LU Gevangenen dwingen een Dakota tot landen hamel SPORTIEVE TOMMY'S TE VOET DOOR NEDERLAND weer vandaag! Rode „opstoppers" naar Westen en naar V.A.R. Regering van verleent hen Curacao asiel Geweldenaar uit 1626 Kwestie Laos symptoom van verdeeldheid in communistische kamp Vuurgevecht op Albert Plesman-luchthaven Reusachtige consternatie Politiemacht ontruimt woonoord RTC dinsdag ten einde? DAGBLAD VOOR ZEELAND Toestand van Edith Piaf verslechterd V-raad vermaant Portugese regering Weinig wind Drie gewonden Hodja (Albanië) hekelt Kroestjev Gevaren Ouders vliegen naar kinderen in Amerika en Canada Twee maanden weg Voormalige medewerker van Eichmann gepakt Oorzaak ramp Hugo de Groot niet gevonden Nota naar Vakantietocht the Hook Scheepsbotsing in het Kanaal Scghcrs: „Toch Star fighters" Erkenningswet tuinbouw schaadt concurrentiepositie Surinaamse wens vindt weerklank Na zevende, nog eens de zesde klas 101e JAARGANG No. 23695 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, U. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Jles, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voer God, Koningin en Vaderland bXnd I ZATERDAG 10 JUNI 1961 Abonnementsprijs f 7.— per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. f 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 93 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaander en: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41 telef on 2 Nadat de Franse chansonnière Edith Piaf donderdag uit het ziekenhuis was ontslagen, 12 dagen nadat zij een ope ratie had ondergaan, moest gisteren weer een spoedoperatie op haar worden verricht. Edith Piaf, die 45 jaar is, was don derdag overgebracht naar het landhuis van haar impressario Louis Biarrier. waar zij een aantal weken zou verblij ven, om op krachten te komen en wilde dan weer gaan werken. Haar toestand verslechterde gisteren plotseling en haastig werd zij naar het ziekenhuis te ruggebracht. Na de operatie, die ruim drie uren duurde, hebben de artsen verklaard dat Edith Piaf het redelijk goed maakt. EDITH PIAF De Veiligheidsraad heeft gisteren avond een beroep op Portugal gedaan om de onderdrukkingsmaatregelen in Angola direct in te trekken en de com missie var. onderzoek, die in april door de Algemene Vergadering is opgericht, opdracht gegeven haar taak „onver wijld"' uit te voeren. De door Ceylon, Liberia en de V.A.R. ingediende ontwerpresolutie is dus aan genomen. Engeland en Frankrijk ont hielden zich van stemming. De V.S. stemden voor. De onaangekondigde landing op de Albert Plesman-luchthaven te Willemstad op Curacao, van een militaire Dakota uit Venezuela vormde gisteren het begin van een wild-westscène en van een politiek incident. De machine vervoerde namelijk zeven politieke gevangenen van de Venezolaanse regering, uiteraard zwaar bewaakt. Onderweg naar het fort waar zij zouden worden opgesloten, dwongen de gevan genen de gezagvoerder van het vliegtuig zijn koers te wijzigen en in Willemstad te landen. Na een vuurgevecht op de luchthaven, waarbij niemand wist wie vriend of vijand was, maakten de gevan genen zich uit de krioelende groep mensen rond de Dakota los en vroegen politiek asiel. Het verzoek werd ingewilligd, omdat Curacao al vaker asiel aan Venezolanen heeft verleend. De regering van Cura cao is echter in een moeilijk parket gebracht, omdat in dit geval geweldpleging aan de asielaanvrage is voorafgegaan. Tot vanmorgen vroeg was niet bekend of Curacao gevolg zou geven aan een Vcne- zolaans verzoek tot uitlevering van de zeven mannen. Een Venezo laanse missie, per vliegtuig gearriveerd, onderhandelt nog met de regering van Curacao. „IK ZAL algemene verkiezingen laten houden, zodra iedere arbeider een ge. weer heeft" is een van de laatste nieu we die uit de mond van Fidel Castro worden opgetekend. DE 4-JARIGE Gerard v. d. Meulen, uit Enkhuizen, die sinds vorige week zater dag vermist werd, blijkt verdronken. Het lijkje werd gisteren in een sloot, vlak bij zijn huis gevonden. EEN MAN uit Amersfoort, de 49-jarige H. Beurskens, werd door een