Hulsterse Binnenvest prachtig viswater LVYCXS Vlissings „Ten heeft succes ifr li: d(|rfw'iu 8 Nederlanders wegens smokkel veroordeeld Kermisdagen Hansweert worden toch gewijzigd Friese gasten in de Middelburgse abdij Directeur loodswezen verlaat Vlissingen Vissers mogen maar één karper per dag vangen, Ideetje in grote voorzag behoefte frites „Vorderingen" Zorgen Werkgelegenheid DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 1 JUNI 1961 Bijeenkomst van streekverbetering Koewacht e.o. dXtijd, Vogelnestjes door pastoor uitgehaald Jeugdtoerwedstrijd op Walcheren Antwerpse rechtbank Zware celstraffen NA DEBAT IN RAAD KRUININGEN ff Vlissinger te s-Heer Arendskerke verongelukt Theaterfestival Antwerpen Succes voor Italiaanse toneelgroep Brandweerwedstrijden Zeeuwsch- Vlaanderen Benoeming directeur van Zeeuwse museumstichting maximaal 150 vergunningen voor 1 hen gel plus nog eens 150 verguningen voor 2 hengels uit te geven. En dat wettigt dan onze conclusie, dat er voorlopig nog voldoende vis te verschalken zal zijn in de Hulsterse binnenvest. Stropen? Maar is er in de Binnenvest al niet veel vis gestroopt Die vraag hebben we al eens eerder gesteld en we hebben links en rechts daarop uit de kringen van Hulsterse sportvissers positieve reac ties gekregen. We hebben daarop ook een zeer positief" neen gehoord van een officiële instantie. Nimmer hebben we onze nachtrust op geofferd om dit ,,ja" of „neen" beves tigd te krijgen, maar wel hebben we en kele dagen geleden nog Hulsterse jonge tjes horen zeggen: „Zullen we nog eens karpers gaan vangen". En op dit stuk zijn we in elk geval tot de conclusie ge komen, dat aangenomen moet worden, dat al heel wat karpers op illegale wij ze uit de Binnenvest zijn verdwenen. In elk geval mag er vanaf vandaag legaal gehengeld worden naar de Hulsterse karpers en ze zullen wel bij ten, denken we. De eenden voerend is een aanzienlijk gedeelte van ons oude brood al in de bek van de karpers ver dwenen. En daarom zullen ze zeker de eerste dagen ook wel in het aas bijten. Met de iust voor de karpers is het vanaf vandaag gedaan. Voor de een den breekt misschien een betere tijd aan, want de man, die zijn brood in het water wierp voor de karpers en de een den verjoeg, riskeert vandaag een pro- ces-verbaal. (Van onze redacteur) Het goud van de ochtendstond zal vanmorgen door tientallen (vis-)sportliefhcbbcrs uit Hulst worden geproefd; 1 juni is voor de vissers een zeer speciale dag. Zo wil de Visserijwet het, de Kamer voor de Visserij, de Organisatie ter verbetering van de binnenvisserij, nog enkele andere instanties en de gemeente Hulst. Vandaag wordt het visseizoen geopend en in Hulst betekent dat, dat de karpers, die in de Binnenvest zijn uitgezet mo gen worden verschalkt. Er zijn wel voorwaarden verbonden aan het hengelen naar karpers in de Hulsterse Binnenvest, maar dat weerhoudt de vissers niet hun hen gels uit te werpen. Nadat de Hulsterse Binnenvest (Het kater, dat de fraaie' stadswallen om zoomt) enkele jaren geleden is schoon gemaakt. zijn daar vanwege het ge meentebestuur van Hulst karpers in uit gezet. In april 1959 verleende de raad zijn fiat aan een post van maximaal f 500.