lïj Binnenhof zeer terneergeslagen Het lot van de verrader.... Pessimisme rond reces te Evian Einde van schitterende ministeriële loopbaan Wa Spaak: Benelux heeft nu gezamenlijk standpunt Voorlopig akkoord met Suriname op de r.t.c. BENELUX-MAATJES )ees debat opgeschorst Structuurplan van K.A.B. JACKY OP VAKANTIE VEILIG, VLUG WEER (AARDIG) OP TIID G0VERS MAAS DAGBLAD VOOR ZEELAND rmer Triest Niet onverwacht REVOLTE IN BULGARIJE MISLUKT Pleidooi voor De Gaulles plannen Geruchtmakend artsenproces in München Wensen vonden gehoor Militaire Piper stortte neer piloot gedood ..Generalbereinigung" Onderhandelingen weer opgevat 101ê JAARGANG No. 23698 tJttgav*: N Uitg. Mtj. Ifeerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. jiedectieraad: J. M. A. C. y. Dongen, j. t. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. \jercauteren, L. J. y. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor-God, Koning* e* YtuUrltmi DONDERDAG 15 JUNI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.By contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) MINISTER LUNS ZAKT IN KAMER INEEN VOOR DE DERDE achtereenvolgende dag zijn in Alto Adige, het vroegere Zuid-Tirol, explosies voorgevallen. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Alle particuliere wapens moeten worden ingeleverd. HET AANTAL doden van de treinramp bij' Esslingen, waarover elders in dit nummer meer, is gestegen tot 35. DE 83-jarige Gerald Snutts uit het Engel se Brighton wildr met een lucifer zijn PwJ® aansteken. Daarbij raakte de trots Xai z,^n leven< een lange baard, in vlam. Gërald Snutts vond aldus de dood. WESTDUITSE federale gerechts hof heeft een voormalige werknemer bij een Amerikaanse legerinstelling, Kurt Kuehne. die 20.000 foto's van Amerikaan se militaire strijdwapens aan Oost- y Uit sla na had verkocht, veroordeeld tot hrie jaar gevangenisstraf. TER GELEGENHEID van het 50-jarig bestaan van de AKU te Arnhem heeft e koningin een aantal personeelsleden onderscheiden. HET BEZOEK, dat koning Boudewijn en Koningm Fabiola an 10 tot 14 juli aan outdoor1 zouden brengen, gaat 13 wSïJ ^ienstH°dE werd ernstig ge- fiüÜS"1 en, een s*uk springplastic explo- «eerae in het huis van een neef van de hpgerynse rebellenleider, Ferhat Abbas. KROEST JE V brengt morgen in een re- Russische radio en t.v. ver- nïïli °7irGi zijn besprekingen met Ken nedy in Wenen. metaa'unrin.tt^VERSorganisaties in de ElrS1™ z«" verontwaardigd wArk-cotL giai^- dat federatie van taaljifitnrvf°-^ganlsaties in de kleine me- 22Ï2?heid aan hGt ministerie heeft vak-p-.?Sn 0ver j i°onvoorstellen van de vakraad voor de metaalindustrie. Weersverwachting van het K.N.M.I. vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Droog en warmer weer met ronnige perioden. Zwakke tot matige veran- derlyke wind. Vandaag: zon onder 21.01 uur, maan onder 22.23 uur. Morgen: zon op 4.19 uur, maan op 7.29 uur. in het uitvallen van mr. Luns voorzien zal worden. Het hangt er van af of we een voorziening voor korte tijd ofwel voor maanden moeten, treffen. De minis ter-president is zelf minister van buiten landse zaken ad interim. Bovendien is er nog een staatssecretaris van buiten landse zaken, dr. Van Houten. Prof. De Quay gaf overigens te kennen, dat de aanval, die mr. Luns gehad heeft, zich „vrij ernstig" laat aanzien. (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns is gistermiddag in de Tweede Kamer aan het begin van het debat over Europese poli tiek, onwel geworden. De bewindsman van wie bekend is, dat hij, zonder met zijn eigen gezondheid rekening te houden, zich volledig voor zijn uiterst zware taak inzet, zakte op zijn stoel achter de rege ringstafel ineen en gleed op de grond. De minister Marijnen (Land bouw) en De Pous (Econ. Zaken) die naast hem achter de regerings tafel zaten, schoten hem onmiddellijk te hulp. Pater Beaufort, lid van de Eerste Kamer, die het debat volgde, snelde eveneens toe, zegende de minister en bad een gebed bij hem. Kamervoorzitter Kortenhorst liet direct de tribune ontruimen. Vlak voordat hij onwel werd, had mi nister Luns nog grapjes zitten maken met zijn medeministers. Aan het woord was de KVP'er dr. Schuyt. Aan het begin van