bromfiets aangereden waarbij hij licht werd ge wond. Toen een voorbijganger een auto aanhield om de gewonde naar 'n zieken huis te laten brengen, liep deze mee de weg op, keek niet uit en werd opnieuw aangereden, nu door een auto. Daarbij werd hij op slag gedood. BONN zal langs diplomatieke weg pro beren uit te vissen ,,of in Moskou de om standigheden rijp zijn voor hervatting van de culturele onderhandelingen tus sen Wcst-Duitsland en de Sovjet-Unie". Zoals bekend liep het gesprek hierover destijds hopeloos vast op West-Berlijn. EE GAULLE heeft ten aanzien van de politiefunctionarissen eenzelfde maatre gel genomen als voor het leger: zij kun nen nu bi- decreet met speciaal verlof worden gestuurd. DE T,V. in Amerika speculeert op de lagere instincten, door misdaad, geweld cn wreedheid in te programma's te la ten overwegen. Dat is de mening van een Amerikaanse senator. DE TOPCONFEh ENTIE van de neutra- iislische landen zal o{. 1 september in zuia-Slaviè beginnen. (Advertentie) Weersverwachting van het K.N.M.I. tot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Zonnige perioden cn slechts hier en daar een hui. Zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tem peratuur, Vandaag: zon onder 20.58 uur, maan onder 17.47 uur. Morgen: zon op 4.20 uur, zon onder 20.59 uur; maan op 3.45 uur, maan onder 18.54 uur. Maandag: zon op 4.20 uur, maan op 4.18 uur De geslaagde overval van de gevan genen had een hele consternatie teweeg gebracht op het vliegveld van Willem stad. Toen de Dakota nalerde kreeg de verkeerstoren alleen een verzoek door geseind om een brancard gereed te hou den. Zonder op antwoord te wachten streek het toestei echter neer. Er sprongen mensen uit en terstond ontbrandde een vuurgevecht. Enkele in zittenden renden naar het stationsge bouw, terwijl zij luid om asiel riepen. De leider van het gevangenentransport, kapitein-ter-zee Tallardat, die tijdens de vlucht overmeesterd was, wist, toen de zeven tegenstanders van Betancourt het vliegveld oprenden, een machinepistool te bemachtigen. Daarmee vuurde hij naar de wegstuivende gevangenen. Hij had hen eerst gesommeerd weer in te stappen. Dat weigerden de gevangenen en toen de kapitein het vuur opende, schoten zij terug. Toen de groep juist uit het toestel was gestapt, liep een KLM-employé naar de mensen toe. Op dat moment wist nie mand nog wat er eigenlijk met het on- verwaent neergestreken vliegtuig aan de hand was. Een Venezolaan hield hem echter'met een machinepistool tegen. De KLM-man dook snel onder een auto, juist op tijd, want van twee kanten floten kogels in zijn richting. Bij het gevecht raakten behalve de eer ste piloot van het toestel nog twee man gewond. Levensgevaarlijk waren hun verwondingen niet. Wie het waren, werd niet gezegd. De kapitein, die het transport leidde, zou een van de man nen zijn die een schotwond hebben op gelopen. Onmiddellijk werden een sterke afdeling Nederl; ndse mariniers en een politieafdeling naar het vlieg veld gedirigeerd. Kort daarop was de rust weergekeerd. De ontvluchte gevangenen werden vastgezet en verhoord. En de bevolking van Wil lemstad, die door het incident da nig opgeschrikt was, kon verlicht ademhalen. Men had namelijk de in druk gekregen dat er een gewapen de overval op het eiland werd ge daan. Door wie, dat kon niemand zeggen, maar in Midden- en Zuid- Amerika weet je dat nooit. De rel ontaardde toen in een diploma tieke kwestie. Want de Venezolaanse autoriteiter. begonnen meteen alle mo gelijke moeite te doen de gevangenen, gewezen legerofficieren, uitgeleverd te krijgen. Ze hadden vandaag, zaterdag, terecht moeten staan voor een krijgs raad, wegens hun aandeel in een vorig jaar gepleegde staatsgreep. Ze waren daartoe met de Dakota van de Venezo laanse luchtmacht van Puerto Cabella, waar zij in de cel zaten, naar Caracas gebracht. Onderweg echter volvoerden De Sovjets hebben gisteren naar links en rechts enkele forse, deels vaderlijke, vermaningen uitgedeeld. De begunstig den waren in de eerste plaats Frankrijk, Engeland cn de Verenigde Staten, die zich, volgens