- voor het uitzetten van pootvis. En nog in hetzelfde jaar werd dankzij de bemiddeling van de (beroeps-)visser Desirée van Haver 33 kg proefkarper overgezet van de Zandbergse (of Graauwse) Kreek in de Binnenvest van Hulst. De proefkarper „deed" het en het gevolg was. dat in het voorjaar van 1960 m totaal 1000 kg karper van de Organi satie ter verbetering van de Binnenvis serij in de Hulsterse Binnenvest-wateren gleed. Met veel genoegen hebben daar toen de wethouders P. Brand en B. Pi- cavet aan meegeholpen, manmoedig het risico van vieze, slinkende, beschubde handen nemend: 500 kg gleed in de Bin nenvest tussen Dubbele Poort en Bagij- nepoort en de andere 500 kg gingen het water in tussen Bagijne- en Gentsepoort. Het waren twee-zomerige karpers, zo als dat heet. En later zijn er nog eens 200 stuks één-zomerige karpers bijgezet. Daar gaat de vissport van Hulst nu plezier aan beleven. Geheel voor reke ning van de gemeente Hulst overigens want de raad heeft destijds beslist met veel tegenkanting van de heer C. van Arenthals dat de „exploitatie" van de Binnenvest als viswater niet in handen gegeven zou worden van de vis club „De Platte Pen". Vergunningen Gisteren waren er ter gemeente-secre tarie van Hulst 38 gemeentelijke ver gunningen voor 1 hengel en 16 vergun ningen voor 2 hengels afgegeven, want naast de vereiste rijks-visakte is voor (Advertentie) over De Binnenvest van Hulst, die vanaf vandaag viswater is. het vissen op de Binnenvest deze specia le gemeentelijke vergunning vereist. Schrijft de Visserijwet al voor, dat de karpers, die gevangen en meegenomen worden een minimum-lengte moeten hebben van 35 centimeter, het gemeente, bestuur stelt daarnaast in zijn vergun ning nog deze voorwaarden: er mag al leen worden gevist aan die zijde van de Binnenvest, welke aan de stadswallen is gelegen (zijde van de binnenstad dus), het voederen van de vissen door de vis sers is verboden en per dag mag niet meer dan 1 karper per visser mee naar huis worden genomen. Het is wel toege staan meer dan 1 karper in een leef- net te bewaren, maar die moeten wor den teruggezet. Op die manier wil men voorkomen, dat de Binnenvest binnen enkele weken zou zijn leeg-gevist. Overigens hebben we met eigen ogen kunnen constateren, dat het wemelt van de karpers in de Binnenvest momenteel. Maar dat zal ook in niet geringe mate liggen aan de „eigen kweek". Want als we goed zijn _eïnformeerd dan zwemt er naast de knapen van karpers een hele school kleine karpers. Gering Overigens is het aantal afgegeven ver gunningen naar berekening van de Ka mer voor de Visserij nog vrij gering, want deze kamer heeft het gemeentebe stuur van Hulst toestemming gegeven In het patronaatsgebouw te Koewacht wordt op maandag 5 juni a.s. een open bare bijeenkomst gehouden vanwege de Streekverbetering Koewacht e.o. In deze bijeenkomst zal o.m. het woord worden gevoerd door ir. B. Francke, districts-in- genieur Dij de Cultuurtechnische dienst. Hij zal een uiteenzetting over ruilver kaveling geven. Over elektriciteitsvoor zieningen spreekt in deze bijeenkomst ir. R. Vis, districts-ingenieur van de PZEM. Over beide onderwerpen kan nadien een gedachtenwisseling plaats vinden. Een en ander wordt georganiseerd in het kader van de ontwikkeling van het gehele streekverbeteringsgebied in het al gemeen en van de agrarische bevolkings groep in het bijzonder. (Advertentie) ANNO yi695 (Advertentie) Het gebeurde in een Zeeuwse pa rochiekerk. Een paar vogeltjes ble ken bijzonder godvruchtig te zijn en waren, nadat zij door een open staand raam naar binnen waren gekomen, reeds enkele weken in de kerk. Het kwam zelfs zover, dat zij de diensten met hun gefluit opluisterden en tot vreugde van sommige jonge parochianen zelfs de pastoor bij zijn preek assisteer den. De pastoor vond dit toch niet wenselijk en begon de gangen van de diertjes na te gaan. Daarbij bleek, dat zij soms wel &ens niet in de kerk te