zijn rede had de KVP'er mr. Luns lof toegezwaaid als „een harde werker op het slagveld van nationale tegenstel lingen". De toestand van minister Luns liet zich gistermiddag ernstig aanzien. Kort nadat de minister onwel was ge worden verscheen de geneeskundige dienst op het Binnenhof met twee dokto ren. Voordien was echter mevrouw Luns reeds in het Kamergebouw gearriveerd. Zij was opgehaald door minister Cals. Minister Luns werd daarna, vergezeld door zijn echtgenote en pater Beaufort, naar een ziekenhuis in Den Haag over gebracht. Kamervoorzitter Kortenhorst, zicht baar aangedaan, heropende vervolgens it Kamervergadering om mee te delen dat het Europadebat tot nader order geschorst werd. De Kamer ging hierna ip sombere stemming tot de volgende week uiteen. Minister-president prof. De Quay werd door mr. Marijnen gewaarschuwd terwijl hij met de hoofden van de RTC-de\egaties aan een lunch zat. De premier begaf zich dadelijk naar het Kamergebouw, waai hij door de achtergebleven bewindslieden op de hoogte werd gesteld. Dit is ontstel lend nieuws, zei de premier, toen hij de Kamer weer verliet. Minister Luns behoort tot die mensen dié moeten blijven werken om niet te voelen hoe vermoeid ze zijn, aldus prof. De1 Quay. Hij kon nog niet zeggen hoe „Een hele trieste geschiedenis" was het commentaar van de wnd. KVP-fractie- leider van de Tweede Kamer, de heer Andriessen. Minister Luns heeft, zo con stateerde de heer Andriessen, omwille van het landsbelang een te zware tol van zijn gezondheid gevraagd." „Dat hij thans is uitgevallen, bete kent, nu er allerlei belangrijke politie ke vraagstukken aan de orde zijn, een groot verlies voor Nederland". Nu pas zal men ervaren, verklaarde de heer Andriessen, wat deze minister van Bui tenlandse Zaken voor zijn land waard is geweest. Op het departement van Buitenlandse Zaken, waar minister Luns sedert sep tember 1952 eerst samen met mr. Beij- en de beleidslijnen voor onze buiten landse politiek uitstippelt, sloeg het be richt van de ongesteldheid van de minis ter als een bom in. Althans bij diegenen die niet dagelijks met hem verkeerden. In de naaste omgeving van de minister was het geen geheim, dat hij de laatste tijd zeer vermoeid was. De politiek is nu eenmaal een hard vak. Achteraf wordt nu wel gezegd, dat minister Luns zich eigenlijk wat meer had moeten ontzien, maar het werk gaat door. De Tw.eede Ka mer zou b.v. heel vreemd opgekeken hebben als mr. Luns met een beroep op zijn overbelasting gevraagd zou hebben geen Europees debat te houden. Mr. Luns is op het Binnenhof een zeer gewaardeerde figuur. Ook zij die wel aanmerkingen hebben op zijn beleid, hebben grote achting voor zijn werk kracht en sympathie voor zijn persoon lijkheid. De Kamer is dan ook zeer ge schokt door het gebeurde. Volkomen on verwvcht is deze ineenstorting echter niet gekomen. Velen vreesden reeds lang dat mi. Luns teveel van zijn krachten eiste. Hij reisde enorm veel, vocht over al waai hij maar kon voor de Nederland se belangen en verdiepte zich volledig in de ingewikkelde complexenproblematiek waarvoor een minister van Buitenland se zaken zich dagelijks geplaatst ziet. Op het Binnenhof vreest men, dat minister Luns na deze aanval LUNS teveel van zichzelf gevraagd aan het begin van het jaar is hij ook reeds overwerkt geweest wel eens niet als minister van Buitenlandse Zaken zou kunnen terugkeren. Hem is in feite hetzelfde overkoftien als prof. Homme, die ook lichamelijk is geknakt door de wijze waarop hij zich volledig voor zijn werk inzette. Boven dien is bekend dat mr. Luns de laatste tijd ook tegen zijn werk begon op te zien. Vreemd voor een vlotte figuur als hij, was het feit, dat hij ook altijd erg opzag tegen de debatten in het parle ment. Volgens onofficiële berichten, die ech ter uit verschillende bronnen gisteren bij Radio Vrij Europa in Wenen zijn bin nengekomen, hebben vier generaals in Bulgarije geprobeerd een opstand tegen het communistisch regime te ontkete nen. De poging is mislukt en de vier generaals zijn gearresteerd. De gearresteerden zouden nauw heb ben samengewerkt met figuren die bij vorige zuiveringen in de partij en de regering van het officiële toneel verdwe