting van de stemming over de motie van wantrouwen en de instelling van een commissie, die nu moet uitzoeken of De Rijke en Jouwe inderdaad laakbaar zijn. DE HOGE Autoriteit van de EKSG heeft besloten de vrijstelling in te trekken die in 1957 was verleend aan dé Hoogovens in IJmuiden en een Italiaanse staalfa briek wat betreft het betalen van bij dragen aan de schrootvereveningskas te Brussel. Dit is het moment waarop Wim van Est besluit naar de Tour de France te gaan. De heer Harry Berende, han delaar te Breda, doet Wim financiële toezeggingen. Adjunct-directeur Theo Luyken van de Houthandel Brabant" luistert! (Zie sportpagina 7). Het gebouw te Willemstad waar de zeven Venezolaanse officieren verblijven die na een schietpartij in een Venezolaans vliegtuig en een landing op Curacao politiek asyl hebben gevraagd, wordt sinds woensdagavond bewaakt door ma riniers. Er is voor deze verscherping van de bewaking die voordien een zaak van de politie was geen officiële uit leg gegeven. Er zijn geruchten dat een poging zal worden gedaan om de zeven officie ren te bevrijden. Nu de mariniers de bewaking hebben overgenomen zou een dergelijke poging al heel weinig kans \an slagen hebben, meent men in Willemstad. Volgens een doorgaans welingelichte zegsman houdt de vervanging van po litie door mariniers eerder verband met de te Caracas bij de universiteit door betogers gedane aanval op de auto van de Amerikaanse ambassa deur. Men verwacht dat premier Jonck- heer bij zijn terugkeer te Willemstad instructies van de Nederlandse rege ring zal meebrengen voor de verdere behandeling van de zeven gevangenen. Drie van hen waren betrokken bij de geruchtmakende schietpartij op het vliegveld. De overheid in Willemstad is uiterst zwijgzaam. Mededelingen over de ze ven gevangenen worden niet gedaan, op vragen wordt geen antwoord ge geven. Tijdens een trainingsrit met een Cooper Maserati op de racebaan van Modena hebben donderdag twee mensen het leven verloren, terwijl twee anderen ernstig werden gewond. Giulio Cabianca, een van Italië's beste coureurs, maakte met een Cooper Maserati een proefrit. De wagen reed met grote snelheid. Ooggetuigen ver klaarden dat de auto plotseling, uit de grote bocht komend, van het circuit af schoot en als een kanonskogel op de drukke hoofdverkeersweg, via Emilia, terecht kwam. De Maserati ramde een Fiat 500. die een 30 meter werd weggeslingerd, vloos vervolgens op een Fiat 1100 in en kwam tenslotte tegen een muur tot stilstand. De bestuurders van de beide Fiats werden op slag gedood. Een andere in zittende werd ernstig gewond. Cabianca werd eveneens met zware verwondingen naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toe stand wordt hopeloos genoemd. De 7-jarige Anton Jonker uit Amster dam is gisteren op de Slimmeweg in Sloten door de achterwielen van een met zand geladen vrachtauto overreden en op f>lag gedood. Het ongeluk gebeur de voor de ogen van zyn ouders, die met hun drie kinderen een fietstochtje maakten. De twee kleinsten zaten ach terop de fietsen van het echtpaar Jon ker. Het 7-jarige ventje reed voorop. Hy slipte op een gegeven moment op een hoopje zand en viel van ztfn fiets, waarna hy door de achterwielen van de tegemoetkomende vrachtauto werd ge grepen.

de Stem | 1961 | | pagina 1