Jhr. De Casembroot opende polderhuis in Westkapelle Peek&Cloppenburg Zeeuwse tentoonstelling in Antwerpen schiet tekort Belgische politieke staan voor de partijen tweesprong R.-k. Middenstand Goes E.C. steunen stadhuisbouw Vlissingen voor laagste inschrijver „SPORT" ondergoed s-Lcinds zwaarste zeedijk kostte ruim vijftien miljoen gulden elke woensdag jongensmarkt Onvolledig Kilo kaas Waterhoofd BIJ C A Vele moeilijkheden Reeds eeuwenlange verbondenheid J. Krcugel Kloetinge behaalt doctoraat Meer dan diamant te Biervliet Half miljoen schade voor fruittelers op Schouwcn-Diiiveland Eerste kersen in Kapellc Oesterverzending in maand mei Vrouw te Westdorpe door stroom gedood OVERPLAATSING DOUANIERS TE KOEWACHT 1. CONTOUREN VAN EEN NIEUWE GROEPERING AU ZICHTBAAR' Confessionele tegenstellingen verbleken Holland Festival in Middelburg Eerste veiling van industrie-aardbeien EXAMEN pagblaD pe Jftetn Topgesprekken Atoomcentrale Vier Brabantse Zuivelfabrieken fuseren op ideële basis nden per Dagboot van de i f 101,40 normaal tarief). .terdag van 2015 tlm 219 >ndag van 217 t/m 13/8 nd zondags I of 2 weken enreis uiterlijk 1 week voor vertrek) bij de erkende reisbureaus. iet aantal plaatsen is beperkt. n Holland-Harwich er w ugger gedaan. iet schuim tweede spoel- zels gespoeld, pon gespoeld! doekje en hij UNLIGHT PRODUKT DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 6 JUNI 1961 Maandagavond heeft de commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, het herbouwde polderhuis in Westkapelle officieel in gebruik gesteld. Het dagelijks bestuur van de polder „Wal cheren" had hem voor deze plechtige gebeurtenis uitgenodigd, omdat de commissaris ten tijde van zijn burgemeesterschap in Westkapelle geruime tijd in het oude polderhuis heeft gewoond. Deze bijeenkomst werd behalve door de burgemeester van Westkapelle eveneens bijge woond door de oud-burgemeester, de heer Tydeman. en dit deel is het oudste gedeelte van de Westkapelse zeedijk. Hij gaf een opsom ming van de rampen, die zowel Westka pelle als de dijken hebben getroffen en deelde vervolgens mee, dat vanaf 1900 tot en met heden een bedrag van vijftien en een half miljoen aan de Westkapelse Zeë'dijk ten laste werd gelegd. De Westkapelse zeedijk is nu 4500 me ter lang en wanneer zij niet de langste is van ons land, dan is zij toch zeker de zwaarste. De Voorzitter gaf eveneens een overzient van de moeilijkheden die over wonnen moesten worden om tot herbouw van het polderhuis, dat in '44 werd ver woest. te komen. In zijn openingsrede wees de voor zitter van de polder Walcheren, jhr. mr. G. C. D. Rutgers-van Rozenburg, erop, dat Westkapelle en de polder „Walche ren" al eeuwenlang met elkaar verbon den zijn. Hij gaf een terugblik op de dijk en de dijkwerkers, evenals op de geschie denis van het dorp Weskapelle, dat ech ter in 1223 stadsrechten kreeg. „Voor de polder „Walcheren" is het niet dikwijls feest", aldus de heer Kutger.s-van Rozen burg. „doch vandaag willen wij een uit zondering maken. Westkapelle heeft ein delijk na zeventien jaar opnieuw een polderhuis". De voorzitter belichtte de geschiedenis van de polder ..Walche ren" en Westkapelle en wees erop, dat in 1370 een vuurbaken werd opgericht, terwijl in 1470 ernst werd gemaakt met de dijkbouw. In 1540 onder Karei V werd er een inlegdijk over 2100 meter gelegd De heer JKreugel te Kloetinge is loor de Economische Hogeschool te Rotterdam het doctoraat in de econo mische wetenschappen verleend. Dr. Kreugel heeft een boek gepubli ceerd over internationale bedrijfsverge- lijking, waarin zijn ervaringen op dit gebied in West-Europa en de Verenigde Staten zijn neergelegd. Op 19 juni a.s. zal dr. K2'eugel voor de Economische Europese Gemeenschap te Parijs een rede houden over dit onderwerp, in het kader van het werk door de Verenigde Naties. Dr. Kreugel heeft in verband met zijn promotie aan zestig Kloetingse kinderen een tuinpartijtje aangeboden. Gisteren was het feest in de Gentse- straat te Biervliet, want niet elke dag is er een 65-jarig huwelijksfeest. De ech