nen waren. De mislukte revolte den generaals zou wel kunnen zijn voor de grote gedeelten van de king. Door de bijzonder de collectivisering van de economie van het jaren achteruit gehold, nomische situatie er verbeterd heeft. van de ontevre- eens symbolisch stemming onder Bulgaarse bevol- streng uitgevoer de landbouw is land de laatste hetgeen de eco- bepaald niet op Het collectiviseringssysteem is in Bul garije, evenals in rood-China en Noord- Korea, voor honderd procent uitgevoerd. Het land staat onder strenger Sovjet controle dan enig ander Oosteuropees land. De Belgische minister van bui tenlandse zaken, Spaak, heeft gis termiddag in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers ver klaard, dat naar zijn mening thans een gemeenschappelijk Benelux- standpunt bestaat in de vraagstuk ken van de Europese samenwer king. Tijdens dc verdediging van zijn begro ting in de Kamer zeide hij over het Be- nelux-overleg. dat de vorige week dins dag in Brussel is gehouden en waaraan behalve door hemzelf werd deelgenomen door de Nederlandse en Luxemburgse mi nister van buitenlandse zaken, Luns en Schausz „te geloven dat dit gesprek tot een gemeenschappelijk standpunt heeft geleid". Het onderwerp van deze confe rentie was de Europese samenwerking in het algemeen en de voorstellen van gene raal De Gaulle voor de politieke samen werking van de „zes' in het bijzonder. Spaak verdedigde onmiddellijk na deze mededeling de plannen van het Franse staatshoofd „omdat deze het enige zijn wat er bestaat om de Euro pese ontwikkelingen een nieuwe im puls te geven." Hij zeide zich af te vragen, welke ge varen er kunnen bestaan door de staats hoofden van de zes landen periodiek te laten bijeenkomen, doch stelde daarbij te vens twee voorwaarden: 1) De zes regeringsleiders zullen geen kwesties mogen bespreken die de 2) Europese gemeenschappen als zoda nig raken en de bevoegdheden van de Europese uitvoerende organen, zoals vastgelegd in het verdrag van Rome, mogen niet worden aangetast. Militaire kwesties zullen wel mogen worden besproken, doch beslissingen zullen moeten worden genomen in het raam van de Noordatlantische V erdragsorganisatie. (Van onze verslaggever) Opheffing van de diocesane bonden, overdracht van een belangrijk deel van hun werk aan de vakbonden, die een uitgebreider taak krijgen en oprichting van één beambtenbond. Dit zijn de hoofdlijnen van een structuurnota, waar aan de commissie tot voorbereiding van het intern beraad van de K.A.B. enkele jaren heeft gewerkt en die vandaag is vrijgegeven. De voorstellen, die de com missie in deze nota doet, betekenen een ingrijpende wijziging in het bestel van de K.A.B. en een poging de katholieke arbeidersbeweging open te stellen voor alle werknemers, teneinde zo de door de bisschoppen gewenste samenwerking te bereiken. Behalve de genoemde hoofd lijnen worden in de nota tevens ten aan zien van verschillende kwesties van meer ondergeschikte betekenis voorstel len gedaan, om de onevenwichtigheid die de beweging reeds vele jaren ken merkte, te beëindigen. Elders in dit blad geven wij een uitvoerig exposé over de ze belangrijke structuurwijziging. In München is gisteren een begin gemaakt met de behandeling van een opzienbarend proces tegen de 53-jarige dr. Josef Issels, vroeger geneesheer-directeur van de Ring- bergkliniek, een particuliere kli niek in Tegernsee, in Beieren, voor de behandeling van kankerpatiën ten. Aan dr. Issels wordt de voortijdige dood van vier van zijn patiënten ten laste ge legd, alsmede drie gevallen van bedrog, omdat hij patiënten, wier toestand hope loos was, door onjuiste voorspiegelingen had doen geloven dat zij zouden kunnen genezen. Dr. Issels ging er bij zijn veelomstre den therapie van uit, dat kanker geen plaatselijke ziekte is doch een ziekte van het gehele organisme, die door middel van dieet, wegnemen der amandelen en het trekken van tanden zou worden gene zen. Hij richtte zijn, als „eerste Duitse speciale kliniek voor de interne behan deling van kanker" aangekondigde kli nick in Ringberg in 1951 op, met buiten landse financiële steun tot een bedrag van 150.000 mark. Ook bekende Neder landse zakenlieden hadden hierin