Belgische socialisten (nog) tegen het Starfighterplan Ruimte nog ongeordend De Gaulle wil eigen atoommacht houden Moderne Katherine belooft liefde en... gehoorzaamheid BRIEFKAARTENLAWINE Verrassende consequentie Geheid minis HERTOGELIJK HUWELIJK IN YORK Voorpostengevech ten beloven weinig goeds Leger van kwade Franse boeren ontketent opstand President Kennedy rapporteert: Telexautomaat in Den Bosch in werking DAGBLAD VOOR ZEELAND Arka roept op tot paraatheid Goudstaven uit KLM-vliegtuig verdwenen Bezorgdheid in Den Haag Op mars naar prefectuur Westelijke wind Geen modelactie bij spoorwegen Weinig hoop op Amerikaanse verdediging L Toeschouwers al in de nacht langs de route lijd rijp voor Europees gericht leerplan Legcrhervorming in Katanga tegen wil van de regering Terreur houdt aan in Algerië FAO-eommissic overschotten voor ontwikkelingslanden Albanese militaire attaché uit Moskou gewezen? l=Ml=<=MlrgS 101e JAARGANG No. 23694 Voer God, Koningin en Vaderland VRIJDAG 9 JUNI 1961 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. V. Dongen, C J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jjes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, jel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 bla> Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes. Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 - (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2893) Het hoofdbestuur van de Algemene r.-k. Ambtenarenvereniging heeft haar leden-belastingambtenaren een circulai re gestuurd, waarin wordt opgeroepen tot het aannemen van de paraatheids toestand, in afwachting van maatrege len, waarover de leden nader /uilen wor den ingelicht. Een en ander is besloten naar aanlei ding van het teleurstellend resultaat der onderhandelingen in de bijzondere com missie van overleg bij de belastingdienst op 2 juni j.l. De Arka wil in samenwerking met de andere organisaties van haar ontevre denheid getuigen. De circulaire van de Arka besluit met de woorden: ,,De Arka laat niet met zich spotten, zelfs niet door de rege ring. Weest paraat. Gij kunt op ons re kenen. Wij rekenen op u!" Uit een toestel van de K.L.M. is kort geleden een houten kist met twee staven goud verdwenen, ter waarde van f 95.000.-. Het goud is verdwenen op het traject Johannesburg-Amsterdam. Interpol is van het verdwijnen van het goud op de hoogte gesteld. Niemand weet hoe het gouc. uit de streng bewaak te laadruimte van het toestel kon ver dwijnen. Het is volgens de KLM niet moge lijk. dat één der passagiers bij deze gouddiefstal is betrokken. Het „Starfighter"-project, een gezamenlijke onderneming van Nederland, België, West-Duitsland en Italië dreigt weer eens in ge vaar te zullen komen. Ook deze keer zijn het de Belgische socialisten die bezwaren tegen het project te berde hebben gebracht, in de eer ste plaats omdat zij de onderneming te kostbaar vinden, doch boven dien omdat zjj menen dat de hypermoderne straaljager waarmee een deel van de NATO-luchtmacht zal worden uitgerust, te snel ver ouderd zal zijn. Vorig jaar, toen de Belgische socialisten nog in de oppositie waren, werd er al krachtig tegen de Starfighter-plannen geageerd. Nu de socialisten in België mede regeringsverantwoorde lijkheid dragen, bljjk' het oude bezwaar nog krachtig genoeg te leven om een hernieuw offensief mogelijk te maken. De socialistische Kamerfractie in Bel gië heeft besloten een deputatie naar de minister van Defensie te sturen, welke moet trachten deze bewindsman, de heer Seghers. van zijn „heilloze plannen" af te