En Wim van Est won! Topgesprek is goed begin Kennedy gaat misschien nog dit jaar naar Sovjet-Unie Treinbotsing bij Tilburg eist twee mensenlevens BIJ VELE SPECULATIES STAAT DIT VAST: Berlijn in ijskast? Onlusten op Zanzibar Paniek in Londen door wanhopige schutter Jonge dekkneclit ontdekt lijk op rondvaartboot PRETTIGE WASDAG "SMUL Amerikaans vlootalarm Feestelijke koempoelan te Overasselt Zieke baby ontvoerd en weer terecht DAGBLAD VOOR ZEELAND Buikriem strakker aanhalen in Iran Concreet punt: Laos neutraal DE DOMINICAANSE REPUBLIEK Trujillo jr. is ook niet veilig Vrij warm Ongelukkenreeks tijdens het weekeinde Suriname binnen raam van statuut te bevredigen? Dodelijk gewond gearresteerd Enorme ravage bij spoorbrug Man raakte lussen personentrein Mysterieuze moord toeh opgehelderd jféeb/etf 1 jood will NEDERLANDS MEEST GEBRUIKTE WASMIDDEL 101e JAARGANG No. 23690 Voor God, Koningin en VaderVmd MAANDAG JTJNI 1961 Uitgave: N. V. Uitg. Mij. Neerlandia. Directeur: E. H. B. Brader. Hoofdredacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. M. A. C. v. Dongen, C. J. v. Hootegem, mr. dr. A. J. J. M. Mes, mr. H. M. L. de Rechter, P. V. M. Vercauteren. L. J. v. 't Westende. Bureaus: Breda, Reigerstraat 16, Tel. 22341 (3 lijnen). Postgiro 278341 Abonnementsprijs 7.per kwartaal, 8.20 per post, 0.54 per week. Buitenlandse abonnementen op aan vraag. Losse nummers 15 cent. Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.40 per mm (Ing. Med. 1.Bij contract aanzienlijke reductie. Volledi ge tarieven en Algemene Voorwaarden worden op aanvraag gaarne verstrekt. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: Goes, Westsingel 98 - telefoon 6252 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Steenstraat 14 - telefoon 2377 (Bijbureaus: Terneuzen: IJsbaanstraat 24 - telefoon 2601 OOSTBURG: Nieuwstraat 41 - telefoon 2393) „Veteraan" Wim van Est Is winnaar geworden van de 60e Bordeaux-Parijs, een wegwed strijd over 55 km. Het werd de i derde overwinning van de 37- jarige renner uit St.-Wille- brord in deze derby van de i weg. Ook in 1950 en 1952 i bracht hij de wedstrijd op zijn i naam. i Schitterend gereden hebben i eveneens Jo de Haan, die vier- f i de werd en Jo de Roo, die op i de zesde plaats eindigde. i Onze speciale verslaggever Piet 1 Hack, die in het Pare des Princes voor de Vlaamse televisie als een der eersten commentaar kon geven op de overwinning van de St. Wille- brorder, telefoneerde ons zondag avond uitvoerig over het verloop van de striid. Zip plders in dit. hlad' De premier van Iran heeft in een radioboodschap aangekondigd, dat het land zal gaan bezuinigen. Luxe goede ren, waaronder automobielen, zullen niet meer worden ingevoerd. „Er is te veel spilzucht in het tand", zei de premier, die beloofde ook de ambtelijke corrup tie te zulien bestrijden. Arme Kennedy en Kroestjev, arme Jackyen Ninaarme perschefs van de beide staats lieden: arme veiligheidscommissarissen en tenslotte: arme journalisten en commentato ren. Iedereen heeft het afgelopen weekeinde onder de hoogspanning, de topspanning van het gesprek tussen de Russische en Amerikaan se leiders geleefd. Het is nu weer voorbij. Het oude Wenen, waar in vroeger jaren wereld snauw, politiek werd gemaakt, heeft zich dit verleden Maar de internationale pers, met 1300 man in Wenen vertegenwoordigd, heeft zijn best gedaan en gekscherend hoorden wij dan ook vertellen dat de kranten