deelge nomen. In Franse regeringskringen te Parijs heeft men zich, nu de onder handelingen verdaagd zijn, pessi mistisch uitgelaten over de kansen van de vredesonderhandelingen met de Algerijnse rebellen, die over een dag of tien na een periode van overdenking, te Evian hervat zul len, worden. Volgens de zegslieden hadden Louis Joxe, het hoofd van de Franse delegatie, en zijn assistenten „niet veel illusies" dat het uitstel verandering zou brengen in wat zij „de weigering" van de rebellen noemden „om te onderhandelen". De woordvoerder van de Algerijnse de legatie, Rheda Malek, deelde verslagge vers mede, dat zijn delegatie geen reces wenste. Gewoonlijk goed ingelichte waarnemers te Parijs nebben verklaard, dat het re ces in het ergste geval neerkomt op een mislukking van de conferentie en in het beste geval een falen is van de techniek die door de Fransen is gebruikt om tot resultaten te komen. Het grootste probleem voor de rege ring De Gaulle is, volgens hen, er achter (Van onze parlementaire redacteur) Nederland en de Nederlandse Antillen gaan er mee akkoord, dat Suriname zijn buitenlandse betrekkingen zelfstandig wenst te behartigen en onder meer een eigen lidmaatschap van de Verenigde Naties nastreeft. Zy zijn bereid alle me dewerking te verlenen om deze wens in vervulling te doen gaan. Dit is in Den Haag medegedeeld na afloop van de slotvergadering van de ronde-tafelconferentie, welke op verzoek van Suriname was bijeengeroepen. De Surinamers zullen voorlopig met deze op zich zelf belangrijke principiële be reidverklaring genoegen moeten nemen. Zoals voorzien was heeft men op deze r.t.c. namelijk nog geen modus kunnen vinden om de Surinaamse wensen te concretiseren. De r.t.c. is blijven steken in de vele juridische problemen, welke zich hierbij voordoen. Aan een werk groep, samengesteld uit leden van de ln het pershuis in Brussel hebben de Belgische journalisten een feestelijke bijeenkomst gehouden ter introductie van de eerste nieuwe maatjesharing. Foto: De Nederlandse ambassadeur in België, jhr. mr. P.D.E. Teixeira de Mattos (links) en de Belgische eerste minister Th. Lefèvre, laten zich het zeebanket best smaken. drie delegaties, is thans opgedragen deze problemen te ontwarren en de weg aan te wijzen waarlangs Suriname, met be houd overigens van de koninkrijksband met Nederland, tot een eigen buitenlands beleid kan komen. Zodra bedoelde werk groep met haar werk gereed is, zal de r.t.c. worden hervat. Moeilijkheden Bevoegde waarnemers betwijfelen intussen of het mogelijk zal zijn de Surinaamse wensen in de praktijk te realiseren wanneer Suriname ten minste prijs blijft stellen op hand having van de huidige band met Ne derland. Op de r.t.c. is deze twijfel ook merk baar geweest. Daarom is tevens besloten om in afwachting van de studies van genoemde werkgroep in een volgende r.t.c. na te gaan, op welke wijze binnen het huidige kader van de rechtsorde in het koninkrijk meer invloed van Suri name op het buitenlands beleid van het koninkrijk gegeven kan worden. Bij dit onderzoek zal met name wor den onderzocht hoe Suriname en de Antillen nauwer gemengd kunnen wor den bij buitenlandse aangelegenheden, vooral die waarbij zij zelf zijn betrok ken. Voorts wordt overwogen Surina mers en Antillianen in te schakelen bij werkzaamheden op het ministerie van buitenlandse zaken en bij internationale conferenties. Ook is de vestiging in over weging te Paramaribo en te Willem stad van een afdeling van het minis terie van buitenlandse zaken van het koninkrijk. Tenslotte zal op korte ter mijn worden nagegaan in hoeverre het mogelijk is Suriname en de Nederland se Antillen te machtigen zelfstandig in ternationale overeenkomsten aan te gaan waarvan de werking beperkt blijft tot het betrokken land, een en ander ove rigens onder het voorbehoud van goed keuring van het betrokken parlement en machtiging van de Kroon. Den Haag wil de indruk vermijden, dat zij van molshopen bergen probeert te maken om de Surinaamse wensen te dwarsbomen. Als een dergelijke indruk ten onrechte zou ontstaan, zou het verdere overleg in ernstige mate be moeilijkt worden. Dan zou -ook de mo gelijkheid doorkruist worden dat Surina me