telieden, de 87-jarige P. C. Michielsen en de bijna 84-jarige P. A. Versluys, zijn beiden nog goed ter been. Dagelijks zie je Piet nog zijn wandeling door het dorp maken, want als oud-wethouder wil hij nog steeds op de hoogte blijven van alles wat er in de gemeente leeft. Op 6 sep tember 1927 werd hij als raadslid be ëdigd. terwijl hij op 3 september 1935 als wethouder werd benoemd. In de no tulen over die jaren kunnen we lezen, dat Michielsen vooral aandacht heeft ge schonken aan de werklozenzorg. Tot augustus 1939 heeft hij zitting gehad ln de gemeenteraad. Aan belangstelling heeft het gisteren niet ontbroken. Burgemeester Kostense bood het jubilerende paar namens de ge meente een prachtige taart en het foto boek van west-Zeeuwsch-Vlaanderen aan. De muziekvereniging Harmonie bracht een klinkende serenade. Ook vele schrif- 'olijke gelukwensen mocht het paar in •ntvangst nemen. In de familiekring leeft men het feeset verder gevierd. De schade aan boomgaarden in de westhoek van Schouwen kan thans wor den geschat op een half miljoen gulden. De ramp is te beschouwen als de begra fenis van de fruitteelt in westelijk Schou wen. Dit was het trieste oordeel van de rijkstuinbouwconsulcnt voor Zeeland ir. -1- van Hennik, dat hij kenbaar maakte °p de vergadering van de afdeling Schou wen van de Nederlandse fruittelers orga nisatie. Oorzaak van het afsterven van nage noeg alle fruitbomen is het grote ver schil in grondwaterpeil van vorig jaar toen het zeer laag was en van dit 1 aar toen juist het tegendeel het geval -f- De fiuittelers waren van oordeel, lat het wegpompen van water door de waterleidingmaatschappij tijdens het va kantieseizoen de ramp nog vergroot heeft, e eigenaars van de gronden zullen ove- lEons weinig schade lijden, omdat de ujgekomen grond voor recreatieve doel einden zal worden gebruikt. De pachters daarentegen zullen elders een bestaan noeten opbouwen, hetgeen hen voor ernstige moeilijkheden stelt. De commissaris der koningin bracht dank voor de buitengewoon sympathie ke uitnodiging. Hij is in het polderhuis in 1932 zijn ambtelijke loopbaan begon nen, omdat hij toen werd benoemd als burgemeester, nog vrijgezel was, en een onderdak moest hebben. Vanuit dit pol derhuis heeft hij de problemen van de dijkwerkers en van Westkapelle leren kennen. De burgemeester van Westka pelle, de heer De Meester, sprak even eens zijn vreugde uit over de herbouw van dit voor Westkapelle zo belangrijke pand en bood als aandenken een oude prent van Smalgangen over Westkapelle aan. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het nieuwe polderhuis, waai de commissaris der koningin een gevel steen, voorstellende het wapen van de polder „Walcheren", t.w. een dolfijn die uit de golven oprijst, onthulde. Op de heeft de veiling in Kapelle-Biezelinge fruitkweker A. Gijzel Azn. uit Biezelinge maandag de eerste kersen van de volle grond aangevoerd. Het was in totaal 15 kg. Voor de eerste kwaliteit werd f 1,96 per kg betaald en de tweede kwaliteit deed f 1,59. Verwacht wordt dat de aanvoer van kersen wel vlug zal gaan toenemen. Alleen zal op de Zeeuwse veilingen niet op een groot aanbod gerekend moeten worden want er zijn hier niet veel ker sen meer. neemt, zo besloot de vergadering, zal de „Hanze" tenminste f 1000.aan de E.C. beschikbaar stellen. Zodra blijkt, dat de andere middenstandsverenigin gen hun verplichtingen nakomen, zal aan dit bedrag nog f 250.worden toe gevoegd. In zeer vlot tempo verklaarde de ver gadering zich akkoord met de bestuurs voorstellen om in het vervolg voor de vrijwillige contributietoeslag een schaal te hanteren, die drie klassen inhoudt, t.w. f 25.—, f 50,— en f 75.—. De kaspositie werd redelijk geacht. In het najaar zal een excursie wor den gemaakt b.v. gekoppeld aan een be zoek aan de Schouwburg in Tilburg. De aanwezigen bleken graag daaraan te zullen deelnemen, het bestuur zal de plannen verder uitwerken. In een prettige en vlot verlopen ver gadering van de R.