lezer nu méér van de topontmoeting weet dat „K en K" zelf. Laten wij het er maar op houden, dat de bovenlaag van de dikke ijskorst die er tussen oost en west lag als het beleg tussen een sandwich, een weinigje gesmolten is. De Sovjet-politiek zal wellicht van methoden gaan veranderen na het topgesprek, zeggen de ingewij den, maar de aard zal eender blij ven. Kroestjev blijft vasthouden aan zijn eis dat aan het hoofd van internationale instituten „drieman schappen" moeten komen. Kenne dy schijnt te, hebben beloofd, een voorstel van de Rus om het staken van de kernproeven en de ontwa pening als een gecombineerd on derhandelingsobject te beschou wen, te zullen overdenken. Van belang is op de achtergrond, dat Kroestjev een versterking van zijn pres tige in zijn eigen land momenteel best kan gebruiken. In de dagen die nu volgen zullen zo- weer eens kunnen herinneren. I\og sterker: men beweert zelfs dat de Russen zullen gaan proberen om Wenen te pousseren als neutrale basis van de Vno. Omdat het gesprek zo goed verlopen is en Wenen zo hartelijk nas..... Maar er wordt zoveel beweerd. En het zijn allemaal parafrases op een gezamenlijk communiqué van de staatslieden, dat zo kort tvas als een In concrete: de staatslieden waren het erover eens, dat Laos neutraal moet worden en dat de oorlog daar beëindigd moet worden. Maar in de vijftien uren die het onderhoud vergde is natuurlijk méér aan de orde geweest. Berlijn van zelfsprekend; de ontwapening en het staken der kernproeven. Eén stellige verwachting mag men hebben, namelijk deze dat het recht streeks overleg tussen de V.S. en U.S.S.R. voortgezet zal worden, waarschijnlijk op ministerieel niveau. De leiders keken beurtelings ernstig en joviaal als zij zich tussen de bespre kingen door aan den volke vertoonden. Uit de gezichten viel echter niet op te maken of de vrede in de wereld nu ver zekerd is. Kennedy heeft enkele min of meer bedekte uitnodigingen gekregen om eens naar Moskou te komen. (De perschefs gaven dit schoorvoetend toe). Maar toen men vroeg: „Kan de wereld nu wat vrijer ademhalen?", zei Ken nedy's perschef: „Dat weet alleen de president!" Hij zou echter voorwaarde lijk hebben toegestemd in een uitnodi ging voor een bezoek aan Moskou, nog in dit jaar. Het gesprek werd overigens gekarakteriseerd als ,,ccn goed begin". Sommige Amerikaanse vlootcenheden en mariniersonderdclen zijn in staat van algemeen alarm gebracht. Sinds vrijdag zijn verplaatsingen gaande. Het aan- valsvliegdekschip „Boxer" wordt met geharde manschappen bemand. IN HET INSTITUUT voor veevoedings onderzoek in Hoorn heeft men ontdekt dat, vermoedelijk door kwaadwilligheid, 1J een levend stierkalf de tong is af gesneden. Dc politie onderzoekt het ge- iLS VOORZITER van het Prins-Bern- njrdfonds is benoemd prof. mr. W. F. r\ t Fortman. Hij volgt prof. mr. Wiarda in diens functie op. ONDER ENORM protest heeft het Ja panse parlement een wetsontwerp aan genomen. dat beperkingen za' opleggen Politieke betogingen. Terwijl 't par ement vergaderde werd buiten woest gevochten F? en Algerijnse delegaties te rrYan hebben de problemen aangaande samenleven van Fransen en Algerij- rie, ln A^serië besproken. Dinsdag gaat de conferentie voort. de verdediger van cere Sf S?1 P°gingen om de vroe- nn in t','k Moefti van Jeruzalem, die n WOont- schriftelijk te laten depoHeur°Ver Zlin lelaücs tot de m»ssa- Weersverwachting van het K.N.M.l. tot