brengen. Gisterenavond varen de eerste salvo's van de socialisten al met succes weer staan. De kamercommissie van lands verdediging, waarin ook enkele socia listen zitten, keurde namelijk de defen siebegroting voor 1961 goed, na kennis te hebben genomen van de socialistische bezwaren. De regering beloofde de so cialistische bezwaren te zullen behande len in het kabinetsberaad. Deze toezegging wekt de indruk alsof de Belgische socialisten een doékje voor het bloeden hebben gekregen en dit schijnen zij zelf ook wel te beseffen. Spaar hen.... Belgische Kamer, het Starfighter- project de volle laag van de socialis tische kritiek te verduren zal krijgen indien tenminste niet voor die tijd de socialistische partijraad in België de Kamerfractie te verstaan geeft dat zij de regering, waarin nu ook het roze zo aardig blinkt, een beetje moet sparen. Wat de socialisten willen komt onge veer overeen met een liquidatie van ve lerlei licentie-contracten een stunt die België miljarden franken aan scha deloosstellingen kan gaan kosten Im mers. op het punt van de Starfighter- produktie zijn meerdere Europese lan den met handen en voeten, over en weer aan elkaar verbonden. België levert bij voorbeeld de motoren, waarvoor bij de F.N.-fabrieken de nodige machines al in aanbouw zijn. Een menigte van vijfduizend landbouwers uit de Franse plaats Morlaix en omgeving hebben gis teren een protestbetoging gehou den tegen de lage prijzen die zij krijgen voor de groenten die zij leveren. De wegen die naar Morlaix leiden wa ren versperd met auto's en landbouw trekkers en de boeren hebben de onder prefect, Jean Seron, uit het gemeentehuis verjaagd. De Franse politie heeft uit Rennes 130 man van de gendarmerie naar Morlaix gedirigeerd om het verzet van de boeren tegen te gaan. De boeren waren vroeg in de ochtend begonnen met het versperren van alle wegen iri de omtrek van hun stadje. Toen de vrachtwagens, trekkers en ploegen tot barricaden gevormd waren, begaven zij zich naar het gebouw van de prefectuur. Zij namen het gebouw in bezit, terwijl Seron zijn toevlucht zocht bij het bureau van de gendarmerie. Terwijl om versterking werd getelefo neerd trokken de boeren naar het grote plein van Morlaix, waar zij een protest bijeenkomst hielden. Het werd een ru moerige vergadering. De sprekers gaven allen de regering de schuld voor de lage prijzen die de landbouwers voor hun pro- dukten maken. De boeren ruimden later hun barricaden op, verlieten het gebouw van de sub-pre fect en gingen voor de lunch uiteen. KENNEDY heeft, toen hij enkele spaden grond verzette tijdens een boomplant- zijn rug verrekt. Hij zal enkele da gen krukken moeten gebruiken. IN IRAN zullen spoedig, nog binnen drie maanden, nieuwe verkiezingen voor een parlement worden gehouden. £°MMISSIE van onderzoek, die zich zal bezighouden met de toestand in de Dominicaanse Republiek na de moord 'u 's gisteren in Ciudad Tru- 3mo, de hoofdstad, aangekomen. Een aantal mensen die veroordeeld waren wegens tegen de staat gerichte activitei- n. heeft amnestie gekregen en zijn vrijgelaten. ^NIEUWE militaire regering van Miia-Korea werkt aan maatregelen om ^n^unistische activisten, corrupte amotenaren en politieke samenzweer ders te kunnen straffen. EEN IJZIGE stilte viel in het Deense ni rP1011!