-K. Middenstands vereniging afd. Goes, werden alle be stuursvoorstellen aanvaard. Bij de bespreking over het reglement op de samenwerking tussen de drie plaatselijke middenstandsverenigingen werd het een bezwaar geacht, dat niet bij gewone meerderheid van stemmen zal kunnen worden beslist, maar dat het eenstemmige verzet van de drie vertegenwoordigers van één der deelne mende verenigingtn als een veto zal werken. Men wees op het gebrek aan medewerking tot nu toe, voorzover het tenminste de geldelijke bijdragen be treft. Met name toonde de vergadering beduchtheid, dat onder de dekmantel van principiële bezwaren zou worden getracht de bijdragen te omzeilen. Voorzitter J. H. Roose erkende dit be zwaar. Echter stelde hij, dat met wer kelijke principes altijd rekening zal moe ten worden gehouden. Eenstemmig kon de vergadering dit standpunt overnemen. Het bestuur kreeg volmacht volgens de aangegeven edragslijn te handelen. Bij de voorstellen om een vrijwillige bijdrage in de contributie op te nemen, teneinde aan de Evenementen-Commis sie de noodzakelijke geldmiddelen te kunnen verschaffen, kwam de vraag aan de orde of in verband met de min der prettige sfeer in Goes, de vereni ging er niet beter aan deed voorlopig eens een jaar over te slaan. De voorzitter meende de leden te moe ten aansporen om ruimer te kijken. Het algemeen belang voor de toekomst dient zwaarder te wegen dan kleine veron derstelde eigenbelangetjes op dit mo ment. Voor de gevraagde bijdragen moeten de leden zich niet doodstaren op hun eigen aandeel, zij dienen te beseffen, dat zij gezamenlijk slechts een klein ge deelte van de totale kosten bijeenbren gen. Voor de ronde van Midden-Zeeland is dit een fractie. Er zal een vast be drag van f 500.worden gegeven en indien nodig zal de Evenementen-Com missie nog voor f 250.garant zijn. Van het totaal van f 35.000.— dat de organisatie van de fruitweek, met als hoogtepunt het fruitcorso. vraagt, zal de E.C. f 5000.bijeen moeten bren gen. Men dient wel te beseffen, dat de organisatoren opnieuw een groot per soonlijk risico nemen, zo groot dat het feitelijk onaanvaardbaar is. Als het weer spelbreker zou worden, zou dit voor de leden zelf een debacle zijn. Op deze wijze en in deze verhoudin gen mag van de leden worden verwacht, dat zij er een eer in zullen stellen via de vrijwillige contributie-toeslag spon taan hun bijdrage te leveren. Zij zullen daar bovendien twee kaarten voor ont vangen, die zowel 's middags als 's a- vonds recht geven op tribuneplaatsen. Voor de St.-Nicolaas-actie wordt het dubbele gevraagd van vorig jaar. De laatste uitgavenpost van dé Eve nementen-Commissie. een bedrag van 1750.voor verschillende kleinere evenementen en onvoorzien leverde nog een aanvullend voorstel op. Vertegenwoordigers van de „Lange Kerkstraat" hadden een onderhoud fee had met de waarnemend burgemeester. Deze had de toezegging gedaan, dat de gemeente voor de verlichting en de stroom zou zorgen als de middenstand met Kerstmis voor een flinke kerst boom zou zorgen. Besloten werd dit aanbod te aanvaarden, door uit deze laatste post een kerstboom door de E. C. te laten aanschaffen. Het bestuur aanvaardde de opdracht dit voorstel te bepleiten. Indien de E.C. dit voorstel over- van 3.496.000 In de raadsvergadering van vrijdag a.s. za het gemeentecollege van Vlissingen i e raad voorstellen de bouw van het nieuwe stadhuis op de Nieuwe Markt, te gunnen aan de laagste inschrijver van de vorige week donderdag gehouden aan besteding. Mits goedkeuring zal dan Du- ra's Aannemings Maatschappij N.V. het werk voor een bedrag uitvoeren. Daar dit bedrag de raming, die een weetal jaren geleden werd gemaakt, belangrijk overschrijdt, is een aanvul lend krediet van 550.000 noodzakelijk Het krediet, goedgekeurd in de raads vergadering van augustus 1959, is te laag gebleken doordat het kostenniveau vrijwel alle sectoren is gestegen. Het oorspronkelijke krediet, Waarbij bouw. inrichting, architecten- en grondkosten waren inbegrepen, beliep 4.825.000 gul den. Vrijdag zal eveneens worden voorge steld een bedrag van vijfduizend gulden beschikbaar te stellen om de verschil lende stadia van