vanavond, opgemaakt gisteren- J J avond 23.15 uur: J i Zonnige perioden en vrij warm weer. Op Je meeste plaatsen droog. Zwak- J ke -vind. t Vandaag: zon onder 20.54 uur, maan onder 11.40 uur. Morgen: zon op 4.22 uur, maan op t 1.32 uur. t i t Men veronderstelt dat de maatregelen verband houden met de vrees voor een uitbarsting van de politieke onrust in de Dominicaanse republiek. De zoon van de vermoorde dictator van de Dominicaan se republiek, generaal Rafaël Trujillo, heeft, sprekend in zijn nieuwe functie van voorzitter van de commissie van stafchefs verklaard, dat het leger geen politieke macht zal gaan vormen. De president van het land heeft een gerust stellende verklaring afgegeven, waarin hij zelfs algemene verkiezingen onder buitenlandse controle beloofd heeft. De moord op Trujillo zou gepleegd zijn door zeven samenzweerders. Nog vijftig anderen, die ervan wisten, zijn aangehouden. Andere berichten spreken echter van 300 arrestaties, mede in verband met een poging tot een moordaanslag op Trujillo jr. die schijnt te zijn voorbe stemd tot het dictatorschap. De presi dent in het onderdrukte land is niet meer dan een stroman. In het afgelopen weekeinde hebben ongevallen, die voorkomen hadden kun nen worden, weer diverse mensenlevens geëist. In Rotterdam zijn twee kinderen van 4 en 3 jaar omgekomen toen zij in de vroege ochtend in hun slaapkamertje met lucifers speelden. Er ontstond een brand en door de rook die deze ontwik kelde. zijn de kinderen gestikt. De drie jarige kleuter, een meisje, werd door de brandweerlieden vastgebonden op haar bedje gevonden. De ouders had den van het drama niets bemerkt, eer het te laat was. In Zevenaar kwam een negentienjari ge chauffeur om het leven toen hij de achterlichten van een vrachtauto contro leerde. Zijn kleine broertje startte de motor van de vrachtwagen, waardoor deze achteruit begon te rijden. De chauffeur kwam met het hoofd tussen de laadbak en een muur bekneld te zit ten en was op slag dood. Zaterdagmiddag viel, geheel onopge merkt, een schippersvrouw overboord van een binnenschip, dat in de buurt van Someren gemeerd lag. Drie kinde ren zijn moederloos geworden. Een 26-jarige Duitser die op weg was naar Hoek van Holland, viel bij Rijssen uit de D-trein en kwam daarbij om het leven. Een zevenjarige jongen, die gevist had en zonder op het verkeer te letten rijksweg 2 overstak, werd door een Duit se personenauto aangereden. Het kind was op slag dood. wel in oost als in west de bevriende re geringen op de hoogte worden gesteld van de resultaten van Wenen. Dan zal er wel meer nieuws uitlekken. Gisteravond kwam Kennedy in Londen aan, waar hij met premier MacMillan een gesprek zou hebben. Op weg van het vliegveld naar de Londense city sprong er opeens een man naar de auto waarin de staatslieden zaten. Hij bleek tot een groep betogers tegen de atoom bewapening te behoren. De politie greep hem bijtijds, maar de man wrong zich los en verdween in de juichende me nigte. De ronde-tafelconferentie tussen Ne derland er> de West bevindt zich thans in het stadium dat gesproken kan wor den over de mogelijkheid in hoeverre aan de Surinaamse wensen kan worden voldaan binnen de bepalingen van het huidige statuut. Vanmorgen is er weer een olenaire b leenkomst begonnen. Het ziet 'er naar uit, dat de Antillianen tegen de wensen van Suriname geen overwegende bezwa ren zullen inbrengen. In de stad Zanzibar, de hoofdstad