Moskou, schuldig maken aan ernstige provocaties inzake West- Berlyn. De Russische grieven hebben betrek king op de voorgenomen vergadering van de Westduitse Bundesrath in West- Berlijn en de reis van Adenauer daar heen. Daarmee, zo leraart Moskou, ma ken de Westelijken de toch al abnormale situatie alleen maar erger. „De vrede lievende machten kunnen dat niet toe- s'taan", liet de sovjet-Unie er op vol gen. Wanneer men daarbij even aan het jongste rode verraad in Laos denkt, klinkt het wel een tikkeltje huichelach tig Bonn heeft intussen al gereageerd op het rode protest. Minister Von Eckardt heeft er aan herinnerd dat de bijeen komsten van de Westduitse volksverte gen woorcugers in West-Berlijn volkomen in overeenstemming zijn met de vier- mogendhedenstatus van de stad. En hij wees er terloops fijntjes op dat de Oost- duitse „Volkskammer" toevallig de ge woonte heeft altijd in Oost-Berlijn te vergaderen. President Lübke, die juist in West-Ber lijn vertoeft, zei: „We gaan gewoon door". Premier MacMillan vaii Engeland zal achter president Kennedy staan, als het moet aankomen op een krachtige Weste lijke houding ten aanzien van het vraag stuk Berlin. Deze zaak ligt dus duide lijk. De verantwoordelijkheid voor een cri sis wordt bij voorbaat op de Sovjet- Unie afgeschoven. „Pas op" Meer vaderlijke vermaningen uit Moskou waren voor de Verenigde Ara bische Republiek bestemd. „Jullie moe ten oppassen dat de V.A.R. niet anti communistisch wordt", heeft Kroestjev persoonlijk laten weten. Een parlemen taire missie uit de V.A.R. is op be zoek in Rusland en bij een ontvangst in het Kremlin kreeg zij dit onder de neus geduwd". „We willen niet zeggen dat we onze steun zouden kunnen intrekken", aldus het nauwelijks bedekte dreigement, „maar zo naar jegens de communisten doen doet jullie in de val der imperia listen lopen''. En ook moest de V.A.R. maar onthouden dat het communisme de Arabieren ,,een beter leven" zou ge ven. Zoals bekend treedt de regering in Cairo de laatste tijd fors op tegen com munistische afdelingen in het land. Druk Op zijn beurt kreeg Kroestjev de wind van voren van een rode broeder. Enver Hodja, de leider van de communistische partij in Albanië, beschuldigde de Sov jet-Unie van militaire en economische druk op het land. Men weet dat Albanië meer de Chinese opvattingen is toege daan. Kroestjev houdt ook zijn beloften inzake hulp aan Albanië niet, aldus Hod ja. De Russische premier past de Leni nistische leer aan zijn eigen doelstellin gen aan, zo zou hij ook nog hebben ge zegd. zij de beraamde overval. De kapitein transportleider en de zeven militairen die als bewaking meevlogen, kregen plotseling een gevangene op hun nek en zagen zich ontwapend. De bemanning van de Dakota werd toen gedwongen naar Curagao te koersen en daar te lan den Het diplomatieke vervolg van deze ,,real Southern" wild-westroman speel de zich in drie hoofdstukken af: in Wil lemstad zelf, waar al spoedig een groep Venezolaanse autoriteiten aankwam om over de uitlevering te onderhandelen: in Caracas, waar president Betancourt de Nederlandse ambassadeur, de heer H. N. Boon (die uiteraard tevens de Antillen vertegenwoordigt) bij zich ont bood, en in Den Haag, waar vanwege de ronde-tafelconferentie de Antilliaan se premier Jonckheere en verscheidene van zijn ministers aanwezig zijn. Het rapport van ambassadeur Boon in Cara cas werd met hen besproken. Toen premier Jonckheere werd ge vraagd of hij vreesde dat het inci dent nare gevolgen zou hebben, ant woordde hij laconiek: „Ik hoop van niet, maar het zou wel prettiger zijn als ze hun gevangenen beter bewaakten". Ook „officieel Den Haag" uitte zijn verbazing over de manier waarop de Venezolanen met hun gevangenen om springen. Dat aan boord van het vlieg tuig kennelijk niet voldoende veiligheids maatregelen waren genomen maakte het mogelijk dat op het vliegveld van een bevriende natie een toestel landt waar in zich een schietpartij afspeelt. Dat brengt de grootste gevaren mee, aldus de Haagse politici. Door de in 1960 opgerichte „Katholieke Vereniging van Ouders