besprekingen en bouw te filmen, fotograferen en op de geluids band vast te leggen. B. en w. achten het gewenst het ontstaan van dit miljoenen project voor het nageslacht vast te leg gen. Voorts zal de meer dan honderdveer tig jaar oude traditie dat het Vlissingse raadhuis tevens bij elke voorkomende gelegenheid dienst doet als paleis voor een lid van het koninklijk huis, worden gehandhaafd. Deze eervolle traditie dankt haar ontstaan aan een koninklijk besluit van 11 juli 1818. waarbij koning' Willem I het tegenwoordige huis op de Houtkade aan de gemeente Vlissingen afstond onder de voorwaarde: ..dat Wij bij een eventueel verblijf te Vlissingen Steeds de noodige appartementen, zoo voor Ons als voor Ons gevolg, in het zelve gereed zullen vinden". De oesterverzending over de maand mei 1961 bedraagt: Nederland 3454 stuks (v.j. 810 stuks), België 14.800 stuks (v.j, 22.050 stuks), Engeland 17.750 stuks (v.j. 8500 stuks), Frankrijk 30.100 (v.j. 12.000 stuks), Duitsland 900 stuks (v.j. 2900 stuks), diverse landen 300 stuks (v.j. 400 stuks). Totaal 67.304 stuks (v.j. 46.600 stuks). (Advertentie) In Westdorpe is gistermorgen plotse ling overleden mevrouw S. Martens- Mattens. De rijkspolitie stelt een onder zoek in naar de doodsoorzaak. Vast staat, dat zij bezig was met de was, maar het is niet zeker of zij dodelijk is getroffen door de elektriciteit. Toe diening van zuurstof door dokter en E.H.B.O. heeft niet meer mogen baten. Mevrouw Martens-Mattens woonde nog maar enkele weken in Westdorpe. Zij was afkomstig van Sas van Gent. Ze was 33 jaar, gehuwd en had geen kinderen. Vanaf 1 juli zullen grenskantoor en grenswacht te Koewacht worden be mand vanuit de post Axel, zodat de douane-ambtenaren in deze gemeente allen worden overgeplaatst. Dienstgelei- der A. de Poorter vindt in gelijke func tie zijn nieuwe werkterrein in Ulven- hout. terwijl de ontvanger van het grenskantoor A. Haarten naar Terneu- zen vertrekt en de heer D. Oosting naar Sas van Gent. De heren H. de Boer, C. Adriaansen en A. Noteboom worden overgeplaatst naar resp. Oostburg, Sluis en Hulst. per 2 stuks voordeliger zuiver Egyptisch katoenen garens, prima wasbaar singlet of slip I Speciaal verlaagde J.M. prijs I leeftijd 3 jaar 0.95 PER 2 STUKS 75 kleine stijging per maat (Van onze speciale verslaggever) Gisteren was het wat rustiger op de Zeeuwse tentoonstelling in Ant werpen, nadat het zaterdag, maar vooral zondag soms storm had ge lopen. Dit is uiteraard wel spekje voor het bekje van de vijfendertig exposanten, die het overigens nog te vroeg vinden om de balans op te maken. Merkwaardig kunnen overigens de resultaten zijn van zo'n expositie. Van een exposant uit Ovezande hoor den we hoe hij in Antwerpen!be langrijke contacten had gelegd voor zijn Duitse zaken. Dat, terwijl hij op zoek is naar een alleen-vertegen woordiger van zijn produkten in Bel gië Zeer groot is de belangstelling van de bezoekers voor de maquette der Deltawerken van rijkswaterstaat. Dat was trouwens te verwachten, omdat deze waterwerken nu eenmaal de grootste show zijn (in haar soort) ter wereld, al geraken de Zeeuwen er zoetjes-aan op uitgekeken. Aantrek kelijk is dat de maquette „beweegt": men ziet het hoogwater worden, laagwater en stormvloed. talen, mits er geen korstje over blijft. Een oud baasje, dat zondag de tentoonstelling bezocht, wilde wel. En (zwart op wit!er bleef van die ganse kilo geen stukske over! Waar trouwens om niet te eten valt, is de belangstelling geweldig. Een Zeeuwse firma komt handen te kort om koekjes uit te delen en ook de Zeeuwse aardbeien zijn bij de Bel gische madammen zeer in trek ge bleken. Minder materieel was de reactie die we optekenden uit de mond van een Antwerpse schilderes, bezoekster van de expositie van Zeeuwse schilderijen en beeldhouw werkjes. Zij stond verbaasd, dat het abstracte en/of non-figuratieve mo dernisme ook al was doorgedrongen in de stille Zeeuwse landouwen Om de drukte van zondag te il- lusteren: de buitengemeen lieftallige kaasmeisjes vertelden ons, dat ze de „Belgiekskes" duizenden