zien waren, doch een andere keer bijzondere devotie bleken te hebben tot de H. There- sia. De parochieherder nam na deze ontdekking een ladder en vond achter het beeld van deze heilige een nestje van de diertjes, dat als ongewenst werd verwijderd. Doch de vogeltjes dachten er anders over. Wanneer de H. Theresia niet kon helpen, dan zouden ze het eens bij Maria proberen en ook achter het Mariabeeld werd een nestje gebouwd. Doch ook dit werd ontdekt en verstoord. Of ze nog hogerop zullen gaan moet worden afgewacht. Vóór de aanvang van de tweede Ronde van Walcheren een jeugdtoerwedstrijd voor scholieren, waarover men eerder uit voerig heeft kunnen lezen worden vanmiddag om 5 uur in het Bellamypark te Vlissingen aan de ploegen voorge steld aan het aanbevelingscomité en het publiek, waarna om kwart voor zes ge start wordt in de Spuistraat. Op de twee de dag vindt de prijsuitreiking plaats in Middelburg, waarna de deelnemers in ge neutraliseerd verband terugrijden naar het Vlissingse Bellamypark. Voor de Antwerpse rechtbank kreeg een smokkelaffaire haar beslag die al vrij oud is maar die omwille van haar nogal ingewikkeld karakter een maan denlang onderzoek had gevergd. Bij deze zaak waren naast Belgen acht Neder landers betrokken. De douaniers waren op het spoor van een zeer actieve smokkelbende gekomen ingevolge onenigheid en zelfs verregaand bedrog onder de „vennoten": op zekere dag kwam een man, die bij de op sporingsdienst van de Belgische douane bekend stond als smokkelaar, zich bij genoemde dienst beklagen over het feit dat hij door zijn kornuiten beschuldigd was van het feit, een vrachtwagen met gesmokkelde boter te hebben gestolen. Het ene woord bracht het andere mee en in de eindfase kwamen vijftien per sonen, onder wie acht Nederlanders, op het bankje van de beschuldigden. Eén ervan werd, bij gebrek aan bewijzen vrijgesproken. Twee chauffeurs, die geregeld partijen van 1.000 tot 1.200 kg boter over de grens brachten, meenden dat zij voor hun vuile karweitjes onvoldoende betaald werden en vonden een origineel middeltje om de verdienste te vermeerderen. Zij reden met de vrachtwagen langs een andere dan de opgelegde weg over de grens. De lading werd te Berlaar aan een handelaar verkocht en de auto werd verkocht aan een opkoper te Kasterlee. Toen de wagen op het afgesproken punt de grens niet gepasseerd was, werden de opdrachtgevers ongerust. Hun ontgoocheling was groot, toen zij via een telefoontje vernamen dat de wagen en de smokkelvracht in beslag genomen waren door een douane-patrouille. Later rees argwaan en toen de bendeleidei'S ervan overtuigd waren dat de chauffeurs vals spel hadden gespeeld, werd een hunner in een herberg nabij de grens binnengelokt en daar izo ruw onder handen genomen, dat hij bekende. De gemeenteraad van Kruiningen ver wierp een voorstel van b. en w. om toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling ziektekostenvoorziening ten be hoeve van ambtenaren in dienst der ge meenten in Zeeland (I.Z.A.). De raad was van mening, dat de lager bezoldigde ambtenaren door toetreding tot de regeling in een ongunstiger positie komen te verkeren dat nu het geval is. Na een uitvoerige discussie, waaraan vrijwel alle raadsleden deelnamen, deelde de voorzitter, burgemeester A. Schipper, mede, dat het personeel van gemeente werken over de regeling omstandig is voorgelicht en dat er geen bezwaren waren tegen invoering van de I.Z.A. De uitslag van de stemming was verrassend, want alleen de wethouders P. H. A. Polderman (V.V.D.) en E. A. E. M. Suij (K.V.P.) en