*! ^oen ecn der Idden. een so cialist, alle tradities met voeten trad en zijn jasje, vanwege de hitte, uittrok. rpn, y°°rbeelc werd. na ernstige be ëdigingen, nagevolgd. toen zij gisteren na aco op Schiphol land- gouden piaat omdat er honderd- RIA VALK kreeg, S!ar/eis n^ar Monaco óp de. de gouden maat r.rr»ri dnS,dn z2'n'te schijven met Rocking Billy" zijn verkocht. haar Weersverwachting van het K.N.M.I. Lot vanavond, opgemaakt gisteren avond 23.15 uur: Veranderlijke bewolking niet plaat- elqk enkele buien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere. Vandaag: zon onder 20.57 uur, maan onder 16.37 uur. M°Jgen: zon °P 4.20 uur, maan op 3.15 uur. SPAAK ...nemen we niet... Met een feestelijke bijeenkomst in de kantine van het gebouw van het telefoondistrict 's-Hertogen- bosch is gisteren de eerste districts- telexautomaat in Nederland offi cieel in werking gesteld. Hierdoor zijn in Amsterdam 160 num mers vrijgekomen, die spoedig door wach tende abonnees in het land bezet zullen worden, terwijl ongeveer 50 wachtenden uit het district 's-Hertogenbosch thans een aansluiting kunnen krijgen. Namens de Nederlandse Standard-Elec- trie Mij. in Den Haag werd de apparatuur overgedragen aan ir. H. Uges, hoofddi recteur der telegrafie en telefonie, nadat de zaak tevoren symbolisch in werking was gesteld door per telex een brief aan de jongste abonnee door te geven. Daarin werd deze met de aanwinst gelukge wenst. Prompt kwam er van De Gruyter een brief terug, waarin deze wederzijdse gelukwensen aanbood. Ir. Verhage, hoofd van de centrale af deling telegrafie deelde mee dat er nog dit jaar een districts-automaat in Gro ningen in bcdryf gesteld zal worden. Ook ecn automatische telexverbinding met de Verenigde Staten is in voorbe reiding. Wat de intensiteit betreft is Nederland na de Duitse bondsrepubliek Het tweede land ter wereld. actie van de Belgische socialisten heeft in Den Haag dan ook enige schrik ver oorzaakt en men sprak in Haagse poli tieke kringen gisteren van de moge lijkheid dat Nederland zich zal verstaan met zijn Starfighter-vrienden, Duitsland en Italië, als het in België werkelijk ernst zou gaan worden. Men verwacht in Den Haag echter niet, dat de socialisten in de Belgische regering, waaronder minister van Buit tenlandse Zaken, Spaak, het socialist! sche advies zullen opvolgen. Daarmee zou in de toch al delicate Belgische po litiek wel eens een nieuwe crisis kun nen worden ingeluid, al blijft men ho pen dat dc soep niet zo heet zal worden gegeten als zij wordt opgediend. Het zal de opponenten tot nadenken stemmen, dat de schade van een uitterden uit de samenwerking, op België verhaald zal worden. Heet opgediend Zoals bekend heeft ook Nederland tot de aankoop van Starfighters besloten. De (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe wet op de ruimtelijke or dening, die er mede voor moet zorgen, dat Nederland in de komende jaren be woon- en beleefbaar blijft, is nog steeds niet door de Tweede Kamer afgehan deld. De Kamer is gisteren blijven ste ken in een dikke brij van ruim 30 wij zigingsvoorstellen die ondanks een tus sentijds overleg tussen minister Van Aartsen (Volkshuisvesting) en de Kamer de afdoening van het wetsontwerp blijft vertragen. Verscheidene amendementen houden een verbetering in van het wetsontwerp. Dat is met name het geval met een door de P.v.d.A. en K.V.P. doorgezet wijzigingsvoorstel, dat uitdrukkelijk vastlegt dat een minister in het bijzon der belast moet worden met de zorg voor de ruimtelijke ordening. Dit amen dement wijst de weg naar een zo nood zakelijke coördinatie. Minister Van Aartsen is van zijn kant met een nota van wijzigingen gekomen die de belangen van individuele bur gers bij streekplannen met wat meer waarborgen omgeeft. De volgende week debatteert de Ka mer verder. De bona fide