blokjes kaas hadden laten proeven. Wie wil kan bij deze meiskes een kilo kaas verorberen zonder één frank te be- Tenslofte onze eigen indruk van deze Zeeuwse tentoonstelling in de Sinjorenstad. Als deze expositie een representatie wil zijn van het Zeeuwse bedrijfsleven, dan schiet zij tekort. Wij zeggen dit niet om in de staart van dit verhaal snel wat venijn te stoppen. Wij vragen alleen: waar is in Antwerpen de Kon. Maat schappij De Schelde? Waar is de zware industrie in de Zeeuwsch- Vlaamse kanaalzone? Waar zijn de vele, vele exposanten, die wij op de streektentoonstellingen in Breskens, in Tholen, in Terneuzen hebben ge zien? En waar zijn de boeren van Zeeland, dat toch vooral een agrari sche provincie is? Dat de prot.-chr. boerenorganisaties op grond van principiële overwegingen hebben ge meend verstek te moeten laten gaan, kunnen wij billijken. Maar waarom moest de NCB (Zeeuwsch-Vlaande- ren) zich solidair verklaren met dit standpunt? Voor ons 'die allerminst beweren de Zeeuwse politiek te door schouwen) is dat een raadsel. Zonder de organisatoren te willen blameren (wij weten hoe zij zich hebben uit gesloofd!), deze expositie geeft van Zeeland een vertekend beeld. Voorts hebben wij ons afgevraagd, of deze hele Zeelandweek in Antwer pen niet een kind is met een water hoofd. De evenementen die moeten dienen ter opluistering van de ten toonstelling, overwegen te zeer, naar onze smaak, overvleugelen de expo sitie. Het geheel is te weinig uit gebalanceerd. Zo hoorden we, dat men voornemens is geweest nog ho gere autoriteiten te vragen de week te openen. Gelukkig heeft men dat niet gedaan. Reeds de Belgische mi nister. die men nu had gevraagd, liet zaterdag verstek gaan, evenals Ant- werpens burgemeester Lode Craay- beckx, die tegenwoordig moest zijn bij de opening van een beeldenpark in Otterloo, naar hij gisteren de Zeeuwse burgervaders toevertrouw de. Zijn al die vriendelijke woorden over de lotsverbondenheid van Ant werpen en Zeeland dan toch minder oprecht dan wij dachten? (Eigen buitenlandse dienst) De verwikkelingen van de jongste weken hebben een eigenaardig licht geworpen op de thans in België aan de gang zijnde verschuivin gen in de politieke verhoudingen. Het bleek eigenlijk al duidelijk genoeg uit de perscampagne, die tegen het samengaan van christclijk- socialen met socialisten met grote hardnekkigheid werd gevoerd en die het heftigst van toon was in sommige katholieke kranten. Geen enkele oppositickrant is zo vervaarlijk tegen de CVP-er Lefèvre te keer gegaan als de „katholieke" La Libre Belgique. En al heeft de oud-partijvoorzitter dan zijn winst binnengehaald, toch kan niet worden ontkend dat de Christelijke Volkspartij in die strijd een groot verlies geleden heeft. anti-clericalen", wat een politicus als Eyskens, die niet alleen CVP-mandata- ris, maar bovendien óók professor aan de katholieke universiteit van Leuven is, dan toch niet belet heeft met die anti- clericalen-van-gisteren een vriendschaps pact tegen zijn katholieke tegenstrever Lefèvre te sluiten. Politiek is nu een maal een kunst met onbegrensde moge lijkheden En het zou iedereen, die in België wat met de politiek te stellen heeft, sterk verbazen indien de Christe lijke Volkspartij een hoge leeftijd zou bereiken. Dat voorspellen niet alleen de ultra-rechtse reactionairen, die een res pectabel aantal Franstalige katholieke kranten op hun hand hebben, maar dat beseffen ook de meeste parlementaire christelijk-socialen die hun vertrouwen aan de regering-Lefèvre schonken, om dat zij begrepen dat het kelderen van die regering gelijk zou staan met het uit lokken van nieuwe verkiezingen en om dat zij er in diepste binnenste heilig van overtuigd waren dat de partij, in de hui dige omstandigheden, nog deerlijker ge havend uit de verkiezingswedloop te voorschijn zou treden. Ze hadden het dus enkel voor het kiezen tussen zelfmoord en uitstel van executie. De innerlijke verdeeldheid, die sinds lang de kern van de partij aanvreet, is naar buiten uit voor vriend en tegen stander duidelijk geworden: de barst kan niet langer worden gecamoufleerd De onverzoenbaarheid tussen de conser vatieve en de progressieve vleugel is zo scherp aan het licht getreden, dat nie mand goed weet hoe die kloof nog ooit overbrugd kan worden. Het resultaat van de stemming over de regeringsver klaring in Kamer en Senaat heeft trou wens ondubbelzinnig bewezen, dat de oppositie tegen de regering niet gevoerd zal worden door één politieke partij, maar wel door een conservatief blok, dat bestaat uit liberalen en conservatieve ka tholieken, aangevoerd door ex-premier Eyskens. Hergroeperingen Dit zou wel eens het uitgangspunt kun nen worden voor een politieke hergroe pering op een voor België volslagen nieuwe basis. Het Britse systeem met een Labour en een Conservatieve Partij lijkt zowel rechts als links bijzonder inspi rerend te werken Een ideologische te genstelling houdt katholieken en socia listen voorlopig nog wel gescheiden, maar het is lang niet onmogelijk, dat de travaillistische stuwing van de syndica ten op de duur sterker zóu blijken dan alle meningsverschillen van filosofische aard. Vergeten wij vooral niet, dat de liberalen tot vóór korte tijd in België bekend stonden als de „achttien-karaat- Ook in andere partijen Nu is het wel zó, dat de politieke con stellatie van een land niet aan het wan kelen gaat omdat onenigheid is ontstaan in dc boezem van één partij, laat het dan de sterkste partij zijn. Maar en dit is juist het merkwaardige van he geval het botert in de liberale ei socialistische partijen al evenmin. Dat de BSP-mandatarissen zich in hel parlement als één man achter de rege ring-Lefèvre-Spaak hebben geschaard, ii veel méér het gevolg van de ijzeren par tijtucht, die daar blijkbaar nog altijc heerst en individuele ressentimenten het zwijgen oplegt wanneer het op stemmen aankomt, dan dat het als een spontanelRossini, Couperin, Mozgrt en Corelli. uiting van roerende eensgezindheid be schouwd mag worden. Het is voldoende het commentaar in de socialistische pers even na te lezen om daarvan overtuigd te raken. De kracht van de Belgische Socialistische Partij is altijd de hechte band tussen partij en vakbond geweest. Sinds een poosje behoort die serene ver standhouding oók al tot de legende. De strijd tussen vakbondsleider Renard en de gematigde partijfractie, die door oude bonzen als Spaak en van Acker aange voerd wordt, dateert heus niet van gis teren. Maar de stakingen van december- januari hebben de tijdbom tot ontplof fing gebracht en het socialistische syn dicaat heeft daar een gevoelige klap door gekregen. Renard gaat rustig zijn gange tje, zonder zich een sikkepit om partij directieven te bekommeren: hij bedreigt met zijn „Mouvement Populaire Wallon" net zo onheilspellend de eenheid van de socialistische pers als de pro-liberale ka tholieken dat in de CVP doen. Het groeiproces laat dus aan duidelijkheid niet veel te wensen over: er is dissi dentie op de uiterste vleugels, wat fataal het gros van de twee partijen dichter tot elkaar brengt. Wensdroom Er is overigens nog een derde ver schijnsel, dat voor de machtsverschuiving onder de partijen al even kenschetsend is. Ook de liberalen hebben met weer spannigheid in eigen huishouden te kam pen. De nieuwe partijvoorzitter, ex- minister van Openbare Werken Van- audenhove, heeft dit tijdens zijn rede op het partijcongres onder stoelen noch ban ken gestoken. Hij droomt van een grote centrumpartij, die alle conservatieve ele menten in haar boezem zou verenigen en hij heeft hierbij de liberale vakbonds leiders duchtig voor het hoofd gestoten. Nu kan de heer Vanaudcnhove wél met een gerust gemoed over het lijk van die liberale vakbond, die niet bijzonder levenskrachtig is, heenstappen, indien hij in ruil daarvoor de steun van de mach tige financiële instnaties en van het pa tronaat (de werkgevers) verkrijgt. Maar In het kader van het Holland Festival organiseert de gemeente Middelburg in samenwerking met de Stichting Zeeuw se Volksuniversiteit in de Burgerzaal Van het Stadhuis te Middelburg een tweetal bijzondere avonden