de heer J. Hoogstrate (A.R.) stemden vóór. Het voorstel om over te gaan tot de bouw van een nieuwe openbare ulo school te Kruiningen ging onder de hamer door. Het nieuwe schoolgebouw zal verrijzen in het uitbreidingsplan Eindje de Rondte en omvat zes lokalen, een natuurkundelokaal en een overblijf lokaal. Het ontwerp dat reeds goedge keurd is, werd gemaakt door het archi tectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes. De kosten, inclusief de grond, worden geraamd op bijna 350.000, Een ander punt dat de tongen in hef tige beweging bracht, was een voorstel om de kermisdagen te Hansweert te wijzigen. Daar er bij een deel van de be volking bezwaren bestaan tegen de aan vang van de kermis op de zgn. stille zaterdag, stelden b. en w. voor de kermis voortaan te houden op de tweede paas- In de Statenzaal van de Middelburgse]Fogtero wees op de rijkgeschakeerde abdij heeft de commissaris van de kunstuitingen in Friesland het beroem- koningin gisteravond de leden ontvangen de Friese zilver en de Friese volkskunst, van het Friese genootschap voor oudheid „Zeeland is een wondermooi land", en taalkunde, die momenteel een studie- aldus spreker. „Wij hebben Goes be reis maken door Zeeland. De commis saris heette de Friese gasten welkom en schetste de historische banden tussen Friesland en Zeeland. Deze vriendschapsverhoudingen zijn ook in het heden gecontinueerd. Aan bet geïnundeerde Walcheren schonk Friesland fok vee en tijdens de ramp bood Friesland als eerste hulp. De Frieslandhoeve is een blijvend monu ment van deze daadwerkelijke hulp. De commissaris schetste de historische grond, waarop men zich thans bevond. Ook persoonlijk bleek er een hechte correlatie te zijn. „Mijn vrouw", aldus de commissaris, „heeft Fries bloed in de anderen en wij gaan dikwijls naar Friesland". Namens het genootschap bood de voor- itter, de heer A. S. Fogtero, de gast heer een uit de zeventiende eeuw daterende Friese wijnbokaal aan. De heer wonderd zoals Vlaanderen en de vele oude steden". Bijzonder getroffen bleek hij door de prachtige wijze, waarop de herbouw van Zeeland heeft plaats gevonden. Over de historische banden tussen Zeeland en Friesland uitte zich spreker op zeer voorzichtige wijze. Onder algehele vrolijkheid verklaarde hij bij zijn nasporingen, te zijn gestuit op een historische episode, waarin Hollanders en Zeeuweh samen de Friezen aan vielen Dankbaar verrast door de presentatie van de prachtige wijnbokaal dankte de commissaris. Een gezamenlijke dronk uit de bokaal tussen gastheer en de heer Fogtero bezegelde de opnieuw beklonken vriendschap. Het gezelschap woonde hierna de opvoering bij van het Klank en Lichtspel, waarvan eerste uitvoering in 1961 ging. dag en de daaropvolgende dinsdag en woensdag. De heer J. van Ballegooijen (P. v. d. A.) zei, dat, hoewel de kermis al jaren bestaat, hij pas de laatste jaren van bepaalde zijde bezwaren heeft ver nomen. De heer Z. J. Jansen (K.V.P.) merkte op, dat door een gewijzigde liturgie ook van de r.-k. bevolking be zwaar bestaat tegen kermis op bedoelde zaterdag. Hij voelde veel voor het voor stel en vertrouwt, dat veel Hansweerte- naren, die nu zaterdags de -kermis be zoeken, in het vervolg dinsdags of woensdags er naar toe zullen gaan. Wet houder Suij zou het betreuren, dat de kermis verdween en dat zal hij doen als men zou menen de kermis naar Pink steren te moeten verplaatsen. De heer J. Griep (V.V.D.) en J. Witte (vr. lijst) waren van oordeel, dat de raad niet competent is om over de zgn. kermis van Hansweert te beslissen. Vroegere