Westen eensgezind over het probleem Berlijn hamol weer vandaag! Wild-west taferelen in nachtelijk Parijs Internationale Arnhem filmweek in geopend- ZENDAMATEUR LEVERT BEWIJS VAN MISDAAD Benzine op rolletjes Prinselijk paar bij koersen CONCREET RESULTAAT TOPGESPREK: In Genève nog niets van beter klimaat te merken Heuvel op Formosa zakt in en bedelft 27 mensen Brokstukken van DC-8 opgevist Voorontwerp voor een kerncentrale BENELUX-REGERINGEN COÖRDINEREN BELEID In Zanzibar 52 doden DAGBLAD VOOR ZEELAND SERVICE VOOR SPORTVISSERS Generaal Diaz doodgeschoten Hij leidde de aanslag op Truji/lo Kroestjev kaïj ook gewoon doen Tien Algerijnen doodgeschoten Min istersconferen tie vandaag in Brussel Zelfde weertype Oudere fans dromden rond Bibi Anderson Scheuring in Z.-Vietnam dreigt Trilling van spoorwegen werd funest „Helmonds Dagblad" verboden naam Castro dingt naar gunst van gevangenen 10le JAARGANG No. 23591 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. jjedactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C, J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. jjes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren, L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278841 Voor God, Koniitpèn en Vaderland DINSDAG 6 JUNI 1961 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, f 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 - OOSTBURG: Nieuwstraat 41 telefoon 2893) Een Portugese visser heeft in zijn net ten brokstukken van de verongelukte DC-8 van de KLM opgehaald. Het waren uiteengereten stukken vliegtuigromp. een stuk kinderspeelgoed, een elektrisch scheerapparaat en elektrische draden, waarin stukjes leer en haar zaten. De stukken werden opgevist op een plaats waar de zee 66 meter diep is. De visser heeft zich bereid verklaard naai de plaats, waar hij zijn vondst heeft ge daan, terug te keren. Hij kan deze plaats precies aangeven. Men hoopt de plaats waar het ongeluk is gebeurd nu te hebben gevonden. Met ingang van vandaag zullen wij ten behoeve van de sportvissers en watersportliefhebbers dagelijks de hoogwaterstanden Bergen op Zoom en Made-Drimmelen geven, die gelden voor de komende dag. Dit onder het rubriekje „Hoogwater standen". O. De regering van de Dominicaanse Re publiek heeft bekendgemaakt dat gene raal Juan Tomas Diaz door de geheime politie gedood is toen hij gearresteerd werd. Diaz was de man die de moordaanslag op de dictator Trujillo beraamd en ge leid had. Zijn naaste medewerker, Anto nio de la Maza Velasquez, werd ernstig gewond en overleed in het ziekenhuis. Bij de geheime politie was een ano nieme telefonische aanwijzing binnenge komen over de verblijfplaats van Diaz. De geheime politie heeft ook een inge nieur gearresteerd, die ervan wordt ver dacht onderdak te hebben verschaft aan twee samenzweerders. Er gaan geruchten dat in de Domini caanse republiek de troepen .in drie provincies tegen de regering in opstand zijn gekomen. KONINGIN FABIOLA van België zal de koning vergezellen bij het voorgenomen bezoek aan de paus. Haar gezondheids toestand laat dat toe, heette het offi cieel. Geruchten over een eventuele blij de gebeurtenis worden nog steeds noch bevestigd, noch ontkend. QUADROS, de Braziliaanse president, beeft het eerste tegen hem en zijn be leid gerichte manifest te slikken gekre sen. Het werd gepubliceerd door een gi'oep ontevreden officieren. Hun namen hebben ze wijselijk er niet onder gezet. ONDER DE Nederlandse danskunste naars heerst ongerustheid over de voor genomen samenvoeging van net Neder lands Ballet en het Amsterdams Bal let. In een adres aan de Eerste en de tweede Kamer en de Amsterdamse ge meenteraad is er tegen geprotesteerd. DE AVRO-vrienden zijn boos op de com missie van