uiteindelijk genoegen neemt met een nauwere inschakeling bij het buiten landse beleid in plaats van te blijven streven naar een veel moeilijker te rea liseren zelfstandig buitenlands beleid. te komen of de Algerijnse leiders een volledige breuk met Frankrijk wensen en het Westen vijandig gezind zijn of aansturen op onafhankelijkheid, waarbij de banden met Frankrijk blijven bestaan. Als De Gaulle er zeker van zou kun nen zijn, dat de Algerijnen dit laatste wensen, zou de onderhandelingspositie van Frankrijk direct veel soepeler wor den. De rebellen hebben echter herhaaldelijk verklaard, dat onafhankelijkheid eerst verleend moet worden, voordat men over een associatie met Frankrijk gaat on derhandelen. Gisterenochtend is in kamp Vogelsang bij Treiborn (Duitsland) een Piper- Super-Cup van de Koninklijke Lucht macht verongelukt. De piloot, de 2e luitenant N. T. Breg (ongehuwd), kwam hierbij om het leven. De tweede inzit tende, kapitein H. v. d. Wel (39), werd ernstig doch niet levensgevaarlijk ge wond. Hij is opgenomen in een zieken huis 'te Siemerath. Het ongeval gebeur de tijdens een oefening van een der on derdelen van de Koninklijke Landmacht, waarbij verkenningsvliegtuigen van de groep lichte vliegtuigen van de vlieg basis Ypenburg waren ingezet. Omtrent de oorzaak van het ongeval is nog niets bekend. Het Westduitse ministerie van buiten landse zaken heeft te Bonn bevestigd, dat. op verzoek van de Nederlandse re gering, de onderhandelingen over de ..Generalbereinigung'' het op 8 april 1960 ondertekende Nederlands-Duits ver drag tot oplossing van alle hangende kwesties weer zijn opgevat. Van Westduitse zijde is gesteld, dat de definitieve bekrachtiging van het ver drag vermoedelijk niet voor het voor jaar van 1962 een feit zal zijn. (Advertentie) Wij hebben een mooie collectie V aderdag-artikelen Veemarktstraat 37 Breda, tel. 32107 Zoals we gisteren al meldden la een personeelslid van de Amerikaanse lega tie in Warschau gearresteerd toen hy naar Washington werd geroepen, „voor een overplaatsing". Irvin Scarbeck wordt ervan beschuldigd Amerikaanse geheimen aan Polen te hebben doorge geven. Naar gisterenavond bekend werd is hij door een jonge Poolse vrouw er toe gebracht zich aan spionage en ver raad schuldig te maken. De foto toont hoe Scarbeck door twee rechercheurs van het FBI wordt wegge leid geboeid. Een beeld van de vakantie welke me vrouw Kennedyechtgenote van de Amerikaanse president, op het ogen blik in Griekenland doorbrengt. In de motorsloep van het jacht „Northwind" van de Griekse premier Karamanlis, is Jackie hier op weg naar het eiland Mykonos. De vertragingen in de treinenloop worden minder. De verschillende distric ten van de Nederlandse Spoorwegen melden hier en daar nog vertragingen, maar deze waren meestal niet groter dan vijf minuten. Het district Amster dam meldde, dat vele treinen op tijd hinnen liepen. Een enkele had maxi- maal vijf minuten vertraging. Ook in het dictrict Breda heeft men gisteren geen grote vertragingen gehad. Het district Groningen meldde, dat de meeste treinen op tijd binnen liepen. Een enkele uitschieter had twee tot vier minuten vertraging. Ook in het district Hengelo liep alles normaal. Een uitzondering hierop vormde de verbinding tussen Emmen en Zwolle, waar zich nog incidentele vertragingen voordoen. Ook in het district Maastricht bleven de vertragingen beperkt. Op de lijn ArnhemUtrecht ondervonden de treinen een kleine vertraging. In Utrecht waren de meeste treinen op tijd. hetgeen door de Spoorwegen van grote betekenis voor het middennet wordt geacht. De internationale trein, de RheinMain Express, ondervond een vertra ging van 29 minuten. Deze vertraging had de expressetrein reeds in het buitenland opgelopen. Een van de zogenaamde „lustreinen" vertrok te laat uit Rotterdam in ver band met een defecte locomotief. Verder kreeg trein D-251 last van vaste remmen in Dordrecht, waardoor andere treinen, die er achter zaten, vertragingen opliepen van rond zeventien minuten. De verbindingen van het westen naar het oosten en noorden lopen goed, aldus de Nederlandse Spoorwegen. (Advertentie) EEN PR0DUKT VAN DE SJXKENS DROEF

de Stem | 1961 | | pagina 1