raadsvoorzitters hebben hun dit steeds voor gehouden. De kermis te Hansweert is n.l. geen jaarmarkt, doch een publieke vermakelijkheid, waarover slechts de burgemeester te oordelen heeft. De voor zitter bestreed deze mening ten sterkste. De heer J. Hoogstrate was op praktische en principiële gronden voor algehele afschaffing. Het voorstel werd tenslotte aangenomen met de stemmen van de heren G. Willemse 'S.G.P.), C. Slabbe- koorn (P. v. d. A.), J. van Ballegooijen en J. Griep tegen. Dc directeur van het loodswezen, be tonning, bebakening en verlichting in het zesde district, kapitein ter zee C. ter Poorten, heeft de functie aanvaard van hoofdinspecteur voor het rijks-brand weerdienstwezen. Zijn nieuwe functie, die vooral een coördinerende taak inhoudt, zal hij op 16 augustus a.s. overnemen. De datum van zijn afscheid van de dienst van het loodswezen in het zesde district, dat in Vlissingen is gevestigd, werd nog niet vastgesteld. In de zes jaar. dat kapitein Ter Poor ten de leiding van het loodswezen had (hij werd benoemd op 1 juli 1955) heeft hij voor een belangrijk deel de uitbrei ding en de modernisering van de vlopt geleid. Normaliter zou hij over twee en een half jaar. bij het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. (55 jaar) de kon. marine verlaten hebben. Reeds op veertienjarige leeftijd werd de heer Ter Poorten tot 't Koninklijk in stituut te Willemsoord toegelaten voor de opleiding tot officier bij de kon. marine. In 1934-'35 maakte hij de wereldreis van H. M. onderzeeboot K. XVIII mee. Aan boerd bevond zich prof. Vening-Meinesz, die wereldbekendheid verwierf door zijn diepzee-onderzoekingen. In 1942, bij het uitbreken van de oorlog met Japan, be vond hij zich in het voormalige Ncd. Indië. Na de overgave van Java volgde hij de Nederlandse bevelhebber in 'het oosten, luit.-admiraal C. E. L. Helfrich naar Colombo in Australië als chef-ver bindingen oosten. Dezelfde functie bekleedde hij in 1945 bij de terugkeer op Java. waar zijn dienst trouwens alle verbindingen met Nederland verzorgde. Na nog een term in Ned. Nieuw Guinea te hebben ge maakt als commandant van H.M. fregat Johan Maurits van Nassau, werd hij laatstelijk geplaatst bij het Nato-opper- commando te Fontainebleau. C. TER POORTEN Toen kapelaan G. Nis- telrooij vorig jaar no vember in Vlissingen werd benoemd en een deel van de jeugdzorg kreeg toegewezen heeft hij moeilijk kunnen ver onderstellen, dat hij bin nen het half jaar een ge heel nieuwe, en tot de bloeiendste binnen de parochie, behorende, jeugdbeweging „uit de grond zou stampen". „TEN" heet de groepe ring en achter deze, voor honderd procent uit on ze tijd stammende naam, verbergt zich een club van honderd tachtig meisjes, allen tussen de dertien en zestien jaar. De tijd dat het meisje, na het verlaten van de school, zich eigenlijk nog uitsluitend bezig hield met het leren van het huishou delijk werk en zich te be kwamen tot een goede huis vrouw, behoort al geruime tijd tot het verleden. Verdere studie, waarbij dikwijls van godsdienstige voorlichting geen sprake is, een werkkring op kantoor, of fabriek en het doorbren gen van de avond „op straat", waarbij het woord „godsdienst" veelal taboe is, hebben een ernstig vacuum in de vorming van het ka tholieke meisje doen ont staan. In zijn werkkamer, op de bovenste verdieping van de pastorie, haast verborgen achter onwaarschijnlijk lij kende hoeveelheden boeken, tijdschriften en papieren tot gevaarlijke stapels opge hoopt, vertelde kapelaan Nistelrooy ons dat de Ten- groepen een ideetje