onderzoek, welke door de AVRO was ingesteld en die de grieven tegen net AVRO-bestuur zou onderzoe ken. De vrienden hebben namelijk het commissierapport niet ter inzage gekre gen. (Advertentie) Trouw moet blijken en daarvoor is tijd nodig. Zo is liet ook met de ontmoeting Kroestjev-Kennedy. De beide staatslieden zijn druk bezig hun bondgenoten in te lichten over wat zij te Wenen hebben bereikt. De wereld had mogen verwachten dat van de vriendelijke atmosfeer in de eerste plaats iets te merken zou zijn op de Geneefse conferentie over Laos. Immers: de twee K.'s waren het erover eens, dat Laos neutraal moest zijn. Genève gaf echter een herhaling te zien van het tergende kat-en-muisspelletje dat daar nu al wekenlang gaande is. De ontwapeningsbesprekingen lopen evenmin vlotter van stapel dan vóór de topontmoeting. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dean Rusk, die de NAVO-raad heeft doorverteld wat Kennedy in Wenen heeft bereikt, liet zich pessimistisch uit. Hij wekte zelfs de indruk, dat er voor het einde van dit jaar een ernstige crisis over Berlijn en wellicht ook over Perzië te verwachten was. Kennedy sprak in Londen met Mac- Millan over de mogelijkheden om in het „nieuwe klimaat de belangen van het Westen te verdedigen. In hun officiële boodschap na het onderhoud zeiden zij, dat de impasse over Laos doorbroken schijnt te zijn*'. Maar tevens verklaarden zij, dat zij vastbesloten elke nieuwe pressie van de Sovjets tegen Berlijn zouden weerstaan. Hierover werd Kennedy het ook met De Gaulle eens en dit betekent dat het Westen inzake het Duitse probleem een en dezelfde koers zal varen. Bonn her ademde. Kennedy en MacMillan maakten ook bekend, dat zij aan het staken van de kernproeven en de ontwapeningskwestie hadden gedacht, doch meer dan 'n vage verwijzing naar dit wereldprobleem le verde hun communiqué niet op. De eerste.... Merkwaardig genoeg was één der eer. sten die uit de mond van Kroestjev mocht vernemen wat er in Wenen be sproken was, de Indonesische president Soekarno, die momenteel in Moskou is. Soekarno werd als groot vriend door de Sovjetpremier begroet. De publici teitsmedia van het Kremlin spreken in een vriendelijke toon over de conferen tie in Wenen en men spreekt zelfs open lijk van nieuwe ontmoetingen. In Westerse kringen zijn daarover de meningen verdeeld. MacMillan is vurig voorstander van een conferentie der Grote Vier, waarin De Gaulle nu juist weinig heil ziet. Kennedy heeft zich er nog niet positief over uitgesproken. Stapje Vanmorgen heeft president Kennedy een radio- en televisietoespraak tot het Amerikaanse volk gehöuden. Hij ge waagde daarin van de gevoelens van hoop en verwachting welke de vrije we reld koestert, nu het mogelijk is geble ken om met Kroestjev te praten zonder dat deze staatsman ruzie maakt of zich in een hooghartig zwijgen hult. Over Kroestjevs verdraagzaamheid in Wenen zei een Amerikaanse sena tor: „Misschien is hij een stapje dichter tot de beschaving genaderd" Bondskanselier Adenauer zei voor zichtig: „Misschien is dit het begin van een lichte verbeteringmaar dan alleen doordat Kroestjev in Kennedy een vastbesloten en bekwame tegen stander heeft". Sa- Een commissie van de n.v. menwerkende Electriciteits- en Productiebedrijven (SEP) heeft een voorontwerp gemaakt voor de bouw van een kernenergiecentrale, waarvoor de onderdelen worden geleverd door Nederlandse be drijven. Amerikaanse geleerden treden als ad viseurs bij de bouw op. De centrale, welke bij wijze van expe rimenteercentrum wordt gesticht, zal een nuttig elektrisch vermogen van 50.000 ki lowatt hebben. De vraag waar de centrale zal komen wordt thans weer actueel. Men zal zich herinneren dat voorheen het gebied van de Amer als plaats van vestiging