vervoersvakbonden noe men de berichten over modelacties die op het ogenblik onder het spoorwegper soneel zouden worden gevoerd, overdre ven. Er zijn, aldus deze bonden, ook on der het spoorwegpersoneel extreme ele menten, die de nieuwe dienstregeling hebben aangegrepen om hun misnoegen over de arbeidsvoorwaarden bij de N.S tot uitdrukking te brengen en stemming onder het personeel maken, maar van een algemene actie is geen sprake. Zoals wel te verwachten was, worden er langzamerhand meer onthullingen gedaan over de ge sprekken die president Kennedy met zijn rode tegenspeler en met De Gaulle heeft gevoerd. De Amerikaanse president ver telde, dat Krocstjev tijdens het gehele onderhoud slechts één keer met stemverheffing heeft gespro ken. Dat was toen hij zei: „West- Berlijn is de Sovjet-Unie een doorn in het oog. Die doorn zal eruit ge haald moeten worden!" De 27-jarige Katherine Worsley, dochter van een grondbezitter in Yorkshire, die steeds ver klaard heeft een „moderne bruid" te willen zijn, heeft bij de slui ting van haar huwelijk met de 25-jarige hertog van Kent, gis termiddag in de kathedraal van York, tot opzien aanleiding ge geven door bij haar „ja"-woord haar man niet alleen „liefde" maar ook „gehoorzaamheid" te beloven ofschoon het woord „ge hoorzamen" niet meer voorkomt in het thans geldende Angli caanse formulier. Vrijwel de gehele Britse koninklijke familie, met koningin Elizabeth en prins Philip aan het hoofd, was aan wezig bij de plechtigheid die door de Anglicaanse aartsbisschop dr. Michaël Ramsey werd geleid. De hertog van Kent is de achtste in de lijn van troon opvolging. Duizenden mensen, van wie een aan tal de nacht op straat had doorge bracht om zich van een goede plaats te verzekeren, juichten de bruidsstoet toe op zijn weg naar de kathedraal, waartoe tweeduizend mensen toegang hadden gekregen. Onder het vijftigtal koninklijke gasten was ook prinses Irene. Dubbele sleep Het biuidstoilet trok in- het bijzon der de aandacht door de dubbele sleep. Het was een kleed van fijn wit zijden weefsel naar ontwerp van John Cavanagh, met een van de nek af staand rolkraagje en lange smalle mouwen met kleine knoopjes. De tulen sluier, met een diamanten band vast gezet, volgde de volle lengte van de sleep. Het bruidsboeket was van witte rozen. Koningin Elizabeth droeg een lila rib-satijnen japon en mantel en een hoed van lila organza. Prinses Marga ret was in lichtblauw satijnen japon en mantel met iets donkerder blauwe hoed en droeg witte schoenen, tas en handschoenen. De acht bruidsmeisjes, met, prinses Anne voorop, droegen toiletjes van witte organdie in Victoriaanse stijl. Koor en gasten zongen gezamenlijk de hymne ,,Oh praise ye the lord", terwijl de bruidsstoet door de kerk naar voren schreed, waar de hertog van Kent, in gala-uniform van kapi tein van de ..Royal Scots Greys", waarop de versierselen van ..Knight Grand Cross" van de Royal Victo rian Order", de stoet opwachtte in zeischap van de „best man", zijn 18- jarige broer prins Michaël. Trompetsignaal Het hoogaltaar van de kathedraal werd niet gebruikt en de koorhekken waren gesloten. Daarvoor stond een verplaatsbaar altaar met versieringen uit de 17e eeuw. Na de huwelijkssluiting en inzege ning volgden koningin Elizabeth er prins Philip het bruidspaar naar het koor voor het tekenen van het regis ter. Op een trompetsignaal maakte de bruid ecn rcvérance voor de koningin waarop de hertog en de hertogin van Kent, hand in hand, glimlachend naar de westelijke uitgang schreden. De moeder van de bruidegom, die weduwe is, heet