en Familieleden van Emigranten voor de bisdommen Bre da en 's-Hertogenbosch", waarvan het secretariaat is gevestigd Stationsstraat 15 te Tilburg, is ten behoeve van een aantal leden een groepsreis georganiseerd. Op 20 juni a.s. zal een KLM-straalvlieg- tuig vertrekken met aan boord 127 Bra bantse en Zeeuwse ouders die hun kin deren in Canada en Amerika gaan be zoeken. De oudste passagier is 85 jaar oud; de gemiddelde leeftijd van de pas sagiers ligt op 72 jaar. Na een verblijf van twee maanden bij hun kinderen keren de ouders per vlieg tuig op 23 augustus naar Nederland te rug. De technische uitvoering van deze groepsreis is door de vereniging in han den gelegd van het katholieke missie reisbureau RAPTIM'. dat op het terrein van eharterreizen reeds een bekende naam heeft verworven. Ofschoon het doel waarvoor de vereniging is opgericht al lereerst beoogt het verstevigen van de band tussen ouders en familie in Neder land met naar het buitenland geëmigreer- den, en waarvoor regelmatig bijeenkom sten worden belegd waar films en dia's over de emigratielanden worden ver toond en lezingen worden gehouden, heeft de vereniging aan het verlangen van zeer veel ouders willen voldoen door deze groepsreis te organiseren. In Wenen is gisteren Franz Slavik, een voormalig medewerker van Fichmann, aangehouden. Hij wordt er van verdacht tezamen met Eichmann in het voorjaar van 1944 in Boedapest een joodse jon gen te hebben doodgeslagen, die kersen zou hebben gestolen. Het geval was reeds kort na de oorlog onderzocht, doch men liet de kwestie in 1949 wegens gebrek aan bewijs rus ten. Nu in het proces tegen Eichmann nieuwe bezwarende feiten tegen Slavik aan het licht zijn gekomen, acht het Oostenrijkse ministerie van justitie he4 noodzakelijk de zaak opnieuw aanhangig te maken. (Zie voor het verslag van de zitting van gisteren in het proces Eichmann elders ',r. ons blad van vandaag) Gisterenmorgen, voor dag en dauw, hebben veertig zwaar bewapende man nen van de rijkspolitie onder leiding van de districtscommandant in opdracht van de officier van justitie te Assen, het Ambonezenkamp „De Pietersberg" te Westerbork omsingeld en de ongeveer 100 bewoners van hun bed gelicht. In vrachtwagens werden de zeventien ge zinnen in de loop van de dag over ver schillende kampen in ons land verspreid. Verscheidene malen is het in dit woon oord tot relletjes gekomen, waarbij de politie werd betrokken. Om hieraan een einde te maken heeft de politie einde lijk ingegrepen en de bewoners zodanig over ons land verspreid, dat eventuele concentratie uitgesloten is. Na deze actie slaagde de politie er in de voortvluchtige Manapunjo, één van de voormannen uit dit woonoord, te ar resteren. Hij had zich onder de vloer van een der barakken verborgen. Ma napunjo had zich enkele maanden gele den onttrokken aan de tenuitvoerlegging van een maand arrest, die hem was op gelegd wegens het kappen van bomen in de staatsbossen. Tot gisterenmorgen was hij voor de politie onvindbaar. Gisteren heeft de Raad voor de Lucht vaart uitspraak gedaan inzake het on geval met het KLM-toestel „Hugo de Groot" op 14 augustus 1958 bij Ierland. Die uitspraak luidde negatief. De Raad kan geen oorzaak voor het verongeluk ken van het vliegtuig geven. Zoals men zich herinneren zal kwamen daarbij alle 91 passagiers en de acht bemaninngsle- den om het leven. In de uitspraak wordt een technisch exposé gegeven, met aan het slot een opmerking over een mogelijke oorzaak. De breuk van een der tandwielen die de aanjager van de motor aandrijven, zou oorzaak kunnen zijn geweest van vervuiling van de olieleiding die het ver stelmechanisme van de propeller regelt. Dergelijke breuken hebben zich bij vlieg tuigen van hetzelfde type vaker voorge daan. Of de oorzaak in die richting moet worden gezocht is echter, aldus het rap port, niet aantoonbaar. Het werk aan de Vasade on uitputtelijke schatkamer voor oudheid kundigen in Stockholm gaat steeds door. Dezer dagen kon van het onder ste batterij-dek een van de stukken geborgen worden. Van de 64 stukken welke de „Vasa" aan