is ge- neomd. Mogelijk zal de proefcentrale op het terrein van de Kema in Arnhem worden gebouwd en is de Amer pas in een verre toekomst aan de beurt. IN JAPAN doen hardnekkige geruchten de ronde als zou de politie een samen zwering van zes officieren tegen de re gering hebben ontdekt. De politie zou dat geheim hebben gehouden, zelfs voor de premier. Zondagnacht heeft Parijs inci denten beleefd die niet onderdeden voor de hevigste revolverscènes in wild-westfilms. De extremistische terreur, reeds eerder van Algerië naar het Franse moederland over gewaaid, openbaarde zich in volle hevigheid. Een groep Algerijnse militairen, die dienst doen in „)iet Franse thuisleger, pleegde tezamen met burgerlijke verzets strijders een aanslag op een politieauto die op de Boulevard de Strasbourg reed. Er waren nog veel mensen op straat, die willens of onwillens getuige werden van een verbeten klopjacht op de Algerijnen. Bij de aanslag op de politiewagen, welke met handgranaten werd uitgevoerd, raak ten drie agenten gewond. Bij een vuur gevecht, elders in de stad, werd nog één agent letsel toegebracht. De jacht op de aanslagplegers was ver bitterd. Tien hunner werden op straat, op de trappen van de ondergrondse waar zij een toevlucht hadden gezocht en in por tieken doodgeschoten. De politie had zich verschanst achter geparkeerde auto's. De Algerijnen schoten vinnig terug. Tegen de morgen kreeg de politie de laatste van de terroristen te pakken. Hij had zich verschanst in een hotel in de Rue de Faubourg Saint Martin. Het verkeer werd stilgelegd en de politie sommeerde de man zich over te geven. Hij antwoord- Weersverwachting van het K.N.M.I. ^L^o!Vi°cnd' "Piernaakt gisteren- j avond 23.la uur: In het huidige weer komt niet veel I verandering. Het blyft vry warm niet zonnige perioden, maar in de i middag en avond hier en daar een onweersbui. De wind is zwak tot i matig tussen noord en noordoost. Vandaag: zon onder 20.55 uur, maan I onder 12.57 uur. i Morgen: zon op 4.22 uur, maan op 1.58 uur. Een Amerikaanse firma heeft een nieuwe methode ontwikkeld voor het vervoer van benzine en andere brand stof: inplaats van grote tankwagens maakt men gebruik van reuzen- wielen, welke gevuld kunnen worden en dan tot een „trein" samengevoegd over praktisch ieder terrein voortge trokken kunnen worden. De op deze foto afgebeelde combinatie heeft het zelfde laadvermogen als een flinke tankwageti: 20.000 liter. Zondag zijn Voortdurend Brits-Afri kaanse troepen tei versterking uit Ke nya naar Zanzibar overgevlogen. Uit Tanganyika werden pleegzusters naar het gebied gestuurd, nadat daar nieuwe gewelddaden waren gemeld. Het officiële dodencijfer bedraagt 52. De meeste slachtoffers waren Arabische vrouwen en kinderen. Thans zouden 306 mensen gewond zijn en 476 in arrest zijn gesteld. Bij de wa pens die werden ^uitgemaakt, bevonden zich harpoengeweren, stokken, afgezet met vlijmscherpe haaietanden, messen, zwaarden en pistolen. Op uitnodiging van de Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Spaak, zal vandaag in Brussel een Benelux- conferentie worden gehouden tussen de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie landen. De ministers Spaak, Luns en Schaus zullen daarbij van ge dachten wisselen over Europese en Be- neluxvraagstukken. Het gesprek is het afgelopen weekein de voorafgegaan door een bezoek van Spaak aar. Luxemburg, waarbij naast de Belgisch-Luxemburgse samenwerking eveneens Europese vraagstukken werden besproken. Dit overleg verliep volgens een mededeling van officiële zijde in Brussel in een hartelijke sfeer van vol maakte verstandhouding". Het voorlaatste gesprek tussen de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Benelux over Europese aangelegenheden