nu „prinses Marina, hertogin van Kent" Uit de Weense gesprekken viel verder op te maken, dat het Kremlin voor dit jaar op zijn politieke actieprogramma slechts twee kwesties heeft staan: de kwestie-Berlijn en de reorganisatie van het Uno-secretariaat. Kroestjev zou ge zegd hebben, dat Rusland nooit meer in een positie geplaatst zou worden, dat zijn natiorale veiligheidspolitiek door de Uno wordt doorkruist. Rusland blijft staan op een communistisch-westelijk- neutrale leiding van de internationale commissies, met inbegrip van de Uno. Kroestjev moet Kennedy hebben toe gevoegd: „De heer Castro is geen com munist, maar u bent hard op weg om een goede communist van hem te ma ken". Inzake Laos heeft Kroestjev be loofd. de Geneefse conferentie op weg te zullen helpen. ..De Sovjet-Unie heeft er geen belang bij te vechten aan het eind van een lange aanvoerlijn. Als Amerika dat wel wil dan is dat zijn zaak", zei Kroestjev. Kennedy kreeg de indruk, dat Kroest jev niet veel belang hecht aan een ver bod op kernproeven. Hij was niet be zorgd over een uitbreiding van de atoomclub tot andere landen, waaron der China. Seepliscli Met president De Gaulle sprak Ken nedy over de atoombewapening. De Gaulle verklaarde, dat Frankrijk een eigen keriiwapeninacht wil hebben, om dat het vieest dat Amerika Parijs niet zal verdedigen als het erop aan komt. De Amerikaanse president zei daarop: „De V.S. zijn verplicht om Parijs te verdedigen en wij zullen het doen ook". Waarop De Gaulle: ,Maar zou uw even tuele opvolger dat ook zeggen?" De Gaulle had Kennedy verder toe- verti'ouwd tegen de herfst een oplossing voor de Algerijnse kwestie te kunnen bewerkstelligen. President Kennedy heeft gisteren over de bestandsschendingen in Laos gezegd: ..Indien wij in Genève geen overeen stemming met de Russen kunnen berei ken, dan zal het moeilijk worden om op andere punten ecn akkoord met de Sovjet-Unie te bereiken". De conferentie te Genève is overigens nog steeds niet op gang gekomen. De Westelijke delegaties raadplegen hun re geringen over de te volgen koers. (Van onze verslaggever) Tijdens de gisteren in Breda gehouden negenenvijftigste onderwijsdag heeft de in Wenen werkzame Nederlander dr. Alwin Westerhof, specialist in onderwijs- aangclegenhedcn, een progessieve visie inzake opvoeding tot Europese eenheid gegeven. In een van grote deskundig heid getuigende causerie heeft dr. Wes terhof, secretaris-generaal van de „As sociation Européenne des Enseignants' in Oostenrijk, o.m. benadrukt dat het klimaat voor een Europees gericht leer plan thans rijp is. Volgens dr. Westerhof zou, om tot dit doel te geraken, de va derlandse, eigen aard niet moeten wor den prijsgegeven, maar onderworpen aan een hoger streven: Europese een wording naar de geest. Hij onderstreep te in dit verband een internationale op voedkundige actie. „Hier ligt", aldus dr. Westerhof. „een grote taak voor Neder land, dat immers door zijn geschiede nis, zijn acclimatisatie- en bemidde lingsvermogen en door zijn taalkundig heid uiteraard geschikt en geroepen is tot formerend werk in dit kader. Ne derland zou daarbij een leidende rol kunnen vervullen". Hoewel de UNO officieel heeft aange kondigd dat een begin wordt gemaakt met de reorganisatie van het Katan- gaanse leger en de vervanging van de erin dienende Belgische officieren, heeft de regering van Katanga onmiddellijk ontkend dat er een overeenkomst inza ke reorganisatie bestaat. De Katangaanse minister van Binnen landse Zaken, Munongo, mét wie een akkoord betreffende de reorganisatie is