van hem was, dat maar toevalliger wijze gelukte. „Er moest echter iets wor den gedaan. Ik riep enkele meisjes bij elkaar en, nu ja, dit is het gevolg". Vijf groepen, de zesde is in wording, van elk rond de dertig meisjes, werden reeds gevormd. Zo'n succes is de club geworden, dat kort na haar geboorte, reeds met ruimtegebrek wordt gekampt terwijl er ook een behoefte aan leiders of leidsters is ontstaan. Plannen zijn dan ook in voorbereiding voor een geheel eigen ruimte, mo dern en gezellig ingericht, waar de meisjes zich volko men thuis zullen voelen en die een verdere uitbreiding mogelijk zal maken. Een bewijs vanhet succes is ook dat verschillende meisjes van andere geloofs- richtingen verzochten de avonden te mogen bijwonen. De „avonden", gehouden in het zaaltje aan de Bone- dijkstraat worden in een ge heel vrije sfeer doorgebracht. Moderne plaatjes worden door de meisjes zelf gedraaid terwijl dans, lectuur en on derlinge gesprekken ook tot de vaste punten behoren. Dikwijls ook vertoont kape laan Nïstelrooij een filmstrip houdt een inleiding en deli bereert over een bepaald on derwerp dat voor het, nog kleine, wereldje van de meisjes van belang is, of houdt zich en dat doet hij dikwijls, gewoon op de achtergrond. Moderne problemen die nen op een moderne wijze te worden opgelost cn het zijn deze Ten-groepen, he laas tot op heden nog slechts een „Vlissings" verschijnsel, die in een grote mate bijdra gen om de verwijdering van de kerk en het godsdienstig leven, die het jonge meisje door het hedendaagse leven haast wordt opgedrongen, tot stilstand te brengen en de „teener" in de andere richting een duwtje te ge ven. De autohandelaar, die geen herrie wilde met de bende, verkocht haar de wagen terug tegen dezelfde prijs die hij ervoor betaald had, maar de eerste rit werd haar reeds fataal de verwittigde douaniers lagen op de loer en heel de „keten" viel door de mand. Voor de Antwerpse rechtbank werden Th. ui| Clinge en F. P. uit Wernhout ver oordeeld tot. 8 maanden gevangenisstraf V. G. uit Baarle-Nassau tot 3 jaar ge- vangenistraf F. D. B. uit Zundert tot 2 jaar gevangenisstraf S. uit Zundert, J. uit Dongen, P. B. uit Schiedam en G. C. uit Hulst ieder tot 4 maanden gevangenis straf. Dezelfde straffen golden voor de Belgen. Alle veroordeelden moeten ge zamenlijk 2,5 miljoen B. F. betalen wegens ontdoken rechten. Gisteravond om kwart over ze ven is op de weg bij het viaduct 's-Heer Arendskerke's Heer Hen drikskinderen onder de gemeente 's-Heer Arendskerke een Renault, bestuurd door zekere de Rijke (27 jaar) uit Vlissingen, bij het pas seren van twee voor hem rijdende auto's in volle vaart op een hem tegemoetkomende in de richting Goes rijdende DKW gereden. De R. werd zwaar gewond naar het ziekenhuis in Goes vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De DKW werd gereden door zekere Rentmeester uit 's-Heerenhoek. De heer R. was op weg naar zijn vrouw in het Goese ziekenhuis, die vandaag moet worden geopereerd. De DKW rolde door de schok van de hem tegemoetkomende auto van de dijk en bleef zwaar beschadigd liggen. De heer R. liep een ernstige shock op. Zijn auto, evenals de Renault van het slacht offer, werden zwaar beschadigd. De Opel met aanhangwagen, welke de heer de Rij ke in grote vaart (circa 120 km) snij dend als laatste wilde passeren, kreeg schade aan de achterkant. De Renault kwam volkomen vernield dwars op de weg te staan. Ter plaatse verbond een dubbele streep het passeren. Pr is de vorige week dan weer ge praat over de Schelde-Rijnverbin- ding in de