voor de mu ziekliefhebbers. Op maandag 26 juni wordt een pianorecital gegeven door Ja- nine Dacosta. Op het programma staan werken van Rameau, Chopin. Schumann w Debussy en Ravel. Op maandag 10 juli het gevolgvan de ijzeren par-treden Les Solistes de Zagreb op, onder die^ daar blijkbaar^ jiog^ alUjd leiding van en met solistische medewer king van Antonio Janigro. Op deze avond worden werken vertolkt van Vivaldi, dit neemt niet weg, dat ook de liberale vakbondsleden zich niet langer veilig voelen in een partij, die zich openlijk tegen de belangen van de arbeiders keert. Hierdoor wordt in België, dat vóór al les met een economisch reorganisatie probleem te worstelen heeft, een totaal nieuw klimaat geschapen, waarin de ideologische tegenstellingen overkoepeld worden door gemeenschappelijke vitale belangen van sociale bevolkingsgroepen. Er is in dit land wel geen mens meer, die het kunstmatige van de traditionele partijenindeling niet aanvoelt. En het lijkt onmogelijk een nieuwe politiek op de oude wankele funderingen op te bou wen. Het ontwikkelingsproces is zijn eerste fase reeds ingetreden: in de drie partij politieke gezinnen is het echtschei dingsproces begonnen. Dat het op de duur tot het sluiten van nieuwe huwe lijken zal komen schijnt al even onver mijdelijk. En daarin schuilt voor de toe komst van België misschien wel de ste vigste garantie! Maandag is in Kapelle de eerste vei ling gehouden van aardbeien voor de industrie. Er was op deze eerste veilingdag een aanbod van ongeveer 1600 kg bestaande uit Regina. kwaliteit 1 en 2. De eerste en tweede kwaliteit deed f 0.95 tot f 1,- per kg terwijl de afwijkende kwaliteit werd verkocht voor f 0,74 per kg. De aanvoer van aardbeien met dop voor verse consumptie was belangrijk groter want hiervan bedroeg maandag het aanbod in Kapelle ruim 16.000 kg. De vraag was groot en er werden prij zen betaald welke voor de goede kwali teit liepen van f 0.45 tot f 0,60 uer doos van 250 gram. De afzet vond in hoofd zaak plaats naar de grote steden van Holland en met name naar Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. Nu het war mer is geworden, wordt gerekend op een snelle toename van het aanbod van aardbeien. Deskundigen van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen verwachten dat er dit seizoen steeds een goede vraag naar aardbeien zal zijn. zowel van de zijde der binnen, en buitenlandse fabrieken als voor verse consumptie Er worden dan ook voor aardbeien geen afzetmoeilijkheden verwacht. RECHTEN M. A. Wisselink te Goes is aan de ge meentelijke universiteit te Amsterdam geslaagd voor het kandidaatsexamen rechten. METERIJKER De heer M. Jeroense te Middelburg slaagde voor het examen meterijkeidat werd afgenomen door de P.B.N.A. te Arnhem. ^iemand mocht verwachten, dat pre sident Kennedy in een bliksemtoer door Europa binnen een week uit en thuis nu eens de hele diploma tieke hemel zou opklaren en de wereld van alle spanning zou verlossen. De opzet van de reis was door persoonlij ke kennismakingen eikaars bedoelin gen beter te leren kennen en na te gaan, of er ergens inzake de grote geschillen een gemeenschappelijk vlak van praten viel te construeren. De communiqués zijn over het algemeen van een uitermate vaag, karakter, doch op twee punten zijn ze wat con creter. Kennedy en De Gauile denken precies hetzelfde over de kwestie-Ber- lijn. Kennedy en Kroestjev hebben een gemeenschappelijke formule gevonden inzake Laos. Nu is dit laatste nog maar van betrekkelijke waarde. Als deze twee mannen de woorden „neutraal" en „onafhankelijk" in de mond nemen, dan bedoelen ze er nog niet hetzelfde mee. Naar Russische opvatting zijn ook de satellietstaten onafhankelijk! Andere vraagstukken worden in de communiqués helemaal niet genoemd. In Parijs is er ook geen geheim van ge maakt, dat generaal De Gaulle blijft vasthouden aan zijn eigen denkbeel den omtrent de rol van de Verenigde Naties, de structuur van de NAVO, het recht van Frankrijk om zelf kernwa pens te vervaardigen. In Wenen zijn de meningen aangaande Duitsland en