boord had, mist men er nu nog zeven; men vermoedt dat deze op de bodem van de z liggen. Het op de foto zichtbare kanon is een 24-ponder uit 1626. Westelijke waarnemers in Genève hebben gisteren de veronderstel ling geuit dat het vastlopen van de Geneefse conferentie over Laos, tengevolge van het feit dat in Laos een ernstige bestandsschending werd gepleegd, te wijten is aan communistisch-China. De regering in Peking schijnt zich niets gelegen te laten liggen aan het resultaat van de besprekingen tussen Kennedy en Kroestjev in Wenen. Integendeel. Com- munitisch China en Noord-Vietnam, wel ke landen ook in Genève aan de tafel zitten, zijn direct na de ontmoeting van de twee K's een hevige campagne tegen het Westen begonnen. Is deze veronderstelling juist, dan zou men hieruit moeten afleiden, dat er nieu we moeilijkheden tussen de Sovjet-Unie en Rood-China zijn ontstaan en dat Kroestjev toch oprecht is geweest toen hij het belang van een werkzaam bestand in Laos onderstreepte. Opmerkelijk is het, dat de Rus Gro- miko in Genève de delegatieleiders van communistisch-China en Noord-Vietnam bij zich heeft ontboden. De Poolse dele gatieleider figureert in de uiteraard ge heime gesprekken als de volgzame stief zoon van het Kremlin, die als goed voor beeld zal worden gepresenteerd. De conferentie wordt nog steeds ge meden door de westelijke grote drie. Gis teren besloten ook de delegaties vani Thailand en Zuid-Vietnam de vergade ring niet meer by te wonen, totdat ge bleken zou zijn dat het internationale communisme in Laos de handen thuis houdt. Amerika heeft dezer dagen een nota aan Moskou gezonden, waarin wordt aan- (Van een onzer verslaggevers) Een groep Engelse militairen van de vierde compagnie Royal Horse Artillery maakt een „trip" door ons land op weg naar Hoek van Holland, waar zij zullen worden ingescheept naar Engeland. Zij waren gelegerd in Bergen-Belsen in Duitsland, tot enige tijd geleden het be richt afkwam, dat zij begin augustus voor drie jaar naar Hongkong zouden gaan. Eenenzestig van de ruim driehonderd manschappen vatten toen het plan op, om te voet dwars door Nederland een soort vakantietocht te houden naar „the Hook", om vandaar naar hun familie te reizen. De rest van de compagnie prefe reerde een vakantie in Duitsiand boven deze fikse wandeling. Zo kwam de groep onder leiding van drie officieren en veertien onderofficie ren op 3 juni in Oldenzaal aan. De eerste dag liepen zij naar Diepenheim (een af stand van ongeveer dertig kilometer). Daar sloegen zij hun tenten op vlak bij het landgoed „Het Nijenhuis". De vol gende morgen vertrok men weer in alle vroegte, in drie groepen achter elkaar, in ganzenmars. Woensdag arriveerde het detache ment in Zutphen, waar men een korte rustpauze hield nabij een pa viljoen aan de IJssel. Daar vertelde een van de officieren, luitenant Thompson, dat de stemming nog steeds opperbest was. Bij geen van de soldaten waren er blaren te be speuren, terwijl de tocht veel voor spoediger verliep dan men had ge dacht. Hy zei te hopen, op de vijf tiende juni al in Hoek van Holland te zyn. Via Loenen zullen de Engelsen morgen (zondag) Utrecht „binnentrekken". Van uit deze stad zullen zij een rit maken naar Amsterdam, om een „sightseeing" door de hoofdstad te maken. Dan gaat het per bus weer terug naar de Dom stad, waarvandaan men de volgende mor gen verder op mars gaat naar Rotterdam. gedrongen op samenwerking om een doel treffend bestand te bereiken. De nota heeft niet het karakter van een ultima tum. Kroestjev laat voorlopig niets van zich horen. Wel heeft hij de leider van de „neutralistische" Laotiaanse regering naar Moskou ontboden. In de gesprekken tussen het tweetal zal wellicht worden beslist van wie de neutralistische rege ring nu eigenlijk wel de marionet is: van Moskou of van Peking. In het Kanaal zijn gisterenmorgen een Duits en een Pools vrachtschip met el kaar in botsing gekomen. Het Duitse schip liep geen noemenswaardige scha de op, maar de Pool kreeg een flink gat in de midscheeps en maakte water in de machinekamer. Te hulp snellende