voltallige onderhandelings commissie. Er zijn vorderingen ge maakt. Dat is alles wat men kon mede delen. Het is een uitdrukking, die niet veel zegt. We weten al sinds geruime tijd, dat de kwestie van het tracé in de twintiger jaren bron van zo veel emotie thans gemakkelijk te effenen is. Een kanaal langs de Brabantse wal is wel te trekken, zó dat ieder het er mee eens is. Maar de financiële en de economische aspecten van dit door de historie en de politiek zo ingewikkeld gemaakte vraagstuk zijn nog altijd niet ontward. De nieuwe tijd heeft er trouwens weer nieuwe moeilijkheden aan toegevoegd, zoals het opkomen van de duwvaart. In de Belgische Ka mer heeft schepen Delwaide van Ant werpen er onlangs op gewezen, dat de Rijn hoe langer hoe meer de spil wordt van het Westeuropese goederenvervoer, doch dat het aandeel van Antwerpen in dat vervoer achterblijft. In 1960 groeide het Rijnverkeer van Rotter dam met 27.6 pet., dat van Amsterdam met 24.2 pet., dat van Antwerpen met nauwelijks 11 pet. ..Rotterdam heeft in 1960 méér Rijn- verkeer bijgewonnen dan Antwerpen er in heel dat jaar heeft gehad." Vandaar dat mr. Delwaide de vraag stelde, of wij het Rijnverkeer te Ant werpen verder gaan laten stagneren of dat wij van onze Benelux-partners eindelijk een regeling van dit voor Antwerpen en België vitale en hon derd jaar oude vraagstuk gaan eisen." We geloven, dat ook zonder dit zware woord „eisen" Nederlandse te gemoetkomingen binnen redelijke grenzen wel te verkrijgen zijn. Door zijn unieke ligging behoeft Rot terdam geen vrees te koesteren, dat Antwerpen het in het Rijnverkeer zou kunnen gaan overvleugelen, wanneer de Schelde-Rijnverbinding wordt ver beterd. Rotterdam krijgt zóveel ver keer, dat het er straks wellicht geen weg meer mee weet en nog eens blij kan zijn met de uitwegmogelijkheden naar Amsterdam of Antwerpen. In hoeverre kan men echter aan Bel gië blijven toestaan begunstigende maatregelen (Rijnvaartpremies e.d.) te handhaven, die de concurrentie voorwaarden kunstmatig beïnvloeden? Dat is de kwestie, die nog altijd wringt. Terwijl ook de kostenverde ling, in het voorontwerp Van Cauwe- laert-Steenberghe vastgelegd in de verhouding 80-20. zeker volgens Bel gië nog herziening behoeft. Het zal bij dit alles een kwestie van geven en nemen moeten worden in een geest van goede nabuurschap. Het was door de organisatie van het Internationaal Theaterfestival te Ant werpen goed gezien, voor de opvoering in een door het overgrote gedeelte van het publiek niet begrepen taal, precies een Italiaanse groep te kiezen met een werk van Carlo Goldoni. Ook in „Le Morbinose" of „De goed gehumeurde Vrouwen'' treedt Goldoni's belangrijkste dramatische hoedanigheid aan de dag, deze namelijk van het schep pen van zo uitgebroken situaties, dat men zelfs als Italiaans-onkundige met een gevoel van grote vreugde de afwik keling van. het gebeuren volgt. Zeker gaat het hier niet om diepzinnigheden en Goldoni is het niet te doen. een antwoord te geven op gelijk welke kwellende levensvraag. Hoofdzaak is het stralende, parelende humeur, al zijn de conventio nele trekjes uit Goldoni's galante eeuw niet van de lucht en wordt er ook heel veel overgelaten aan de acteur om die poëzie te bezielen. Die opdracht was veilig toevertrouwd aan de „Compagnia De Lullo, Falk. Guarnieri, Valli, Albanië", een groep van uitmuntende jonge Italiaanse acteurs, die in 1954 de handen in elkaar legden, sedertdien op een belangrijke palmares kunnen bogen en vorig jaar op het festival van Venetië een groot succes oogstten. Hun