van het gelijknamige eiland, zijn 31 doden en driehonderd gewonden gevallen. De algemene verkiezingen, welke donderdag begonnen, vormden de aanleiding tot politieke naijver en relletjes tussen de aanhangers van de twee belangrijkste partijen. De politieke scheidslijnen worden op Zanzibar mede bepaald door de ver schillen tussen de rassengroepen, zodat men daar op een vulkaan leeft. Niette min is er een coalitieregering gevormd, welke me< drie zetels meerderheid zal kunnen regeren. Een wanhopige revolverheid heeft za terdag de Londense politie in alarm toestand gebrach nadat hij bij een ont snapping uit een politiebureau een in specteur en een sergenat van politie had neergeschoten en een agent een ge vaarlijke schotwond had bezorgd. De man, John Hall geheten en 30 jaar oud, werd voor net eerst gearresteerd toen hij in een stille straat enkele kin deren met een revolver bedreigde. De kinderen riepen de hulp van een „Bob by" in, die de man naar het bureau bracht. Kort daarop rende de man echter weer naar buiten, achterna gezet door een inspecteur, een sergeant en een agent. De vluchteling loste enkele scho ten, sprong achterop een rijdende vrachtauto en was verdwenen. (Van onze verslaggever) Bij Tilburg zijn zaterdagnacht om drie minuten voor één twee goederentreinen frontaal op elkaar ingereden. Beide machinisten zijn omgekomen. Het zijn de Roosen daler J. A. C. Bressers, 37 jaar, vader van drie kinderen, en de Hagenaar W. Brouwer, 34 jaar en vader van zes kinderen. De twee conducteurs, die in de laatste wa gons zaten, werden gewond. Zo ontzettend was de ravage dat hon derd man spoorwegpersoneel zondag de ganse dag in touw is geweest om de chaos op te ruimen. Het treinverkeer tussen Tilburg, Den Bosch en Boxtel lag gisteren volledig lam en men verwachtte dat pas vandaag de verbindingen her steld zullen fijn. Gissend naar de oorzaak van de ramp, veronderstelt men menselijk falen: één van de machinisten zou door onveilig sein gereden zijn. Dit stemt overeen met de verklaringen van de seinhuiswach ter. Vandaag begint het onderzoek naar de juiste toedracht. De treinen botsten op elkaar bij de spoorbrug over het Wilhelminakanaal vlak naast de weg Tilburg-Den Bosch. De spoorweg splitst zich hier in dc lijn naar Den Bosch en die naar Boxtel. Óp de splitsing staat een seinhuis, waarin zaterdagnacht de 29-jarige TilburgerJos Schellekens dienst deed. De goederentrein 4207 die van Roo sendaal komt en naar Den Bosch moet, heeft die nacht vertraging. In Tilburg geeft men hem doortocht. Goederen trein 4238 is dan onderweg van Boxtel naar Tilburg en de treindienstleider besluit deze, zo nodig, vóór de split sing bij de spoorbrug te laten wach ten, totdat de trein naar Den Bosch gepasseerd zal zijn. Jos Schellekens zet het sein op onveilig. Juist op het mgment. dat de trein naar Den Bosch de spoorbrug oprijdt passeert de locomotief van de trein naar Tilburg de splitsing. Zij slaan op elkaar, terwijl de ene trein gedeel telijk nog op de brug rijdt. Was de Roosendaalse trein enige seconden vroeger geweest, dan zou hij de splitsing zijn gepasseerd en was er niets gebeurd... Volgens omwonenden ging de botsing gepaard met een enorme klap, een licht flits en een gekraak. De trein naar Til burg had 58 wagons cn die naar Den Bosch telde er 37. Heeft machinist Brou wers die de trein naar Tilburg bestuur de, nog getracht uit de cabine te sprin gen? Men vond zijn lijk