had plaats kort voor het aftreden van de regering-Eyskens. De bedoeling daar van was meer coördinatie te verkrijgen in het standpunt van de drie landen ten opzichte van Europese kwesties in het algemeen en jegens de plannen van ge neraal De Gaulle voor de Europese sa menwerking in het bijzonder. Besloten werd meer eenheid te brengen in de toen sterk afwijkende zienswijzen tussen minister Luns enerzijds en de voorgan ger van minister Spaak, Wigny, ander zijds. (Van één onzer redacteuren) De vierde internationale film- week Arnhem, een cinematogra fisch festijn dat sinds 1955 iede re twee jaar wordt georganiseerd in het kader van het Holland festival, is gisterenavond in het Rembrandttheater te Arnhem officieel geopend. Dat deze ma nifestatie in de korte periode van haar bestaan volledig burger recht heeft verkregen, bleek wel uit de enorme belangstelling die er voor deze openingsavond be stond. Naast de talrijke autoriteiten uit binnen- en buitenland o.w. verschil lende ambassadeurs en algevaardigden van het secretariaat van de Raad van Europa bestuurders van Duitse en Belgische bedrijfsorganisaties uit het film- en bioscoopbedrijf en journalis ten uit België, Duitsland, Frankrijk en Zweden, luisterden vele particuliere genodigden naar de toespraak van de staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, mr. Y. Schol ten, die de ouverture van deze gala avond voor zijn rekening nam. Deze gehele bijeenkomst kende drie hoogtepunten. De vertoning van de hoofdfilm: „Het oog van de duivel", van -de Zweedse regisseur Ingmar Bergman, was er één van. De uitrei king van de filmprijs van de Raad van Europa was een ander, terwijl de aan wezigheid van de hoofdrolvertolkster in deze Bergman-film, Bibi Anderson, niettegenstaande het feit, dat zij het middelpunt was van een schare fans- op-leeftijd. het derde en minst belang rijke hoogtepunt was. De filmprijs van de Raad. van Europa viel ten deel aan de documentaire film „La Parole est au fleuve" van Marianne Oswald. Zij ontving de gouden medaille en een oorkonde. Een documentaire van George Sluizer ontving een eervolle vermelding. Hoewel alle middag- en avondvoor stellingen gedurende deze filmweek in het Rembrandt-theater worden gege ven, krygen ook daarbuiten nog ver schillende festival-manifestaties hun beslag. Zo werd reeds gisterenmorgen op de Jansplaats de zgn. „reisbio scoop'' geopend, van het type dat rond de eeuwwisseling door ons land trok. Voorts worden er evenals voorgaande jaren het geval was openluchtvoor- stellingen gegeven en exposities geor ganiseerd. Deze week komen wy liicr op nader terug. de hierop met het werpen van een hand granaat. Dekking zoekend achter stalen schilden drong de politie toen het hotel binnen en schoot de Algerijn dood. Nauwelijks was men van de schrik bekomen, of er ont plofte een bom in een door mohamme danen bewoond hotel. Hierbij werden tien Algerijnen gewond. Onder de militairen die deelnamen aan de aanslag bevonden zich ook onderof ficieren. Hun wapens kwamen uit een geheim arsenaal in de omgeving van Parijs. Verkiezingen De schietpartijen vormden het luid ruchtige slot van de verkiezingen voor de algemene raden, welke zondag in 4b van de 90 Franse districten zijn gehouden. De partij van De Gaulle boekte bij deze verkiezingen aanzien lijke overwinningen. Prins Albert en prinses Paola hebben in Brussel de koersen om de grote prijs van Brussel bijgewoond. Het paar volgde gespannen het verloop van de ren en als wij het gezicht van prins Albert mogen geloven, dan staat zijn favoriet er niet zo best voor Communistische guerrilla-troepen pro beren een autonome regering te vesti gen in de bergachtige gebieden van Zuid-Vietnam. De regering zou het stre ven van de communisten