Berlijn, de kernwapenproeven, Cuba en Algerië aan de orde geweest zon der dat er iets over resultaten te mel den viel. We weten alleen, dat de ministers van buitenlandse zaken in de toekomst elkaar meer zullen ontmoeten. Het ziet er niet naar uit, dat we veel opge schoten zijn. „Nuttig" is de bijeen komst geweest, een woord, dat alles en niets kan betekenen. De gereser veerdheid van de Westerse pers ten aanzien van de bijeenkomst is dan ook zeer wel te verklaren. De Russische bladen hebben blijkbaar het consigne gekregen, scheuten optimisme in hun commentaren te mengen. Kroestjev heeft dat nodig, omdat zijn positie niet onaangevochten lijkt. De landbouwpo litiek, zijn grote paradepaard, vertoont ernstige gebreken. Ook in de Sovjet- Unie verlangen de mensen naar ont spanning na de dreigende spektakel stukken, welke de Sovjetpremier het vorig jaar heeft opgevoerd. Diploma tieke successen zouden hem zeer ie stade komen, als hij straks voor het partijcongres verschijnt. Het „opti misme" van de Russische pers heeft dan ook een verdachte bijkleur. We mogen intussen het vertrouwen koesteren, dat Kennedy zich niet heeft laten verleiden tot een politiek van toegevingen a la München. Zijn komst naar Wenen was trouwens voorafge gaan door „onthullingen" in de Ame rikaanse pers omtrent militaire af- weermaatregelen voor het geval de crisis om Berlijn acuut zou worden. Die onthullingen waren zo maar niet toevallig. Kennedy kon spreken uit een positie van kracht. Dat is van groot belang, als men tegenover een man als Kroestjev zit. Hij zal het ho pelijk ook hebben begrepen. £)e organisatie van samenwerkende elektriciteitsproduktiebedrijven. ge woonlijk aangeduid als SEP, gaat in een wereld, welke de drempel van het atoomtijdperk heeft overschreden, ze ker niet in een fors tempo mee. Al jaren is er gepraat over het bouwen van een atoomcentrale nabij Geertrui- denberg. In 1959 kwam de kans, om ingevolge een overeenkomst tussen Euratom en de Verenigde Staten be langrijke hulp te verkrijgen bij het bouwen van zo'n centrale. Doch te elfder ure schrikte men toch terug, voornamelijk wegens de kosten. Ons land geraakte uit de pas van de mo derne tijd. Toch begreep de SEP wel dat ze niet volledig stil kon gaan zit ten op dit terrein. We gaan nu toch iets doen, maar dan in een tempo, dat meer aangepast is aan de vaderlandse aard. Er zal nu eerst een voorontwerp worden gemaakt van een in Nederland te vervaardigen kernenergiecentrale. Of en wanneer dit voorontwerp wer kelijkheid zal worden, weet het desbe treffende communiqué ook nog niet. Het voorontwerp zal immers eerst nog moeten leren, of de kosten „binnen re delijke grenzen" kunnen blijven. Dit is een uitdrukking, die ons óók al niet veel wijzer maakt. Het stadium van studeren en delibereren zijn we npg altijd niet te boven. Maar er gebeurt dan toch iets. Laten we. bij gebrek aan meer, daar maar alvast blij mee zijn. Vier Brabantse zuivelfabrieken heb ben een ideële binding aangegaan. Deze bedrijven, die een jaarlijkse omzet heb ben van 90.000.000 kilo melk, willen het publiek een produkt brengen, dat de naam Z.M. (zuidelijke melkbedrijven) draagt. Dit is een keurmerk, dat bedoelt het publiek duidelijk te laten weten, dat de produkten, van dit merk voorzien, in ieder geval van hoge kwaliteit zijn. De betreffende bedrijven zijn de Bredase melkinrichting De Hoop, de C.T.M. te Tilburg, en de melkinrichtingen Sint- Jan te Den Bosch en St.-Willibrordus te Oss. De mclk-ondernemingen, die tot deze stap zijn overgegaan, zullen er op de duur naar streven ook met andere bona fide zuivelfabrieken in het zuiden samen te werken. Via research en controle wil men een te verkopen produkt samen stellen, dat het volledige vertrouwen kan hebben van de consument. Uiteraard kunnen uit Vleze binding economische aspecten groeien, die aan trekkelijk zijn voor de aangesloten be drijven. Dit is, aldus verzekerde men ons. echter een neven-aspect. De zelf standigheid van geen der bedrijven wordt aangetast, ieder blijft autonoom bestaan.

de Stem | 1961 | | pagina 5