in ieder geval buiten de loc-1000. Het lichaam van ma chinist Bressers kon men pas om half zes zondagmorgen bevrijden uit zijn loc- 1100. De locomotief lag ondersteboven langs de rails. Een overzicht van de chaos welke ontstond bij de botsing tussen twee goederentreinen bij Tilburg. Duizenden kijkers Op het moment van de botsing reden de treinen op volle snelheid. Voor goe derentreinen betekent dat 60 a 65 km per uur. De klap kwam hard aan, getuige de ravage, die gisteren de gehele dag dui zenden kijkers trok. Sommige wagons waren tot vier hoog over elkaar ge schoven, zoals die op het middendeel van de spoorbrug, andere waren met geweld van de rails geslingerd. Gistermorgen vroeg waren al twee reuzekranen aangerukt uit Eindhoven en Utrecht. Met snijbranders werden de koppelingen doorgebrand en de uitste kende delen verwijderd. Dit laatste was vooral van belang, aldus ir. Th. Tak, districtsingenieur tractie te Breda die de opruimingswerkzaamheden leidde, om verdere beschadiging van de spoorbrug en de baan te voorkomen. Op de plaats van de ramp was ook de president van de spoorwegen ir. Lohman aanwezig. Voor de mannen die gisteren het kar wei hebben opgeknapt, had men een kantinewagen laten komen. De voetbal wedstrijden die gespeeld zouden worden op het vlakbij gelegen Longaterrcin werden afgelast. Vrachtauto's hebben de goederen uit de wagons naar opslag plaatsen in Tilburg gebracht: bananen, koffiemelk. aardappelen, bloemen.... Bussen vervoerden de treinreizigers van Tilburg naar Boxtel en Den Bosch, en omgekeerd. De Londense politie, normaal on be wapend, kreeg revolvers en ging in alarmtoestand. Zaterdagavond zag men de schutter in een telefooncel, bezig met telefoneren. Bij de nadering van de po litie schoot hij zichzelf een kogel dooi de borst. Levensgevaarlijk gewond werd hij naar een ziekenhuis overgebracht. Overleeft hij zijn verwondingen, dan zal hij tot de strop veroordeeld kunnen wor den. De grote twee drukken elkaar de hand op de trappen van deze resi dentie. De eerste handdruk... Te Delft is de 65-jarige heer C. A. Hazenkamp uit Kwintsheul, tussen het perron en een naar Den Haag vertrek kende trein geraakt. De man is vrijwel op slag overleden. Hij trachtte in de reeds rijdende trein te stappen. Hevig ontzet en krijtwit meldde zich zaterdag een 16-jarige dek- knecht van een Rotterdamse rond vaartboot bij de politie. „Er ligt een lijk in de rondvaartboot", hijg de hij. De politie ging mee en zag inderdaad het bewijs van een even lugubere als aanvankelijk myste rieuze misdaad. Onderaan de salontrap van het schip „Rijnhaven", dat op een stil plekje van het Rotterdamse havengebied lag afge meerd, vond men het met bloed bedekte lichaam van een stevige, nog vrij jonge man. Zijn schedel was ingeslagen. Hij droeg geen jasje. 's Middags om vier uur al werd de dader in arrest gesteld en gistermiddag legde de man een volledige bekentenis af. Het was de 28-jarige kapitein van de rondvaartboot J. E. H. V. uit Rotter dam. Hij verklaarde zijn slachtoffer, de los-werkman Wilhelmus van Leeuwen (33), tijdens een felle ruzie met een ijzeren staaf te hebben afgeranseld. Beide mannen waren gehuwd. Van Leeuwen leefde gescheiden van zijn vrouw, en dat is dan ook de reden, waarom geen aangifte van zijn vermis- De negende nationale koempoelan op het Nationale Buitencentrum Gihvell St.