tegengaan, maar haar invloed zou niet groot zijn onder de nomadische bergstammen. Uit regeringsbron is vernomen, dat in de afgelopen 10 dagen 131 communisti sche guerrilla-strijders zijn gesneuveld en 26 mar, van de regeringstroepen, bij 15 gevechten. In de provincie Koahsiung op zuid-Forma is een 225 meter hoge heuvel, welke reeds tijdens de tweede wereldoorlog door de Ja panners ondergraven was, met don derend geraas verzakt. Volgens een officieel bericht moeten ongeveer 27 mensen onder de massa's aarde en gesteente begraven zijn. De instorting, welke niet alleen door de ondergraving maar ook door de af graving door een cementfabriek en de gestage regenval van de afgelopen dagen werd veroorzaakt, had plaats op een mo ment dat twee treinen elkaar op korte De president van de Bossche recht bank heeft in kort geding uitspraak ge daan inzake de eis van de N.V. Boek en handelsdrukkerij „Helmond" als uit geefster van de Helmondse Courant, dat het de N.V. „Nieuwe Eindhovense Cou rant" (voorheen „Oost-Brabant") zou worden verboden in Helmond en omge ving verder nog een courant te laten verschijnen, onder de kop „Helmonds Dagblad". Deze naam moest, naast die van de ..Helmondse Courant", bij het lezend publiek verwarring teweeg bren gen. De eis van de" N.V. Boek- en han delsdrukkerij „Helmond" is toegewezen. afstand van de heuvel passeerden. Beide treinen werden bedolven. De politie heeft meegedeeld dat 29 werk nemers van de cementfabriek gewond zijn geraakt bij de aardverschuiving, die de grootste was sinds mensenheugenis. De Japanners hadden schuilkelders ge graven in de heuvel. Na de oorlog werd voor de cementfabriek een zeer grote hoe veelheid kalksteen uit de heuvel ge wonnen. De regen ondergroef de berg verder, doch het passeren van de twee treinen gaf de doorslag. Er ontstond een tril ling welke de heuvel deed inzakken. De spoorlijn werd over grote lengte bedekt met een zeven meter hoge berg aarde en gesteente. Omdat het opruimen van deze versperring veel tijd in beslag zal nemen, wordt de spoorlijn voorzien van een nieuw tussenstuk, dat om de versperring heen loopt. Dit werk zal in enkele dagen gereed zijn. Premier Fidel Castro van Cuba schijnt een laatste poging te onderne men om de bij de invasie gevangen ge nomen Cubanen over te halen in Cuba te blijven om aldus de ruil van gevan genen tegen Amerikaanse tractoren te laten mislukken. Castro wil op deze wijze de anti-pro- paganda, die hij vooral in Zuidameri- kaanse landen heeft gekregen wegens zijn aanbod, teniet doen. Castro zou de gevangenen zelfs be trekkingen en land hebben aangeboden. „De kameel heeft niet alles geno men, maar hij is zeer ziek ge weest." Deze geheimzinnige bood schap, uitgesproken door een man- nestem, werd dit weekeinde op gevangen door een radioamateur uit de Belgische plaats Proven in West-V laander en. Hij schakelde een bandrecorder in en het ge sprek, dat hij op dezelfde golf lengte opnam, was voor hem aan leiding de politie te waarschuwen. Een kort onderzoek bracht aan het licht, dat een 34-jarige fabri kant van televisietoestellen in Proven via de radiozender zijn 29-jarige vriendin op de hoogte hield van de pogingen zijn echt genote door vergiftiging om het leven te brengen. Beiden werden gearresteerd en ontkenden aan vankelijk hardnekkig. De band opname van de gesprekken leidde echter al spoedig tot een volledige bekentenis. De echtgenote van de fabrikant was onder behandeling van een arts. De injecties, die haar wer den voorgeschreven, werden ech ter door haar echtgenoot vervalst. Hij maakte de ampullen open en verving het geneesmiddel door een vergif. De vrouw verkeert niet in levens gevaar. De twee daders zijn in de gevangenis opgesloten.

de Stem | 1961 | | pagina 1