opvoering van „Le Morbi nose", in de regie van de begaafde Giorgio de Lullo, zal in de herinnering van velen als een hoogtepunt van het Antwerpse Theaterfestival 1961 blijven voortleven. Na het slotapplaus, waarbij zich niet het minst de Italiaanse kolonie te Antwerpen weerde, waren talrijke gasten uitgenodigd op een door het „Feest comité Stad Antwe2'pen" aangeboden receptie ter ere van de Italiaanse kunste naars. De brandweerwedstrijden voor oost- Zeeuwsch-Vlaanderen zullen dit jaar in Zaamslag worden gehouden en wel op zaterdag 3 juni. Aan deze wedstrijden zullen de vol gende ploegen deelnemen: Zaamslag. Cen trale Suikermij. Sas van Gent, C.B.S. Sas van Gent. Spiegelglaslabriek Sas van Gent, Cokcsfabriek Sluiskil. Axel, Hulst. Hoek. Wcstdorpe, St.-Janstcen. Zuiddor- pe, Vogelwaarde, Sluiskil. Hontcnisse. Terneuzen I en II, Sas van Gent en Phi lippine. {-Jet is wel te begrijpen, dat Antwer pen zich voor de toekomst zorgen maakt en gaarne in de pas wil blijven lopen met de andere grote havens aan de Noordzeekust. Hier is het echter ook een kwestie van natuurlijke mo gelijkheden. Voor Rotterdam en Am sterdam liggen de toegang-drempels bij Hoek van Holland en IJmuiden aan de 15 meter dieptelijn. De drem pel van de Westerschelde in Wielingen en Oostgat ligt maar 13 meter diep. Dat maakt de hoop wel ijdel ook de mammoetschepen naar Antwerpen te laten komen, tenzij men ze leeg wil zien in- en uitvaren, waaraan men economisch niets heeft. Met veel bag geren en normaliseren kan men de haven nog wel toegankelijk maken voor grotere schepen dan die van ton, wellicht tot 60.009 ton toe. Om méér te bereiken zouden wel 47.000 ton, wellicht tot 60.000 ton toe. moeten komen, waarbij te denken is aan kanalisatie met afsluiting en slui zenbouw, waarvoor men in Antwer pen voorlopig niet warm zal lopen en ook weer een uitermate kostbaar akkoord met Nederland nodig is. De verbetering van de vaarweg door de Westerschelde. waarnaar Antwerpen streeft, kan intussen op de duur ook betekenis krijgen voor Zeeland en west-Brabant bij de ontwikkeling van het Westerscheldebekken. Jn de Belgische Kamer heeft de Ant werpse schepen Delwaide ook ge pleit voor een versnelde industriële expansie in de Antwerpse agglome ratie, omdat niettegenstaande enige economische verbetering de werkloos heid. absoluut genomen, hier het hoogst is over geheel België bezien. Ongeveer 10 pet. van de loontrek kende bevolking is in Antwerpen e.o. nog werkloos en daaronder zijn meer dan de helft geschoolde arbeiders. De roep van schepen Delwaide om méér werkgelegenheid, méér industrie is daarom wel te begrijpen en wij gunnen Antwerpen de nodige expansie graag. Zij kan trouwens stimulansen geven voor de ontwikkeling van west-Bra bant, als zij tenminste vrij blijft van een rivaliteit, welke alles naar zich toe halen wil en de west-Brabanders niets dan pendelmogelijkheid naar Antwerpen zou willen laten. Dit zou te minder gezond zijn. omdat Antwer pen mensen genoeg heeft voor zijn industrie-uitbreidingen. De west-Bra banders zijn ook daarom aangewezen op eigen industrie-ontwikkeling aan het Kreekrak en men mag van Ant werpen verwachten, dat het wat dit betreft, de zon ook in Nederlands wa ter kan zien schijnen. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb- ben met ingang van 1 juli benoemd tot directeur van de „Zeeuwse museum- stichting" dr. P. K. van Daalen, thans wetenschappelijk ambtenaar, verbonden aan het bureau van de rijksinspecteur voor roerende monumenten, afdeling musea, in Den Haag.

de Stem | 1961 | | pagina 5