- Walrick in Overasselt is voor de meer dan 3000 deelnemers een geweldig feest geworden. Dat was ook dc leuze van deze koempoelan,, Om half negen zaterdagavond begon in het St.-Jorisdal het avondprogramma, waar Leo Nelisscn op fantastische wijze de vele duizenden vermaakte. Ook het trio Frans van Schaick en een panto- mine groep deden hun best. In de loop van de avond ging de luim over in ernst. Een pater sprak over de Oost- priesterhulp. terwijl lichtbeelden werden geprojecteerd. De heer Wim Bary droeg daarna de nieuwe kapel officieel over aan de hoofdaalmoezenier J. v. d. Mculen. Het benodigde geld voor deze kapel was door de verkenners van Nederland bij eengebracht. Na de Hoogmis van zondag hield de dichter Gabriel Smit de kring aange naam bezig. Een uur later ging achter de bekende ruïne op St.-Walrick het feestterrein open. Om half twee zou een nationale fi guur de koempoelan bezoeken. Het bleek dat dit Toon Hermans was. Via een ge zellig babbeltje kwam Toon op zijn actie voor de Polio en de St.-Maarten- kliniek. Verder had hij de nodige zang- boekjès voor dit doel meegebracht en hij maakte zeer goede zaken. Om half drie vond de sluiting van de feestelijke koempoelan plaats. Mgr. Beckers uit Den Bosch was eveneens aanwezig. Tijdens de sluiting nam hoofd commissaris Janssens afscheid van de beweging. De hoofdaalmoezenier dankte hem na mens de leden van de KJB cn bood de scheidende HC een bronzen St.-Joris- beeldje aan. vervaardigd door dezelfde edelsmid die de staf en het kruis van mgr. Beckers heeft gemaakt. Daarna installeerde HC Janssens de nieuwe hoofdcommissaris Post uit Hil versum. Mgr. Beckers gaf tenslotte allen zijn bisschoppelijke zegen. sing was gedaan. De man had geen enksi papier bij zich. Men vond alleen een pakje sigarettenvloei op hem. De recherche stond dan ook voor een raad sel. De identiteit van het slachtoffer kon aan de hand van vingerafdrukken vrij spoedig worden vastgesteld. Hij had een strafregister. Op een speurtocht langs cafés deed de recherche aanwijzingen op, die uiteindelijk het net om de dader trokken. Beide mannen hadden name lijk gezamenlijk enkele etablissementen bezocht. De kapitein was de gehele dag onna tuurlijk vrolijk en cynisch geweest. Hij had grapjes over het drama gemaakt met journalisten en politiemannen. Hij vroeg meermalen het slachtoffer te mo gen zien en toen dat gebeurde, toon de hij geen enkele emotie. Een bloedvlek, onderaan zijn zwarte uniformbroek, werd hem noodlottig. De politiehond „Astor" wees hem tot drie keer toe bij een sorteerproef aan. De hele stad Luik heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag op stelten ge staan. Een onbekende had uit het oog- lijdersziekenhuis in deze stad de negen maanden oude baby Chantal Regimont ontvoerd. Het kindje was zo ernstig ziek dat zijn leven afhing van een snelle opsporing. De politie had de burgerij via de ra dio verzocht, haar te helpen. Zaterdag morgen vond men, met behulp van speurhonden, het kind in een park vlak bij het ziekenhuis. Het kind lag, gewik keld in een regenjas op de vochtige grond. De jacht op de ontvoerder is gaande. Het kind is niet mishandeld. SOEVANNA Phoema, de neutralistische oud-premier van Laos, zal woensdag of donderdag naar Genève gaan om zijn standpunt op de conferentie, die aldaar gehouden wordt, uiteen te zetten. (Advertenties) binnenveringbed het beste bed ooit gemaakt schuimrubberbed met versterkte middensector fabrieken Zevenbergen mÊ

de Stem | 1961 | | pagina 1