gesloten, gaf het feit echter toe. Binnen de regering is echter verschil van mening ontstaan. Alles wijst erop dat Munongo alleen gehandeld heeft, zonder de steun van de overige leden van de Katangaanse regering. .Koning" Albert Kalonji van Zuid- Kasai. heeft nu de UNO echter voor gesteld zijn leger te organiseren krach tens de overeenkomst van de volkeren organisatie met Katanga. Mr. Y. Scholten, de staatssecretaris van O. K. en Wheeft gisteren de eerste paal voor de uitbreiding van het gemeentelijk archief gebouw van Amsterdam in de grond geheid. De minister droeg de veiligheidshelm en een degelijke jas met handschoenen. „Een hamer stuk,'* zeiden de Amsterdammers. Woensdagnacht zijn in Algerië weer verscheidene aanslagen gepleegd, die aan vijf personen het leven hebben ge kost en hier en daar zware schade heb ben aangericht. In Orleansville zijn in een auto de met kogels doorzeefde lijken aangetroffen van een Europese man en vrouw. In Constantine, in oost-Algerië, wer den een Franse officier en een moham medaan door Algerijnse rebellen doodge schoten. Gistcrenochtend zijn de chauffeurs van de autobusdiensten in Oran in staking gegaan, uit protest tegen de moord op één hunner, gepleegd door een andere moslim. De vertegenwoordigers van neutralis- tische landen, die thans een topconferen tie van deze landen in Cairo voorberei den, hebben besloten ook afgevaardigden van de in Tunis gevestigde „Algerijnse voorlopige regering" uit te nodigen aan het komende overleg deel te nemen. De voorzitter van de commissie voor landbouwproduktcn van de voedsel- en landbouworganisatie. F.A.O., van de Verenigde Naties, heeft de regeringen voorgesteld de voedseloverschotten te gebruiken ten gunste van onderontwik kelde landen. Het plan voorziet in het beschikbaar stellen van even belangrijke als mogelijke voedseloverschotten, het zij als onmiddellijke hulp, dan wel als steun op lange termijn voor de econo mische en sociale ontwikkeling van de betrokken landen. Volgens het Parijse blad ,,Le Monde" is de Albanese militaire attaché in Mos kou uilgewezen. De Sovjetregering zou ook haar militaire attaché uit Tirana hebben teruggeroepen. Le Monde, die schreef dit uit „goede bron" te hebben vernomen, meldde voorts dat twee Albanese diplomaten, on der wie de handelsraad te Praag, on langs asiel hebben gezocht in het land waar zij waren geaccrediteerd. In het ideologische conflict tussen de Sovjet-Unie en communistisch China hebben de Albanese communisten de zijde van Peking gekozen. Advertentie) verbindt ROTTERDAM via Keulen en Zürich met de wereld Dagelijks vertrekt een vliegtuig om 09.50uur. Reserveringen via uw pas sage/reisbureau of bij Swissair. Westblaak 12, Rotterdam Tel.13 91 70 Een anonieme radio-oproep om een zevenjarig meisje te Salisbury in Zuid-Rhodesië, dat stervende is tengevolge van leukemie, prent briefkaarten te sturen, heeft het rustige huishouden van een bun galow te Salisbury ontwricht. In het verzoek dat in de ether werd gebracht door nog onbekende leden van de Rhodesische luchtmacht werden soldaten verzocht hun groeten te zenden aan de blonde Sandra Watson die zaterdag in het ziekenhuis te Johannesburg haar zevende verjaardag heeft ge vierd. Het bericht drong zelfs door het IJzeren Gordijn heen. Sandra's vader, een sergeant-majoor, zei dat zijn huis overspoeld werd door telegrammen, briefkaarten en bloemen uit alle delen van de wereld.. Sandra die in het kinderhuis te Johannesburg onder behandeling is, zal zondag met haar moeder terugkeren naar Salisbury.

de Stem | 1961 | | pagina 1