schepen behoefden echter geen bijstand te bieden. De Poolse bemanning was reeds in de sloepen gegaan en bevond zich in veiligheid. Een Belgisch schip nam hen over. De schade bleek achteraf niet cata strofaal te zijn. Sleepboten hebben de Pool naat Duinkerken gebracht. De Belgische minister van Defensie, Seghers, is vastbesloten om in het ko mende debat over de begroting van zijn departement val te houden, dat België de contracten voor de aankoop van hon derd straaljagers van het type „Star- fighter", niet kan annuleren. Zoals wij gisteren meldden willen de Belgische socialisten het daarheen lei den, dat België geen Starfighters aan schaft, omdat zij de transactie te kost baar en te riskant vinden. De Belgische minister heeft zijn Ne derlandse ambtgenoot gisteren op de hoogte gebracht van zijn vastbesloten heid op het punt van de Starfighters. De grootste ongerustheid is nu weggeno men. Tweetle-Kamerledeu menen (Van onze parlementaire redactie) Zal de door de minister van Land bouw ontworpen erkenningenwet voor de tuinbouw de Nederlandse concurrentie positie binnen de E.E.G. niet verzwak ken? Deze vraag wordt door een aantal Tweede-Kamerleden opgeworpen in het voorlopig verslag op dit wetsontwerp. Zij wijzen er op dat geen der andere E.E.G.-partnerlanden een dergelijke er kenningenregeling kent. Zal de Neder landse dan op den duur wel te handha ven zijn?, vraagt men zich af. Zij herin neren er bovendien aan dat tussen de E.E.G.-landen en ook tussen groepen van producenten zelf geenszins overeen stemming over de invoering van een erkenningenstelsel bestaat. Vele Kamerleden verzoeken minister Marijnen (Landbouw) voorts een uiteen zetting te geven over het verband tussen de voorgestelde erkenningsregeling en de bestaande teeltregeling. In hoeverre kan men van de erkenningsregeling ef fect verwachten op de produktie-om- vang?, vraagt de Kamer. Zij zou voorts willen weten waarom de S.E.R. omtrent dit wetsontwerp niet om advies is ge vraagd. Een aantal leden laat niet na te wij zen op de merites van het wetsontwerp. De moeilijkheden voor jonge mensen om een eigen bedrijf te beginnen zullen er door verminderd worden. Enkele leden daarentegen hebben overwegende bezwaren tegen het wets ontwerp, omdat het huns inziens de vrij heid van handelen beperkt of zelfs ge heel wegneemt. Een ingestelde „kleine commissie" uit de ronde-tafelconferentie heeft overeen stemming bereikt over het principe van Suriname's zelfstandigheid. Naar aanlei ding hiervan werd een verklaring opge steld, die aan de plenaire vergadering van dinsdag zal worden voorgelegd. De inhoud zou neerkomen op een bereid verklaring van Nederland en de Neder landse Antillen om mede te werken aan de verwezenlijking van de Surinaamse verlangens. Voorgesteld wordt een werk groep in te stellen die de mogelijkheden zal bestuderen en een oplossing zoeken binnen het koninkrijk. Intussen zullen Suriname en de Antillen nauwer betrok ken worden bij het buitenlands beleid en zullen de mogelijkheden die het statuut thans biedt, worden uitgeput. Het is niet onmogelijk dat de confe rentie dinsdag eindigt. Een dertienjarig meisje uit Ermelo, dat de zevende klas van de lagere school er al op had zitten maar dat nog leerplichtig wasmoest op order van de inspectie op dezelfde school blijven. Ze zou die zevende klas, om de wet het volle pond te geven, nog een keertje hebben moeten overdoen. Maar die zevende was intussen opgeheven. Het meisje diende dus na de zevende, nog eens een jaartje mee te lopen in de zesde klas. Toen zei de vader van het meisjedat nooit, dat is onzin. En hij hield het kind, thuis. Daarop heeft de inspectie van het lager onderwijs een strafvervol ging tegen de vader ingesteld. En daarover heeft nu het KVP- Kamerlid Roolvink vragen gesteld aan de minister. Vindt u niet, vraagt hij, dat het onmogelijk moet zijn dat een ouder door een ivets- bepaling gedwongen kan worden te handelen tegen het belang van een kind? De vader hadzo meent het Kamerlid het grootste gelijk dat hij zijn dochtertje thuis hield.

de Stem | 1961 | | pagina 1